Ψείρες στα σχολεία, μάστιγα, τρόποι αντιμετώπισης

Ε δεν το πιστεύω έπαθα ακριβώς ότι και η Κάμπια...φαγούρα στο κεφάλι...αναβίωσα παλιές (ε όχι και τόσο καλές) στιγμές... :D Αχχχχ τι να πρωτοθυμηθώ και γω που με καλύψατε...Παλιοψειριάρικα... :tease: Καλά μωρέ,και γω μαζί εννοήται...αφού απο μαλλί μέχρι την μέση και ολίγον αφάνα,κατέληξα με την τότε κόμη της Νέσσυ και η μάνα μου, μου φορούσε όλο φουστανάκια προς αποφυγή παρόμοιων παρεξηγήσεων...:biglaugh:Παναγία μου άρχισε εντονότερα η φαγούρα στο κεφάλι μου...κάτσε να καταπιαστώ με κανένα άλλο θέμα... :precry: ...Αρκετά...Θυμήθηκα πως ήταν :D
 
Η δικιά μου μητέρα είχε άλλη μέθοδο για να εξολοθρεύσει τις ψείρες: μυρμηγκόσκονη και μετά μια μια τις τρίχες με χτένα... Πολύ βάρβαρη πράξη να σου καθαρίζουν μια-μια την τρίχα όταν είσαι 5 ετών, και να έχεις μουδιάσει από την αναγκαστική ακινησία!
 
Εγω ειχα κολλησει καμποσες φορες οταν ημουν στο νηπιαγωγειο στη Λευκαδα και θυμαμαι με εβαζε η μανα μου στα γονατα της με μια ειδικη χτενα και μου χτενιζε τα μαλλια συνεχεια...η ατιμη η χτενα ηταν περιεργη διοτι τα δοντια ηταν πολυ κοντα το ενα στο αλλο και οπως με χτενιζε μου τραβαγε τα μαλλια...μετα ερχονταν η ωρα του οινοπνευματος!! ακομα θυμαμαι τη μυρωδια του φωτιστικου οινοπνευματος καθως και τον θορυβο που εκαναν οι ψειρες οταν η μανα μου τις εσκαγε(στην κυριολεξια!!) με τα δυο νυχια της..συνθλιβοντας τες!!!και εγω να θελω να φυγω και να μην με αφηνει γιατι λεει θα κολλησω ολη την οικογενεια!!
 
Birlas_Korkos είπε:
Εγω ειχα κολλησει καμποσες φορες οταν ημουν στο νηπιαγωγειο στη Λευκαδα και θυμαμαι με εβαζε η μανα μου στα γονατα της με μια ειδικη χτενα και μου χτενιζε τα μαλλια συνεχεια...η ατιμη η χτενα ηταν περιεργη διοτι τα δοντια ηταν πολυ κοντα το ενα στο αλλο και οπως με χτενιζε μου τραβαγε τα μαλλια...μετα ερχονταν η ωρα του οινοπνευματος!! ακομα θυμαμαι τη μυρωδια του φωτιστικου οινοπνευματος καθως και τον θορυβο που εκαναν οι ψειρες οταν η μανα μου τις εσκαγε(στην κυριολεξια!!) με τα δυο νυχια της..συνθλιβοντας τες!!!και εγω να θελω να φυγω και να μην με αφηνει γιατι λεει θα κολλησω ολη την οικογενεια!!
Ακριβώς αυτό το σκηνικό θυμάμαι και εγώ πάνω από την σκουρόχρωμη ποδιά της γιαγιάς μου,που μου χτένιζε τα μαλλιά και μετά μου έδειχνε τους άσπρους κόκκους που ήταν οι κόνιδες.Κάποιες φορές με έπαιρνε και ο ύπνος καθώς μου ανακάτευε τα μαλλιά και με ξυπνούσε ο ήχος από το τσάκισμά τους.Το αστείο ήταν που μετά οι τρίχες ηλεκτρίζονταν και μοιάζαμε σαν μικρά φρικιά.
 
Ανατριχιαστικά πράγματα οι ψείρες και ποιός δεν κόλλησε. Το αστείο (ή τραγικό) είναι οι τρελές αλχημείες από θείες, γιαγιάδες κτλ.

Ψειρόσκονη (για τα ζώα, ψειρόσκονη για ανθρώπους δεν υπάρχει εγκεκριμένη από τον ΕΟΦ)

Οινόπνευμα

Ξίδι

Πετρέλαιο (!)

Όλα γιατροσόφια της συμφοράς. Γιατί δεν φεύγανε οι ψείρες με τίποτα από αυτά. Παρεπιπτόντως στην περασμένη εξεταστική που ήμουν επιτηρητής σε ένα μάθημα ιατρικής, έπεσε έρωτηση για τις ψείρες. Οι πιθανές απαντήσεις ήταν, "λοσιόν για τις ψείρες", "να μην πάει το παιδί σχολείο για μερικές μέρες" και άλλα γνωστά. Η σωστή απάντηση ήταν "καθημερινό λούσιμο και μετά πέρασμα με το λεπτό χτενάκι".
 
Ωχ τι μου θυμήσατε τώρα. Μιλάμε για πολύ ψείρα. Εννοείται πως είχαν όλοι στο σχολείο και ο ένας κολλούσε από τον άλλον! Θυμάμαι άπλωνα ρολό χαρτί στον καναπέ, έσκυβα από πάνω και άρχιζα να τινάζω τα μαλλιά μου. Μετά από 1-2 λεπτά ήταν αμέτρητες οι ψείρες πάνω στο χαρτί. Στη συνέχεια ερχόταν η μάνα μου και με τη ψειροτσατσάρα και οινόπνευμα μου περνούσε όλο το μαλλί τρίχα-τρίχα. Και όπως και ο Birlas_Korkos θυμάμαι ότι τις έσπαζε μία μία συνθλίβοντας τες με τα νύχια. Όταν η κατάσταση έφτανε στο απροχώρητο και όσο και να με ξεψείριζε δεν κατάφερνε τίποτα, έπαιρναν σειρά τα μεγάλα όπλα: ειδικό σαμπουάν για τις ψείρες. Λουζόμουνα και μετά έπρεπε να καθήσω 5 λεπτά χωρίς να το ξεβγάλω. Απίστευτη βρώμα αυτό το σαμπουάν, περίμενα πως και πως να περάσει το 5λεπτο να λουστώ με κανονικό σαμπουάν.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο πριν 1-2 βδομάδες που έλεγε ότι η παρουσία ψειρών βοηθάει στην πρόληψη αλλεργειών και άσθματος... Α, νάτο, το βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/30345561/
 
Και το τσούξιμο στα ματια που το πας???
 
gapan είπε:
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο πριν 1-2 βδομάδες που έλεγε ότι η παρουσία ψειρών βοηθάει στην πρόληψη αλλεργειών και άσθματος... Α, νάτο, το βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/30345561/
Χαχα καλή δημοσιογραφική πατάτα. Οι ψείρες δεν βοηθούν στην καταπολέμηση των αλλεργιών. Απλά η παρουσία τους σημαίνει πως οι γονείς δεν είναι freak της καθαριότητας και δε χρησιμοποιουν αντιβακτηριδιακά σαμπουάν, απορυπαντικά, πατάκια, σκούπες, κτλ και δεν πλένονται με betadin όλη μέρα. Το να είσαι φυσιολογικός δηλαδή και να κολλήσεις ψείρες σημαίνει πως πιθανότατα θα έχεις μια φυσιολογική ζωή χωρίς αλεργίες. Αυτή είναι μια παλιά ιατρική θεωρία που λέει πως οι αλεργίες προέρχονται από την υπερβολική καθαριότητα. Ο οργανισμός δεν έχει εμπειρία από βακτήρια και όταν βλέπει την παρουσία μιας περίπλοκης πρωτεϊνης στο σώμα (αυγά, ξηροί καρποί) νομίζει πως είναι επικίνδυνο και δημιουργούνται τα συμπτώματα της αλεργίας. Απ' όσο θυμάμαι είχαν φτάσει σε αυτή τη θεωρία μελετώντας παιδάκια σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Τα παιδάκια που ζούσαν σε αγροτικές περιοχές, είχαν κατοικίδια και γενικά επαφή με ζώα, αλλά και πολλά αδέρφια, δηλ. με λίγα λόγια μεγαλύτερες πιθανότητες να έρθουν σε επαφή με βακτήρια είχαν πολύ μικρότερη πιθανότητα να παρουσιάσουν αλεργίες.

Πάντως η θεωρία αυτή, αν και δημοφιλής δεν είναι αποδεκτή από όλους. Οι δημοσιογράφοι παντως φρόντισαν να βάλουν τον παραπλανητικό τίτλο σχετικά με τις ψείρες. Υπονοούν πως αν κολλήσεις ψείρες θα σου φύγει η αλεργία. Σόρυ παιδιά αν είναι κάποιος από σας δημοσιογράφος στο ρεπορτάζ, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου και σε προσωπική εμπειρία. Την τρίχα την κάνουν τριχιά που λένε.
 
...να οριστε ρε Μανο κι εδω με τριχες ασχολουνται!και οχι και τοσο διασημες μαλιστα!ασε που εχουν και ψειρες!παντως απο προσωπικη εμπειρια,ποτε δεν ειχα ψειρες οπως ολα τα νορμαλ παιδακια,ειχα( και εχω ακομα πιο ηπιο) αλλεργικο ασθμα.
 
don dokken είπε:
...να οριστε ρε Μανο κι εδω με τριχες ασχολουνται!και οχι και τοσο διασημες μαλιστα!

Xα,χα,ναι,έτσι είναι.

Απλά εδώ.....δε διαφωνούν ! :p :p

[όχι ότι η (απλή) διαφωνία είναι κακή φυσικά,κάθε άλλο ! ;) ]
 
misspepper77 είπε:
Ε δεν το πιστεύω έπαθα ακριβώς ότι και η Κάμπια...φαγούρα στο κεφάλι...αναβίωσα παλιές (ε όχι και τόσο καλές) στιγμές... :D Αχχχχ τι να πρωτοθυμηθώ και γω που με καλύψατε...Παλιοψειριάρικα... :tease: Καλά μωρέ,και γω μαζί εννοήται...αφού απο μαλλί μέχρι την μέση και ολίγον αφάνα,κατέληξα με την τότε κόμη της Νέσσυ και η μάνα μου, μου φορούσε όλο φουστανάκια προς αποφυγή παρόμοιων παρεξηγήσεων...:biglaugh:Παναγία μου άρχισε εντονότερα η φαγούρα στο κεφάλι μου...κάτσε να καταπιαστώ με κανένα άλλο θέμα... :precry: ...Αρκετά...Θυμήθηκα πως ήταν :D
Η δική μου περίπτωση μοιάζει πολύ με την misspepper, λόγω του σγουρού πυκνού μαλλιού η μητέρα μου έχει αποφασίσει μέχρι τα εφτά μου και μου τα κούρευε αγορίστικο.... Και επειδή ντυνόμουν συνέχεια με παντελόνια όλοι με περνούσαν για αγοράκι... Μετά αφού είδε και απόειδε και δεν άντεχε πλέον να περνάν τη κόρη της για αγοράκι... αφήσαμε τα μαλλιά να μακρύνουν και εκεί ήταν που άρχισε ό Γολγοθάς με τις ψείρες.... Τι κολώνιες, τι ειδικά σαμπουαν, τι λεπτά χτενάκια που για ξεμπερδέψεις το δικό μου μαλλί ήθελε μια ώρα τουλάχιστον, τα πάντα δοκιμάσαμε αλλά αποτέλεσμα όμως είχαμε. Ήταν έτοιμη να με ξανακουρέψει και τότε κάποιος της είπε για το καθαρό οινόπνευμα. Έβαζες καθαρό οινόπνευμα στα μαλλιά σου και μετά τα τύλιγες με πετσέτα και εννοουταν οτι οι ψείρες πέθαιναν από ασφυξία....Τι να πω... ευτυχώς έπιασε και τη γλίτωσε και η πλούσια κόμη μου... #) #) #)
 
πω πω τι καημός ήταν αυτός ρε παιδιά...θυμάμαι ατελείωτες ώρες ξε-ψειρίσματος με μεγάλη οδύνη...
 
Και εγώ είχα κολλήσει ψείρες στο σχολείο. Κάποιο ειδικό σαμπουάν μου έβαζε η μητέρα μου το οποίο έπρεπε να κάτσεις με αυτό στα μαλλία κάπια ώρα πριν το ξεβγάλεις, και δεν αρκούσε και μια φορά.. Επλένες τα μαλλία σου 2-3 φορές συνεχόμενες, και μετά ακολουθούσε και ειδικό χτενάκι. Βρώμαγε απαίσια, αλλά έκανε δουλεία.
 
Αυτό που θυμάμαι περισσότερο με τις ψείρες και τις κόνιδες είναι ότι αφού η μητέρα μου τις εντόπιζε με το χτενάκι τις πετούσε δίπλα στο "μάτι" της σόμπας πετρελαίου και σκάγαν!

Έτσι σιγά-σιγά πήρε η αρχοντιά μου το χτενάκι μόνο και μόνο για να έχω τη χαρά του ψειροτσιτσιρίσμας! :D

Καλά από λοσιον, ξύδι, σκόνες και μαντήλες ένα κάρο! αχαχαχαχα
 
Οι ψείρες ζουν και βασιλεύουν!!!

Μια - δυο φορές είχα κολλήσει κι εγώ όταν πήγαινα Δημοτικό, θυμάμαι τα σαμπουάν, τα ξύδια κ.λ.π.

Θυμάμαι περισσότερο όμως τι γέλιο έριξε η μάνα μου, όταν της τηλεφώνησα έντρομη για να κάνω εξακρίβωση των εντόμων που βρήκα πάνω στα κεφάλια των δικών μου παιδιών... Έτσι απέκτησα την προσωπική μου εμπειρία στο σπάσιμο κόνιδας με το νύχι και το ξεψείριασμα με το ειδικό χτενάκι...
 
Γέλασα πάρα πολύ!!! Πολύ ψείρα ρε παιδιά, μεχρι την Πεμπτη δημοτικού! Εφευγε και ερχοταν! Θυμάμαι τη μανα μου να με ξεψειρίζει και να ανατριχιάζει όταν έσπαγε τις ψείρες! Εμενα πάντως μου άρεσε πολύ το ξεψείρισμα και πιο μεγάλη όταν ήμουν και ήθελα να με χαϊδέψει πήγαινα έβαζα το κεφάλι μου στα ποδια της και τις έλεγα ξεψείρισέ με!!!!

Μου έβαζε ψειροσκονη και μου τύλιγε τα μαλλιά με ένα τσεμπέρι!! Δεν θα ξεχάσω ποτε τη μυρωδιά της ψειροσκονης! απαίσια! Τελικα στη πεμπτη δημοτικού πήρα ένα σαμπουαν-αλοιφή σε κίτρινο σωληνάριο και με δυο λουσίματα οι ψείρες έφυγαν !!!!!!!!!!!! Παντως εκεινη την εποχή δεν υπήρχε παιδί που δεν είχε ψειρες!

Τώρα έχουν ψείρες τα παιδιά;;;;;

Πωπω αρχισα να ξυνομαι!!!!!!
 
εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με ψείρες :cool: ,πάντως,σε κάποιους φίλους μου που είχαν ο τρόπος αντιμετώπισης ήταν ο κλασικός,με το ξύδι (ειδικό σαμπουάν έβαζαν μόνο αν δεν έπιανε το ξύδι,σχεδόν πάντα δηλαδή! )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ είχα κολλήσει ψείρες στην 1η δημοτικού. Ακόμη θυμάμαι την απαίσια οσμή που είχε το ειδικό σαμπουάν! :(


Σήμερα βέβαια υπάρχουν άοσμα και πιο αποτελεσματικά σαμπουάν. Τυχερά τα σημερινά παιδιά!!!


Πώπω Φαγουράαααααα!!!

Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν πρόλαβα τις ρετρό μεθόδους των μεγαλύτερων μελών εδώ μέσα! Ακούς εκεί ξύδι και πετρέλαιο!

 


Για πληροφορίες:


http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B1

 


Σάς έχω νέα!


http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=175780

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα