Ψυχή και σάρκα

Σχολιαστής σχετικού video επισημαίνει ότι εφόσον η Jaguar που οδηγεί η May μετά τη ντίσκο είναι δεξιοτίμονη θα έπρεπε φυσιολογικά η ένδειξη του ταχυμέτρου να είναι σε miles per hour (mph) και όχι kilometres per hour (km/h). Δεν γνωρίζω αν αυτό είναι όντως σεναριακό λάθος ή όντως υφίστανται βρετανικά αυτοκίνητα με ένδειξη σε χιλιόμετρα.

chelsea.jpg
 
Η ταινία θα μεταδοθεί απο το Ε tv την επόμενη Τετάρτη στις 23.30.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bella είπε:
Η Reede έχει το ίδιο ύφος που έχει και στην ταινία!Κρίμα πάντως που και πάλι δεν έχουμε πληροφορίες για την τύχη της σήμερα!
Φοβερε αγριογκομενα η Ρηντ! Και "φυσικη" ξανθια! Το διαπιστωνουμε σε καποια σκηνη που βγαζει το κατω του μαγιω της (γιατι το πανω δεν το φορουσε σχεδον ποτε ;) )
 
ARETARA είπε:
Μου ήρθε ξαφνικά "έμπνευση" ότι την Deborah Reed την ντουμπλάρει η Όλγα Πολίτου. Δεν έχω κάποια απόδειξη γι' αυτό αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου.Προβολή συνημμένου 32832
Καλησπέρα, η φωνή ανήκει στην Αλίκη Αλεξανδράκη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
chris7548an είπε:
Καλησπέρα, η φωνή ανήκει στην Αλίκη Αλεξανδράκη.
Πολυ πιθανον γιατι η φωνη της Εριεττας Μαυρουδη που αναφερω στο ποστ 57 και της Αλικης Αλεξανδρακη μοιαζουν τρομερα μεταξυ τους. Απλως εγω θεωρησα την Εριεττα πιο πιθανη λογω του γεγονοτος οτι δανειζε τη φωνη της σε πολλα διαφημιστικα την εποχη εκεινη, αλλα και αργοτερα.

Εσυ chris, εχεις στοιχεια για αυτο που γραφεις η ειναι δικο σου συμπερασμα;
 
680.jpg
680.jpg
 
Η ταινία ανήκει στις αγαπημένες μου. Όχι τόσο το θέμα, σιγά τώρα... Ένας άντρας, δυο γυναίκες. Αλλά από ομορφιά των πρωταγωνιστών και από την εκπληκτική μουσική και τα τραγούδια. Η Γαλάνη στα φόρτε της. Δεν είχα ιδέα για το ντουμπλάζ της Τσοπέη και δεν μπορώ με τίποτα να το καταλάβω. Μα με τίποτα όμως. Και καλά δεν τους άρεσε η φωνή της Τσοπέη.... ΟΚ. Τους άρεσε η φωνή της Καρά? Τη θεώρησαν πιο ταιριασμένη? Αν είναι δυνατόν. Ακόμα δεν έχω αρχίσει να ψάχνω καλά-καλά εδώ μέσα κι έχω μάθει ένα σωρό που δεν ήξερα. :)
 
Η Τσοπέη -που δε μου άρεσε και ποτέ- μου κάνει πολύ "κρύα" σε αυτή την ταινία. Βεβαίως, βάλανε το καλύτερο, μια σταρ Ελλάς, δίπλα στο "θωρηκτό" τη Deborah Reed (που κι αυτή, δε θα την έλεγες Barbara Bouchet...), αλλά κάτι που δεν είναι ηθοποιός, κάτι που η άλλη πραγματικά την κάνει σκόνη στο όλο looκ της ταινίας, μου "πέρασε και δεν ακούμπησε" σε αυτή την ταινία... Άποψή μου, βέβαια ! Με μια π.χ. Ναθαναήλ στο ρόλο αυτό, θα πέφταν κορμιά !

Αλλά βλέπεις, ήταν ο ρόλος περίπου στο ίδιο στυλ με το "Εκείνο το καλοκαίρι" ή την "Αναζήτηση", και μάλλον δεν την (ξανα)προτίμησε ο Κλέαρχος.

Πάντως, από την εποχή του έγχρωμου και μετά, όποιες ταινίες ανέδειξαν το ατέλειωτο ελληνικό υγρό στοιχείο, έμειναν στη μνήμη μας...Και στον Κονιτσιώτη σίγουρα χρωστάμε τις ταινίες με ιστιοφόρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειναι μια απο τις αγαπημενες ταινιες ,απο τα παιδικα μου χρονια,πολυ δυνατη και αθανατη

τον κυριο πρεκα τον εχω γνωρισει και ειναι πολυ ευγενης και το εχει με το αλλο φυλλο

για την αλικη αλεξανδρακη εχετε δικιο οτι ντουμπλαρει φωνητικα

οχι ομως και για την κορινα τσοπεη,ειναι η φωνη της παιδια.για ποιο λογο να ντουμπλαρανε μια ελληνιδα στην ελληνικ βερσιον στα ελληνικα;

εχει γλυκεια και ζεστη φωνη ετσι και αλλιως
 
bambinella 100 είπε:
Πολυ πιθανον γιατι η φωνη της Εριεττας Μαυρουδη που αναφερω στο ποστ 57 και της Αλικης Αλεξανδρακη μοιαζουν τρομερα μεταξυ τους. Απλως εγω θεωρησα την Εριεττα πιο πιθανη λογω του γεγονοτος οτι δανειζε τη φωνη της σε πολλα διαφημιστικα την εποχη εκεινη, αλλα και αργοτερα.

Εσυ chris, εχεις στοιχεια για αυτο που γραφεις η ειναι δικο σου συμπερασμα;
Καλησπέρα, απαντώ ύστερα από πολύ καιρό στην ερώτησή σας. Η φωνή της Αλίκης Αλεξανδράκη μου είναι ιδιαίτερα οικεία από μεταγλωττίσεις εκείνης της εποχής αλλά και αργότερα, ιδιαίτερα από ρόλους στριμμένων χαρακτήρων, όπως η Βάντα στο 'Σπορτ Μπίλλυ' κι η κ. Όλσεν σε κάποια επεισόδια στο 'Μικρό σπίτι στο λιβάδι'. Στη συγκεκριμένη ταινία ακούγεται βέβαια πιο βαθιά και αισθησιακή, ωστόσο για μένα είναι πλήρως αναγνωρίσιμη.
 
Βρηκα τυχαια στο FB (σε Αμερικανικη μαλιστα σελιδα) μια πολυ ωραια φωτο της Τσοπεη

44671251_1972233909522565_1729597361757356032_n.jpg
 
@ krios: το κοριτσάκι δεν μπορούσε να είναι η Βάσω Γουλιελμάκη, διότι δεν μοιάζει με την καμία με 4χρονο (ήταν τουλάχιστον 6 ετών). Ωραία ταινία, μου άρεσε το soundtrack του Χατζηνάσιου, τα τοπία της Αττικής, η ερμηνεία της Κορίνας Τσοπέη (η οποία βεβαίως είναι ντουμπλαρισμένη, δεν θυμάμαι από ποια ηθοποιό), αλλά και το όλο σενάριο...Ο χαρακτήρας της κορίνας Τσοπέη ήταν τουλάχιστον για τα δεδομένα της εποχής, όπου ακόμα και η λέξη "φεμινισμός" ήταν ταμπού, ένας χαρακτήρας "Σουηδέζας". Μπορεί μεν σε μια σκηνή να σπάει όλα εκείνα τα αγγεία στο εργαστήριο και να τα κάνει γυαλιά καρφιά (δεν κατάλαβα τι ακριβώς επάγγελμα υποτίθεται ότι έκανε, μάλλον αρχαιολόγος πρέπει να ήταν), αλλά του δίνει την ευκαιρία να επιλέξει με ποια γυναίκα θέλει να ζήσει: με αυτήν που ξέρει όλα να τα υπομένει (εδώ έχουμε, ως υπενθύμιση ότι ακόμα είμαστε στα 70ς, το στερεότυπο της "καλής" Ελληνίδας συζύγου που έχει μάθει να κάνει υπομονή) ή με την άλλη, την νεότερη και πλούσια μεν, αδίστακτη και εγωίστρια δε (ακόμα ένα στερεότυπο, αυτό της ξένης αδίστακτης στρίγγλας που, φυσικά, δεν συγκρίνεται με την "καλή" Ελληνίδα); Κι εκείνος φυσικά, μετανιώνει και επιλέγει τη σύζυγο... Μ' όλα τα στερεότυπα όμως, είναι προχωρημένο σε κάποια σημεία... Είναι ένα δράμα που αφήνει να φανεί μια νότα αισιοδοξίας ότι "τίποτε δεν έχει χαθεί".
 
Η Τσοπέη -που δε μου άρεσε και ποτέ- μου κάνει πολύ "κρύα" σε αυτή την ταινία. Βεβαίως, βάλανε το καλύτερο, μια σταρ Ελλάς, δίπλα στο "θωρηκτό" τη Deborah Reed (που κι αυτή, δε θα την έλεγες Barbara Bouchet...), αλλά κάτι που δεν είναι ηθοποιός, κάτι που η άλλη πραγματικά την κάνει σκόνη στο όλο looκ της ταινίας, μου "πέρασε και δεν ακούμπησε" σε αυτή την ταινία... Άποψή μου, βέβαια ! Με μια π.χ. Ναθαναήλ στο ρόλο αυτό, θα πέφταν κορμιά !

Αλλά βλέπεις, ήταν ο ρόλος περίπου στο ίδιο στυλ με το "Εκείνο το καλοκαίρι" ή την "Αναζήτηση", και μάλλον δεν την (ξανα)προτίμησε ο Κλέαρχος.

Πάντως, από την εποχή του έγχρωμου και μετά, όποιες ταινίες ανέδειξαν το ατέλειωτο ελληνικό υγρό στοιχείο, έμειναν στη μνήμη μας...Και στον Κονιτσιώτη σίγουρα χρωστάμε τις ταινίες με ιστιοφόρα...
Μόλις λίγες μέρες πρίν απο αυτήν μου τη δημοσίευση τυχαία παρακολούθησα για πρώτη φορά την ταινία και γνώρισα τις δύο γυναίκες ηθοποιούς τους άλλους τους ήξερα, και ηθέλα λοιπόν να πω κι εγω τι νομίζω για αυτές, για την Τσοπέη θα έλεγα ότι ήταν αρκετά καλή στον ρόλο της και ειδικά σε αυτόν που της ανέθεσαν (της πιστής και ανεκτικής συζήγου) τώρα δε ξέρω βέβαια αν με τα στερεώτυπα της δεκαετίας αν εκτός απο τα γνωστά χαρακτηριστικά της συνηθισμένης συζύγου πήγαινε πακέτο και το παρουσιαστικό της ως (star ellas) οπότε αν κάπου μπορεί να το έχασαν λίγο ήταν εκεί, τώρα βέβαια θα μου πείς τι κατάλληλο θα μπορούσαν να επιλέξουν σε αυτή την περίπτωση.
Και ιδιαίτερα τώρα όσο αφορά την Deborah αυτή είναι μια που ήταν εξαιρετική κατά την γνώμη μου, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να παίζει σημασία αν είναι ξένη γιατί τώρα το να έχεις γυρίσματα σε μια ξένη χώρα ίσως και να μην είναι και το ίδιο εύκολο και ειδικά αν είσαι και στα πρώτα σου βήματα(οπότε να δυσκολεύται να ανταποκριθεί στον πιο πετυχημένο δυνατό τρόπο που θα μπορούσε να εκτελέση τον ρόλο της έτσι ώστε να αφήσει και όσο το δυνατόν λιγότερες αρνητικές εντυπώσεις στο τέλος).ακόμα και να μην έχουν σημασία όμως όλα αυτά για μένα είχε όλα τα προσόντα για να ξανασυμετάσχει και σε άλλες ταινίες ακόμα και με διαφορετικής έννοιας ρόλου και πιστεύω μάλιστα ότι έκανε στην άκρη όχι μόνο πολλές άλλες δικιές μας ηθοποιούς αλλά ίσως και την Τσοπέη.

Μου ήρθε ξαφνικά "έμπνευση" ότι την Deborah Reed την ντουμπλάρει η Όλγα Πολίτου. Δεν έχω κάποια απόδειξη γι' αυτό αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου.

Μήπως υπάρχουν περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να μάθουμε νέα της πολυαγαπημένης ηθοποιού Deborah η τίποτα στοιχεία, έχω φάει τον κόσμο για να βρώ αλλά μάταια. Αν ξέρει κανείς κάτι ας μου πεί.

Δείτε παρακάτω μία φωτογραφία της πιθανολογούμενης ως Deborah Reed (αυτής που παρουσιάζεται ως η ηθοποιός του Ψυχή και Σάρκα στο imdb). Υπάρχει κάποια ομοιότητα κάτι στο βλέμμα αλλά πάλι δεν μπορώ να δηλώσω 100% σιγουριά...Πηγή. Η χρονολογία της φωτογραφίας είναι περίπου 2002-2003.

deborah-reed.jpg
Κοίταξα την πηγή και όχι δυστηχώς δεν ήταν καθώς έχω κάνει άνω κάτω το δίκτυο να ψάχνω πληροφορίες της, και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχω κουραστεί να βρίσκω συνονυμίες τα έχουν κάνει σαλάτα στο δίκτυο σε τέτειο σημείο που έχουν μπερδέψει την σχετική ταινία με φυσιογνωμίες του ίδιου ονόματος καθώς και φωτογραφίες στην αναζήτησή της ηθοποιού και πραγματικά μου τυχαίνει πρώτη φορά τέτεια περίπτωση να μην μπορώ να βρώ τίποτα ούτε κάν μια φωτογραφία, ότι φωτογραφίες υπάρχουν απο εκείνη είναι μόνο απο το εξώφυλλο της ταινίας και η άλλες απο στιγμιότυπα της. Το ίδιο θέμα και απο όποιο δήποτε άλλο τρόπο εύρεσης.
 
Μόλις λίγες μέρες πρίν απο αυτήν μου τη δημοσίευση τυχαία παρακολούθησα για πρώτη φορά την ταινία και γνώρισα τις δύο γυναίκες ηθοποιούς τους άλλους τους ήξερα, και ηθέλα λοιπόν να πω κι εγω τι νομίζω για αυτές, για την Τσοπέη θα έλεγα ότι ήταν αρκετά καλή στον ρόλο της και ειδικά σε αυτόν που της ανέθεσαν (της πιστής και ανεκτικής συζήγου) τώρα δε ξέρω βέβαια αν με τα στερεώτυπα της δεκαετίας αν εκτός απο τα γνωστά χαρακτηριστικά της συνηθισμένης συζύγου πήγαινε πακέτο και το παρουσιαστικό της ως (star ellas) οπότε αν κάπου μπορεί να το έχασαν λίγο ήταν εκεί, τώρα βέβαια θα μου πείς τι κατάλληλο θα μπορούσαν να επιλέξουν σε αυτή την περίπτωση.
Και ιδιαίτερα τώρα όσο αφορά την Deborah αυτή είναι μια που ήταν εξαιρετική κατά την γνώμη μου, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να παίζει σημασία αν είναι ξένη γιατί τώρα το να έχεις γυρίσματα σε μια ξένη χώρα ίσως και να μην είναι και το ίδιο εύκολο και ειδικά αν είσαι και στα πρώτα σου βήματα(οπότε να δυσκολεύται να ανταποκριθεί στον πιο πετυχημένο δυνατό τρόπο που θα μπορούσε να εκτελέση τον ρόλο της έτσι ώστε να αφήσει και όσο το δυνατόν λιγότερες αρνητικές εντυπώσεις στο τέλος).ακόμα και να μην έχουν σημασία όμως όλα αυτά για μένα είχε όλα τα προσόντα για να ξανασυμετάσχει και σε άλλες ταινίες ακόμα και με διαφορετικής έννοιας ρόλου και πιστεύω μάλιστα ότι έκανε στην άκρη όχι μόνο πολλές άλλες δικιές μας ηθοποιούς αλλά ίσως και την Τσοπέη.


Μήπως υπάρχουν περιπτώσεις που θα μπορούσαμε να μάθουμε νέα της πολυαγαπημένης ηθοποιού Deborah η τίποτα στοιχεία, έχω φάει τον κόσμο για να βρώ αλλά μάταια. Αν ξέρει κανείς κάτι ας μου πεί.


Κοίταξα την πηγή και όχι δυστηχώς δεν ήταν καθώς έχω κάνει άνω κάτω το δίκτυο να ψάχνω πληροφορίες της, και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχω κουραστεί να βρίσκω συνονυμίες τα έχουν κάνει σαλάτα στο δίκτυο σε τέτειο σημείο που έχουν μπερδέψει την σχετική ταινία με φυσιογνωμίες του ίδιου ονόματος καθώς και φωτογραφίες στην αναζήτησή της ηθοποιού και πραγματικά μου τυχαίνει πρώτη φορά τέτεια περίπτωση να μην μπορώ να βρώ τίποτα ούτε κάν μια φωτογραφία, ότι φωτογραφίες υπάρχουν απο εκείνη είναι μόνο απο το εξώφυλλο της ταινίας και η άλλες απο στιγμιότυπα της. Το ίδιο θέμα και απο όποιο δήποτε άλλο τρόπο εύρεσης.
H DEBORAH REED πρεπει να ειναι αυτη!
 

Συνημμένα

  • MV5BNTc5YzYzZDctMDc1Mi00MDMyLThiZmUtNTJlYTI4NmRiOWEzXkEyXkFqcGdeQXVyNzk3MzY1NDY@._V1_SX1251_CR...jpg
    MV5BNTc5YzYzZDctMDc1Mi00MDMyLThiZmUtNTJlYTI4NmRiOWEzXkEyXkFqcGdeQXVyNzk3MzY1NDY@._V1_SX1251_CR...jpg
    88,5 KB · Προβολές: 15
η αλικη αλεξανδρακη ειναι οντως που αναφερθηκε
η ολγα κουτουγκου η μικρη και η ρουλα χριστοπουλου στις διαφημησεις στα πρωτα ποστ
η βασω γουλιελμακη δεν επαιζε μικρη
ενω η μαρι καραβια ειναι η εκπαιδευτρια στο "τροχονομος βαρβαρα"
η φωνη της τσοπεη σαυτο εχω μια μικρη επιφυλαξη ειναι η ιδια η τσοπεη
 
Ηθελα να' ξερα γιατι οι υπευθυνοι των δυο ταινιων, αλλαξαν την τοσο ιδιαιτερη και αισθησιακη φωνη της Ρουμπου με την μωρουδιστικη της Καρρα!

Το ιδιο ισχυει και για την Τσοπεη που εχει μια πολυ γλυκια και ζεστη χροια...

Δεν είχα ιδέα για το ντουμπλάζ της Τσοπέη και δεν μπορώ με τίποτα να το καταλάβω. Μα με τίποτα όμως. Και καλά δεν τους άρεσε η φωνή της Τσοπέη.... ΟΚ. Τους άρεσε η φωνή της Καρά? Τη θεώρησαν πιο ταιριασμένη? Αν είναι δυνατόν.

η φωνη της τσοπεη σαυτο εχω μια μικρη επιφυλαξη ειναι η ιδια η τσοπεη

Αν και είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες, λόγω μουσικής πρωτίστως αλλά και λόγω όλων αυτών των στοιχείων που με ξετρελαίνουν στις ταινίες των early 70s (παραλίες, κότερα, αεροπλάνα, αθηναϊκή Ριβιέρα, γυρίσματα στο εξωτερικό και μια σχετική χλιδή), σήμερα πρωτοδιάβασα το θρεντ. Πράγματι όσα έχουν ειπωθεί και αναρτηθεί είναι άκρως ενδιαφέροντα. Ωστόσο στέκομαι στη απορία των περισσοτέρων για το ντουμπλάρισμα της Τσοπέη και ήθελα να καταθέσω την ταπεινή μου άποψη.
Ο ρόλος της Τσοπέη είναι αυτός της ελληνίδας συζύγου του Πρέκα που όλα τα δέχεται και όλα τα υπομένει και πράγματι η αληθινή χροιά της φωνής της θα ταίριαζε μια χαρά στο ρόλο. Έλα όμως που η Τσοπέη, αν και ελληνίδα, δεν έχει αυθεντική ελληνική προφορά. Τα χρόνια στην Αμερική έχουν αλλοιώσει κάπως την προφορά της και αυτό το διαπιστώνουμε από το βίντεο που έχει αναρτήσει ο Τόνυ στο ποστ 93 όπου η ίδια μιλάει στην κάμερα για την ταινία.
Μήπως λοιπόν το ντουμπλάρισμα, εκτός από το ότι ήταν μια προσφιλής πρακτική στις ταινίες της εποχής, εξυπηρετούσε και έναν τέτοιο σκοπό, δηλαδή να μην ακούγεται το αμερικάνικο accent γιατί δεν θα ταίριαζε στο ρόλο; Μπορεί να λέω και χαζομάρα αυτή τη στιγμή όμως προσπάθησα να φανταστώ την Τσοπέη με την πραγματική της φωνή και ομολογώ ότι με ξένισε το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Bajar, είναι κι αυτό μια άποψη. Δεν είχα δει ποτέ το παραπάνω ποστ. Το ακούω πρώτη φορά και όπως πάντα, εντυπωσιάστηκα! Η Τσοπέη στέφθηκε το 1964 οπότε και αναχώρησε για την Αμερική και η ταινία γυρίστηκε 10 χρόνια μετά. Πάντως, όπως και να έχει, σε αυτά τα πέντε λόγια που λέει στο ποστ, δεν είναι μόνο θέμα προφοράς. Η γυναίκα δεν έχει καθόλου καλή άρθρωση. Μιλάει μέσα από τα δόντια της, σαν να καταπίνει τις λίγες λέξεις που λέει και με δυσκολία την καταλαβαίνεις. Άρα, σε αυτά τα δύο ίσως βρίσκεται η απάντηση στην απορία μου. :)
 
Πίσω
Μπλουζα