Ωραιότερες από ποτέ....

Καμία από τις τρεις τελευταίες δε με συγκλόνιζε με την εμφάνισή της. Αλλά για την Άννα Φόνσου, θα έλεγα ότι, όσο κι αν είναι soft eploitation, "Το κορίτσι και το άλογο" της βγάζει μια απροσδόκητα αισθησιακή εικόνα... Είναι ίσως και το repairage της ταινίας κατάλληλο (θάλασσα, καλοκαιρινά πλάνα κλπ.). Σε όλες τις υπόλοιπες αισθησιακές που έκανε, δε μου είπε απολύτως τίποτα.

Πιο νέα, στο "Όλοι οι άντρες είναι ίδιοι", πέτυχε να βγάλει τον "πειρασμό" που απαιτούσε η ταινία. Αλλά την προτιμώ πιο ώριμη.

Η Ξένια έχει μια γλυκύτητα στην όψη, αλλά κι ένα άσχημα παραπονιάρικο τόνο φωνής, που έρχεται "κόντρα" και μου την κάνει απωθητική. Πολλές φορές έχει άγριο βλέμμα (π.χ. "Αδελφός 'Άννα"), και "μαγκωμένο", εσωστρεφές παίξιμο.

Για τη Βέρα Κρούσκα συμφωνώ με όσες ταινίες είπατε.
 
Η βερα παιδια ηταν πολύ ομορφη γυναικα και δεν εκτιμηθηκε κυριως από τον ανδρικο πληθυσμο οσο θα έπρεπε νομιζω, ισως επειδή ηταν ξανθια τι να πω/ και όπως λεει η μπαμπι ειχε και σωμα αψογο, καθολου κοκαλιαρα αλλα με καμπύλες, οσες επρεπε
 
αριαδνη είπε:
Η βερα παιδια ηταν πολύ ομορφη γυναικα και δεν εκτιμηθηκε κυριως από τον ανδρικο πληθυσμο οσο θα έπρεπε νομιζω, ισως επειδή ηταν ξανθια τι να πω/ και όπως λεει η μπαμπι ειχε και σωμα αψογο, καθολου κοκαλιαρα αλλα με καμπύλες, οσες επρεπε
Μπα, δε νομιζω να εφταιξε το χρωμα των μαλλιων της. Απο οσο ξερω, οι αντρες προτιμουν τις ξανθες.

Η μηπως κανω λαθος;
 
bambinella 100 είπε:
Μπα, δε νομιζω να εφταιξε το χρωμα των μαλλιων της. Απο οσο ξερω, οι αντρες προτιμουν τις ξανθες.Η μηπως κανω λαθος;
κανεις λάθος μπαμπι για σημερα, η Μπελούτσι πια εχει τα σκήπτρα :) και η Ναθαναήλ στην ελλαδα, οποτε οι μελαχροινες κατεχουν την πρωτια! Ειμαστε μεσογειακος λαος, πχ σε αλλα κρατη παιζει η γιοχανσον η η Ντιαζ, εδώ όχι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
κανεις λάθος μπαμπι για σημερα, η Μπελούτσι πια εχει τα σκήπτρα :) και η Ναθαναήλ στην ελλαδα, οποτε οι μελαχροινες κατεχουν την πρωτια! Ειμαστε μεσογειακος λαος, πχ σε αλλα κρατη παιζει η γιοχανσον η η Ντιαζ, εδώ όχι!Εχω φιλη, φυσικη ξανθια που βρισκει την Ναθαναήλ, πανεμορφη, όχι την Λασκαρη πχ !
Και για την Καθριν Ζετα Τζοουνς ακουω πολλα για την ομορφια της.

Ενταξει, πες οτι σημερα εχουν περαση οι μελαχρινες. Η Βερα Κρουσκα ομως εκανε καριερα πριν απο 45 χρονια που τοτε αρεσαν οι ξανθες. Λογικα λοιπον θα επερεπε να εκτιμηθει ακομα περισσοτερο.
 
bambinella 100 είπε:
Και για την Καθριν Ζετα Τζοουνς ακουω πολλα για την ομορφια της. Ενταξει, πες οτι σημερα εχουν περαση οι μελαχρινες. Η Βερα Κρουσκα ομως εκανε καριερα πριν απο 45 χρονια που τοτε αρεσαν οι ξανθες. Λογικα λοιπον θα επερεπε να εκτιμηθει ακομα περισσοτερο.
Ισως θα επρεπε να βρουμε ανδρες εκεινης της εποχης για να δουμε πια ειχε την μεγαλη πέραση... Σε μια συνέντευξη του Νικου Μαστοράκη ειχα διαβάσει πως η Ζωιτσα τοτε εκαιγε καρδιες...
 
Η Βέρα Κρούσκα ήταν μια πολύ όμορφη γυναίκα και καλή ηθοποιός, η οποία στο θέατρο έκανε πολύ σημαντική καριέρα. Στο σινεμά ήταν λίγο άτυχη στις επιλογές της, έπαιξε σε σχετικά μέτριες ταινίες (όπου η ίδια ήταν καλή), γι' αυτό ίσως υπάρχει η αίσθηση ότι δεν εκτιμήθηκε πολύ. Πάντως, από τότε που ήμουν παιδί και έφηβος μου άρεσε πολύ και γενικά άρεσε στους άντρες της δικής μου γενιάς (όσους είμαστε σήμερα μεταξύ 40 και 50 ετών). Είχε ένα σοβαρό προφίλ και δεν καλλιέργησε το στυλ "σεξοβόμβα".
 
atanasio είπε:
Η Βέρα Κρούσκα ήταν μια πολύ όμορφη γυναίκα και καλή ηθοποιός, η οποία στο θέατρο έκανε πολύ σημαντική καριέρα. Στο σινεμά ήταν λίγο άτυχη στις επιλογές της, έπαιξε σε σχετικά μέτριες ταινίες (όπου η ίδια ήταν καλή), γι' αυτό ίσως υπάρχει η αίσθηση ότι δεν εκτιμήθηκε πολύ. Πάντως, από τότε που ήμουν παιδί και έφηβος μου άρεσε πολύ και γενικά άρεσε στους άντρες της δικής μου γενιάς (όσους είμαστε σήμερα μεταξύ 40 και 50 ετών). Είχε ένα σοβαρό προφίλ και δεν καλλιέργησε το στυλ "σεξοβόμβα".
ωραια γιατι οι συχρονοι τριανταρηδες, δεν την εχουν ακουσει καθολου

Λετε οι ανδρες σημερα να προτιμουν μελαχροινες αλλα στο τελος να παντρεύονται ξανθες :D ; αστειεύομαι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Αλίκη Βουγιουκλάκη στην ταινία "Η Αρχόντισσα και ο αλήτης". Η βλεφαρίδα μπορεί να είναι...κάγκελο (όπως και σε άλλες βέβαια) , αλλά σε αυτή τη ταινία τη θεωρώ πιο όμορφη από ποτέ! Και πιστεύω , έτσι δείχνει κιόλας , πως τα μαλλιά της σε αυτή τη ταινία πρέπει να είναι και φρεσκοβαμμένα! Πραγματικά σαν χρυσάφι!
tonytony :bow:

συμφωνω απόλυτα!!!!

γυαλιζαν τοσο πολυ, σαν ψευτικά ήταν! ειδικα στη σκηνή όπου μαλώνει με τον Παπαγιαννόπουλο μεσα στο σπιτι, στην αρχή του εργου....

πολλες φορες εχω αναρρωτηθεί -για να γυαλίζουν έτσι- αν ήταν τα φυσικα της μαλλια ή αν τις ειχαν βαλει περουκα...πραγματικα σαν χρυσάφι!

το ιδιο γυαλίζουν και σε καποιες σκηνες στο "Ενα αστειο κορίτσι"...π.χ. στη σκηνή μεσα στο καμαρίνι του τσιρκου όπου μιλούσε με την Ζαχαροπουλου.

Θεωρώ ομως πως η ομορφια της σε αυτην την ταινία καθρευτίζει και την ψυχική της διαθεση, εκείνη την εποχη. Ηταν στα καλυτερα της με τον Παπαμιχαηλ, προσπαθούσαν να αποκτήσουν και παιδι....

Επίσης θα πω οτι και στο Δολωμα ήταν πολυ ωραια με τα υπεροχα φουστάνια αλλα και στο Μιμικο και τη Μαιρη. Μερικα πλανα της απο την "Μαιρη" ειναι πραγματικα σαν να εχουν βγει απο καδρο της Αναγεννησης.
 
Κουκλα ηταν η Αλικη και στην ταινια Μαρια Πενταγιωτισσα.

Η αληθινη Πενταγιωτισσα ηταν πασιγνωστη για τη μεγαλη της ομορφια και η Αλικη την ενσαρκωσε απολυτως αξια, κατα τη γνωμη μου. Την εχω δει και σε αλλες ταινιες της εποχης εκεινης, αλλα σε καμια αλλη δε μου φανηκε τοσο ωραια. Αληθινη καλλονη!
 
Σχετικά με Κρούσκα κλπ, έχω την εντύπωση ότι προ 45ετίας που μιλάμε για τη δημοτικότητα μιας νέας και όμορφης ηθοποιού στον ανδρικό πληθυσμό λιγότερη σημασία είχε το χρώμα των μαλλιών της από το μέγεθος του μπικίνι της και πόσο συχνά το έδειχνε στις ταινίες της. Ήμασταν ελαφρώς λιγούρηδες :) . Όπως παρατήρησε ο atanasio, η Κρούσκα δεν καλλιέργησε ποτέ την εικόνα της σεξοβόμβας ενώ η εμφάνισή της της το επέτρεπε και με το παραπάνω. Τη βρίσκω ακόμη πολύ όμορφη.
 
Παμε για άλλες τρεις

1. Ελλη Λαμπέτη

2. Γκέλυ Μαυροπούλου

3. Νελλυ Παππά

Ελλη Λαμπέτη: Κυριακάτικο ξύπνημα

Γκέλυ: εγκλημα στο κολωνάκι

Παππα: ο μπακαλόγατος

να βαλω και την ωραια ελενη προκοπιου :) για μενα ως γκιουλιναρ ηταν πανέμορφη στον εμιρη και κακομοιρη

και να σταματήσω εδω γιατι το θεμα είναι της μπαμπι :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Και να σταματήσω εδω γιατι το θεμα είναι της μπαμπι.
Δεν εχει καμια σημασια που το θεμα ειναι δικο μου. Δεν το εφτιαξα για να γραφω μονη μου.

Θα χαρω να συμμετεχετε με ηθοποιους που θα προτεινετε εσεις.

Ελλη Λαμπετη. Το τελευταιο ψεμα.

Γκελυ Μαυροπουλου. Το παραστρατημα μιας αθωας.

Νελλη Παππα. Ο Κλεαρχος, η Μαρινα κι κοντος.

Ελενη Προκοπιου. Ο μπουφος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έλλη Λαμπέτη, "Το τελευταίο ψέμα".

Γκέλλυ Μαυροπούλου, "Η κυρία του κυρίου".

Νέλλη Παππά, "Της κακομοίρας".

Ελένη Προκοπίου, "Οι κυρίες της αυλής".
 
Η Προκοπιου ειχε τυπο και ελαφισια μάτια, ειχε κάτι από Ανατολή! μα και οι καμπύλες της, ηταν καταπληκτικές, τις ειχε και τις χαιρότανε
 
αριαδνη είπε:
Η Προκοπιου ειχε τυπο και ελαφισια μάτια, ειχε κάτι από Ανατολή!
Χαχα! Χωρις να ειναι και ιδια με της Προκοπιου, και τα δικα μου ματια ετσι ειναι. Σκιστα, μακροστενα, με μια ελαφρια κλιση προς τα πανω.
 
Η Τασω Καββαδια σιγουρα δεν ανηκει στις κλασικες ωραιες του κινηματογραφου και ποτε της δεν κρατησε ρολο μοιραιας γυναικας.

Δεν μπορω ομως να παραβλεψω το γεγονος οτι στην ταινια του 1963, Ο τριτος δρομος, ειναι αρκετα διαφορετικη απο ο,τι την εχουμε συνηθισει και πολυ ομορφοτερη.

Δειτε την εδω σε ενα στιγμιοτυπο της ταινιας:

attachment.php
 
Πράγματι, στην ταινία "Ο τρίτος δρόμος" η Τασώ Καββαδία είναι πολύ πιο γοητευτική απ' ό,τι συνήθως. Ίσως παίζει ρόλο και το χτένισμα.
 
Χτένισμα, μακιγιάζ αλλά και ύφος. Με σκληρό ύφος, τα μάτια μισόκλειστα και όλο κακία και τα χείλια σουφρωμένα, όπως ήταν συνήθως στους κακούς της ρόλους, έμοιαζε πιο άσχημη. (Είμαι σίγουρος ότι και η Ταϋγέτη δεν έμοιαζε έτσι στην καθημερινή της ζωή). Και δεν ήταν θέμα ηλικίας... στην Στέλλα ήταν πολύ πιο νέα.
 
Υπέροχο θέμααααα!!! Απαντώ αναδρομικά για όλες τις κυρίες :)

1) Αλίκη Βουγιουκλάκη - Δόλωμα (δαγκωτό)

2) Ζωή Λάσκαρη - Μαριχουάνα στοπ

3) Νόρα Βαλσάμη - Οι βάσεις και η Βασούλα

4) Έλενα Ναθαναήλ - Εκείνο το καλοκαίρι

1) Τζένη Καρέζη - Μια τρελή τρελή οικογένεια

2) Μέμα Σταθοπούλου - Ένας μάγκας στα σαλόνια

3) Ρίκα Διαλυνά - Τι 30, τι 40, τι 50

4) Μάρθα Καραγιάννη - Ένα κορίτσι για δύο (απίθανη στη σκηνή στο μπαρ που χορεύει)

1) Βέρα Κρούσκα - ο βάλτος

2) Άννα Φόνσου - Όλοι οι άντρες είναι ίδιοι

3) Ξένια Καλογεροπούλου - Γάμος α λα Ελληνικά

1) Έλλη Λαμπέτη - Το κορίτσι με τα μαύρα

2) Γκέλυ Μαυροπούλου - Η κυρία του κυρίου

3) Νέλλυ Παππά - Ένας μάγκας στα σαλόνια

Θα ήθελα κι εγώ να προτείνω μια τετράδα κάμια στιγμή!!! Μου αρέσει πολύ το θέμα
 
Πίσω
Μπλουζα