Ωραιότερες από ποτέ....

n.g.s είπε:
Θα ήθελα κι εγώ να προτείνω μια τετράδα κάμια στιγμή!!! Μου αρέσει πολύ το θέμα.
Εγω σας το ειπα και προσφατα. Μακαρι να βλεπω δικες σας προτασεις εδω μεσα! :)
 
Βάζω ιδιαίτερη τετράδα

1) Μαίρη Χρονοπούλου

2) Μελίνα Μερκούρη

3) Ρένα Βλαχοπούλου

4) Μάρω Κοντού

Για μένα

Μαίρη Χρονοπούλου - Τα κόκκινα φανάρια

Μελίνα Μερκούρη - Φαίδρα (αν και δεν είναι εληνική η ταινία)

Ρένα Βλαχοπούλου - Κορίτσια για φίλημα

Μάρω Κοντού - Η γυνή να φοβάται τον άνδρα
 
1. Μαιρη Χρονοπουλου. Της παει πολυ το ξανθο. Κουκλα στο Παρελθον μιας γυναικας.

2. Δε γνωριζω - Δεν απαντω.

3. Ρενα Βλαχοπουλου. Στο Μια τρελη σαρανταρα που εχει τα μαλλια της φουσκωμενα και ειναι και ωραια ντυμενη.

4. Μαρω Κοντου. Μου φανηκε εκθαμβωτικη στην ταινια Κριμα το μποϊ σου.
 
1 : Δεν είναι "εύκολα συμπαθητική" γυναίκα, ιδίως με αυτή τη φωνή. "Γοργόνες και Μάγκες", για την εξωστρέφεια της ταινίας και τον καλύτερο παρτενέρ που της έτυχε (Κομνηνός)

2 : Άλλη ερώτηση...

3 : Μου αρέσει πολύ στην "Κόμησσα της Κέρκυρας", για το πακέτο όμως, όχι για τη φυσική της ομορφιά. Της φαίνεται πολύ που παίζει "εντός έδρας"...

4 : "Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη", εκεί μας άφησε και πρώτη φορά να την ονειρευτούμε πίσω από το κρύσταλλο...
 
1. Μαίρη Χρονοπούλου: "Γοργόνες και μάγκες".

2. Μελίνα Μερκούρη: "Ποτέ την Κυριακή".

3. Ρένα Βλαχοπούλου: "Η Παριζιάνα".

4. Μάρω Κοντού: "Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη".
 
Θα συμφωνούσα με την τετράδα του Atanasio αλλά νομίζω η Μερκούρη ήταν στα ομορφότερά της στη Στέλλα. Όχι σε όλη την ταινία όμως: Στις σκηνές που είναι ντυμένη σοβαρά και έχει θλιμμένο ύφος μετά το θάνατο του "Αλεξανδράκη", και όταν τραγουδάει το "Αγάπη που 'γινες δίκοπο μαχαίρι"
 
Mαίρη Χρονοπούλου- Εν ονόματι του νόμου

Μελίνα Μερκούρη- Φαίδρα

Μάρω Κοντού-Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη
 
Βιβετα Τσιουνη


και Κατερινα Παπανικα


που τις εχετε δει ομορφότερες;

για την τσιουνη θα ελεγα στο ''αυτό το κατι αλλο'' ως δικηγορινα με τα γυαλια και το ωραιο γυναικειο ντύσιμο
 
Η Παπανίκα μου άρεσε πολύ στην ταινία "Ο τελευταίος άνδρας" ως Λούλα καθώς και η Τέτη Σχοινάκη στην ίδια ταινία...
 
Την Καιτη Παπανικα την εβρισκα πολύ όμορφη σε μια ταινια

που εκανε την γιατρινα και ηταν ερωτευμενη με τον θανο Λειδαβιτη
 
Βιβέτα Τσιούνη : Στο "Μικροί μεγάλοι εν δράσει", έχει κάτι από Mimsy Farmer...

Kαίτη Παπανίκα : "O τελευταίος άντρας". Δεν είναι ότι είναι ωραιότερη από ποτέ, αλλά για τη συμπόνια ρε .... !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβετα Τσιουνη: Μου αρεσε πολυ το σοφιστικε στυλ που ειχε στο Αυτο το κατι αλλο. Ακριβως δηλαδη αυτο που απεχθανοταν ο Σειληνος. :)

Καιτη Παπανικα: Ωραιοτερη απο ποτε στον Ανηφορο, ως βοηθος και ερωμενη του Βυρωνα Παλλη.
 
για την βιβετα συμφωνούμε απόλυτα
 
bambinella 100 είπε:
Βιβετα Τσιουνη: Μου αρεσε πολυ το σοφιστικε στυλ που ειχε στο Αυτο το κατι αλλο. Ακριβως δηλαδη αυτο που απεχθανοταν ο Σειληνος. :)

Πραγματικά. Η νυχτερινή σκηνή έξω από το σπίτι της, με τον Σειληνό, με το μπλαζέ βλέμμα της τόσο απόμακρο αλλά γοητευτικό...
 
Καλησπέρα! Πολύ ενδιαφέρον το θέμα! Σκέφθηκα να βάλω και εγώ σε διαγωνισμό μια δική μου ετερόκλητη τετράδα:

Μπέτυ Αρβανίτη


Λίλυ Παπαγιάννη



Νίκη Τριανταφυλλίδη



Ζωζώ Σαπουντζάκη


Θα περιμένω με ενδιαφέρον τις απαντήσεις σας!
 
Μπέτυ Αρβανίτη : Κάτι κουρασμένα παλληκάρια


Λίλυ Παπαγιάννη : Μια τρελή τρελή οικογένεια



Νίκη Τριαννταφυλλίδη : Ο Αστραπόγιανος



Ζωζώ Σαπουντζάκη : Το θύμα
 
Μπετυ Αρβανιτη. Δεν μου αρεσε τοσο στα νιατα της που ειχε σκουρο μαλλι, ουτε ομως και αργοτερα τη δεκαετια του '70 που ειχε μεγαλωσει. Την προτιμω καπου ενδιαμεσα και νομιζω πως ωραιοτερη απο ποτε ειναι στη Νυχτα γαμου.

Λιλη Παπαγιαννη. Με εξαιρεση την Εκδρομη, σε ολες τις υπολοιπες ταινιες της που εχω δει μου φαινεται ιδια. Θα πω το Δεσποινις διευθυντης.

Νικη Τριανταφυλλιδη. Πανεμορφη στον Αστραπογιαννο.

Ζωζω Σαπουντζακη. Ξυπολητος πριγκηψ και αν δε ρουφιοταν σε βαθμο γελοιοτητος στις σκηνες που τη βλεπουμε με μαγιω, θα εδειχνε ακομα καλυτερη.
 
1. Αλίκη Βουγιουκλάκη (Δεν νομίζω να μου άρεσε ποτέ η Βουγιουκλάκη)

2. ΖωήΛάσκαρη: ΝΟΜΟΣ 4000 (1962)

3. Νόρα Βαλσάμη: ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ (1968)

4. Έλενα Ναθαναήλ: ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ (1964)
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη: σε όλες!!!!ποσο την ήθελε ο φακός! Αν ειναι να ξεχωρίσω,θα ήταν σκηνές,π.χ στο ξωκλήσι και στο τέλος με το κοντό χρωματιστό νυφικό στην Αρχόντισσα,στη ψαραγορά με το κόκκινο λουλούδι στα μαλλια και στη δεξίωση για τους αρραβώνες του Παπαμιχαήλ με την τουαλέτα και τον κότσο στο Πιο λαμπρό αστέρι,στο ζαχαροπλαστείο με το καπελάκι με τον Κωνσταντίνου και στο μάθημα όρθια με τον Παπαγιαννόπουλο, αδιάβαστη στα Χτυποκάρδια, στη σκηνή με το καρπούζι στο εστιατόριο με τον Αλεξανδράκη στο Δόλωμα,ξυπόλητη με μέση δακτυλίδι στη Μανταλένα κλπ κλπ

Τζένη Καρεζη: στο Μια τρελή τρελή οικογένεια,ντύσιμο βάψιμο ακριβώς εκείνο που της πήγαινε

Μαρθα Καραγιαννη:απίστευτη εικόνα με το κόκκινο φόρεμα στο Κάτι να καίει ,σώμα,πρόσωπο,κίνηση,αύρα,επίσης σε όλα της τα χορευτικά στο ραντεβού στον αερα(απίθανη με τη bomb κοντή περούκα στο τανγκό)

Ζωή Λάσκαρη: στις Θαλάσσιες τις χάντρες. Η μόδα late sixties-early seventies της πήγαινε παρά πολύ!

Νορα Βαλσαμη: στα σήριαλ απο τα έργα του Ξενοπουλου στην τηλεόραση. Ήταν αγγελος


Ρενα Βλαχοπούλου
: Μερικοί το προτιμούν κρύο και Κορίτσια για φίλημα

Ελενα ΝαθαναηΛ: Επιχείρηση Απόλλων,μια κούκλα ζωντανή!
 
Απαντώντας και εγώ σε όλα

Αλίκη Βουγιουκλάκη : το δόλωμα

Τζένη Καρέζη : Εκείνος κι εκείνη...Μακράν ...Δεν την έχω δει ωραιότερη...

Νόρα Βαλσάμη : Η θεία μου η χίπισσα

Ζωή Λάσκαρη : Κορίτσια για φίλημα

Έλενα Ναθαναήλ : Ντάμα σπαθί

Μάρθα Καραγιάννη : Ξυπόλητος πριγκηψ

Μέμα Σταθοπούλου : Ένας άφραγκος Ωνάσης

Ρίκα Διαλυνά : (από τις ελληνικές) Ο τρελοπενηντάρης

Βέρα Κρούσκα : Όχι

Άννα Φόνσου : Όλοι οι άντρες είναι ίδιοι

Ξένια Καλογεροπούλου : Ο ανήφορος

Μαίρη Χρονοπούλου : Οι θαλασσιές οι χάντρες

Έλλη Λαμπέτη : Το κορίτσι με τα μαύρα

Γκέλυ Μαυροπούλου : Ο ανακατωσούρας

Νέλλυ Παππά :5.000 ψέματα

Ελένη Προκοπίου: Ραντεβού στον αέρα

Μάρω Κοντού : Οι στιγματισμένοι (δεν πολυπροβάλλεται αλλά μ αρέσει πολύ η εμφάνιση της με μακριά μαλλιά)

Ρένα Βλαχοπούλου : Η παριζιάννα

Μελίνα Μερκούρη : Στέλλα

Βιβέτα Τσιούνη : Μικροί και μεγάλοι εν δράσει

Καίτη Παπανίκα : Μια Ιταλίδα από την Κυψέλη

Μπέτυ Αρβανίτη : Κάτι κουρασμένα παλικάρια

Λίλυ Παπαγιάννη : Η Χαρτοπαίχτρα

Νίκη Τριανταφυλλίδου : Ο Αστραπόγιαννος (με διαφορά!!!!)

Ζωζώ Σαπουντζάκη : Ο ψεύτης
 
Πίσω
Μπλουζα