Amiga VS 16 Bit Κονσόλες

Shinobi είπε:
Εξαρχής έχει γίνει ένα λάθος η amiga 500 έπρεπε να συγκρίνεται με nes-master system που συνυπηρχαν και η amiga 1200 με snes megadrive για τον ίδιο λόγο
Aς μην υπερβάλλουμε. Kαι τα Spectrum/Amstrad/C64 συνυπήρχαν αφού άντεξαν μέχρι και τις αρχές του 90.

Υποτίθεται ότι εδώ συγκρίνουμε μηχανήματα με παρόμοιες δυνατότητες. Αλλά αν θέλετε ντε και καλά να συγκρίνετε το NES με την φοβερή και τρομερή Amiga για να φανεί ανώτερη στα μάτια σας, κανένα πρόβλημα.
 
Η συνυπαρξη μηχανηματων χρονικα, δεν τα καθιστα και συγκρισημα φιλε shinobi.

Γιατι η Α1000 βγηκε οταν υπηρχαν στην αγορα τα oric atmos, dragon32, spectrum κτλ αλλα σε καμια περιπτωση δεν ηταν συγκρισημα.

Η Α500 ειναι 16μπιτ, οπως και οι κονσολες ειναι 16μπιτ, αλλα οπως σωστα εγραψε καπου και το user "η Α500 ειναι 16μπιτ, αλλα εχει τοσα εξτρα τσιπακια που την ανεβαζουν ενα επιπεδο πανω απο τα υπολοιπα 16μπιτ".

Και δυστυχως εδω στο Ελλαδα τοτε η τεχνολογια εφτανε καθυστερημενα, τα 16μπιτ (A500 + MD/SNES) ζουσαν μια χαρα μεχρι και μετα το 1995 οπου μετα κυριαρχησε το playstation.
 
Μια χαρά συγκρισιμα είναι αν ήθελες να αγοράσεις μηχάνημα το 1989.

Μη κοροιδευομαστε snes megadrive είχαν ελάχιστοι και παιχνίδια για αυτά τα μηχανήματα είχαν ακόμη πιο ελάχιστοι ακόμα και με gameboy ήξερα κόσμο και είχε το πολύ τρία παιχνίδια μαριο τετρις αντε και κανενα τριτο, έχουν γραφτεί τεράστιες ανακρίβειες και πολλοί έχουν μπερδέψει το σήμερα που κατεβάζουν τα ρομς στο mame και το snes9x κατα εκατοντάδες με το χθες που ενα παιχνίδι του snes έκανε 30.000 δρχ και το 95% των παιχνιδιών τα είχαν δει μόνο στα περιοδικά (δεν υπήρχε και ίντερνετ).
 
Shinobi είπε:
έχουν γραφτεί τεράστιες ανακρίβειες και πολλοί έχουν μπερδέψει το σήμερα που κατεβάζουν τα ρομς
Από που το συμπέρανες αυτό?

Τα περί ενοικιάσεων και μεταχειρισμένων τα συζητήσαμε ήδη, ας μην τα επαναλαμβάνω πάλι. Ας έκανε και 50.000 δραχμές ένα παιχνίδι, δεν έχει σημασία.

Στην δική μου γειτονιά/παρέα/σχολείο κλπ ελάχιστοι είχαν Amiga ή υπολογιστή. Ήξερα μόνο έναν που είχε amiga 500, έναν που είχε 286 με VGA και έναν που είχε Spectrum. Ολοι οι υπόλοιποι είχαμε Game Boy, NES (από Γερμανίες κλπ) και αρκετοί είχαν MD.

Το SNES το πήρε αργότερα ένας φίλος και πηγαίναμε παρέα ολόκληρη και παίζαμε Mario Kart και λίγο πιο μετά κι εγώ (το κέρδισε ένας συμμαθητής μου σε διαγωνισμό και μου το πούλησε φτηνά). Θυμάμαι στο πούλμαν που πηγαίναμε εκδρομή έπαιζαν 2 ή και 3 Gameboy με τις κασέτες να ανταλλάσσονται δεξιά και αριστερά.

Εγώ είχα 10 παιχνίδια στο GB και θα είχα περισσότερα αν δεν επικεντρωνόμουν αργότερα στο SNES/MD. Τα περισσότερα τα απέκτησα από ανταλλαγές με άλλα παιχνίδια (ji joe, επιτραπέζια κλπ) ή τα αγόρασα μεταχειρησμένα. Μόνο το Metroid 2 πήρα καινούριο, ακόμα θυμάμαι την τιμή, 7.000 δραχμές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η amiga στην Ελλάδα είχε τεράστια αγορά σίγουρα μεγαλύτερη από τις κονσόλες και αυτό αποδεικνυεται εύκολα απλά αν διαβάσει κανείς ένα user της εποχής που είναι amiga εναντίον όλων st pc snes megadrive κλπ. Και επειδή κάποιος θα πει μα το snes πούλησε 40 εκατομμύρια και η amiga 7 πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι τα μηχανάκια αυτά πέτυχαν κυρίως στην Αμερική που είναι η Nintendo land έχω πάει πολλές φορές και ξέρω τι γίνεται στα best buy και άλλα μαγαζιά αλλά και σε απλά σούπερ μάρκετ, τρελό promotion της εκάστοτε κονσόλας της Nintendo παντού σταντ για να παίξεις κλπ. Και φυσικά στην Ιαπωνία που ειναι τοπικιστες και δε θα αγόραζαν ποτέ αμερικάνικο, γιατί δε τους πανε ούτε με σφαίρες 30 χρόνια πριν τους έριχναν ατομικές βόμβες οι γιανκις (πάλι το πάω σε άλλα θέματα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως όταν πήγαινα στο Minion δεν έβλεπα πουθενά amiga. Είχαν αφιερώσει όμως μισό όροφο για κονσόλες. Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πόσες τηλεοράσεις είχαν στήσει. Ηταν λες και έμπαινα στον παράδεισο των videogames. Παρόμοια έβλεπα και σε άλλα παιχνιδάδικα/καταστήματα. Δηλαδή εκτός από τον κομπιουτερόδρομο στην Στουρνάρα δεν θυμάμαι καποιο άλλο μέρος που να είδα amiga ή κάποιο άλλο home. Δεν λέω ότι δεν υπήρχαν αλλά τότε σαν πιτσιρικάς αυτά έβλεπα. Δεν διάβαζα USER, ότι έβλεπα μπροστά μου μεταφέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντικειμενικες μετρησεις: στην γειτονια μου οπου καναμε και τα πρωταθληματα kick off και sensible με 15+ ατομα: ειχε πρωτος ενα φιλος μου Α500, μετα πηρα εγω και αλλος ενας. Ενας αργοτερα πηρε Α600. Επισης 2 παιδια ειχαν 6128. Ενας ειχε αταρι ΣΤ. Πισι ειχαν καποιοι αλλα μαλλον ντρεπονταν να παμε σπιτι τους, γιατι ειχαν δει αμιγκα. Πηρε ενας με 500.000 δρχ ενα 386 και καλα υπερ-υπολογιστης, πηγαμε σπιτι του να παιξουμε dune2 και μετα φυγαμε με "καλα πλακα μας κανει, στην αμιγκα ειναι καλυτερο". Ενα παιδι ειχε master system, ενας ειχε NES. Gameboy ειχε ο αδερφος μου (με 3 κασετες) και αλλος ενας. Ενας ειχε game gear. Οταν ηρθαν οι 16μπιτ κονσολες, δυο πηραν MD και ενας SNES. Αυτα στη γειτονια μου. Στο σχολειο τωρα στην ταξη μου ειχαν περιπου 5 ή 6 ατομα Α500, απο τα 25 παιδια δηλαδη το 1/5 βαλε οτι τα μισα ηταν κοριτσια αρα ανεβαινει το ποσοστο, ενω κονσολες γενικα 2 ή 3. Στην Ελλαδα σιγουρα οι πωλησεις μεχρι το 1992 ηταν πολυ μεγαλυτερες σε Α500 απο οτιδηποτε αλλο. Στις κονσολες γενικα οι πωλησεις ηταν πρωτη η sega με το MD αλλα και πολυ καλα πηγε το MS, ενω η νιντεντο ειχε μονο το GB. Το ΝΕΣ δεν ειχε καθολου πωλησεις, το SNES αρχισε αργα να πουλαει αλλα δεν εφτασε το MD. To GG πηγε αρκετα καλα, το lynx οχι. Κονσολες οπως neo-geo, 3DO, pc-engine δεν υπηρχαν, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειχε. Το jaguar πηγε αρκετα καλα, ομως οταν ειχε πια τελειωσει και το εδιναν κοψοχρονια. Και μενω σε περιοχη (Μαρουσι) που θεωρειται μεση απο αποψη οικονομικης καταστασης.
 
Και να μιλήσουμε με λίγα στοιχεία το Gameboy για παράδειγμα πούλησε 118.000.000 κομμάτια

http://en.wikipedia.org/wiki/Game_Boy

Τα πρώτα σε πωλήσεις παιχνίδια όλων των εποχών του Gameboy

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_Game_Boy_video_games

Tetris 35.000.000 δηλαδή το είχε 1 στους 3

Pokιmon Red, Blue, and Green 23.000.000 1 στους 5

Super Mario Land 18.000.000 1 στους 6

Περνάμε τα διάφορα ζέλντα, πόκεμον και κίρμπι και φτάνουμε στο μέσο όρο τα πιο πολλά επιτυχημένα παιχνίδια πούλησαν 1 με 1.500.000 κομμάτια δηλαδή τα είχε 1 στους 100 στο περίπου, εννοείται ότι τέτρις μάριο κλπ ήταν μέσα στο κουτί με τη κονσόλα γιαυτό έχουν τόσα κομμάτια.

Και μιλάμε για ένα μηχανάκι που τα παιχνίδια του έκαναν το 1/3 της τιμής των παιχνιδιών για SNES.

Δηλαδή με ένα πρόχειρο υπολογισμό ο μέσος κάτοχος της κονσόλας είχε 5 παιχνίδια στη καλύτερη. Με απλά λόγια μόλις το μηχάνημα έφυγε από την αγορά και τελείωσαν οι ενοικιάσεις, του έμεινε μια κονσόλα με 5 παιχνίδια και λέμε στη καλύτερη 5.

ΥΓ γράφει κάτω στο λινκ από τη Wikipedia "Total Game Boy and Game Boy Color games sold as of December 31, 2009: 501.11 million"

δηλαδή 4-5 παιχνίδια μέσο όρο ο καθένας. Πιστεύω είναι λιγότερα στην ουσία αν βγάλουμε και τα cartridge που γύρναγαν εδώ κι εκεί ως ενοικιάσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν θα σας κάνω μια απλή ερώτηση: Πάτε σε ένα έρημο νησί (που έχει ένα PC που μπορεί να παίζει τα πάντα, ας πούμε ότι πάτε στο νησί του Lost :p ) και μπορείτε να πάρετε μαζί σας ένα δίσκο με όλα τα παιχνίδια ενός από τα εξής 4 συστήματα: PC Engine, SNES, Mega Drive και Amiga. Ποιανού συστήματος τα παιχνίδια θα επιλέγατε να πάρετε μαζί σας και γιατί; Το γνωστό desert island disc. :)
 
Γιατι εβαλες το pc engine μεσα ? :D

Καλα δεν χρειαζεται ολοκληρος δισκος, μονο το kick off και το sensible φτανει μεχρι να σε φανε τα σκυλοψαρα (ή οι γλαροι :eek: ) ή να σε βρει το πλοιο που εψαχνε τα παιδια απο την γαλαζια λιμνη :tongue:
 
Παιδιά...

...ανακάλυψα το πρόβλημα. Μάλλον έχουμε ικανή ηλικιακή διαφορά, ώστε να βλέπουμε τα πράγματα από τελείως διαφορετική σκοπιά. Εξηγούμαι:

Ας ξεκινήσω με το Gameboy. Όταν κυκλοφόρησε το Gameboy δεν υπήρχε περίπτωση να το αγόραζα -αν και μου άρεσε, γκατζετάκιας γαρ- να το χώσω στην τσέπη και να το πάω στο σχολείο, απλούστατα για το λόγο ότι πήγαινα Γ Λυκείου τότε και θα έπεφτε η καζούρα της αρκούδας. Τότε καπνίζαμε, πίναμε φραπέδες και κανένα ποτάκι, γράφαμε συνθήματα στους τοίχους και κυνηγούσαμε γκόμενες. Ποιο Gameboy;

Εγώ όταν πήγαινα ΜΙΝΙΟΝ θυμάμαι τον όροφο που ήταν αφιερωμένος στα videogames με κασέτες -κασετοφώνου βέβαια- με παιχνίδια Spectrum, Amstrad και Commodore και κανά microtape για Spectrum ή QL, δεν θυμάμαι καλά. Είχε επίσης Amstrad 1512 και ATARI ST τον οποίο βλέπαμε και μας έτρεχαν τα σάλια. Όλα αυτά το 1986.

Για την Amiga ακούγαμε το 1985 και μας φαινόταν επιστημονική φαντασία, εγώ είχα δει μία 1000άρα το 1986 σε κατάστημα της Στουρνάρα να παίζει ένα music demo και έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Όταν δε κυκλοφόρησε η 500άρα το 1987, όσοι χρήστες 8bit την πρωτοείδαμε και ακούσαμε live, η πρώτη σκέψη που κάναμε ήταν "πώς θα γίνει να πάρω κι εγώ μία τέτοια"...

Η λέξη κονσόλα από το 1985 έως και το 1989, για εμάς δεν υπήρχε. Αντί για την λέξη κονσόλα χρησιμοποιούσαμε τη λέξη ATARI. "Μην πάρεις ATARI ρε, αυτό είναι για μωρά παιδιά, πάρε ένα κομπιούτερ για να παίζεις παιχνίδια σε κασέτες, για τα μαθήματά σου, για να γράφεις με το πληκτρολόγιο".

Η Nintendo για εμάς τότε, ισοδυναμούσε με τα Game & Watch, δεν είχαμε δει τίποτε άλλο, πέρα από το coin op Donkey Kong, με το λογότυπο Nintendo επάνω ενώ η SEGA ήταν απλώς το όνομα που βλέπαμε σε κάποια παιχνίδια στα ουφάδικα και πολύ αργότερα στα coin-op conversions, των computers μας. Ποιο NES και ποιο Master System, αυτά, ειδικά το NES, ήρθαν στην Ελλάδα όταν εγώ είχα περάσει πανελλήνιες -εξετάσεις, αργότερα τις ονόμασαν πανελλαδικές. Που σκέψη τότε για SNES και MEGA DRIVE, τότε την έψαχνα για το πώς θα καταφέρω να εξοικονομήσω χρήματα και να πάρω ένα 286 ή έστω μια 1200, για "σοβαρό" software, με την ενδόμυχη σκέψη όμως να εξοικονομήσω και ένα μικρό ποσό για να καταφέρω να πάρω και ένα SNES ή ένα MEGA DRIVE για να απολαύσω επιτέλους τα Sonic και Donkey Kong, που είχα δει σε διαφημιστικά σποτ.

Είναι λογικό οι 30something του forum να έχουν τελείως διαφορετικές εμπειρίες και όταν πρωτοείδαν Amiga, την εποχή των SNES και MEGA DRIVE, να μην τους έκανε καμία εντύπωση. Ούτε εμένα θα μου έκανε.

Αυτά. Case closed, αλλάξτε το VS από "Amiga VS 16 Bit Κονσόλες" σε "40άρηδες VS 30άρηδες". :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
Είναι λογικό οι 30something του forum να έχουν τελείως διαφορετικές εμπειρίες και όταν πρωτοείδαν Amiga, την εποχή των SNES και MEGA DRIVE, να μην τους έκανε καμία εντύπωση. Ούτε εμένα θα μου έκανε.
Ναι αλλα ισχυει και το αντιθετο, οταν οι κατοχοι αμιγκα ειδαν τα SNES/MD δεν τους εκαναν καμια εντυπωση.

Σε εμενα δεν εκαναν, μονο το DK το εβαλα στην κατηγορια "φοβερα γραφικα" οπου ηδη υπηρχαν πολλα παιχνιδια απο αμιγκα αλλα και το sonic σε μικροτερο βαθμο.

Shinobi είπε:
Μη κοροιδευομαστε snes megadrive είχαν ελάχιστοι και παιχνίδια για αυτά τα μηχανήματα είχαν ακόμη πιο ελάχιστοι ακόμα και με gameboy ήξερα κόσμο και είχε το πολύ τρία παιχνίδια μαριο τετρις αντε και κανενα τριτο
Αυτο ειναι το νουμερο (3) που κατα μεσο ορο ειχαν οι περισσοτεροι γνωστοι. Οπως και εγω με 3 για MD, 3 για SNES συν καποια δανεικα ή ανταλλαγες. Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι πηρε ο αδερφος μου το GB, ειχε μεσα το τετρις, μετα απο μηνες αγορασε το mario 6 golden coins (παιχνιδαρα) και μετα πηραμε μισο-μισο το ΜΚ3 (πανδυσκολο).

Και αυτο ειναι απο τα μεγαλυτερα μειονεκτηματα των κονσολων: εχεις MD ή SNES και μπορεις να παρεις καποιο παιχνιδι, τι θα διαλεξεις καποιο απο τα φοβερα DK, Sonic, Zelda και πασιγνωστα SF, MK, NBA JAM, FIFA ή καποιο παντελως αγνωστο οπως το ranger-X ? φυσικα και χωρις συζητηση ξεκινας απο τα καλυτερα, δεν νοειται να εχεις MD χωρις sonic. Αντε μετα πας σε SF και ΜΚ εαν σου αρεσουν τα ξυλικια, ή σε αθλητικα οπως NBA LIVE και FIFA. Καπου εκει τελειωνει ο μεσος ορος, αρα το σημαντικο ειναι οτι για να βρεις καποιον με το π.χ. glaylancer, θα επρεπε να ειναι αγοραστης τουλαχιστον 5 παιχνιδιων, και να το επιλεξει κιολας, μετα φυσικα απο τα best seller. Ετσι τα best seller ολοι τα ηξεραν, ολοι τα ειχαν και τα εβρισκες δανεικα/ανταλλαγη αλλα κατι περιεργα δεν τα ειχες ακουσει καν. Ενω στην αμιγκα με τις βιβλιοθηκες των 200 παιχνιδιων του καθενα, ολο και κατι περιεργο επαιζες, ασχετα εαν δεν ηταν τοσο καλο, ηταν ομως "μη-συνηθισμενο".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Λοιπόν θα σας κάνω μια απλή ερώτηση: Πάτε σε ένα έρημο νησί (που έχει ένα PC που μπορεί να παίζει τα πάντα, ας πούμε ότι πάτε στο νησί του Lost :p ) και μπορείτε να πάρετε μαζί σας ένα δίσκο με όλα τα παιχνίδια ενός από τα εξής 4 συστήματα: PC Engine, SNES, Mega Drive και Amiga. Ποιανού συστήματος τα παιχνίδια θα επιλέγατε να πάρετε μαζί σας και γιατί; Το γνωστό desert island disc. :)
Ολα τα παιχνίδια? Δεν θα κάνεις κι εσύ τον συσχετισμό 1 SNES παιχνίδι = 100 στην Amiga? Πολύ εύκολο μου το κάνεις τώρα.... Πάντως εγώ θα διάλεγα SNES με 15-20 επιλεγμένα παιχνίδια και θα ήμουν OK δεν τα χρειάζομαι όλα.
 
Αce nailed it, gentlemen. :)

Εντάξει, δεν πρόκειται για διαφορά τόσο μεγάλη που να μιλάμε περί... "χάσματος των γενεών" (καθ' ότι θα υπάρχουν και "ενδιάμεσες" ηλικίες), αλλά σίγουρα διαφέρουν οι εμπειρίες κάποιου που βίωσε τα 80s στην Ελλάδα ως teenager (όπου κυριαρχούσαν οι home micros, το Atari 2600 ως "επιτραπέζια" κονσόλα και τα G&W ως handhelds), και κάποιου που μεγάλωσε στην Ελλάδα των '90s όπου η αίγλη των κλασσικών micros χρόνο με τον χρόνο έσβηνε και ερχόντουσαν δυναμικά στο προσκήνιο NES, Megadrive, GameGear, SNES, κ.ο.κ. (και μην βιαστείτε να πείτε "μα τα '90s εμφανιζόντουσαν δυναμικά και τα 32-bit pc"), διότι ένα παιδί που π.χ. το '91 ήταν 10 χρονών, πιό εύκολα θα το τραβήξει η "αμεσότητα" ενός παιχνιδιού όπως το Sonic, το Super Mario Bros ή και το Zelda [o λεγόμενος "pick up & play" παράγοντας], παρά το Wing Commander, το Eye of the Beholder, το Spellcasting 101, ή το Civilization. Φυσικά παιχνίδια δράσης είχαν και οι υπολογιστές, αλλά κακά τα ψέμματα, εκείνες που είχαν την πιό εντυπωσιακή γκάμα απο action-oriented τίτλους ήταν οι κονσόλες - άσε που δεν ήθελαν να ασχοληθείς με installation, πιθανό "πείραγμα" των config.sys & autoexec.bat, κλπ).

Εξυπακούεται πως δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι σε καμία περίπτωση, διότι στις εμπειρίες που μας διαμορφωνουν ως gamers υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, όπως π.χ. αν είχαμε κάποιο γνωστό, ή κάποιο φίλο, ή συγγενή που να είχε κάποιο μηχάνημα στο οποίο μας "εισήγαγε" και που σε αντίθετη περίπτωση μπορεί να μην το είχαμε γνωρίσει, ή κάποια συγκυρία που μας έκανε να αγοράσουμε ένα συγκεκριμένο σύστημα, κλπ, κλπ.

Ως παράδειγμα μπορώ να αναφέρω φίλο μου που μεγάλωσε με home micro (Amstrad), προχώρησε σε home pc όπου έλιωνε κυρίως hardcore παιχνίδια strategy, RPG, και sims, *αλλά* επειδή το ΧΤ του δεν είχε την ποιότητα των action games που μπορούσε να έχει μία Amiga (την οποία την είχε άχτι γιατί ήταν κατά κάποιο τρόπο "best of both worlds"), εν συνεχεία αγόρασε MegaDrive για να μπορεί να παίζει *και* τέτοιου είδους games !!

Oσο για τα desert island games, νομίζω πως ξέρουμε ήδη την απάντηση. :) Ο καθένας θα διάλεγε το σύστημα που έχει τα παιχνίδια (ή και το είδος παιχνιδιών) τα οποία προτιμά περισσότερο - *άσχετα* απο το αν είναι "λιγότερα" ή "περισσότερα" ή πιό "ποικίλα" ή "πιό πρωτότυπα" (ή όχι) απο τον ανταγωνισμό. ;)

Εν ολίγοις, ο Νintendo gamer θα πάρει όλα τα παιχνίδια του SNES, o Sega gamer του Μegadrive, και ο Αmiga user, τα games της Amiga του ασφαλώς... (τώρα, αν κάποιος είχε περισσότερα του ενός απο τα παραπάνω συστήματα, θα προτιμήσει το μηχάνημα που έχει συγκεκριμένα games [μεμονωμένα ή ολόκληρο είδος] που του αρέσουν έστω και *λίγο* περισσότερο απο τα υπόλοιπα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλά και ενδιαφέροντα posts, τα βλέπω μαζεμένα και δεν ξέρω τι να κάνω quote...

Σωστότατος ο Ace, υπάρχουν όμως και οι 35άρηδες όπως επίσης σωστά παρατήρησε ο Billy, μαζί με τις "λοιπές" περιπτώσεις (Μπαμπάς, θείος, ξάδερφος κλπ)

Προσωπικά ανήκω μάλλον στην κατηγορία που ανέφερε ο mike, δηλαδή στων κατόχων Amiga, που δεν του έκαναν εντύπωση τα MD/Snes (Aπο Snes δυο-τρία παιχνίδια , απο MD τίποτα, ότι έβλεπα το θεωρούσα πολύ κατώτερο μάλιστα). Είχα ήδη ασχοληθεί με Amstrad 1512, Spectrum και Atari 2600, επειδή τα είχε αγοράσει ο πατέρας μου που ψιλοασχολιόταν τότε (καθώς και τα περιοδικά που αγόραζε, θυμάμαι πηγαίναμε και μαζί σε εκθέσεις, όπου διάλεγα κασέτες για τον Spectrum). Eπίσημα δικό μου πρώτο μηχάνημα, ήταν η 500άρα, αλλα είχα γράψει κάτι χιλιομετράκια στα προηγούμενα μηχανήματα.

Ωραίες αναμνήσεις ξύπνησε και το post του mike για τους ...γείτονες gamers/users. Θυμάμαι και στην δική μου γειτονιά στην Καλλιθέα, αρκετές 500άρες, μερικούς Amstrad 6128, Spectrum και ελάχιστους με PC (8088) και Commodore 64/128. Aπο κονσόλες το μόνο που υπήρχε ήταν Mega Drive, μετά ελάχιστοι με Snes που ακολούθησαν, αρκετά Gameboy, πολύ λιγότερα Game gear (ήταν και ένας με Watara Supervision lol). O πιο πλούσιος απο όλους, Ελβετός μάλιστα -ταιριαστό-, είχε το πρώτο windows pc με cdrom και VGA που είδα ποτέ, σχεδόν ταυτόχρονα με τις εμφανίσεις τέτοιων συστημάτων στα περιοδικά. Μέχρι τότε έβλεπα μονάχα πορτοκαλί Hercules, άντε και καμια CGA.

Σε ότι αφορά τα desert island disks, δεν θα ήθελα emulation αν γίνεται, κανονική amiga, με 1084 και όλα τα παιχνίδια σε δισκέτες (Μην πεταχτεί κανας κονσολάς να μου πεί για το swapping τώρα, έλεος, ναυαγός θα είμαι, να περνάει και η ώρα). Και ένα τόμαχωκ (δύο μπας και ναυαγίσει και κανας άλλος να τον παίξω ένα sensible)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Oσο για τα desert island games, νομίζω πως ξέρουμε ήδη την απάντηση. :) Ο καθένας θα διάλεγε το σύστημα που έχει τα παιχνίδια (ή και το είδος παιχνιδιών) τα οποία προτιμά περισσότερο - *άσχετα* απο το αν είναι "λιγότερα" ή "περισσότερα" ή πιό "ποικίλα" ή "πιό πρωτότυπα" (ή όχι) απο τον ανταγωνισμό. ;)

Εν ολίγοις, ο Νintendo gamer θα πάρει όλα τα παιχνίδια του SNES, o Sega gamer του Μegadrive, και ο Αmiga user, τα games της Amiga του ασφαλώς... (τώρα, αν κάποιος είχε περισσότερα του ενός απο τα παραπάνω συστήματα, θα προτιμήσει το μηχάνημα που έχει συγκεκριμένα games [μεμονωμένα ή ολόκληρο είδος] που του αρέσουν έστω και *λίγο* περισσότερο απο τα υπόλοιπα).
Σωστος :D

Αρα :

Imgema είπε:
Πάντως εγώ θα διάλεγα SNES με 15-20 επιλεγμένα παιχνίδια και θα ήμουν OK δεν τα χρειάζομαι όλα.
+1 :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα πιο δυσκολο θα ηταν να διαλεξετε εαν υπηρχε η δυνατοτητα για ενα και μονο game.

Ολα τα παιχνιδια μπορει να τα βαρεθειτε, ισως μονο μερικα που εχουν τελειο διπλο οπως το kick off / sensible (αλλα δεν αναφερεται εαν υπαρχει και αλλος ή αλλη (!) ναυαγος στο νησι) και καποια με random generator οπως το colonazition που δημιουργει τυχαιους διαφορετικους κοσμους καθε φορα που ξεκιναει. Γιατι μονο με metroid ή zelda θα βαρεθουμε μετα απο τα πρωτα 100 χρονια.
 
πάντως αυτό που γράφτηκε για 30ρηδες και 40ρηδες είναι σωστό και συμφωνώ απόλυτα. Μιλάμε για gamers που μεγάλωσαν με 80'ς,πιξελ, 8μπιτ και αμίγκα και γενιά γαλουχημένη κατευθείαν στις κονσόλες. Δεν είναι κακό το τελευταίο απλά είναι διαφορετικό απ' όσα μάθαμε εμείς. Ερχόμαστε τώρα οι μεν στους δε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και τανάπαλιν!

Πως να πείσεις του νεώτερους για το τι ήταν η αμίγκα και πως από την άλλη να δεχτείς την επιλογή της κονσόλας σε σχέση με αυτή! Γράφουμε σε φαύλο κύκλο...
 
Υπαρχουμε και εμεις οι κατω των 30 :p

Αφου οι κονσολες ερχοντουσαν στην Ελλαδα υπερκαθυστεριμενα τις προλαβαμε κανονικα , σχεδον απο την αρχη :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
πάντως αυτό που γράφτηκε για 30ρηδες και 40ρηδες είναι σωστό και συμφωνώ απόλυτα. Μιλάμε για gamers που μεγάλωσαν με 80'ς,πιξελ, 8μπιτ και αμίγκα και γενιά γαλουχημένη κατευθείαν στις κονσόλες. Δεν είναι κακό το τελευταίο απλά είναι διαφορετικό απ' όσα μάθαμε εμείς. Ερχόμαστε τώρα οι μεν στους δε να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες και τανάπαλιν!Πως να πείσεις του νεώτερους για το τι ήταν η αμίγκα και πως από την άλλη να δεχτείς την επιλογή της κονσόλας σε σχέση με αυτή! Γράφουμε σε φαύλο κύκλο...
Το σέβομαι ότι η Amiga είναι πιο παλιά και για κάποιο διάστημα ήταν ότι καλύτερο υπήρχε. Έστω στην Ελλάδα που οι κονσόλες καθυστερούσαν. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν ξεπεράστηκε. Από το 91 και μετά ειδικά, τα console exclusives ξεφύγανε ενώ τα arcade ports απαιτητικών coin op (Street Fighter 2, Mortal Kombat 2/3, NBA Jam, Knights of the Round) δεν θα μπορούσαν με τίποτα να φτάσουν τις εκδόσεις των κονσολών (όπως και έγινε εξάλλου).

Δηλαδή οκ, είμαι λίγο μικρότερος, αν ήμουν μεγαλύτερος και είχα προλάβει την Amiga στην αρχή της θα είχα εντυπωσιαστεί κι εγώ. Δεν αντιλέγω. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κόλλαγα εκεί και αν έβλεπα κάτι καλύτερο δεν θα το προτιμούσα. Άσχετα αν το καλύτερο θα κόστιζε περισσότερα, σημασία για μένα έχει τι μου αρέσει και τι θα ήθελα να έχω, όχι που έχω μάθει. Και δεν κολλάω στις κονσόλες... δεν σημαίνει πχ ότι επειδή είχα κονσόλες δεν θα προτιμούσα να έχω το πραγματικό coin op του Street Fighter 2 στο σαλόνι μου αντί για το SNES port. Η ότι δεν θεωρώ τα arcades καλύτερα από τις κονσόλες... btw, παρόλο που "έμαθα" στις κονσόλες πλέον προτιμώ τα PC, εδώ και πολύ καιρό.

Mόνο και μόνο για τα καλύτερα ports από τα αγαπημένα μου arcades, ακόμα και αν δεν ήξερα την ύπαρξη των κορυφαίων exclusives, δεν θα κόλλαγα στις τσάμπα δισκέτες, ούτε θα ασχολούμουν με το SF στην Amiga. Ουτε για πλάκα, μετά από το πολυαγαπημένο μου arcade να ασχοληθώ με το SF στην Amiga? Επειδή είναι τσάμπα? Η θα μάζευα λεφτά για να πάρω το ίδιο το Arcade ή έστω το cartridge ή δεν θα το έπαιζα καθόλου. Παίζω games για να ευχαριστηθώ, όχι απλά για να σκοτώσω τον χρόνο μου. Και όταν πρωτοπήρα PC, στο newgrounds είχε χιλιάδες τσάμπα flash παιχνίδια να παίζω, ελάχιστα ασχολήθηκα όμως αφού δεν με ευχαριστούσαν, προσωπικά.

Αρα λοιπόν δεν σημαίνει ντε και καλά ότι αν ήμουν μεγαλύτερος θα προτιμούσα την Amiga από μία κονσόλα. Δεν ξέρω τι θα έκαναν οι περισσότεροι, ούτε με ενδιαφέρει, εγώ απαντάω για μένα μιας και ξέρω τον εαυτό μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα