Amiga VS 16 Bit Κονσόλες

Τωρα που τα παιδια 15 χρονων εχουν samsung galaxy, δεν εχει καμια σχεση με την εποχη που φορμαρα 10 φορες μια δισκετα (γιατι δεν ειχα αλλη) για να μου γραψουν ενα παιχνιδι.

Και ναι το cartidge ειναι καλυτερο σε πολλους τομεις, αλλα δεν μπορω να δεκτω οτι ειναι τοσο καλυτερο οσο δηλωνει η διαφορα τιμης. Με αλλα λογια δεν μπορει ενα cartidge οτι παιχνιδι και να εχει μεσα, να ειναι προτιμοτερο απο 100 δισκετες. Οσες φορες και να μου προτινε καποιος το καλυτερο παιχνιδι της εποχης, θα προτιμουσα να ειχα 100 παιχνιδια στην ιδια τιμη, ασε που πολλες φορες ακομα και ενα μονο παιχνιδι ηταν καλυτερο απο αυτο στο cartidge. Αλλωστε για αυτο ολοι εβριζαν τις κονσολες γιατι ηταν πανακριβα τα παιχνιδια, οχι γιατι δεν χωραγε το indiana jones ή οτιδηποτε αλλο, δεν μας ενοιαζε καν, αυτο που ολους μας ενοιαζε ειναι η τιμη. Και δεν χαριζε ποτε κανεις cartidges ή δισκετες ωστε να μπεις στο ψευτοδιλημμα "εαν στο χαριζαν τι θα επερνες", ναι ferrari θα ηθελα εαν μου χαριζαν, αλλα στην πραγματικη ζωη εχω corolla και ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο.

Και για να τελειωνουμε γιατι απο αλλου αρχισαμε, τα cartidge εαν τα δεις χωρις τον παραγοντα τιμη ειναι καλυτερα, αλλα δυστυχως ολα εχουν την τιμη τους και δεν θα εδινα 25.000 δρχ να παιξω street fighter σε SNES, ενω σε Α500 θα εδινα 1.000 δρχ. Δεν ειναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 25 φορες καλυτερο οσο δηλωνει η διαφορα στην τιμη. Και προς ενημερωση, το street fighter ηταν απο τα παιχνιδια που πηρα τοτε για SNES !!!!!!!!!
 
spyros_s είπε:
Ειλικρινά δεν βαριόσασταν; Εγώ τελείωνα τα αγαπημένα μου παιχνίδια 100άδες φορές και στο τέλος δεν τα έβαζα σχεδόν ποτέ αφού κάτι νέο θα τραβούσε το ενδιαφέρον μου. Εσείς κάθε μέρα φασολάδα δεν βαριόσασταν; Ειλικρινά απορώ πως τα γράφετε όλα αυτά...
Νομίζω ότι την απορία αυτήν την καλύψαμε ήδη σε προηγούμενες σελίδες. Αλλά για όποιον δεν τις πρόλαβε θα ξαναπώ μερικά πράγματα. Λοιπόν τι έκανα εγώ το 92-93:

-Δεν είχα λεφτά, όπως οι περισσότεροι, οπότε δεν αγόραζα σχεδόν ποτέ καινούρια carts. Αντί αυτού νοικιαζα ένα ή δύο παιχνίδια κάθε τριήμερο από διάφορα clubs. Μερικές φορές κάποια παιχνίδια ήταν τόσο χορταστικά και μεγάλα που και 1 να νοίκιαζα για μία ολόκληρη εβδομάδα δεν χρειαζόμουν κάτι άλλο. Κάποια παιχνίδια μάλιστα τα νοίκιασα και 2 και 3 φορές.

-Κάποια παιχνίδια που μου άρεσαν πολύ και τα ήθελα οπωσδήποτε τα αγόραζα είτε μεταχειρησμένα είτε όταν είχε περάσει καιρός και είχαν πέσει οι τιμές τους. Τα περισσότερα λεφτά που είχα δώσει ποτέ για 16bit game ήταν 10.000 δρχ. Συνήθως έδινα λιγότερα. Συνολικά είχα μαζέψει καμιά 15αριά πολύ καλά games σε κάθε κονσόλα για την συλλογή μου, αλλά από τις ενοικιάσεις κλπ είχα παίξει εκατοντάδες games.

-Ξέραμε κάτι καλόπαιδα που έκλεβαν παιχνίδια από κάτι μαγαζιά και τα πούλαγαν για ελάχιστα χρήματα σε φίλους και γνωστούς, δεξιά και αριστερα, ή απλά τα δανείζανε-ανταλλάσσανε. Κάτι σαν πειρατεία αλλά σε μικρότερη κλίμακα.

Δεν έχω παράπονο από τον αριθμό games που είχα πρόσβαση εκείνη την εποχή. Μπορώ με σιγουριά να πω ότι έπαιξα σχεδόν 1/3 την βιβλιοθήκης του SNES/MD που κυκλοφόρησαν σε Ευρώπη. Και όχι, όπως είπα δεν ήμουν πλούσιος.

mike είπε:
δεν θα εδινα 25.000 δρχ να παιξω street fighter σε SNES, ενω σε Α500 θα εδινα 1.000 δρχ.
Εγώ πήρα το SF2 Turbo στο SNES για λιγότερο από 10.000 και δεν το μετάνιωσα στιγμή γιατί ένιωθα ότι έχω το arcade στο σπίτι μου. Αν έδινα 1.000 για να παίξω το SF στην Amiga θα το έκλαιγα το χιλιάρικο. Μάλιστα δεν νομίζω να το έπαιζα καθόλου ακόμα και αν μου το χαρίζανε. Θα προτιμούσα να κάνω κάτι άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτά που γράφεις σαφέστατα και εμπεριέχουν μια λογική εξήγηση στο ερώτημα μου, όμως ακόμα και η ενοικιαση στοίχιζε αρκετά για έναν πιτσιρικά ενώ σε μένα το παιχνίδι έμενε στο αρχείο να ξανασχοληθώ όποτε ήθελα ή να το δανείσω σε κάποιο φίλο και να μου δώσει κάτι άλλο! Δεκτή λοιπόν η άποψη σου όμως σου υπενθυμίζω ότι είμαστε τότε παιδιά και έφηβοι όπου οι περισσότεροι δεν είχαν πρόσβαση σε ότι ανέφερες με πενιχρά οικονομικά που στηρίζονταν ως επί το πλείστον στο χαρτζιλίκι!

Τώρα πως εσύ μπορούσες να νοικιάζεις, να αγοράζεις μεταχειρισμένα ή "δανεισμένα" ;) και παράλληλα να έχεις παίξει το 1/3 των παιχνιδιών στις κονσόλες που λέμε με αυτά τα οικονομικά δεδομένα που περιέγραφαν την πλειοψηφία των παιδιών τότε δεν το ξέρω. Δεν σε λέω ψεύτη απλά υποστηρίζω ότι ήσουν εξαίρεση για λόγους που δεν αφορούν την συζήτηση και το φόρουμ γενικότερα!
 
@imgema : Ναι αλλα το οτι ΕΣΥ δεν χαλασες πολλα χρηματα και μπραβο σου, δεν σημαινει οτι ολος ο κοσμος ειχε φιλους που ψειριζανε το κονσολαδικα. Καλα εκανες, δεν εισαι αμερικανακι να αγοραζεις οτι βρεις μπροστα σου για 30.000 δρχ.

Μιλαμε για το πόσο ειχε ενα ολοκαινουργιο παιχνιδι που μολις εβγαινε εκεινη την εποχη, δηλαδη οσο ειχε το SF2 οταν κυκλοφορησε (26.900 δρχ), ασε που στην αμιγκα τα ειχαμε και πριν καν κυκλοφορησουν στην αγορα. Γενικα εγω γουσταρα πολυ τις 16μπιτ κονσολες, περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη κονσολα, αλλα η γνωμη μου ειναι ιδια με ολων σχεδον των συμμαθητων/φιλων μου, ολοι ελεγαν οτι οι τιμες ειναι απαραδεκτες στα cartidges, να πανε να .... οι παλιοεταιριες, θα τα παιξουμε αντεγραμμενα σε αμιγκα. Αυτο ηταν το μεγαλυτερο προβλημα, η νοοτροπια που ειχε περασει τοτε ειναι "μας κλεβουν, νομιζουν οτι ειμαστε μακακες" και πραγματικα ολοι πιστευαν οτι μας δουλευουν, διαβασε γραμματα αναγνωστων στα περιοδικα. Μετα ηρθαν τα CD και τοτε παλι δεν επεσαν οι τιμες οσο θα επρεπε, αλλα ηταν πολυ καλυτερα τα παιχνιδια και ο κοσμος νομιζε οτι τοσο αξιζαν. Εγω εχει παρει αρκετα αυθεντικα ps1 παιχνιδια, αλλα το ποσα πηρα αντεγραμμενα ειναι αλλο πραγμα!

Τωρα πηγαμε σε οικονομικα θεματα, αυτο το εχουμε συζητησει, δεν παμε σε κανα συγκρητικο παιχνιδου? να σου πω ενα παιχνιδι που επαιξα ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ και μου φανηκε κακο στην αμιγκα, final fight.
 
Δεν θυμάμαι τις τιμές ενοικίασης αλλά είχα τα MD/SNES για 4 χρόνια σχεδόν. Ακόμα και 1 παιχνίδι την εβδομάδα να νοίκιαζα θα είχα παίξει περισσότερα από τα μισά που έχουν βγει...Αλλά ok δεν νοίκιαζα και συνέχεια, υπήρχαν και διαλείμματα προφανώς. Το καλό με κάποια games που είχα στις κονσόλες αυτές ήταν ότι είχαν τρελή αντοχή στον χρόνο. Το Super Metroid μόνο το έπαιζα ασταμάτητα για μήνες. Οχι γιατί δεν είχα κάτι άλλο να παίξω αλλά γιατί το ήθελα πραγματικά. Έκανα και τότε speed runs (before it was cool που λένε) :p Αλλά και πολλά διπλά που παίζαμε (Mario Kart, SF2, ΝΒΑ Jam, TMNT 4) ποτέ δεν τα βαριόμασταν.

mike είπε:
ολοι ελεγαν οτι οι τιμες ειναι απαραδεκτες στα cartidges, να πανε να .... οι παλιοεταιριες, θα τα παιξουμε αντεγραμμενα σε αμιγκα.
Αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Λες ότι σας "έκλεβαν" οι παλιοεταιρίες (η Sega και η Nintendo προφανώς) και εσείς για να τις εκδικηθείτε κλέβατε τους developers της Amiga? Tους ίδιους developers που στα προηγούμενα posts τους υποστηρίζετε γιατί ήταν Ευρωπαίοι και μάγκες και οι μόνοι που ασχολούνταν με την Amiga και δεν ήταν χαρτογιακάδες κλπ κλπ? Για να εκδικηθείτε την Nintendo?

:what:

mike είπε:
να σου πω ενα παιχνιδι που επαιξα ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ και μου φανηκε κακο στην αμιγκα, final fight.
Meh, και στο Super Nes που είναι καλύτερο δεν λέει και πολλά. Μια καλή home έκδοση είναι στο Mega CD. Το είχε ένας φίλος και το είχαμε κάνει επιστήμη. Tο CD είναι αυτήν την στιγμή στην κατοχή μου :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτησω κατι ; Οι δισκετες τις amiga που γραφετε οτι κοστιζαν 1000δρχ ηταν πειρατικες ετσι; Αυθεντικες με το κουτι τους και τα λοιπα ποσο κοστιζαν; Εκει πρεπει να γινει η συγκριση κατα την γνωμη μου και οχι με τις πειρατικες...

Επισης οταν ενα παιχνιδι ηταν 5-6 δισκετες μιλαμε για 5000-6000δρχ... και οχι για 1000δρχ.

Βεβαια στις δισκετες ειχες και το κερδος του γραψε/σβησε.

Μπορει να περναμε 3-4 παιχνιδια το χρονο αλλα καναμε ανταλλαγες με φιλους ή σε μαγαζια και υπηρχαν και τα μεταχειρησμενα , μην τα ισοπεδονουμε ολα!

ps. Εγω το super street fighter 2 για Snes το ειχα παρει 5000δρχ σκετο cart μεταχειρησμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε μαγκες ελλαδα δεν ειναι μονο η αθηνα,η θεσσαλονικη και ολες οι πολυ μεγαλες πολεις γενικοτερα.Το θεμα εχει εκτροχιαστη και ενω ειναι Amiga VS 16bit Κονσολες καταληγετε σε συμπερασματα και αναλυεται καταστασης που και δεν εχετε ζησει αλλα και δεν γνωριζεται.Καλα κανετε και λετε τα επιχειραματα σας για το αν η amiga εχει καλητερα γραφικα,καλητερο ηχο,περισσοτερες δυνατοτητες απο της κονσολες κλπ αλλα μη μπαινετε στο τρυπακι να αναλυεται τα πραγματα με το πως τα βιωσατε εσεις στην παιδικη η εφηβικη σας ηλικεια οταν για πολλους αλλους τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα.Πολλα φραγκα πιτσιρικας δεν ειχε κανενας μην κοροιδευομαστε και οσοι ειχαν μπαμπαδες με μεγαλη οικονομικη επιφανεια η θειες απο το σικαγο που τους εδειναν τα λεφτα με την σεσουλα ηταν η μειοψηφια.Με αιμα εμεις οι κονσολαδες μαζευαμε τα λεφτα για να παρουμε ενα παιχνιδι και το λιωναμε το ξαναλιωναμε και κανονιζαμε αν μπορουσαμε με καποιον κολητο να περνουμε διαφορετικο παιχνιδι ωστε να εχουμε ακομα μια επιλογη παιχνιδιου και να το ανταλαζαμε.Δεν ειχαμε ουτε μαγαζια που να μπορουσαμε να νοικιασουμε παιχνιδια ουτε τιποτα αλλους που τα εκλεβαν απο μαγαζια και τα πουλουσαν μετα πολυ φθηνα η τα νοικιαζαν.Ενα παιχνιδι περναμε και μετα για να παρουμε αλλο περνουσε ενα σωρο καιρος και εκτος απο αυτο δεν ειχαμε και πολλες επιλογες γιατι αν σε μαγαζια της αθηνας ερχοταν 1000 παιχνιδια στην επαρχια δεν ερχοταν ουτε 10.

Καθεστε και γραφετε ολα αυτα και απορειτε αν ζουσαμε εμεις οι κονσολαδες σε αλλη χωρα η αλλη εποχη απο σας την στιγμη που χιλιαδες απο μας οταν η amiga ηταν στα ντουζενια της δεν την ειχαμε δει ουτε ζωγραφιστη και στους 100 για ναν μην πω στους 1000 ειχε ενας amiga και αυτος απο σποντα.Πως να εχω amiga εγω δηλαδη που και να ειχα το πιθανοτερο θα ηταν να ειχε πανω της δεκα δαχτυλα σκονη την στιγμη που δεν θα ειχα κανεναν φιλο/συμαθητη να ανταλασουμε παιχνιδια,δεν υπηρχε κανενα μαγαζι που να μπορουσα να περνω αντιγραφες παιχνιδιων amiga και γενικα δεν υπηρχε τιποτα που να μπορω να αγορασω το οτιδηποτε για amiga η να εχω καποιο προβλημα βρε αδερφε και να εχω εναν φιλο η φιλους που να ειχαν και αυτοι amiga ωστε να μπορουσαν να με βοηθησουν.Για να μη μιλησω για προγραματισμο η για να φτιαξω καποιο μικρο παιχνιδι κλπ που αυτα ακομα και τωρα με ακουγονται σεναριο επιστημονικης φαντασιας γιατι δεν θα μπορουσα να κανω απο μονος μου κατι τετοιο χωρις καμια βοηθεια εκτος και αν με ερχοταν επιφοιτηση του αγιου πνευματος.Την στιγμη που μεχρι και 3 βιβλιοπωλεια στην διπλανη κομωπολη εφερναν καπου καπου και καμια κασσετα,περιφερειακο η κονσολα οπως snes,mega drive κλπ και μπορουσαμε να το αγορασουμε οσοι τυχεροι προλαβαιναμε και πολλες φορες παιζαμε και μπουνιες ποιος θα παρει κατι γιατι ηταν μετρημενα στα δαχτυλα τους ενος χεριου.Δηλαδη ολοι εμεις στα μικρα χωρια η στης μικρες πολεις ημασταν χαζοι,δεν μας εκοβε και δεν θελαμε να εχουμε πληθωρα παιχνιδων να παιζουμε και να γουσταρουμε και να εχουμε καμια 300αρια δισκετες με διαφορετικα παιχνιδια στην amiga και απο διπλα να ειχαμε και της κονσολες που θα παιζαμε τα αγαπημενα μας παιχνιδια.

Φυσικα και θα το θελαμε αλλα δεν μπορουσαμε να τα εχουμε ολα αυτα γιατι και δεν μπορουσαμε να τα βρουμε αλλα και αν πηγαιναμε θεσσαλονικη πχ και αγοραζαμε μια amiga μετα απο που θα πηγαιναμε να περνουμε παιχνιδια την στιγμη που οι δικοι μας σιγα μη μας ετρεχαν συνεχεια στη θεσσαλονικη γιαυτο το λογο οποτε μη σας φαινεται παραξενο ενα Post πριν καποιες σελιδες που εγραψα πως ενας που ειχε amiga την εκανε τραμπα με ενα ζευγαρι περιστερια που στην τελικη πιο χρησιμα του ηταν απο την amiga που την ειχε και την ετρωγε η σκονη.Γιαυτο λοιπον μην τα βαζετε ολα σε ενα καζανι και μη συγκρινεται εσας στην αθηνα και στης μεγαλες πολεις με ολους εμας που ζουμε σε μικρα χωρια η σε μικρες κομωπολης η πολεις γιατι τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο ολα αυτα που περιγραφεται εσεις και που αν τα ειχα εγω τοτε θα ημουνα αρχοντας γιατι θα ειχα και της αγαπημενες μου κονσολες και θα ειχα και την amiga με της αντιγραφες της και τα δεκαδες παιχνιδια της και θα περνουσα τζαμι μεχρι να κυκλοφορησει καποιο νεο παιχνιδι για καποια απο της κονσολες μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να ψάχνουμε νεανικές αναμνήσεις για το πως ήταν τα πράγματα τότε. Η προσωπική εμπειρία δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το thread.

Ορίστε μια σύνοψη που προσπάθησα να κάνω:

Κονσόλες υπέρ:

  • Οι 16 bit κονσόλες έχουν ισχυρότερο hardware από την Amiga
  • Οι 16 bit κονσόλες έχουν (στα ύστερα παιχνίδια) τεράστια cartridges ή ακόμα και CD (PC Engine, Mega Drive), δεν έχουν disk swapping και loading times (για τα cartridges)
  • Οι 16 bit κονσόλες έχουν χειριστήρια με περισσότερα από ένα πλήκτρο, διευκολύνοντας το χειρισμό σε σχέση με τα παιχνίδια για joystick της Amiga
  • Με τις 16 bit κονσόλες ασχολήθηκε η elite των publishers/developers και από τις τρεις κύριες αγορές (Αμερική, Ιαπωνία και Ευρώπη) ενώ για την Amiga μόνο Ευρωπαίοι developers και λίγοι Αμερικάνοι.
  • Οι 16 bit κονσόλες έχουν καλύτερα παιχνίδια σε συγκεκριμένα είδη για τα οποία διακρίνονται (στην ουσία όλα τα action είδη και τα ιαπωνικά RPG).


Amiga υπέρ:

  • Οι δισκέτες ή ακόμα και η εγκατάσταση στον σκληρό (για όσα παιχνίδια το επέτρεπαν) δίνουν στα παιχνίδια τη δυνατότητα για save game κάτι σπάνιο στις κονσόλες και με έξτρα κόστος.
  • Τα παιχνίδια στην Amiga ήταν φθηνότερα νόμιμα (για παράνομα άσε :) )
  • Το mouse και keyboard στην Amiga επιτρέπει την ύπαρξη περίπλοκων παιχνιδιών που δεν γίνεται να υπάρχουν στις κονσόλες.
  • Η Amiga έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία software αφού εμπεριέχει είδη παιχνιδιών που δεν υπάρχουν καν στις κονσόλες adventures, simulators, computer RPGs, strategy.
  • Η Amiga και λόγω παλαιότητας και λόγω ελευθερίας στο development χωρίς έλεγχο από κανένα και λόγω παλαιότητας έχει πολύ μεγαλύτερη βιβλιοθήκη από τις κονσόλες.
  • Για τους ίδιους λόγους η Amiga έχει πολύ πιο πρωτοποριακό, καινοτόμο και ιδιόμορφο software.


Προσωπικά προτιμώ την Amiga και λόγω των προτιμήσεων μου στο gaming (πχ μου αρέσουν τα adventures, τα δυτικά RPGs, τα space sims) και γιατί θεωρώ πολύ σημαντικότερη την πρωτοτυπία και την "περιέργεια" που βρίσκω στην βιβλιοθήκη της Amiga παρά την τις γνωστές φόρμες που βλέπουμε στις κονσόλες όσο καλοφτιαγμένες και αν είναι. Αλλά αν σου αρέσουν τα platform games, τα metroidvania, τα shoot 'em ups, τα run 'n' gun, τα beat 'em up κτλ. δεν υπάρχει αμφιβολία ότι εκεί οι κονσόλες έχουν απόλυτη υπεροχή. Απλά το θέμα είναι ότι η Amiga έχει και από αυτά (και πολλά καλά), έχει και από τα άλλα (ενώ οι κονσόλες καθόλου).

Αυτό βέβαια που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι η Amiga (και ο ST) αν θεωρήσουμε ότι ήταν σε κόντρα με κονσόλες (που δεν ήταν) θα ήταν με τις οκτάμπιτες κονσόλες γιατί με αυτές συμπέφτουν. To '85 βγαίνει η Amiga και ο ST το '85 βγαίνει και το NES. To '87 έρχεται το NES και το Master System στην Ευρώπη, την ίδια χρονιά βγαίνει και η "παιχνιδιάρα" Amiga 500. E νομίζω εκεί δεν έχει κανείς αμφιβολία τι προτιμάμε.

Οι 16 bit κονσόλες φτάνουν τέλη '89 στην Αμερική (άρα μιλάμε για 90 και μετά) ενώ στην Ευρώπη το Mega Drive έρχεται τέλη '90 (άρα μιλάμε από '91 και μετά). Δηλαδή στο σημείο που η Amiga είναι στο ζενίθ της και από εκεί και πέρα έρχεται η παρακμή και ο θάνατος ενώ μόλις τότε αρχίζει η άνοδος των 16 bit κονσολών. Αν βρίσκαμε μια κόντρα που είναι ιστορικά πιο σωστή είναι η γνωστή που κρατάει μέχρι σήμερα. PC εναντίον 16 bit κονσόλες. Αφού στην ουσία η άνοδός τους συμπέφτει χρονικά.

Edit: Α ξέχασα να πω ότι το WOW factor από τις 16 bit κονσόλες ήταν σαφέστατα μετριασμένο λόγω Amiga. Δηλαδή δεν προσέφεραν κάτι τόσο πιο εντυπωσιακό από αυτά που προσέφερε η Amiga για να θεωρήσουμε ότι ήταν ένα επίπεδο πάνω. Καμία σχέση με το πέρασμα από τους 8 bit στους 16 bit υπολογιστές που είχαμε μείνει με το στόμα ανοιχτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια μικρή διόρθωση. To NES βγήκε στην Αμερική το '85. Στην Ιαπωνία υπάρχει από το '83 (με το όνομα famicom). Ουσιαστικά μιλάμε για κονσόλα που βγήκε λίγο πιο μετά από τα Commodore 64, Atari 5200 και Colecovision στην Αμερική και Spectrum στην Ευρώπη. Δεν νομίζω ότι η κόντρα με έναν πανάκριβο υπολογιστή του '85 να είναι και η πιο δίκαιη μόνο και μόνο γιατί η Nintendo αποφάσισε να φέρει το μηχάνημα επίσημα 4-5 χρόνια αργότερα στην Ευρώπη (μην μιλήσουμε για Ελλάδα...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άδικο ξεάδικο έτσι είναι. Το NES μεσουράνησε το δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80 την ίδια δηλαδή εποχή με τους 16 bit home. Γιατί δηλαδή είναι "δίκαιο" να συγκρίνουμε μηχάνημα που βγήκε το '85 με hardware του '90 (SNES); Το γεγονός ότι βγήκε το '83 στην Ιαπωνία δεν έχει καμία σημασία. Συνυπάρχει τόσο γεωγραφικά όσο και χρονικά από το '85 και μετά που βγήκαν όλα στην Αμερική. Εξάλλου και η προ Αμερικής βιβλιοθήκη του Famicom είναι αμελητέα ποσότητα. Το NES "υπάρχει" από την τεράστια επιτυχία που κάνει στην Αμερική και μετά. Εξάλλου πρέπει να δούμε και τη "λογική" των παιχνιδιών. Πολλά από τα κλασσικά παιχνίδια της Amiga συμπέφτουν τόσο χρονολογικά όσο και σε φιλοσοφία gameplay με τα παιχνίδια του NES και του Master System. Δηλαδή είναι πιο "δίκαιη" η σύγκριση ενός παιχνιδιού που βγήκε το '88 με το Super Metroid που βγήκε το 1994 ενώ η commodore είχε ήδη κλείσει και οι developers είχαν παρατήσει την Amiga; (Την 1200, η 500 για την οποία μιλάτε δεν υπήρχε τότε).
 
Ajax87 είπε:
Να ρωτησω κατι ; Οι δισκετες τις amiga που γραφετε οτι κοστιζαν 1000δρχ ηταν πειρατικες ετσι; Αυθεντικες με το κουτι τους και τα λοιπα ποσο κοστιζαν; Εκει πρεπει να γινει η συγκριση κατα την γνωμη μου και οχι με τις πειρατικες... Επισης οταν ενα παιχνιδι ηταν 5-6 δισκετες μιλαμε για 5000-6000δρχ... και οχι για 1000δρχ.

Βεβαια στις δισκετες ειχες και το κερδος του γραψε/σβησε.
To 1000 δρχ προκυπτει απο το 250 Χ 4, οπου 4 ειναι οι δισκετες του παιχνιδιου. Συνηθης τιμη που ειχε καθιερωθει μετα απο μεγαλοσυναντηση ολων των πειρατων, ηταν 300 δρχ η δισκετα, αντε 250 δρχ εαν πηγαινες δικη σου.

metalcandyman είπε:
Φυσικα και θα το θελαμε αλλα δεν μπορουσαμε να τα εχουμε ολα αυτα γιατι και δεν μπορουσαμε να τα βρουμε αλλα και αν πηγαιναμε θεσσαλονικη πχ και αγοραζαμε μια amiga μετα απο που θα πηγαιναμε να περνουμε παιχνιδια την στιγμη που οι δικοι μας σιγα μη μας ετρεχαν συνεχεια στη θεσσαλονικη γιαυτο το λογο οποτε μη σας φαινεται παραξενο ενα Post πριν καποιες σελιδες που εγραψα πως ενας που ειχε amiga την εκανε τραμπα με ενα ζευγαρι περιστερια που στην τελικη πιο χρησιμα του ηταν απο την amiga που την ειχε και την ετρωγε η σκονη.Γιαυτο λοιπον μην τα βαζετε ολα σε ενα καζανι και μη συγκρινεται εσας στην αθηνα και στης μεγαλες πολεις με ολους εμας που ζουμε σε μικρα χωρια η σε μικρες κομωπολης η πολεις γιατι τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα απο ολα αυτα που περιγραφεται εσεις και που αν τα ειχα εγω τοτε θα ημουνα αρχοντας γιατι θα ειχα και της αγαπημενες μου κονσολες και θα ειχα και την amiga με της αντιγραφες της και τα δεκαδες παιχνιδια της και θα περνουσα τζαμι μεχρι να κυκλοφορησει καποιο νεο παιχνιδι για καποια απο της κονσολες μου.
Αυτο ειναι το νοημα, δεν ειχες την δυνατοτητα (οχι σαν ατομο, αλλα σαν "περιβαλλον") να δεις τις δυνατοτητες της αμιγκα.

Θα ελεγα οτι ειναι οπως στην αμερικη, δεν ειχαν εκει αμιγκα, οποτε λογικο ειναι να εχουν ολοι κονσολες.

Και για αυτον τον λογο προσπαθω τοσα χρονια εδω μεσα να πεισω τους παντες οτι δεν γινεται να συγκρινεις (οχι εσυ, γενικα!) κατι που δεν ειχες, κατι που εμαθες μετα απο χρονια, με το πως ηταν τα πραγματα εκεινη την εποχη. Δεν γινονται συγκρισεις με σημερινα δεδομενα. Δεν λεω κατι εναντιων σου, οπως δεν λεω και εναντιων π.χ. των Ιαπωνων που δεν ηξεραν τι παει να πει αμιγκα.

Δεν τους δοθηκε τοτε​ η ευκαιρια να κανουν συγκριση, τωρα ειναι "εκ των υστερων".

Imgema είπε:
Λες ότι σας "έκλεβαν" οι παλιοεταιρίες ....
Δεν το ελεγα εγω, στο ξαναγραφω, ΟΛΟΙ το ελεγαν, διαβασε γραμματα αναγνωστων απο την εποχη, σου ειχα αναφερει και την επισημη αποψη του USER, ολοκληρο περιοδικο τα ελεγε, δεν ειναι δικη μου γνωμη. Αυτο ειχε επικρατησει στο κοινο της εποχης, με τις γνωσεις της εποχης.

Ας ενωθουν τα ποστ μου παρακαλω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Το NES "υπάρχει" από την τεράστια επιτυχία που κάνει στην Αμερική και μετά.
Με αυτήν την λογική τότε και η Amiga "υπάρχει" από το 87 και μετά που βγήκε η 500άρα.

Η σύγκριση με το SNES και το MD είναι πιο δίκαιη για τον εξής λόγο: Η Amiga ναι μεν βγήκε το '85 αλλά τότε ήταν ένα πανάκριβο μηχάνημα στην αιχμή της τεχνολογίας (για υπολογιστή σπιτιού) και όχι παιχνιδομηχανή. Και το Mega Drive που βγήκε 3 χρόνια αργότερα πάνω κάτω ίδιο είναι τεχνολογικά, απλά μετά από τόσο καιρό μπορούσες να αγοράσεις αυτήν την τεχνολογία φτηνότερα σε μία κονσόλα για παιχνίδια. Οπως και έγινε με την Amiga 500. To SNES έχει κάποια εξτρά πραγματάκια αλλά και πάλι τεχνολογικά δεν λες ότι έχει το χάσμα που έχει η Amiga με το 8bit NES. Συμφωνώ ότι χρονολογικά το NES συνέπεσε με την Amiga στην Ευρώπη και κοντραρίστηκαν αλλά αυτό είναι στην ουσία προς τιμήν του NES αφού κατάφερε όχι απλά να κοντράρει την κατά πολύ ανώτερη τεχνολογικά Amiga αλλά άντεξε μέχρι και τα μέσα του '90 στην αγορά. Ουσιαστικά ξεπέρασε κατά πολύ τα 8bit homes με τα οποία έχει συγκρίσιμη τεχνολογία.

Συμφωνώ όμως στο ότι από ένα σημείο και μετά οι κασέτες ξεφύγανε, φτάσανε τα 4MB και η Amiga δεν μπορούσε με τίποτα να φτάσει αυτές τις προδιαγραφές. Ομως διαβάζω σε αυτό το thread ότι ακόμα κι έτσι η Amiga είναι καλύτερη!

mike είπε:
Δεν το ελεγα εγω, στο ξαναγραφω, ΟΛΟΙ το ελεγαν, διαβασε γραμματα αναγνωστων απο την εποχη, σου ειχα αναφερει και την επισημη αποψη του USER, ολοκληρο περιοδικο τα ελεγε, δεν ειναι δικη μου γνωμη. Αυτο ειχε επικρατησει στο κοινο της εποχης, με τις γνωσεις της εποχης.
Ναι βρε συ, σε πιστεύω, δεν είπα ότι λες ψέματα. Αλλά πάλι δεν μου έλυσες την απορία ακόμα. Γιατί λοιπόν κλέβατε την Amiga αφού θέλατε να εκδικηθείτε την Sega και η Nintendo?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Με αυτήν την λογική τότε και η Amiga "υπάρχει" από το 87 και μετά που βγήκε η 500άρα.
Η σύγκριση με το SNES και το MD είναι πιο δίκαιη για τον εξής λόγο: Η Amiga ναι μεν βγήκε το '85 αλλά τότε ήταν ένα πανάκριβο μηχάνημα στην αιχμή της τεχνολογίας (για υπολογιστή σπιτιού) και όχι παιχνιδομηχανή. Και το Mega Drive που βγήκε 3 χρόνια αργότερα πάνω κάτω ίδιο είναι τεχνολογικά, απλά μετά από τόσο καιρό μπορούσες να αγοράσεις αυτήν την τεχνολογία φτηνότερα σε μία κονσόλα για παιχνίδια. Οπως και έγινε με την Amiga 500. To SNES έχει κάποια εξτρά πραγματάκια αλλά και πάλι τεχνολογικά δεν λες ότι έχει το χάσμα που έχει η Amiga με το 8bit NES. Συμφωνώ ότι χρονολογικά το NES συνέπεσε με την Amiga και κοντραρίστηκαν αλλά αυτό είναι στην ουσία προς τιμήν του NES αφού κατάφερε όχι απλά να κοντράρει την κατά πολύ ανώτερη τεχνολογικά Amiga αλλά άντεξε μέχρι και τα μέσα του '90 στην αγορά. Ουσιαστικά ξεπέρασε κατά πολύ τα 8bit homes με τα οποία έχει συγκρίσιμη τεχνολογία.

Συμφωνώ όμως στο ότι από ένα σημείο και μετά οι κασέτες ξεφύγανε, φτάσανε τα 4MB και η Amiga δεν μπορούσε με τίποτα να φτάσει αυτές τις προδιαγραφές. Ομως διαβάζω σε αυτό το thread ότι ακόμα κι έτσι η Amiga είναι καλύτερη!
Ναι το σωστο ειναι μια συγκριση χρονολογικα την εποχη που επικρατουσε η Αμιγκα, 1990-1995, αρα εκει επαιζαν σαν κορυφαιες κονσολες στο ευρυ κοινο (οχι τυπου neo-geo που υπηρχε μονο στα περιοδικα!) οι 16μπιτ κονσολες, MD και SNES.

Οσο για τα cartidge, παλι επιμενεις οτι τα cartidge ειχαν μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο τις δισκετες? τι εννοεις οτι δεν φτανει η αμιγκα την χωρητικοτητα των 4ΜΒ, οταν υπαρχει παιχνιδι 10+ ΜΒ ? οταν ξεφυγαν στα 32mbit, και παλι δεν χωραγαν adventure παιχνιδι με 4πλασια δεδομενα οπως οι απειρες δισκετες της αμιγκα. Τα cartidge ειχαν περιορισμενη χωρητικοτητα, ενω θεωρητικα οι δισκετες ειχαν απειρη. Αυτο ειναι το δεδομενο, ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ δεν εισαι αντικειμενικος εαν λες κατι αλλο. Ουτε και εγω εαν ελεγα οτι υπαρχει προβλημα με τα cartidge. Σε κανονικες συνθηκες ζωης, το cartidge ηταν υπερ-αρκετο για τα παιχνιδια της εποχης, δεν ειχαν κανενα προβλημα με την χωρητικοτητα.
 
mike είπε:
To 1000 δρχ προκυπτει απο το 250 Χ 4, οπου 4 ειναι οι δισκετες του παιχνιδιου. Συνηθης τιμη που ειχε καθιερωθει μετα απο μεγαλοσυναντηση ολων των πειρατων, ηταν 300 δρχ η δισκετα, αντε 250 δρχ εαν πηγαινες δικη σου.
thanks για την διευκρινηση! τα αυθεντικα παιχνιδια με κουτι κτλ. ποσο κοστιζαν; ή μηπως δεν επαιρνε κανεις;; :p
 
Ειμουν πολυ μικρος για να κατεβω στο κεντρο της Αθηνας σε μαγαζια να αγορασω, δεν ειχα και χρηματα. Δεν ειχα αγορασει ποτε κανενα αυθεντικο τοτε. O ξαδερφος με πηγαινε στα κακοφημα :D σπιτια των πειρατων.

Καποιοι επερναν αυθεντικα, υπηρχαν σε τιμες 5.000 εως 10.000 δρχ, χωρις να ειμαι και σιγουρος, απλα αυτες ηταν οι τιμες σε καποια κουπονια "τηλεπαραγγελιας" απο τα user και τα pixel, εκει κατω απο 5.000 αλλα οχι για τοπ παιχνιδια.
 
mike είπε:
@ other_reality : εισαι νεαρος στις αρχες της δεκαετιας του '90 και γουσταρεις τα 16μπιτ (κονσολες και υπολογιστες) και ψαχνεσαι. Στην αμιγκα αρχιζεις να το ψαχνεις με καποια ελαφρια γλωσσα προγραμματισμου, κανεις τα απλα γραφικα σου με κανα deluxe paint, παιζεις μουσικουλα με protracker, και βρισκεις και δυο φιλους και λες να φτιαξεις ενα παιχνιδακι ετσι για πλακα σε AMOS. Αντε και τελειωνεις την δημιουργεια σου, την αντιγραφεις σε δισκετα την δινεις σε καποιον φιλου σου, κανεις καμια ανταλλαγη με αλλους.... γενικα προχωραει ο ερασιτεχνικος προγραμματισμος. Στις κονσολες τι θα μπορουσες να κανεις? με ποιο τροπο θα εγραφες ενα κωδικα? με τι θα ζωγραφιζες και θα εφτιαχνες μουσικη? και εαν τα εφτιαχνες ολα αυτα με ενα dev kit (???) πραγμα αδυνατο για τον νεαρο του δωματιου, πως θα τα εδινες σε φιλους, θα αγοραζες lot of empty cartidges να κατσεις να τα γραψεις (?????) με κοστος οσο 10 μηχανηματα?

Για αυτο στα home οι ταλαντουχοι ερασιτεχνες εγιναν σιγα-σιγα προγραμματιστες, ενω στις κονσολες υπηρχαν μονο εταιριες με επαγγελματιες. Δεν υπαρχει τροπος να πειραματιστεις με το hardware του SNES/MD οπως στην αμιγκα. Ελαχιστοι το εκαναν γιατι ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα. Βλεπεις οτι μια παραγωγη σε κονσολες κοστιζε μια περιουσια και γινοταν ΜΟΝΟ απο εταιριες, ενω δες στην αμιγκα/αταρι π.χ. τα φοβερα wings of death και lethal excess που το εχουν φτιαξει δυο ανθρωποι-φιλοι που δεν ξαναφτιαξαν μετα παιχνιδι. Και μεγαλοι προγραμματιστες ξεκινησαν ετσι ερασιτεχνικα, Sid Meier, David Broadhurst...

Δεν μπορεις να συγκρινεις τα home με τις κονσολες σε ερασιτεχνικη δουλεια, δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα στις κονσολες, ακομα και να γουσταρες τρελά δεν ειχες τα μεσα.
Το θεμα ξεκινησε για την βιβλιοθηκη/παιχνιδια της amiga, και οχι για τις δυνατοτητες της ως εργασιακο κτλ εργαλειο.

Ο λογος δηλαδη που η amiga στην Ελλαδα και στον υπολοιπο κοσμο εκανε τοσες πωλησεις, και πασχιζε η ιδια η commodore να την διαφημιζει στα τοτε εντυπα. Ακομα και να δεχτουμε τους ανθρωπους παραπανω που περιγραφεις, ποσοι στο καλο ηταν επιτελους ολοι αυτοι στην Ελλαδα; Ποσες εταιριες βγαλαμε οπου ασχοληθηκαν με την amiga; Η και Ελληνικους τιτλους;

Παιχνιδομηχανημα ειχανε την amiga ο μεσος ορος εδω οπως και στον υπολοιπο πλανητη. Ολα τα αλλα ειναι σαλτσες.

Other_Reality είπε:
Σε ότι αφορά τις κοινότητες MD/Snes που αναφέρει ο Getta, ο κόσμος που ασχολείται είναι τελείως διαφορετικός απο αυτόν της Amiga. Φυσικά είναι περισσότεροι οι κονσολάδες, όπως είναι περισσότερα το casual/mainstream γενικώς. Άλλο πράγμα το mainstream, η Amiga δεν είχε mainstream κοινότητα, ακόμη και στα ντουζένια της. Είναι ολόκληρη υποκουλτούρα απο μόνη της η κοινότητα αυτή, περιλαμβάνει πράγματα γύρω απο μουσική, artwork, diskmags και games φυσικά, που δεν υπάρχουν -και δεν θα γινόταν να υπάρχουν- σε "τετράγωνες" κονσόλες κολοσσιαίων πολυεθνικών. Χαίρω πολύ, υπάρχουν σήμερα hacked roms για το Super Mario, ελληνικά παιχνίδια υπάρχουν για το Mega Drive ή το Snes ? Υπήρξαν ποτέ ; Γι'αυτό επιμένω πως γενικότερα είναι δημοφιλή συστήματα στο Αμέρικα, στο Γιούροπ η δραστηριότητα των home users στα 16bit δεν μπορεί να συγκριθεί με των κονσολάδων. Αν ήμουν Αμερικάνος και ζούσα εκεί απο τότε μέχρι σήμερα, θα έλεγα ότι έχεις δίκιο.
Μιλοντας για τα παιχνιδια, αφου ειναι και το κυριως θεμα, σε βασεις δεδομενων οπως το lemon amiga και το hall of light, βρισκω περιπου τριαντα τιτλους οπου κυκλοφορησαν με τον εναν η με τον αλλο τροπο στην amiga. Ο αριθμος των αντιστοιχων κυκλοφοριων για Snes / Mega Drive, ειναι υπερπολλαπλασιος. Και μιλαω απο εμπορικα διαθεσιμους τιτλους εως μεταφρασεις και τροποποιησεις. Δεν λαμβανω υποψην χρωματικα τεστ κτλ οπου υφισταντε επισης στα δυο μηχανηματα.

Καποιο λαθος κανεις περι casual/mainstream για τα Snes / Mega Drive. Ο σκληρος πυρηνας των φιλων των μηχανηματων τα κραταει σε ζωη τοσα χρονια και οχι οι "εφοτερης υλης". Αυτοι παιζουν call of battlefield και angry flappy birds.

Οι ιδιοι σκληροπυρινικοι, πιεσαν και υποδεχθηκαν νεες επανεκδοσεις μηχανηματων, περιφερειακων και νεες εταιριες οπου αναπτυσουν και εκδιδουν εταιρια. Τι εκανε η amiga εδω ειπαμε;

Κανεις στο περι hacked roms, υπαρχει τεραστια διαφορα του να βαλεις αντι τον Mario τον πικατσου σε ενα παιχνιδι, απο το να επανασχεδιασεις και να τροποποιησεις ενα ημιτελες και ακυκλοφορητο παιχνιδι, οπως η φανταστικη κοινοτητα του Sonic retro εκανε με το Sonic 2 Delta.

mike είπε:
Αλλο εδω στην Ελλαδα που ημασταν τυχεροι και μας δωθηκε η ευκαιρια να ψαχτουμε με τα home, αλλο τα αμερικλανακια που βαριοντουσαν να σηκωθουν απο τον καναπε και ηθελαν ενα υπολογιστη για σοβαρες ασχολιες και μια κονσολα για να παιζουν και να χρειαζεται να πατανε μονο το power on/off. Σιγα μην κουραζονταν να αλλαζουν δισκετες. Και εγω εαν ζουσα στην Ιαπωνια ή στην Αμερικη ή στην Μαδαγασκαρη δεν θα ειχα μαθει την αμιγκα και θα ελεγα οτι το καλυτερο μηχανημα 16μπιτ ειναι αυτο που θα ειχα τοτε, ειτε MD, ειτε SNES, ειτε οτι ειχαν εκει ακομα και apple pippin, δεν εχει σημασια το ονομα.
Τα cartridge ηταν γνωστα απο το NES, και νερο στο ονομα της Nintendo για την κινηση της. Και σιγουρα θα προτιμουσα να κατσω να παιξω λιγο παιχνιδι απο το να αλλαζω την δισκετα καθε λεπτο, το παιχνιδι θελαμε να απολαυσουμε, δεν μας ενδιεφερε η μαγεια του να αλλαζουμε διαρκως δισκετες.

mike είπε:
Ενα απο τα πλεονεκτηματα του cartidge ειναι και η ελλειψη loading, αλλα συνολικα δεν θα αλλαζα τις 500 δισκετες μου με τα 5 cartidge που ειχαν ιδια τιμη εκεινη την εποχη. Ναι εαν το δεις μεμονωμενα, το loading ειναι υπερ του cartidge, εαν το δεις συνολικα ηταν καλυτερες οι δισκετες, λογω κοστους, αντιγραφης, ευκολιας ευρεσης. Και δεν νομιζω να εχεις διαθεση να δωσεις τα χρηματα να παρεις ακομα και σημερα το κουτατο illusion of time, terranigma κτλ με τις τιμες που εχουν.
Να μιλησουμε για τα προβληματα των δισκετων; Μαγνητισμος, πανευκολη φυσικη φθορα, καταστρεφετε πανευκολα απο την υγρασια και απο της αλλαγες θερμοκρασιας, 1/4 "χτυπουσε" με λαθη στο πρωτο μηνα. Τα περι πειρατιας τα ειπε εξαιρετικα προηγουμενος ο ASiC, ειδαμε που εφτασε η amiga με το αφοσιωμενο κοινο της.

spyros_s είπε:
Τελικά εσείς οι κονσολάδες πρέπει να ζούσατε, είτε σε άλλη χώρα είτε σε άλλη εποχή από εμάς. Δεν εξηγείται αλλιώς...Εκτός και αν είχατε πλούσιους γονείς οπότε πάω πάσο! Δεν είναι ειρωνεία το παραπάνω αλλά συμπέρασμα σε μία προσπάθεια να ξαναθυμηθώ τα δεδομένα της εποχής 1989-1993!

Διαβάζω επιχειρήματα του στυλ καλύτερα 5 καλά παιχνίδια παρά 200 μέτρια, για γρήγορες ρομ και αργά φορτώματα από δισκέτες οπότε συμπεραίνω ότι μάλλον μπερδεύετε την εποχή εκείνη, με τα δεδομένα του σήμερα και την πρόοδο που ακολούθησε μέχρι τώρα! Επιμένω ότι πέραν όλων αυτών κρίνετε την τότε εποχή με την τσέπη σας σήμερα. Ξεχάσατε πως μαζεύαμε χαρτζιλίκι για δισκέτες και εσείς δηλώνετε συνειδητά ότι ήταν καλύτερα να είχατε 1 παιχνίδι το 6μηνο παρά 1 την εβδομάδα να παίξετε! Ειλικρινά δεν βαριόσασταν; Εγώ τελείωνα τα αγαπημένα μου παιχνίδια 100άδες φορές και στο τέλος δεν τα έβαζα σχεδόν ποτέ αφού κάτι νέο θα τραβούσε το ενδιαφέρον μου. Εσείς κάθε μέρα φασολάδα δεν βαριόσασταν; Ειλικρινά απορώ πως τα γράφετε όλα αυτά...
Οι δικοι μου πηρανε το Snes μου προς 52.000δρχ το 1993 με το donkey kong country. Περιπου το 1/3 της τιμης της amiga σκετης διχως παρελκομενα στις καλες μερες της. Και επειδη δεν ειχαμε τοσο βαθια τσεπη ωστε να παρουμε amiga + color monitor + 2nd/3rd drive + memory expansion + hd, αγοραζαμε μια στο τοσο το παιχνιδι που θελαμε, ανταλλαζαμε, νοικιαζαμε και ψαχναμε τις προσφορες που υπηρχαν στα παιχνιδια. Και εσυ πχ μπορει να επαιρνες πχ 4 παιχνιδια το μηνα, αλλα εγω οταν μια φορα το εξαμηνο αγοραζα τιτλους οπως το Super Castlevania και το Word of illusion, το Castlevania και το McDonald land μας ηταν κακα αστεια.

Α παρεπιπτωντος, επειδη δεν ειχαμε και τοσα χρηματα οσα οι amigaδες, φροντιζαμε να αγοραζουμε τους τιτλους που θελαμε, στηριζοντας ετσι τις εταιριες οπου τυχαινει να επενδυαν πανω σε αυτα. Γιαυτο λοιπον συνεβει το παραδοξο το οι εταιριες να συνεχιζουνε να βγαζουνε παιχνιδια μεχρι τελους, ενω στην amiga την ειχανε διεγραμμενη και πασχιζε ο κοσμος της να προσπαθει να βρει φθηνα και ποταπα υποκαταστατα. Δυστηχως δεν τα ζησαμε εμεις αυτα.

mike είπε:
Και ναι το cartidge ειναι καλυτερο σε πολλους τομεις, αλλα δεν μπορω να δεκτω οτι ειναι τοσο καλυτερο οσο δηλωνει η διαφορα τιμης. Με αλλα λογια δεν μπορει ενα cartidge οτι παιχνιδι και να εχει μεσα, να ειναι προτιμοτερο απο 100 δισκετες. Οσες φορες και να μου προτινε καποιος το καλυτερο παιχνιδι της εποχης, θα προτιμουσα να ειχα 100 παιχνιδια στην ιδια τιμη, ασε που πολλες φορες ακομα και ενα μονο παιχνιδι ηταν καλυτερο απο αυτο στο cartidge. Αλλωστε για αυτο ολοι εβριζαν τις κονσολες γιατι ηταν πανακριβα τα παιχνιδια, οχι γιατι δεν χωραγε το indiana jones ή οτιδηποτε αλλο, δεν μας ενοιαζε καν, αυτο που ολους μας ενοιαζε ειναι η τιμη. Και δεν χαριζε ποτε κανεις cartidges ή δισκετες ωστε να μπεις στο ψευτοδιλημμα "εαν στο χαριζαν τι θα επερνες", ναι ferrari θα ηθελα εαν μου χαριζαν, αλλα στην πραγματικη ζωη εχω corolla και ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο.

Και για να τελειωνουμε γιατι απο αλλου αρχισαμε, τα cartidge εαν τα δεις χωρις τον παραγοντα τιμη ειναι καλυτερα, αλλα δυστυχως ολα εχουν την τιμη τους και δεν θα εδινα 25.000 δρχ να παιξω street fighter σε SNES, ενω σε Α500 θα εδινα 1.000 δρχ. Δεν ειναι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 25 φορες καλυτερο οσο δηλωνει η διαφορα στην τιμη. Και προς ενημερωση, το street fighter ηταν απο τα παιχνιδια που πηρα τοτε για SNES !!!!!!!!!
Δυο γρηγορα παραδειγματα.

https://www.youtube.com/watch?v=utFlAX9RJQMhttps://www.youtube.com/watch?v=y6cq5WDBluM

amiga

https://www.youtube.com/watch?v=6uf5lN435hwhttps://www.youtube.com/watch?v=bf4Yxa6lSt0

Mega Drive / Snes

Για κατι τετοια παιχνιδια, ο πλανητης γη επραξε σοφα και στηριξε τα Snes / Mega Drive. Ποιοτητα πανω απο ποσοτητα. Απο περιεργια, αυτοι που βριζανε τις κονσολες εν ετη 1993 τι κανανε; Περνουσανε το χρονο τους αλλαζοντας δισκετες λεγοντας ο ενας στον αλλον τι ωραια που ειναι να παιρνεις με 100δρχ ενα παιχνιδι, η παιζοντας τιτλους οπως τους παραπανω;

Επισης, το Super Street Fighter 2 δεν κοστιζε τοσα πολλα απο τις επισημες αντιπροσωπειες τους. Καποιες εισαγωγες τιμολογουνταν τοσο για διαφορους λογους. Και ετσι να ητανε, πολυ φοβαμαι οτι το να αλλαζεις τις πεντε δισκετες της απαραδεκτα ντροπιαστικης μεταφορας του Super Street Fighter 2, [edited].....[/edited]Να'ναι καλα ολοι οι τιμημενοι κονσολαδες της εποχης μου που αγοραζανε και παιζανε τα παιχνιδακια τους, και μπορεσανε οι εταιριες να συνεχισουνε να βγαζουνε τοσα ωραια παιχνιδια για χρονια.

Αλλα ναι ξερω, η amiga ηταν πρωτιστως υπολογιστικο εργαλειο, φαινεται και απο τις ορδες επαγγελματιων κυκλοφοριων απο χομπιστες απο τοτε αλλωστε.

Δυστηχως εμεις δεν ειχαμε ουτε τις δυνατοτητες για κατι τετοιο, ουτε φυσικα μια τοσο υγιει κοινοτητα οπως της amiga, ειχαμε ομως μια capcom στα καλυτερα της με τιτλους οπως breath of fire, demon's crest, knights of the round, MegaMan, Street Fighter, Final Fight, ghouls n' ghosts. Μερικοι απο τους διαχρονικους τιτλους της οπου κανουνε σκονη με απλες και συνοπτικες διαδικασιες το 80%+ των "καλων" παιχνιδιων της amiga.

mike είπε:
Μιλαμε για το πόσο ειχε ενα ολοκαινουργιο παιχνιδι που μολις εβγαινε εκεινη την εποχη, δηλαδη οσο ειχε το SF2 οταν κυκλοφορησε (26.900 δρχ), ασε που στην αμιγκα τα ειχαμε και πριν καν κυκλοφορησουν στην αγορα. Γενικα εγω γουσταρα πολυ τις 16μπιτ κονσολες, περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη κονσολα, αλλα η γνωμη μου ειναι ιδια με ολων σχεδον των συμμαθητων/φιλων μου, ολοι ελεγαν οτι οι τιμες ειναι απαραδεκτες στα cartidges, να πανε να .... οι παλιοεταιριες, θα τα παιξουμε αντεγραμμενα σε αμιγκα. Αυτο ηταν το μεγαλυτερο προβλημα, η νοοτροπια που ειχε περασει τοτε ειναι "μας κλεβουν, νομιζουν οτι ειμαστε μακακες" και πραγματικα ολοι πιστευαν οτι μας δουλευουν, διαβασε γραμματα αναγνωστων στα περιοδικα. Μετα ηρθαν τα CD και τοτε παλι δεν επεσαν οι τιμες οσο θα επρεπε, αλλα ηταν πολυ καλυτερα τα παιχνιδια και ο κοσμος νομιζε οτι τοσο αξιζαν. Εγω εχει παρει αρκετα αυθεντικα ps1 παιχνιδια, αλλα το ποσα πηρα αντεγραμμενα ειναι αλλο πραγμα!Τωρα πηγαμε σε οικονομικα θεματα, αυτο το εχουμε συζητησει, δεν παμε σε κανα συγκρητικο παιχνιδου? να σου πω ενα παιχνιδι που επαιξα ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ και μου φανηκε κακο στην αμιγκα, final fight.
Τα ειπαμε, δεν κοστιζε τοσο το παιχνιδι επισημως. Ακομα και να εκανε τοσο, ποσο κοστιζε το αυθεντικο της amiga εδω; Αν το εφερε δηλαδη κανεις. Και αν εσυ πχ το πηρες με ενα χιλιαρικο ας πουμε για την amiga σου, τι εχεις να δηλωσεις για το οτι πχ η capcom εβγαλε παιχνιδαρες με τις οποιες παθαινανε ονειρωξεις ενα τεραστιο ποσοστο των amigaδων και δεν ειδανε ποτε στο συστημα τους; Δυστηχως δεν ειχα χρηματα να τις παρω τοτε ολες, αλλα επειδη καταφεραμε με πολυ κοπο και προσπαθεια να παρουμε καποιες, μπορω να σου πω οτι περασα υπεροχα με αυτες διχως να μου λειπει ελαχιστα το γεγονος οτι με τα ιδια χρηματα θα μπορουσα να παρω τρια κιλα παιχνιδια για την amiga. Και ειμαι απολυτα ειλικρινεις εδω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μου λύσατε ακόμα εκείνη την απορία μου σχετικά με την εκδίκηση που παίρνατε από τους devs της Amiga και αντιγράφατε τα παιχνίδια τους γιατί σας έκλεβε η Nintendo και η Sega και θέλατε να τις εκδικηθείτε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ getta robo Σε παρακαλω μην μου ξαναπαντησεις οπως δεν κανω εγω σε εσενα.

εκτος εαν θες να καταληξουμε σε χαρακτηρισμους, οπως γινεται σε προσωπικες συζητησεις και μαντεψε ποιους αφορουν οι χαρακτηρισμοι.

Ποσο ασχετος εισαι που νομιζεις οτι το SF2 στην Α500 ειναι 5 δισκετες. Η τιμη του SF2 ειναι η επισημη τιμη αντιπροσωπιας. Οι δισκετες ειχαν προβληματα μαγνητισμου κτλ, αλλα ειχαμε backup και μας τις εγραφε και ο φιλος μας, εαν χαλαγαν. Tα επισημα ελληνικα προγραμματα για αμιγκα οπως αμιγκα lotto, ελληνικο WB, πελατολογια κτλ ειναι περισσοτερα απο τα ΚΑΝΕΝΑ ελληνικα παιχνιδια για κονσολες.

Μην ξανασχοληθεις μαζι μου [edited]Ας μην ανεβαζουμε εντασεις[/edited]

Kαλυτερα να ξανακλειδωθει να ησυχασουμε.

Imgema είπε:
Mike, δεν μου έλυσες ακόμα εκείνη την απορία μου σχετικά με την εκδίκηση που παίρνατε από τους devs της Amiga γιατί σας έκλεβε η Nintendo και η Sega...
Δεν πηραμε καμια εκδικηση, η αντιγραφη ηταν μια "εκδικηση" του gamer, σε εισαγωγικα. Ουτε το ps1 εκδικηθηκαμε ουτε τα πισι. Απλα τοτε θεωρουσαμε σωστα οτι μας εκλεβαν με τα cartidge οχι τοσο επειδη δεν μπορουσαμε να τα αντιγραψουμε, αλλα κυριως θεωρουσαμε οτι μας εκλεβαν επειδη θεωρουσαμε οτι οι τιμες ειναι υπερβολικες "με το ετσι θελω" απο τις εταιριες, οχι τοσο οτι δεν αντιγραφονταν. Δηλαδη οι εταιριες τα πουλαγαν επιτηδες πανακριβα, ενω θα μπορουσαν να τα πουλανε φθηνοτερα, επειδη δεν μπορουσε ο αγοραστης να κανει αλλιως.

Με αυτην την εννοια, θα δεις τα γραμματα στα περιοδικα που λενε για τις υψηλες τιμες, αλλα και κατι σαν "και αυθεντικο να το παρω, παλι δεν θα πεσει η τιμη, ασε που εαν δουν οτι τα αγοραζουμε, μπορει και να αυξηθει η τιμη".

Αυτο ειναι ενα θεμα συζητησης περι πειρατειας, ακομα και γενικα να συζητηθει θα δεις και σημερα γνωμες οπως "ελευθερο software για ολους", μεγαλη συζητηση, δεν αφορα την αμιγκα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Δεν πηραμε καμια εκδικηση, η αντιγραφη ηταν μια "εκδικηση" του gamer, σε εισαγωγικα. Ουτε το ps1 εκδικηθηκαμε ουτε τα πισι. Απλα τοτε θεωρουσαμε σωστα οτι μας εκλεβαν με τα cartidge οχι τοσο επειδη δεν μπορουσαμε να τα αντιγραψουμε, αλλα κυριως θεωρουσαμε οτι μας εκλεβαν επειδη θεωρουσαμε οτι οι τιμες ειναι υπερβολικες "με το ετσι θελω" απο τις εταιριες, οχι τοσο οτι δεν αντιγραφονταν. Δηλαδη οι εταιριες τα πουλαγαν επιτηδες πανακριβα, ενω θα μπορουσαν να τα πουλανε φθηνότερα, επειδη δεν μπορουσε ο αγοραστης να κανει αλλιως. Με αυτην την εννοια, θα δεις τα γραμματα στα περιοδικα που λενε για τις υψηλες τιμες, αλλα και κατι σαν "και αυθεντικο να το παρω, παλι δεν θα πεσει η τιμη, ασε που εαν δουν οτι τα αγοραζουμε, μπορει και να αυξηθει η τιμη".
Εγώ απλά σε όλο αυτό βλέπω μία υποκρισία. Οκ το δέχομαι να πάρει κάποιος το μηχάνημα με το φτηνότερο software. Νιώθει ότι τον κλέβουν και τον πιάνουν κορόιδο με τις τιμές στα cartridge? Oχι μόνο το σέβομαι αυτό αλλά και συμφωνώ. Και πολύ καλά κάνει. Αλλά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί μετά αντιγράφει και το software της Amiga αφού είναι πολύ πιο φτηνό υποτίθεται. Δεν θα έπρεπε να υποστηρίξει το φτηνότερο sofware αφού το ακριβό software ήταν το πρόβλημα? Αυτός δεν ήταν ο σκοπός υποτίθεται?
Αρα λοιπόν το ζητούμενο δεν ήταν ότι σας έκλεβε η Nintendo ή η Sega. Ούτε το ότι ήταν ακριβές οι κασέτες. Το ζητούμενο ήταν η έλλειψη χρημάτων γενικότερα. Εσύ ο ίδιος γράφεις ότι "θα μπορούσαν να τα πουλάνε φθηνότερα", αλλά η αλήθεια είναι ότι και να το κάνανε δεν θα άλλαζε κάτι. Οτι τιμές και να είχαν οι κασέτες, πάλι θα παίρνατε το μηχάνημα που σου επιτρέπει να αντιγράφεις για τις αντιγραφές και μόνο, παρόλο που οι αυθεντικές δισκέτες ήταν φτηνές. Η δικαιολογία του ότι οι κασέτες ήταν ακριβές είναι απλά αυτό. Δικαιολογία.

Και μην νομίζεις ότι στην λέω τώρα. Κι εγώ τα ίδια κάνω. Στο PC ούτε ένα παιχνίδι αυθεντικό δεν έχω. Τo Wii το είχα μοντάρει για αυτόν τον λόγο. Γιατί ναι μεν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα αλλά όμως θέλω να παίζω κι εκεί παιχνίδια. Θέλω και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Και αφού μπορώ, το κάνω. Γιατί όχι? Είναι εύκολο να γίνει, είναι τσάμπα και δεν πρόκειται θα με πιάσει κανείς. Γι αυτό το κάνω. Δεν κάθομαι όμως μετά να λέω δικαιολογίες ότι το κάνω για κάποιον άλλον λόγο για να βγω από πάνω...

Σκέψου πάντως ότι έτσι όλοι οι Amiga users κάνανε τρελή ζημιά τελικά στους Ευρωπαίους developers που κατά τα άλλα υποστηρίζουν αφού αντιγράφανε το software τους παρόλο που ήταν πολύ πιο φτηνό από τις κασέτες. Η Sega και η Nintendo έβγαλαν τα λεφτά τους. Oι developers της Amiga τι κάνανε?

Πιστεύω ότι αυτό που συζητάμε είναι on-topic γιατί η τιμές στις κασέτες παρουσιάζονται ως μειονέκτημα για τις κονσόλες. Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι το μειονέκτημα δεν είναι αυτό αλλά η μη δυνατότητα αντιγραφής και η περιορισμένη πειρατεία. Το βλέπουμε σαν μειονέκτημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειπα κατι διαφορετικο, αντιγραφαμε γιατι ειχαμε την δυνατοτητα. Στις κονσολες δεν υπηρχε η δυνατοτητα, αλλα επισης οι τιμες ηταν απαραδεκτα υψηλες, ασχετα με την πειρατεια. Και ακομα και φθηνα να ηταν να cartdige, οπως σωστα λες παλι θα τα αντιγραφαμε εαν γινοταν, αλλα αυτο δεν αλλαζει με τιποτα το αδιαμφισβητικο γεγονος οτι τα cartidge ηταν πανακριβα, δεν αλλαζει αυτο. Δες την επισημη εισαγωγη του virtua racing στο MD που οπως ξαναεγραψα ειχε 33.000 δρχ και "με προσπαθεια της αντιπροσωπιας" επεσε στις 29.900 δρχ. Αυτο δεν αλλαζει, ηταν πανακριβο. Και που να δεις επισημες τιμες παιχνιδιων neo-geo.

Οποτε λογικο ειναι ο μεσος χρηστης να πει "δεν πατε στο ...., θα παρω Χ μηχανημα που παιζει αντεγραμμενα".
 
Πίσω
Μπλουζα