Amiga vs Atari ST

...... και για όσους δεν κατάλαβαν:

Ο statusgr δουλεύει σε ραδιοφωνικό σταθμό και ποστάρει και στο forum ταυτόχρονα, γράφοντας γρήγορα, με αποτέλεσμα πολλές φορές, μη εξολοκλήρου κατανοητά posts! :D

Ο ChrisTOS, δε θέλει συστάσεις! Καυστικός όπως πάντα! :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gBzJGckMYO4]YouTube - Porky Pig Cartoon Ending "That's All Folks!"
 
Όχι, απλά εννοούσα ότι θα το λύσουμε το θέμα μια και καλή (yeah right :p )
 
Επειδη ολα αυτα ειναι ασχετα με το thead, (καλα κανει ο Alkis και διαμαρτυρεται), οσοι αταραδες θελουν, ας περασουν απο το sensiblogathering2 να φανε καμια εξαρα. Πιστευω οτι αυτο ειναι το επιχειρημα που εψαχνε ο chrisTOS.

Δεν θυξαμε φιλε μου την αξια του αταρι, απλα οι χρηστες αμιγκα ηταν πολλοι περισοτεροι απο του αταρι, και εν τελει το software που κυκλοφορησε ηταν πολυ περισσοτερο, πολυ καλυτερο και αξιοποιουσε καλυτερα το hardware της αμιγκα. Οπως ειπα εχω και αμιγκες και αταρια, τα ΙΔΙΑ παιχνιδια ειναι καλυτερα σε αμιγκα.
 
mike είπε:
Δεν θυξαμε φιλε μου την αξια του αταρι
Από το thread "Amiga vs PC", post #41:

mike είπε:
"Δεν υπαρχει κανεις χρηστης υπολογιστη, που να μην παραδεχεται το εξής: η Αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων. ΤΕΛΟΣ.Οποιος λεει κατι αλλο, απλα δεν κατεχει το αθλημα, δεν μετραει σαν χρηστης."
Πράγματι, δεν έχετε θίξει την αξία του Atari... Των χρηστών του ίσως;

mike είπε:
...απλα οι χρηστες αμιγκα ηταν πολλοι περισοτεροι απο του αταρι
Διαφωνώ!


Μιλάμε πανελλαδικά; Πανευρωπαϊκά; Παγκόσμια;



Ολόκληρη η
Γερμανία ήταν γεμάτη χρήστες Atari! Ακόμα και στις δημόσιες υπηρεσίες, έβλεπες ST!

mike είπε:
...και εν τελει το software που κυκλοφορησε ηταν πολυ περισσοτερο, πολυ καλυτερο
Διαφωνώ!


Say's who?


 


Για το "περισσότερο": Ελπίζω να έχεις λάβει υπόψη σου την ΤΕΡΑΣΤΙΑ βιβλιοθήκη PD & Shareware του ST...


Για το "καλύτερο": Δηλαδή η Amiga είχε καλύτερα προγράμματα midi, DTP, κλπ.

mike είπε:
...και αξιοποιουσε καλυτερα το hardware της αμιγκα.
Ε, τότε, τι να πει και ο ST, που χωρίς custom chips, ήταν ο βασικός ανταγωνιστής της! Προφανώς δεν έχεις δει στον Atari να ξεζουμίζουν αυτόν τον φουκαρά τον 68000!!!


Μπορώ να σου προτείνω κάποια παιχνίδια και προγράμματα μιας και έχεις και
ST...

mike είπε:
Οπως ειπα εχω και αμιγκες και αταρια, τα ΙΔΙΑ παιχνιδια ειναι καλυτερα σε αμιγκα.
Φαντάζομαι δεν τα έχεις συγκρίνει όλα...
 
Dino, με εντυπωσιάζεις.
 
Φαντάζομαι τον ST και την Amiga και τους δύο με μαγιό να πλακώνονται σε ενα ρινγκ με λάσπη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχμ... Ναι! Το κάνω αραιά και που!!! :D
 
Κάποιου ήταν η σειρά να ξυπνήσει ορεξάτος :)

(Καλημέρα Κόσμε :) )

Επειδή αυτό το vs είναι λίγο ανούσιο (απλά πειραζόμαστε αμφότεροι για ρετρό λόγους)

Έρχομαι κ αναφέρω από το wiki μια παράγραφο διότι υπό κανονικές συνθήκες κ με Διοικητικό συμβούλιο που δε θα μάσαγε τίποτα από την ατάρι η αμίγκα θα το είχε χάσει το παιχνίδι με τον φαλκον κ μόνο.

In 1990, Atari released the high-end workstation-oriented TT (32 MHz, 68030-based TT030), continuing the nomenclature system with the 030 chip being a full 32 bit chip with thirty-two bit internal and external registers, hence TT. Originally planned with a 68020 CPU, the TT included improved graphics and more powerful support chips. The case was a new design with an integrated hard drive enclosure.
The final ST computer was the multimedia
Falcon (also 68030-based, operating at 16 MHz, but with improved video modes and extensive custom chip provisions, particularly high-quality audio DSPs). Although 68030 microprocessor was capable of using 32-bit memory, the Falcon used a 16-bit bus which affected performance, but also served to reduce its cost. In another cost-reduction measure, Atari shipped the Falcon in an inexpensive case much like that of the STE. After-market upgrade kits were available that allowed the Falcon to be put in a desktop or rack-mount case, with the keyboard separate.


Released in 1992, the Falcon was canceled by Atari the following year. In Europe, C-Lab licenced the Falcon design from Atari and released the C-Lab Falcon Mk I (the same as Atari's Falcon except for some slight modifications to the audio circuitry), Mk II (as Mk I but with an internal 500 MB SCSI hard disk) and Mk X (as Mk II but in a desktop case).




Αλλά με μηδέν λεφτά στο μάρκετινκ τι περίμενες;

Η ατάρι απλά προσπαθούσε να πιάσει το τραίνο τον παιχνιδομηχανών πλέον κ όχι τον home computers.

Παω να κάνω ένα φραπέ 16άμπιτο θέλει κανείς; :Ρ
 
'Ενα 16μπιτο φραπέ με μπόλικα custom chips παγάκια είναι ό,τι πρέπει!
 
ChrisTOS είπε:
Όχι σοβαρά, εγώ θα είχα κατεβάσει τη μισή wikipedia για να αποδομήσω posts.. :)
Ωραίο το καρφί :ΡΡΡΡΡ Μόλις ξύπνησα ορέ.. αι κρεπάλαι δε με αφήσανε να κάνω κ πολλά εχθές...είχα πολύ input κ πολύ output εχθές..άσε άσε, με το που έμπαινα σπίτι κ έκανα λογκ ιν...ντριννννν το τηλέφωνο κ δώστου πάλι έξω :Ρ
 
statusgr είπε:
Ωραίο το καρφί :ΡΡΡΡΡ Μόλις ξύπνησα ορέ.. αι κρεπάλαι δε με αφήσανε να κάνω κ πολλά εχθές...είχα πολύ input κ πολύ output εχθές..άσε άσε, με το που έμπαινα σπίτι κ έκανα λογκ ιν...ντριννννν το τηλέφωνο κ δώστου πάλι έξω :Ρ
Δεν αφορούσε σε εσένα όμως ;)
 
οκ λοιπον η δικη μου σκεψη

Μεγαλο το βασανο της επιλογης μεταξυ Atari - Amiga

Ειμαστε στο 1989 - 90 . Τα γραφικα της Amiga ειναι ασυναγωνιστα σε Personal Computer (PC compatible οπως επικρατουσε ο φρικτος ορος της εποχης). Βρισκομαι στην Αγγλια, αποκτω 2 συνθεσαιζερ σχεδον τσαμπα και κοιτωντας τα στουντιο ηχογραφησης της εποχης βλεπω οτι εχουν προγραμματα μουσικης παραγωγης που απο μονα τους αντικαθιστουν ολοκληρο στουντιο. Η επιλογη λοιπον για μενα ηταν ξεκαθαρη απο τοτε και απεκτησα το 1040 ST. Αργοτερα οι αναγκες μεγαλωσαν καθως επρεπε να βγαλω διδακτορικη διατριβη. Βρηκα λοιπον ενα προγραμμα (Signum) που μου επετρεπε συμβολα εξισωσεων και πληρη ελληνικη γλωσσα με δασειες κλπ (που εισαι Λιακοπουλε!!). Εκει λοιπον ολοκληρωσα διατριβη και διαθηκη του πατερα μου, οπου ολοι νομιζαμε οτι μας εκανε πλακα αλλα εφυγε ενα μηνα μετα τη συνταξη αυτης.

Μπαινοντας βαθυτερα στο θεμα, ειναι ο,τι σε εξυπηρετει. Ποτε δεν επαψα να ζηλευω τα γραφικα της Amiga, αλλα τις δικες μου συγκεκριμενες αναγκες τις εξυπηρετησε το ST σε τετιοιο βαθμο ωστε να τα σκασω χοντρα και να παρω ενα απο τα λιγα φορητα της Atari (Stacy) που κυκλοφορησαν πριν χρεωκοπησει η εταρια.

Software for Atari, σοβαρο, εβγαλαν, τελος, μονο οι Γερμανοι.

Για γραφικα, παιχνιδια δεν το συζηταμε. Amiga

Αμφοτεροι οπαδοι ομως της εποχης, συμφωνουσαν¨.. το IBM Compatible του ριχναμε στα αυτια. Γι αυτο ειμαι κι εγω τη γραμμης που λεει ..απροθυμα PC . Get a Mac!!

Τολης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε, καλά αυτό είναι σιγουράκι, αφού στη καλύτερη περίπτωση το μόνο πράγμα που μπορούσε να κάνει ένα pc από άποψη ήχου ήταν ένα ξερό *BEEP* (δεν είναι λογοκρισία:Ρ).

ST δεν είχα ποτέ μου, αλλά σκοπεύω να αποκτήσω για συλλεκτικούς σκοπούς, όπως έχω καθ οδόν μια 1200 αυτή τι στιγμή απ' τας Ευρώπας:Ρ

Το σίγουρο είναι ΕΝΑ ότι από άποψη Nostalgia factor κ ο ST κ η αμίγκα έχουν κ μάλιστα μπόλικο.!

(Ο st ήτα μονοφωνικός.:Ρ)


(Η αμίγκα στερεοφωνική:Ρ)
 
Καταρχην δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στους χρηστες αταρι, διοτι ειμαι και εγω φανατικος χρηστης αταρι. Και επειδη ακριβως χρησιμοποιω και τα δυο μηχανηματα, η γνωμη μου ειναι πιο αντικειμενικη απο καποιος που εχει μονο ενα απο τα δυο.

Η εκφραση "η αμιγκα 500 ειναι το καλυτερο κομπιουτερ ολων των εποχων" προφανως ισχυει ακομα, και η αναφορα δεν εχει να κανει με τον αταρι, αφορα ολα τα συστηματα.

Δεν εχω προγραμματισει ποτε σε αταρι και δεν εκφερω γνωμη για αυτο, αλλα για τα παιχνιδια ξερω καλά. Λοιπον μπορει καποια παιχνιδια να ειναι καλυτερα σε αταρι απο αμιγκα, αλλα μιλαμε για ενα ποσοστο 5%. Το υπολοιπο 95% ανηκει στην αμιγκα, στα ΙΔΙΑ παντα παιχνιδια.

Τωρα για hardware, τι να πω. Η αμιγκα ειχε ελαχιστα καλυτερο hardware (αν και σχεδον ιδιο με του αταρι), αλλα πιεστικε πιο πολυ και επεδωσε πολυ περισσοτερα. Αυτο ειναι το μυστικο της αμιγκα, το "ξεζουμισμα" του hardware. Οσο γαι τον falcon, ναι ειναι καλυτερος σε hardware, απο την Α1200, αλλα ποσα "falcon" παιχνιδια ξερετε? Αντιθετα δειτε ποσα ειναι τα AGA παιχνιδια της Α1200.

Δεν αναφερομαι στο ποιος ηταν πρωτοπορος, σε πολλα πραγματα σιγουρα ο αταρι, αλλα η αμιγκα ως μεταγενεστερη ηταν βελτιωμενη. Δεν κυκλοφορει ποτε κατι καινουργιο, που να ειναι χειροτερο απο το παλιοτερο.

Στο θεμα τον χρηστων, σε πολλα μερη ηταν περισσοτεροι οι αταραδες, αλλα στην Ελλαδα ολοι οι φιλοι μου ειχαν αμιγκα. Δεν νομιζω οτι στην Ελλαδα ηταν περισσοτεροι οι αταραδες απο τους αμιγκαδες. Και το γεγονος οτι η αμιγκα ειχε γενικα περισσοτερους χρηστες κρατησε και την παραγωγη software για περισσοτερο καιρο, δηλαδη απο το 94 και μετα δεν βγαινανε παιχνιδια για αταρι, αντιθετα με την αμιγκα.

Και για δυο τοσο ομοια μηχανηματα, το software εκανε την διαφορα, ιδιατερα τα παιχνιδια. Την μαχη την κερδισε η Α500 στα ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. Εμενα αυτο με ενδιεφερε τοτε.
 
mike είπε:
Καταρχην δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στους χρηστες αταρι, διοτι ειμαι και εγω φανατικος χρηστης αταρι. Και επειδη ακριβως χρησιμοποιω και τα δυο μηχανηματα, η γνωμη μου ειναι πιο αντικειμενικη απο καποιος που εχει μονο ενα απο τα δυο.Η εκφραση "η αμιγκα 500 ειναι το καλυτερο κομπιουτερ ολων των εποχων" προφανως ισχυει ακομα, και η αναφορα δεν εχει να κανει με τον αταρι, αφορα ολα τα συστηματα.

Τωρα για hardware, τι να πω. Η αμιγκα ειχε ελαχιστα καλυτερο hardware (αν και σχεδον ιδιο με του αταρι), αλλα πιεστικε πιο πολυ και επεδωσε πολυ περισσοτερα. Αυτο ειναι το μυστικο της αμιγκα, το "ξεζουμισμα" του hardware. Οσο γαι τον falcon, ναι ειναι καλυτερος σε hardware, απο την Α1200, αλλα ποσα "falcon" παιχνιδια ξερετε? Αντιθετα δειτε ποσα ειναι τα AGA παιχνιδια της Α1200.
Κρατάω μόνο αυτά τα δύο κομμάτια από το ποστ σου γιατί αυτά χρίζουν την ανάλυση.

Εξακολουθείς να μην δικαιολογείς γιατί η Amiga είναι το καλύτερο μηχάνημα όλων των εποχών. Επίσης δεν εξηγείς τι σημαίνει το "χρησιμοποιώ". Αν σημαίνει παίζω παιχνίδια τότε συγκρίνουμε δυο κονσόλες και όχι δύο υπολογιστές.

Στο δεύτερο κομμάτι, η Amiga έχει πολύ καλύτερο h/w από τον ST και λιγότερο αλλά σημαντικά καλύτερο από τον STE. Αλλά πάλι αν δεις αυτό το καλύτερο h/w είναι προσανατολισμένο στα παιχνίδια και σε αυτές τις εφαρμογές. Οπότε ας επαναφέρουμε το ερώτημα στο επίπεδο του υπολογιστή και όχι τις κονσόλας (και ναι σε αυτό θα συμπεριλάβουμε τα παιχνίδια αλλά στο κομμάτι που τους αναλογεί. Κ?)
 
Christos το θετεις σε σωστη φαση το θεμα ΑΛΛΑ...

Εστω οτι τα διαφορα custom chipset της Amiga της εδιναν μια υπεροχη στα παιχνιδια.

Δεν θεωρω παραλογο οτι το ιδιο θα συμβαινει και για λοιπες εφαρμογες. Αλλωστε το custom του εγχειρηματος Amiga προεκτεινεται και στην εξαιρετικη επεκτασιμοτητα της

Για ποσο καιρο θα υφισταται η αποψη οτι ο ST λογω υψηλοτερα χρονισμενου 68000 ειναι καλυτερος στις "σοβαρες εφαρμογες"?
 
Εγω δεν αναφερθηκε σε "σοβαρα" προγραμματα αλλα περισσοτερο στα παιχνιδια και συμφωνω απολυτα με τον wally: Αν ειναι πιο καλη στα παιχνιδια (που το ξερω σιγουρα), γιατι να μην ειναι και στα προγραμματα?
 
Πίσω
Μπλουζα