Amiga vs Atari ST

Wally είπε:
Christos το θετεις σε σωστη φαση το θεμα ΑΛΛΑ...

Εστω οτι τα διαφορα custom chipset της Amiga της εδιναν μια υπεροχη στα παιχνιδια.

Δεν θεωρω παραλογο οτι το ιδιο θα συμβαινει και για λοιπες εφαρμογες. Αλλωστε το custom του εγχειρηματος Amiga προεκτεινεται και στην εξαιρετικη επεκτασιμοτητα της

Για ποσο καιρο θα υφισταται η αποψη οτι ο ST λογω υψηλοτερα χρονισμενου 68000 ειναι καλυτερος στις "σοβαρες εφαρμογες"?
Πάρντον μι αλλά από πότε ένας ταχύτερα χρονισμένος επεξεργαστής από μόνος του κάνει ένα μηχάνημα καλό ;;
 
Η Amiga διέθετε native pre-emptive multitasking λειτουργικό και έτρεχε ταυτόχρονα πολλές εφάρμογες μαζί την ώρα που ο ST δεν μπορούσε να ανοίξει παραπάνω απο 4 παράθυρα στο GEM!!!!(και μην αναφερθείτε στα alternative OS του ST,μιλάω για το original μηχάνημα-λειτουργικό)

Το ότι μερικοί έχουν την αντίληψη ότι η Amiga ήταν μια παιχνιδομηχανή δεν σημαίνει ότι έτσι ήταν τα πράγματα.Είχε μεγάλο μερίδιο στο video editing (και στην Ελλάδα),στην computer graphics αγορά και εθεάθησαν Amiga 2000,3000 και 4000 στην NASA για ανάλυση δεδομένων.

Ο ST είχε το άριστο Calamus για DTP και καθιερώθηκε ως άριστο μηχάνημα για music editing αλλά πλέον δεν είμαστε 14 χρονών διαβάζοντας Pixel,όλοι καταλαβαίνουν ότι η Amiga ήταν ένα σκαλοπάτι παραπάνω...
 
Wally είπε:
Christos το θετεις σε σωστη φαση το θεμα ΑΛΛΑ...
Εστω οτι τα διαφορα custom chipset της Amiga της εδιναν μια υπεροχη στα παιχνιδια.

Δεν θεωρω παραλογο οτι το ιδιο θα συμβαινει και για λοιπες εφαρμογες. Αλλωστε το custom του εγχειρηματος Amiga προεκτεινεται και στην εξαιρετικη επεκτασιμοτητα της

Για ποσο καιρο θα υφισταται η αποψη οτι ο ST λογω υψηλοτερα χρονισμενου 68000 ειναι καλυτερος στις "σοβαρες εφαρμογες"?
Πολύ απλά γιατί τα custom chips είναι άχρηστα στα περισσότερα προγράμματα. Αν εξαιρέσεις 2d animation σε όλα τα υπόλοιπα δεν τα χρειάζεσαι.

Έτσι:

1. Σε αριθμητικούς και λογικούς υπολογισμούς ο ST είναι πάντα 10% πιο γρήγορος.

2. Είναι πολύ πιο εύχρηστος σε υψηλές αναλύσεις για CAD, DTP, small office/home office (72Hz NI τα είπαμε ξανά)

3. DMA πρόσβαση σε σκληρό δίσκο, εκτυπωτες κτλ μέσω της ACSI θύρας (8Μ-Βιτ, ο Atari Laser Printer εκτύπωνε με 8 σελ/λεπτό σε υψηλή ανάλυση)

4. Αστάθεια λειτουργικού. Αν και εδώ υπάρχει ένα θεωρητικό πλεονέκτημα

της Amiga ο συνδυασμός μεταξύ μικρής μνήμης και έλλειψης memory protection είναι συνταγή για καταστροφή.

5. Το όριο των τεσσάρων παραθύρων στο GEM αφορά στην έκδοση για PC. Ποτέ δεν είχα σχετικό πρόβλημα σε ST. Άλλωστε μόνο 6 είναι τα desk accessories τα οποία τρέχουν παράλληλα (δηλαδή ταυτόχρονα, δηλαδή μπορείς να βάλεις ένα desk accessory να κάνει την επεξεργασία του ενώ εσύ δουλεύεις σε κάτι άλλο, δηλαδή ελπίζω να γίνομαι αρκετά σαφής) με την κύρια εφαρμογή (αυτό λέγεται cooperative multitasking)

6. Επικοινωνία. Με τη χρήση του Midi μπορείς να κάνεις ένα αρκετά μεγάλο τοπικό δίκτυο για ανταλλαγή δεδομένων και αν το υποστηρίζει η εφαρμογή cluster..

7. Ο τρόπος που ο ST βλέπει την οθόνη χωρίς text mode και που του επιτρέπει να έχει σύμβολα, γράμματα κτλ πολλών γλωσσών ταυτόχρονα χωρίς να δημιουργείται κανένα πρόβλημα και χωρίς ειδικούς drivers. Χαρακτηριστικό το πρόγραμμα signum το οποίο χρησιμοποιούσε και ο Noam Chomsky (αν οι φήμες αληθεύουν και για να μην λέτε μόνο για τις δικές σας διασημότητες :p ).

8. Επιφυλλάσσομαι για αργότερα...
 
Μα στο (1) έγκειται το ότι ο ST ήταν ψηλότερα χρονισμένος αφού τα υπόλοιπα chip δε λάμβαναν μέρος...

Στα custom ήταν η διαφορά ανάμεσα στα δύο (γνώμη μου!).
 
statusgr είπε:
Μα στο (1) έγκειται το ότι ο ST ήταν ψηλότερα χρονισμένος αφού τα υπόλοιπα chip δε λάμβαναν μέρος...
Στα custom ήταν η διαφορά ανάμεσα στα δύο (γνώμη μου!).
Μα δεν είχε καν custom chips,τι να συγχρονίσει?(Φυσικά δεν θεωρώ τον Glue custom chip)
 
Για της λογικές, αριθμητικές πράξεις που είπε το είπα.....

(συγχωρνάτε με αλλά είμαι κ στη δουλειά κ πήζω λίγο:Ρ)
 
Christos για τα περισοτερα δηλωνω αγνοια και σε πιστευω αλλα δεν υπηρχε τροπος να μεταφερθουν υπολογισμοι στα custom chips της Amiga ωστε να ελλατωθει ο φορτος στον 68000?? Μου φαινεται λιαν παραξενο!
 
statusgr είπε:
Για της λογικές, αριθμητικές πράξεις που είπε το είπα.....
(συγχωρνάτε με αλλά είμαι κ στη δουλειά κ πήζω λίγο:Ρ)
Εγώ προσωπικά δεν σε δικαιολογώ,ούτε σε συγχωρώ καθώς σαν "Αμιγκόβιος" θα έπρεπε να εργάζεσαι multitasking όπως η Αμιγκούλα.

P.S.Πλάκα πλάκα θα βάλω αγγέλια για ST,άρχισα να νιώθω νοσταλγία για τον 1040 STE που είχα αγοράσει το 91 από τον Κανέλλη.Ακόμα θυμάμαι την μυρωδιά του όταν άνοιξα το κουτί,snif!
 
Όχι, τα custom της amiga δεν είναι φτιαγμένα παρά μόνο για αυτό που κάνουν. Δεν μπορείς να στείλεις μια λογική έκφραση που δεν έχει σχέση με την οθόνη στον blitter και να την επεξεργαστεί... Εκτός αν την μετατρέψεις σε τέτοια αλλά τότε χάνεις χρόνο από την cpu...
 
Wally είπε:
Christos για τα περισοτερα δηλωνω αγνοια και σε πιστευω αλλα δεν υπηρχε τροπος να μεταφερθουν υπολογισμοι στα custom chips της Amiga ωστε να ελλατωθει ο φορτος στον 68000?? Μου φαινεται λιαν παραξενο!
Το Scala έβαζε φωτιά στα custom chips!
 
ChrisTOS είπε:
To Scala έκανε animation. Βρες μου ένα λογιστικό φύλλο που να χρησιμοποιούσε τα custom chips..
χμ...το Scala Excel που δεν προλάβαμε να δούμε :p

Εγώ ChrisTOS αναγνώριζω σαν πρωτοποριακά μηχανήματα τον ΤΤ και τον Falcon και λυπάμαι που σαν έφηβος δεν είχα τα χρήματα να τα αποκτήσω και επίσης λυπάμαι που δεν μπόρεσαν να καθιερωθούν και δεν είχαν το software που τους άξιζε.Αγάπησα τον ST,ήταν το πρώτο μου home το 1991(από την λαχτάρα μου τον φίλησα όταν άνοιξα το περιτύλιγμα και μου ήρθε η μυρωδιά του καινούργιου στη μούρη-και μάλιστα τέτοια έποχη-Σεπτέμβρη)άλλα εξάκολουθώ να τον θεωρώ μία πρόχειρη αντιγραφή της Amiga.

P.S.Η προσωπική μου γνώμη-άποψη ο καθένας μπορεί να αγαπάει και να θεωρεί "το καλυτερο" ό,τι θέλει.
 
Η ατάρι με τον φαλκον το έχασε το παιχνίδι (κρίμα) επειδή δεν έριξε χρήματα για διαφήμιση κ επικεντρώθηκε στο "σούπερ ντούπερ" jaguar..Αλλιώς τώρα θα μιλούσαμε για atarikit.com κ όχι για amigakit.com

(Άμεση διαφήμιση ΧΑ!:Ρ)
 
noxrider είπε:
χμ...το Scala Excel που δεν προλάβαμε να δούμε :p Εγώ ChrisTOS αναγνώριζω σαν πρωτοποριακά μηχανήματα τον ΤΤ και τον Falcon και λυπάμαι που σαν έφηβος δεν είχα τα χρήματα να τα αποκτήσω και επίσης λυπάμαι που δεν μπόρεσαν να καθιερωθούν και δεν είχαν το software που τους άξιζε.Αγάπησα τον ST,ήταν το πρώτο μου home το 1991(από την λαχτάρα μου τον φίλησα όταν άνοιξα το περιτύλιγμα και μου ήρθε η μυρωδιά του καινούργιου στη μούρη-και μάλιστα τέτοια έποχη-Σεπτέμβρη)άλλα εξάκολουθώ να τον θεωρώ μία πρόχειρη αντιγραφή της Amiga.

P.S.Η προσωπική μου γνώμη-άποψη ο καθένας μπορεί να αγαπάει και να θεωρεί "το καλυτερο" ό,τι θέλει.
Δυστυχώς... φαντάζεσαι να κάνεις τον πίνακα του excell allign με τα bitplanes για να τα πάρει ο blitter να κάνει το bit blit και να σου φέρει το αποτέλεσμα.. :p

Παρόλα αυτά εξακολουθώ να έχω μερικές απορίες:

Πως ένα μηχάνημα που κυκλοφόρησε 6 μήνες νωρίτερα απευθυνόμενο σε εντελώς διαφορετικό κοινό και με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία μπορεί να θεωρηθεί αντιγραφή του δεύτερου μου διαφεύγει.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως έναν ST με 68030 (TT) και έναν STE με 68030 και DSP που θυμίζει περισσότερο τους Next (falcon) μπορείς να τους θεωρείς πρωτοποριακά και τον ST όχι...

Επιπλέον αυτό με το software που τους άξιζε, επίσης δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή τι δεν βγήκε για αυτούς που θα έπρεπε να βγει;

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν επιτίθεμαι ούτε έχω τέτοιο σκοπό. Φυσικά και ο καθένας μπορεί να θεωρεί ότι θέλει, αλλά εμένα με ενδιαφέρουν τα επιχειρήματα του γιατί το θεωρεί.
 
statusgr είπε:
Η ατάρι με τον φαλκον το έχασε το παιχνίδι (κρίμα) επειδή δεν έριξε χρήματα για διαφήμιση κ επικεντρώθηκε στο "σούπερ ντούπερ" jaguar..Αλλιώς τώρα θα μιλούσαμε για atarikit.com κ όχι για amigakit.com

(Άμεση διαφήμιση ΧΑ!:Ρ)
Ήταν τόσο κάγκουρες που δεν έφτιαξαν ούτε καινούργιο case!Ο Falcon ήταν ένα διαμάντι που η Atari το πέταξε αψυχολόγητα στα σκουπίδια και όλα αυτά γιατί?Για το Jaguar!
 
noxrider είπε:
Ήταν τόσο κάγκουρες που δεν έφτιαξαν ούτε καινούργιο case!Ο Falcon ήταν ένα διαμάντι που η Atari το πέταξε αψυχολόγητα στα σκουπίδια και όλα αυτά γιατί?Για το Jaguar!
Ας μην φτιάχναν καινούριο case και ας το βάζαν στου ΤΤ (ένας φίλος μου το κανε και είναι υπέροχο.. ίσα που σκέφτομαι να ξηλώσω τον MSTE μου για να βάλω μέσα το δικό μου...).
 
noxrider είπε:
Ήταν τόσο κάγκουρες που δεν έφτιαξαν ούτε καινούργιο case!Ο Falcon ήταν ένα διαμάντι που η Atari το πέταξε αψυχολόγητα στα σκουπίδια και όλα αυτά γιατί?Για το Jaguar!

Σαν κάτοχος Jaguar δε μπορώ να πω ότι ήταν για πέταμα, απλά ήταν δύο-τρία κλικ πιο μπροστά από την εποχή του. (για το χειριστήριο ούτε κουβέντα μακράν το χειρότερο σχεδιαστικα!)
 
ChrisTOS ξέρω οτί μιλάω με νοήμων άνθρωπο...γνωρίζεις πολύ καλά πως και γιατί δημιουργήθηκε ο ST και αυτό φαινεται στη φιλοσοφία κατασκευής-λειτουργίας(εντολή Tramiel:"Φτιάξτε έναν 16μπιτo τώρα για να προλάβουμε την Amiga που έχασα μέσα από τα χέρια μου).Ο ΤΤ και ο Falcon ήταν καλύτερα μηχανήματα από τον ST και με αρκετό χρόνο στα χέρια της Atari ώστε να μην κάνει τσαπατσουλιές (εκτός από το απαράδεκτο case του Falcon).

P.S.Θα είναι έγκλημα να πειράξεις τον (κούκλο) Mega STE για να βάλεις μέσα τον Falcon.Οι μοντιφιές θα χαλάσουν το retro factor και των δύο.
 
noxrider είπε:
ChrisTOS ξέρω οτί μιλάω με νοήμων άνθρωπο...γνωρίζεις πολύ καλά πως και γιατί δημιουργήθηκε ο ST και αυτό φαινεται στη φιλοσοφία κατασκευής-λειτουργίας(εντολή Tramiel:"Φτιάξτε έναν 16μπιτo τώρα για να προλάβουμε την Amiga που έχασα μέσα από τα χέρια μου).Ο ΤΤ και ο Falcon ήταν καλύτερα μηχανήματα από τον ST και με αρκετό χρόνο στα χέρια της Atari ώστε να μην κάνει τσαπατσουλιές (εκτός από το απαράδεκτο case του Falcon).P.S.Θα είναι έγκλημα να πειράξεις τον (κούκλο) Mega STE για να βάλεις μέσα τον Falcon.Οι μοντιφιές θα χαλάσουν το retro factor και των δύο.
Τότε μάλλον δεν ξέρεις αρκετά καλά την ιστορία, και πιο συγκεκριμένα ότι ο ST άρχισε να δημιουργείτε πριν ο Tramiel πάρει την Atari από την Tramiel Technologies και τον μηχανικό Shiraj Shivji που δημιούργησε τον C64. Επίσης φαντάζομαι ότι δεν γνωρίζεις επίσης ότι με το που μπήκε στα γραφεία της Atari μάζεψε όλους τους προγραμματιστές με την ερώτηση αν γνωρίζουν απο λειτουργικά συστήματα, διώχνωντας όσους δεν είχαν ιδέα. Μέσα σε μερικούς μήνες από την αγορά της Atari είχαν και το πρωτότυπο του μηχανήματος. Η ιστορία με την Amiga ξεκινά αρκετά μετά. Ο Tramiel είχε φτάσει σε ένα σημείο με τον ST, βρήκε την συμφωνία της Amiga και ζήτησε κάποια από τα chip. Όχι όλο το μηχάνημα..

P.S. Ποτέ δεν με ενδιέφερε ο retro factor αλλά η λειτουργικότητα ;)
 
[Σε αυτο το thread ειτε που θα μαχαιρωνονται ειτε που θα φιλιουνται (μπλιαχ) - και δεν ερχονται και κοριτσια (γκαντεμια)]
 
Πίσω
Μπλουζα