Amiga vs Atari ST

Οι Bitmap Brothers έκαναν καλή δουλειά στον ST (Gods,Magic Pockets etc.) αλλά στην Amiga ακόμα καλύτερη.

Πως σας φαίνεται κυριοι Atarians η κίνηση της εταιρείας να βάλει ένα τσιπάκι που σύχναζε μόνο σε 8bit μηχανήματα στο 16bit καμάρι της?
 
Να ναι καλά, γιατί χάριν σε αυτή την επιλογή, μπορούμε να ακούμε τώρα τα blubber songs και το warptyme.

;)

http://www.demoscene.tv/prod.php?id_prod=12656

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WUWk22bEKrE]YouTube - Nuance by 505. Blubber songs Atari ST(E) musicdisk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακριβώς!

Δε θα είχαμε τόσες εκπληκτικές μελωδίες από μεγάλους και μικρότερους δημιουργούς! :)
 
ChrisTOS είπε:
Να ναι καλά, γιατί χάριν σε αυτή την επιλογή, μπορούμε να ακούμε τώρα τα blubber songs και το warptyme. ;)

http://www.demoscene.tv/prod.php?id_prod=12656
ym rockerz LOL!Καλή φασή το όνομα τους (ο ήχος.....8bit...)Πλάκα πλάκα το no second prize τώρα φαίνεται εντελώς post modern σαν παιχνιδι (τουλάχιστον στα μάτια μου)
 
θα ρθετε αταράδες στο sensible gathering να σας πατήσουμε χάμω;;;; :)
 
Σε μερικα παιχνιδια στον ηχο η Amiga ειναι καλυτερη :)

Lotus 3 Amiga

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jlYAohY7wYA]YouTube - Amiga - Lotus 3: The Ultimate Challenge User Defined Courses

Lotus 3 Atari ST

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=EIw489_TPPA&feature=related]YouTube - Lotus Esprit Turbo Challenge 3 Atari ST game intro

X-Out Amiga

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=u3RvCkbxUxk]YouTube - X-Out (Amiga) longplay part 1/3

X-Out Atari ST

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wienvVOw80Q]YouTube - X-Out Intro (Atari ST)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίρνοντας λαβή από κάποια σχόλια, που παρουσιάστηκαν στο thread αυτό και για να μη βγούμε OffTopic, στο συγκεκριμένο thread, νιώθω την ανάγκη να απαντήσω εδώ...

Νομίζω πως κανένας δεν έχει να μοιράσει τίποτα και με κανέναν εδώ μέσα...

Η παρουσία μου στο Internet, εξαντλείται στο Retromaniax και μόνο. Δεν είμαι στο Facebook, ούτε σε άλλα forums (Atari Age κλπ.) και αυτό γιατί δε νιώθω τόσο πολύ την ανάγκη για on line επικοινωνία.

To Retromaniax, το επέλεξα στην αρχή, καθαρά και μόνο, λόγω θεματολογίας. Στη συνέχεια, γνώρισα απίστευτα άτομα, τα οποία έχουν μέσα τους το "σαράκι" του retro, αλλά και βρήκα βήμα, για να εκδηλώσω τις όποιες ανησυχίες είχα (παρουσιάσεις παιχνιδιών, περιοδικό Phoenix κ.α)...

Δυστυχώς όμως υπάρχουν και κάποιοι άλλοι, οι οποίοι εκφράζονται πολλές φορές "άκομψα" και όχι μέσα στο πνεύμα του forum αυτού.

Έτσι λοιπόν, εκφράσεις όπως "Το κόμπλεξ του δεύτερου", "Άνοιξε τα μάτια σου", και "χαζομάρες πόστς", με ενοχλούν ιδιαίτερα.

Και αντιδρώ τώρα, μετά το χρονικό διάστημα μιας ημέρας, το οποίο χρειαζόμουν, για να μην απαντήσω κι εγώ με χειρότερους χαρακτηρισμούς από τους παραπάνω, και οι οποίοι δε θα οδηγούσαν πουθενά! Έτσι σεβάστηκα τους ανθρώπους που βρίσκονται στο τιμόνι αυτού του forum...

Αυτό λοιπόν που θέλω, είναι αν μη τι άλλο, τουλάχιστον, να μου συμπεριφέρονται με τον τρόπο που συμπεριφέρομαι και εγώ στους άλλους.

Αν βρείτε έστω και ένα προσβλητικό πόστ δικό μου, από τα 3.400 + που έχω, τότε θα δεχτώ οποιοδήποτε χαρακτηρισμό!

Ξέρετε, κάποια στιγμή, εκδηλώνωντας την αγάπη μου για τον Atari, κόντεψα να χαρακτηριστώ hardcore και κολλημένος user, από φίλους που έχω εδώ μέσα! Όμως είναι άδικο, η έπαρση και τα πικρόχολα σχόλια κάποιων Amiga users, να περνάνε στο "ντούκου" και στο τέλος να φαίνεται οτι εμείς έχουμε κόμπλεξ κατωτερότητας !!!!!

Ευτυχώς, υπάρχουν και κάποιοι Amiga users, με τους οποίους μπορώ να συννενοηθώ και η παρουσία τους είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμη, είτε κάνοντας την πλάκα μας και πειράζοντας ο ένας τον άλλο για το σύστημά του, είτε ποστάρουν το οτιδήποτε αφορά τον αγαπημένο τους υπολογιστή...

Τελειώνωντας, δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως παραμένω παιδί και νομίζω θα παραμείνω μέχρι που θα πεθάνω, και λατρεύω να ξαναγυρίζω σε εκείνη τη χρυσή εποχή, μέσω ενός πληκτρολογίου, μιας οθόνης, του Internet και κατ'επέκταση του Retromaniax!

So... case isn't closed, after all... Με "έτρωγε" όλη μέρα σήμερα...

Να'στε καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO , επειδή προφανέστατα αναφέρεσαι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σε μένα, και με ενοχλεί ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ , θα ήθελα να σου υπενθυμήσω ότι:

1. ΔΕΝ αναφερόμουν σε σένα και με στεναχωρεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι το συνεχίζεις. Στο άτομο το οποίο απευθυνόμουν του την "είπαν" διάφοροι με τρόπο, και όπως κλασσικά κάνει συνέχισε σαν κλασσικότατο troll. edit: σε εσένα μίλησα - ίσως και με όχι ωραίο τρόπο - όταν έγραψα για την "συνεισφορά" του crhistos στο thread, και σε ενόχλησε σε τέτοιο βαθμό που τη θεώρησες αβάσιμη/άδικη/καταστρεπτική. Το thread είχε ήδη αρχίσει να χαλάει αρκετά posts παραπάνω, εκεί είναι ακόμα ατόφιο...

2. Τους ανθρώπους "που βρίσκονται στο τιμόνι αυτού του forum" δεν τους σέβεσαι ούτε με τα μισόλογα στο thread που αναφέρεις , ούτε και τώρα.

3. Εσύ είσαι honoured user - και συγχαρητήρια - εδώ και εγώ είμαι moderator στο amigahellas και το amibay. Τί σημαίνει αυτό; Ψάξε σε όποιο forum θέλεις να βρεις δικό μου προσβλητικό σχόλιο. Αλλά όπως ανέφερα - επειδή αγαπάω και εγώ αυτό το forum - αντέδρασα. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι είχα άδικο , πιστεύω ότι η έκβαση του θέματος πρέπει να σου δίνει την απάντηση σου - που προφανέστατα δεν σε ικανοποίησε.

Λυπάμαι , που ενώ είχε σταματήσει η ενασχόληση με το θέμα , επειμένεις και πιστεύεις ότι μετά από 1 μέρα είναι ωραίο να το επαναφέρεις στην επιφάνεια.

Δεν έχω κανένα προσωπικό με κανένα, ούτε και κόλλημα τι home computer έχει ο καθένας. Με ενοχλούν όμως το trolling, τα posts που έχουν δεν έχουν ουσιαστικό σκοπό και οτιδήποτε χαλάει την ατμόσφαιρα. Αν εσύ δεν βλέπεις τίποτα στραβό στο εν λόγω thread , δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπών, πιστεύω πως η δική μου γνώμη μπορεί να είναι περισσότερο αντικειμενική διότι την εποχή που εσείς είχατε Amiga & Atari εγώ είχα (και έχω) έναν AmstradCPC 464 με πράσινη οθόνη. Όταν εγώ βέβαια ήμουν πολύ μικρότερος από εσάς, 7 χρονών παιδάκι. 1988

Βασικά ποτέ μου δεν θυμάμαι στη γειτονιά που μεγάλωσα να είχε κάποιος Atari. Το μόνο Atari που γνώριζα ήταν η κονσόλα 2600 που είχε κάποιος φίλος μου από τον μεγαλύτερο αδερφό του. Όσοι δεν είχαν Amiga 500 ή 1200 είχαν τον Amstrad 6128. Τον καιρό που μπήκε στην άκρη ο Amstrad και πήρε τη θέση του ο 80286 με Hercules, κάποιοι είχαν PC/XT ή Amiga 2000 ακόμη και CPC+ 6128. (1990)

Όταν ύστερα από ένα χρόνο ο υπολογιστής αναβαθμίστηκε με κάρτα VGA 256Kb και μονόχρωμη οθόνη, τα έβαζα με τον μεγαλύτερο αδερφό μιας φίλης μου, που είχε Amiga 2000, υποστηρίζοντας πως τα PC είναι καλύτερα!!! Όσο κι αν ακούγεται απίστευτο, το υποστήριζα λόγω της δυνατότητας αναβάθμισης που είχαν τα PC! Τελικά όπως όλοι γνωρίζουμε από το 1995 και έπειτα το homecomputing έχασε την πάλη με τα PC για αυτό ακριβώς το λόγο. Και βέβαια για τη δυνατότητα συμβατότητας μεταξύ τους.

Δεν θέλω να κατηγορήσω τους Atari Users, απλώς εξιστορώ δικές μου εμπειρίες. Αυτό σημαίνει πως όσοι είχαν Amiga, ήθελαν να έχουν προχωρημένα γραφικά, τη χρησιμοποιούσαν κυρίως για games! Για να σας θυμίσω, η καλή δικαιολογία που είχαν οι PCUsers εναντίων της Amigaήταν πως έκανε μόνο για παιχνιδομηχανή! Κάτι που πιστεύω πως ήταν λάθος. Έχω ακούσει κατά καιρούς ιστορίες για τους Atari που νομίζω πως αδικήθηκαν. Κυρίως αν δεν κάνω λάθος, τον χρησιμοποιούσαν μουσικοί και προγραμματιστές. Εξού και η διαφήμιση με τον Jean MichelJarre. Γιʼ αυτό ο περισσότερος κόσμος δεν είχε Atari. Δεν μπορώ να πω περισσότερα όμως επειδή στην εποχή τους δεν τους είχα καν αγγίξει! Μόνο από έντυπες διαφημίσεις τους γνώριζα.

Το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπώ. Αν τότε ο πατέρας μου είχε αγοράσει τον Amstrad 6128+ ή την Amigaπου ήθελα, η ενασχόληση μου με τους υπολογιστές θα είχε τελειώσει προ πολλού! Ευτυχώς που δεν με άκουσε και αγόρασε τον 80286!
 
Κάπου εδώ κανονικά θα έπρεπε να κλειδωθεί αυτό το θέμα και ειδικά μετά το σχόλιο του Dino !

Και μιλω για τις σκέψεις του σχετικά με τις ρετρό ανησυχίες του και την παρουσία του εδώ απο τότε που μπήκε στην ρετροπαρεα του Retromaniax!

Dino πραγματικά έχεις καρδιά παιδιού μέσα σου και πιστεύω ότι θα την έχεις για παντα όπως και όλα τα μελη εδώ μέσα!

Ρετροπαρεα ενωμένη και πάντα αγαπημένη!!!

;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
DINO , επειδή προφανέστατα αναφέρεσαι ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σε μένα, και με ενοχλεί ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ , θα ήθελα να σου υπενθυμήσω ότι:
1. ΔΕΝ αναφερόμουν σε σένα και με στεναχωρεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι το συνεχίζεις. Στο άτομο το οποίο απευθυνόμουν του την "είπαν" διάφοροι με τρόπο, και όπως κλασσικά κάνει συνέχισε σαν κλασσικότατο troll.
Δε διστάζω να σου ζητήσω συγγνώμη, καθώς ο χαρακτηρισμός "κόμπλεξ κατωτεροτητας" (που ανέφερε και ο Phantom), πίστεψα πως απευθυνόταν σε όλους τους Atari users...

Όμως με πείραξε το "Άνοιξε τα μάτια σου"...

Εγώ δεν έχω αναφερθεί ποτέ και σε κανέναν έτσι... Ούτε να ανοίξει τα μάτια του, ούτε τα φρύδια του...

Μπορεί να είμαι πολύ ευαίσθητος και να πειράζομαι με το παραμικρό... Τέλος πάντων!

2. Τους ανθρώπους "που βρίσκονται στο τιμόνι αυτού του forum" δεν τους σέβεσαι ούτε με τα μισόλογα στο thread που αναφέρεις , ούτε και τώρα.
Κάτι θα ξέρεις παραπάνω για μένα, για να τα λες αυτά. Μήπως τους έχω προσβάλλει και τους έχω ρουφιανέψει σε εσένα και το λες αυτό;

Για πες μου, από που βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν τους σέβομαι;

Ποια μισόλογα;

3. Εσύ είσαι honoured user - και συγχαρητήρια - εδώ και εγώ είμαι moderator στο amigahellas και το amibay. Τί σημαίνει αυτό; Ψάξε σε όποιο forum θέλεις να βρεις δικό μου προσβλητικό σχόλιο. Αλλά όπως ανέφερα - επειδή αγαπάω και εγώ αυτό το forum - αντέδρασα.
Δε θέλω συγχαρητήρια, ούτε τιμές.... Στοιχειώδη σεβασμό ζητάω!

Για μένα, το "κομπλεξικοί" είναι προσβλητικό!

Λυπάμαι , που ενώ είχε σταματήσει η ενασχόληση με το θέμα , επειμένεις και πιστεύεις ότι μετά από 1 μέρα είναι ωραίο να το επαναφέρεις στην επιφάνεια.
Εγώ λύπάμαι πιο πολύ.

Και γιατί δεν είναι ωραίο που ξαναφέρνω στην επιφάνεια το θέμα; Επειδή το είχες δυναμιτίσει πρώτος εσύ;

Με συγχωρείς αλλά, σου ζήτησα συγγνώμη αφου τα σχόλιά σου δεν αφορούσαν εμένα και τώρα πάω να δω τον Ολυμπιακό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Δε διστάζω να σου ζητήσω συγγνώμη, καθώς ο χαρακτηρισμός "κόμπλεξ κατωτεροτητας" (που ανέφερε και ο Phantom), πίστεψα πως απευθυνόταν σε όλους τους Atari users...Όμως με πείραξε το "Άνοιξε τα μάτια σου"...

Εγώ δεν έχω αναφερθεί ποτέ και σε κανέναν έτσι... Ούτε να ανοίξει τα μάτια του, ούτε τα φρύδια του...

Μπορεί να είμαι πολύ ευαίσθητος και να πειράζομαι με το παραμικρό... Τέλος πάντων!
To "άνοιξε τα μάτια σου" είναι απάντηση μετά το σχόλιο σου "αλλά το τελευταίο ποστ του keropi, μου έκοψε την όρεξη..." Όπως είπα και πριν το thread είχε χαλάσει από άλλο πιο πάνω, αυτό σου έιπα να δεις. Δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω.

DINO είπε:
Κάτι θα ξέρεις παραπάνω για μένα, για να τα λες αυτά. Μήπως τους έχω προσβάλλει και τους έχω ρουφιανέψει σε εσένα και το λες αυτό;Για πες μου, από που βγάζεις το συμπέρασμα οτι δεν τους σέβομαι;

Ποια μισόλογα;
τα περί "ρουφιανών τα αφήνω ασχολίαστα, αφού έιναι άτοπα. Το μισόλογα κολλάει στο posts σου πριν το κάνεις edit:

Case closed για μένα... άτιμο Honoured User...

εμένα η γνώμη μου είναι ότι αφού αισθάνεσαι έτσι τότε δεν εμπλέκεσαι και πατάς σαν κύριος το κουμπάκι report. Το να ξεκινάς μια κουβέντα και να σταματάς λόγω "φορθμ status" είναι μισόλογο , και η δικαιολογία του ότι σέβεσαι μεν αλλά το συνεχίζεις αύριο είναι άτοπη. Όταν σέβεσαι, σέβεσαι και χτες, και σήμερα και αύριο , η δημιουργία εντυπώσεων και το "πνίξιμο του δικαίου" ετεροχρονισμένα δεν είναι σεβασμος.

DINO είπε:
Δε θέλω συγχαρητήρια, ούτε τιμές.... Στοιχειώδη σεβασμό ζητάω!

Για μένα, το "κομπλεξικοί" είναι προσβλητικό!
για μια ακόμα φορά , ΔΕΝ αναφερόμουν σε σένα, με εσένα είχα άλλου είδους διαφωνία.

DINO είπε:
Εγώ λύπάμαι πιο πολύ.

Και γιατί δεν είναι ωραίο που ξαναφέρνω στην επιφάνεια το θέμα; Επειδή το είχες δυναμιτίσει πρώτος εσύ;
το ποιός δυναμίτισε πρώτος το θέμα είναι πασιφανέστατο , όπως και το ποιός διαμαρτυρήθηκε πρώτος.

DINO είπε:
Με συγχωρείς αλλά, σου ζήτησα συγγνώμη αφου τα σχόλιά σου δεν αφορούσαν εμένα και τώρα πάω να δω τον Ολυμπιακό...
και καλά θα κάνεις , και δεν κρατάω κακία σε κανένα. Ανέλυσα την σκέψη μου , αλλά και σε αυτά και στα προηγούμενα posts μου δεν έχω σκοπό ούτε να σε προσβάλλω ούτε να σε στεναχωρώ. Μερικές φορές λέω τα πράγματα ωμά και όπως είναι. Μπορεί να είναι και λάθος μου...
 
Παιδες ενα εχω να πω.........

"Ρετροπαρεα ενωμένη και πάντα αγαπημένη!!!"

;)

Ετσι πρεπει να ειμαστε αδερφια μου Ρετροκαυγατζιδες ΑμιγκοΑταροβιοι τεντι μποιδες :D

Amiga + Atari ===> Συμμαχικά για να ρίξουμε τα πισια στην αφανια !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "άτιμο Honoured user" ήταν "χαριτωμενιά", if you know what I mean, αλλά το έσβησα, καθώς στο γραπτό λόγο, δεν ξέρεις πως το παίρνουν οι άλλοι!

Έκανα edit το ποστ μου, όπως έκανες και εσύ πολλές φορές το δικό σου, χθες...

Το δίκιο μπορεί να πνίγει εμένα, μπορεί εσένα. Ο σεβασμός προς τους administrators ήταν και το οτι δεν προσβάλλω κανένα μέσα από τη σημερινή μου παρέμβαση, νομίζω... Μπορεί να κάνω και λάθος...

Λες τα πράγματα ωμά και όπως είναι, κατα τη δική σου άποψη...

Anyway, καμιά κακία και από μένα...
 
Προσοχή! Ο Manny Calavera σας ψάχνει παντού!!! :D

 


Nicknames δεν λέμε, χρήστες δεν θίγουμε! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν με προσβαλε πουθενα η σταση του Dino - ισα ισα την βρηκα ανταξια της ιδιοτητας που δικαιως παρελαβε απο τη διαχειριση του forum.

Και εγω μπορει να ειμαι συνδιαχειριστης του insomnia με τα 145000 μελη - αλλα αλλος ειναι ο ρολος μου εδω - και χτες ειδα οτι ο Dino το σεβαστηκε το forum.

Οσο για το κουμπακι του report που ανεφερες φιλε μου keropi - επρεπε να το πραξεις εσυ μετα το κακο post του ChrisTOS (αυτο στα Αγγλικα εννοω) αντι να απαντησεις με ενα πολυ χειροτερο που βριθει απο προσβολες επι προσωπικου και οχι μονο.

Αυριο θα καθαρισουμε ολα τα offtopic posts απο το συγκεκριμενο thread και ελπιζω να μην εχουμε συντομα αλλα τετοιες κοντρες και "υπερβολικους" παλιπαιδισμους.
 
[εντελώς οφ-τοπικ]

DINO είπε:
και τώρα πάω να δω τον Ολυμπιακό...
Και πού τον είδες, τί κατάλαβες;;; :tease: :tease: :tease: :tease:

[/εντελώς οφ-τοπικ]
 
Τους κάναμε ομάδα κι αυτούς... Άστα να πάνε!!! :(

Να σε δω κι εσένα αύριο...
 
circleag είπε:
Κάπου εδώ κανονικά θα έπρεπε να κλειδωθεί αυτό το θέμα και ειδικά μετά το σχόλιο του Dino !
Και μιλω για τις σκέψεις του σχετικά με τις ρετρό ανησυχίες του και την παρουσία του εδώ απο τότε που μπήκε στην ρετροπαρεα του Retromaniax!

Dino πραγματικά έχεις καρδιά παιδιού μέσα σου και πιστεύω ότι θα την έχεις για παντα όπως και όλα τα μελη εδώ μέσα!

Ρετροπαρεα ενωμένη και πάντα αγαπημένη!!!

;)
Αγαπητέ circleag, τώρα το είδα και σε ευχαριστώ πολύ... :)

Τέλος καλό, όλα καλά, που λένε και στο χωριό μου... :D
 
circleag είπε:
Παιδες ενα εχω να πω.........

"Ρετροπαρεα ενωμένη και πάντα αγαπημένη!!!"

;)

Ετσι πρεπει να ειμαστε αδερφια μου Ρετροκαυγατζιδες ΑμιγκοΑταροβιοι τεντι μποιδες :D

Amiga + Atari ===> Συμμαχικά για να ρίξουμε τα πισια στην αφανια !!!

Βίβα λα ρεβολουσιόν!!!!:

Εντροπής πράγματα να τσακωνόμαστε για μια κουβέντα που είπε ο εις εις των έτερων..(πανούσης.)....

Κοτζάμ γαϊδουριά κ θέλετε να της βγάλετε όξω να της μετρήσετε (της πωλήσεις σας).

Που θα βρω έναν φαλκον;

circleag είπε:
Κάπου εδώ κανονικά θα έπρεπε να κλειδωθεί αυτό το θέμα και ειδικά μετά το σχόλιο του Dino !

Και μιλω για τις σκέψεις του σχετικά με τις ρετρό ανησυχίες του και την παρουσία του εδώ απο τότε που μπήκε στην ρετροπαρεα του Retromaniax!

Dino πραγματικά έχεις καρδιά παιδιού μέσα σου και πιστεύω ότι θα την έχεις για παντα όπως και όλα τα μελη εδώ μέσα!

Ρετροπαρεα ενωμένη και πάντα αγαπημένη!!!
;)

Συγγνώμη κύριος....εδώ την λέμε σε αταράδες κ μας την λένε κ αυτοί...μια παλαίστρα έχουμε κ εμείς... νισάφι..κλπ κλπ μπλα μπλα μπλα, σνομπάρω:Ρ
 
Πίσω
Μπλουζα