Amiga vs Atari ST

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Shinobi
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
καποιες απο αυτες της ham φωτογραφιες της ειχα,η πλακα ειναι οταν ειχα παει με το πατερα μου σε ενα καταστημα με Αmiga stuff μας ειχαν βγαλει φωτογραφιες μεσω Amiga με camera σε Ham.
 
vagosgta3 είπε:
καποιες απο αυτες της ham φωτογραφιες της ειχα,η πλακα ειναι οταν ειχα παει με το πατερα μου σε ενα καταστημα με Αmiga stuff μας ειχαν βγαλει φωτογραφιες μεσω Amiga με camera σε Ham.
Καλή φάση!
 
noxrider είπε:
HAM,4-channel stereo sound...1987
Με κάνεις βραδυάτικα και ανεβάζω demos στο YT!!! :P

Overscan Demos - Atari ST - 1990

Πορτογαλικό demo, από τον Paulo Simoes. Εικόνες σε overscan συνοδεία chip music.

Βίντεο από Steem, από οθόνη PC, με ψηφιακή μηχανή. (μπακαλίστικα δηλαδή)... Είναι πιο ωραίο από κοντά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε συ Dino

Το HAM δείχνει χωρίς software tricks αλλά με hardware υλοποίηση 4096 χρώματα ταυτόχρονα. Δες εδώ περιγραφή από τον τύπο που έφτιαξε το Juggler Demo το 1987

Το Overscan Demos δεν κάνει κάτι τέτοιο από ότι είδα και όσο έψαξα στο Internet
 
Γειά σου βρε Shock! It's been a long time my friend!

Όταν δεν έχεις custom chips, τα software tricks, είναι μονόδρομος!

Το οτι ο ST μπορεί να δείχνει τις ίδιες εικόνες χωρίς απώλειες, σημαίνει κάτι!

Εξάλλου, έπρεπε να απαντήσω στην "πρόκληση"... :D
 
εγώ έχω να προσθέσω ότι παλιά οι progammers φτιάχνανε και καμιά ρουτίνα , σήμερα με τα frameworks και τις μηχανές δεν παίζουν τέτοια "εξελιγμένα" σκηνικά... έχετε φανταστεί τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν "προγραμμάτιζε" απ'ευθείας την gpu πχ από μια σύγχρονη κάρτα γραφικών; θα έπεφτε πολύ τρελό εφέ !
 
DINO είπε:
Όταν δεν έχεις custom chips, τα software tricks, είναι μονόδρομος!

Το οτι ο ST μπορεί να δείχνει τις ίδιες εικόνες χωρίς απώλειες, σημαίνει κάτι!

Εξάλλου, έπρεπε να απαντήσω στην "πρόκληση"... :D
Κάλο για ST αλλά μου φαίνονται downscaled χρωματικά οι φωτογραφίες,για τον ήχο...δεν συγκρίνετε το Paranoimia των Art Of Noise με το γνώριμο μπλί μπλί του ΑΥ.

P.S.Πάντως εντυπωσιακό για ST το demo του Πορτογάλου,δεν γνώριζα την ύπαρξη του.
 
LOL καλώς σας βρήκα, ακόμα περιμένω εκείνα τα γραφικά, σε φαγανε οι πάνες :)

Λοιπόν το overscan είχε απώλειες μιας και δεν βγάζει 4096 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη. Επίσης ο ST είχε παλέτα 512 χρώματων οπότε....

Kαι φυσικά μιας και ο 68000 ζορίζεται να αλλάζει συνέχεια τιμές πάνω στη scanline, δεν μπορεί να κάνει και τίποτα άλλο ταυτόχρονα εξού και τα chip tunes.

Σκέψου τώρα το άλλο μηχάνημα που την ώρα που εσύ βλέπεις αυτές τις εκπληκτικές φωτογραφίες και ακούς τετρακάναλη στέρεο μουσική με samples ο 68000 απλά κάθεται. Υπάρχει ένας συνεπεξεργαστής ονόματι copper που αναλαμβάνει να κάνει τα βαρετά πράγματα να φορτώνει δηλαδή τιμές τους καταχωρητές των custom chips.

Όλοι λέμε ότι ο ST ήταν υπέροχο και τίμιο μηχάνημα και για τα λεφτά που ζήταγε ήταν μονόδρομος αλλά δε μπορούμε να το συγκρίνουμε σε δυνατότητες με κάτι που σντικειμενικά είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

Μπορούν να βρεθούν χιλιάδες τρικς για να δώσεις μια ώθηση, να κάνεις ένα "μαγικό" και να βγάλεις λίγο τζους παραπάνω από ένα μηχάνημα. Το ίδιο όμως γίνεται παντού.

Αν δούμε κάποια γνωστά demo του Spectrum που φτιάχτηκαν κυρίως μετά το 90 θα πιστέψουμε ότι κάτω από τις γομολάστιχες είχε vic και sid :)
 
keropi είπε:
εγώ έχω να προσθέσω ότι παλιά οι progammers φτιάχνανε και καμιά ρουτίνα , σήμερα με τα frameworks και τις μηχανές δεν παίζουν τέτοια "εξελιγμένα" σκηνικά... έχετε φανταστεί τί θα μπορούσε να κάνει κάποιος αν "προγραμμάτιζε" απ'ευθείας την gpu πχ από μια σύγχρονη κάρτα γραφικών; θα έπεφτε πολύ τρελό εφέ !
Τους shaders βρε συ ποιος τους γράφει?
 
Shock είπε:
Τους shaders βρε συ ποιος τους γράφει?
μπα; εγώ είχα την εντύπωση ότι και αυτά έτοιμα ήταν κατά 80-90% :darkglasses: πλέον (από ότι έχω καταλάβει μπορεί και να σφάλω) πιστεύω ασχολούνται με τα textures, models, σχεδίαση levels και παραμετροποίηση της μηχανής παρά με τον προγραμματισμό (φυσικά και δε σνομπάρω τις ασχολίες αυτές - οι απαιτήσεις της αγοράς είναι μεγάλες). Απλά έχω την εντύπωση ότι το hardware μπορεί να δώσει και παραπάνω....
 
Shock είπε:
LOL καλώς σας βρήκα, ακόμα περιμένω εκείνα τα γραφικά, σε φαγανε οι πάνες :)
Ένα θα σου πω... Απαντάω με τον μπέμπη αγκαλιά!

Δεν το τελείωσες το project?

Shock είπε:
Λοιπόν το overscan είχε απώλειες μιας και δεν βγάζει 4096 χρώματα ταυτόχρονα στην οθόνη. Επίσης ο ST είχε παλέτα 512 χρώματων οπότε....Kαι φυσικά μιας και ο 68000 ζορίζεται να αλλάζει συνέχεια τιμές πάνω στη scanline, δεν μπορεί να κάνει και τίποτα άλλο ταυτόχρονα εξού και τα chip tunes.

Σκέψου τώρα το άλλο μηχάνημα που την ώρα που εσύ βλέπεις αυτές τις εκπληκτικές φωτογραφίες και ακούς τετρακάναλη στέρεο μουσική με samples ο 68000 απλά κάθεται. Υπάρχει ένας συνεπεξεργαστής ονόματι copper που αναλαμβάνει να κάνει τα βαρετά πράγματα να φορτώνει δηλαδή τιμές τους καταχωρητές των custom chips.

Όλοι λέμε ότι ο ST ήταν υπέροχο και τίμιο μηχάνημα και για τα λεφτά που ζήταγε ήταν μονόδρομος αλλά δε μπορούμε να το συγκρίνουμε σε δυνατότητες με κάτι που σντικειμενικά είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

Μπορούν να βρεθούν χιλιάδες τρικς για να δώσεις μια ώθηση, να κάνεις ένα "μαγικό" και να βγάλεις λίγο τζους παραπάνω από ένα μηχάνημα. Το ίδιο όμως γίνεται παντού.

Αν δούμε κάποια γνωστά demo του Spectrum που φτιάχτηκαν κυρίως μετά το 90 θα πιστέψουμε ότι κάτω από τις γομολάστιχες είχε vic και sid :)
Ο.Κ. Ελάχιστες απώλειες στις εικόνες... :D

Ο STE έχει 4096... :tease:

Υπαρχουν πάντα demos και προγράμματα που κάνουν τα απίστευτα στον ST.

Πάντως ο keropi έχει δίκιο! Αν ζόριζαν λίγο περισσότερο τα μηχανήματα οι προγραμματιστές...
 
Ρε τρελοκομείο DINO και σε αυτό βρήκες κάτι ν' ανταπαντήσεις... :)
 
Αιώνια διαμάχη.....

και μεγάλο thread (38 σελίδες και ακόμα έχει συνέχεια!! παίζει να είναι και το μεγαλύτερο θέμα στο site) :)
 
Shock είπε:
Όλοι λέμε ότι ο ST ήταν υπέροχο και τίμιο μηχάνημα και για τα λεφτά που ζήταγε ήταν μονόδρομος αλλά δε μπορούμε να το συγκρίνουμε σε δυνατότητες με κάτι που σντικειμενικά είναι καλύτερο αλλά και ακριβότερο.

Μπορούν να βρεθούν χιλιάδες τρικς για να δώσεις μια ώθηση, να κάνεις ένα "μαγικό" και να βγάλεις λίγο τζους παραπάνω από ένα μηχάνημα. Το ίδιο όμως γίνεται παντού.
Επιτέλους, η φωνή της λογικής !!
 
Μπα! Καμιά Candy Candy θα είναι ή καμιά Bibi-bo!!! :D
 
circleag είπε:
Αιώνια διαμάχη.....
και μεγάλο thread (38 σελίδες και ακόμα έχει συνέχεια!! παίζει να είναι και το μεγαλύτερο θέμα στο site) :)
Μπα! Καμιά Candy Candy θα είναι ή καμιά Bibi-bo!!! :D

billy είπε:
Επιτέλους, η φωνή της λογικής !!
Εμείς οι παράλογοι, όμως λέμε, πως αν δε συγκρίνουμε την Amiga με τον ST, τότε με ποιό μηχάνημα θα τη συγκρίνουμε; Με τον Αρχιμήδη;

Ή μήπως είναι ασύγκριτη; :P
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Επιτέλους, η φωνή της λογικής !!
Εμείς οι παράλογοι, όμως λέμε, πως αν δε συγκρίνουμε την Amiga με τον ST, τότε με ποιό μηχάνημα θα τη συγκρίνουμε; Με τον Αρχιμήδη;

Ή μήπως είναι ασύγκριτη; :P
 
"Ασύγκριτη", ε; Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι !! :darkglasses:

Bάζεις στο στόμα μου όμως λόγια που δεν είπα. :D

Αλλωστε, με τον ST έγινε η σύγκριση (βλέπε τίτλο thread)
 
Μα η σύγκριση ποτέ δεν ήταν στις δυνατότητες αλλά στη καρδιά μας. Αυτό που αγαπήσαμε περισσότερο για εμάς είναι και "το καλύτερο". Όταν βάλουμε αντικειμενικά κριτήρια μέσα τότε το thread κάλεστα θα μπορεί να έχει ένα post και τίποτα άλλο.

Η όλη κουβέντα γίνεται γιατί γουστάρει ο κόσμος αυτή τη φάση :)
 
Πίσω
Μπλουζα