Amiga vs Atari ST

καλά έκανες και έβαλες τον predator για άβαταρ με τον ατάρι στ...τα γραφικά του δεύτερου θυμίζουν το night vision του πρώτου....

θολούρα...πολύ θολούρα... :D :p
 
ασε που η amiga ειναι arnold... χεχεχε αντε να ανεβαινουμε
 
Ε όχι ρε παιδιά Arnold η Amiga...

Ο μάγκας, νεράιδα;;; :p
 
πάντως το σίγουρο είναι ότι ο αταρι στ είναι χόμπιτ....φροντο λέμε!
 
Χόμπιτ; Για όρκ τον είχα τόσο καιρό. :p
 
τα ορκ ειναι δυνατά και γιγαντόσωμα...ο αταρι στ είναι χαμηλών δυνατοτήτων (μικρός και λίγος...) υπολογιστής, σαν καχεκτικό παιδάκι με κοντό παντελονάκι, σαν το χόμπιτ φρόντο, που η "μαμα" αμίγκα όποτε το βλέπει του χώνει μερικές ξυλιές στον πισινό για παραδειγματισμό. :p

---------

Αν δεν σου αρέσει αυτό το παράδειγμα και θέλεις άλλους χαρακτήρες θα σου δώσω και άλλο παράδειγμα: Η αμίγκα είναι η Ζήνα και ο ατάρι στ ο κοντόχοντρος απατεωνάκος έμπορος αντιπαθητικός φίλος της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάντως έχω να πω ότι η παρατεταμένη χρήση Atari ST δημιουργεί "κακογουστιά". Δε ξέρω τι φταίει, η τσόχα στην οθόνη; η μύγα; αποδείξεις όμως υπάρχουν και σας τις παραθέτω:

δείτε στο παρακάτω video το μαλλί των μουσικών της εποχής :)

 
#tagmode on

Amiga vs Atari = Chuck Norris + Arnie + Steven Seagal vs Dolph Lundgren + Mr T + JC Van Damme (και πολυ σας πεφτει)
 
Επειδη εξεφρασα τις προτιμησεις μου παραπανω στην χροια και το feel του ST αυτο δεν σημαινει πως δεν λατρευω κομματια οπως τα παρακατω. Οι μουσικες αυτες ειναι πολυ μακρια απο τις δυνατοτητες του ST, ειδικα του Project X.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν αυτο το Space Harrier ηταν πραγματικοτητα στον ST θα πηγαιναμε μαζι με τον DINO τον Spyros_s σηκωτο για εξομολογηση στην εκκλησια της γειτονιας του!!! :)

[video=youtube;FYucTAfY-qQ]http://www.youtube.com/watch?v=FYucTAfY-qQ

Στο 1:26 το περιφημο sample "Δεν πειραζει!" καθε φορα που χανουμε ζωη και ξαναρχιζουμε (το βρωμικο get ready δηλαδη!)

Φυσικα θα σκοτωνα για ενα τετοιο Space Harrier με αυτο τον ηχο ανεξαρτητως πλατφορμας (αν και θα το ηθελα ΠΟΛΥ στον CPC!!!!!)
 
Οντως το Project X είχε μουσικάρα Phil !! (ήταν πολύ ωραίο και το 2ο θέμα "old-timer"/Thesmophoria, καθώς και η διασκευή του θέματος "1812" του Τσαϊκόφσκυ, στα high-scores :thumbup: ).

Aν σου άρεσε η συγκεκριμένη εισαγωγική μουσική, τότε θα πορωθείς και με την αντίστοιχη του Body Blows !! (είμαι σίγουρος πως ήδη είναι μέσα στις αγαπημένες σου)

To δε Alien Breed (άλλο σούπερ-παιχνίδι αυτό) έχει μία απίστευτα υποβλητική και απόσκοσμη μουσική, που σε βάζει στο κλίμα 100% !! (αν θέλεις κάτι πιό... "σατανικό", προτείνω την θεματάρα του Myth για Amiga. Πραγματικά διαβολική μουσική !!)

Οσο για το Stardust... no comment !! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή ο 1ος μου ήταν ο STe το 1989... και μετά η 1200άρα... είμαι διχασμένος... Γενικά προτιμώ το ήχο της amiga.. αλλά κάποια πράγματα είναι Atari Win όπως π.χ.:

Xenon2 intro, Blood Money, Turrican 2 (ναι προτιμώ τον ST στο ingame, εδώ μπορεί να είναι και ψυχολογικό, αφού το T2 ήταν από τα πρώτα αγαπημένα games)..

Και τώρα κάτι που θα σας κουφάνει όλους... (και θα "πικάρει" την αμίγκα-πλευρά) Την μουσική του PROJECT X την είχα ακούσει στον STE μου πριν την ακούσω στην μισητή (τότε) 500άρα φίλων μου (αμιγκα πήρα το 94)... το είχα ακούσει το 1993 στο -και καλά - ακατάλληλο πορνό της μαντόνα που ειχε βγει για τον STe( http://www.atarimania.com/demo-atari-st-madonna-s-sex-on-disk_25894.html ) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (btw αδιάφορο ως "αισθησιακό")

Το αποτέλεσμα ήταν μόλις με πήραν οι φίλοι μου να με φωνάξουν να δω το φοβερο space shot em up που είχαν πάρει για την "ανώτερη-κατα-αυτούς" 500αρα μου έπεσαν τα αφτια! Μάλιστα επειδή τσαντίστηκα που το παιχνίδι δε θα εβγαινε σε ST, και μου τη λέγανε...

Τους είπα: "Η δικιά σου μου το τραγουδούσε το τραγούδι της στον STe μου πριν το πει σε σενα"!!!! χαχαχαχαχαχαχα Α! ρε εποχές

(παίζει σε STEEM όχι σε WinSTon αφού ειναι STE only)

Γενικά είμαι διχασμένος υπάρχουν μουσικές που θεωρώ την αμιγκα top class (agony, lotus 2, sotb, lost patrol, loom, bloodnet, monkey island, stardust, body blows, κλπ, ΟΜΩΣ όπως προανέφερα, προτιμώ κάποιες φορές τον ήχο του ST/STe (και όχι αποκλειστικά για chipmusic - βλέπε επιπροσθέτως των παραπάνω, τα φοβερά demo για STE - παραθέτω 2 κομμάτια από το SONGS OF THE UNEXPECTED

1)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραία τα 2 ντέμο στον πατάρι... :cool:

τελικά ίσως είναι καλύτερα να βγάλουμε τα (π)ατάρια από το πατάρι...μπορούμε κάλλιστα να τα φιλοξενούμε εφεξής στο...υπόγειο :p
 
εγω θα ξαναπω αυτο που θυμαμαι απο τοτε οτι οποιος μπορουσε να παρει Amiga δεν έπαιρνε atari.. και εμενα δεν με έπαιρνε και ειχα ενα c64 και μετα εναν 6128 και το 91 καταφερα και πηρα μια Amiga 500 μτχ (απο τον "εγκεφαλο computers" τα 2 τελευταια) μπορουσα πιο ανετα να παρω εναν atari αλλα ηταν αλλου η Amiga ονειρο για ολους .. τωρα οσα βιντεο και να μου βαλετε δεν θα αλλαξει ποτε αυτο.. πια midi μου λετε τωρα και δεν ξερω και εγω τι αλλο..COMMODORE AMIGA 500 FTW

ΥΓ: Παντα με respect στον "αντιπαλο"
 
Georgor είπε:
(προτιμώ τον ST στο ingame, εδώ μπορεί να είναι και ψυχολογικό).
Nαί, είναι 100% ψυχολογικό !! :D

Georgor είπε:
Και τώρα κάτι που θα σας κουφάνει όλους... (και θα "πικάρει" την αμίγκα-πλευρά) Την μουσική του PROJECT X την είχα ακούσει στον STE μου πριν την ακούσω στην μισητή (τότε) 500άρα φίλων μου (αμιγκα πήρα το 94)... το είχα ακούσει το 1993 στο -και καλά - ακατάλληλο πορνό της μαντόνα που ειχε βγει για τον STe( http://www.atarimania.com/demo-atari-st-madonna-s-sex-on-disk_25894.html ) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (btw αδιάφορο ως "αισθησιακό")

Το αποτέλεσμα ήταν μόλις με πήραν οι φίλοι μου να με φωνάξουν να δω το φοβερο space shot em up που είχαν πάρει για την "ανώτερη-κατα-αυτούς" 500αρα μου έπεσαν τα αφτια! Μάλιστα επειδή τσαντίστηκα που το παιχνίδι δε θα εβγαινε σε ST, και μου τη λέγανε...

Τους είπα: "Η δικιά σου μου το τραγουδούσε το τραγούδι της στον STe μου πριν το πει σε σενα"!!!! χαχαχαχαχαχαχα Α! ρε εποχές
Lol, o Xριστός κι η Παναγία !! :D Τι καρακιτσαριό ήταν αυτό με την Μαντόνα;

Παρακαλούνται όσοι είναι amiga users και διαβάζουν αυτό το thread, να *μην* παρακολουθήσουν το επίμαχο "demo" (trust me !!).

Mόνο το διεστραμμένο μυαλό ενός Αταρά (αυτούς που έφτιαξαν το demo εννοώ) θα υποβίβαζε σε τέτοιο βαθμό ένα μουσικό θέμα σαν κι αυτό, βάζοντάς το ως "συνοδεία" σε slideshow με... ανωμαλίες της Μαντόνα !! :rofl:

Georgor, έχω μία απορία:

Μα καλά, δεν υπήρχε *ούτε ένας* Amiga user φίλος σου που να πήρε το παιχνίδι αυτό όταν πρωτοκυκλοφόρησε ('92), ώστε να το δείς, και να ακούσεις τη μουσική "όπως πρέπει"; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου θυμίσατε το παρακάτω demo με την Μαντόνα (στην Amiga φυσικά, δέν είχα και δέν θέλω να έχω σχέση με τα πατάρια)

[video=youtube;zj-XASuqK3o]

(Απολάυστε την μπασσάρα της Amiga BTW)

Πληροφοριακά, υπήρχε και στην Amiga slideshow/demo με το "διεστραμμένο" βιβλίο της Madonna, το οποίο και φυσικά είχε κάνει θράυση, αφού κρυβότανε απείρως ευκολότερα απο το βιβλίο !!!
 
billy είπε:
Nαί, είναι 100% ψυχολογικό !! :D


Lol, o Xριστός κι η Παναγία !! :D Τι καρακιτσαριό ήταν αυτό με την Μαντόνα;

Παρακαλούνται όσοι είναι amiga users και διαβάζουν αυτό το thread, να *μην* παρακολουθήσουν το επίμαχο "demo" (trust me !!).

Mόνο το διαστροφικό μυαλό ενός Αταρά (αυτούς που έφτιαξαν το demo εννοώ) θα υποβίβαζε σε τέτοιο βαθμό ένα μουσικό θέμα σαν κι αυτό, βάζοντάς το ως "συνοδεία" σε slideshow με... ανωμαλίες της Μαντόνα !! :rofl:

Georgor, έχω μία απορία:

Μα καλά, δεν υπήρχε *ούτε ένας* Amiga user φίλος σου που να πήρε το παιχνίδι αυτό όταν πρωτοκυκλοφόρησε ('92), ώστε να το δείς, και να ακούσεις τη μουσική "όπως πρέπει"; :D
Ναι, όπως προανέφερα το demo - Madonna είναι απαράδεκτο σαν "θέμα", αλλά η μουσική είναι "πολύ εντάξει" :p . Να φανταστείς το πήρα από φίλο μου με ταχυδρομείο, το οποίο δεμα είχε μέσα και ένα post-it που έγραφε; "φίλε σου στέλνω μια βλακεία να τσεκάρεις STE. Κλείσε τα μάτια και άνοιξε τα αυτια!"

Όχι, αν και οι φίλοι μου είχαν άπειρα παιχνίδια, το συγκεκριμένο το αγνοούσαν - όχι ως παιχνίδι - αλλά ώς παιχνιδάρα! Βλέπεις, τότε ενημερωνόμασταν μόνο από περιοδικά... δεν υπήρχε YT!
 
Μιας και λέμε για μουσική.

Κλείστε τα μάτια και βάλτε τέρμα τον ήχο.

 
Γενικα καταληγουμε σε ενα πραγμα, που δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να διαφωνει:

"η αμιγκα ειχε συντριπτικα καλυτερο ηχο στο software της, αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις

που ο αταρι ειναι καλυτερος"

Δεν ειναι παντα η αμιγκα νικητρια!

Διαφωνει κανεις?
 
Πίσω
Μπλουζα