Amiga vs Atari ST

Όχι...αλλα απο την άλλη....


Amiga Rulz

@shock τρελή κομματάρα, μου έχει ξεφύγει αυτό το demaki!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλό soundtrack!

Μου κόλλησε. Μήπως να πηγαίναμε σε ενα thread "Καλύτερα tunes?"
 
Nαί, αλλα ίσως καλύτερα demo tunes, γιατί νομίζω για τα games ήδη υπάρχει κάτι. Άσε που θα αδικούνται και τα παιχνίδια, αφού μας έχουν "αφήσει" πολύ καιρό.
 
mike είπε:
Γενικα καταληγουμε σε ενα πραγμα, που δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να διαφωνει:"η αμιγκα ειχε συντριπτικα καλυτερο ηχο στο software της, αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις

που ο αταρι ειναι καλυτερος"

Δεν ειναι παντα η αμιγκα νικητρια!

Διαφωνει κανεις?
ναι εγώ...περα από εκείνο το shoot em up με το δράκο δεν θυμάμαι παιχνίδι στον πατάρι με καλύτερο ήχο. Άλλωστε η εξαίρεση είναι εκείνη που αποδεικνύει τον κανόνα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Μιας και λέμε για μουσική.Κλείστε τα μάτια και βάλτε τέρμα τον ήχο.

Κι αυτό γίνεται και πιστεύω θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον...
 
DINO είπε:
Εξαιρετικό... Φυσικά δεν είναι base μηχάνημα αυτό που τρέχει το demo αυτό, ε;
Όχι Amiga aga, 68060, 64MB fastram. Η μουσική πάω στοίχημα ότι είναι streaming, κατά πάσα πιθανότητα adpcm. Παίζουμε κι έτσι; Να βάλω mpeg2/mp3 από falcon?

P.S. πολύ ωραία tune.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Georgor είπε:
Ναι, όπως προανέφερα το demo - Madonna είναι απαράδεκτο σαν "θέμα", αλλά η μουσική είναι "πολύ εντάξει" :p . Να φανταστείς το πήρα από φίλο μου με ταχυδρομείο, το οποίο δεμα είχε μέσα και ένα post-it που έγραφε; "φίλε σου στέλνω μια βλακεία να τσεκάρεις STE. Κλείσε τα μάτια και άνοιξε τα αυτια!"
Xαχαχα !! "spot-on" η ατάκα του φίλου σου, θα έλεγα. :D

Georgor είπε:
Όχι, αν και οι φίλοι μου είχαν άπειρα παιχνίδια, το συγκεκριμένο το αγνοούσαν - όχι ως παιχνίδι - αλλά ώς παιχνιδάρα! Βλέπεις, τότε ενημερωνόμασταν μόνο από περιοδικά... δεν υπήρχε YT!
Bummer... :(

Mάλλον τους είχε ξεφύγει το επίμαχο τεύχος του Pixel με το review.
 
Ναι ενταξει η ocean και η USGold εφτιαχναν πατατες.

Ομως η πρωτη ειχε τα φοβερα cabal και parasol stars οπου το parasol ηταν "arcade like"
 
ChrisTOS είπε:
Η μουσική πάω στοίχημα ότι είναι streaming, κατά πάσα πιθανότητα adpcm. Παίζουμε κι έτσι; Να βάλω mpeg2/mp3 από falcon?
Δεν βρήκα κάτι, θα τους ρωτήσω γιατί έχει ενδιαφέρον. Πάντως δεν ακούω παραπάνω από 4 concurrent samples (όσα και τα κανάλια της Paula). Βέβαια είναι καλή ποιότητα που σημαίνει ότι πήγαν σε 14 bits*, αλλά μνήμη υπάρχει (κατά το λεφτά υπάρχουν).

*Τα παλιά τα χρόνια δεν ξεπερνούσαν τα 8bits.
 
Ρώτησα εγώ (όχι τους ίδιους αλλά άλλους amiga sceners) και είναι ADPCM και όντως 14-bit. Είχε πολύ ενδιαφέρον όταν μου είπαν τι κάνουν γι' αυτό αλλά να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα.

Σε αυτό το επίπεδο: Amanita

http://dhs.nu/video.php?ID=259

Falcon030 με 14MB RAM
 
τρομερό το ντεμο του γερακιου
 
Δέρνουν τα demos, αλλά νομίζω ότι πλέον έχουμε ξεφύγει απο την κλασική αντιπαράθεση Amiga vs Atari ST. Κατά αρχάς, για τι είδους μηχανήματα μιλάμε;

Η Amiga ξεκινάει απο την κλασική και λιλιπούτεια πλέον 500 και φθάνει όπως είπατε με accelerators, ειδικές κάρτες ήχου κ.λ.π. καλούδια να συναγωνίζεται μηχανήματα επιπέδου Pentium. Να μην μιλήσουμε για τις (next-gen, γκουχ-γκουχ) Amiges. Το ίδιο ισχύει και για τον Atari ST.

Πίσω στις μέρες ο ήχος της Amiga Θεωρούταν ανώτερος, τελεία και παύλα.
 
Ναι και ο ST ξεκινάει από τον ST πάει σε STE Και μετά σε falcon και falcon+accelerator.
 
divined είπε:
Δέρνουν τα demos, αλλά νομίζω ότι πλέον έχουμε ξεφύγει απο την κλασική αντιπαράθεση Amiga vs Atari ST. Κατά αρχάς, για τι είδους μηχανήματα μιλάμε;
Καλή ερώτηση.

Τείνουμε να συγκρίνουμε τα δημοφιλέστερα μοντέλα της κάθε σειράς (δηλαδή Amiga 500 & Atari 520 STFM), και απο πλευράς software, κυρίως αυθεντικούς εμπορικούς τίτλους.

Oντως, με τα υπερ-πουσαρισμένα μηχανήματα με κάρτες, επιταχυντές, χίλια μύρια extras και πληθώρα διαφορετικών configurations, κάπου αρχίζει να χάνεται η μπάλλα.
 
spyros_s είπε:
ναι εγώ...περα από εκείνο το shoot em up με το δράκο δεν θυμάμαι παιχνίδι στον πατάρι με καλύτερο ήχο. Άλλωστε η εξαίρεση είναι εκείνη που αποδεικνύει τον κανόνα.
Να σου θυμίσω και το Prince of persia... και είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν και άλλα... όχι πολλά βέβαια... :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Λοιπόν έχω μια ιδέα. Να κάνουμε 2 fork στο θέμα. Στο πρώτο να γίνουν benchmarks μεταξύ amiga και ST και στο δεύτερο Amiga 1200 vs Falcon (με τα απαιτούμενα benches)
 
ST = ST. Αυτό συγκρίνουμε με την Amiga 1000, 500, 2000.

Falcon != ST

DSP στον ήχο, 68030 κλπ εναντίον 1200άρας; Δεν παίζει
 
Το Falcon είναι τόσο ST όσο και η 1200 είναι Amiga. Σου δίνω και 030 επάνω αν θες ;) .
 
Το φάλκον τιμολογείτο όταν βγήκε, 3-4 φορές πάνω από την 1200άρα...θέλετε να τα συγκρίνουμε;

Είναι σαν να συγκρίνεις μικρομεσαίο αυτοκίνητο με μεγαλομεσαίο σε θέματα χώρων. Λες και δεν θα ξέρεις ποιο θα υπερτερεί...

τελικά οι ατάραδες μόνο έτσι μπορούν να υπερτερούν σε σχέση με την αμίγκα...

Εγώ προτείνω να συγκρίνουμε τον φάλκον με τις νεώτερης γενιάς αμίγκες (ανευ 68Κ) να δούμε ποιο είναι ικανότερο... :p

Γιατί δεν τον συγκρίνετε με τον κομοντορ 64 pc που βγάλανε στην μούφα κομοντορ usa;;;

Να κάνουμε και νέα θρετ... :p
 
spyros_s είπε:
Το φάλκον τιμολογείτο όταν βγήκε, 3-4 φορές πάνω από την 1200άρα...θέλετε να τα συγκρίνουμε;
Αν η διαίρεση του 300.000 με το 155.000 σου βγάζει 3 ή 4 :p . Φυσικά αυτό είναι για γυμνά μηχανήματα, δηλαδή με 2 MB RAM για την Amiga και 4 για τον Falcon και χωρίς σκληρό δίσκο.

P.S. Τα στοιχεία από το Pixel 100.
 
Πίσω
Μπλουζα