Amiga vs Atari ST

Maddog είπε:
Προφανώς δεν σου άρεσε η γνώμη μου μια και είναι αρνητική προς το αγαπημένο σου μηχάνημα, αλλά έχετε πλέον την γνώμη και κάποιου μη ιδιοκτήτη των μηχανημάτων. Μπορεί και να είναι πιό "αντικειμενική" από κάποιου μέλους του Amiga Hellas ή του Greek Atari Users Board. :)
Πάντα σε εισαγωγικά το "αντικειμενική"...για όλους μας. ;)
Τσκ, με τη γνώμη σου δεν έχω κανένα πρόβλημα. Με το reductio ad absurbum είχα ;)

Η γνώμη σου προέρχεται καθαρά από το κομμάτι που σε ενδιαφέρει και σε αυτό το επίπεδο είναι απόλυτα τεκμηριωμένη. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να την θεωρήσω ολοκληρωμένη γιατί προφανώς αγνοείς, τόσο τις εμπειρίες άλλων όσο και αρκετά άλλα δεδομένα. :) Όπως κάνω κι εγώ άλλωστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα ποτε μου ουτε ST ουτε Amiga - τουλαχιστον οχι ιδιοκτητα - αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι το 85 και το 86 δεν υπηρχε πουθενα amiga - και τα super 16bitα παιχνιδια τα παιζαμε στον ST. Τωρα αν οι αναφορες στην μη υπαρξη ST φανς παραπεμπει στη δεκαετια του 90 πιθανως να εχετε και δικιο.
 
Σε θεμα δυναμη/ευελιξια/προσιτοτητα/χρησιμοτητα/κοστος ο ST παντα ηταν the best bang for the buck στα 16 bit. Αυτο πρεπει να ειναι καποιος κοντοφθαλομος για να μην το παραδεχτει. Ειδικα με την περιορισμενη και stretched οικονομικη δυνατοτητα μας την εποχη εκεινη ο ST απλα ηταν η καλυτερη επιλογη, προσφεροντας εφαμιλα και περισσοτερα στις "πραγματικες" μας αναγκες. Οι οποιες ηταν αμεσες: ευκολη συνδεση σε τηλεοραση μιας και το μονιτορ κοστιζαν απο 80.000 και πανω και ειχαμε μαθει την τηλεοραση ως σολωμωντεια λυση απο τα 8bit προκειμενου να εχουμε ενα υπολογιστη, καλα παιχνιδια, προσιτες εφαρμογες word processing και spreadsheets, οπως επισης και τις under the counter ολες σε ενα λυσεις οπως το ενσωματωμενο τροφοδοτικο. Ο 520 STFM απλα εσβυσε καθε συναγωνισμο οταν κοστιζε 30.000 λιγοτερες απο την Αmiga 500 και δεν χρειαζοταν και monitor για να λειτουργησει μιας και εφερε το modulator ενσωματωμενο. Ετσι ο καθε πιτσιρικας ειχε την δυνατοτητα με 89.000 να εχει το δικο του προσωπικο ουφαδικο στο σαλονι και στο δωματιο του.

Το να γινεται λογος για τα παιχνιδια ειναι ανουσιο μιας και τα δυο μηχανηματα μοιραζονταν σχεδον παντα τα ιδια ports, ποτε απο Amiga->ST με κουτσουρεμενα χρωματα και ηχο, οπως και απο ST->Amiga. Ειχαν και τα δυο μηχανηματα τα καλυτερα παιχνιδια απο οτιδηποτε αλλο, και το να μετραμε χρωματα και καναλια μπορει να κρατησει για μια ζωη ολοκληρη.

Hands down, η Amiga ειχε το καλυτερο hardware και την καλυτερη ισσοροπια μεταξυ των custom chips και του advanced multitasking λειτουργικου του. Το θεωρω οτι πιο εξελιγμενο εγινε ποτε και μπορουσε να ειχε αλαξει τα παντα στο προσωπο των προσωπικων υπολογιστων αν ειχε μια Commodore με βλεμα στο μελλον. Ο ST αν και φτιαχθηκε φασον με κομματια απο εδω και εκει, ειχε μια περιεργη ομοιογενεια και ισσοροπια του στυλ "τα κανω ολα ενταξει, δεν κολαω και δεν θα σε προβληματισω". Αυτο για τις πατεντες που μαστιζαν τους Amiga users με τις επεκτασεις μνημων και τα παιχνιδια και τις τρυπες με τα διακοπτακια enable-disable of memory expansion.

DINO, τωρα αυτο το Amiga-wannabe-παλιομηχανημα τι το εβαλες για avatar?! Αντε ξηλωσε το σασι να το βαψω να ντυσει κανενα ST μεσα του. :) H ταυτοτητα του ST αν και γεννηθηκε χωρις αλλο στοχο εκτος απο πωλησεις, βρεθηκε απο την εναρμονιση των εξαρτηματων του και κατα περιεργο τροπο εγινε ενα πανεμορφο "ηρεμο" blending που ουτε το φανταζονταν οταν τον συναρμολογουσαν στο R&D της Atari. Σαν να περιμενε να δημιουργηθει ο υπολογιστης αυτος, ετσι χωρις τρελα expectations και φιλοδοξιες. Αυτο μεχρι το τελος του STFM που η Atari ξεκινησε μετα τον αγωνα (η να πω την ηλιθια φιλοδοξια) να γινει Amiga προσφεροντας τον STE με τον πολυοποθητο blitter και τις ασυμβατοτητες και τις κολησεις τελευταιας στιγμης με γεφυρωμενα καλωδια και τις δυνατοτητες "επεκτασης" (simm μνημης? αντε και τα εβαλες τα 4mb! Exεις καλυτερο μηχανημα? Μου θυμιζει τα αυτοκολητα turbo στα παλια Fiat 128!). H παρακμη της Atari ειχε ηδη αρχισει.

Ο 520STFM και η Amiga 500 ηταν τα πιο τελεια δημιουργηματα των 80's και οτι αγαπησαμε. Η Amiga ειχε παντα το κυρος και την ρετσινια του advanced μηχανηματος που ο καθε ST user θα γουσταρε να εχει (και μαλιστα αποκτουσε τον ST σχεδον παντα για λογους κοστους), αλλα με την αποκτηση των ST ερχοταν η συνειδητοποιηση οτι η γεφυρα μεταξυ τους δεν ηταν τοσο μεγαλη οσο νομιζαμε. Χρησιμα μηχανηματα και τα δυο τους, απεκτησαν το δικο τους φανατικο κοινο. Ειχα και ST οσο και Amiga. Οτι μου απεμεινε απο την χρηση και των δυο ειναι οτι το λειτουργικο της Amiga ηταν ο καλυτερος λογος για να μην κοιταξεις ποτε πισω ξανα. Απο την αλλη η ευκολια και η (ελειψη?) απλοτητα του ST δελεαζε η να πω καλυτερα "κονσόλιζε" με την λογικη "βαλε το στο drive και αναψε με, χωρις πολλα πολλα!" τοσο σε παιχνιδια οσο και σε εφαρμογες.

Τωρα σε θεμα ομορφιας, ο ST ειχε την πιο ομορφη διαταξη/σχεδιαση σε πληκτρολογιο αλλα το slimline σασι της 500αρας δεν ειχε αντιπαλο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Ο 520STFM και η Amiga 500 ηταν τα πιο τελεια δημιουργηματα των 80's και οτι αγαπησαμε. Η Amiga ειχε παντα το κυρος και την ρετσινια του advanced μηχανηματος που ο καθε ST user θα γουσταρε να εχει (και μαλιστα αποκτουσε τον ST σχεδον παντα για λογους κοστους), αλλα με την αποκτηση των ST ερχοταν η συνειδητοποιηση οτι η γεφυρα μεταξυ τους δεν ηταν τοσο μεγαλη οσο νομιζαμε. Χρησιμα μηχανηματα και τα δυο τους, απεκτησαν το δικο τους φανατικο κοινο.
Αυτός ακριβώς ήταν ο σκοπός μου.

Η ισοπέδωση "H Amiga τα σπάει, έχει ταυτότητα και ο ST sucks, είναι λαθρομετανάστης", δεν έχει βάση! :)

DINO, τωρα αυτο το Amiga-wannabe-παλιομηχανημα τι το εβαλες για avatar?! Αντε ξηλωσε το σασι να το βαψω να ντυσει κανενα ST μεσα του.
Χεχε... :)

Φίλε μου phil_vr, ο Falcon είναι object of desire για μένα!

Για τον STE, πες ό,τι θες!!!!!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
επειδή η καζούρα και η πλάκα οφείλουν να υπάρχουν στα τόπικ αντιπαραθέσεων σας παραπέμπω σε 2 πράγματα πρώτον στο αβατάρ μου όπου στο βάθος διακρίνεται ένας ατάρι τον οποίον έχει παραγκωνίσει η αμίγκα για να βρεθεί στο..προσκήνιο και φυσικά στο υπέροχο λινκ που εκφράζει συνολικά την άποψη των amiga users για το st...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nrA4Kp9ASn4&feature=related]YouTube - Amiga Demo: Anti Atari Demo

(Dino τα γράφω και γελάω...μην παρεξηγηθείς)
 
Σου έχω δώσει τέτοια δείγματα βρε; :tease:

Πάρε την απάντηση που σου αρμόζει... :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lbNBlxmy8dE]YouTube - Amiga Joke
 
DINO είπε:
Αυτός ακριβώς ήταν ο σκοπός μου.Η ισοπέδωση "H Amiga τα σπάει, έχει ταυτότητα και ο ST sucks, είναι λαθρομετανάστης", δεν έχει βάση! :)
Ακριβώς! Ειδικά τώρα που είμαστε και μεγάλα παιδιά και η συλλογή αυτών των μηχανημάτων -πρέπει να- αποτελεί καθαρό χόμπι και όχι πεδίο για κόντρες. ;)
 
Ρε παιδιά, είπαμε να θυμηθούμε λίγο τα παλιά, γιατί παραείχαμε σκουριάσει!

Κανένας λόγος για κόντρες εν έτει 2009...

Μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητός από την αρχή του thread, οπότε σταματάω εδώ... :(
 
(ωχ, είπα κάτι λάθος; :confused: )
 
Όχι μωρε... Να σε ψαρώσω ήθελα... :biglaugh:

Κόντρες... Δεν κάνουμε κόντρες... Συζήτηση κάνουμε με επιχειρήματα και ολίγα πειράγματα... :D

Δε νομίζω να εκτροχιάστηκε η συζήτηση καμία φορά...
 
Τιποτα λαθος αλλα απ'οσο καταλαβα χωρις να εχω ποσταρει εδω ειναι οτι o Dino ξεκινησε το thread με σκοπο να αναβιωσει με αρκετο χιουμορ τη κοντρα Amiga vs Atari ST αλλα και με καποια επιχειρηματα που να μη στερουνται αληθειας :wink:

Ενα ειναι το σιγουρο παντως, οτι η Amiga ειναι ο υπολογιστης με ενα απο τα μεγαλυτερα και πιστοτερα user / fan bases ακομη και σημερα, γεγονος που αποδεικνυεται και απο τη πληθωρα hardware expansions που κυκλοφορουν εν ετει 2009 (και μαλιστα πουλανε καλα)!
 
Μαλλον αργησα να ποσταρω την απαντηση αλλα anyway :D :D
 
Αυτό που πρέπει επίσης να συζητήσουμε Ντίνο και προσωπικά με ...απασχολεί :) ιδιαίτερα είναι αν οι συνθήκες αποθήκευσης του st στο πατάρι(μια και εκεί βρίσκεται μόνιμα πλέον) προκαλούν οξειδώσεις λόγο υγρασίας στα ευαίσθητα κυκλώματα του υπολογιστή ή αν είναι καλύτερα να τον αποθηκεύσουμε στο λεβητοστάσιο. :)

Επίσης αφού η αμίγκα παίζει σε δικό της επίπεδο στο χώρο των 16bit μήπως να δημιουργήσουμε μία δική μας κατηγορία παρηγοριάς με τίτλο "έως 16bit" ώστε να πρωτεύει συνέχεια το st και να γελάσει λιγάκι το χειλάκι των ιδιοκτητών; Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και εκεί ο c64 έχει καλύτερο τσιπάκι ήχου...μετά κατηγορούμε την ιστορία που γράφτηκε όπως γράφτηκε... :)

(λέτε να έχουν δίκιο που υποστηρίζουν ότι η ιστορία είναι άδικη διότι γράφεται από τους νικητές; :) )
 
spyros_s, να σε ρωτήσω... Απο που κι ως που νικήσατε; Ο Ναπολέων θα μπορούσε να λέει διαρκώς ότι νίκησε στο Βατερλώ.. αυτό δεν θα τον έκανε νικητή...
 
ChrisTOS είπε:
spyros_s, να σε ρωτήσω... Απο που κι ως που νικήσατε; Ο Ναπολέων θα μπορούσε να λέει διαρκώς ότι νίκησε στο Βατερλώ.. αυτό δεν θα τον έκανε νικητή...
τι σχέση έχει η μάχη του Βατερλώ και η τυχαία όπως αποδείχτηκε νικη του Ουέλιγκτον και των Πρώσσων με το θέμα που πραγματευόμαστε εν μέσω αστεϊσμού εδώ;

Σε μας το θέμα ήταν απλό.Αντιπαράθεση σε: Τεχνικά χαρακτηριστικά, υποστήριξη, αποδοχή κοινού, διαχρονικότητα, θέση στην ιστορία των home micros. Σε όλα αυτά υπερίσχυσε η Αμίγκα. Αυτό, πέραν της πλάκας που θα κάνω για πάντα στον Ντίνο, δεν κάνει τον st σαβούρα. Τουναντίον, η αξία του ηττημένου δίνει δόξα στο νικητή(κλισέ, το ξέρω).
 
Διαχρονικότητα ναι, υποστήριξη όχι!

Η υποστήριξη για τον ST το '88 - '90 ήταν τεράστια! Σε όλα τα επίπεδα! Games, Εφαρμογές, PD & Shareware, ακόμα και hardware!

Η διαχρονικότητα της Amiga, έφερε την μεγάλη υποστήριξη (μεταγενέστερα), μια διαχρονικότητα την οποία οφείλει στους χρήστες της, καθώς αυτοί δεν απογοητεύτηκαν τόσο εύκολα, από την έλευση των PCs, όσο οι ST users...

Κατά τα άλλα με προτρέπεις να συγκρίνω τον CBM με τον ST, στο θέμα του ήχου; :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=o9Ht8UqsMI8]YouTube - C64 - Rainbow Island

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=STtHFpXCynk]YouTube - Rainbow island st
 
DINO είπε:
Κατά τα άλλα με προτρέπεις να συγκρίνω τον CBM με τον ST, στο θέμα του ήχου; :D
Είπαμε...στην νεοσύστατη κατηγορία έως 16bit (δηλαδή κλασσικά 8bit &st) ο st είναι το καλύτερο μηχάνημα πλην του τσιπ ήχου όπου ο c64 είναι καλύτερος :p :D
 
Αφιερωμένο:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dDrG6bOzcaM]YouTube - Beat Dis demo - The Union Demo - The Carebears (Atari ST)

Χεχεχε... Το ξέρω είναι sample, αλλά who cares? :D :D:D
 
ChrisTOS είπε:
spyros_s, να σε ρωτήσω... Απο που κι ως που νικήσατε; Ο Ναπολέων θα μπορούσε να λέει διαρκώς ότι νίκησε στο Βατερλώ.. αυτό δεν θα τον έκανε νικητή...
Τελικά αυτό το χτεσινοβραδινό reductio ad absurdo ή όπως το είπες σου άρεσε...άρχισες να το χρησιμοποιείς και εσύ! :)

DINO είπε:
Χεχεχε... Το ξέρω είναι sample, αλλά who cares? :D :D:D
Με samples είχα κάνει ακόμα και τον Spectrum να μιλάει με την φωνή μου (και να μπορείς να καταλάβεις τι ακούς...) κάποτε στα νιάτα μου. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα άλλο παράλληλα και με 6-7 δευτερόλεπτα γέμιζαν και τα 48K, αλλά who cares? :p

(μετάφραση: το να δείχνεις ένα demo με sampled ήχο δεν λέει απολύτως τίποτα για τις δυνατότητες ενός μηχανήματος σε πραγματικές συνθήκες κανονικής λειτουργίας)

Θα είχε πάντως ενδιαφέρον να γίνει ένα poll με το απλό ερώτημα. "Στην συνείδηση σας ποιό είναι το καλύτερο μηχάνημα, ST ή Amiga;". Για να μην διεξάγεται "μάχη" άδικα...
 
Πίσω
Μπλουζα