Amiga vs Atari ST

Λεον διαβαζεις λαθος τον πινακα - δεν ειναι pie diagram.
 
Φίλε Leon, νομίζω οτι διαβάζεις τον πίνακα λάθος...

Το διάγραμμα που φαίνεται δεν είναι "πίτα"...

Ακολουθείς τις γραμμές και βλέπεις την άνοδο των πωλήσεων για κάθε μηχάνημα...

Ο Commodore είναι πρώτος...

Α καλά! Με πρόλαβε ο Paspartoo...
 
Μα πως ήταν καλύτερο το Deluxe Paint στον Atari οταν εμφάνιζε το πολύ 16 χρώματα;Η Amiga είχε το HAM mode ακόμα και σε animation!!!Άντε να το δεχθώ οτι στην μουσική επικράτησε σε σχέση με την Amiga αλλά όσον αφορά τα graphics υπήρχε τεράστια διαφορά και στο hardware και στο software.Μόνο τα Silicon Graphics μπορούσαν να την κοντράρουν!Αφήστε το απίστευτο λειτουργικό.Multitasking κανείς;
 
Κι όμως, η συγκεκριμένη έκδοση που βγήκε ήταν η καλύτερη μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Έτσι τουλάχιστον λέει η διαφήμιση...

Μιλάμε για Δεκέμβριο του 1990...

Όσον αφορά το multitasking, είχε και ο ST, ακόμα και μέσω software.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Paspartoo είπε:
Λεον διαβαζεις λαθος τον πινακα - δεν ειναι pie diagram.
Βρε διάβασε το κείμενο.

In the meantime, sales of IBM PCs and clones continued to relentlessly march ahead. Despite the fact that competing platforms were more powerful and, in the case of the Amiga and Atari ST, less expensive, the PC became acknowledged as the industry standard. By the end of 1986, the PC platform had, for the first time, passed the 50 percent market share mark. It would never look back.
Σύμφωνα με αυτό που λες το PC ήταν τελευταίο. Μια χαρά τον διαβάζω τον πίνακα.
 
Μάλλον άλλο πίνακα θα ήθελαν να βάλουν οι τύποι... 8)

Τι να πω...

Αυτοί οι πίνακες δεν διαβάζονται έτσι... Τεσπα...

Πω πω! Πέρασε η ώρα... Έχω αρχίσει και γλαρώνω.

Αρκετές φωτιές άναψα! :D

See you tommorow...
 
DINO είπε:
Μάλλον άλλο πίνακα θα ήθελαν να βάλουν οι τύποι... 8)Τι να πω...

Αυτοί οι πίνακες δεν διαβάζονται έτσι... Τεσπα...

Πω πω! Πέρασε η ώρα... Έχω αρχίσει και γλαρώνω.

Αρκετές φωτιές άναψα! :D

See you tommorow...
Παιδιά είναι pie chart στο χρόνο. Έτσι είναι αυτοί οι πίνακες. Δείτε άλλο παράδειγμα:

 
Διαβασα το κειμενο - το οποιο ειναι απλα ενα post - και σαν πεδιο του εχει την Αγορα της Βορειου Αμερικης - επισης πουθενα δεν δινεται η πληροφορια αν τα στατιστικα αφορουν αυτη την αγορα ή αν ειναι Worldwide - εκτος απο μενα αναρωτιουνται και οι αναγνωστες του στο ιδιο το site.

20 χρονια σε λογιστηρια, πρωτη φορα βλεπω τετοιο διαγραμμα - ισως εχεις δικιο για αυτο που θελει να πει ο συγγραφεας αλλα σιγουρα δεν το αποτυπωνει ανθρωπινα στο διαγραμμα του.

Συνεχιζουμε αυριο :)

*edit

Στο καινουριο διαγραμμα Leon - πες μου σε παρακαλω ποσες πωλησεις διαβαζεις οτι ειχε το 2008 το Line Age και το WOW (μπας και βγαλουμε μια ακρη)
 
πήγα να πιω ένα ποτάκι και μόλις γύρισα διαβάζω τις ιστορίες των αταράδων...έλεος κύριοι δεν βαρεθήκατε να χάνετε; :)

Η Ιστορία έγραψε: Amiga>ST. Τώρα εσείς πείτε ότι θέλετε.

Υπολογιστής με τέτοιο ...wow factor σαν την αμίγκα στην εποχή της δεν θα ξαναπεράσει ποτέ!
 
Paspartoo είπε:
Στο καινουριο διαγραμμα Leon - πες μου σε παρακαλω ποσες πωλησεις διαβαζεις οτι ειχε το 2008 το Line Age και το WOW (μπας και βγαλουμε μια ακρη)
Οι συνδρομές του WoW είναι από εκεί που αρχίζει το καφέ στο 2008 (γύρω στα 5.5 εκ) μέχρι εκεί που τελειώνει (γύρω στα 15.5) άρα 10 εκ.

Του Lineage ομοίως είναι κάτι πάνω από 1 εκ. (ξεκινά λίγο πάνω από το 0-από κάτω είναι το Ultima Online) και τελειώνει λίγο πάνω από το 1 εκ.

Αν το διάγραμμα ήταν ποιος είναι ψηλότερα, το Tabula Rasa (που πήγε άπατο) θα είχε 16 εκ. συνδρομές!
 
Σωστος - απλα τετοια διαγραμματα δεν τα συνηθιζουμε στα λογιστηρια και μου κανε εντυπωση - κυριως και γιατι το αρχικο διαγραμμα (με τα pc/st/amiga/c64 κλπ) δεν ειναι δυνατον να ειναι worldwide.
 
Σίγουρα είναι μόνο για τις ΗΠΑ. Αν ήταν και η Ευρώπη θα είχαμε Spectrum και CPC και αν ήταν worldwide θα είχαμε και PC-88 (από Ιαπωνία).

Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η αγορά των ΗΠΑ στους υπολογιστές ήταν πολύ μεγαλύτερη από την Ευρωπαϊκή (ήταν πιο μπροστά τεχνολογικά και οι υπολογιστές είχαν μεγαλύτερη διείσδυση). Μόνο πολύ πρόσφατα (την τελευταία δεκαετία και άμα) μπορεί να συγκριθεί η Ευρωπαϊκή αγορά με την Αμερικάνικη. Δεν είναι τυχαίο ότι μόνο οι τεχνολογίες, κονσόλες, υπολογιστές, εταιρίες, κτλ, που έπιασαν στην Αμερική τελικά επιβίωσαν ενώ τα υπόλοιπα (ακόμα και αν έκαναν επιτυχία στην Ευρώπη ή στην Ιαπωνία) τα έφαγε η μαρμάγκα.
 
Νομίζω ότι δικαιούμαι να μιλήσω ως "ουδέτερος" μια και δεν είχα ποτέ ιδιόκτητο κανένα από τα δύο μηχανήματα αλλά τα έχω δει και τα δύο αρκετά in action (και όχι μόνο σε emulator)

H Amiga νικάει καθαρά στην δική μου συνείδηση και εμπειρία.

Και βέβαια οφείλω να καταθέσω ότι ακόμα και "τότε" δεν θυμάμαι σχεδόν κανέναν στην παρέα μου (γειτονιά μου, σχολείο μου...) να θέλει ST, όλοι την Amiga ζαχαρώνανε...

Λυπάμαι Dino, χάσατε καθαρά. :p

Και βέβαια απορώ γιατί αναλώνεσαι σε ένα σωρό άσκοπα επιχειρήματα περί DTP, MIDI και διαφόρων άλλων κατηγοριών περιορισμένου ενδιαφέροντος και χρήσης μόνο από ειδικές ομάδες πληθυσμού. Αυτό που μετράει πραγματικά στα συγκεκριμένα πρωτίστως home μηχανήματα και αυτό που χρησιμοποίησε το 95% των χρηστών για το 95% του χρόνου τους με το μηχάνημα είναι τα παιχνίδια. Και εκεί η διαφορά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είναι μεγάλη υπέρ της Amiga.
 
Maddog είπε:
Νομίζω ότι δικαιούμαι να μιλήσω ως "ουδέτερος" μια και δεν είχα ποτέ ιδιόκτητο κανένα από τα δύο μηχανήματα αλλά τα έχω δει και τα δύο αρκετά in action (και όχι μόνο σε emulator)
H Amiga νικάει καθαρά στην δική μου συνείδηση και εμπειρία.

Και βέβαια οφείλω να καταθέσω ότι ακόμα και "τότε" δεν θυμάμαι σχεδόν κανέναν στην παρέα μου (γειτονιά μου, σχολείο μου...) να θέλει ST, όλοι την Amiga ζαχαρώνανε...

Λυπάμαι Dino, χάσατε καθαρά. :p

Και βέβαια απορώ γιατί αναλώνεσαι σε ένα σωρό άσκοπα επιχειρήματα περί DTP, MIDI και διαφόρων άλλων κατηγοριών περιορισμένου ενδιαφέροντος και χρήσης μόνο από ειδικές ομάδες πληθυσμού. Αυτό που μετράει πραγματικά στα συγκεκριμένα πρωτίστως home μηχανήματα και αυτό που χρησιμοποίησε το 95% των χρηστών για το 95% του χρόνου τους με το μηχάνημα είναι τα παιχνίδια. Και εκεί η διαφορά σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είναι μεγάλη υπέρ της Amiga.
95% των Amiga users. To κοινό του atari ήταν διαφορετικό.
 
Eίπα ήδη ότι στην δική μου εμπειρία το κοινό του Atari μάλλον ανύπαρκτο ήταν. Προφανώς επειδή παρέμενε περιορισμένο στα 1-2 επαγγελματικά είδη που τα κατάφερνε το μηχανάκι. :)
 
Maddog είπε:
Eίπα ήδη ότι στην δική μου εμπειρία το κοινό του Atari μάλλον ανύπαρκτο ήταν. Προφανώς επειδή παρέμενε περιορισμένο στα 1-2 επαγγελματικά είδη που τα κατάφερνε το μηχανάκι. :)
Το ότι κάτι δεν γνωρίζουμε ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι όντως είναι ανύπαρκτο ;)
 
ChrisTOS είπε:
Το ότι κάτι δεν γνωρίζουμε ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι όντως είναι ανύπαρκτο ;)
Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν γνωρίζω κανένα πράσινο ανθρωπάκι από το Άλφα του Κενταύρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ανύπαρκτο. Απλά η σημασία του στην καθημερινή ζωή εδώ στην Γη δεν είναι και τόσο σπουδαία αυτή την στιγμή που μιλάμε. ;)
 
Maddog είπε:
Συμφωνώ απόλυτα.Δεν γνωρίζω κανένα πράσινο ανθρωπάκι από το Άλφα του Κενταύρου. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ανύπαρκτο. Απλά η σημασία του στην καθημερινή ζωή εδώ στην Γη δεν είναι και τόσο σπουδαία αυτή την στιγμή που μιλάμε. ;)
Reductio ad absurbum? he he he

Επίσης μπορείς να αγνοείς και την ύπαρξη ενός αστεροειδή ο οποίος είναι σε πορεία σύγκρουσης προς την γη. Σίγουρα δεν έχει καμιά σημασία για σένα. Ακόμα ;)
 
Προφανώς δεν σου άρεσε η γνώμη μου μια και είναι αρνητική προς το αγαπημένο σου μηχάνημα, αλλά έχετε πλέον την γνώμη και κάποιου μη ιδιοκτήτη των μηχανημάτων. Μπορεί και να είναι πιό "αντικειμενική" από κάποιου μέλους του Amiga Hellas ή του Greek Atari Users Board. :)

Πάντα σε εισαγωγικά το "αντικειμενική"...για όλους μας. ;)

...και για να μην ξεχνιόμαστε, ο αστεροειδής όντως υπήρχε. Λεγόταν Windows. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα