Amiga vs Atari ST

Παντως τον τελευταιο καιρο διαπιστωνω αρκετα τεταμμενα νευρα στο φορουμ με ποικιλες παρεξηγησεις με το παραμικρο και αλλα εξωτικα περιστατικα. Παρ'ολα αυτα σε καμια περιπτωση δε δικαιολογειται ΟΥΔΕΙΣ (και αυτο δεν ειναι σποντα ουτε για το Dino ουτε φυσικα για το καλο φιλο Λεωνιδα) να χρησιμοποιεί τον οποιο τιτλο διαθετει σ'ενα φορουμ. Και στη τελικη δεν νομιζω να ενδιαφερει κανενα αν καποιος ειναι Honored User ή Moderator και αλλα τετοια. Το εχω ξαναγραψει και στο Amigahellas προ τριετιας για παραπλησιο θεμα: τα φορουμ δεν ειναι Στρατος με παλιους και νεους, Αξιωματικους και Στρατιωτες....Αυτα και με τις υγειες μας.

Στο θεμα μας τωρα: Amiga Rulez. Και μονο οτι μεχρι και σημερα διαθετει ισχυροτατο user base και εταιρειες που δραστηριοποιουνται αποκλειστικα με τη πλατφορμα τα λεει ολα. Κατα τ'αλλα γουστα ειναι αυτα. Εγω τη δικια μου παντως δεν θα την αλλαζα με τιποτα και για κανενα Atari ουτε Falcon ουτε ΤΤ.
 
Τι να πούν και οι αταράδες από την ζωή τους. Απορώ πως μου είχε πέσει στα χέρια μου ένα Atari 2600 τότε πίσω το 1982. :p

Όχι τίποτ΄άλλο αλλά τον άλλο χρόνο είχα βρεθεί και με ένα Atari 130XE. 40-45 λεπτά για να φορτώσει ένα παιχνίδι, κι αν δεν φόρτωνε και καλά... ντούκου και πάλι από την αρχή... Αχ Παναγία μου... :cry:
 
To ιδιο ισχυε για ολα τα 8bit με κασετοφωνο, εκτος απο τον Spectrum ο οποιος φορτωνε απο κασετα στον ιδιο χρονο που φορτωνε ο C64 απο το 1541 disk drive...
 
portarinos78 είπε:
Στο θεμα μας τωρα: Amiga Rulez. Και μονο οτι μεχρι και σημερα διαθετει ισχυροτατο user base και εταιρειες που δραστηριοποιουνται αποκλειστικα με τη πλατφορμα τα λεει ολα. Κατα τ'αλλα γουστα ειναι αυτα. Εγω τη δικια μου παντως δεν θα την αλλαζα με τιποτα και για κανενα Atari ουτε Falcon ουτε ΤΤ.
Ο ήλιος ανατέλει από την ανατολή και δύει στην δύση... :cool:

Ούτε και ο Dino δεν θα το έκανε! Άλλωστε αν εξαιρέσουμε τους μουσικούς όλοι οι άλλοι πήραν ατάρι γιατί απλά δεν μπορούσαν να παρουν αμίγκα! :p

Πάντως με στενοχωρήσατε τελευταία γιατί παίρνετε την πλάκα στα σοβαρά...αποτέλεσμα, να φοβάμαι να ξεφτυλίσω τα st (ιδιαίτερα εύκολο τασκ σε γενικές γραμμές :p ) για να μην πλακωθείτε...

Ρε Dino-keropi-ChrisTOS χαλαρώστε...αφού ξέρετε ότι αμς ενώνουν πολλά περισσότερα από εκείνα που μας χωρίζουν! ;)
 
Wally είπε:
To ιδιο ισχυε για ολα τα 8bit με κασετοφωνο, εκτος απο τον Spectrum ο οποιος φορτωνε απο κασετα στον ιδιο χρονο που φορτωνε ο C64 απο το 1541 disk drive...
E, χα χα!!!! Απόλυτα σωστός!

Το transfer rate του 64άρη από δισκέτα ήταν μικρότερο από του γομολάστιχα με κασέτα!!!!!!!!!!!!!!! :D :D
 
Παιδιά, το θρεντ εχει τίτλο Αμιγκα vs Atari ST. Τι στο καλό θέλουν εδώ τα 8μπιτα;;;; Ελεος! Πιάνεται ο ένας από μια φράση του άλλου και το θρέντ χαλάει εντελώς!!!

-------------------

Να πω τώρα την άποψή μου επί του θεματος; Να αρχίσω να απαριθμώ τα σύγχρονα περιφερειακά για Αμίγκα και το πόσο εύκολα τα βρίσκεις; Να γράψω για το ότι εδώ και 2 χρόνια δεν έχω δει καποιο περιφερειακό για τον κοινό χρήστη Ατάρι ST; Αντε ενα Ultrasatan αγόρασα κι αυτό βγήκε με το στανιό επειδή κάποιος είχε τη διάθεση και τη γνώση. Γνώμη μου είναι ότι για να εκφέρεις τέτοιου είδους άποψη, δηλαδή το Χ σύστημα VS το Ψ σύστημα, πρέπει να αφήσεις τη στολή του αταρά ή του αμιγκά και να δεις από ψηλά. Επειδή βαριέμαι να ξαναδιαβάσω ολο το θρεντ 30τόσες σελίδες για να δω εάν ξαναποστάρισα επί του θέματος...... Οταν κάποιος θέλει μετά από 20 χρόνια να κάνει συγκρίσεις, ας συγκρίνει όχι τόσο τις δυνατότητες και την υποστήριξη που τότε τύγχανε το καθε σύστημα γιατί ήταν σχεδόν παραπλήσιες, αλλά το πόσο ανάρπαστο και ευρείας αποδοχής είναι το σύστημα ΤΩΡΑ. ΤΩΡΑ φαίνεται η πραγματική αξία του κάθε συστήματος. Ο νοών νοείτω. ;) ;) Δεν εκθειάζω το Χ έναντι του Ψ συστήματος. Τα έχω και τα 2 άλλωστε. Ούτε δείχνω με το δάχτυλο τους χρήστες Ατάρι, τους τότε και τους τώρα. Γούστο του καθενος να τον αγοράσει. 8ημίζ CPU είχε το ενα, 7.14ημίζ το άλλο, σχεδόν ισοδύναμα ήταν με καποια συν το ενα, καποια το άλλο. Μιλάω για υποστήριξη εν ετει 2009. Και ξανά ο νοών νοείτω. Αυτό είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη, υποσύνολο της οποίας είναι και η δική μου. Είπα κάτι λάθος; Οχι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Παιδιά, το θρεντ εχει τίτλο Αμιγκα vs Atari ST. Τι στο καλό θέλουν εδώ τα 8μπιτα;;;; Ελεος! Πιάνεται ο ένας από μια φράση του άλλου και το θρέντ χαλάει εντελώς!!!
-------------------

Να πω τώρα την άποψή μου επί του θεματος; Να αρχίσω να απαριθμώ τα σύγχρονα περιφερειακά για Αμίγκα και το πόσο εύκολα τα βρίσκεις; Να γράψω για το ότι εδώ και 2 χρόνια δεν έχω δει καποιο περιφερειακό για τον κοινό χρήστη Ατάρι ST; Αντε ενα Ultrasatan αγόρασα κι αυτό βγήκε με το στανιό επειδή κάποιος είχε τη διάθεση και τη γνώση. Γνώμη μου είναι ότι για να εκφέρεις τέτοιου είδους άποψη, δηλαδή το Χ σύστημα VS το Ψ σύστημα, πρέπει να αφήσεις τη στολή του αταρά ή του αμιγκά και να δεις από ψηλά. Επειδή βαριέμαι να ξαναδιαβάσω ολο το θρεντ 30τόσες σελίδες για να δω εάν ξαναποστάρισα επί του θέματος...... Οταν κάποιος θέλει μετά από 20 χρόνια να κάνει συγκρίσεις, ας συγκρίνει όχι τόσο τις δυνατότητες και την υποστήριξη που τότε τύγχανε το καθε σύστημα γιατί ήταν σχεδόν παραπλήσιες, αλλά το πόσο ανάρπαστο και ευρείας αποδοχής είναι το σύστημα ΤΩΡΑ. ΤΩΡΑ φαίνεται η πραγματική αξία του κάθε συστήματος. Ο νοών νοείτω. ;) ;) Δεν εκθειάζω το Χ έναντι του Ψ συστήματος. Τα έχω και τα 2 άλλωστε. Ούτε δείχνω με το δάχτυλο τους χρήστες Ατάρι, τους τότε και τους τώρα. Γούστο του καθενος να τον αγοράσει. 8ημίζ CPU είχε το ενα, 7.14ημίζ το άλλο, σχεδόν ισοδύναμα ήταν με καποια συν το ενα, καποια το άλλο. Μιλάω για υποστήριξη εν ετει 2009. Και ξανά ο νοών νοείτω. Αυτό είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη, υποσύνολο της οποίας είναι και η δική μου. Είπα κάτι λάθος; Οχι.
απόλυτα σωστό, το έχω γράψει αυτό και εγώ σε διάφορα φόρα :) Αν και έχω "κατηγορηθεί" ότι δεν το βλέπω σωστά το θέμα και δεν κρίνεται η αξία ενός μηχανήματος από το αν έχει usb2/lan/vga/xyz , εγώ ανταπαντώ ότι το 2009 ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θέλω να δουλεύω ένα ρετρό μηχάνημα και να το απολαμβάνω, όχι να ασχολούμαι 3 μέρες με το πώς θα του μεταφέρω αρχεία ή να περιμένω loading από κασέτες/δισκέττες... Θέλω και το ποντικάκι μου το οπτικό να μην καθαρίζω μπίλιες και να μην χάνει στην κίνηση, θέλω και την vga μου να είναι άνετη η θέαση και θέλω και να έχω και ένα OS με υψηλή ανάλυση και χρώματα :cool: Εγώ έτσι πιστεύω ότι απολαμβάνεις ένα παλιό μηχάνημα και βάση αυτών έχω αγοράσει τόσα χρόνια ότι top hardware έχει κυκλοφορήσει για amiga, χωρίς να λυπηθώ έξοδα. Γιατί είναι άλλη η φάση να ανοίγεις την amiga σου και να σε καλοσωρίζει το OS3.9 σε 1280X1024/16bit ανάλυση...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα όλα αυτά, αλλά εγώ μίλησα γενικά. Το να βάλεις π.χ. VGA σε Α500 είναι μεν καλή "φάση" αλλά παράλληλα και πολυτέλεια για το μέσο χρήστη, όπως π.χ. και το USB το οποίο ναι μπορείς να το βάλεις και σε Α500. Δε θα το κάνουν όλοι όμως, μονο οι σκληροπυρηνικοί χρήστες. Η ουσία όμως είναι ότι βρίσκεις σχεδόν τα πάντα. Βρίσκεις π.χ. scandoubler και για Α1200/Α600, και μνήμη και ide controllers και καρτες δικτύου κλπ κλπ. Εκεί εχω επιστήσει την προσοχή μου στο πιο πανω ποστ.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Ειναι πολύ εύκολο να γυρίσει ξανά στην κόντρα. Οποιος το σκεφτεί αυτό, ας το ξανασκεφτεί εάν αξίζει να το κάνει.
 
Εγώ αυτό που δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω ρε παιδιά -και δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα γι' αυτό αφήστε τη μύγα κάτω- είναι ποιο ακριβώς είναι το κίνητρο όσων παθιάζονται. Δεν το καταλάβαινα τότε, δεν το καταλαβαίνω ούτε και τώρα. Τότε είχαμε αυστηρά έναν υπολογιστή στο σπίτι μας, ή στην καλύτερη περίπτωση ένα 8-bit ή συμβατό κι ένα 16-bit. Ξέρατε πολλούς να είχαν δύο 16-bit; Επομένως αυτό δείχνει δύο πράγματα: Πρώτον ότι ελάχιστα παιδιά είχαν στην κατοχή τους και τα δύο μηχανήματα ώστε να έχουν πραγματικά σφαιρική άποψη, και δεύτερον ότι ακόμα κι αν με έπειθε κάποιο παιδί ότι ο ST είναι καλύτερος, ήταν μάλλον ανύπαρκτες οι πιθανότητες να πείσω τους γονείς μου να σκάσουν άλλα 120-150 χιλιάρικα για να έχω άλλο ένα computer.

Και στις μέρες μας όμως πάλι αδυνατώ να το καταλάβω. Έστω ότι με πείθει ο DINO ή ο Phantom πείθει τον ChrisTOS ότι το "δικό του" δεκαεξάμπιτο είναι το καλύτερο. Τι θα κάνει ο "ηττημένος" της συζήτησης; Θα ρυθμίσει το ΟΜΝΙ του στο 1986 για να ξαναζήσει όλες της εφηβικές του αναμνήσεις με το άλλο computer αυτή τη φορά;

Αμάν πια, είπα κι εγώ ότι μου άρεσε το gameplay του Shadow of the Beast και πέσατε να με φάτε! Τι να πω κι εγώ που ακούω 15 χρόνια τώρα να εκθειάζουν το Myst και το Riven;

DINO είπε:
Αν βρείτε έστω και ένα προσβλητικό πόστ δικό μου, από τα 3.400 + που έχω, τότε θα δεχτώ οποιοδήποτε χαρακτηρισμό!

DINO είπε:
Και τώρα πάω να δω τον Ολυμπιακό...
041+-+Rest-my-case.gif
 
Η πλάκα είναι ότι θα γούσταρα να έχω τώρα και ένα st με κάτι ανάλογο με το whdload στην 1200 μου! Νοσταλγία.... :)

Πάντως για το θέμα της διαφορετικής ταχύτητας στους 2 αντιπάλους είχα διαβάσει στο τεύχος 79 του Πίξελ ότι ήταν συνειδητή επιλογή των δημιουργών της Αμίγκα το 7,14ΜΗΖ προκειμένου να υπάρχει συμβατότητα με τη συχνότητα συγχρωτισμού του τηλεοπτικού σήματος NTSC, λόγος, που την έκανε καλύτερη ακόμα επιλογή στα διάφορα τηλεοπτικά στούντιο!

Αυτά προς ενημέρωση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πόλυτα σωστό, το έχω γράψει αυτό και εγώ σε διάφορα φόρα Αν και έχω "κατηγορηθεί" ότι δεν το βλέπω σωστά το θέμα και δεν κρίνεται η αξία ενός μηχανήματος από το αν έχει usb2/lan/vga/xyz , εγώ ανταπαντώ ότι το 2009 ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θέλω να δουλεύω ένα ρετρό μηχάνημα και να το απολαμβάνω, όχι να ασχολούμαι 3 μέρες με το πώς θα του μεταφέρω αρχεία ή να περιμένω loading από κασέτες/δισκέττες... Θέλω και το ποντικάκι μου το οπτικό να μην καθαρίζω μπίλιες και να μην χάνει στην κίνηση, θέλω και την vga μου να είναι άνετη η θέαση και θέλω και να έχω και ένα OS με υψηλή ανάλυση και χρώματα Εγώ έτσι πιστεύω ότι απολαμβάνεις ένα παλιό μηχάνημα και βάση αυτών έχω αγοράσει τόσα χρόνια ότι top hardware έχει κυκλοφορήσει για amiga, χωρίς να λυπηθώ έξοδα. Γιατί είναι άλλη η φάση να ανοίγεις την amiga σου και να σε καλοσωρίζει το OS3.9 σε 1280X1024/16bit ανάλυση...
Ο άνθρωπός μου.
 
κι εγω κι εγω παιδια. Αρρωστακια με την amiga. Και βεβαια και PPC θελουμε και USB και BVision και Ιndivision και τα παντα ολα. Αmiga τουμπανο και ξερο ψωμι. The computer that refused to die.......Για σκεφτειτε το.....2009 and still counting, για οσο οι πυκνωτες και τα κυκλωματα μας θα δουλευουν ακουραστα εμεις θα ειμαστε εκει. [EDIT - Προσεχε]

Πλακα κανω ετσι. Για να μη παρεξηγουμαστε το ξεκαθαριζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενικα ειμαι αρκετα λογικος πιστευω αλλα γιατι ρε παιδια κανατε edit το ποστ μου; Φτασαμε σε σημειο να μη μπορουμε να κανουμε μια πλακα; Ουτε προσεβαλα κανεναν ουτε βωμολοχια υπηρχε (τουλαχιστον τιποτε το εμφανες αλλα και το τοσο μεμπτο). Γι'αυτο λεω εγω οτι οι πολλες παρεξηγησεις δημιουργουν δεδικασμενα που με τη σειρα τους οδηγουν σε υπερβολες. Οποιος προσβαλοταν δηλαδη απο μια ηλιθιωδως αστεια εκφραση που ακουγεται γενικοτερα τοτε μαλλον θα επρεπε να παει να κοιταχτει σε κανενα γιατρο. Και μαλιστα εγραψα διευκρινιστικα οτι εκανα και πλακα.

Επισης για να καταλαβω καλυτερα το πνευμα του edit, για καποιες λιγες περιπτωσεις που μπορει να μη ξερουν να ξεχωρισουν τη πλακα απο το σοβαρο, θα πρεπει ολοι οι υπολοιποι να σκεπτομαστε για κανενα δεκαλεπτο προτου ποσταρουμε? Και προς θεου το τελευταιο σχολιο δεν σχετιζεται σε καμια περιπτωση με προσωπα και λεχθεντα του συγκεκριμενου ποστ. Για να ξερουμε τι λεμε.
 
To thread εγινε ελαφρως κουραστικο και δεν θα διακινδυνευσουμε να γινει, επιπλεον, και "εκρηκτικο". Οι περισσοτεροι ειστε αρκετο καιρο μελη και δεν φανταζομουν οτι καποιος απο τη παρεα μας, θα βρισκοταν προ εκπληξεως αλλα ουτε οτι θα υπερεβαινε και τα "εσκαμμενα" εξ αρχης.
 
Φιλτατε Wally δεν υπερεβην κανενα οριο και φυσικα το ξερεις οτι δεν εχω δημιουργησει και κανενα παρατραγουδο απο τη πρωτη στιγμη που εγγραφηκα εδω. Απλα εκπλησσομαι με την ευκολια του edit. Τελος παντων, σταματω εδω, επιμενω ομως οτι απλα θα πρεπει να μη χαλασει το ωραιο κλιμα του φορουμ για οσους (λιγους) μπορει να θιγονται με το παραμικρο. Νομιζω οτι αυτους θα επρεπε να απομονωσει κανεις και οχι να "μαντρωσει" τους υπολοιπους 770 που κρατανε μια ατμοσφαιρα ζωντανη και ωραια.
 
Εγώ να πω ότι την εποχή που κατάφερα να αγοράσω τον Atari 1040STfm που εχω μέχρι και σήμερα και παίζει άψογα, ήθελα να πάρω την κλασική Amiga 500. Ομως δεν είχα χρήματα τότε αφού ήμουνα και μικρός πήγαινα γυμνάσιο και ένας ξάδερφος μου τότε που πριν μου είχε χαρίσει έναν commodore 64 μου τον πούλησε τότε 50.000δρχ μαζί με πολλά extra + την SM124 και έναν εκτυπωτή Dot Matrin 9pin. Tότε σκέτη η Amiga 500 μεταχειρισμένη έκανε γύρω στις 80.000+ δρχ. Φυσικά δεν μετάνιωσα για την αγορά αυτή και αργότερα απόκτησα και μια SC1224. Ομολογώ ότι η Amiga ήταν καλύτερη στους γνωστούς τομείς και το μόνο καλύτερο που ξεχωρίζει ο ST είναι τα μουσικά προγράμματα και οι δυνατότητες του με τα ενσωματωμένα MIDI interfaces. Δυστυχώς ο δικός μου δεν έχει STEREO ήχο. Ωραίο το θέμα btw αλλά έχετε πει και γράψει πολλά και δεν έχω τον χρόνο να τα διαβάσω όλα. Αλλά όπως λέγανε και εκείνη την εποχή, ΑΜΙGA για τα γραφικά και ATARI ST για μουσική, ο καθένας ειδικός στο είδος του! ;) ;) ;)
 
Μήνυμα από alkis21

Αρχικό μήνυμα απο DINO

Αν βρείτε έστω και ένα προσβλητικό πόστ δικό μου, από τα 3.400 + που έχω, τότε θα δεχτώ οποιοδήποτε χαρακτηρισμό!

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο DINO

Και τώρα πάω να δω τον Ολυμπιακό...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Γειά σου ρε Άλκη! :biglaugh:

----------------------------------------------------------------------------

Τώρα... Δεν έχω διάθεση να συνεχίσω την "κόντρα", αλλά με λύπη μου είδα οτι δεν έγινα κατανοητός από κάποιον φίλο, όσον αφορά το θέμα του "Honoured User"...

Παρ'ολα αυτά, έχει δίκιο σε αυτά που γράφει...

Δεν πειράζει, τελικά... Να είστε καλά... Κουράστηκα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα