Amiga vs Atari ST

billy είπε:
Eλπίζω στο μέλλον, αν αξιωθούμε να τα πούμε απο κοντά, να λύσουμε πλέον τις όποιες "διαφορές" μας παίζοντας... διπλό !! :D (Oχι ποδοσφαιράκι όμως. Το πολύ κανένα Speedball II, όπου τουλάχιστον είμαι μέτριος).
Εξαιρετική ιδέα!!!!! :thumbup:

Τουρνουά Atari users vs Amiga users!!!!!

Γιαααα οργανώστε το, εσείς εις τα Αθήνας...
 
Hype!! Hype η Amiga !! Τι άλλο θα διαβάσω!
Σε ποιο φορουμ γραφεις Αντωνη μου ? Δεν πιστευω να περιμενες μετα απο 25 χρονια να σου μιλησω εγω για το hype (ο θεος να το κανει) της Amiga ? Διαβασε μονο τα κειμενα σου και καποιων απο τους amigofun που συχναζουν εδω να δεις πως αντιμετωπιζετε τον οποιο ανταγωνιστη της...

Μα αν η 1000ρα ήθελε 256Κ παραπάνω τα οποία τα έβαζες αργότερα εύκολα ο ST τι χρειαζότανε?
Εδω αποφασισες οτι ο ST σχεδιαστηκε σε Lisa - λογικο φαινεται τωρα να αποφασισεις οτι δεν χρειαζοταν να κυκλοφορησει καθολου ο ST.... αραγε γιατι κυκλοφορησαν αλλα αυτοκινητα μετα το Ford T αφου ηταν οτι καλυτερο βγηκε εκεινη τη χρονια ?...

Φυσικά και έτρεχε σχεδόν όλο το software όσο τουλάχιστον επέτρεπε το νέο kickstart.
Ναι ε ? δηλαδη οολα αυτα τα παιχνιδια που εκαναν γνωστη την (τελικα) παιχνιδομηχανη amiga - που καλα καλα δεν τρεχουν ουτε σε A500 - θα ετρεχαν στην Α1000 ? Αυτο δεν θα μπορουσε να το κανει ουτε ο dadhacker...

Στο σημειο μονο της Amigoδοξας του Jay Miner, να παρατηρησω οτι ο ανθρωπος δεν εμεινε στην Ιστορια μονο επειδη καποιοι τον αναγνωριζουν ως δημιουργο της πλατφορμας Lorraine - αλλα ειχε προλαβει να παρει τον τιτλο απο την εποχη που σχεδιασε τα ΤΙΑ (Atari 2600) και ANTIC / CTIA (A400, A800).
 
ChrisTOS είπε:
Χα χα, κοιτάχτε τι βρήκα.

Άλκη δεν γλιτώνεις...
Αυτό μάλιστα !! Κορυφαίο εύρημα, που χρονολογείται απο το 2000 !! (έχει πολύ γέλιο η όλη "στιχομυθία") :D

Α, ρε Αλκη ΑΘΑΝΑΤΕ !! :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε ξέρω με τι να γελάσω περισσότερο με αυτο που έστειλε ο ChristOS (έγραψες) ή με το "hype της Amiga".

Νομίζω ότι κάπου εδώ μπορούμε να κλειδώσουμε το thread κάπως έτσι:

Headlines

Σε παγκόσμια αποκλειστικότητα στο retromaniax όλη η αλήθεια για την Amiga

  • Ποια ήταν τα πρόσωπα που αποτελούσαν τους "πυρήνες της Amiga?"
  • Ποιος ήταν αυτός ο Shock, ο billy και Amigos που γράφουν όλη μέρα για το πόσο φοβερό μηχάνημα ήταν η Amiga? Δουλειά δεν έχουν να κάνουν? Μήπως κάποιος τους πληρώνει να τα γράφουν όλα αυτά? Όλη η αλήθεια για τα σουβλάκια που τρώγανε χτες το βράδυ σε παρακμιακό γυράδικο. Ποιος δεν έβαλε τζατζίκι και γιατί?
  • Σε ποια forums μπαίνουν και γράφουν ανακρίβειες με σκοπό να αλλάξουν την ιστορία?
  • Είναι αλήθεια ότι υπάρχει κρυφό τμήμα marketing της Commodore ακόμα και σήμερα που έχει κλείσει η εταιρία?
  • Είναι αλήθεια ότι δεν είναι Η Amiga (γένος θυλυκού) αλλά ο gay φίλος ενός από τους προγραμματιστές? Το Comment στη ROM που το αποδεικνύει.
  • Οι μπόμπες του ST μήπως έχουν σχέση με τη Ριανκούρ?
 
Shock είπε:
  • Ποια ήταν τα πρόσωπα που αποτελούσαν τους "πυρήνες της Amiga?"
  • Ποιος ήταν αυτός ο Shock, ο billy και Amigos που γράφουν όλη μέρα για το πόσο φοβερό μηχάνημα ήταν η Amiga? Δουλειά δεν έχουν να κάνουν? Μήπως κάποιος τους πληρώνει να τα γράφουν όλα αυτά? Όλη η αλήθεια για τα σουβλάκια που τρώγανε χτες το βράδυ σε παρακμιακό γυράδικο. Ποιος δεν έβαλε τζατζίκι και γιατί?
  • Σε ποια forums μπαίνουν και γράφουν ανακρίβειες με σκοπό να αλλάξουν την ιστορία?
  • Είναι αλήθεια ότι υπάρχει κρυφό τμήμα marketing της Commodore ακόμα και σήμερα που έχει κλείσει η εταιρία?
  • Είναι αλήθεια ότι δεν είναι Η Amiga (γένος θυλυκού) αλλά ο gay φίλος ενός από τους προγραμματιστές? Το Comment στη ROM που το αποδεικνύει.
  • Οι μπόμπες του ST μήπως έχουν σχέση με τη Ριανκούρ?
1). O DINO. Καλύπτεται και αποφεύγει κακοτοπιές.

2). Ο Billy πληρώνεται από την Amstrad!!!!!!!!! Καλά είναι διπλοθεσίτης;;;;; Όσο για το τζατζίκι, αυτό παραμένει άλυτο μυστήριο.

3). Έλα μου ντε!

4). Η Amstrad έχει σίγουρα (και πληρώνει κάποιο billy. )

5). Αν η αντιπροσωπεία στεγαζόταν στη Συγγρού τότε..... ύποπτα τα πράγματα.

6). Δεν ξέρω - δεν απαντώ!!!

(Γειά σου ρε Αντώνη λύθηκα στα γέλια, νά΄σαι καλά!!!!!! Άπαιχτος!!!!!! )
 
Οταν δεν εχουμε να απαντησουμε κατι, ειτε βγαζουμε "αποφασεις", ειτε το ριχνουμε στη πλακα. Καλα εκανες παντως γιατι τα τελευταια σου επιχειρηματα ηταν και αυτα πολυ αστεια.
 
Μα τι επιχειρήματα να σου φέρει κάποιος?

Με έχεις αποστομώσει!
 
Μετα που αποφασισες οτι ο ST σχεδιαστηκε σε Lisa ? ή μετα που αναρωτηθηκες το γιατι κυκλοφορησε αφου υπηρχε ηδη η Amiga (σε Εκθεσιακα κεντρα) ? Στη θεση σου και εγω θα ειχα μεινει αναυδος. Καλα εκανες και το ριξες στη πλακα.
 
Μα τι άλλο μπορώ να κάνω με αυτά που διαβάζω?

Τουλάχιστον περνάμε καλά!
 
Ναι, αν φιλοτιμηθει και ο Wally να πληρωσει τα ποτα και το φαγητο - θα ειναι η καλυτερη VS συναξη εδω και χρονια.
 
Ε ναι αντίστοιχη του 3D HD Spectrum.

Επόμενο θέμα, το PC Gaming εν έτη 1985 και πως άλλαξε ριζικά το τοπίο.

Βρε τι άλλο θα διαβάσουμε.
 
Shock είπε:
Δε ξέρω με τι να γελάσω περισσότερο με αυτο που έστειλε ο ChristOS (έγραψες) ή με το "hype της Amiga".Νομίζω ότι κάπου εδώ μπορούμε να κλειδώσουμε το thread κάπως έτσι:

Headlines

Σε παγκόσμια αποκλειστικότητα στο retromaniax όλη η αλήθεια για την Amiga

  • Ποια ήταν τα πρόσωπα που αποτελούσαν τους "πυρήνες της Amiga?"
  • Ποιος ήταν αυτός ο Shock, ο billy και Amigos που γράφουν όλη μέρα για το πόσο φοβερό μηχάνημα ήταν η Amiga? Δουλειά δεν έχουν να κάνουν? Μήπως κάποιος τους πληρώνει να τα γράφουν όλα αυτά? Όλη η αλήθεια για τα σουβλάκια που τρώγανε χτες το βράδυ σε παρακμιακό γυράδικο. Ποιος δεν έβαλε τζατζίκι και γιατί?
  • Σε ποια forums μπαίνουν και γράφουν ανακρίβειες με σκοπό να αλλάξουν την ιστορία?
  • Είναι αλήθεια ότι υπάρχει κρυφό τμήμα marketing της Commodore ακόμα και σήμερα που έχει κλείσει η εταιρία?
  • Είναι αλήθεια ότι δεν είναι Η Amiga (γένος θυλυκού) αλλά ο gay φίλος ενός από τους προγραμματιστές? Το Comment στη ROM που το αποδεικνύει.
  • Οι μπόμπες του ST μήπως έχουν σχέση με τη Ριανκούρ?
http://www.youtube.com/watch?v=3oqUd8utr14

...αυτος πρεπει να'ναι...
 
οπως και να χει η amiga υπερεχει ξεκαθαρα απ τον st η amiga ειχε 4096 χρωματα ο st 500 και κατι μου φαινεται αν θυμαμαι καλα η amiga μπορουσε να εμφανισει περισσοτερα χρωματα ταυτοχρονα.. ο ηχος της amiga σαφως ηταν καλυτερος απ τον st σε οσα παιχνιδια εχω δει σε st μεσω emulator μια και το εν λογω μηχανημα δεν το ειχα ποτε μου amiga ειχα αλλα st δεν υπηρχε λογος μια και ειχα amiga παντως οπως και να χει ποιοτικα τα παιχνιδια ειναι το ιδιο γιατι οταν ουτως η αλλως μπορουσαν καποιες δεκαδες χρωματα να εχουν ταυτοχρονα και οι δυο μια πολυ ικανοποιιτικη μνημη για τα δεδομενα της εποχης οσα παιχνιδια επαιξα με τους emulators συγκριτικα δεν ειχαν καμμια ουσιαστικη διαφορα

Υπηρχαν δηλαδη εμφανεστατες μεν αλλα οχι ιδιεταιρης σημασιας και αφου το κοστος τους ηταν το ιδιο σχεδον σαφως το προβαδισμα το παιρνει η amiga
 
Οι άνθρωποι που δημιούργησαν την Amiga όντως ήταν πρώην υπάλληλοι της Atari, όπως και ο απίθανος Tramiel απο την άλλη ήταν στη Commodore! Το θέμα είναι οτί οι άνθρωποι έφτιαξαν κάτι πρωτοποριακό για την εποχή που δε θα το έφτιαχναν ποτέ στην Atari (και ειδικά στην Atari με τον Tramiel).

Τέλος πάντων, αν βάλουμε τα 2 computers κατα μέτωπο, είναι fact ότι Amiga 500>Atari 520 ST.

520 ST>Amiga 500 μόνο για midi και λόγω κόστους (το 1988 ). Παρ' όλα αυτά ήταν μια καλή εναλλακτική για λίγα χρήματα (90.000) να έχει κάποιος ένα 16μπιτο στη TV πάντα, γιατί αν ανέβαινε το κόστος με μόνιτορ κλπ πιο καλά να πήγαινε σε Amiga.
 
Μεγιστο ιστορικο λαθος. Οι ανθρωποι που δημιουργησαν το καταπληκτικο αυτο συστημα που ακουει στο ονομα Amiga, ΔΕΝ ηταν υπαλληλοι της Atari. Ηταν η εταιρεια "HiToro", μια ομαδα αρκετα ταλαντουχων ατομων που περιεφεραν τις ιδεες και τα πρωτοτυπα τους προς υλοποιηση μεχρι να βρουν χρηματοδοτη. Τη χρηματοδοτηση την ελαβαν απο μια ομαδα επενδυτων.......οδοντιατρων αλλα οταν το παραδακι στερεψε στραφηκαν στην Atari η οποια δε προχωρησε παρολο που ενδιαφερθηκε αρχικα. Μπηκε στο παιχνιδι η Commodore με μια κινηση που την ανεβασε στα υψη και την εκανε να μεινει στην ιστορια ουτως ή αλλως. Αυτη ειναι εν ολιγοις η πρωιμη φαση της Amiga. Διαβαστε και το σχετικο βιβλιο (The rise and fall of Commodore) ιδιαιτερα τωρα που ειναι ανατυπωμενο και με εξτρα υλικο, πληροφοριες, συνεντευξεις.
 
Εεε. Ο Jay Miner ήταν υπάλληλος της Atari και είχε δουλέψει στον σχεδιασμό του Αtari 400. Αναλόγως και o Steve Jobs ήταν υπάλληλος της Atari.
 
Shock είπε:
Έχεις τα δίκια σου DINO
ΑΛΛΑ

Από τη στιγμή που λες ότι αγόρασες ST επειδή ήθελες να συνεχίσεις σε Atari σημαίνει ότι δεν σε ενδιέφεραν ούτε τότε ούτε τώρα ποιος είναι καλύτερος υπολογιστής αλλά ποιος σε κάλυπτε περισσότερο "συναισθηματικά"/οπαδικά.

Ξέρω πολλούς που αγοράζουν Γαλλικά αυτοκίνητα γιατί είναι της σχολής, Ιαπωνέζικες μηχανές γιατί είναι οπαδοί, Intel γιατί είναι οπαδοί, Motorola κινητά και πάει λέγοντας.

Τους καταλαβαίνω αλλά και εκείνοι καταλαβαίνουν ότι δεν το κάνουν γιατί είναι καλύτερη η επιλογή τους έστω και στα σημεία αλλά επειδή έχουν "δεθεί" με την ομάδα/φίρμα.

Και εδώ συμβαίνει μια από τα ίδια. Ενώ και εσύ και όλοι οι Atari fans γνωρίζετε, άλλωστε το αναφέρετε πολλές φορές, την ανωτερότητα της Amiga προτιμάτε τον Atari γιατί είστε συναισθηματικά δεμένοι με την πλατφόρμα.

ΔΕΚΤΟΝ. Συμφωνώ απόλυτα!

Αλλά μη φτάνουμε να λέμε ότι ο ST είχε καλύτερο ήχο γιατί είχε Midi ή ότι είχε multitasking γιατί είχε accessories ή οι δικοί του προγραμματιστές τον πίεζαν περισσότερο από ότι οι προγραμματιστές της Amiga.

Ήταν ένα φοβερό εργαλείο αλλά ήταν και στη σκιά της Amiga, τότε και σήμερα.
δεν έχω γράψει τόσο καιρό εδώ...πήγα να γράψω διάβασα αυτό και φυσικά σταμάτησα! Τα γραψε όλα ο shock!

Κρίμα και έχω πεθυμήσει χαβαλοκαυγα με τον Ντίνο! Προκάλεσε με ρε συ για να εμπνευστώ :p
 
billy είπε:
That being said, προτιμώ ΧΙΛΙΕΣ φορες να παίζω Exolon στον Αmstrad μου (ή και σε Spectrum/C64, αν δεν βρίσκεται Amstrad), παρά σε Amiga/ST. :p

Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά οι 16μπιτες εκδόσεις "χάνουν" κατά πολύ στο gameplay - και αυτό είναι κάτι που θα το καταλάβουν μόνο όσοι είχαν ασχοληθεί εκτενώς με τις αρχικές οκτάμπιτες versions.
Δεν ξέρω γιατί αλλά και εγώ το προτιμώ στον cpc...ειναι πιο εθιστικό, πιο πορωτικό ακόμα και η απλή μουσικούλα του μου ταιριαζει περισσότερο ακόμα και από την έκδοση της δεσποινίδας! Εντάξει το είχα λιώσει στον 6128 και ίσως με πιάνει νοσταλγία όμως δεν ξερω γιατί προτιμώ την έκδοση αυτή! Πραγματικά old time classic και στο τοπ 20 του 6128
 
@ChrisTOS

Εχεις δικιο οσον αφορα τον ιδιο το μπαμπα της Amiga αλλα η ομαδα που ανεπτυξε τη Lorraine με επικεφαλης το Miner δεν ηταν ολη υπο τη σκεπη της Atari. Μη τα μπλεκουμε. Εξαλλου ο Miner δουλεψε απο τα τελη του 70 ως και τις αρχες του 80 στην Atari για την αναπτυξη "εξυπνων" τσιπ αλλα δε σημαινει οτι και ολοι οι υπολοιποι της HiToro εκαναν το ιδιο ;)
 
Πίσω
Μπλουζα