Amiga vs Atari ST

@portarinos

Γιατί ποιός ήταν υπό τη στέγη της Atari στη HiToro? λολ

O Χρήστος εννοεί αυτό που έχω γράψει και εγώ τόσες φορές ότι δηλαδή ο Miner στο παρελθόν πριν πάει στην HiToro και πριν πάει να φτιάχνει ιατρικά προιόντα (κάτι με βηματοδότες νομίζω) ήταν υπάλληλος της Atari.

Τους έκανε την πρόταση για έναν 16μπιτο υπολογιστή (στην Atari) και αφού του αρνήθηκαν εκείνος έφυγε. Αφού περιπλανήθηκε σε άλλες δραστηριότητες του πρότεινε ο δημιουργός της Activision να ανοίξουν τη HiToro.

Για περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχει video με τον Miner να λέει όλη την ιστορία.
 
Και ο δημιουργός της Activision δούλευε στην Atari. Η activision ξεκίνησε από δυσαρρεστημένους προγραμματιστές παιχνιδιών της atari.
 
@CrhistTOS Όλα περιφέρονταν γύρω απο την Atari. Πάρα ταύτα, η Atari έχασε στα σημεία!!
 
για μένα δεν έχασε στα σημεία αλλά καθαρά!
 
κανονικά τα ατάρια θα έπρεπε να υποκλίνονται στους (τέως) δημιουργούς τους και όχι οι (τέως) δημιουργοί τους στα ατάρια!
 
Shinobi είπε:
κανονικά τα ατάρια θα έπρεπε να υποκλίνονται στους (τέως) δημιουργούς τους και όχι οι (τέως) δημιουργοί τους στα ατάρια!
Όπως δεν υπάρχει παρθενογένεση στην μουσική έτσι δεν υπάρχει και στην πληροφορική, διαφωνώ.
 
Έτσι και αλλιώς δεν έχει νόημα το επιχείρημα.

Ο Howard Scott Warshaw που έγραψε το Yars Revenge, ένα από τα καλύτερα παιχνίδια για το 2600, έγραψε και το ET, το πιό διάσημο σκουπιδοπαίχνιδο όλων των εποχών.

O Gunpey Yokoi έφτιαξε τα Game&Watch και το Gameboy αλλά έφτιαξε και το Virtual Boy.

Αναλόγως ακόμα και άλλοι διάσημοι όπως ο Jay Miner ή ο Jobs μπορεί να έχουν κάνει και λάθη στην ζωή τους, πχ να είναι υπάλληλοι της Atari. Αν και ειδικά για τον Jobs, έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν ήταν καλό που συνέχισε μετά την Atari... :p
 
Maddog είπε:
...έγραψε και το ET, το πιό διάσημο σκουπιδοπαίχνιδο όλων των εποχών.
Παρενθεσουλα..

ΕΤ = σκουπιδοπαιχνιδο ειναι οταν δεν εχεις διαβασει το manual και δεν εχεις ιδεα του τι πρεπει να κανεις.

ΕΤ = a really cool game που οταν ξερεις τι πρεπει να γινει ειναι διασκεδαστικο. Επισης ειναι ισως το πρωτο παιχνιδι του 2600 που ειχε και pause mode (εστω και σαν side effect) ;)
 
phil, δεν διαφωνώ απόλυτα αλλά και Yars Revenge δεν είναι...

Εν πάσει περιπτώσει, you get my point πιστεύω. Το να έχει κάνει κάποιος κάτι σπουδαίο δεν είναι εγγύηση για την μελλοντική του απόδοση. Ακόμα και ο Μέγας Ναπολέων είχε το Βατερλό του. ;)
 
Από το Retro Gamer #91, σχετικά με το εξαιρετικό παιχνίδι North & South:

The Amiga and Atari ST versions are the ones we'd recommend to potential North & South generals.
While practically identical,
the ST actually has even better digitised sound effects and jingles than the already excellent Amiga version.
Τελικά το μηχανάκι ήταν κάτι παραπάνω από αναβαθμισμένο οχτάμπιτο ε; :)

Κάπου εδώ μπαίνει ο spyros_s και ποστάρει το "Anti Atari Demo"! :D
 
Να τα και πάλι καλοκαιριάτικα τα flame wars. Λες και δεν είχαμε την θερμοκρασία μας την μεγάλη!!

Άντε κερδίσατε και σε ένα παιχνίδι την Amiga και χάνετε στα υπόλοιπα 100. Καλή αναλογία θα έλεγα!!
 
Όχι και να κέρδισαν την Amiga στο N&S. Είναι σαν να με ξυπνάνε από όνειρο αυτή τη στιγμή.. :xm:
 
divined είπε:
Να τα και πάλι καλοκαιριάτικα τα flame wars. Λες και δεν είχαμε την θερμοκρασία μας την μεγάλη!!
Έχουμε έξι μήνες να τα πούμε... :D (αν και είχα πει οτι θα απέχω, διότι εκατηγορήθην δια φανμποϊσμό)

Άντε κερδίσατε και σε ένα παιχνίδι την Amiga και χάνετε στα υπόλοιπα 100. Καλή αναλογία θα έλεγα!!
Τι παιχνίδι όμως, ε;
 
Πράγματι το North & South είναι για απίστευτο χαβαλέ σε Multi. Οπότε, πρέπει να δώσουμε ένα + στο Πατάρι για αυτή του την πρωτιά!!

:D
 
Πάλι τα ίδια αρχίσαμε (αχ-βαχ...)

Αν είχα ένα ευρώ για κάθε κάθε φορά που ο Dino... "καταθέτει τα όπλα" (συνήθως όταν αυτού του είδους οι κόντρες μας φτάνουν στο "αμήν"), ενώ μετά απο κάποιο διάστημα επιστρέφει δριμύτερος, θα είμουν τώρα πλούσιος. :tease:

Οπως και να 'χει (και επειδή ως γνωστόν το περιοδικό αυτό δεν το διαβάζω), θέλοντας να διαπιστώσω πόσο ανώτερα είναι τα εφφέ και τα "jingles" γενικότερα, στον... "αναβαθμισμένο οκτάμπιτο", επιχείρησα να εξομοιώσω την έκδοση αυτή και να την συγκρίνω με την γνώριμή μου Amiga version.

To αποτέλεσμα; Αδυνατώ πραγματικά να καταλάβω πως βγήκε το συμπέρασμα της ανωτερότητας του ST στον ήχο του συγκεκριμένου παιχνιδιού. Απο που να ξεκινήσω;

Απο το logo της Inforgrames, όπου λείπει ο καλπασμός;

Απο το μουσικό θέμα που είναι έξοχα διανθισμένο με κωμικά εφφέ (courtesy ολόκληρης... φάρμας ζώων), ενώ στον ST ακούγεται σκέτο;

Να πούμε ίσως για το κωμικό rendition του εθνικού ύμνου κάθε χώρας, ανάλογα με την γλώσσα που επιλέγουμε;

Μήπως να μιλήσουμε για τα options, όπου τα "jingles" είναι πλουσιότερα σε ορισμένα σημεία; (ακούστε π.χ. το marching drum στο background, όταν πατάτε τις σημαίες για να ορίσετε παίκτες).

'Η μήπως να πάμε μέσα στο παιχνίδι, όπου ακόμα και εκεί ορισμένα εφφέ είναι πιό πλούσια; (ακούστε το σφύριγμα των οβίδων απο τις κανονιές όταν γίνεται μάχη, τις σάλπιγγες όταν κάνει επέλαση το ιππικό, κλπ).

Πραγματικά, είναι να απορεί κανείς με τα γραφόμενα καποιων συντακτών !!

Εγώ θα πρότεινα να βάλουμε κάποια χρήματα (να τσοντάρεις κάτι και εσύ, ok Dinο ? :diablotin: ) και να αγοράσουμε στο παλληκάρι που έγραψε αυτά που έγραψε, μερικά κουτάκια μπατονέτες για να κρατάει καθαρά τα αυτάκια του !! (διότι η καθαριότητα δεν είναι απλά μισή αρχοντιά, αλλά βοηθάει και στο να γράφονται καλύτερα reviews).

Μία πιό... τίμια (χαρ χαρ... :diablotin: ) εκτίμηση, θα ήταν αν λέγαμε ότι: έγινε φοβερή δουλειά στον ST και ο ήχος είναι σχεδόν πανομοιότυπος με εκείνον της Amiga, αν και σε τελική ανάλυση υπάρχουν ορισμένα σημεία όπου ο ήχος της Amiga παραμένει πιό πλούσιος.

Αν πάλι κάποιος πιστεύει ότι είμαι "προκατειλημμένος" επειδή έβγαλα το παραπάνω συμπέρασμα, ας κάνει απλά ένα κόπο να εξομοιώσει το παιχνίδι και στα δύο μηχανήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα εχω τρεξει και στα δυο μηχανηματα, οχι σε emulator και συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτα που εγραψε ο billy.

Η αταρι εκδοση εχει αρκετα καλο ηχο, στην αμιγκα εχει μερικους παραπανω ηχους και μουσικες.

Να σκεφτουμε επισης οτι το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν εχει (γενικα) φοβερα εφφε και μουσικη, οποτε δεν δυσκολευται

ο αταρι να ακολουθησει την αμιγκα. Σε αλλα παιχνιδια με πολλα καλα εφφε, sampling και υπεροχη μουσικη, οπως το chaos engine,

o αταρι δεν μπορει να ακολουθησει. Στο chaos engine π.χ. δεν εχει καθολου μουσικη.

Στα πρωτα παιχνιδια οπως το N&S ειναι μικρες εως ανυπαρκες οι διαφορες, μετα ανοιξε η ψαλλιδα.
 
Πολύ ωραίος ο billy!!!

Είδα και εγώ στο ΥΤ, οτι υπάρχουν κάποια παραπάνω jingles στην Amiga.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω... Μήπως στον Atari είναι καθαρότερα τα samples? (Λέω τώρα)...

Anyway... Ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία σύγκρισης με ένα αναβαθμισμένο οχτάμπιτο! :D

Κατά τα άλλα, ο Atari δε χρειάζεται να ακολουθεί ή να προσπαθεί να φτάσει κάποιον άλλο υπολογιστή.

Έχει τη δική του, ισχυρή προσωπικότητα...

Άν έβαζα στην άκρη ένα δεκάλεπτο σε κάθε έπαρση των Αμιγκάδων, θα έκανα μπάνιο στο χρήμα! :tease:
 
DINO είπε:
While practically identical, the ST actually has even better digitised sound effects and jingles than the already excellent Amiga version.
Το ίδιο ισχύει και στο Deja Vu II και μάλιστα το είχα αναφέρει στο αφιέρωμα στην ICOM στο προηγούμενο Phoenix. Για να δείτε τι τέρας αντικειμενικότητας είμαι! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21, απλά υποκλίνομαι! :worship:

Υπάρχουν και αυτοί οι Αμιγκάδες!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
DINO είπε:
Anyway... Ευχαριστώ που μπήκες στη διαδικασία σύγκρισης με ένα αναβαθμισμένο οχτάμπιτο! :D
Ευχαρίστησίς μου !! :D

Αλλωστε είναι γνωστό ότι μου αρέσουν οι συγκρίσεις - όχι γιατί ψάχνω αφορμή να "την πω" στους ST users (όπως ίσως μπορεί κάποιος να νομίζει), αλλά επειδή μου αρέσει να παίζω την καλύτερη έκδοση ενός παιχνιδιού - ανεξαρτήτως μηχανήματος.

Κατά συνέπεια, ήμουν πραγματικά περίεργος αν όντως ίσχυαν στο ακέραιο όσα γράφτηκαν για τον ήχο, ώστε απο εδώ και μπρος να επιδιώκω να παίζω το συγκεκριμένο παιχνίδι σε ST (δεδομένου ότι τα γραφικά και το gameplay είναι 99% ίδια και στα δύο μηχανήματα).

DINO είπε:
Κατά τα άλλα, ο Atari δε χρειάζεται να ακολουθεί ή να προσπαθεί να φτάσει κάποιον άλλο υπολογιστή.

Έχει τη δική του, ισχυρή προσωπικότητα...
Eν μέρει, ναί.

DINO είπε:
Άν έβαζα στην άκρη ένα δεκάλεπτο σε κάθε έπαρση των Αμιγκάδων, θα έκανα μπάνιο στο χρήμα! :tease:
Χαχαχαχα !!

Παρέθεσα πληροφορίες και λεπτομέρειες για τον ήχο της Amiga, τις οποίες ο reviewer επιμελώς "παρέλειψε", και αυτό θεωρείται... "έπαρση"; Εγώ το γνώριζα ως "stating the facts" !! :tease: (οk, το ξέρω ότι αστειεύεσαι - όπως και εγώ άλλωστε :D )

Σκέφτηκα μία απάντηση που ταιριάζει σε "reviewers" αυτού του είδους, και η οποία περιστρέφεται γύρω απο τη λέξη "αλαζονεία", αλλά άσε γιατί θα σφαχτούμε !! :diablotin:

Ως εκ τούτου, θα ολοκληρώσω λέγοντας ότι σε πάω !! (και εσύ με πάς, το ξέρω... ;) ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα