Amiga vs Atari ST

spyros_s είπε:
Δεν είναι αυτός ο ήχος...

Μίλησα για In-game μουσική...

Όταν παίζεις το Black Lamp, πατάς κάποιο από τα function keys, δε θυμάμαι ποιό, και παίζει μουσική.

Δεν το έχει ανεβάσει κανένας έτσι...
 
Ο υποκειμενικός παράγοντας είναι σεβαστός και φυσικά αποδεκτός(το λέει κάποιος που στον 6128 άκουγε όλα τα μουσικά κομμάτια μέχρι τέλους για να μην χάσει ούτε νότα) όμως δεν λέει την αλήθεια! Η αμίγκα πάντα ξεχώριζε ηχητικά και γραφικά, ήταν η καλύτερη έκδοση, αυτή περιμέναμε για να δούμε το "ταβάνι¨αυτού που μπορούσαμε να παίξουμε σπίτι μας.

Τα ηλεκτρονικά ήταν πανάκριβο χόμπι που μας στερούσε λεφτα για δισκέτες και νέα παιχνίδια!
 
DINO είπε:
Όταν παίζεις το Black Lamp, πατάς κάποιο από τα function keys, δε θυμάμαι ποιό, και παίζει μουσική.Δεν το έχει ανεβάσει κανένας έτσι...
Το F10 ειναι DINO. Ενεργοποιειται στην αρχικη οθονη και αφαιρει την μουσικη απο εκει (σαν ενδειξη οτι ενεργοποιηθηκε δηλαδη) και μεσα στο παιχνιδι με το F10 κατα βουληση μπαινει η αφαιρειται η δευτερη μουσικη.
 
DINO είπε:
Εμένα η μουσική της Amiga, μου ακούγεται όπως η μουσική του Άκη Φλωρεντή σε βιντεοταινία (και δε το λέω για να μειώσω τον κ. Φλωρεντή, αλοίμονο)...

phil_vr είπε:
H Amiga ειχε σε πολλα παιχνιδια της ενα ιδιαιτερο ηχο, σαν (σιχαινομαι τις ταμπελες αλλα θα το βαλω για να βγει καποιο νοημα σε οτι λεω) pomp-synth, που στο δικο μου ηχητικο φασμα απλα δεν υπηρχε ταυτιση.
Αρχηγέ, μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα! :thumbup:
 
Πάντως στο Venus μου αρέσει περισσότερο από ST.... βέβαια γουστάρω και ήχο από pc speaker, οπότε καλύτερα να φεύγω.... :zip:
 
keropi είπε:
Πάντως στο Venus μου αρέσει περισσότερο από ST.... βέβαια γουστάρω και ήχο από pc speaker, οπότε καλύτερα να φεύγω.... :zip:
Λεωνίδα φύγε... :p
 
phil_vr είπε:
Το F10 ειναι DINO. Ενεργοποιειται στην αρχικη οθονη και αφαιρει την μουσικη απο εκει (σαν ενδειξη οτι ενεργοποιηθηκε δηλαδη) και μεσα στο παιχνιδι με το F10 κατα βουληση μπαινει η αφαιρειται η δευτερη μουσικη.
Thanx θείε! ;)

Παρεπιπτόντως, σε προηγούμενο ποστ σου, μου έλυσες μια απορία χρόνων.... Τί έλεγε η φωνή στο Starglider... "by Rainbird"!!!!
 
DINO είπε:
Παρεπιπτόντως, σε προηγούμενο ποστ σου, μου έλυσες μια απορία χρόνων.... Τί έλεγε η φωνή στο Starglider... "by Rainbird"!!!!
Χεχε, πλεον γνωριζεις και τι ελεγε η φωνη οταν εχανες στο Space Harrier στον ST: "Δεν Πειραζει!" :)
 
Χεχεχε... Έτσι ακριβώς... :)
 
Τώρα βρήκα χρόνο και κάθησα και άκουσα την Ingame μουσική του blood money στον st

Ερώτησις

Πως μπορούσατε να μπείτε στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού με αυτη τη μουσικη;

Δεν είναι θέμα σύγκρισης δυνατοτήτων εδώ, προφανώς στον st προσπαθουσαν να κάνουν ότι καλύτερο μπορούσαν με το αρχαίο yamahaκι ενώ στην Amiga πήγαιναν σε ένα αληθινό synthesizer φτιάχνανε εκεί τον ήχο που θέλανε και μετα τον samplαρανε

Ειναι θέμα καθαρά αποτελέσματος. Ακούς το ένα tune σε όλο του το μεγαλείο με τα εφέ του μέσα το stereo panning του τα ¨αληθινά¨ όργανα και στο άλλο....

για να μην παρεξηγηθώ μου αρέσει ο fm ήχος γι αυτο και τα έχω ¨σκάσει¨ για 2 FM synths της εποχής το ένα είναι το γνωστό Yamaha DX7. Αλλα το YS απαιχει πολυ απο τον ήχο τους και είναι λογικό βέβαια.

Αλλωστε και η Paula είχε synth (όχι FM) Γιατι δεν το χρησιμοποιούσαν; Μα γιατί όσο καλο και να ήταν, δεν ήταν τόσο όσο ένα dedicated synth της εποχής
 
Αντώνη, όσο κι αν δε μπορείς να το πιστέψεις, αν ρωτήσεις κάποιον ST user, να σου πει τις πέντε (για να μην πω τρεις), καλύτερες in - game μελωδίες σε παιχνίδια για τον υπολογιστή του, σίγουρα θα συμπεριλάβει στη λίστα, τη μουσική του Blood Money...

Πολυ ατμοσφαιρική, θλιμμένη και με εξάρσεις για ανάμικτα συναισθήματα.

Ένα θα σου πω... Από προχτές που πόσταρα, ακόμα σφυρίζω τη μελωδία...
 
Μήπως σφυρίζεις της Amiga; :p

Καλημέραααα! :)
 
Κύριοι! Για να καταλήξουμε επιτέλους. Η μουσική του ST ακούγεται ετσι :acoustic: ενώ της Α500 έτσι :headbangdude: . Δεν υπαρχει κατι αλλο να ειπωθεί. Το θεμα...κλειδώνει. :p :D

Παντως αν ήθελες να ακουσεις εναν ST, μπορούσες να αγοράσεις με 1/5 της τιμής του εναν C64:D. Γιατί τόσα έξοδα;;

ΟΚ σοβαρά τώρα. Πριν 4 χρόνια είχαμε κανει την εκθεση Error Code αν θυμαστε, ο Plink δηλαδή την είχε οργανώσει. Ειχα αγοράσει εναν 1040Ste κατι μηνες πριν και είπα να τον παω από κει ως εκτρω....εεε σορι εκθεμα. Ειχα γράψει σε δισκέτες και μερικά ομολογουμένως πολύ ωραία ηχητικά ντεμάκια και κανα 2-3 παιχνίδια. Ενα απ'αυτά ήταν και το pacmania που εβαλε πιο πανω ο Φιλ. Ρε παιδιά, θα πω το σώψυχό μου. Μολις το είδα στο σπίτι όταν δοκίμαζα τις δισκέτες, αναφώνησα ότι αν είναι δυνατόν!! Να εχεις ήχο σχεδόν ίδιο με Α500(και σχεδόν ίδιο με το arcade), και τα γραφικά να είναι 8μπιτα, σχεδόν σπεκτρουμοειδή! Πώς το΄καναν αυτό;;; Και υπαρχει άνθρωπος που να εχει δει την εκδοση για Α500 και να γουσταίρνει του ST; Ακομα και τώρα;;;;

Αφτα...
 
Shock είπε:
Μήπως σφυρίζεις της Amiga; :p
Καλημέραααα! :)
Βρε λες;;;;........ Μπαααα......

Καλημέραααα....

Rygar είπε:
Κύριοι! Για να καταλήξουμε επιτέλους. Η μουσική του ST ακούγεται ετσι :acoustic: ενώ της Α500 έτσι :headbangdude: . Δεν υπαρχει κατι αλλο να ειπωθεί. Το θεμα...κλειδώνει. :p :D
Παντως αν ήθελες να ακουσεις εναν ST, μπορούσες να αγοράσεις με 1/5 της τιμής του εναν C64:D. Γιατί τόσα έξοδα;;

ΟΚ σοβαρά τώρα. Πριν 4 χρόνια είχαμε κανει την εκθεση Error Code αν θυμαστε, ο Plink δηλαδή την είχε οργανώσει. Ειχα αγοράσει εναν 1040Ste κατι μηνες πριν και είπα να τον παω από κει ως εκτρω....εεε σορι εκθεμα. Ειχα γράψει σε δισκέτες και μερικά ομολογουμένως πολύ ωραία ηχητικά ντεμάκια και κανα 2-3 παιχνίδια. Ενα απ'αυτά ήταν και το pacmania που εβαλε πιο πανω ο Φιλ. Ρε παιδιά, θα πω το σώψυχό μου. Μολις το είδα στο σπίτι όταν δοκίμαζα τις δισκέτες, αναφώνησα ότι αν είναι δυνατόν!! Να εχεις ήχο σχεδόν ίδιο με Α500(και σχεδόν ίδιο με το arcade), και τα γραφικά να είναι 8μπιτα, σχεδόν σπεκτρουμοειδή! Πώς το΄καναν αυτό;;; Και υπαρχει άνθρωπος που να εχει δει την εκδοση για Α500 και να γουσταίρνει του ST; Ακομα και τώρα;;;;

Αφτα...
Εσύ είπες δεν κσαναποSTάρεις εδώ και οτι μας βαρέθηκες!!!! :p
 
phil_vr είπε:
Τις αποψεις μου για την Amiga και τις δυνατοτητες της σαν hardware τις εχω εκφρασει και τεκμηριωσει σε παλιοτερα thread και φυσικα την εχω στεψει ως το πιο ανωτερο τεχνολογικο επιτευγμα που ειχαμε την ευκαιρια να πιασουμε στα χερια μας σαν πιτσιρικια.
Το ακατεργαστο και πολλες φορες ακαθαρτο sample που εκανε ο ST εβγαζε μια οικεια χροια που απλα προσεγγιζε πολυ κοντα τα γουστα μου.
Διάβασα με προσοχή τις απόψεις του Phil, οπότε αρχίζω να καταλαβαίνω κάποια πράγματα.

Το γενικό συμπέρασμα είναι, πως αν και στις περισσότερες περιπτώσεις η Amiga *έχει* καλύτερο ήχο, ένας ST user μπορεί να τον απορρίπτει επειδή ο λιγότερο ραφιναρισμένος chiptune του μηχανήματός του, αποτελεί κάτι το "οικείο" (και άρα πιό ευχάριστο) όταν τον ακούει, έστω π.χ. αν το αντίστοιχο κομμάτι σε Amiga έχει περισσότερο βάθος, είναι πιό ορχηστρικό με περισσότερα όργανα, κλπ.

Eφόσον μπαίνει τέτοιου είδους personal preference, "can't argue with that" - που λένε και παραέξω. :)

Πέραν τούτου, έκατσα και έψαξα λίγο και το "δευτερεύον" tune του Black Lamp, το οποίο ούτε καν το είχα υπ'όψιν μου αρχικά.

Σας έκανα δύο mp3, για να ακούσετε (πρώτο-δεύτερο).

Προσωπική άποψη: Ηχητικά είναι αρκετά "κοντά" οι δύο εκτελέσεις, αλλά της Amiga υπερέχει.

Τώρα, για το Venus the Flytrap που αναφέρθηκε πιό πάνω, λυπάμαι, αλλά δεν ανήκει στην "συνωμοταξία" των tunes που βρίσκονται σχετικά "κοντά" σε ποιότητα στα δύο μηχανήματα. Η μουσική της Amiga στο συγκεκριμένο παιχνίδι διαφέρει πολύ, και διαφέρει προς το καλύτερο. Δεκτόν αν για κάποιον ST user φαίνεται "καλύτερη" η δικιά του έκδοση λόγω οικειότητας/συνήθειας, αλλά για την πραγματική ποιότητα ούτε λόγος.

Σας ετοίμασα άλλα δύο σχετικά mp3 - όχι επειδή προσπαθώ να "πείσω" τους ST users (αυτό καταλαβαίνω πλέον ότι δεν γίνεται), αλλά: 1) επειδή δεν εμπιστεύομαι το youtube για την πιστότητά του, και 2) για όσους (λίγους) δεν γνωρίζουν απο Amiga & ST αλλά τυχαίνει να διαβάζουν το thread, και θέλουν να ξέρουν ακριβώς για τι είδους μουσικές μιλάμε: (πρώτο-δεύτερο).

Αυτά για τώρα !!

Ισως postάρω και τίποτα έξτρα μουσικούλες στο μέλλον. Προς το παρόν διασκεδάστε με αυτές (όποια απο τις δύο προτιμάτε ;) ). Προσωπική συμβουλή: Να ακούτε τα κομμάτια μέχρι τέλους. Αξίζουν !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γειά σου billαρε!!!

Φυσικα κανείς δεν προσπαθεί να πείσει κανέναν (όχι οτι θα κατάφερνε τίποτα δηλαδή)... Απλά κουβέντα να γίνεται... :)

Σε ευχαριστώ για τα uploads...

Είπα κάτι πριν και θα το ξαναπώ... Τελικά όπως έχει συνηθίσει ο καθένας...

Προσοχή όμως... Μιλάμε για τα chiptunes του ST σε σύγκριση με τον τερακάναλο στερεοφωνικό ήχο της Amiga....

Για τα samples, έχουμε ξαναμιλήσει και είναι άλλη ιστορία... :D

Το επόμενο παράδειγμα, δε θα καταφέρει κάτι, αλλά δώστε βάση στο 00:17...

[video=youtube;KTxrcTYCF-8]http://www.youtube.com/watch?v=KTxrcTYCF-8

Εδώ, στο 00:09...

 
Περα των προσωπικων προτιμησεων, υπαρχει και η αλλη πλευρα του τι κανει το καθε μηχανημα με τα προτερηματα η τα ελλατωματα του και τι αποτελεσμα βγαζει με αυτα. Το Xenon ειναι ενα αριστο παραδειγμα.. γεματος ηχος στην Amiga, πολυκαναλος, εφε, samples και ενα σωρο riff αλλα το αποτελεσμα ειναι ενοχλητικο ρε παιδια.. αχταρμας αναποδος σε σημειο να ειναι ενοχλητικη η μουσικη! Την ιδια στιγμη η μουσικη του xenon στον ST εχει ενα απιστευτο βαθος παρολο που δεν ειναι τοσο εμπλουτισμενη με τρελα καλουδια και ηχους. Και με βαση την υποδειξη του billy, τα εβαλα σε Winuae και SainT για να μην χαθω στο χασαπομαχαιρο του youtube και η διαφορα αυτη ειναι οντως υπαρκτη. Το μονο που βγαζω θετικο στην Amiga ειναι το εισαγωγικο Sector One/Sector Two κλπ που αναφωνει η φατσουλα στα επιπεδα. Εκει το sample του ST εχει την συνηθισμενη αγριαδα..

Ελεος? Oποιος αντεχει για πανω απο 5 λεπτα την μουσικη στο παιχνιδι του βγαζω το καπελο..
 
DINO είπε:
Σε ευχαριστώ για τα uploads...
Νo problem Dino !!

Eλπίζω να ακούς αυτά πλέον, αντί για το youtube... :)

DINO είπε:
Είπα κάτι πριν και θα το ξαναπώ... Τελικά όπως έχει συνηθίσει ο καθένας...
Xαχαχα !!

Dino, πιστεύω πως ναί, αυτό τείνει να ισχύει !! :D

Kάποια στιγμή σχεδιάζω να κάνω ένα πείραμα: Θα καλέσω μερικούς συναδέλφους απο την δουλειά που δεν έχουν επαφή με Amiga & ST (και άρα δεν έχουν "οικειότητα/συνήθεια" με κανένα απο αυτά τα μηχανήματα), και θα τους βάλω να ακούσουν κάποια tunes στα οποία σημειώνεται μεγάλη ηχητική διαφορά (π.χ. το Venus), ώστε να μου πούν με τα δικά τους κριτήρια, ποιό τους ακούγεται καλύτερο !! (αν και το αποτέλεσμα είναι μάλλον αναμενόμενο, διότι όπως άφησες να εννοηθεί, δεν είναι και τόσο δίκαιο να συγκρίνουμε ήχο Amiga με το chip του ST...)

Ευτυχώς υπάρχουν και τα samples, αν και πολλές φορές η δειγματοληψία έχει αρκετή "βρώμα" (θόρυβο), ενώ ενδέχεται να είναι και σχετικά χαμηλής ποιότητας για να μην πιάνει πολύ χώρο στην δισκέττα. Σε γενικές γραμμές πάντως, ειδικά για τα δεδομένα της τότε εποχής, ήταν κάτι το εντυπωσιακό. :)

Σχετικά με το Nebulus:

Πολύ καλό το το εφφεδάκι !! Εχει μία πιό "synth" χροιά στον ST. Πολύ καλό πράγματι !! :thumbup:

Στα ίδια βίντεο - απο μία άλλη ακουστική "σκοπιά":

Προσέξτε την στριγκλιά του alien που εμφανίζεται στο 0:28 στο πρώτο, και στο 0:18 στο δεύτερο !!

Επίσης, τους πυροβολισμούς στο 0:37 στο πρώτο, και στο 0:24 στο δεύτερο. :)

phil_vr είπε:
Το Xenon ειναι ενα αριστο παραδειγμα..
Χμ !! Εχω να ασχοληθώ με το (πρώτο) Xenon, απο τον καιρό του Amstrad !! Θα φροντίσω να το τσεκάρω Phil. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κάθησα και ακουσα τα mp3 του billy...

xμμμ...

Ο αταράκος είναι πολύ καλός και στα 2 mp3 αλλά σας το ξαναγράφω...η αμίγκα είναι αλλού! Σε άλλο επίπεδο, πιο ποιοτική, πιο σύγχρονη. Κρίνετε λανθασμένα διότι η νοσταλγία και οι μετέπειτα εμπειρίες δεν σας αφήνουν να το δείτε...

Επαναλαμβάνω...γυρίστε νοητά στην εποχή εκείνη με τα δεδομένα του τότε και θα καταλάβετε πόσο μπροστά ήταν η αμίγκα!! Εκ των υστέρων μπαίνει ο υποκειμενικός παράγοντας και εμποδίζει την κριτική ικανότητα ΟΛΩΝ μας!

Η ιδέα του billy πάντως να φέρει ξένους προς τις 2 πλατφόρμες κριτές είναι εξαιρετική!

Θα μου επιτρέψετε να επιλέξω αμίγκα και στα 2 παραδείγματα που βάλατε...απορώ με τον Φίλιππα για το σχόλιο του αποκρουστικού ήχου στο ξένον! Για μένα είναι μετριος και στα 2 αλλά καλύτερος στην αμίγκα! Για το νέμπουλους μου άρεσαν και οι 2 εκδόσεις!

Μου δημιουργήθηκε όμως μια απορία...η έκδοση του cpc είχε in game μουσική (επική μουσικά η έκδοση κατ εμέ ) ενώ στα 16μπιτα έχουμε μόνο εφέ...πολύ περίεργο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα