Amstrad vs Spectrum

Σπάζομαι να βλέπω άτομα που αγαπούν την δεκαετία του 80 να σκοτώνονται για μ@λ@κίες...

Φυσικά και τα δύο μηχανήματα είχαν τους οπαδούς τους για διάφορους λόγους και είχα την τύχη να τα έχω σχεδόν στην εποχή τους άρα να τα αγαπώ και τα 2.

Ο άμστραντ για την Ελλάδα ήταν κάτι το διαφορετικό. Πρόκειται για τον υπολογιστή που μπήκε σε κάθε σπίτι και ουσιαστικά εισήγαγε στους υπολογιστές μια ολόκληρη γενιά ανθρώπων. Το ολοκληρωμένο πακέτο οθόνη-δίσκος-υπολογιστής και τα αξιόλογα προγράμματα του τον έκαναν δημοφιλή σε όλους. Ο σπέκτρουμ στην χώρα μας δεν τα κατάφερε τόσο καλά συγκριτικά αφενός διότι απαιτούσε συνεργασία εξωτερικών συσκευών (tv- κασετοφωνο) αφετέρου λόγω σχήματος ανταγωνισμού, ταχύτητας φόρτωσης, υποστήριξης και δεν ξέρω και γω τι υστερούσε σε σχέση με τα cpc. Θέλετε τα παραπάνω χρώματα, το τσιπάκι του ήχου, ή αίσθηση ανωτερώτητας του ολοκληρωμένου πακέτου, η καλύτερη ποιότητα πληκτρολογίου...όλοι θεωρούσαμε τα σπεκτρουμ χειρότερα και συγκριτικά παρωχημένα. Εγώ πάντως χόρτασα παιχνίδι και στα 2 αν και στο cpc είχα μεγαλύτερη ποικιλία παιχνιδιών και τα πλεονεκτήματα της δισκέτας. Επίσης στον αμστραντ είχα και το πακμαν joystick ενώ στο σπέκτρουμ έπαιζα με τα πλήκτρα γόμες.

Τώρα για τον προγραμματισμό τι να σας πω...εγώ τα μπλε ένθετα του πιξελ πληκτρολογούσα και ακόμα θυμάμαι πως έκλαψα από οργή όταν η μάνα μου παρέσυρε κατά λάθος τα ρεύματα του γομολάστιχα και μου ρεσεταρε χάνοντας πληκτρολόγηση 7 ωρών. Στο cpc απλά τα έσωνα και τέλος.

Πάντως έχει δίκιο ο παραπάνω για το άθλιο των μόνιτορ της άμστραντ. Σαν ζόμπι κατέληγα μετά από λίγες ώρες παιχνιδιού. Ειδικά το έγχρωμο ήταν μεγάλη πίκρα. Τρελή ακτινοβολία.

Σας παρακαλώ μόνο μην πλακώνεστε πάνω στα πτώματα των αγαπημένων μας υπολογιστών...ρε γαμώτο ήταν τόσο ωραία χρόνια που δεν με ένοιαζε ποιο ήταν καλύτερο...περνούσαμε πραγματικά ωραία με αυτό που βλέπαμε και το απολαμβάναμε.

Η ατμόσφαιρα και των 2 ήταν φοβερή...δεν με νοιάζει λοιπόν ποιο είναι καλύτερο...για μένα αποτελούν ισάξια κομμάτια αναμνήσεων που κανείς δεν μπορεί να σβήσει.

Συγνώμη για το αναρχο ποστ.
 
Συμφωνώ στα περισσότερα μαζί σου (εγώ πχ δεν είχα πρόβλημα με πληκτρολογήσεις μεγάλων προγραμμάτων σε spectrum, έσωζα ενδιάμεσα χωρίς πρόβλημα και έπαιζα με pacman joystick).

Αν παρατηρήσεις το προηγούμενό μου Post δεν είναι ενάντια στον 6128 πέραν του κακού μόνιτορ, δεν μπορώ να ακούω όμως διάφορα κουλά του τύπου "Ο QL και το TV80 δεν ήταν μπροστά από την εποχή τους" και ότι τα τρισάθλια κατασκευάσματα κινέζικου και κάτω επιπέδου ήταν πρωτοπορίες, και να μη σχολιάσω.

Ας μας πεί λοιπόν ο αρμόδιος που τα λέει αυτά, πόσες συσκευές amstrad πέρα του 6128 έχει στο σπίτι του αφού είναι τόσο πρωτοπόρες καλές και φθηνές. Και ας μας πουν οι υπόλοιποι που διαβάζουν αυτό το thread αν τη δεκαετία του 90 αγόρασαν συσκευές amstrad.
 
προσωπικά αγαπάω τα CPC αλώστε είμαι κατοχος του αυθεντικού μου 464 και του 6128(και ενός 664) που δουλευουν σαν σκυλία ακόμα βεβαία σε παναθλια μονιτορ για την εποχη τους,θυμάμε οτι το πράσινο του464 πολλές φορές το σκέπαζα το βράδυ με πανάκι για να μην βλέπω το πώς φοσβόριζε,τώρα όσο αναφορά τον ΖΧ είναι τα αγαπήμενα μου ρετρό μηχανάκι σαν πιτσιρικάς τότε τα σνόμπαρα ώς απλά μηχανάκια ,όμως πλέον θεωρό ότι η σύληψη και η κατασκεύη τους ήταν απλοικά μεγαλοφυής (δοκιμάστε να συνδέσετε PC με cpc μέσω κασετοφόνου και τα λέμε) νομίζω ότι τα ευχαριστέμε και λόγο μεγέθους και λόγο ρετρό αισθησης και ίσως επιδή δεν τα χορτασα μικρός (ειχα και έχω ενα 48 και εναν ψήχτρα και εναν άλλον 48 πρός το παρόν) ,το cpc απο την άλλη είναι ποίο υπολογιστής με την εννοία την σημερινή αλλά προβληματικός λόγο όγκου (δοκιμασε να εχεις πάνω απο 18 ρετρό μηχανήματα σε ένα δωματιο και μετα τα λεμε!)

ενώ και το μονιτόρ δεν είναι ότι καλύτερο

πάντος εγώ αγαπάω και τα δύο εξίσου
 
sinclair_jim είπε:
Τί πιστεύουν? ότι έχουμε σύνδρομο κατωτερότητας?Ισως κάποιοι, που την δεκαετία του 80 είχαν οικονομικό πρόβλημα και

αναγκαζόντουσαν να αγοράσουν ZX.

Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα... κακώς ασχολήθηκα...
Δεν καταλαβαίνω τί λες... ο φίλος μας δεν είπε ότι είστε κατώτεροι, υπάρχει φοβερή διαφορά. Και η δικιά μου οικογένεια είχε οικονομικό πρόβλημα τότε και ήταν μεγάλη θυσία το να μου πάρουν τον 464. Αυτό δεν σημαίναι όμως ότι θα βγω να πώ ότι ήταν καλύτερος από τον 1040 που πήρα με πολλά δάκρυα και ιδρώτα αργότερα, μόνο και μόνο επειδή αυτόν αντέχαμε οικονομικά...

Και, όντως, αν το παίρνεις τόσο στα σοβαρά, κακώς ασχολιέσαι, αυτό είναι αλήθεια :(
 
Τώρα για να καταλάβω... Συγκρίνουμε την Amstrad σαν εταιρία ή σαν το Amstrad CPC; Εάν είναι το πρώτο, ένα έχω να πω: είχαμε κάποιο άλλο προϊόν απο την sinclair εκτός απο τα spectrum; Εάν όχι, δεν υπάρχει καν λόγος αναφοράς στα προϊόντα της πέρα της σειράς των CPC. Τώρα για να ξεκαθαρίσουμε κάποια STANDARD δεδομένα: ότι και να πείτε οι spectrum fan boys, το hardware των cpc/amstrad plus είναι κατά πολύ ανώτερο! Χωνέψτε το και σταματήστε επιτέλους τους εγωισμούς! Το οτι οι "μεγάλες" εταιρίες έκαναν μεταφορές των παιχνιδιών τους με, εννοείται, χαμηλότερη ποιότητα δεν πάει να πει τιποτα! Μην ακούω π@π@ρολογίες του στυλ "δεν έχει scrolling" κλπ γιατί είναι εντελώς άστοχο το επιχείρημα. Θέλετε scrolling;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6_RbO0Vm-AA]YouTube - Shadow of the Beast CPC parallax scrolling by Overflow

Κι αν είναι ο spectrum ανώτερος, γιατί δεν είδα software σαν το SymbOS(!!!), Zap't'Balls, Xyphoes Fantasy, Hostages, Astro Marine Corps, Megablasters, Prehistorik 2, Frez Fighter, Black Land κοκ, έστω και σαν μίζερα ports;! Πολύ απλά, γιατι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥ-ΝΑ-ΤΟΝ! Ο amstrad απέδειξε οτι μπορεί να κάνει spectrum emulation πολύ πιο πριν υπάρξει η έννοια "emulation"!!! Και δεν υπάρχει λόγος να με απαντήσει κάποιος postάροντας links απο το youtube με PRECALCULATED demos (πραγματικά εντυπωσιακά) του spectrum. Εάν είναι να το πάμε εκεί, έχουμε και οι amstradάκιδες να δείξουμε:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yTBjuX4EYIY]YouTube - Amstrad CPC: Midline Process (1/2) - http://CPCrulez.free.fr

Για να ολοκληρώσω, το spectrum το σέβομαι στο ότι ήταν ένα φτηνό μηχάνημα με καλές για την τιμή του, επιδόσεις που πραγματικά βοηθούσε τον αρχάριο/άσχετο να μπει στον χώρο των υπολογιστών. Αλλά μέχρι εκεί! Εάν ήθελες ν' ασχοληθείς λιγάκι πιο σοβαρά με τους 8bitους έπρεπε ή να περάσεις σε c64 ή σε cpc...
 
Είναι πραγματικά κρίμα που είσαι τόσο εμπαθής και, όχι μόνο χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις, αλλά και επιτίθεσαι προσωπικά. Δείχνει το πόσο ώριμος και αντικειμενικός είσαι.

gtsamour είπε:
Καλά.... ο Gryzor πάει να μας πείσει ότι τα κουβαδοκατασκευάσματα mini hifi που ήταν του κώλου τελείως(μαζί πάει και το τελείως γελείο και τελείως ξεφτιλοκατασκευής τηλέφωνο) ήταν πρωτοπορίες
Εχμ... αντιπαρέρχομαι τις χυδαιότητές σου (μια συζήτηση να δώ με χρήστη Spectrum που να μήν την καταντήσει flame... αμάν πια) για να πω ότι αρκεί κάποιος να κοιτάξει τα δεδομένα επισκευών/επιστροφών για να δει ποια ήταν η ξεφτιλοκατασκευή...

gtsamour είπε:
και μπορούν να συγκριθούν με επινοήσεις όπως ο QL και το TV80.
Φίλε σπεκτρουμά, βγάζει τόσα read errors το μαικροντράιβ σου που φαντάζεσαι πράγματα; Ουδέποτε σύγκρινα, και ανέφερα τον QL και το TV80 σε εντελώς διαφορετικά σημεία, ίσως να έχεις συνηθίσει από τον αχταρμά του colour clashing και να επιχειρηματολογείς ανάλογα (ειλικρινά, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το site, βοηθάει φοβερά!)

gtsamour είπε:
ΕΛΕΟΣ... αν θές να μας πείσεις ότι μια τηλεόραση τσέπης εν έτη 1984 δεν ήταν κάτι μπροστά από την εποχή του, τι να σου πω....
Ειλικρινά, αν μου πεις πού το είπα αυτό θα θυσιάσω τον 6128 Plus μου στο επόμενο meeting. Θα τον πετάξω στη θάλασσα. Θα πέσω κι εγώ μαζί του. Αααα, κάτσε, μάλλον φταίει που η ψηλή ανάλυση του μηχανήματος δεν σε αφήνει να διαβάσεις σωστά αυτά που γράφει κανείς...

gtsamour είπε:
Ποιά φθηνά hifi στο λαό και κουραφέξαλα, τότε που η amstrad έβγαλε αυτές τις σάχλες τα hifi ήταν ήδη πολύ προσιτά. Σήμερα έχω δεί να τα πουλάνε σε κάτι λαϊκές και γιουσουρούμ.
Σήμερα; ΣΗΜΕΡΑ; Κυρίες και κύριοι, σας παρουσιάζω τη χρονομηχανή. Αλλά επειδή είναι κατασκεύασμα γνωστού οραματιστή δεν σας πηγαίνει απλά μπρος και πίσω, αλλά απλά ανακατέβει εποχές! Φοβερό! :D

Και όχι φίλε μου, τα hifi δεν ήταν καθόλου προσιτά, γι αυτό και όσοι είχαμε σπίτι μας γνωρίζαμε, ώς παιδιά, ότι επρόκειτο για μεγάλη επένδυση. Διάβασε διαφημίσεις από τα 70s (έχω πολλές να σου δώσω...) να δεις για τί τιμές μιλάμε.

gtsamour είπε:
Θα έλεγα να βγάλεις τις παρωπίδες και γιατί όχι, ΚΑΙ τη μαρμελάδα και να ζήσεις για λίγο στην πραγματικότητα.
Δεν θα τελειώσουμε αυτό το Σ/Κ...

gtsamour είπε:
Επίσης Gryzor, μην αναφέρεσαι σε dithering και anti-aliasing γιατί το πόσο σχετικός και γνώστης είσαι σε τέτοιου είδους τομείς, το είδαμε και σε ένα άλλο post. Τα πολλά χρώματα και όλα αυτά που αναφέρεις καλά είναι σε στατικές εικόνες και σε κάποια demos αλλά σε games και ειδικά σε εκείνα που έχουν scrolling, είναι πρακτικά ανεφάρμοστα.
Εεε υποθέτω ότι με την εμπαθή, και πάλι, επίθεσή σου αναφέρεσαι στην 'ασχετοσύνη' μου σχετικά με τις 'ικανότητες' του Spectrum να βγάλει σε στατικές οθόνες clashing σε 8x1 grid, που προφανώς δεν το ήξερα. Αφού αρέσκεσαι τόσο στο να επιτίθεσαι έτσι ας είναι, αλλά τουλάχιστον διάβασε και τίποτα πριν βουτήξεις την πένα σου στο μελάνι. Απάντησα στις στατικές εικόνες με στατικές εικόνες (duh?). Αναρωτιέμαι γιατί θα μου κόψεις το δικαίωμα να αναφέρομαι σε dithering και antialiasing - δεν σε πιάνω, απλά θα αναφέρω ότι και τα δύο απαντούνται στον τύπο της εποχής και αναφέρονται σε παιχνίδια του Amstrad με scrolling και τα όλα τους. Μπορείς να κατεβάσεις τα σχετικά σκαναρίσματα από το site μου.

gtsamour είπε:
Scrolling της προκοπής δεν μπορούσε να κάνει στην απλή ανάλυση πόσο μάλλον στην υψηλή που λές.
Επιτέλους ένα επιχείρημα που έχει κάποια βάση. Βέβαια, το ότι υπάρχουν πολλά παιχνίδια με pixel-level scrolling, ακόμα και σε mode 1, κάτι λέει.

Θα παρατηρήσω όμως το εξής: στο ένα μηχάνημα (S) το ότι έχει μετριότατη (ουσιαστικά) ανάλυση και λιγοστά και χάλια χρώματα είναι, λέει, προτέρημα, γιατί έχει γρήγορο scrolling. Το ότι έρχεται χωρίς θοόνη είναι προτέρημα, γιατί είναι φτηνότερο. Στο άλλο μηχάνημα (Α), το ότι δίνει τη δυνατότητα για χαμηλή ανάλυση με πολλά όμορφα χρώματα, με καλό scrolling ή υψηλότατη ανάλυση που δύσκολα κινείται, είναι μειονέκτημα. Το ότι έρχεται με οθόνη είναι μειονέκτημα, γιατί δεν ήταν Ιiyama TFT.

gtsamour είπε:
Όσο για το αν το άθλιο πράσινο αλλά και το έγχρωμο monitor 14'' τύπου "γλόμπος" του amstrad ήταν καλύτερο από μια οποιουδήποτε μεγέθους έγχρωμη tv, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Απλά αυτό σου επέβαλλε η amstrad και το έτρωγες στη μάπα.
Αντιπαρέρχομαι, και πάλι, τις τυπικές ύβρεις σου, για να πώ ότι οι οθόνες ήταν τηλεόρασης. Άρα... Και, βέβαια, δεν είπε κανείς ότι ήταν καλύτερες από μία 24" που μπορεί να είχαμε στο σαλόνι μας. Άλλα ήταν τα προτερήματα, αλλά μάλλον τα φαντάζομαι γιατί αυτό μου επέβαλε η Amstrad και τα έτρωγα στη μάπα (???!!!)

gtsamour είπε:
Α και κάτι τελευταίο για τον fgbrain αλλά και για τον Gryzor μια που συμφωνεί... κόμπλεξ κατωτερότητας σημαίνει να είσαι ανώτερος ή ισάξιος πραγματικά από κάποιον και να πιστεύεις ότι είσαι κατώτερος. Οπότε καλύτερα να ξέρεις κάτι πρίν το πείς, για να μην εκτίθεσαι κιόλας.
Τεχνικά, έχεις δίκιο, και δεν χρειάζεται καν να αναφέρεις links (αν και αναρωτιόμουνα πότε θα το έκανε κάποιος). Με το να παίζεις με semantics δεν καταφέρνεις κάτι. Απλά ο φίλος fgbrain το ανέφερε με τη σημασία που έχει για τον πολύ λαό (κατώτερος που το παίζει ανώτερος) και όχι με την επιστημονική έννοια. Αλλά, αυτά μας επέβαλε η Amstrad αυτά τρώγαμε στη μάπα, οπότε τί περιμένεις, παρωπίδες στα μάτια έχουμε...

gtsamour είπε:
Αν παρατηρήσεις το προηγούμενό μου Post δεν είναι ενάντια στον 6128
Όχι, είναι υπέρ του Spectrum ueber alles.

gtsamour είπε:
δεν μπορώ να ακούω όμως διάφορα κουλά του τύπου "Ο QL και το TV80 δεν ήταν μπροστά από την εποχή τους"
Χμμμ μάλλον θα κουνήθηκε κάτι στο μηχάνημά σου (βάλε blue-tak στη μνήμη) και το output φαίνεται χάλια, δεν πας να ξαναδιαβάσεις μήπως ανακαλύψεις πού το είπα αυτό;

gtsamour είπε:
Ας μας πεί λοιπόν ο αρμόδιος που τα λέει αυτά, πόσες συσκευές amstrad πέρα του 6128 έχει στο σπίτι του αφού είναι τόσο πρωτοπόρες καλές και φθηνές. Και ας μας πουν οι υπόλοιποι που διαβάζουν αυτό το thread αν τη δεκαετία του 90 αγόρασαν συσκευές amstrad.
Βασικά, κάποιους 464, 664, 6128, 464+, 6128+, +2 ( :D ), NC100, NC200, κάμποσα περιφερειακά και εκτυπωτή, ένα μικρό στερεοφωνικό, ένα ραδιοξυπνητήρι που άντεξε περισσότερο από το ακριβότατο Sony, και είμαι σίγουρος ότι όλο και κάτι μου διαφεύγει. Αλλά, βεβαίως, δεν έχω ιδέα για το τί αποδεικνύεται με όλα αυτά. Μήπως εσύ κυκλοφορείς με C5? Aν ναι, θα περάσεις να με πάρεις για την επόμενη συνάντηση;

ASiC είπε:
Τώρα για να καταλάβω... Συγκρίνουμε την Amstrad σαν εταιρία ή σαν το Amstrad CPC;
Δυστυχώς, είναι πολύ σύνηθες. Εϊναι σχεδόν αξιωματικό το ότι μάι συζήτηση με σπεκτρουμα θα γυρίσει στο "ο δικός μου μπαμπάς είναι πιο όμορφος από τον δικό σου" σε ανύποπτο χρόνο και να ακατανόητη αξία. Προφανώς ο Sinclair ήταν ρομαντικός και οραματιστής, ενώ εσχάτως τον Sugar δεν τον χωνεύω καθόλου, αλλά όση σημασία έχει αυτό για την ποιότητα των προϊόντων άλλο τόσο έχει το χρώμα των κερασιών στο Τόκυο.

ASiC είπε:
Για να ολοκληρώσω, το spectrum το σέβομαι στο ότι ήταν ένα φτηνό μηχάνημα με καλές για την τιμή του, επιδόσεις που πραγματικά βοηθούσε τον αρχάριο/άσχετο να μπει στον χώρο των υπολογιστών.
Αυτό ακριβώς είναι... και εκεί μπαίνει το κόμπλεξ κατωτερώτητος που αναφέραμε - στο ότι σώνει και καλά πρέπει να βγει το καλύτερο μηχάνημα...
 
Κατ αρχην μην τρελαινεσαι.

Οσοι παρακολουθουν το φορουμ ξερουν την ιδιοτυπη κοντρα με σκοπο την πλακα.

Οσοι οχι,απλα ξενερωνουν τους υπολοιπους που διασκεδαζουμε.

Ο Amstrad βγηκε ενα σκασμο χρονια μετα.

Οι Spectrumαδες παιζαμε 4 χρονια πριν ξεκινησετε τις δισκετες.

Και ειναι θεμα γουστου.

Ο Amstrad διεθετε καλυτερο hardware (οχι ομως τετοιο που να δικαιολογει τα τοσα χρονια διαφορα στη κυκλοφορια) που σπανιως το αποδεικνυε και με επιλογες που τον εκαναν "πολυχρωμο" αλλα lowdef και αργο κατα κανονα.

O Speccy ειχε colour-clash για να μην εχει τα παραπανω.

Επιλογες...

Σε αλλους λοιπον αρεσει η πρωτη και σε αλλους η δευτερη επιλογη.

Τα περι ορεξεως ειναι γνωστα...το πραγμα ειναι τοσο απλο

Οσο για τα Amstrad "hifi" παλι ειναι με τι βολευετε ο καθενας.

Αλλοι την παλευουν,αλλοι βαζαμε 2 φραγκα στην μπαντα και αγοραζαμε κατι αξιοπρεπες.

Τα περι ορεξεως ισχυουν και εδω
 
Kι επειδή κάποιος είπε και 1-2 σοβαρά πράγματα, θα συμφωνήσω με τον Wally ότι όταν βγήκε ο 464 δεν ήταν όσο μπροστά θα έπρεπε. Και αυτό ήταν αποτέλεσμα της βιασύνης να βγει στην αγορά

Άλλοι βάζανε 2 φράγκα στη μπάντα και παίρνανε μηχάνημα της προκοπής :D
 
Αλλά περιμεναν 4 χρονια...
 
Gryzor είπε:
Και, όντως, αν το παίρνεις τόσο στα σοβαρά, κακώς ασχολιέσαι, αυτό είναι αλήθεια :(
Οχι! δεν το παίρνω προσωπικά! Αυτό έλειπε... #)

(γελάω με τους φανατισμούς κάποιων από εδώ μέσα...)

Απλά κάποιοι πρέπει να διορθώσουν τα Ελληνικά τους για να μην παρεξηγούμαστε...
 
This is technology ladies and gentlemen! :headbangdude:

completewn4.jpg


Relax! :D
 
Ασε μας βρε παλιοDino που πάς να βάλεις φωτιές στην κόντρα!!! Άντε...να μην ανεβάσω καμιά φωτό από το Atari 2600 μου! χαχαχα...

Και για να ολοκληρώνουμε την κουβέντα... είναι τελείως άστοχο να συγκρίνουμε μετά από τόσα χρόνια τα 2 αυτά μηχανήματα, εμείς που τα αποκτήσαμε τότε σαν παιδιά και τα αγαπήσαμε σαν τίποτε άλλο στον κόσμο! Δεν υπάρχει περίπτωση να πεί ο Amstradάς ότι ο Spectrum είναι καλύτερος,ούτε ο Spectrumάς ότι ο Amstrad είναι καλύτερος! Μόνο ένας ουδέτερος πιστεύω θα μπορούσε να κρίνει χωρίς προκαταλήψεις! (DINOOOO! εσύ είχες ποτέ κανένα από τα 2?). Βασικά... όταν με το καλό γεννηθεί η κορούλα μου...και μεγαλώσει λιγάκι... θα δεί και τα 2 μηχανήματα σε λειτουργία...Το πιό πιθανό,θα είναι να μου πεί πως ασχολούμαι με μπαχατέλες (το ίδιο λέει και η γυναίκα μου!),αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω την γνώμη της βλέποντας παιχνίδια και στα 2 μηχανήματα!

Και ναί ρε παιδιά...μηχανήματα κρίνουμε...όχι εταιρίες! Και τώρα την Microμ@λ@κή την βρίζουμε... αλλά όλοι σχεδόν windows χρησιμοποιούμε! Τί πάει να πεί αυτό? Επίσης,ναί ο Sugar ήταν φραγκοφωνιάς...αλλά μήπως έχει μία από τιε λίγες εταιρείες απο τα 80s που υπάρχει ακόμα?

Αντε...αφήστε τα μίση...και πάμε να διαβάσουμε κανένα review! Rygaaar... έχω ετοιμάσει καμιά 15αριά!!! από εβδομάδα ετοιμάσου για νέο Τσουνάμι!!! :)
 
DINO είπε:
This is technology ladies and gentlemen! :headbangdude:
completewn4.jpg


Relax! :D
Αυτός είσαι... ας είναι καλά μία φίλη μου που ξέθαψε τον 800XL της από το πατάρι για μένα!

Επίσης, η φωτό είναι πολύ σωστή για ένα λόγο ακόμα: για να μας θυμίζει ότι υπήρχαν και άλλα μηχανήματα, και (ακόμα πιο σημαντικό) 1-2 ήπειροι πέρα από τη δική μας, όπου η τεχνολογία προχώραγε και σε σπιτικό επίπεδο και ας μήν είχαν έναν Sinclair με τα φτηνά του ή έναν Sugar με τα ολοκληρωμένα του. Quod erat demonstrandum.

...

Μόλις γύρισα από Στουρνάρη όπου είχα πάει να πάρω το Retro Gamer (επιτέλους εδέησαν και φέρανε το #49). Κάθισα μετά για ένα καφεδάκι εκεί πέρα και το ξεφύλλιζα... Και σκεφτόμουνα τί κρίμα, πραγματικά, που κάποια άτομα παίρνουν τα πράγματα τόσο σοβαρά και προσβάλουν όχι μόνο άλλα άτομα, αλλά και την υπέροχη ατμόσφαιρα αυτού του φόρουμ. Μου άρεσε πολύ που είδα αυτό το thread γιατί πίστευα ότι θα γινόταν όμορφη συζήτηση, με πειράγματα και κλείσιμο ματιών, αλλά δεν περίμενα τέτοιο trolling...
 
Stanfromgreece είπε:
Βασικά... όταν με το καλό γεννηθεί η κορούλα μου...και μεγαλώσει λιγάκι... θα δεί και τα 2 μηχανήματα σε λειτουργία...Το πιό πιθανό,θα είναι να μου πεί πως ασχολούμαι με μπαχατέλες (το ίδιο λέει και η γυναίκα μου!),αλλά πολύ θα ήθελα να μάθω την γνώμη της βλέποντας παιχνίδια και στα 2 μηχανήματα!

Μέσα κι εγώ. Όταν με το καλό αποκτήσω κορούλα (δεν είναι καν στο φούρνο, οπότε πρόκειται απλά περί ευχής), σκέφτομαι ότι θα παίζω μαζί της Pong στην τηλεόραση... Πραγματικά! Κάτι μου λέει ότι είναι πολύ πιο εκπαιδευτικό και χρήσιμο απ'ό,τιδήποτε άλλο σύγχρονο παιχνίδι!
 
Μου άρεσε πολύ που είδα αυτό το thread γιατί πίστευα ότι θα γινόταν όμορφη συζήτηση, με πειράγματα και κλείσιμο ματιών, αλλά δεν περίμενα τέτοιο trolling...
Αφενος ολα ξεκινησαν απο καποιες κουβεντες περι "συμπλεγματων" και αφετερου δεν εχει κατανοηθει απο ολους το κλιμα της ρετρο-κοντρας εδω μεσα.

Κριμα...ειμαστε 2 χρονια+ "επανω" και περιμενα οτι καποια πραγματα θα ειχαν γινει αντιληπτα.

PS:Παω για RetroGamer.Επιτελους εδεησαν!thanx for the tip
 
Έιχα καιρό να κάνω trolling, μπορώ να πω το ευχαριστήθηκα :D :D

Πάνε εκείνες οι καλές εποχές του GRM με τα αμίμητα ξεκατινιάσματα LOL
 
Μα δεν νομίζω ότι το είπε στα σοβαρά... Όπως έγραψα και σε ένα σχετικό PM:

Σχετικά με τον fgBrain, όχι επειδή είναι Αμστραντάς, αλλά επίσης νομίζω δεν πρέπει να τον συννερίζονται, αν μή τί άλλο γιατί (τουλάχιστον στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ξέρω για άλλες) δεν νομίζω ότι το έλεγε στα σοβαρά. Αν το έλεγε στα σοβαρά θα τον αντέκρουα κι εγώ, αλλά πώς να το κάνουμε, κομπλεξικοί, είστε :p (κι εμείς, δεύτεροι, 'me-too's', σνομπ κι επίσης κομπλεξικοι).

Υπάρχει μία διαφορά (και μία λεπτή γραμμή) ανάμεσα στο 'δούλεμα' και την προσβολή, και πρέπει να διακρίνουμε τόσο το πού θα προσβάλουμε τον άλλο όσο και το αν πρέπει να προσβληθούμε (δηλαδή, και από τις δύο πλευρές)...
 
Ένα καλό trolling τα έχει όλα στις σωστές αναλογίες, αλλιώς δεν θα ήταν trolling :D
 
Gryzor είπε:
Μόλις γύρισα από Στουρνάρη όπου είχα πάει να πάρω το Retro Gamer (επιτέλους εδέησαν και φέρανε το #49)
8) Εγώ πως γίνεται να έχω πάρει το #50 εδώ και 3-4 μέρες;
 
χαίρομαι που ηρέμησαν τα πράγματα...πολιτισμός!!!
 
Πίσω
Μπλουζα