ATARI 1040STE Ε..Ε..ΕΦΤΑΣΕ

santosp

RetroActive
Joined
25 Νοέ 2008
Μηνύματα
298
Αντιδράσεις
1
Μολις εφτασε!!!!! :cool:

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άντε,δώσε και photos στο λαό τότε,να εμπλουτιστεί και λίγο το thread....
 
Ελα ντε! Πέταξε βόμβες και εξαφανίστηκε! :mad:

:D
 
Καλορίζικος!!! Πάντα τέτοια!!!
 
DINO είπε:
Καλορίζικος!!! Πάντα τέτοια!!!
Ρε συ DINO, θελεις να παθω καρδια?! Πως τις πετας τις εκφρασεις αυτες?! Αφου το ειπε και ο highlander.. "There can be only.. STFM!".. τι STe(κτρωματα) ειναι αυτα? :) :)
 
Χε χε!!!

Άλλος ένας Atarian, ρε συ phil!!!!! Τους φάγαμε τους Amigaδες!!!!!

Μη σου ξεφύγει οτι είσαι διπλός πράκτορας, σε παρακαλώ! :D
 
Λοιπον, κυριοι. Αγοραστηκε απο ενα πολυ καλο παιδι που εχει στουντιο ηχογραφησεων στην Θεσσαλονικη, ο οποιος μολις ειχε διωξει ενα TT ή FALCON(δεν θυμαμε) πριν λιγο καιρο.:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Η αρχικη αγγελια ελεγε οτι περιλαμβανε 4 mb μνημης, αλλα τελικα κανεις δεν ξερει τι γινετε. Αυτο σημαινει οτι μαλλον εχει μεσα του 4χ256, και τα σημακια που βλεπετε μαζι δεν ξερουμε τι ειναι. (Αντωνη μου -προς Θεσσαλονικιο- και χωρις μνημη να τον εδινες παλι θα τον αγοραζα). Ολα αυτα θα ανιχνευτουν και θα ενημερωθειτε.

Το πακετο περιλαμβανει: 1 ΑΤΑRI 1040STE, 1 MOUSE, 1 ΚΑΛΩΔΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ, 1 SM124 MONITOR, 1 ΦΙΛΤΡΟ ΟΘΟΝΗΣ ΜΕ ΣΙΤΑ (ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΟΡΤΕΣ ΓΙΑ ΤΙς ΜΥΓΕΣ, ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΛΕΠΤΗ ΠΛΕΞΗ.....ΟΛΕ :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:), SIM 3x????, 1x SIM ????, 10 X FLOPPY DISKS TA ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ:

D1 OMIKRON DISK MEGA AND ST (GERMANY)

D2 GEMBENCH V4.01 - PROFILE V2.08 - SYSINFO V8.14 - ICD CHECK -HOW FAST - MEMORYSPEED

D3 FASTCOPY 3,5 - ACOPY ST 1,2M - BITTE EIN BIT 3,9

D4 NVDI V3.01 FOR ATARI ST (WITH CPX)

D5 USEFULL UTILITIES FOR ATARI ST

D6 1ST WORD PLUS 3.15 - TUC 1.02

D7 STEINBER CUBASE V2.0 (GREEK) FOR ATARI ST

D8 ASTERIX - MINDBEWDER

D9 ISMAR (DISK A)

D10 ISMAR (DISK B)

Τι ειναι ολα αυτα, ενας Θεος ξερει. Δεν βιαζομε ομως.

Γιατι Atari? Γιατι μια ζωη ειχα Αmiga και την βαρεθηκα, γιατι ειμαι περιεργος, γιατι θελω να δω πως δουλευει απο πρωτο χερι το περιφημο midi, για αλλα που δεν θυμαμε τωρα, αλλα και απο σεβασμο στον μεγαλο (καποτε) αυτον κατασκευαστη.

Αφου απηβδησα να ψαχνω και τελικα αφου βρισκω να μην μπορω να φερω ενα Atari, για διαφορους λογους που δεν ειναι της παρουσης, ενα μεσημερι μετα την εργασια μου, μπηκα στο σπιτι εκατσα στον καναπε, πηρα το laptop και νευριασμενος εκανα αναζητηση στα Ελληνικα. Αφου γυρισα 10 σελιδες ξαφνου πεφτω σε μια αγγελια μιας καρα αγνωστης ιντερνετοφυλλαδας, και κατεβαινωντας προς τα κατω βλεπω την αγγελια (στα 80 ευρω) με ενα τηλεφωνο. Ναι καλα λεω... και τηλεφωνο με παραπανω ψηφια...και εσενα περιμενε...εχει περασει και ενας μηνας. Απο την αλλη...και ποιος την ξερει αυτη τη σελιδα...και αν δεν το χει δει ουτε η μανα του...και αν ειχα ροδες θαααα.......

Μια και δυο παιρνω τηλεφωνο, και ακουω το πρωτο ΝΑΙ, υπαρχει, βασικα εχω 2, αλλα το ενα το δουλευω ακομα στο studio,... και να τσεκαρω πρωτα αν δουλευει, και θα σε παρω εγω πισω. Κ Α Τ Α Λ Α Β Α λεω.

Τα υπολοιπα απλα ειναι ιστορια. Θυμαστε τον γερομπισμπικη παππου στην διαφημηση. <<Κι αν σου κατσει>>? Και εσυ απο την αλλη αναρωτιεσε τι? Μηπως η βαρκα? Ε λοιπον εκατσε.

Αλλα η καταρα που θα με ακολουθει ειναι και παλι εδω. Ακομα και στο γκρι Η ΚΙΤΡΙΝΙΛΑ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ. Ειμαι πιστευω τοσο ατυχος που και Μαυρο να το παρω παλι θα ξεφυτρωσει κιτρινιλα. Και για να με εκδικηθει θα ξεγλυστρουσε και στο γραφειο μου. Και λεω ατυχος γιατι ο εν λογω φιλος δεν καπνιζει. Ε τοτε ρε Αντωνη πως... Να ξερεις το ειχα δωσει ενα διαστημα στον κουμπαρο μου και.....ξερεις καπνιζει σαν φουγαρο. :bash: τους κουμπαρους.

Σε αυτην την περιπτωση δεν σκεφτομε ακομα να το βαψω (ακομα), γιατι εχω την αισθηση οτι καθαριζετε. Θα τα λιωσω ολα κυριολεκτικα. Εχω υποψη και ενα νεο καθαριστικο, το οποιο ομως θελει πολυ προσοχη στην εφαρμογη. Θα δουμε....

Προς ωρας θα πρεπει να ανοιχτει, να καθαριστει, να αλλαχτουν πυκνωτες οπωσδηποτε στην τροφοδοσια και οπου αλλου χρειαζετε, και υπαρχει περιπτωση αν δω ολοκληρωμενα σε βασεις (κεντρικων λειτουργιων), να αλλαχτουν με επιχρυσες. Για το τελευταιο επιφυλλασομε.

Μια απο τις πρωτες μοντες θα ειναι το διπλο TOS boot, το ενα με το παλιο καλο για συμβατοτητα, και το αλλο το νεοτερο, για ολα τα αλλα. :D

Για ολα θα ενημερωθειτε οπως παντα και με φωτο.

Τελικος σκοπος αφου ολοκληρωθουν ολα τα παραπανω, ειναι να μπει σε ενα γραφειο με το sm124 για text και programming, και το 1084sd για παιχνιδια. Τα δυο monitor θα συνδυαστουν με ενα rgb switch ωστε να ειναι ευκολη η ενναλαγη. Επειτα θα αρχισουν οι τροποποιησεις που αξιζουν τον κοπο κατ εμε.

Rygar τον satana και τα ματια σου. Το κοστος στην παντα. Ποτε θα βγει μας ενδιαφερει. Εγω επιφυλασσομε για εκεινο το usb και ethernet module. Εχω και εγω τις ακρες μου. Τα καλυτερα ερχονται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το τελευταίο είναι γεγονός. Νομίζω ότι το retromaniax έχει γίνει το σπίτι ενός άτυπου AtariHellas !

3 Amigάδες και ένα λεωφορείο Atarάδες !

Ωραίος ο STE :)
 
Καλώς τα δεχτηκες! :)

Αντε και μια γερή μπουγάδα τώρα για να να ξανανοιώσει το μηχανάκι

:D :D:D
 
phil_vr είπε:
Ρε συ DINO, θελεις να παθω καρδια?! Πως τις πετας τις εκφρασεις αυτες?! Αφου το ειπε και ο highlander.. "There can be only.. STFM!".. τι STe(κτρωματα) ειναι αυτα? :) :)

Καλα καλα παιδι μου... οταν μεγαλωσεις θα γινεις stereo, θα ασου αγορασω ενα blitter, και θα σε γεμισω 4096 χρωματα εκ των οποιων δουλευω πολλα μαζι. :tease: :tease: :tease: :tease: :tease:

ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ.....ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
 
santosp είπε:
Καλα καλα παιδι μου... οταν μεγαλωσεις θα γινεις stereo, θα ασου αγορασω ενα blitter, και θα σε γεμισω 4096 χρωματα εκ των οποιων δουλευω πολλα μαζι. :tease: :tease: :tease: :tease: :tease:
Ο STFM ηταν και παραμενει το κορυφαιο μηχανημα των ST ρε σεις!! Τιμιο και αληθινο. Το λεει και το ονομα του.. "Simple Technology makes a Ferocious Machine!"

Ενω το STE.. "Sorry Tramiel E μα θελω να γινω amiga μα δεν μπορω!", η αλλιως "ST amiga wannabE" :) :) :)
 
Ο STE, δυστυχώς, ήταν μια περίπτωση "too little - too late"...

Αν προσθέσουμε και τα μικροπροβλήματα ασυμβατότητας με τους STFM, βλέπουμε πως τα πράγματα δεν θα μπορούσαν να πάνε καλύτερα...

Μα να μην κάνει boot σε medium res και να θέλει patch????? :xm:
 
phil_vr είπε:
Ο STFM ηταν και παραμενει το κορυφαιο μηχανημα των ST ρε σεις!! Τιμιο και αληθινο. Το λεει και το ονομα του.. "Simple Technology makes a Ferocious Machine!"
Ενω το STE.. "Sorry Tramiel E μα θελω να γινω amiga μα δεν μπορω!", η αλλιως "ST amiga wannabE" :) :) :)
Να στο μεταφρασω εγω αλλιως?

Sorry Tramiel αλλα κοπανε αργησες να με βγαλεις στην κυκλοφορια λιγο παραπανω. Γιατι δεν περιμενες αλλα 10 χρονια.

Ακου θελω να γινω Amiga.. Τι κακιουλες ειναι αυτες?

ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΙΓΚΕΣ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΠΑΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΑΤΑΡΑΔΩΝ ΕΔΩ. ΑΝΤΕ ΠΟΥ ΟΛΟ ΦΑΓΩΜΑΡΑ ΕΙΣΑΣΤΕ

!!!!Το 1ο αρχικο post συμπληρωθηκε.!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προς τους Atari users: εμείς οι αμιγκάδες σας αγαπάμε μαζί με τα ελαττώματα σας. Εμείς ως amiga users τείνουμε εκ των πραγμάτων στην τελειότητα οπότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός. :)

Σοβαρά τώρα...τι διαφορά είχε ο ste από τον stfm; Δεν έτυχε ποτέ να μάθω...
 
spyros_s είπε:
Προς τους Atari users: εμείς οι αμιγκάδες σας αγαπάμε μαζί με τα ελαττώματα σας. Εμείς ως amiga users τείνουμε εκ των πραγμάτων στην τελειότητα οπότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός. :) Σοβαρά τώρα...τι διαφορά είχε ο ste από τον stfm; Δεν έτυχε ποτέ να μάθω...
I must resist. I must resist. I must resist.

H/W scrolling, DMA sound, 12-bit palette,standard blitter.
 
spyros_s είπε:
Προς τους Atari users: εμείς οι αμιγκάδες σας αγαπάμε μαζί με τα ελαττώματα σας. Εμείς ως amiga users τείνουμε εκ των πραγμάτων στην τελειότητα οπότε δεν υπάρχει ανταγωνισμός. :) Σοβαρά τώρα...τι διαφορά είχε ο ste από τον stfm; Δεν έτυχε ποτέ να μάθω...
Σπυρο ακομα δεν τον πηρα, δεν μπορω να σου κανω τον ειδημον. Τσεκαρε τον στο wikipedia και θα τα βρεις ολα. Οσο για τους πολεμου τουσ κανουν πιστευω για να περνα η ωρα. Εγω ομως δεν εχω χρονο για χασιμο.

Χρηστο κανονισε. Μην λες αλλα γιατι θα ερθω αποψε κιολας σπιτι σου και να κοιμηθουμε μαζι :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp είπε:
Χρηστο κανονισε. Μην λες αλλα γιατι θα ερθω αποψε κιολας σπιτι σου και να κοιμηθουμε μαζι :cheers:
Κανένα πρόβλημα. Απλά δεν σου εγγυώμαι ότι θα φύγεις με το 100% του ρέτρο h/w που θα φέρεις ;) . Προς το παρόν να σου πώ για τις δισκέττες σου.

Έχουμε και λέμε:

OMIKRON BASIC: Καλούλα, αλλά GFA δεν είναι.

D2: Benchmarking and system information utilities. Στο TOS υπάρχει το cookie system στο οποίο αποθηκεύονται οι πληροφορίες του συστήματος και το οποίο χρησιμοποιούν προγράμματα για να βλέπουν το προφίλ του H/W αλλά και εγκατεστημένο λογισμικό το οποίο μπορούν να χρησιμοποιήσουν. Π.Χ. NVDI

D3: Floppy Disk copiers.

D4: NVDI 3.01 +CPX. Λοιπόν, το NVDI είναι screen accelerator + speedoGDOS (To GDOS είναι οδηγός γραμματοσειρών μεταξύ άλλων) και υποστηρίζει και TTF. Είναι από τα must have προγράμματα.

D5: Useful utilities

D6: Επεξεργαστής κειμένου χωρίς γραμματοσειρές (σε απλά ελληνικά ένας text editor με λειτουργίες format (είδατε πόσο απλά ελληνικά ;) ).

D7: Cubase vr 2.0. Το Cubase είναι το καλύτερο κατά πολλούς πρόγραμμα MIDI. Δεν ξέρω αν ασχολείσαι με το θέμα μουσικής, εγώ πάντως δεν έχω ιδέα. Εδώ είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά (κάτι που είναι γελοίο να γίνει στον ST).

D8: Νομίζω ότι είναι ένα γερμανικό παιχνίδι του Asterix και όχι το sidescrolling platformer.

D9+D10: Είναι ISHAR. Καταπληκτικό RPG. Το μόνο που έχω παίξει.
 
Πίσω
Μπλουζα