ATARI 8bit games

Atari 8bit micros - Παιχνίδια

Η ξαφνικη επαναφορα συζητησεων για τον 800XL μου ανοιξε ξανα την ορεξη.

Συνεδεσα τον 800XL και ασχοληθηκα αρκετα μαζι του, κατι που ειχα να κανω χρονια...για πολυ καιρο απλα τον αναβα για συντηρηση.

Πολλα τα εχω ξεχασει...πχ αν μπορω σε υπαρχον MyIDE image να προσθεσω και αλλα παιχνιδια

Να πω εξ αρχης οτι η composite συνδεση με συγχρονη τηλεοραση που εχω δεν με ικανοποιει καθολου και σιγουρα αδικει τα παιχνιδια

Παρ ολα αυτα συνεχιζω να πιστευω (παρα του οτι δεν το επιθυμω) οτι τα παιχνιδια του ειναι μετρια.

Βγαζω στην ακρη τα conversion απο 2600.

Εχω φορτωμενο ενα πληρες σετ παιχνιδιων κυκλοφοριας εως το 2009 περιπου

Αυτη τη βδομαδα επαιξα αρκετα παιχνιδια

Μου αρεσαν τα Star Raiders II, PastFinder, Rescue on Fractalus, Rainbow Walker, Encounter!, DropZone, Battlezone, TrailBlazer, Gyruss, Caverns of Mars, DimensionX αλλα δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα τρελα απο τεχνικης αποψης.

Καποια δεν μου φορτωνουν με το MyIDE οπως πχ τα Raid Over Moscow, Mercenary, International Karate, Zybex, ElektraGlide(αγκρρρ)

Τα blocky γραφικα μαζι με τα composite artifacts μου χαλανε τις εντυπωσεις.

Ιδιαιτερα με χαλανε τα platform (πχ Montezuma, Bounty Bob, Bruce Lee κτλ). Tα βαζω διπλα σε ταπεινα platforms ακομα και 16K Spectrum (πχ Sir Lancelot) και τα A8 προσφερουν κατωτερη εμπειρια IMHO.

Δεν υπαρχει διαθεση για Versus και σκοτωμους αλλωστε αυτα τα εχουμε εδω και χρονια αφησει πισω. Προσωπικα θα ηθελα τα A8 παιχνιδια να υπερεχουν απο τον C64 αλλα φοβαμαι οτι δεν ισχυει κατι τετοιο.

Τι γνωμη εχετε εσεις για τα Α8 παιχνιδια?

Ποια συμπαθειτε παραπανω?

Εχετε προβληματα στην απεικονιση?

Ποιος ο καλυτερος τροπος συνδεσης του 800XL με TV?

Γενικα θα ηθελα να κανουμε μια κουβεντα για τα παιχνιδια της πλατφορμας...να ανακαλυψουμε και κρυμμενα διαμαντακια
 
Έλα ρε παλιο-atarian! :D

Λοιπόν...

Σύμφωνα με το RetroGamer, έχουμε τα εξής καλά:

STAR RAIDERS


ENCOUNTER



RAINBOW WALKER



PASTIFINDER



BOULDERDASH



DROPZONE



RESCUE ON FRACTALUS



BOUNTY BOB STRIKES BACK



THE EIDOLON



YOOMP!


Επίσης, δες το TOP25 των επισκεπτών του AtariMania.

Εγώ, από τη δική μου εμπειρία και σαν παιδί, αλλά και στα υπόλοιπα χρόνια που έπαιζα, σου προτείνω:

MS PAC-MAN (Χωρίς επιπλέον σχόλια)

KANGAROO (Φανταστικό arcade platform)

DIG DUG (κλασικό Atari gaming)

CRYSTAL RAIDER (εξαιρετικά εθιστικό)

ARCHON (πολύ καλό και σαν solo, αλλά διπλό απογειώνεται)

THRUST (Εθιστικό και αδίστακτο)

ELEKTRA GLIDE[/b]

ALTERNATE REALITY: THE CITY (adventurάκι)

ATTACK OF THE MUTANT CAMELS (Jeff Minter είναι αυτός)

WHO DARES WINS II (Το ξέρεις αυτό)

PENGO

DONKEY KONG JUNIOR (Απολαυστικότατο platforming με φοβερό Nostalgia factor)

(Αν δε το ξέρεις ήδη, στο site της AtariMania, πατώντας στα Atari logos, βλέπεις screen shots)

Από εκεί και πέρα, μπορείς να ψάξεις στους ατελείωτους budjet τίτλους των Mastertronic, Code Masters κλπ. (ξέρω οτι λατρεύεις τέτοιους τίτλους)... :D

Μερικές δικές μου προτάσεις, από τη δική μου εμπειρία, όπως προείπα:

HENRY'S HOUSE

ΖΥΒΕΧ (Η αποθέωση του διπλού / κάνε έναν κόπο να ακούσεις όλη τη μουσική των τίτλων)

PANTHER[/b]

TRANSMUTER

FEUD

BMX SIMULATOR

MILK RACE

LA SWAT

Θα επανέλθω μόλις θυμηθώ κάτι άλλο...

UPDATE:

BLUE MAX (Πλέον κλασικό)

DESMOND'S DUNGEON (Super Platformin')
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα για την κατώτερη εμπειρία θα διαφωνήσω, τα περισσότερα παιχνίδια στον Α8 είναι κολλημένα στα 60fps κάτι που δεν συμβαίνει στα 2 z80. Τεσπα, δες και αυτά που σου προτείνω και μου λες:

Timeslip (κάτι που δεν θα δεις ποτέ αλλού)

Crownland, μιας και σ αρέσουν τα platformers

The Great American Cross Country Road Race

Matta Blatta (ήταν pack in με τον 130XE μου, πολύ δύσκολο παιχνίδι)

Για καλύτερα από τον C64, σίγουρα Moon Patrol

Επίσης και το Xevious αλλά μόνο κατά προσωπική άποψη

Κατά τα άλλα προς το παρόν δεν έχω να προσθέσω πολλά σε αυτά του Dino.
 
Wally είπε:
Τα blocky γραφικα μαζι με τα composite artifacts μου χαλανε τις εντυπωσεις.

Ιδιαιτερα με χαλανε τα platform (πχ Montezuma, Bounty Bob, Bruce Lee κτλ). Tα βαζω διπλα σε ταπεινα platforms ακομα και 16K Spectrum (πχ Sir Lancelot) και τα A8 προσφερουν κατωτερη εμπειρια IMHO.

Μουαχαχά !!

Καλά, όχι ότι δεν το είχα προβλέψει... :D

Φαντάσου ότι το Panama Joe είναι μέσα στα τρία πρώτα games που έπαιξα σε home micro (σε spectrum συγκεκριμένα), και παρ' όλο που το υπεραγαπάω, προτιμώ *χίλιες φορές* να παίζω το Montezuma's Revenge σε Atari !!

Οσο για το Bruce Lee, τι να πω... Μιλάμε για την σπεκτρουμοέκδοση όπου ο "Πράσινος Γιάμο" *δεν* είναι πράσινος !! :p :p (παλιότερο σχόλιο, εδώ).

Tώρα, για αγαπημένα μου αταρο-games, είχα αναφέρει κάποια στο παρελθόν, αλλά θα γράψω μερικά ακόμα. (σημειωτέον ότι μου αρέσουν να τα παίζω και σε άλλες εκδόσεις τους -όπου ή αν είναι διαθέσιμες- όπως π.χ. για C64 ή και για Αmstrad)

Alley Cat (απο τα διαμάντια του Bill Williams (RIP) πριν προχωρήσει στην επόμενη "λογική συνέχεια" μετά τον Atari 800, την Amiga, με τα Sinbad, Pioneer Plague, Mind Walker)

Necromancer

Star Raiders (*ΑΥΤΟ* είναι το παιχνίδι που θα έπρεπε να έχουν μόνιμα να παίζει στην αντιπροσωπεία - αν ήθελαν να τραβήξουν απο νωρίς νεαρούς αγοραστές για τα οκτάμπιτα Ατάρι. Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι υπήρχε έκδοση και για 2600, αλλιώς θα την είχα σίγουρα αποκτήσει - έστω και που είναι κατώτερη της αυθεντικής !! Τουλάχιστον παρηγορήθηκα στον Amstrad με το Codename MAT. Eπίσης να σημειωθεί ότι η έκδοση για ST είναι πολύ "λίγη", και κατά συνέπεια επίσης κατώτερη σαν σύνολο !! )

Star Raiders II (εξαιρετικό, με 2η καλύτερη έκδοση, εκείνη του Amstrad)

Εlektra Glide

Bruce Lee

Montezuma's Revenge

Αlternate Reality (*φοβερό* αλλά και ζόρικο RPG, απο σειρά που δυστυχώς έμεινε ημιτελής)

Mercenary (απο τα personal favorites, καθώς και του Captain Kal :) )

Encounter

Dropzone

International Karate (το λάτρεψα σε C64, αλλά φυσικά δεν ξεχνάμε και την έκδοση του Atari)

MULE (εξαιρετικό, και ιδιαίτερα απολαυστικό με πολλούς παίκτες. Μιμητές αυτού του στυλ ήταν και μεταγενέστερα games όπως Traders και Subtrade στην Amiga)

The Seven Cities of Gold (και πάλι απο Dan Bunten. "Special review" της C64 version στο Phoenix :D )

Archon (λατρεμένο !!)

Rainbow Walker

Boulder Dash (ώρες ατελείωτες...)

Miner 2049er (ο "πρόγονος" του θρυλικού Manic Miner. Eξυπακούεται πως μαζί με το Μάινερ-τουέντυ-φόρτυ-νάινερ, καλό θα είναι να δείτε και το Bounty Bob Strikes Back)

Jumpman (Eθιστικότατο !! Δείτε και το Jumpman junior)

F-15 Strike Eagle (Λίγο πριν γίνει mainstream ο φοβερός C64, η Microprose των Bill Stealey & Sid Meier κυκλοφόρησε (αρχικά σε Ατάρι) το παιχνίδι που έμελλε να γίνει η "ναυαρχίδα" της εταιρίας).

Solo Flight

Kennedy Approach

NATO Commander (να δείτε και παρόμοιους strategy τίτλους, όπως τα Conflict in Vietnam, Crusade in Europe, Decision in the Desert)

Rescue on Fractalus (απλά, έπος. :headbangdude: Μαζί με το Koronis Rift, τα δύο πιό αγαπημένα μου της Lucas γι' αυτό το μηχάνημα)

Ballblazer

Eidolon

Koronis Rift

Eastern Front (απο τα κορυφαία παίγνια του μεγάλου Chris Crawford :thumbup: )

Legionnaire

Excalibur

Βάζω και μερικές photos για να γίνει φάση... (είναι παλιές -βγήκαν το 2009- αλλά "κρατάνε" :D )

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChrisTOS είπε:
Τώρα για την κατώτερη εμπειρία θα διαφωνήσω, τα περισσότερα παιχνίδια στον Α8 είναι κολλημένα στα 60fps κάτι που δεν συμβαίνει στα 2 z80
Ως κονσολάς θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό. Αν ένα πράγμα δεν μου άρεσε ποτέ στα home σε σχέση με τις κονσόλες ήταν το χαμηλό frame rate στα περισσότερα games (λίγο καλύτερα στον C64 γενικά). Ακόμα και στο Atari 2600 βλέπαμε 60fps... Επίσης τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα γιατί έχουμε έντονα κόκκινα, μπλε κλπ και όχι σκοτωμένα κίτρινα μουσταρδί και μωβ...

Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω πως θα προτιμούσα τα 8μπιτα Atari από τα άλλα αν και τα περισσότερα παιχνίδια που έχω δει είναι από το Atari 5200 (που είναι η console version του Atari 400/800).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για τις προτασεις.

Για τα 60 καρε συμφωνω.

Και περα απο αυτo παντα με εντυπωσιαζε η γρηγορη κινηση στo στο Attack of the Mutant Camels - η γρηγορη παραγωγη "σκηνικων" στο Rescue On Fractalus - η σβελταδα και τα "particle effects" :) στο DropZone (δεν το εχω παιξει σε C64), η ομαλοτητα στο ElektraGlide κτλ.

Ειδα πολυ καλα conversions οπως αυτο του Trailblazer αλλα και παρα πολυ ασχημα (τα περισσοτερα).

To παιχνιδι που με εντυπωσιασε περισσοτερο στον τεχνικο τομεα παντως ειναι το Εncounter!. Πρεπει να τσεκαρω αν ειναι οντως το πρωτο home micros FPS. Δεν μου ερχεται στο μυαλο καποιο αλλο αυτη τη στιγμη.

Mου θυμιζε το Backlash που επαιζα στην Amiga και τυχαια εμαθα οτι ειναι απο τον ιδιο δημιουργο.

Θα τσεκαρω και την C64 εκδοση να δω τι ψαρια πιανει.

Παντως συνεχιζει να με χαλαει η χαμηλη οριζοντια αναλυση που μου σακατευει την εμπειρια σε καποια genres οπως τα platforms και τα top-down.

Επισης περιμενα απο τοσο μεγαλη παλετα, καλυτερη επιλογη χρωματων στα παιχνιδια. Λιγα με εντυπωσιασαν εκει οπως πχ το Rainbow Walker. Καπου νομιζω ειχα διαβασει (αλλα δεν το βρισκω) οτι η επιλογη χρωματων στα Α8 βασιζοταν στο ιδιο hue (?)

Επειδη ενδεχεται η κακη TV εικονα που εχω απο το composite να επηρεαζει την κριση μου, θα τα δω και σε emulator.
 
Καλά, δεν έχεις ένα scart της προκοπής, να βάλεις?
 
Καταπληκτικό θέμα...παρακολουθώ και ολοένα ανοίγει η όρεξη μου για έναν Atari 800 XL...αχχχ, τι μου κάνετε ...έχω κι ΕΝΦΙΑ να δώσω, δε με λυπάστε ??
 
Captain Kal είπε:
Καλά, δεν έχεις ένα scart της προκοπής, να βάλεις?
Όχι, ο A8 δεν βγάζει RGB. Μπορείς βέβαια να βγάλεις S-Video και νομίζω ότι υπάρχουν και converters για HDMI.
 
Όχι, ο A8 δεν βγάζει RGB. Μπορείς βέβαια να βγάλεις S-Video και νομίζω ότι υπάρχουν και converters για HDMI.
Αν η έξοδος monitor, είναι ίδια, με τον 130ΧΕ που έχω, βγάζει γιατί τον έχω δοκιμάσει. (Ήταν και ο billy μαζί :) που τεστάραμε τον αταράκο). Δυστυχώς έχει προβλημα με το αριστερό joystick port!!!).
 
Το joystick port είναι εύκολο να το φτιάξεις. Λογικά έχει το γνωστό θέμα που θέλει μια μικρή ανανέωση των κολλήσεων στη πλακετά. Το δικό μου το είχα πάει πάμπολες φορές για αυτή την επισκευή ;)

Για το καλώδιο τώρα, μην μπερδεύεις το scart με το RGB. Aν ο Atari σου δεν έχει VBXE (κάρτα γραφικών) τότε δεν βγάζει και RGB. Βλέπεις Composite over SCART. Και είναι πολύ εύκολο να το τεστάρεις. Απλά ανοίγεις το scart και βλέπεις ότι το συνδεδεμένο pin είναι το PIN 19. Άλλωστε το monitor port του A8 είναι αυτό:

Monitor port (female jack): (all but 400, NTSC 600XL, SECAM 800XL,

3 o o 1 SECAM 130XE, XEgs)

o o

5 o 4

2

1. Composite Luminance (except PAL 600XL: Not Connected)

2. Ground

3. Audio Output

4. Composite Video

5. Composite Chrominance (except 1200XL: Not Connected; PAL 600XL: Ground;

all but very late-production 800XL: Not Connected)
 
Wally είπε:
Επισης περιμενα απο τοσο μεγαλη παλετα, καλυτερη επιλογη χρωματων στα παιχνιδια. Λιγα με εντυπωσιασαν εκει οπως πχ το Rainbow Walker. Καπου νομιζω ειχα διαβασει (αλλα δεν το βρισκω) οτι η επιλογη χρωματων στα Α8 βασιζοταν στο ιδιο hue (?)
Παρόμοια απορία είχα κάποτε και εγώ. Moυ απάντησε σχετικά ο φίλος npac, ο οποίος έχει μεγάλη εμπειρία και τεχνικές γνώσεις πάνω στα οκτάμπιτα atari. (η απάντηση βρίσκεται στις δύο τελευταίες παραγράφους του post)
 
Το joystick port είναι εύκολο να το φτιάξεις. Λογικά έχει το γνωστό θέμα που θέλει μια μικρή ανανέωση των κολλήσεων στη πλακετά. Το δικό μου το είχα πάει πάμπολες φορές για αυτή την επισκευή
Έχουμε καμιά διεύθυνση, μπας και αποφασίσω να στείλω, Atari 130xe, και megaSte 2 για επισκευή?
 
Αν μιλάμε για το Joystick port, ο ηλεκτρονικός της γειτονιάς σου. Το μονο που χρειάζεται είναι να βάλει λίγο καλάι κάτω εκεί που γίνεται η σύνδεση της θύρας με τη μητρική. Παίρνει περίπου 10 λεπτά με το λύσιμο και το δέσιμο του Atari. Τώρα το συγκεκριμένο πρόβλημα το φτιάχνω μόνος μου.
 
Το μονο που χρειάζεται είναι να βάλει λίγο καλάι κάτω εκεί που γίνεται η σύνδεση της θύρας με τη μητρική.
ΟΚ! Κατάλαβα!!! :thumbup:

Παίρνει περίπου 10 λεπτά με το λύσιμο και το δέσιμο του Atari.
Ευκαιρία και για ένα καθάρισμα λοιπόν!!!! (Όταν το αποφασίσω :p )
 
Nemo είπε:
Προβολή συνημμένου 107474

Kaz Kompo 2013 Τι ειναι αυτο ????

Ολες οι Atari 8 bit νεες game κυκλοφοριες του 2013 συγκεντρωμμενες σε ενα αρχειο .

Καλα και τι κανουμε στο παρων thread στις προηγουμενες σελιδες , (μπορει να πει καποιος )???

Αν και οι περισσοτερες σημαντικες-τρανταχτες κυκλοφοριες αναφερθηκαν ηδη ,ολο και καποια -αρκετα απ οτι φαινεται απο τις 80+ entries- θα μας ξεφυγαν ,οποτε ειναι ευκαιρια να τα προσεξουμε σε δευτερο χρονο.

Βεβαια περα απο το προφανες ολα σε ενα/οργανωτικο κινητρο των game κυκλοφοριων του 2013 , παραλληλα διοργανωνεται και ψηφοφορια για τα κορυφαιa games της χρονιας ....

H λιστα αλφαβητικα

Τα κατεβαζετε ολα μαζεμενα σε ενα >>>> d/load link μολις εναμιση Mb .

Προέλευση >>> http://atariage.com/forums/topic/225673-kaz-kompo-2013-vote-for-your-favourite-games-from-the-last-year/

Και το αντιστοιχο Kaz Kompo 2014 με ολες τις Atari 8 bit νεες game κυκλοφοριες του 2014 συγκεντρωμμενες σε ενα αρχειο .

D/load link >>> Atari 8 bit νεες game κυκλοφοριες του 2014 σε ενα αρχειο

Προελευση Αtariage forums
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο βρε Nemo! :thumbup:

Να δω πότε θα βρω χρόνο να ασχοληθώ...
 
Ωραιος! Τωρα πρεπει να δω αν μπορω να φτιαξω επιπλεον partition στο MyIDE ή πρεπει να τα κανω απο την αρχη!!! Αγκρρρ
 
...κι εγώ πρέπει να "ξηλωθώ" για να πάρω 'κανα 8μπιτο Ατάριο...Διπλό και Τριπλό Αγκρρρρ !!! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα