Bibi-bo Μέρος 1ο

snakeyes08 είπε:
Καλή προσπάθεια για μια ελληνική απάντηση στη Barbie, αλλά δυστυχώς ήταν κατώτερης ποιότητας.Πόσες φορές μου ξεκόλλαγαν τα χέρια (κυρίως οι καρποί) και το κεφάλι της, δε λέγεται.

Μόνο μια απέκτησα σε όλη την παιδική μου ηλικία (τη μπλε μπαλαρίνα) κι αυτή επειδή μου την έκαναν δώρο.

Πάντα θεωρούσα τη Barbie πιο ωραία κούκλα
Έτσι και έσπαγαν τα χέρια πάει....όλα τα μέλη της συνδέονταν με ένα λάστιχο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν η ΒΙ-ΒΙ-ΒΟ είχε καλύτερη κατασκευή και μικρότερο κεφάλι, σίγουρα θα ήταν καλύτερη.

Όχι ότι οι Barbie πήγαιναν πίσω σε κατασκευή στα 90s.

Ο λαιμός μπορούσε να σπάσει αρκετά εύκολα, και αν έβγαιναν τα πόδια δεν έμπαιναν στη θέση τους με τίποτα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
snakeyes08 είπε:
Αν η ΒΙ-ΒΙ-ΒΟ είχε καλύτερη κατασκευή και μικρότερο κεφάλι, σίγουρα θα ήταν καλύτερη.Όχι ότι οι Barbie πήγαιναν πίσω σε κατασκευή στα 90s.

Ο λαιμός μπορούσε να σπάσει αρκετά εύκολα, και αν έβγαιναν τα πόδια δεν έμπαιναν στη θέση τους με τίποτα...
Οι καλύτερες πιστεύω ήταν η Φίλις και η Fashion Corner...αν και όχι τόσο αυθεντικές,είχαν ανθεκτικά πόδια,χέρια και κεφάλι (το κεφάλι τους δεν σηκωνόταν πάνω) απλά στριφογύρισε και αν έβγαινε μπορούσε να ξαναμπει.Και ήταν οι πιο φτηνές με 1000 δρχ
 
snakeyes08 είπε:
Καλή προσπάθεια για μια ελληνική απάντηση στη Barbie, αλλά δυστυχώς ήταν κατώτερης ποιότητας.Πόσες φορές μου ξεκόλλαγαν τα χέρια (κυρίως οι καρποί) και το κεφάλι της, δε λέγεται.

Μόνο μια απέκτησα σε όλη την παιδική μου ηλικία (τη μπλε μπαλαρίνα) κι αυτή επειδή μου την έκαναν δώρο.

Πάντα θεωρούσα τη Barbie πιο ωραία κούκλα
Α, αυτο θελει απαντηση (δεν μπορω να επιτρεψω σε καποιον να διασυρει ετσι την αξιοπιστια και την ομορφια της αγαπημενης μου κουκλας)

Ενα crash-test αναμεσα στις δυο κουκλες

Προσωπο:

Βibi-bο: μεγαλα υπεροχα ματια, με διαφανες πλαστικο και γαλαζια ιριδα. Υπεροχες βλεφαριδες!!!!

Barbie: ματια κουμποτρυπες, χωρις βλεφαριδες(!!!!) απλα ζωγραφισμενα πανω στο πολυ μικρο πλαστικο προσωπο.

Βibi-bο: πολυ ομορφο στομα, με παραλλαγες σχεδιων χειλιων (δεν ειχαν ολες το ιδιο στομα)

Barbie: τραγικο, μικρο και αχρωμο

Βibi-bο: πανεμορφη μικρη γαλικη μυτουλα

Barbie: ανυπαρκτη μυτη

Βibi-bο: υπεροχα μαλλια, σε διαφορετικα μηκη και χρωματα, που ανετα μπορουσες να χτενισεις, να τα κανεις κοτσιδακια, πλεξουδες, κτλ

Barbie: μαλλια σαν βαμβακι, εντελως ακαταλληλα για χτενισμα, που ξεριζωνονταν με την πρωτη (τι να τα κανω τα μαλλια αν δεν μπορω να τα χτενισω!)

Σωμα:

Χερια

Βibi-bο: δυνατοτητα να κουναει τους καρπους και να λυγιζει τα χερια

Βarbie: χερια πολυ μικρα, ανυπαρκτα

Ποδια

Βibi-bο: πολυ γλυκα ποδαρακια, με πληθωρα παπουτσιων ασορτι με το φορεμα

Barbie: οι πιο ασχημες πατουσες! πραγματικα ανυπαρκτα ποδια, τα παπουτσακια δεν μπορουν να σταθουν σε τετοια ποδια.

Φορεματα:

Βibi-bο: καταπληκτικα φορεματα, που ανετα χρησιμοποιουσες πολλες φορες χωρις να καταστρεφονται. Ακομα και σημερα απορω με την δουλεια που ειχαν κανει. Τα σετ ρουχων ηταν απο καθημερινα μεχρι πολυ εξεζητημενα

Barbie: τρελα ρουχα εκτος πραγματικοτητας

Παπουτσια (το αγαπημενο μου θεμα)

Βibi-bο: ...τα παπουτσια της Bibi-bο ηταν λατρεμενα, μεχρι και σκαλισματα ειχαν επανω

Barbie: βαρετα και αχρηστα γιατι δεν στεκονται με τιποτα στα ανυπαρκτα ποδια της κουκλας.

Για να ανακεφαλαιωσουμε, οποιος εχει παιξει με τις δυο κουκλες μπορει ανετα να καταλαβει οτι η Bibi-bo ειναι κλασεις ανωτερη της Barbie :p
 
Καθεμιά έχει και τα αρνητικά της!!!!!!!!!!!
 
Άκρως συλλεκτικές...είχα μια κασέτα "με τη bibibo στην εξοχή" της αδερφής μου ήταν και της έβαλα χαρτάκια πάνω για να γράφεται και έγραψα pop κομμάτια,μόνο 4 κομμάτια σε κάθε πλευρά χώρεσε,δηλαδή λιγότερο από 15 λεπτά διαρκούσε η ιστορία (και στις δύο πλευρές το ίδιο είχε)
 
Kαλά... το crash test της Dom μεταξύ Bi bi bo και Barbie είναι όλα τα λεφτά!!! :rofl:
 
Ας βάλω και αυτό!

Δεν θυμάμαι να το έχω ξαναδει, μάλλον θα ήταν ακριβό κομμάτι για λίγες και εκλεκτές.. :xm:

έχει και "αληθινό κασσετοφωνο" (με την κασσέτα να μπάινει κάτω από το αυτοκίνητο.. :eek: )

bibibocar.jpg
 
WOW! Πρώτη φορά το βλέπω! Μήπως όμως είναι "μαϊμού"; Γιατί αφενός μεν η κούκλα μέσα στο αυτόκίνητο δε μου φέρνει σε Bibi-Bo, αφετέρου δε, δεν βλέπω πουθενά το λογότυπο της el-Greco.... Λέω τώρα....

Εγώ ήξερα ένα άσπρο κάμπριο της Bibi-Bo, που το είχε μια φίλη μου!
 
Το λογότυπο μπορείς να το διακρίνεις κάτω δεξιά αν προσέξεις καλύτερα.Όντως η κούκλα δεν φέρνει καθόλου σε Bibi-Bo και ούτε που το έχω ξαναδεί.Σίγουρα θα ήταν σε περιορισμένες ποσότητες αφού τα παιχνίδια αυτά ήταν πανάκριβα.
 
Μερικες φωτογραφιες απο την συλλογη μου. Καθε φορεσια περιλαμβανει τα αντιστοιχα παπουτσακια, αξεσουαρ και καπελο.

Μια απο τις πρωτες φορεσιες μου



Ειχα υποσχεθει στον georgeiko να ποσταρω το νυφικο της Bibi-bo. Περιλαμβανει τις μπομπονιερες, λαμπαδες, μπουκετο λουλουδιων:



Mια ακρως επισημη εμφανιση



Η Bibi-bo με μαγιο



Με το νυχτικο της



Με ενα καθημερινο φορεμα



Με κιμονό



Με μια βραδινη εμφανιση (η αγαπημενη της αδερφης μου)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domniki, δεν παίζεσαι!!!!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

Πραγματικά, απίστευτη ποιότητα! Καμία σχέση με τα ξεκ..λα χαζομοντελάκια που φέρουν οι σημερινές Barbie κ.λπ.!
 
Candy4ever είπε:
Domniki, δεν παίζεσαι!!!!ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ!!!!

Πραγματικά, απίστευτη ποιότητα! Καμία σχέση με τα ξεκ..λα χαζομοντελάκια που φέρουν οι σημερινές Barbie κ.λπ.!
Οχι, για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους...δεν υπαρχει καλυτερη απο την Bibi-bo #)
 
Τέλειες οι φωτογραφίες σου domniki και τα ρούχα διατηρούνται σε άψογη κατάσταση!Αυτές τις μπομπονιέρες μινιατούρες τις θυμάμαι σαν χθες.Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι αγαπήθηκε τόσο πολύ αυτή η κούκλα στη χώρα μας.Καμία σχέση με την αμερικανόφερτη barbie.
 
candy είπε:
Τέλειες οι φωτογραφίες σου domniki και τα ρούχα διατηρούνται σε άψογη κατάσταση!
Με τα παιχνιδια μου ειχα μια πορωση και τα προσεχα παρα πολυ. Ειδικα η Bibi-bo ηταν η αγαπημενη μου :)

candy είπε:
Αυτές τις μπομπονιέρες μινιατούρες τις θυμάμαι σαν χθες.
Μα δεν ειναι πανεμορφες? Και οι λαμπαδες ειναι τελειες :)
 
Το σετ νυφούλας ήταν γενικά must have κομμάτι,αλλά ποτέ δεν το είχα.

Τι πρωτότυπο!
 
candy είπε:
Το σετ νυφούλας ήταν γενικά must have κομμάτι,αλλά ποτέ δεν το είχα.
Τι πρωτότυπο!
Χαχαχα, μια και δεν το ειχα ποτε εγω, ας το εχει τουλαχιστον η κουκλα μου :p
 
Βibibo και τα ρολερ της.

picture.php


Δικια μου φωτο.
 
Πίσω
Μπλουζα