Bibi-bo Μέρος 1ο

Τα ρολερ τα ειχε η ξαδερφη μου. Της τα διαλυσε ο αδερφος της :(
 
P1015403.JPG


λαμπάδα....

Picture348010ee.jpg


μια πολύ 80's εμφάνιση...

!BRJ4H4!BGk~%24(KGrHgoH-DcEkJw1)bDiBJ8ihDKq)!~~_1.JPG


και....τροχόσπιτο

!BQ7p51QB2k~%24(KGrHgoOKkYEjlLm(TDiBJ7efWSvNQ~~_1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα και εγώ δύο Bi-bi-bo και πολλά ρουχαλάκια τους. Να σκεφτείτε μάλιστα η μητέρα μου είχε μια τρομέρη ραπτομηχανή και ήξερε να ράβει πολύ καλά, έβγαλε λοιπόν πατρόν από τα υπάρχοντα ρουχαλάκια της και άρχισε να μου φτιάχνει με υφάσματα από δικά μου ρούχα που είχαν χαλάσει ή δεν μου χωρούσαν πλέον, καινούργια.

Ακόμα θυμάμαι μια υπέροχη ματεξωτή νυχτικιά και την ανάλογη ρόμπα που μου είχε φτιάξει. Σκεφτείτε πόσο περίφανη ήμουνα όταν τα έδειχνα στις ξαδέλφες μου.... #) #) #)
 
Εγώ είχα μία και όπως είπε και η dolly και η δική μου μητέρα ήξερε να ράβει υπέροχα ρουχαλάκια! Δυστυχώς δεν την έχω την Bi Bi Bo...
 
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναφέρει ξανά,αλλά οι τούρτες bibi-bo που είχαν κυκλοφορήσει εκείνη την εποχή είχαν κάνει θραύση.Το φόρεμά τους ήταν φτιαγμένο από σαντιγύ σε διάφορα χρώματα και όποιο κοριτσάκι κατάφερνε να πάρει μια τέτοια τούρτα στα γενέθλιά της ήταν πολύ τυχερό γιατί της έμενε και η κούκλα στο τέλος.Τι κρίμα που δεν ήμουν ένα από τα τυχερά κοριτσάκια...

http://www.jeanierhoades.com/wp-content/uploads/2007/11/barbie-cake-8.JPG
 
getthumb.php
getthumb.php
Καλησπέρα. Αυτή είναι η δικιά μου bibi-bo. Ταλαιπωρημένη από τα χρόνια αλλά μάχιμη. Την παίζω ακόμη μετην ανηψιά μου. Την αγαπώ πολύ.
read.page


Έχω φτιάξει ένα club για τη bibi-bo sto pathfinder. Όνομα club bibibo στην κατηγορίαπαιχνίδια. Ευχαριστώ.
getthumb.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
candy είπε:
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναφέρει ξανά,αλλά οι τούρτες bibi-bo που είχαν κυκλοφορήσει εκείνη την εποχή είχαν κάνει θραύση.Το φόρεμά τους ήταν φτιαγμένο από σαντιγύ σε διάφορα χρώματα και όποιο κοριτσάκι κατάφερνε να πάρει μια τέτοια τούρτα στα γενέθλιά της ήταν πολύ τυχερό γιατί της έμενε και η κούκλα στο τέλος.Τι κρίμα που δεν ήμουν ένα από τα τυχερά κοριτσάκια...
http://www.jeanierhoades.com/wp-content/uploads/2007/11/barbie-cake-8.JPG
Μπορώ να σου φτιάξω μία ίδια. Πριν απο λίγες μέρες έκανα μια τούρτα Barbie για τις μικρές μου πριγκίπισσες. Εξαφανίστηκε πολύ γρήγορα ομολογώ! :xm:

 
domniki είπε:
Μερικες φωτογραφιες απο την συλλογη μου. Καθε φορεσια περιλαμβανει τα αντιστοιχα παπουτσακια, αξεσουαρ και καπελο.
Μια απο τις πρωτες φορεσιες μου

Αυτή ήταν η αγαπημένη μου εμφάνιση από την bi-bi-bo! Βέβαια τώρα που την ξαναβλέπω, θυμίζει κάτι από Ζωή Λάσκαρη... :p
 
serano915 είπε:
Αυτή ήταν η αγαπημένη μου εμφάνιση από την bi-bi-bo! Βέβαια τώρα που την ξαναβλέπω, θυμίζει κάτι από Ζωή Λάσκαρη... :p
Παντα μου αρεζαν αυτα τα ροζ φτερα :p Η αδερφη μου, που ηταν μαστροχαλαστης τα ειχε ξεπουπουλιασει #)

Τωρα θυμηθηκα οτι η συγκεκριμενη φορεσια ειχε και μια σκουρη μωβ κορδελα που εδενε στη μεση της κουκλας. Το ειχα ξεχασει :xm:
 
Μαρία ilia είπε:
Μπορώ να σου φτιάξω μία ίδια. Πριν απο λίγες μέρες έκανα μια τούρτα Barbie για τις μικρές μου πριγκίπισσες. Εξαφανίστηκε πολύ γρήγορα ομολογώ! :xm:
Εχμμμ,θα μπορούσα να ζητήσω μια προκαταβολικά για τα επόμενα γενέθλιά μου;:dribble:
 
Domniki πραγματικός θυσαυρός η συλλογή σου!!!!! :cheers: :cheers: :cheers:
 
bi-bi είπε:
Domniki πραγματικός θυσαυρός η συλλογή σου!!!!! :cheers: :cheers: :cheers:
Thanks, χεχεχε :biglaugh:

Η Bibi-bo ηταν η αγαπημενη μου κουκλα :rolleyes:

Η Candy εχει δει απο κοντα την συλλογη μου :wink:
 
Kαλησπέρα και από μένα , νέο μέλος της παρεας σας και φανατικός των παιχνιδιων από δεκαετία 80...!Δεν έπαιζα φυσικά με bibi bo αλλα πλέον έχω γίνει συλλέκτης από παιχνίδια εL GRECO kai LYRA, οι οποίες και παρήγαγαν για την Ελλάδα τα καλύτερα παιχνίδια..!!!!

τουσ τελευταίουσ 6 μήνες που άρχισα να μαζεύω παιχνίδια δεκατιας 80 ειμαι περηφανοσ που εχο γυρο στα 100 και φυσικα ανάμεσα σε αυτα 5 κουκλες βιβι βο στα κουτιά τους και 4 τζον τζον..!!!!!!!! επισης για οποιουσ θυμούνται εχω βρει και μικρο πονυ με τον σταβλο, καστρα και πολιορκιτες, φασουλετο, παταπουφα,ιπποτης ασφάλτου,αγρίμια, στρουμφοτσουλήθρες, φωτεινούλιδες, αγκαλιτσα-φωτεινούλη, τα πιν-πον,πλαυμοβιλ, σουζακια, τρεχαλιτσα,πιτσιποπακι,μαγια μελλισσα,τρακατρουκες,μπουγελοφατσες, happy-happy και πολλα πολλα άλλα..! ευτυχως που βρήκα ενα παλιό παιχνιδάδικο καθωσ και στο ebay..!Αυτό που μου έκανε εντύπωση ειναι ότι με τισ τιμέσ σε δραχμές που είχαν πάνω κατάλαβα ότι για την εποχή τους ήταν ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ..!!!Τώρα καταλαβαίνω γιατί όλα τα παιδάκια τότε περιμέναμε τα Χριστούγεννα για να πάρουμε παιχνίδια..! Ενδεικτικά ο φωτεινούλης που είναι ένα πολύ μικρο κουτάκι ειχε 6.900 δρχ..!!!!Για τιν εποχη 80 με αυτά αγοραζες τουλάχιστον χρυσό ρολοι..!! Και οι ΒΙΒΙ ΒΟ ιταν πολυ ακριβες..! Ανυςαυ αν κάποιος θέλει να ανεβάσω φωτογραφίες από παιχνίδια που προανέφερα ας μου πει και θα το κάνω..! Γιατί πωσ να το κάνουμε..! Γεννηθήκαμε στην καλύτερη εποχή και παίξαμε με λίγα παιχνίδια αλλλα...ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ..!!!!
 
Ανεβασε καμια φωτο απο την συλλογη σου ;)

Καλωσηρθες
 
Ορίστυε λοιπον μερικές φωτό από τα παιχνίδια που έχω..!

και καποια ακομη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε μουσείο παιδιά όπως είναι. Μιλάμε για συλλκετικά κι αχρησιμοποίητα κομμάτια. Πώς τα διατηρησες βρε θηρίο....
 
Πωπω... ζήλεψα τώρα... #)

Μία είχα εγώ το '82 και την ξεπάστρεψα σε μιά νύχτα... :sealed:
 
Πίσω
Μπλουζα