Bibi-bo Μέρος 3ο

χμ.......Θα σε γελάσω μιας και ούτε το έχω προσέξει ούτε το έχω ανοίξει.!! Υπομονή δευτέρα θα έχετε τα ανάλογα POST......!!!!!! Νομίζω παντως πως όχι δεν παίζει αλλά την δευτέρα θα μάθουμε όλοι..!
 
Κι εγω την ίδια εντύπωση έχω.. Να δούμε.. Εγω πρέπει να είχα 2 ή 3 μπαλαρίνες γιατί οι βάσεις χαλάγανε εύκολα (κ ήμουν από εκείνα τα παιδάκια που προσέχανε ιδιαίτερα τα παιχνίδια τους...)...
 
MytinyWorld μου οι φωτογραφιες που μας εβαλες απο τα επιπλα ηταν φανταστικες!!!! :D :D:D

Αυτη η Ντουζιερα της ΒΙΒΙΒΟ με τρελλανε!!!! Πιστευω πως θα εφτανα να πουλησω και την μανα μου οταν ημουν μικρη για μια τετοια ντουζιερα el greco!!!! Επισης μου αρεσει τοσο πολυ που θα ηθελα και μια μεγαλη αληθινη εδω στο σπιτι μας!!!! Αχ ΒΙΒΙΒΟ.... παντα θα εισαι μπροστα απο εμας τις κοινες θνητες...

Γελασα πολυ με αυτο που γραφεις ΒΙΒΙΒΟ 28!!!!! :D Μας εκανε να γερασουμε 10 χρονια αυτος ο παππους με αυτο που εκανε!!!! Ζημιααααα!!!!

Fraoulitsa μου, η κουκλα σου ειναι το και αλλο!!! Μπραβο!!! :)

Για το Ροζ Μπουμπουκι του μπαξε, το ονειρο καθε πεταλουδας, δηλαδη η ΒΙΒΙΒΟ της Rapunjel μας, τα λογια ειναι περιττα!!!! :)

Μακισιμε εχω διπλωθει στα γελια με τα κατορθωματα σου!!!!! :D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:DΑπορω πως ζεις ακομα γιατι αν σε ειχα εγω αδερφακι μου θα σε ειχα πνιξει εκεινο το βραδυ που χαρισες στην Νικη τον Τζον Τζον!!!!! Η αδερφουλα σου πρεπει να ειναι ενας αγγελος και μια ψυχη αγια!!!!

Γιατι ενταξει να χαριζεις τα δικα σου τα παιχνιδια στις αγαπημενες σου, αλλα τα παιχνιδια της αδερφουλας σου και μαλιστα Το Ζευγαρι ΒΙΒΙΒΟ/ΤΖΟΝ και μαλιστα για να δελεασεις την μικρη αθωα φιλεναδιτσα το βρισκω τρομερο!!!!

Τελικα η Νικη ξαναηρθε να σας βρει;

Οχι γιατι εγω θα ειχα στησει μια σκηνη εξω απο το σπιτι σας

Ποτε δεν ξερεις...κανα φουστανακι, καμια ΒΙΒΙΒΟ, καμια ντουζιερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα! Ξαναδιαβάζοντας την ιστορία του Μακίσιμου (το πρωί περίπου κοιμόμουν όρθια :p και δεν την καλοκατάλαβα) γέλασα κι εγώ πολύ! Κι όπως διάβασα για το δάσος, θυμήθηκα το χωριό μου, στο οποίο περισσότερα είναι τα δεντρα παρά τα σπίτια (ναι, οκ, για κατοίκους δεν μιλάω καν, δεν τίθεται θέμα). Το καλοκαίρι του '87 λοιπόν, είχα πάει για καμιά δεκαπενταριά μέρες στους παππούδες μου στο χωριό μαζί με τη μητέρα μου. Τη μέρα που θα έρχόταν ο μπαμπάς μου , στον οποίο σημειωτέον είχα τρελή αδυναμία, είχα στηθεί από το μεσημέρι έξω από το σπίτι και περίμενα. Τελικά ήρθε το βράδυ, την ώρα που είχα πια κουραστεί από το περίμενε και χάζευα τις πυγολαμπίδες (κοίτα λεπτομέρειες που θυμάμαι.. 2 χρονών ήμουν δεν ήμουν τότε) και κου έφερε δώρο από την Αθήνα ένα αρκουδάκι και ... την πρώτη μου Bibi-Bo. Την χαρά που έκανα δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Αυτή την κούκλα την πρόσεχα σαν τα μάτια μου και την είχα μέχρι που πήγα Γυμνάσιο. Πριν 2-3 μήνες την ξαναβρήκα αυτή την κούκλα, καινούργια στο κουτί της. Η αλήθεια είναι πως χρειάστηκε η μαμά μου να μου πει πως είναι αυτή γιατί δεν θυμόμουν καθόλου τι φόρεμα φορούσε και... έκανα την ίδια χαρά με τότε. #)

Κι επειδή σίγουρα σας ζάλισα με την πολυλογία μου, είπα να σας δείξω αυτήν την πολύ ξεχωριστή για εμένα κούκλα σήμερα. :cool:
 
bibi-bo

Καλέ μου makisime σου βάζω τη φωτογραφία της bibi-bo φωτεινό όνειρο. Αυτή η bibi-bo πρέπει να ήταν. Δεν σχολιάζω καθόλου ότι χάρισες τον Τζον Τζον από τα παιχνίδια της αδερφής σου....

Της bibi-bo μπαλαρίνας απ΄ότι θυμάμαι δεν παίζει μουσική η βάση της. Κανονίζεις μόνο την κίνηση της.Σας βάζω το εξώφυλλο του κουτιού της. Όταν ήμουν μικρή και την είχα δει με το ένα πόδι να κουνάει από το γόνατο νόμιζα ότι ήταν σπασμένη...

Η bibi-bo με τη κοκινοασημί τουαλέτα είναι από τις πρώτες μου bibi-bo.

Οι πρώτες είχαν βλεφαρίδες που πήγαιναν ευθεία μπροστά.

Θυμάμαι την είχαμε στολισμένη στο μπαράκι πάνω και εγώ όλο πήγαινα και προσπαθούσα να τις ισιώσω τις μπούκλες... Τότε δεν καταλάβαινα τη μαμά μας που μας έλεγε σε μένα και στην αδερφή μου ότι πρέπει να φυλάξουμε κάποια παιχνίδια για να τα έχουμε ενθύμιο και μεγάλες. Τελικά είχε πολύ δίκιο.

Υ.Γ. Fraoulitsa, όνειρο η πρώτη σου bibi-bo, όπως και η ρόλλερ με το πράσινο φόρεμα. Συγχαρτήρια που τις κρατάς σε τέτοια καλή κατάσταση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που σου αρέσουν rapunjel μου! #) Κι η δικιά σου τέλεια είναι, της πάει πολύ αυτή η τουαλέτα!

Ξέρετε τι αναρωτιόμουν; Ποια άραγε να είναι Η πρώτη Bibi-Bo; Όλο λέμε για κάποια από τις πρώτες, μα ποια είναι πραγματικά η πρώτη και πώς την είχαν δεχθεί τότε; Ας πούμε για την Barbie ξέρουμε, για την Bibi-Bo, όχι;

(Απορίες που τις έχω ώρες ώρες κι εγώ...)
 
σωστο πολυ σωστο φραουλιτσα μου....κι εγω αναρωτιεμαι,παντως εμενα η πρωτη μου ηταν της ιππασιας και το εχω πει πολλακις γιατι ηταν λατρεμενη κι αδικοχαμενη που καμια αλλη δν μπορεσε να αντικαταστησει το μεγαλο κενο στην καρδια μου ,αληθεια....αυτοχειρας η αδερφη μου,οπως και για αλλα πολλα παιχνιδια μου

τωρα ομως θα παρω το αιμα μου πισω εχω παρει ολες τις κουκλες για δικες μου.....χιχιχιχιχιχι.....λατρευω τις κουκλες....απο μικρη...δν ζηλευα τα αλλα κοριτσακια ειχα τα δικα μου και τα λατρευα,αν και δν τα ειχα ολα(επιπλα και τετοια)....δυστυχως επεσα πολλες φορες θυμα κλοπης αξεσουαρ σιντυ μπαρμπι και της πολυαγαπημενης...και κυριως ρουχων....δραμα...αλλα τωρα θα παρω το αιμα μου πισω...φανταστικες οι κουκλιτσες σας.....
 
bibi-bo

Καλή μου bibibo 28 όλες οι bibibo με τις βλεφαρίδες ευθεία μπροστά είναι οι πρώτες. Μία από αυτές ήταν και η bibi-bo ιππασία. Ονειρική κούκλα!

'Οπως και η προηγούμενη που έβαλα και η Ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά είναι από τις πρώτες. Οι δεύτερες έχουν βλεφαρίδες όπως η ρόλλερ μου και οι κούκλες της fraoulitsas. Οι τρίτες αλλάξανε χρώμα και γίνανε πιο σκουρόχρωμες.Οι βλεφαρίδες τους πηγαίνανε προς τα πάνω. Οι τέταρτες ήταν σκουρόχρωμες και χωρίς βλεφαρίδες.

Ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά με χρυσό φόρεμα!
 
Πωπω bibibo 28 μου, εγω αντιθετα ειχα φαει μεγαλες πικρες οταν πηγαινα σε δυο σπιτια οπου εβλεπα τις ΒΙΒΙΒΟ των κοριτσιων...

Το ενα κοριτσακι, ηταν μοναχοπαιδι ευκαταστατης οικογενειας, το αλλο ειχε μια νονα παρα πολυ πλουσια και του φερνε την τελευταια λεξη της Ελ Γκρεκο!!!

Ερχομουνα σπιτι σερνοντας... ουτε ποτε ειχα τολμησει να ξεστομισω οτι ηθελα ΒΙΒΙΒΟ.

Θυμαμαι τωρα τις τιμες τους με τα τρια μηδενικα στο τελος και γελαω!!! Μου φαινονταν τεραστιο ποσο, μηνιατικος μισθος!!! Εβλεπα το μηδενικο και ηταν μαχαιρι στην καρδια!!!! :D :D:D:D

Μια μερα ο αγαπημενος μου baby-sitter που εφερε την πρωτη (χαμενη υπο υποπτες συνθηκες) ΒΙΒΙΒΟ ρολερ.

Την ιδια χαρα την ενιωσα οταν απο τον ελληνικο ουρανο κατεφτασαν οι πιο ομορφες κουκλες και αξεσουαρ του κοσμου μαζι με την γνωριμια υπεροχων παιδιων.

:) :) :) :)

Απο τοτε ονειρευομαι!!!!

Οταν στο τελος της μερας βλεπω την μουριτσα της Ανθισμενης Βασανισμενης θυμαμαι οτι για ολους καποια στιγμη τα πραγματα πηγαινουν καλυτερα!!! Και απο τα αλωνια βρισκονται στα σαλονια μιας υπεροχης νεραιδας!!!

Fraoulitsa η ΒΙΒΙΒΟ σου ειναι πραγματικα ξεχωριστη!!! Μπραβο που την κρατησες σε τοσο αριστη κατασταση!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαίρομαι που σας άρεσαν οι φωτογραφίες από τα διαφημιστικά.

Rapunjel και fraoulitsa, μπράβο που διατηρήσατε σε τόσο καλή κατάσταση τις πρώτες σας κούκλες! Είναι πανέμορφες! Fraoulitsa είναι απίστευτο ότι κράτησες μέχρι και το κουτί!

Makisimos, λες η Νϊκη να έχει γίνει συλλέκτης bibi bo και να την ρίξεις τελικά, τόσα χρόνια μετά, προσφέροντάς της απλόχερα όλη σου τη συλλογή?

Αναστασία μου, πράγματι αυτά τα παιχνίδια ήταν ακριβά και απαγορευτικά για τις μικρομεσαίες οικογένειες. Επειδή μου το ζήτησε ο makisimos θα σας πω για το μπάνιο.

Εκείνη την εποχή λοιπόν, δεν ήταν εύκολο να μας πάρουν οι γονείς μας πολλά από τα αξεσουάρ της bibi bo. Μια κουκλίτσα, κανα ρουχαλάκι, μέχρι εκεί.... Εγώ σαν παιδί ούτε ζήλευα, ούτε ζήταγα πράγματα, όμως ήθελα οπωσδήποτε ένα δωμάτιο της bibi bo. Και το ζήτησα. Μέναμε σε ένα μικρό χωριό, που δεν είχε τέτοιες πολυτέλειες. Το μοναδικό παιχνιδάδικο που υπήρχε, σας έχω μιλήσει γι'αυτό, εκείνη την εποχή δεν έφερνε bibi bo, γιατί όπως μου έχει εξηγήσει ο φίλος μαγαζάτορας, η el greco τους υποχρέωνε να βάζουν μεγάλες παραγγελίες, τουλάχιστον από 50 κομάτια και φυσικά στο χωριό κανείς δεν θα το τολμούσε! Θα έμεναν όλα στοκ (πο πο τυχερή που θα ήμουν να είχε τέτοιο στοκ σήμερα!!!!!!). Η μόνη λύση λοιπόν ήταν η Αθήνα. Στην Αθήνα ο μπαμπάς μου πήγαινε για δουλειές σχεδόν κάθε βδομάδα. Μία μέρα λοιπόν μου υποσχέθηκε ότι το βράδυ που θα γυρίσει, θα μου έχει φέρει και ένα δωμάτιο της bibi bo. Μέσα μου ευχόμουν να είναι η κρεβατοκάμαρα (το σαλόνι το είχε η ξαδέρφη μου, που μου το χάρισε κιόλας και ήταν σαν να το έχω) ή η πισίνα. Το είχα αναφέρει κιόλας. Δεν τα είχα δει πως είναι, εκτός από το σαλόνι, αλλά εννοείται πως αν σε αυτή τη ζωή μου αναλογούσε ένα δωμάτιο, δεν ήθελα να είναι το μπάνιο! Καταλαβαίνετε, πώς να ζουν δυο πριγκίπισες μέσα σε... ένα μπάνιο! Εκείνο το βράδυ, απέκτησα το πρώτο και μοναδικό δωμάτιο που μου αναλογούσε και ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ! Νομίζω ότι είχα πλαντάξει στο κλάμα, δεν θυμάμαι όμως αν το έκανα μπροστά στον μπαμπά μου ή μόνη μου στο δωμάτιό μου.... Φυσικά ο μπαμπάς μου μου εξήγησε ότι είχαν εξαντληθεί όλα τα άλλα και επειδή ήθελε οπωσδήποτε να μου φέρει ένα δωμάτιο όπως μου υποσχέθηκε, σκέφτηκε ότι δεν θα με πείραζε....

Aναστασία, είχες ΑΝΤΡΑ baby sitter? Πρωτοποριακό! Εμένα κάποιες μέρες της εβδομάδας με πρόσεχε μια κυρία, που στα νιάτα της ήταν χορεύτρια/κονσοματρίς σε καμπαρέ σε διάφορες πόλεις της Ευρώπης και στην Αραπιά, όπως μου έλεγε και δεν καταλάβαινα που είναι αυτή η περίεργη χώρα!! :D :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά Ιωάννα μου με συγκίνησες..!! Με το που βρω κρεβατοκάμαρα ή πισίνα στην έχω στείλει κατευθείαν..!!!!!!! Mα τι ψυχάρες είστε εδω μέσα..!!!!!!!! :)
 
MytinyWorld μου!!!!!! Τι υπεροχη ιστορια!!!! Πολυ συγκινητικη πραγματικα!!!!!

Το ξερεις οτι εγω ειχα πορωση με τα μπανια????? Απο το μπανιο κρινεις τον ανθρωπο!!!

Δυο πριγκηπισσες στο μπανιο!!! Μοιαζει με ιστορια του Αντερσεν!! :D

Ευτυχως εγω αυτα τα τεραστια αξεσουαρ, βλεπε δωματια κτλ, δεν τα ζηλεψα. Τωρα ας πουμε που δουλευω στο γραφειο του αγαπημενου μου στο σπιτι, εχω κουβαλησει και τις ΒΙΒΙΒΟ να τις χαζευω οταν ο πελατης μας αλλαζει για 5 φορα τα κειμενα, να χαλαρωνω!!! Που να κουβαλαγα κανα δωματιο, θα ετρωγα εξωση!!!

Ειχα 2 babysitter αντρες, που δεν ηταν ακριβως babysitter, γιατι δεν επαιρναν λεφτα. Ο ενας ηταν ο Νικος, που μου εφερε την ΒΙΒΙΒΟ και ο αλλος ηταν ο Δημητρης που με εντυνε Πιπι φακιδομυτη κι ας μην ειχε ανοιξει το τριωδιο!

Ποσο γελασα με την χορεύτρια/κονσοματρίς στην Αραπια!!!!!!! :D :D:D:D:D

Ολα αυτα δειχνουν οτι ο ανθρωπος κρινεται απο την καρδια του οχι απο αυτα που τον αναγκασε η ζωη να κανει!
 
γεια σας!!

καταπληκτικες οι κουκλες σας..τις χαζευω συνεχεια...ουφ..παιδες τζιφος..ουτε το νυφικο με κουκλα η χωρις βρισκω,ουτε την κουκλα με το χρυσο μαγιω....κλαψ...
 
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Είχα σκοπό να ξαναφωτογραφίσω τη κουκλίτσα μου με το καινούριο της σώμα, όταν θα είναι και ρετουσαρισμένη πια. Ομως δεν μπορώ να χαλάσω το χατίρι της αγαπημένης μου φίλης rapunjel που με έχει συγκινήσει τόσο πολύ που έχει αγαπήσει αυτή την κουκλίτσα! Η ανανεωμένη κουκλίτσα μου, με το αγαπημένο μου ρούχο της παλιάς καλής εποχής, κάνει έναν περίπατο στην εξοχή.

Προβολή συνημμένου 3548Προβολή συνημμένου 3549Προβολή συνημμένου 3550

Ωραίο αυτό με τη φακιδομύτη! Είχα ντυθεί κι εγώ μια χρονιά, αλλά τις απόκριες! Η χορεύτρια/κονσοματρίς, ήταν μόνη στον κόσμο και είχε έρθει στο χωριό μας να δουλέψει ως καθαρίστρια κλπ, όταν πια ήταν μεγάλη για να χορεύει. Στο χωριό δεν τη θέλανε γιατί μάθανε ότι παλιά δούλευε σε καμπαρέ, αλλά η μαμά μου, που πρέπει να έχει τη πιο μεγάλη καρδιά του κόσμου (όχι επειδή είναι μαμά μου) της είχε πει να έρχεται να τρώει μαζί μας τα μεσημέρια. Κάθε μεσημέρι την περίμενε το πιάτο της στο τραπέζι μας. Εκείνη σε αντάλλαγμα, για να την ευχαριστήσει, της έκανε το σιδέρωμα και με πρόσεχε κάποιες μέρες που εκείνη δούλευε! Σήμερα, είναι μια αξιοσέβαστη και αξιολάτρευτη γριούλα που την αγαπάνε οι πάντες στο χωριό! Πράγματι χρυσός άνθρωπος Αναστασία μου, στην οποία χρωστάω πολλά γι'αυτό που είμαι σήμερα. Ηταν πολύ σοφή και με συμβούλευε πάντα χωρίς να γίνεται βαρετή και κουραστική!
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld τέλεια η γλυκειά μας bibi-bo σου. Φαντάσου ότι το 2010 θα έχει πιο πλούσιο μαλλί και βλεφαρίδες και θα είναι καρακουκλάρα!

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι που αναφέρετε λατρεμένη Αναστασία και πολυαγαπημένη mytinyworld είχανε καρδιά! Δεν ξέρω γιατί εμείς οι άνθρωποι έχουμε σκουλικιασμένες καρδιές και φτύνουμε ανθρώπους που έχουν μεγάλη αξία όπως την κυρία που ανέφερε η πολυαγαπημένη mytinyworld. Κι εγώ θυμάμαι τις γιαγιάδες που με κρατούσανε μικρή όταν έπρεπε η μαμά μου να πάει στην πόλη για ψώνια. Ήταν η μεγαλύτερη χαρά μου! Μπορεί να μην ήτανε δικές μου γιαγιάδες αλλά τις αγαπούσα πολύ! Ένα πράγμα με μάθανε να μην φτύνω ποτέ κανένα. Καθένας έχει την αξία του και τη μοναδικότητα του!

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες της αγαπημένης μας και σε υπερευχαριστώ για τα ρουχαλάκια και τα σταυρουδάκια που μου έστειλες! :cheers:

Οι σημερινές φωτογραφίες είναι αφιερωμένες σε σένα με τις κούκλες να φοράνε τα ρουχαλάκια σου! Bibi-bo star για την mytinyworld star!

Εδώ μέσα είμαστε η οικογένεια της bibi-bo. Έτσι νιώθω και σας ευχαριστώ!

Λατρεμένη Αναστασία ξέρω πως είναι να έχουν οι άλλοι και εσύ όχι. Να ναι καλά ο baby-sitter που σου αγόρασε τη bibi-bo.

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld ότι δωμάτιο βρούμε bibi-bo δικό σου! Δυστυχώς τα δικά μου πλημμύρισε κάποιο χειμώνα το σπίτι μας και χαλάσανε.

Σου ψάχνω και Τζον Τζον Α περιόδου. Κορίτσια και makisime ότι σας λείπει και σας κάνει ευτυχισμένους από τον γλυκό κόσμο της bibi-bo να το λέτε και άμα το έχουμε να σας το στείλουμε. Δεν μετράνε τα αντικείμενα αλλά τα συναισθήματα.

Υ.Γ. Georgeike αν βρω κάπου να το πουλάνε το νυφικό ή το μαγιό θα στο πάρω να στο στείλω. Δυστυχώς δεν έχω ούτε το ένα, ούτε το άλλο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι όμορφο ζευγάρι! Τι λαμπεροί που είναι! Αυτή η φωτογραφία για μένα αντιπροσωπεύει την ιστορία του ελληνικού παιχνιδιού. Η θέση αυτών των παιχνιδιών είναι μέσα στην καρδιά μας και θα κάνω ότι μπορώ από την πλευρά μου να μην καταλήξει ποτέ ξανά τίποτε από όλα αυτά στη χωματερή.... Γι'αυτό μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει περίπτωση να δω μπροστά μου κάτι από αυτά και να μην σας ενημερώσω. Και ξέρω οι περισσότεροι από εσάς τι λαχταράτε ο καθένας ξεχωριστά ;)

Rapunjel μου, εγώ σ'ευχαριστώ!

Σε συνέχεια του θέματος που άνοιξε η fraoulitsa περί πρώτης bibi bo, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε, ποιά χρονιά πρωτοκυκλοφόρησε η bibi bo. To 1980? 1981? Χριστούγεννα? Πάσχα? Καλοκαίρι? Ποιά ήταν η πρώτη της καμπάνια? Πώς πρωτοπαρουσιάστηκε? Με στολή ιππασίας, με κάποια τουαλέτα? Το πρώτο διαφημιστικό? Μπαίνεις στο youtube και πληκτρολογώντας barbie commercial βρίσκεις όλα τα διαφημιστικά της κούκλας, από το 1959 που πρωτοκυκλοφόρησε! Τι καλά να υπήρχε ένα αρχείο να μπορούσαμε να τα δούμε χρόνο με το χρόνο, από τη πρώτη διαφήμιση μέχρι την τελεταία, από τον πρώτο κατάλογο μέχρι τον τελεταίο... Γιατί να είναι τόσο δύσκολο στην Ελλάδα να βρούμε υλικό? Γιατί να είναι τόσο εύκολο για τους άγγλους και τους αμερικάνους να έχουν καταλόγους και να βρίσκουν ΟΛΑ όσα κυκλοφόρησαν για τις εθνικές τους κούκλες? Γιατί να είναι τόσο εύκολο να βρεις να αγοράσεις έστω μεταχειρεσμένες αυτές και τα αξεσουάρ τους και γιατί να είναι τόσο δύσκολο στην Ελλάδα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης γιατί να είναι και τόσο ακριβές??? Γιατί να είναι ανίδεοι και να τις πετάνε στις χωματερές??? Γιατί να κλείσει η EL GRECO? Γιατί να μην παρουσιαστεί μια εταιρεία να την επαναφέρει???

Πάντως αυτό που λέει η αγαπητή μας Mytinyworld είναι αλήθεια..!!! Και τι δεν θα έδινα να ήξερα με ποιο πρώτο φόρεμα κυκλοφόρησε και ποια χρονιά καθώς και το πρώτο διαφημιστικό..!! Πρέπει να κάνουμε κάτι με κάποιον τρόπο να μάθουμε δεν μπορεί, κάποιος θα ξέρει..!!!
 
Υπαρξιακά ερωτήματα.. Αυτό ακριβώς που λέει η mytinyworld ρώτησα κι εγώ, απλά με κάπως... φακίρικο τρόπο. :p Είναι πραγματικά πολύ κρίμα να μην υπάρχουν πουθενά σχετικές πληροφορίες! Οκ, μπορούμε σίγουρα να πούμε χοντρικά πώς εξελίχθηκε η κούκλα με βάση την κατασκευή της και τα κουτιά της, αλλά κάτι σαφές δεν υπάρχει. Εγώ πάντως, για να προσθέσω και την πληροφορία μου, η πιο παλιά κούκλα που έχω (με βάση το κουτί της) φοράει ένα φόρεμα ίδιο με μια Barbie του '83.

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι πως αν κάποιος έχει περιοδικά της εποχής, Μίκυ Μάους πχ, θα μπορούσε να μας πει ποια ήταν η πρώτη διαφήμιση. Φαντάζομαι πως το συγκεκριμένο περιοδικό, ας πούμε, θα ήταν η καλύτερη διαφήμιση για μια καινούργια κούκλα που μόλις λάνσαρε η Ελ Γκρέκο στην αγορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια χαρα!!!

γεια σας και παλι..αν σας ενδιαφερει εχθες που πηγα στα jumbo ειδα με μεγαλη μου χαρα οτι εχουν ξαναβγαλει τον γλυκοπατατα..τους φωτεινουληδες σε μια ελαφρα μοντερνα παραλλαγη και την τσουληθρα με τους πιγκουινους που δεν ειναι βεβαιως καινουργια ανακαλυψη αλλα το προσθετω και αυτο..αλλα και καποια στρουμφακια και τα σπιτια τους!!!!
 
Θα ρωτήσω βλακεία, αλλά θα σκάσω άμα δε ρωτήσω... #) Ποιος είναι ο Γλυκοπατάτας;
 
Πίσω
Μπλουζα