Bibi-bo Μέρος 3ο

Καλημέρα!! Makisime, τι είναι αυτό που μας είπες πρωινιάτικα! Καταστεναχωρήθηκα! Ακούς εκεί στην χωματερή! :cry: Κι είναι πραγματικά κρίμα γιατί πολλοί τα ψάχνουν αυτά τα παιχνίδια και καταλήγουν να τα αγοράζουν σε εξωφρενικές τιμές στα διάφορα γνωστά - άγνωστα sites. Προχθές έβλεπα έναν Τζον Τζον Πίτσι και Ντόλυ προς 250 ευρώ :eek: o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O και την Παρασκευή ήμουν σε ένα παιχνιδάδικο που είχε τον ίδιο ακριβώς στο 1/10 της τιμής και κανείς δεν τον έπαιρνε. :(

Mytinyworld μου, πολύ όμορφη η Ρόλερ σου! Το φόρεμα, τώρα, για το οποίο με ρωτάς είναι από την Barbie Princess of Ireland, η οποία κυκλοφόρησε το 2001 ('η το 2002, δε θυμάμαι). Την είχε η αδερφή μου, αλλά της έχει φορέσει πια άλλο φόρεμα, οπότε αυτό το πήρα εγώ, χεχε! Σου επισυνάπτω μια φωτογραφία της κούκλας στο κουτί της που βρήκα στο διαδίκτυο. Όσο για την μπαλαρίνα, περιέργως ούτε κι εγώ θυμάμαι πολλά πράγματα, αν και η μία από τις δύο (αυτή με το φόρεμα από τη Λίμνη των Κύκνων) που παρέθεσα είναι η παιδική μου, η οποία όλα αυτά τα χρόνια είχε μείνει... χωρίς χέρια! Ευτυχώς βρήκα μία άλλη σε κακή κατάσταση και.. της έκανα μεταμόσχευση χεριών! :p Στο διά ταύτα, είναι κατασκευασμένη από διαφορετικό υλικό από την κλασική Bibi-Bo (το οποίο είναι πιο ανθεκτικό και δε λιώνει) και είχε μία βάση πάνω στην οποία την τοποθετούσες και έκανε διάφορες κινήσεις. Οι πουέντ της είναι από πλαστικό σκληρό (αυτό νομίζω φαίνεται στις φωτογραφίες) και η αριστερή είναι αυτή που "κλείδωνε" στην ειδική υποδοχή της βάσης. Το δεξί της πόδι ειναι "σπασμένο" στο γόνατο, προκειμένου να μπορεί να σηκώνεται και όπως κινούνται τα πόδια κινούνται ελαφρά και τα χέρια της.

Αναστασία μου, τα παπουτσάκια της δε νομίζω πως βγαίνουν, αλλά μη σε πάρω και στο λαιμό μου.

Φαντάζομαι πως ο Makisimos που, αν δεν απατώμαι, την έχει στο κουτί της μπορεί να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες. :)
 
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Που πανε μαμωτο να πουλησουνε τα παιχνιδια???????????? Εδω εμεις με πτυχια διπλα και τριπλα και δεν μπορουμε να βρουμε ακρη, στην ιστορια τους, στην καταγωγη τους. Και παει ο καθε ασχετος να πουλησει κουκλες και δεν ξερει οτι οχι μονο κατι που ειναι φτιαγμενο απο μια εταιρεια που εκλεισε γινεται αμεσως συλλεκτικο, αλλα και οτι τα παιχνιδια ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΤΑΣ ΣΤΗΝ ΧΩΜΑΤΕΡΗ γιατι εκει θα μεινουν για τους επομενους αιωνες.

Το PVC λιωνει αλλα δεν καταστρεφεται. Μηπως να παμε να ψαξουμε?????

Αλλα η προηγουμενη γενια με το κεφαλι που ειχε και ακομα εχει, συνεχιζει να πεταει στα σκουπιδια αντικειμενα που ουτε καν ανακυκλωνονται.

Χρησιμοποιουμε ακομα τις χωματερες χωρις να βρουμε μια λυση σοβαρη για το προβλημα των σκουπιδιων.

Καλα λοιπον να παθει και να κλαιει.

Γιατι εκλαιγε για τα λεφτα που δεν πηρε παρα για το κακο που εκανε, περιβαλλοντικο και συναισθηματικο και παιχνιδολογικο.

Και το αμορε εδω εσκασε τωρα που το εμαθε!!! Φαντασου το ξενο το παιδι εσκασε για τα δικα μας τα ελληνικα παιχνιδια

Τα πηρα τωρα στο κρανιο....

Ευχαριστουμε τον ρεπορτερ μας Makisimo για τα νεα απο το πεδιο της μαχης!!!! Ψαξε Μακισιμο μου να σωσουμε ολοι μαζι τα παιχνιδια, την παιδικοτητα!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Αυτό είναι το άδοξο τέλος μιας κούκλας που έγραψε ιστορία! Στη χωματερή....

Καλέ μου makisime καταλαβαίνω τον πόνο σου...

Πήγα στο παλαιοπωλείο χτες και βρήκα τον φωτεινούλη μελισσάκι μέσα στον κουτί του άγγιχτο 2 ευρώ! Bibi-bo πάντως καμμία!

Αγαπημένη μου mytinyworld χαρά στο κουράγιο σου που βούτηξες στα σκουπίδια! Τουλάχιστον άξιζε τον κόπο!

Η bibi-bo σου η μπουλούκα είναι πολύ γλυκειά!

Ευτυχώς που έχουμε τις bibi-bo μας και που ζήσαμε εκείνη την εποχή!

Η ρόλλερ που αρέσει πολύ με κίτρινο φόρεμα!

Υ.Γ. Λατρεμένη Αναστασία δυστυχώς αυτός είναι ο κόσμος.... Για αυτό ζούμε στο παραμύθι μας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο άνθρωπος βέβαια ήταν γεράκος, 70 και βάλε αλλά καταστεναχωρήθηκα γιατί αν είχα πάρει άδεια πέρισυ όπως υπολόγιζα τώρα θα τα είχα όλα εγώ..! με 100 ευρώ θα τα είχα πάρει όλα και θα σας έκανα σίγουρα και δώρο από μία στην καθεμιά σας..!!!!

Κρίμα πολύ κρίμα όμως μεγάλη πίκρα..!!! Και ο πυρετός χωρίς πλάκα πιστεύω επιδεινώθηκε με αυτό που άκουσα γιατί όταν πήγα να τον βρώ , που μου το είπαν οι ντόπιοι ότι αυτός είχε τελευταία πίστευα ότι θα τα έχει σε καμιά αποθήκη φυλαγμένα..!!! δεν το πίστευα αυτό που άκουγα..!!!!! Αν είναι δυνατόν εμείς να πεθαίνουμε για τέτοιοα παιχνίδια κι άλλοι να μην ξέρουν τη αξία τους..!!!

Αν δεν βρω έστω και μία κάπου εδώ στο νησί θα σκάσω..!!! Δεν θα ξαναγυρίσω Αθήναααααααααααα....!!!!
 
Ειδα την μεγαλοπρεπη BIBIBO της γλυκειας Rapunjel μου τωρα, και συνηλθα απο το σοκ....

Ευτυχως που εχω εσας παιδια και κομματακι κομματακι φτιαχνουμε αυτον τον μαγικο, παραμυθενιο κοσμο, οπου καθε κεφαλακι βρισκει το καινουριο του πλαστικο σωμα, καθε ακεφαλο σωμα βρισκει το ομορφο προσωπακι του, και εγω βρισκω γλυκους μοναδικους ανθρωπους απο τα πατρια εδαφη μου!

Makisimos γιατι δεν ξεκινας μια καριερα στην πολιτικη με προεκλογικη καμπανια και να γυριζεις απο χωριο σε χωριο; Ολο και κατι θα βρεις στην επαρχια απο παιχνιδια! Εγω παντως θα σε ψηφιζα, Μακισιμος Δαγκωτό!

Ειδες Μακισιμο μου; Δεν ηξερε...

Ο μεγαλος σερβος εφευρετης Νίκολα Τεσλα, ο πρωτος που ανακαλυψε το εναλλασσόμενο ηλεκτρικο ρεύμα και τη χρήση του, οταν οι αλλοι ετρωγαν ακομα μπανανες στα δεντρα, ειχε πει μια μεγαλη φραση:

To χειροτερο πραγμα στον κοσμο ειναι η Αγνοια.

Αυτη κανει τα μεγαλυτερα εγκληματα στον κοσμο, γιατι οταν πραγματικα γνωριζεις κατι, ακομα και το πιο μικρο και το πιο ασημαντο, το αγαπας και το προστατευεις.

Αυτο ξεκινα απο το μικρο λουλουδι, μεχρι το παιδι που γεννιεται σε μια φτωχη χωρα που εμεις δεν γνωριζουμε την υπαρξη του, ή στο διπλα σπιτι.

Συγνωμη που φευγω εκτος θεματος αλλα ΒΙΒΙΒΟ/παιχνιδια/παιδια και Καλυτερος Κοσμος για μενα πανε ολα μαζι. Και ναι πιστευω σε αυτο το ονειρο γιατι καποια ονειρα γινονται αληθινα, διαφορετικα οι ανθρωποι θα ειχαν σταματησει να ονειρευονται εδω και αιωνες.
 
bibi-bo

Καλέ μου makisime πρώτον ηρέμησε και δεύτερον κοίταξε να γίνεις καλά! Αξίζεις παραπάνω από κάθε παιχνίδι!

Η λύση είναι πιστεύω μια: Να βρούμε κανένα κινέζο να τον πείσουμε να φτιάξει στην Κίνα αντίγραφα της bibi-bo. Να κυκλοφορεί ξανά. Ας τη λένε bobo-bi ή bebe-bo ή όπως αλλιώς θέλουν. Απλά να υπάρχει ξανά! Να μη χαθεί...

Η Βασανισμένη και η Ιωαλιάνα σου στέλνουν απο ένα φιλάκι η καθεμία makisime για να μη μας πάθεις τίποτα.

Λατρεμένη μου Αναστασία είμαστε όπως το κοριτσάκι στο Γυάλινο κόσμο.

Μόνο που εμείς ζούμε στον Παιχνιδόκοσμο... και είναι τόσο ωραία, τόσο ζεστά!
 
picture.php


Άλλη μια πανάκριβη ΒΙΒΙ ΒΟ που πουλιέται στο ΕΒΑΥ κι ο άλλος πήγε και τις πέταξε..!!!!! Τα νεύρα μου....!!!!!!!

Σ ευχαριστώ Rapunjel μου για τις ευχές σου..!!!

Μα πείτε μου αυτό το thread δεν έχει μαζέψει πραγματικά ανθρώπους με ανιδιοτελή αγάπη και προσφορά..!!!!!?????? Νιώθω περηφάνια που σας έχω γνωρίσει όλους σας εδω μέσα.!!! Είστε όλοι χαρακτήρες ένας κ ένας..!!!
 
Τελεια η ιδεα της Rapunjel μας!!!! Κι εγω το σκεφτομουνα αυτο.... Γελασα πολυ με αυτο που γραφεις Rapunjel!!! Aς την λενε bobo-bi, bebe-bo ή beeeee-beeee beeee, τυπο κατσικα!!!

Ωραια θα ηταν πραγματικα να καθησει καποιος και να ξεπατηκωσει το μουτρακι της ΒΙΒΙ ΒΟ, οπως εκαναν με τις ρεπλικες της πρωτης Barbie!!! Και να ξανακυκλοφορουσε ως η "ΒΙΒΙ ΒΟ The Return"!!!! Η επιστροφη της πιο γλυκειας του κοσμου!!!

Ακουσαν φιλακια στον Μακισιμο οι μικρες μου και ετρεξαν να του στειλουν και αυτες!!! Περαστικα Μακισιμο!!! :D

Η φωτογραφιση ειναι αφιερωμενη σε Rapunjel, MytinyWorld και ολα τα παιδια που ονειρευονται μαζι μας σε αυτο το φορουμ!!!
 
Makisime, πραγματικά η αντίθεση χτυπάει πολύ άσχημα! Πάντως, εγώ προσωπικά πιστεύω πως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το φέρουν όσοι αγοράζουν αυτές τις τόσο ακριβές κούκλες. Αν δεν τις αγόραζαν σε αυτές τις τιμές, σίγουρα θα πωλούνταν φθηνότερα. Περαστικά κιόλας!

Αν και δεν σας γνωρίζω πάντως όλους πολύ καλά, κι εγώ πιστεύω πως έχει μαζέψει αξιόλογους ανθρώπους αυτό το thread!

Υ.Γ. (μιας και αφού τελείωσα το κείμενό μου είδα τις φωτογραφίες): Αναστασία, πανέμορφες οι κούκλες σου!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι όμορφη η παρέα που έχουμε φτιάξει και έχουμε πολλά κοινά πιστεύω, με βασικότερο την αγάπη για το παιχνίδι. Σχετικά με τις αγορές στο ebay, εγώ δεν θέλω να τις αφορίσω, μην ξεχνάμε παιδιά πως υπάρχουν κάποιοι που ονειρεύονται σαν εμάς, αλλά δεν έχουν τη δυνατότητα να κινηθούν και να ψάξουν. Εξάλλου τα χρήματα δεν έχουν καμία απολύτως σημασία για κάποιον που θέλει κάτι πολύ. Οι αναμνήσεις δεν αγοράζονται, οι αναμνήσεις είναι βαθιά στην ψυχή μας. Από κει και πέρα, όλοι δικαιούνται να ξαναζήσουν τις στιγμές που νοσταλγούν. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος να τους πει: πήγαινε στον τάδε παππού, στην κεφαλλονιά, έχει αυτό που λαχταράς!

Σήμερα θα σας ξυπνήσω αναμνήσεις. Κυρίως στους πιο παλιούς.

Προβολή συνημμένου 3510Προβολή συνημμένου 3511Προβολή συνημμένου 3512Προβολή συνημμένου 3513Προβολή συνημμένου 3514
 
Και μερικές ακόμη....

Προβολή συνημμένου 3515Προβολή συνημμένου 3516Προβολή συνημμένου 3517Προβολή συνημμένου 3518

Rapunjel μου, πανέμορφη η ρόλερ στα κίτρινα! Εχω μείνει λίγο πίσω με τις φωτογραφήσεις, θα επανακάμψω με νέες φωτο από όλες τις κουκλίτσες και ΤΗΝ κουκλίτσα με το καινούριο σώμα!
 
Καλά απίστευτες φωτογραφίες mytinyworld ΜΠΡΑΒΟ σου είναι απίστευο]τες..!! Δεν είχα δει ποτέ τα δωμάτια της ΒΙΒΙ ΒΟ..!! Πο ποοο..!!!!!

Ειδικά η πισίνα είναι πολύ μπροστά από την εποχή της.!!!

Νομίζω ότι πραγματικα εδώ και μήνες έχουμε κάνει μια πολύ καλή παρέα..!!! Έχουμε αναγάγει αυτές τις ΒΙΒΙ ΒΟ πραγματικά σε ηρωίδες..!! Ειδικά εσείς που τις ντύνετε και τις φωτογραφίζετε, νιώθω ότι αν ποτέ αξιωθούμε να συναντηθούμε απ΄κοντά και τις φέρετε μαζί σας θα αισθανθώ ότι θα συναντήσω κατι σαν ηθοποιό τραγουδιστή γενικά κάποιον διάσημο.!!! χαχαχ Δεν είναι τυχαίος ο τίτλος τηε el greco ΒΙΒΙ ΒΟ ΣΤΑΡ.!!!! αχαχαχαχ
 
τι μου θυμησες τωρα.......τα ειχαν ολα οι ξαδερφες μου....και θυμαμαι που παιζαμε...αχ...ebay οσο και να θελω να τα αγορασω ολα δν εχω τα χρηματα μακαρι να τα ειχα....κι εγω γυρναω δεξια και αριστερα και ουτε τριχα απο bibi-bo φιλε makissime τι παθαμε με τον παππου,ζημιαααααααα!!!!!περαστικα...
 
Τι ωραίες φωτογραφίες! Βέβαια, δεν είχα τίποτα από αυτά. Προτιμούσα να παίρνω ένα σωρό κούκλες παρά τα.. συμπαρομαρτούντα τους. :p Τα μόνα που έχω δει από κοντά όταν πήγαινα Δημοτικό είναι τα δωμάτια (και τα τέσσερα) στο σπίτι μιας φίλης μου. Ζήλεψα λίγο η αλήθεια είναι, αλλά μου πέρασε σύντομα.

Μακισιμε, και βέβαια δεν είναι τυχαίος ο τίτλος Star. Τόσο πολλά και όμορφα πράγματα που έχει η Bibi-Bo μας μονάχα μια σταρ τα έχει!
 
Εχω παίξει με κάποια από αυτά, τα είχε μια παιδική φίλη που οι γονείς της είχαν πολύ μεγάλη οικονομική άνεση και της τα είχαν αγοράσει ΟΛΑ. Ερχόταν σαββατοκύριακα στο εξοχικό τους που ήταν στην επαρχία που μεγάλωσα. Κάθε σαββατοκύριακο όλο και κάτι έφερνε μαζί της. Περίμενα όλο λαχτάρα να δω και κάτι καινούριο. Δεν θυμάμαι να ζήλευα, είχα αποδεχτεί μάλλον το γεγονός ότι αυτά δεν ήταν για μένα. Πάντως ήταν ένας πραγματικά κουκλίστικος κόσμος!

Από όλα τα εξεσουάρ της bibi bo είχα μόνο τη βαλίτσα και το μπάνιο. Ομως το μπάνιο ποτέ δεν το αγάπησα. Κάποια μέρα θα σας πω γιατί. Είναι το μοναδικό παιχνίδι μου που δεν σώθηκε, γιατί επέλεξα να το αφήσω στην αποθήκη. Πριν τρία χρόνια που αδιάσαμε την αποθήκη μας, το βρήκα σαπισμένο, σπασμένο και γενικά κατεστραμένο. Δεν σας κρύβω ότι έκλαψα όταν το είδα και αναγκάστηκα να το πετάξω.... (συγνώμη Αναστασία, ήταν ΔΙΑΛΥΜΕΝΟ, δεν ήξερα τι άλλο να το κάνω, εκτός από το να το πετάξω. Εννοείται πως δεν φτιαχνόταν. Αν δεις ένα τέτοιο δωματιο από κοντά θα καταλάβεις ότι μπορεί να λιώσει).

Αναστασία μου, ξέχασα να σου πω ότι οι μικρές σου είναι πανέμορφες, πάντα όλο νάζι και τσαχπινιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ, πάλι, το μόνο που είχα ήταν το καροτσάκι από τα δίδυμα της Χαρούμενης Οικογένειας (δε νομίζω πως πιάνονται για αξεσουάρ η πετσέτα, τα παντοφλάκια και το καπέλο, ε?). Εκτός των άλλων, το σπίτι μας ήταν και πολύ μικρό και είχα που είχα ένα σωρό παιχνίδια (εχμ... ναι... ήμουν λιγάκι κακομαθημένη), άμα μάζευα και τα αξεσουάρ τους δε θα χωράγαμε εμείς στο τέλος μέσα! :p Αυτό για το οποίο πραγματικά χαίρομαι είναι πως τα παιχνίδια που είχα δεν κατέληξαν σε κάποια χωματερή όπως του παππού από την Κεφαλονιά που μας είπε ο Μακίσιμος, αλλά μετά από εμένα και την αδερφή μου χαρίσανε χαρά και σε άλλα παιδάκια, στα οποία τα χάρισε η μητέρα μου. #)
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld σε ευχαριστούμε για το σπάνιο και ωραίο διαφημιστικό φυλλάδιο! Με γύρισες πολλά χρόνια πίσω! Πόσο υπέροχος ήταν ο κόσμος της bibi-bo!

Η δικιά μου bibi-bo star στα ροζ...
 
Είναι πανέμορφη η κούκλα σου rapunjel! Της πάει το ροζ γάντι! Και μιας κι εγώ φωτογραφία δεν έβαλα σήμερα, βάζω την αγαπημένη της mytinyworld μας όπως την είχα στο ράφι μου μέχρι πριν μου έρθει η ... έμπνευση και της φορέσω τα κόκκινα!
 
Πο ποοοο ομορφιές η σελίδα..!!! Γεμίσαμε ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Ε πρέπει να πάω Αθήνα να ποστάρω κι εγώ μια αναλυτική φωτογράφηση της ΒΙΒΙ ΒΟ μπαλαρίνα για να σας λυθούν όλες οι απορίες.!!!

MYTINYWORLD θα θέλαμε πολύ να ακούσουμε την ιστορία σου με το μπάνιο γιατί εξιστορόντας πράγματα από την παιδική μς ηλικία γνωριζόμαστε και καλύτερα..!!!

Και ξεκινάω πρώτος λέγοντας σας ότι όταν ήμουν κάπου στα 7 (ΠΡΩΤΗ δημοτικού)

η αδερφή μου θυμάμαι πολύ καλά είχε μια ΒΙΒΙ ΒΟ της οποίας το φόρεμα το οποίο στο σκοτάδι φωσφόριζε και έναν Τζον τζον αυτό με το παιδί της χαρούμενης οικογένειας..!!

Μια φορά λοιπόν ήρθε μια φίλη μου να παίξουμε σπίτι και επειδή εδώ στην Κεφαλλονιά μέναμε πολύ μακρυά από την πόλη σχεδόν μέσα σε δάσος και δεν είχα επαφές με άλλα παιδάκια ,θεώρησα το γεγονός αυτό τόσο σπουδαίο που καθώς έφευγε με τους γονείς της, για να την δελεάσω της χάρισα τη ΒΙΒΙ ΒΟ και τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ..!! Αλλά όι γονείς τησ κατάλαβαν ότι δεν ήταν σωστό,(προφανώς γνώριζαν πόσο είχαν εκείνη την εποχή αυτά τα παιχνίδια) και της είπαν να διαλέξει το ένα από τα δύο..!! Και τελικά πήρε τον Τζον Τζον που δεν είχε..! Αλλά μετά η αδερφή μου μόνο που δεν με έσφαξε.!! Το τι άκουσα εκείνη την νύχτα που γύρισε σπίτι και είδε ότι έλειπε ο κούκλος της..!!!

Αχ η Νίκη ήταν ο πρώτος μου έρωτας..!!!!! Αλλά προτίμησε τον Τζον Τζον από μένα..!! Εμένα ήθελα να πάρει σπίτι της εκείνη την νύχτα..!!! χιχιχιχιχιχιχιχιχχι
 
makisimos είπε:
Ε πρέπει να πάω Αθήνα να ποστάρω κι εγώ μια αναλυτική φωτογράφηση της ΒΙΒΙ ΒΟ μπαλαρίνα για να σας λυθούν όλες οι απορίες.!!!
Καλημέρα! Μακίσιμε μήηηηπως θυμάσαι αν η βάση της παίζει μουσική; Έχω μια διαφωνία με τη μητέρα μου σχετικά τις τελευταίες μέρες.. :p
 
Πίσω
Μπλουζα