Bibi-bo Μέρος 3ο

Ειναι θεα!!!! Κουκλαρα στα κοκκινα! Μηπως θυμασαι το ονομα της Fraoulitsa?
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld σε ευχαριστώ για τις ωραίες φωτογραφίες και περιμένω να δω την κουκλίτσα μας με το καινούργιο κορμάκι!

Καλή μου fraoulitsa πανέμορφη η bibi-bo και πολύ καλοδιατηρημένη!

Η Ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά με κόκκινο και χρυσό φόρεμα barbie.
 
Χαίρομαι που σας αρέσει κορίτσια! :cool: Αναστασία μου, δεν ξέρω με ποιο όνομα βγήκε στην αγορά η συγκεκριμένη κούκλα. Το φόρεμα που φοράει πάντως είναι από μία Barbie ονόματι Hollywood Cast Party (νομίζω). Έχει και γάντια ασορτί, αλλά δε μου φαίνεται πως κάνουν στη Bibi-Bo. :(

rapunjel μου, το φόρεμά σου είναι πανέμορφο. Μου φέρνει κάτι σε Χριστούγεννα αυτός ο συνδυασμός κόκκινου - χρυσού! :)
 
Πανεμορφες στα κοκκινα οι ΒΙΒΙΒΟ σας!!! Εγω παλι περιμενω τον κινεζο ebayer να στειλει κανα ρουχο! Ποιος ξερει αν θα ριξει στο πακετο και κανα κοκκινο φουστανι να βαλω στις ΒΙΒΙΒΟ μου? Δυστυχως το ξεκοβει απο την αρχη και λεει οτι τα μοντελακια που εχει αλλαζουν καθε βδομαδα, οποτε αυτα που βαζει στο πακετο ειναι στην τυχη!!

Λες και παιζω λοτερία!

Νεραιδοχερα Rapunjel μου στον φοντο που χρησιμοποιεις για την σουπερ φωτογραφιση της ανθισμενης εχει κατι φωτογραφιες με ρουχα της ΒΙΒΙΒΟ (Δυναστεια, Ωραια μου κυρια, και αλλα). Βγαλε μας μια φωτογραφια αυτο το κουτι να το δουμε!!!
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία σου επισυνάπτω τη φωτογραφία της συσκευασίας.

Όταν βγήκε η bibi-bo η χρυσομαλούσα που έχεις, αλλάξανε χρώμα τα κουτιά, αλλάξανε τα έπιπλατης και τα ρούχα της. Προωθήθηκε πολύ από την el greco η bibi-bo χρυσομαλούσα. Από αυτή την εποχή είναι και το κουτί το συγκεκριμένο.
 
Ευχαριστουμε Rapunjel!!! Λοιπον διαβαζω:

Ωραια μου Κυρια,

Δυναστεια,

Mελωδια την Ευτυχιας,

Αυτοκρατειρα Σισσυ,

Βορειοι και Νοτιοι

Maiami Vice, σωστα;

Αυτες τις ΒΙΒΙΒΟ, δεν τις ειχα δει ποτε! Το ζαχαροπλαστειο, στου οποιου την βιτρινα πηγαινα και κολλαγα την μουρη μου, δεν τις ειχε φερει! Ουτε που ειχα ιδεα οτι η ΒΙΒΙΒΟ ειχε βγει σε τοσες πολλες εκδοσεις!
 
Πω πω να τα είχαμε αυτά τα φορέματα!!!!!!!! 8)Πουθενά δεν τα έχω δει και έχω φάει τον τόπο με το κουτάλι για bibi bo... Κυκλοφόρησαν πράγματι? :xm:

Rapunjel και Fraoulitsa πανέμορφες φωτογραφίες! Fraoulitsa η κούκλα σου παρατήρησα ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου μακιγιάζ στα μάτια? Ετσι ήταν από την αρχή ή ξεθώριασε με τα χρόνια? Είναι πάνγλυκη και περιμένουμε κι άλλες φωτογραφίες από την κούκλα κουκλίτσα σου!

Εγώ παιδιά οργανώνομαι για μια σειρά νέων φωτογραφήσεων (τρομάρα μου πήραν τα μυαλά μου αέρα και πήγα και αγόρασα αφίσα για φόντο!). Επίσης ήθελα να σας ανακοινώσω, Αναστασία και Rapunjel, ότι ναι, τώρα πια, ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΗ να ρετουσάρω την κουκλίτσα μου. Μετά φόβου... :eek:

Οπότε, ότι έχετε ευχαρίστηση για βοήθεια κορίτσια! Προς το παρόν βρήκα ακριβώς την απόχρωση του γαλάζιου για να γεμίσω τα κενά στη σκιά των ματιών της. Επίσης πήρα καρφίτσες με κεφαλάκι για να στερεώσω τα καλαμάκια για μπούκλες. Δεν μπορείτε να πείτε, κάτι είναι και αυτά για αρχή, ε? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα!! Αχ, από αυτά τα κουτιά που πόσταρε η rapunjel ήταν τα περισσότερα φορέματά μου όταν ήμουν μικρή. Πρέπει να κυκλοφόρησαν γύρω στο '89 γιατί τα έχω σε φωτογραφία κάτω από το χριστουγεννιάτικο δέντρο την Πρωτοχρονιά του '90 που ανοίγω δώρα. ;) Νομίζω πως και τα αντίστοιχα κουτιά με τις κούκλες της εποχής είχαν αυτές τις φορεσιές στο μπροστινό τους μέρος, αν θυμάμαι καλά σε μικρά πολύγωνα.

mytinyworld μου, το χρώμα της σκιάς της είναι λευκό, αλλά δεν ξέρω εάν ήταν έτσι εξ αρχής ή απλά ξεθώριασε. Δε φαίνεται καλά στη φωτογραφία γιατί την τράβηξα χωρίς φλας και είναι λίγο σκοτεινή. Καλή επιτυχία στο ρετουσάρισμα της μικρής σου! Εγώ μέχρι τώρα δίσταζα να τις βγάλω και από τα κουτιά μην τυχόν και τις χαλάσω. Τις τελευταίες μέρες πήρα θάρρος.. #)

Για σήμερα βάζω τη Bibi-Bo Ρόλερ μου ντυμένη με ένα σετ Barbie, αρκετά πρόσφατο. Μιας και πλησιάζουν οι γιορτές, μου φαίνεται πως είναι ό,τι πρέπει να την αφήσω με αυτό!
 
bibi-bo

Λατρεμένη μου Αναστασία έχουν βγει πολλές εκδόσεις bibi-bo.

Η βασική όμως μετα τις άσπρες που μεσουρανούσε η star και η ρόλλερ είναι η bibi-bo χρυσομαλούσα. Για αυτή βγήκαν και τα ρούχα και οι ονομασίες.. Βγήκε περίπου το 1986 με 1987 και τα φουστάνια που θυμάται η fraoulitsa. Μέχρι καινούργια έπιπλα της έφτιαξαν!

Αγαπημένη μου mytinyworld πες εσύ το ναι και η σακοράφα και το ξανθό μαλλί σε περιμένουν! Οδηγίες αναλυτικά έχω βάλει στο bibi-bo συντήρηση. Θα της προσθέσεις μαλλιά μαζί με τα υπάρχοντα σε νέα κενά που θα βρεις στο κεφάλι.

Θα γίνει κουκλάρα. Η λατρεμένη Αναστασία θα σου στείλει και βλεφαρίδες. Έχεις εμάς τις φίλες σου που ότι χρειαστείς σαν καλοί άγγελοι θα σε βοηθήσουμε.

Γλυκεία μου fraoulitsa πάνγλυκιες οι κούκλες σου ! Υπέροχα τα φορέματα!

Ανθισμένη βασανισμένη ομορφία πριγκίπισσα!
 
Ευχαριστώ rapunjel και fraoulitsa για το θάρρος που μου δίνετε για τη μεταμόρφωση της κουκλίτσας μου. Rapunjel μου, ναι θα της προσθέσω μαλλιά αν με ενισχύσεις! Τις οδηγίες τις έχω διαβάσει, μαζί με όλα τα tips που παρακολουθώ ότι γράφετε! Θα φωτογραφίζω τα στάδια για να το δείξω στο thread συντήρηση.

Παιδιά, βλέποντας τις δύο υπέροχες φωτογραφίες από τις δύο πανέμορφες κουκλίτσες της fraoulitsa διαπίστωσα ότι πράγματι η bibi bo με μπούκλες και βραδινές τουαλέτες/φορέματα εποχής είναι ασύγκριτη. Οπως η ωραία μου κυρία που είχε ποστάρει ο georgeikos και είχα πάθει πλάκα! Επειδή όμως αυτά τα φορέματα, όπως τα hollywood legends που μας έδειξε ο georgeikos συνήθως πουλιούνται με κούκλες, αν εντοπίσει κάποιος κανένα σκέτο μπορεί να με ενημερώσει? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τα έπιπλα β' περιόδου που αναφέρεις rapunjel μου, τα έχω δει σε μαγαζιά. Μου έχει μάλιστα ένας καλός φίλος κρατημένο το σετ με τις καρέκλες και την ομπρέλα για την πισίνα. Πισίνα βέβαια δεν θα έχω.... :xm: Πιστεύω να τα πάρω με τον καινούριο χρόνο και να σας τα δείξω. Η rapunjel μας έχει δείξει την κρεβατοκάμαρα, έτσι? Είναι ροζ, σε αντίθεση με τα διάφορα χρώματα που είχε η α' περίοδος.

Παιδιά, είναι περίεργο που ότι βγήκε μετά το 1985 το αγνοούσα εντελώς! Συνέχιζα να παίζω με τα παλιά, μήπως κάποιος με είχε παραπληροφορήσει ότι σταμάτησε να κυκλοφοφεί η bibi bo? 8)8)Δεν μπορώ να θυμηθώ.... Γιατί δεν είναι ότι τα μάζεψα και τα πέταξα, συνέχισα να τις ντύνω τις κούκλες μου με τα ρούχα που είχα, απλά δεν αγόραζα καινούρια, είχα λίγο μεγαλώσει φαίνεται. Rapunjel είχαν διαφημιστικά στην τηλεόραση??? Μου κάνει εντύπωση που δεν θυμάμαι τίποτα!
 
bibi-bo

Αγαπημένη μου mytinyworld θα σου στείλω αρχές Δεκεμβρίου δύο ματσάκια μαλλιά (βγάζουν περίπου 20 διπλές τούφες) και σακοράφες μαζί με κάτι άλλο για χριστουγεννιάτικο δώρο.

Διαφημιστικά bibi-bo ούτε εγώ θυμάμαι μετά το 1985. Δεν ξέρω γιατί. Τις κούκλες με τα κόκκινα κουτιά τις θυμάμαι στα παιχνιδάδικα όμως.

Καλή μου Fraoulitsa μήπως είναι εύκολο να μας βάζεις φωτογραφίες από τη bibi-bo star που έχεις και νομίζω ότι είναι η καλύτερη σου κούκλα; Ευχαριστώ.

Κορίτσια έπιασε κρύο και η Ανθισμένη ντύθηκε χειμωνιάτικα...
 
Καααλησπέρα! Rapunjel μου, έχω ήδη βγάλει κάποιες φωτογραφίες τη Star με ένα άλλο φόρεμα και αν και σκεφτόμουν να μην την βάλω ακόμα, αφού μου το ζητάς έρχεται! Το Σάββατο αποφάσισα να τη βγάλω από το κουτί να δω σε τι κατάσταση είναι και τράβηξα τα πάνδεινα μέχρι να τη συνεφέρω και να καταφέρω να της βγάλω το μαγιώ, το οποίο είχε κολλήσει στο ένα πόδι. Προκειμένου να μη το σκίσω και το αχρηστεύσω πάλευα να το ξεκολλήσω σιγά σιγά πάρα πολλή ώρα. Τελικά τα κατάφερα με ένα μικρό ξήλωμα της ραφής. Πάαααλι καλά. Το άλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι το μαγιώ... ξέβαφε πάνω στην κούκλα! :cry: Οπότε μετά από αυτά, η δεσποινίς Star είδε κι απόειδε και πήρε τη βαλίτσα της και μας κούνησε το μαντήλι. Έφυγε και πήγε στην Ιρλανδία όπου την κάνανε και πριγκίπισσα! Ξεχάσανε μόνο εκεί που πήγε να της δώσουνε το στέμμα της, αλλά δεν παρεξηγούμαστε! :p Για του λόγου το αληθές παραθέτω και τα σχετικά... ντοκουμέντα!

Mytinyworld μου, πουλιούνται και σκέτα φορέματα από τις συλλεκτικές Barbie στο ebay, απ' ό,τι έχω δει. Είναι λίγο παίδεμα να τα εντοπίσεις, αλλά άμα τα ψάξεις με το όνομα της κούκλας που τα φοράει είμαι σίγουρη πως θα τα καταφέρεις! ;) Τα έπιπλα της Β περιόδου τα έχω εντοπίσει σε ένα μαγαζί εδώ κοντά στο σπίτι μου, αλλά για να πω την αλήθεια δε μου αρέσουν, μου φαίνονται κάπως.. πάρα πολύ πλαστικα! Όσο για τις διαφημίσεις στην τηλεόραση, εγώ θυμάμαι πως υπήρχαν και είμαι γεννημένη το '85...
 
bibi-bo

Καλή μου fraoulitsa αυτή η bibi-bo σου είναι η πιο όμορφη!

Εγώ όλα τα χρυσά και πέτσινα ρούχα που είχα της bibi-bo τα πέταξα γιατί χαλάσανε με τα χρόνια και όταν της τα έβαζα αφήνανε βρωμιές αποσύνθεσης στο σώμα της.

Η bibi-bo σου μοίαζει με τη δικιά μου τη ρόλλερ.
 
Χαίρετε! Rapunjel μου, πανέμορφη η Ρόλερ σου! :) Όσον αφορά τα χρυσά και τα δερμάτινα ρούχα, εγώ δεν τα έχω πετάξει, απλά δεν έχω σκοπό να τους τα φορέσω ξανά! Έπαθα ζημιά και με τη φόρμα της Ρόλερ μου λόγω της χρυσής ζώνης, η οποία είχε ξεβάψει πάνω της. Με το Σοφλάν που την έπλυνα μαζί με τα υπόλοιπα ρούχα τους δεν καθάρισε πολύ και χμ, φοβάμαι να βαλω πιο δυνατό απορρυπαντικό... :cry:

Για σήμερα, σκέφτηκα να βάλω μία έκδοση της Bibi-Bo που δεν έχουμε δει πολύ μέχρι τώρα. Ήταν από τις αγαπημένες μου όταν ήμουν μικρή και παραμένει και τώρα σταθερή αξία. Μιλάω για τη Bibi-Bo μπαλαρίνα. Δεν έχω τη βάση, αλλά έχω δύο μπαλαρίνες τις οποίες έντυσα με ρούχα Barbie (τι πρωτότυπο!) που νομίζω πως τους ταιριάζουν γάντι! Η μία χορεύει τη Λίμνη των Κύκνων και η άλλη τον Καρυοθραύστη.

Επίσης, βάζω και το (ολίγον τι ξεθωριασμένο) λογότυπο από την πετσέτα της Bibi-Bo, την οποία έχω 22 ολόκληρα χρόνια! :cool:
 
Αχ φραουλίτσα, είσαι λοιπόν το μικρό της παρέας! #) Από τις τρεις κουκλίτσες σου εμένα μου αρέσει πιο πολύ αυτή με τα κόκκινα! Και οι δυο ρόλερ σας κορίτσια είναι υπέροχες! :flower: Ιδού λοιπόν και η δική μου ρόλερ, η Νταϊάνα, με αυθεντικό ρουχαλάκι bibi bo από την β'περίοδο!

Αλήθεια φραουλίτσα, επειδή το φόρεμα που λες ιρλανδικό το έχω κι εγώ χωρίς αξεσουάρ, ξέρεις κάτι για την ιστορία του?

Προβολή συνημμένου 3482Προβολή συνημμένου 3483

Ωχ, τώρα είδα το μήνυμα με τις μπαλαρίνες!!! Χμ, όμορφες και παράξενες ταυτόχρονα! Πανέμορφα πρόσωπα της παλιάς bibi bo με ένα πολύ ιδιαίτερο σώμα. Επειδή δεν τις έχω ξαναδεί, αν μπορείς φραουλίτσα, μας δίνεις κάποιες πληροφορίες? πχ, λυγίζει πόδια χέρια, βγαίνουν τα παπούτσια? Πολύ όμορφες και τα ρούχα barbie τους ταιριάζουν, όπως κάθε τι παραμυθένιο και γλυκό ταιριάζει σ'αυτή την κουκλίτσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλή μου fraoulitsa δεν καθαρίζει η φόρμα της ρόλλερ. Θα βρεις μια ζώνη φαρδιά και θα τη βάζεις από πάνω να μην φαίνεται το ξέβαμμα. Έτσι έκανα εγώ. Οι bibi-bo μπαλαρίνες πολύ πρωτότυπες ως κατασκευή για την εποχή τους αν και κατά τη γνώμη μου υπολείπονται σε ομορφιά από τις άλλες bibi-bo. Το λογότυπο της πετσέτας σου όνειρο!

Πολύ ωραία ρούχα της ρολλέρ σου αγαπημένη μου mytinyworld. Βάλε μας μια φωτογραφία της αγαπημένης μας bibi-bo με το νέο της σωματάκι!

Η Ανθισμένη νεκλιζέ με το νυχτικό της...
 
υπεροχες ι κουκλιτσες σας κοριτσια ...μπραβο μικρη μου φραουλιτσα,καταπληκτικες οι κουκλιτσες σου.rapunzel η ανθισμενη οπως παντα ξεχωριστη και μοναδικη.....

mytinyworld υπεροχη η ρολερ σου σε ζηλευω.......

ερωτηση ,ο makisimos ,που ειναι;;;;
 
Τι ομορφες κουκλες!!!!! Αυτην τη ΒΙΒΙΒΟ μπαλαρινα την ειχα ξεχασει οτι υπηρχε!!! Οταν ειδα το ποδαρακι της την θυμηθηκα!!!

Αλλα δεν θυμαμαι ουτε εγω αν εβγαιναν τα παπουτσια της ή αν ειχε ενα διαφορετικο σωμα μονιμα εγκατεστημενο στην βαση, γιατι δεν την ειχα πιασει ποτε στα χερια μου!

Ο Μakisimos παιδια εμαθα οτι ειναι σε διακοπες στις Σευχελες ψαχνοντας την ΒΙΒΙΒΟ που ειδε στο ονειρο, και παραλληλα κανει τον παπαρατσι για να βρει ντοκουμεντα για την κρυφη σχεση του Τζον Τζον με την Barbie ή τον Κεν. Δεν ξερω αλλες πληροφοριες!

Ετσι δεν ειναι Μakisimos? Εχουμε βαλει μικροτσιπ και σε παρακολουθουμε!!! :p
 
Ο makisimos είναι και ξεκουράζεται σε ένα νησί του Ιονιου, ψάχνει απελπισμένα να βρεί κανένα παλιό παιχνιδοπολείο εδώ στην Κεφαλλονιά αλλά δυστυχώς θα σας σοκάρω λέγοντας ότι βρήκα τον τελευταίο ιδιοκτήτη πο τοέκλεισε πριν 9 μήνες και που πέταξε στην χωματερή όπως μυ είπε καμιά 20αριά ΒΙΒΙ ΒΟ και ΠΟΝΥ γιατί τα είχε βάλει στο τέλος σε τιμές 3 ευρώ η κούκλα για ξεπούλημα λόγω κλεισίματος και κανένα παιδάκι δεν καταδεχόταν μια τόσο παλιά κούκλα..!!!!!! Ούτε ια 3 ευρώ..!! Και φυσικά του εξήγησα πόσο στοιχίζουν και μόνο που δεν έκλαψε..!! Κι εγώ μαζί του με το έγλημα που διέπραξε..! Μάλιστα είχε και τα κάστρα και πολιορκητές που πάντοτε ψάχνω..!!!! Και από εκείνη την ημέρα είμαι με 39 πυρετό ,όχι τυχαία..!!!
 
Νιώθω να μου ανεβαίνει και μένα πυρετός...... :( Καλά, στη χωματερή? Στη χωματερή? :eek: o_Oo_Oo_O Περαστικά makisimos, κατανοώ τον πόνο σου.... Μα, στη χωματερή? :cry: Δεν υπάρχουν φτωχά παιδάκια στην Κεφαλλονιά? Εγώ προχθές παιδιά, έκανα βουτιά σε ένα κάδο σκουπιδιών, γιατί ένας γείτονας άδειασε την αποθήκη του και ψάρεψα μια ωραιότατη συλλογή από playmobil lyra και το subuteo, παιχνίδια που λάτρευα να παίζω με τον αδερφό μου όταν ήμουν μικρή! Φυσικά έχουμε κρατήσει τα δικά μας, αλλά τα έχει ο αδερφός μου σπίτι του, οπότε τώρα θα έχω και εγώ τα δικά μου και θα τα ποστάρω στα ανάλογα thread. Προς το παρόν βρίσκονται για απολύμανση!

Bibibo28, περιμένουμε τα αποτελέσματα! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τη ρόλερ μου, το έχει ανάγκη γιατί νιώθει λίγο... μπουλούκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα