Bibi-bo Μέρος 3ο

fraoulitsa είπε:
Θα ρωτήσω βλακεία, αλλά θα σκάσω άμα δε ρωτήσω... #) Ποιος είναι ο Γλυκοπατάτας;
η ελ γκρεκο εβγαζε τοτε σε ενα κουβαδακι την "οικογενεια γλυκοπατατα" η βαβουροπατατα..καπως ετσι..ηταν σε σχημα πατατας και ειχαν ματια στομα κτλ..
 
Ααααααααααα μάαααααααααααααααλιστα! Δεν είχα ποτέ απ' αυτά, προφανώς γι' αυτό δεν ξέρω και το όνομά τους. Σαν σειρά τις Βαβουροπατάτες τις έβλεπα, σαν παιχνίδια πάλι δεεεν.. Προτιμούσα τους Φωτεινούληδες, τους οποίους έχω κρατήσει κιόλας μέχρι σήμερα. :p :p :p Ευχαριστώ georgeikos (με γεια και το avatar!!)!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή η ιδέα με τα μικυ μάους! Θα ψάξω και γω τα δικά μου, μήπως βγάλουμε καμιά άκρη. Αλλιώς, σκέφτομαι να ετοιμάσω σχετική επιστολή σε Βακάκη/jumbo κοινοποιούμενη και στη Hasbro!!!!
 
bibi-bo

Η bibi-bo βγήκε στις αρχές του 80, 1980-1981. Ακριβώς δεν νομίζω ότι θα βρούμε. Οι πρώτες bibi-bo είχανε βλεφαρίδες ίσιες μπροστά, φορούσε το νυφικό, τα ρούχα της μπαλαρίνας, τη στολή ιππάσίας, το φόρεμα της σταρ και τη στολή της νοσοκόμας.

Η Ανθισμένη με μια τουαλέτα που της έραψα...
 
Χμ! mytinyworld μου καλή η ιδέα της επιστολής, αν και πολύ φοβάμαι ότι δε θα πάρουμε κάποια απάντηση πέρα από γενικότητες. :( Εγώ δυστυχώς δεν έχω καθόλου περιοδικά της εποχής, τα πρώτα που έχω είναι κάποια τεύχη της Κάντυ, οπότε δε νομίζω να μπορώ να βοηθήσω.. :(

Διαβάζοντας αυτά που μας λέει η rapunjel θυμήθηκα πως το παιδί που μου έδωσε τις Bibi-Bo μου μου είχε πει πως η πρώτη που είχε βγει στην αγορά ήταν αυτή με το χρυσό μαγιώ. Αυτό το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη, αν και προσωπικά έχω αμφιβολίες πολλές. Σε όσα μας λες rapunjel μου έχω την ένσταση πως η αντίστοιχη Barbie με τη Bibi-Bo που φοράει το φόρεμα της Star (αν λέμε το ίδιο, αυτό που έχετε παραθέσει στις προηγούμενες σελίδες εσύ και η mytinyworld), η Crystal Barbie, βγήκε το '83, οπότε δε νομίζω να είναι από τις πολύ πρώτες.
 
fraoulitsa είπε:
Χμ! mytinyworld μου καλή η ιδέα της επιστολής, αν και πολύ φοβάμαι ότι δε θα πάρουμε κάποια απάντηση πέρα από γενικότητες. :( Εγώ δυστυχώς δεν έχω καθόλου περιοδικά της εποχής, τα πρώτα που έχω είναι κάποια τεύχη της Κάντυ, οπότε δε νομίζω να μπορώ να βοηθήσω.. :( Διαβάζοντας αυτά που μας λέει η rapunjel θυμήθηκα πως το παιδί που μου έδωσε τις Bibi-Bo μου μου είχε πει πως η πρώτη που είχε βγει στην αγορά ήταν αυτή με το χρυσό μαγιώ. Αυτό το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη, αν και προσωπικά έχω αμφιβολίες πολλές. Σε όσα μας λες rapunjel μου έχω την ένσταση πως η αντίστοιχη Barbie με τη Bibi-Bo που φοράει το φόρεμα της Star (αν λέμε το ίδιο, αυτό που έχετε παραθέσει στις προηγούμενες σελίδες εσύ και η mytinyworld), η Crystal Barbie, βγήκε το '83, οπότε δε νομίζω να είναι από τις πολύ πρώτες.
εγω απ οσα εχω ακουσει η πρωτη ειναι γυρω στο 79-80...γινοταν χαμος στο μινιον...εχω ομως την εντυπωση οτι τηλεοπτικο σποτ με bibi-bo δεν επαιξε ποτε!!! μονο σε μικυ μαους την θυμαμαι..
 
Πανέμορφη τουαλέτα, μπράβο rapunjel μου! Λάμπει η ανθισμένη!

Παιδιά, οφείλουμε στην αγαπημένη μας κουκλίτσα να καταγράψουμε την ιστορία της! Θα βρουμε τον τρόπο! Rapunjel μου, είμαι σίγουρη ότι το φόρεμα της STAR δεν ήταν από τα πρώτα.. Θυμάμαι ότι εγώ, δεν πήρα την ΒΙΒΙ ΒΟ την πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησε. Μου είχαν πάρει την sindy και ήμουν στο... περίμενε. Μου πήρανε την ΒΙΒΙ ΒΟ ή το 1982 ή το 1983. Νομίζω το 1982. Το καλοκαίρι του 1983 ή 1984, αντάλλαξα το πράσινο ντε πιες με το φόρεμα της σταρ. Το ήθελα πολύ γιατί τότε είχε κυκλοφορήσει και είχε γίνει χαμός. Δηλαδή λανσαρίστηκε σαν μια νέα τουαλέτα της αγαπημένης μας κούκλας. Ηταν η νέα φουρνιά! Η φίλη μου που μου το έδωσε, καμάρωνε γι'αυτό, που της το είχαν πάρει, και έκανε σκληρά παζάρια. Ισως να της είχα δώσει και κάτι άλλο εκτός από το ντε πιες!

Ακόμα και σήμερα, δυσκολεύομαι να θυμηθώ ποιο ρούχο φόραγε η δική μου.... Σίγουρα κανένα από τα τέσσερα που δείχνουν πίσω τα κουτιά, που πραγματικά πρέπει να είναι τα πρώτα. Δηλαδή το νυφικό, η μοβ δαντελωτή τουαλέτα της domniki, η νοσοκόμα και η μπαλαρίνα. Επίσης, μια ξαδέρφη μου είχε τη νοσοκόμα. Αυτή πρέπει να ήταν από τις πρώτες γιατί θυμάμαι ότι εγώ δεν είχα ακόμη ΒΙΒΙ ΒΟ.... Οσο το σκέφτομαι, μου έρχονται αναμνήσεις, μπορεί και να θυμηθώ και κάτι άλλο. Πάντως όταν πάω στο πατρικό μου, θα ψάξω ότι περιοδικό έχω της εποχής...

Παιδιά, για μια στιγμή σκέφτηκα πόσες χιλιάδες ΒΙΒΙ ΒΟ πρέπει να βρίσκονται πεταμένες στις χωματερές και με έπιασε ένα σφίξιμο στην καρδιά..... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld όταν λέω σταρ εννοώ το μωβ φόρεμα που υπήρχε πίσω στα κουτιά. Δεν εννοώ τη bibi-bo star! Οι πρώτες bibi-bo κυκλοφορήσανε με αυτά τα ρούχα. Η πρώτη που βγήκε ήταν η bibi-bo μπαλαρίνα. Τότε ήταν πολύ της μόδας η Sindy μπαλαρίνα και γενικά οι μπαλαρίνες. Μιλάμε για 1980. Ακολούθησε η νοσοκόμα, η σταρ με το μωβ φόρεμα και η νύφη. Αυτές κυκλοφορούσαν για 2 χρόνια και η αμέσως επόμενη ήταν η ιππάσιας bibi-bo.
 
Ακριβώς αγαπημένη μου rapunjel! :) Κάπως έτσι τα θυμάμαι κι εγώ, απλά μπερδευτήκαμε με τις ΣΤΑΡ. #) Ούτως ή άλλως ότι και να φοράει η ΒΙΒΙ ΒΟ μια σταρ είναι! Προφανώς βγάλανε πρώτα την μπαλαρίνα για να χτυπήσουν τη sindy! Εμένα λοιπόν πρέπει να μου πήραν τη sindy μπαλαρίνα χριστούγεννα 1980 προς 1981 και τη bibi bo χριστούγεννα 1981 προς 1982! Τι να φόραγε όμως η κουκλίτσα μου? Γιατί σίγουρα δεν φόραγε τίποτα από όλα αυτά! Θυμάσαι καμία άλλη rapunjel μου? Οσο το δουλεύω στο μυαλό μου, πρέπει να φόραγε αυτό το πράσινο-χρυσό σατέν ντεπιες.... Μα, είναι δυνατόν να μη θυμάμαι? Είχα κάνει τόση χαρά! :eek: :(
 
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας λες rapunjel, ευχαριστούμε! Η μόνη που έχω από αυτές είναι η νύφη κι αυτή... από σπόντα! Η πρώτη μπαλαρίνα είναι πραγματικά ονειρεμένη κούκλα!

mytinyworld μου, εμένα δε μου φαινεται περίεργο που δε θυμάσαι. Ούτε κι εγω θυμάμαι καλά τι φοράγανε οι Bibi-Bo μου γιατί είχα αρκετά ρούχα και τις άλλαζα συνέχεια, οπότε στο τέλος ξέχασα πώς ήταν στην αρχή! Να 'ναι καλά η μαμά μου που θυμάται τα πάντα κι έτσι κατάφερα να ξαναβρώ μετά από τόσα χρόνια αρκετές... :D
 
παντως μακαρι να μπορουσαμε να βρουμε τον κ.αποστολο βακακη να δωσει συνεντευξη στο φορουμ και να μας πει για την κουκλιτσα που τοσο λατρεψαμε και συνεχιζουμε ακομη...τι λετε θα υπηρχε δυνατοτητα για κατι τετοιο;;.......θα ηθελα να ευχαριστησω δημοσιως την φραουλιτσα .......εχω παει παντου bibibo ομως πουθενα....μονο στο internet μου ειπε ο τελευταιος παιχνιδοπωλης,κι αυτος εκει τα βαζει.....εχει βρει την κοτα με το χρυσο αυγο,αχ........μακαρι να μπορεσω να την βρω

απο της α'περιοδου θελω....
 
Καλή μου φραουλίτσα, μου κάνει εντύπωση που δεν θυμάμαι, γιατί δεν είχα πολλές κούκλες! Μία bibi bo και μια sindy pedigree ήταν όλες κι όλες, και δεν μιλάω για αυθεντικά ρούχα τους που είχα μόνο ένα της sindy και 6-7 της bibi bo! Οπότε, είναι πραγματικά περίεργο να μη θυμάμαι!

Δυστυχώς bibi bo28, πολλοί παιχνιδάδες την έχουν δει ξαφνικά, ένα βήμα πριν τη σύνταξη, μεγάλοι επιχειρηματίες! Πατώντας πάνω στις αναμνήσεις μας και την αγάπη μας για αυτή την κούκλα. Είναι λυπηρό. Υπάρχουν όμως και αυτοί (και πιστέψτε με είναι οι περισσότεροι) που αγαπάνε πραγματικά το παιχνίδι και θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά να βρούμε κομμάτια. Με συγκινεί που κάθε τόσο περνάω από αυτούς τους φίλους πλέον μαγαζάτορες και αν έχουν βρει κάτι μου το φέρνουν όλο χαρά λέγοντάς μου "το βρήκα στην αποθήκη και στο κράτησα!" Η χαρά μου τότε είναι διπλή!

Τώρα σχετικά με τη συνέντευξη, νομίζετε ότι γίνεται? Τι λένε οι κανονισμοί?
 
Καλή μου bibibo28, δε χρειάζεται να με ευχαριστείς, ειδικά αφού δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω ιδιαίτερα. :( Δεν σου κρύβω πως κι εμένα δε μου αρέσει που μας παραπέμπει ο παιχνιδοπώλης στο Ίντερνετ, αλλά κάπου το καταλαβαίνω. Πήρε χαμπάρι τι χαμός γιίνεται με τις Bibi-Bo και κοιτάζει να το εκμεταλλευτεί στο έπακρο. Θυμάμαι πέρσι που πέρναγα από εκεί είχε κάμποσες στη βιτρίνα και ξαφνικά εξαφανίστηκαν όλες. :( (και το χειρότερο είναι πως δεν πρόλαβα να πάρω κιόλας καμία) Μακάρι να ήταν όλοι έτσι όπως τους περιγράφει η mytinyworld.

mytinyworld μου, είμαι βέβαιη πως κάποια στιγμή θα θυμηθείς, μην ανησυχείς.. Η ιδέα της συνέντευξης κι εμένα μου φαίνεται πολύ ωραία!
 
ξερετε κατι ο τυπος ενταξει απο την μια δικαιολογειται αλλα καποια κομματια τα ειχε πανακριβα...παραδειγμα πηρα ενα συνολο barbie απο αλλου 5 ευρω κι αυτος το ειχε 17.50 πειτε μου δεν ειναι κοροιδια;;;;

ελεοςςςς
 
Νομιζω ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ και ο ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ έχουν βρεί πολύ άξιους προστάτες και θέλω να πώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας για τις ωραίες συζητήσεις που έχουμε καθημερινά και για τις πράξεις σας, πράξεις ευγένειας, πράξεις καρδιάς , πράξεις ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΣ με όλη την σημασία της λέξης..!

MYTINYWORLD,θα πρέπει ο Άγιος Βασίλης να το ξανασκεφτεί ποιον θα πάρει βοηθό για φέτος..!!!!!! Με συγκίνησες πάρα πολύ, εσύ ξέρεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ νομίζω ότι επίτέλους απέκτησα μια βαφτηστήρα καταπληκτική και δεν το λέω καθόλου για πλάκα..!! :)

RAPUNJEL όλοι μας έχουμε καταλάβει την μεγαλοψυχία σου και την καλοσύνη σου καθώς και ότι αυτό το thread χρωστάει πολλά σε σένα..!
 
bibi-bo

Γλυκέ μου makisime εσύ είσαι καλός και μας βλέπεις όλες καλές.

Εγώ σας ευχαριστώ για τις ψυχούλες που έχετε.

Κανένας δε μου χρωστά τίποτα.

Η bibi-bo ανήκει σε όλους για να δίνει τη γλυκύτητα της.

Μακάρι να αποκτήσει όλος ο κόσμος που θέλει τη bibi-bo και να γεμίσει ζεστασιά η ψυχή του.

Η Ιωαλιάνα ντυμένη νιφάδα χιονιού γιατί πλησιάζουν γιορτές και τα Χριστούγεννα θέλουν το κρύο τους...
 
Να΄στε καλά παιδιά! Αγαπημένη μου Rapunjel, χάρη σε σένα απέκτησε ζωή αυτό το thread. Οχι μόνο σου χρωστάμε, σε ευγνωμονούμε!

Η Ιωαλιάνα είναι γλυκύτατη νιφάδα χιονιού και νομίζω ότι ανοίγει επίσημα την εορταστική περίοδο.

Η Νταϊάνα μου, λατρεύει την ιππασία. Δεν έβρισκε τη δική της στολή και δανείστηκε αυτή της fleur. Της δάνεισε και η sindy pedigree το άλογό της και πήγε μια βόλτα στο δάσος!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Καλημέρα! mytinyworld μου πανέμορφη η Νταϊάνα σου κ πολύ ωραίο το φόντο!! Χθες απέκτησα κι εγώ μια μπουλουκίτσα μαζί με 2-3 άλλες Bibi-Bo μαζεμένες από κάποιο παζαράκι - παλαιοπωλείο- κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Μου τις έφερε ένας καλός φίλος κ έχω κατενθουσιαστεί. Δυστυχώς δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ να τις καλοπίσω ακόμα γιατί είμαι στο κρεβάτι με γρίπη. Σας δείχνω μία από αυτές τις κουκλίτσες σήμερα φωτογραφήμένη με φόντο... το πάπλωμά μου. :p Το φόρεμα κι οι μπότες είναι αυθεντικά Bibi-Bo (της πρώτης περιόδου μάλλον).
 
Τελεια φωτογραφιση!!!! Μυρισε φθινοπωρο MytinyWorld!!!

Φαινεται η Νταιανα οτι ειναι απο μεγαλο σοι!!!

Fraoulitsa περαστικα!!!! Πιστευω πως οι ΒΙΒΙΒΟ ειναι το καλυτερο φαρμακο για την γριπη!!!

Η Νιφαδα του Χιονιου, αντι να μας κρυωσει, μας ζεστανε την μερα με το γλυκο της προσωπακι το ραπουνζελενιο!!!! :)

O ιπποτης Μακισιμος πρεπει τωρα τα χριστουγεννα που θα εχει χρονο, να καθησει και να ανοιξει τα κουτια απο τις ΒΙΒΙΒΟ που συλλεγει, να δει σε τι κατασταση ειναι και να μας βγαλει και καμια ακομα φωτογραφια!!! Ετσι να παρουν και λογο αερα αυτες οι κακομοιρες!!!

Aυτο το φορεμα που φοραει η ΒΙΒΙΒΟ της Fraoulitsa πρεπει να το ειχα δει και εγω στα παιδικα μου χρονια. Προφανως στην βιτρινα εκεινου του ζαχαροπλαστειου οπου κολλαγα την μουρη μου. Πρεπει να ειχε δουλεψει πολυ AZAX για τα τζαμια με τοσες δαχτυλιες και μυτιες που αφηνα!!!! :D
 
Φραουλίτσα, είναι απίστευτο πως έχεις καταφέρει να βρεις ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ bibi-bo της πρώτης περιόδου, εντός και εκτός κουτιού!!!!!!!!!! Πίστευα ότι δεν υπάρχει κανένας που να ψάχνει πιο πολύ από εμένα (αφού είμαι καθημερινά στους δρόμους λόγω δουλειάς) αλλά έκανα φρικτό λάθος.... Δεν σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να νιώθω..... άχρηστη ντεντεκτιβ! Χαίρομαι πολύ για σένα και κυρίως που συλλέγεις κούκλες που λογικά δεν έπαιξες μαζί τους μικρή (λόγω ηλικίας εννοώ). Μπράβο!!!!! Είσαι πολύ πολύ τυχερή.....
 
Πίσω
Μπλουζα