Bibi-bo Μέρος 3ο

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας mytinyworld
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
mytinyworld είπε:
Τέλειο το σαφάρι λουκ αγαπημένη μου rapunjel! Τελικά η fleur και η ΒΙΒΙ ΒΟ πρέπει να έχουν τις ίδιες αναλογίες και σε κεφάλι-πατούσα, γιατί της κάνουν τα αξεσουάρ της!Φραουλίτσα πολύ όμορφες οι κούκλες σου! Να τις χαίρεσαι! Σιγά σιγά θα φτιάξεις και τις άλλες, θα δεις ότι κάθε μία που θα φτιάχνεις θα σε παρακινεί για την επόμενη. Ηθελα να σε ρωτήσω φραουλίτσα, αυτή η μεσαία ανάμεσα σε σταρ και την άλλη με το κόκκινο, είναι αυτή που είχες στο πάπλωμα, αυτή από το παλιατζίδικο?

Η Νταϊάνα, με τράκα γυαλιά της fleur και φόρμα-παπούτσια της sindy, αλλά τη ΔΙΚΗ ΤΗΣ μηχανή BMW, φωτογραφίζεται στη φύση.

Μπούκλα και μηχανάρα, αφιερωμένη στην αγαπημένη rapunjel! :flower:
picture.php


picture.php


picture.php
καταπληκτικη !!! δυναμικη γυναικα,καμικαζι αγαπη μου!!!!!
 
Πραγματικά δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω που μου δίνετε κουράγιο! Άμα ήμουν μόνη μου τελείως, δεν θα το αποφάσιζα ποτέ, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! :( Επειδή δε θέλω να φορτώσω το θέμα με φωτογραφίες που εμένα προσωπικά μου προκαλούν θλίψη, rapunjel μου όταν έρθει η ώρα θα σου στείλω τα .. ντοκουμέντα για να δούμε τι κ αν γίνεται με πμ. Ελπίζω να μη σε πειράζει... #)

mytinyworld μου, θα ξαναπώ πάλι τα ίδια που είπα κ για την Sindy σου: απίθανη φωτογράφιση! Νομίζω ότι η Νταϊάνα σου είναι η πιο όμορφή σου κούκλα! :D Σχετικά με την κούκλα που με ρωτάς, όχι, μόνο το ρούχο είναι ίδιο. Στη φωτογραφία την τελευταία είναι η Ρόλερ μου. Πραγματικά όμως, δεν έχεις άδικο, μοιάζουν πάρα πολύ, αν κ δεν σου κρύβω πως η κούκλα από το παλιατζίδικο "μου βγάζει" κάτι πολύ διαφορετικό! :)
 
Οι φωτογραφησεις της Ανθισμενης και της Νταιανας ειναι ολα τα λεφτα!!!! Γυναικες που τιμανε τα παντελονια που φορανε!!!!!

Φραουλιτσα δεν εχουμε κρυφες συμβουλες εδω περα! Ετσι εκαναν σε ενα ιταλικο φορουμ που ειχα βρει περι Μπαρμπι και τα ειχα παρει στο κρανιο, ολες τις συμβουλες που εχω βαλει τις εχω βρει με πολυ ψαξιμο γιατι οι κοτες εκει περα τα κραταγαν για τον εαυτο τους!!! Δεν ξαναασχοληθηκα μαζι τους γιατι εγω ειμαι αλλης φιλοσοφιας, του open source. Οι αμερικανες και οι εγγλεζες ομως τις συμβουλες τις εγραφαν να τις διαβαζει ολος ο κοσμος, να προοδευει! Ετσι θα κανουν και οι ελληνιδες!

Ειμαι σιγουρη οτι και η Rapunjel μας συμφωνει να βαλεις τις φωτο με τις προβληματικες κουκλιτσες σου στο θεμα Συντηρηση και να βοηθουσουμε ολοι μαζι, ωστε να δουνε και ολα τα παιδια που διαβαζουν το φορουμ.

Οσο για τις κουκλες σου ειναι φανταστικες!!! Με αγγιξε ιδιαιτερα η νυφη χωρις πεπλο!! Εχει μια μαγεια μοναδικη.
 
Αναστασία μου, να σου πω πως θίγεις μια πτυχή του θέματος που δεν μου είχε περάσει ΚΑΘΟΛΟΥ από το μυαλό; Έχεις δίκιο, θα τις βάλω στη Συντήρηση να βοηθήσουμε κι άλλα παιδιά για να μην καταλήγουν κούκλες που μπορούν να φτιαχτούν σε χωματερές και παζάρια (συνειρμούς που κάνω βραδιάτικα...). Όσο για τη νύφη, είναι πραγματικά πολύ όμορφη κούκλα και νομίζω πως ό,τι φωτογραφία και να προσπαθήσω να την βγάλω την αδικεί. Φαίνεται είναι Low profile.. :P
 
[edit | Προσωπικη επιθεση]
 
Τελευταία επεξεργασία:
bibi-bo

Καλή μου fraoulitsa βάλε φωτογραφίες στη συντήρηση της bibi-bo και εγώ και η λατρεμένη Αναστασία θα σε βοηθήσουμε σε ότι χρειαστείς. Στείλε μου ότι θες να στο φτιάξω. Σκοπός μου και της λατρεμένης Αναστασίας είναι να μάθουμε σε όλους πως να συντηρούν την αγαπημένη μας κούκλα γιατί σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχει πουθενά.

Καλή μου nikoleta1983 δε νομίζω ότι αφήσαμε κάποιον,κάποια χωρίς bibi-bo. Εδώ είμαστε μια αγαπημένη παρέα. H Domniki,η Αναστασία,η mytinyworld, η bibi-bo 28,η fraoylitsa, ο makisimos, ο georgeikos και τόσοι άλλοι,συγνώμη αν ξέχασα κάποιον.

Η bibibo, η Αναστασία,η mytinyworld και ο makisimos είναι συλλέκτες και μαζεύουν τόσα πολλά παιχνίδια.

Συμφωνώ ότι η bibi-bo και η κάθε κούκλα ανήκουν σε όλους αλλά δεν ζούμε σε ένα δίκαιο κόσμο.

Πάντως όποιος χρειαστεί κάτι ή θέλει μια κούκλα προσπαθώ να του τη βρω για να χαρεί.

Υ.Γ. Πολυαγαπημένη mytinyworld τέλεια η μηχανάρα ! Πολύ άγρια μας βγήκε η μπουλούκα και τόσο μικρή κουβαλάει μηχανές! Πάνγλυκια πάντως αλλά μου έχει λείψει η αγαπημένη μου bibi-bo σου!

Ανθισμένη στην Κίνα...

picture.php
 
Θεωρώ ότι εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που αν μη τι άλλο εχουν βοηθήσει άλλους να αποκτήσουν παιχνίδια του παρελθόντος..!! Κι ευτυχώς σ αυτό το site οι περισσότεροι τέτοιοι άνθρωποι είναι..!!!!! Τώρα για κάποιους που δεν θέλουν να δίνουν είναι δικαίωμά τους, δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε εμείς γι αυτό, ο καθένας κάνει ότι αισθάνεται..!!! Πάντως από πρώτο χέρι,μεταξύ κάποιων μελών, σου λέω ότι πέφτει πολύ ανταλλαγή..!!!! ;)

Λοιπόν, βρήκα τα σωσιβιάκια της ΒΙΒΙ ΒΟ στο κουτί τους..!!!! Σύντομα θα τα έχετε σε φωτό(καταραμένο καλώδιο...) και όπως επίσης βρήκα παραπεταμένο σε παλιό παιχνιδοπωλείο πολλά σακουλάκια με παιχνιδάκια που πουλούσαν στα ψιλικατζίδικα(π.χ ευχουληδες, μπουγελοφατσες,ksaters,μωράκια gemellini κ.α) και σύντομα θα τα έχω σε νέο thread...!
 
Χμ............

Νικολέτα1983, συμφωνώ με κάποια από όσα είπες, δεν έχω τη διάθεση να επεκταθώ σε αυτά, μιας και εδώ προσωπικά το βλέπω σαν χώρο ψυχαγωγίας (με την αρχαία έννοια της λέξης αυτής), διαφωνώ όμως με τον τρόπο που ειπώθηκαν! Εάν έχεις τη διάθεση να συνεχίσουμε να ανταλλάσσουμε εμπειρίες σχετικά με την κουκλίτσα του τίτλου του thread, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Αν ήθελες μόνο να πεις αυτό το "παράπονο", τότε θα ήθελα να πω ότι αν και "παίζουμε" ακόμη με κούκλες, είμαστε μεγάλα παιδιά και δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε (πια) παιδαγωγό!

Συμφωνώ με τον makisimos ότι ο σκοπός του thread δεν είναι να διαμορφώσει χαρακτήρες! Είμαστε ενήλικες πια, ο καθένας αποφασίζει αν θα πουλήσει, αν θα χαρίσει, αν θα κρατήσει. Είναι επίσης επιλογή μας αν θα αγοράσουμε ακριβά, φτηνά, ή καθόλου! Πάντως, όσο περνάει από το χέρι μου, δεν θα αφήσω κάποιον που ξέρω ότι θέλει κάτι πολύ να το χάσει, εάν πέσει στην αντίληψή μου! Ακόμα και αν το ίδιο αντικείμενο το θέλω κι εγώ και αναγκαστώ να το "στερηθώ"... Το ίδιο γνωρίζω ότι κάνουν οι περισσότεροι από την παρέα που έχουμε φτιάξει.

Rapunjel μου αγαπημένη, προσωπικά δεν νιώθω ακριβώς "συλλέκτης" παιχνιδιών. Εδώ μέσα που βρίσκονται παραταγμένα αυτές οι κούκλες και δεκάδες άλλα παιχνίδια υπάρχει μια νέα ζωούλα που καθημερινά ανακαλύπτει τα συναισθήματα μέσα από αυτά!

Τώρα που η ανθισμένη άρχισε τα ταξίδια, ποιός την πιάνει! Λάμπει όπως πάντα rapunjel μου!

Η Πωλίνα, στέλνει φιλιά σε όλους και ένα περισσότερο στην Αναστασία, που πρόσφατα ανακάλυψα πόσο αγαπάει την τέχνη! Στο χέρι της κρατά μια πουλτσινέλα (διόρθωσέ με Αναστασία) κατευθείαν από τη Νάπολη!

picture.php


picture.php


Rapunjel μου, παραπονιούνται τα κορίτσια ότι κάνω διακρίσεις και περιμένουν να φωτογραφηθούν κι αυτές! Τι να κάνω, είμαι πολύτεκνη μάνα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω εχω να πω καλημερα σε ολους ......δν πειραζει που καποιοι καλη μου φιλη nikoleta1983 δν εχουμε τοσες πολλες bibibo οπως αντιθετα συμβαινει σε μερικα απο τα μελη ισως απλα δεν ετυχε....δεν λυπαμαι που δεν εχω τοσες και παλευω να τις βρω στο σωρο των παιχνιδιων,ξερω πως αν ζητησω εστω και μια εδω ολοι οι φιλοι μου θα προσπαθησουν να μου χαρισουν μια ....το θεμα ειναι πως αν την βρεις εχει αλλη αξια πως η ικανοποιηση της ανευρεσης σου δινει αλλο συναισθημα ενα εσωτερικο παιδικο ζητω ,ξυπναει μεσα σου ολες τις αναμνησεις και τις μυρωδιες που τοτε ειχαν αυτες οι κουκλες...πιστεψε με αν ειχες δυο ή τρεις οπως εχω εγω δεν θα ηθελες με τιποτα να χαρισεις εστω και μια εκτος και αν την ειχες δυο φορες την ιδια ,εγω ετσι θα αντιδρουσα η συγκεκριμενη κουκλιτσα ειναι πολυ σπανια κουκλα... και ψαχνω διακαως να βρω μια απο τις πρωτες και οι μεχρι τωρα προσπαθειες ειναι ακαρπες...κι αφου οπως λες οτι εχεις διαβασει τις συζητησεις μας θα εχεις διαβασει κι αυτο που ειχα γραψει στους συμφοριτες μου οτι οταν πηγα σε ενα παιχνιδαδικο που θα ειχε σιγουρα bibibo η απαντηση που πηρα ηταν η εξης πλεον μονο στο ebay και τον ρωτησα γιατι και μου ειπε πως την πουλαω περισσοτερα χρηματα....ειναι αδικια λοιπον για εμας που την αγαπαμε τοσο πολυ εσυ το λες οτι σνομπαρουμε. καλη μου φιλη nikoleta1983 εμεις προσπαθουμε απλα να νιωσουμε παιδια ....εξαλλου κι οταν ειμασταν παιδια καποιος ειχε λιγοτερα και καποιος περισσοτερα παιχνιδια λογω οικονομικης διαφορας τοτε ναι ηταν αδικια γιατι ειμασταν παιδακια .....τωρα ειναι αλλιως...αυτα αν και θα μπορουσα να σου εξηγησω κι αλλα...το τελευταιο ειναι πως θα θελαμε πιστευω ολοι εδω να παραμεινεις στην παρεα μας για να καταλαβεις τι ακριβως προσπαθω να σου πω ....
 
Bibi bo28, χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι ρετροφίλη μου!
 
κι εγω χαιρομαι που σας εχω βρει
 
Εγώ πάλι έχω να πω ότι σε 2 χρόνια θα σας καλέσω στην έκθεση που θα έχω στο σπίτι μου με τα παιχνίδια el greco και Lyra και μάλιστα σε θέση VIP..!!!! :)

Βεβαια έχω πει ότι αν δεν βρω τα "καστρα και πολιορκητές" δεν θα ανοίξω αυτήν την έκθεση..!! Γι αυτό ξαμοληθείτε να μου το βρείτε..!! Σας απειλώ..!! αχαχαχαχαααχ :)

Bibi bo28 αυτό που λες είναι αλήθεια..! Ότι κι αν έχω αγοράσει από το ΕΒΑΥ δεν έχει καμία σχέση με το συναίσθημα που παίρνω όταν ανακαλύπτω κάτι μόνος μου...! Και συστυχώς μόνο μια φορά ανακάλυψα ένα μαγαζάκι μόνος μου..!!! Σκεφτείτε όμως ότι κάπου στο Περιστέρι, Νικαια, Χαιδάρι, Βουλιαγμένη, Γουδί κλπ θα υπάρχει κάποιο μαγαζάκκι που θα περιμένει υπομονετικά έστω και τυχαία να το ανακαλύψουμε..!!!

Λοιπόν ρετροφίλοι μου ανοίχτε τους χάρτες να χωρίσουμε τις περιοχές..!!!!!

H ΒΙΒΙ ΒΟ είναι εκεί έξω.........................

ΥΓ κάτι σκέφτηκα και γέλαγα μόνος μου..!!! Δεν πιστεύω μετά το παράπονο της Νικολέτας να μπούμε στην διαδικασία να κάνουμε ο ένας στον άλλον μια ερώτηση που συνήθως παραπέμεπει σε κάτι πιο πονηρό..."ποσες τις έχεις ???????? "...... ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...

Γιατί εγώ θα απαντήσω 4 και θα νιώσω μειονεκτηκά..!!!!!!!!!!!! αχαχαχαχααχ

πο ποοοο γέλιο σε καλό μου...!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Makisime αν βρω τα κάστρα και πολιορκητές στα έχω πάρει κατευθείαν και στα έχω στείλει!

Πολυαγαπημένη mytinyworld το νυφικό αυτό είναι υπέροχο και η κούκλα έχει πάρει απότ ην ομορφιά σου και την καλοσύνη σου! Νομίζω ότι η πιο γλυκιά σου κούκλα είναι η μικρή σου!

Καλή μου bibibo 28 καλώς ήρθες στη bibi-bo αγκαλιά μας!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και να είμαστε καλά! Όλα τα άλλα έπονται...

Καλά Χριστούγεννα σας εύχονται και οι bibi-bo και ο ΤζονΤζον!

picture.php


picture.php
 
rapunjel είπε:
Makisime αν βρω τα κάστρα και πολιορκητές στα έχω πάρει κατευθείαν και στα έχω στείλει!Πολυαγαπημένη mytinyworld το νυφικό αυτό είναι υπέροχο και η κούκλα έχει πάρει απότ ην ομορφιά σου και την καλοσύνη σου! Νομίζω ότι η πιο γλυκιά σου κούκλα είναι η μικρή σου!

Καλή μου bibibo 28 καλώς ήρθες στη bibi-bo αγκαλιά μας!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και να είμαστε καλά! Όλα τα άλλα έπονται...

Καλά Χριστούγεννα σας εύχονται και οι bibi-bo και ο ΤζονΤζον!

picture.php


picture.php
πολυ ομορφες!! μεσ το χριστουγεννιατικο κλιμα!!! μπραβο!!! καλες γιορτες σε ολους
 
RAPUNJEL μου, η τρίτη ΒΙΒΙ ΒΟ από τα δεξιά με το ροζ φόρεμα είναι όλα τα λεφτα..!! ΕL GRECO είναι??? Δεν το είχα ξαναδεί..!!!!!

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ να έχουμε και οι επόμενες μέρες να κυλήσουν ήρεμα χωρίς επεισόδια γιατί ο κοσμάκης περιμένει να βγάλει κανα φράγκο γιατι χρωστράειιιιι και όχι να πληρώνει extra ζημιές..!!!!

Α και μεγιά η νέα μου υπογραφή από κάτω...!! :) Είναι νομίζω ότι με αντιπροσωπεύει..!!!
 
mytinyworld η bibi-bo σου με το νυφικό είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακή. Έχει πολύ όμορφο και αγνό, νυφικό πρόσωπο, πως να το περιγράψω τελοσπάντων χεχε. :P Επίσης μου αρέσει το φόντο στην σαφάρι - λουκ bibi-bo. fraoulitsa kai rapunzel οι κούκλες σας είναι πανέμορφες, ακόμα ανακαλύπτω και θαυμάζω παλιότερες φωτογραφίες που έχετε ανεβάσει. #) Μakisimos, αυτό με την έκθεση ακούγεται υπέροχο. Είναι πραγματικά το όνειρο πραγματικότητα για ένα συλλέκτη μετά από τόσα χρόνια ψαξίματος πιστεύω. :award: Όσο για το παιχνίδι της el greco Κάστρα και πολιορκητές, μπορώ να σε βοηθήσω να το βρεις.. Χεχε Καλά Χριστούγεννα σε όλους! :hurrah:
 
bibi-bo

Καλή μου bibi-bo οι κούκλες μου σε ευχαριστουν για τα καλά σου λόγια! Ξέρεις ότι έχεις πάρα πολύ ωραίες κούκλες αλλά εγώ ξεχώρισα μια που την έχεις ξαπλωμένη στην ντουλάπα πάνω σε ένα ΤζονΤζον! Τουλάχιστον αυτές τις χύμα στόλισες τις κάπως.

Γλυκέ μου Makisime είναι αυθεντικό φόρεμα βιβι-βο Α'περιόδου. Αυτή τη bibi-bo μου την έκανε δώρο μια γλυκιά ψυχή και όταν την είδε η αδερφή μου που δε νοιάζεται για τις bibi-bo της πια και μου τις έχει παραχωρήσει την ήθελε να την πάρει στα ξένα. Ευτυχώς δεν την πήρε! Τέλεια η νέα σου υπογραφή. Με γεια!

Για το makisimo η φωτογραφία!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bibi-bo

Καλή μου bibi-bo οι κούκλες μου σε ευχαριστουν για τα καλά σου λόγια! Ξέρεις ότι έχεις πάρα πολύ ωραίες κούκλες αλλά εγώ ξεχώρισα μια που την έχεις ξαπλωμένη στην ντουλάπα πάνω σε ένα ΤζονΤζον! Τουλάχιστον αυτές τις χύμα στόλισες τις κάπως.

Γλυκέ μου Makisime είναι αυθεντικό φόρεμα βιβι-βο Α'περιόδου. Αυτή τη bibi-bo μου την έκανε δώρο μια γλυκιά ψυχή και όταν την είδε η αδερφή μου που δε νοιάζεται για τις bibi-bo της πια και μου τις έχει παραχωρήσει την ήθελε να την πάρει στα ξένα. Ευτυχώς δεν την πήρε!

Για το makisimo η φωτογραφία! Υ.Γ. Τέλεια η υπογραφή σου.Με γεια!

picture.php
 
Καλωσηρθες nikoleta1983 στην σουπερ παρεα μας!!! Αυτα που ειπαν τα παιδια εδω με καλυψανε οποτε να μην τα ξαναλεω. :)

Εγω ως αληθινο συλλεκτη, με την κυριολεκτικη σημασια της λεξης, θεωρω τον Αρχοντα Μακισιμο. Γιατι προς το παρον δεν γνωριζω αλλη συλλογη τοσο μεγαλη της Ελ Γκρεκο που να ειναι οργανωμενη και σε λιγο ανοιχτη στο κοινο, μεσα απο το αλμπουμ/σαιτ του, τις πολυτιμες πληροφοριες του. Αυτο για μενα ειναι Συλλογη. Για να πεις οτι καποιος εχει συλλογη πρεπει να την δεις, να την αναλυσεις.

Τωρα χυμα μεσα στην βιβλιοθηκη οπως εχω εγω μερικες φορες τις κουκλες μου, αυτο δεν ειναι συλλογη, αυτο ειναι κουκλομαζωμα! :D

Μακαρι να αξιωθω να δω και τις κουκλες σου bibi-bo! Θα ηταν πραγματικα παρα πολυ χρησιμο για την εξιστορηση της κουκλας Ελ Γκρεκο. :D :Dπεριμενουμε φωτογραφιες οταν εχεις χρονο!!! :)

Η δικη μου δεν ειναι καν συλλογη, γιατι εχω 2 Bibi-bo και 1 Τζον Τζον, και αυτο χαρη στα 3 κουκλοαδερφακια μου που μου τα χαρισανε μετα απο κεραυνοβολα φιλία και συγκινητικη αυταπαρνηση.

Για μενα δηλαδη δεν ειναι και κατι τοσο απλο να μου χαρισουν μια ΒΙΒΙΒΟ. Μην λεμε υπερβολες. Αυτο τωρα με δενει για παντα μαζι τους, οπως δενεται ενα παιδι με το αγαπημενο του προσωπο που του αγορασε το πρωτο του παιχνιδι. Δεν μπορει να το ξεχασει ποτε! :)

Η Πωλινα με τον Pulcinella της ΜytinyWorld και οι νεραιδες των Χριστουγεννων της Rapunjel ειναι το πιο ωραιο πραγμα που ειδα σημερα στο μονιτορ του υπολογιστη μου!!! :D
 
[edit | Απαραδεκτη αυτου του ειδους η προσωπικη επιθεση για το φορουμ μας]
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα