Bibi-bo Μέρος 3ο

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας mytinyworld
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Α μπορεί και να κάνω λάθος MYTINY μου, και να είναι δύο οι περ'ίοδοι..!!!!

Rapunjel τα φώτα σου με τα ντοκουμέντα σου..!!!!!!!!!
 
Αναστασία μου, σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :D Το πρόσεξα πόσο πολυδιαβασμένο είναι το θρεντ αυτό και χάρηκα πολύ! Ελπίζω σιγά σιγά να καταφέρουμε να βγάλουμε άκρη με τα ... ιστορικά στοιχεία της αγαπημένης μας κούκλας.

Στο διά ταύτα τώρα, Λίλυ Λέι δε νομίζω πως είναι. Αν δεν απατώμαι, η Λίλυ Λέι πρέπει να είχε κάποιο κορδονάκι? κάτι τι τέλος πάντων στην πλάτη της για να μιλάει (ζήτημα είναι αν την έχω δει μια φορά στη ζωή μου, δε τη θυμάμαι καθόλου). Η δική μου έχει κανονικό σώμα, όπως όλες οι υπόλοιπες Bibi-Bo. Στέγνωσε, την έντυσα με τη στολή του πιερρότου (ναι, ξέρω λίγο εκτός εποχής, αλλά μ' αρέσει) και σας την παραδίδω.. προς διερεύνησιν!

Υ.Γ.: Τώρα είδα πως συζητάτε για τις περιόδους.. Νομίζω πως είναι τρεις, όπως μας είχε πει η rapunjel μας παλαιότερα: λευκές - σκούρες με βλεφαρίδες - σκούρες με ζωγραφιστές βλεφαρίδες. Αν μου επιτρέπετε, η μόνη μου ένσταση είναι πως, αν δε με απατά η μνήμη μου, παράλληλα με τις σκούρες με ζωγραφιστές βλεφαρίδες βγαίνανε και, λιγότερες η αλήθεια είναι, κούκλες με κανονικές βλεφαρίδες. :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γεια σου φραουλιτσα μου....ευχομαι ολα καλα...την καλησπερα μου και στους υπολοιπους φιλους μου....λοιπον εγω οταν ημουν μικρη ειχα την λιλι λει και ειχε τρυπες στην πλατη σαν ηχειο σκεφτειτε για να ακουγεται η φωνη...και οντως ειχε ενα κορδονακι στην πλατη που το τραβουσε και στην ακρη του ενα ασπρο κρικακι....ειχα αυτη με το χρυσο φορεμα και τα μαλλια της ηταν σκουρα καφε,καστανα..πολυ ομορφη κουκλα ....δολοφονος η αδερφη μου....επισης ηταν λιγο πιο μεγαλοσωμη απο την bibibo λογω του μηχανισμου που ειχε ...αυτα..κατα τα αλλα δν μου λεει κατι η συγκεκριμενη...αλλα ειναι πανεμορφη φραουλιτσα μου να χαιρεσαι λοιπον την ασωτη δεσποινιδουλα....φιλακια.
 
bibi-bo

Καλοί μου φίλοι οι περίοδοι της αγαπημένης κούκλας μας είναι δύο. Μία μέχρι το 1985 και μία μετά. Η πρώτη έχει κούκλες άσπρες με βλεφαρίδες μπουλούκες με κωδικό πίσω από το κεφάλι 46 και τις άλλες άσπρες με κωδικό 49. Η δεύτερη πιο σκουρόχρωμες bibi-bo με ή χωρίς βλεφαρίδες. Το ίδιο ισχύει και για τον Τζον Τζον. Οι πρώτοι της Α΄περιόδου είναι άσπροι και της Β' πιο σκουρόχρωμοι. Η Α΄περίοδος έχει κίτρινα κουτιά και η Β' κόκκινα και αποχρώσεις του κόκκινου. Η Α' περίοδος είχε την μπουλούκα, τη σταρ, την απλή, τη ρόλλερ και τη ρόκερ. Η Β΄περίοδος είχε τη χρυσή , τη σκουρόχρωμη με βλεφαρίδες και τη σκουρόχρωμη χωρίς βλεφαρίδες αλλά με έντονο μακιγιάζ στα μάτια.

Καλή μας fraoulitsa μας έλειψες. Η πανέμορφη κουκλίτσα σου είναι bibi-bo με σαντρέ μαλλί. Υπάρχουν αρκετές τέτοιες.

Πολυαγαπημένη mytinyworld θα φωτογραφίζω για χάρη σου και του γλυκού μου makisimou πιο πολύ την μπουλούκα. Η μπουλούκα είναι κούκλα της αδερφής μου. Εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ μια τέτοια.

Στις φωτογραφίες δύο bibi-bo Α' περιόδου και δύο Β' περιόδου!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααααααααα μάααααααααααααααααλιστα! Σας ευχαριστώ κορίτσια! Ραπουνζέλ μου, για να είμαι ειλικρινής νόμιζα πως οι μόνες κούκλες με πιο σκούρο μαλλάκι είναι η Μπέττυ Μπο και η Λίλυ Λέι. Θέλω να κάνω μια παρατήρηση: οι μπουλουκίτσες μου φαίνεται πως έχουν κωδικό 48 και όχι 46. Τουλάχιστον οι δικές μου αυτόν τον κωδικό έχουν. Επίσης, υπάρχουν και Bibi-bo χωρίς κωδικό πίσω από το κεφάλι τους. Έχω δύο τέτοιες (η μία είναι αυτή που σας έδειξα). Κάνω την υπόθεση πως πρέπει να είναι οι πολύ πρώτες, με τη λογική ότι τότε επειδή δεν υπήρχαν μπουλούκες πιθανώς να μη χρειαζόταν ο κωδικός. (Μπορεί να λέω και βλακεία...)

Κατά τα άλλα, πανέμορφες οι κούκλες σου. Ξεχωρίζω την πρώτη, το φόρεμα είναι τέλειο και το κίτρινο είναι από τα αγαπημένα μου χρώματα! Οι μπουλούκες εμένα μου θυμίζουν κοριτσάκια στις νοσταλγικές καρτ ποστάλ (της δεκαετίας του 30, ξέρετε, τις ασπρόμαυρες) που χαμογελούν δειλά στο φακό... #)
 
bibi-bo

Καλή μου Fraoulitsa ο κωδικός 46 είναι ο πρώτος και ακολούθησαν και οι άλλοι μέχρι το 49. Αυτές που δεν έχουν κωδικό τι να πω. Αν έχουν βλεφαρίδες ίσια μπροστα και όχι προς τα πάνω είναι οι πρώτες. Η bibi-bo πιερότος σου πάντως έχει προς τα πάνω. Ποτέ δε λες βλακεία, υποθέσεις κάνεις.

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld το χρυσό φόρεμα Β' περιόδου στη φωτογραφία αλλά το φοράει η bibi-bo λαμπάδα. Μαζί με τη bibi-bo Πίτσυ και Ντόλι είναι οι τελευταίες που κυκλοφόρησαν.

picture.php
 
Γεια σας και από μένα. Πολύ όμορφες όλες οι κούκλες σας, αγαπημένη μου rapunjel όλες οι μικρές σου είναι υπέροχες! Το φόρεμα είναι πραγματικά πολύ όμορφο και στις δύο εκδόσεις.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες για να βοηθήσω τη συζήτηση, αυτό που μπορώ να προσθέσω για να βοηθήσω είναι ότι η Νταιάνα μου (μπουλούκα) έχει κωδικό 48, η παιδική μου 49, η sandra (από τους ρόκερ) 48 και οι τρεις μελαμψούλες (σειχέλες και λαμπάμπα) 49! Ενα λιθαράκι στην έρευνα! Επίσης, για να δούμε ποιες είναι οι βλεφαρίδες ευθεία μπροστά, βάζω μια κοντινή της παιδικής μου, που είναι περίπου από το 1982 και σίγουρα από τις πιο παλιές. Οι βλεφαρίδες της είναι πιο κοντές σε σύγκριση με της Νταιάνας και δεν τις έχω πειράξει (κοντύνει) εγώ καθόλου! Επίσης, παρατηρώ ότι δεν της λείπουν καθόλου βλεφαρίδες. Προφανώς, κατασκευαστικά έχει πιο μικρές βλεφαρίδες, που μπορεί από μακριά να σας κάνει να νομίζετε ότι της έχουν φύγει! #)

Για την μπουλούκα μου δεν μπορώ με σιγουριά να πω ότι πάνε προς τα πάνω, αλλά ούτε και ευθεία 8). Πότε κυκλοφόρησε η ρόλερ? :xm:

Προβολή συνημμένου 3635Προβολή συνημμένου 3636
 
Α ωραία! Τον κωδικό 46 δεν τον έχω δει σε καμία, για να είμαι ειλικρινής.. Η απουσία κωδικού με έχει προβληματίσει αρκετά θα έλεγα, μιας και οι δύο κούκλες που δεν έχουν κωδικό δε φοράνε και τα κανονικά τους ρούχα για να μπορέσουμε να βοηθηθούμε.. Επισυνάπτω και τη δεύτερη χωρίς κωδικό, η οποία έχει βλεφαρίδες που πηγαίνουν ίσια μπροστά.

Ραπουνζέλ μου, το φόρεμα που φορά η Bibi-bo σου ήταν το πιο αγαπημένο μου όταν ήμουν μικρή, μιας και ήταν το τελευταίο που πήρα, λίγο αφού σταμάτησαν τελείως να βγαίνουν οι bibi-bo. Θυμάμαι πως είχα στεναχωρεθεί πάρα πολύ τότε και για αρκετούς μήνες δεν ήθελα καμία άλλη κούκλα! #)

Βάζω ακόμα και μία φωτογραφία της μπαλαρίνας, την οποία έχω ντύσει με ρούχα από το μπαλέτο του "Καρυοθραύστη" που είναι και επίκαιρο, πάνω στη βάση της, εξαιρετικά αφιερωμένη στο φίλο Jason που μου τη ζήτησε! :D

Κι επειδή πόσταρα μαζί με τη mytinyword, έχω να δηλώσω πως τόσον καιρό θα ορκιζόμουν πως η παιδική της bibi-bo δεν έχει βλεφαρίδες! Εντυπωσιάστηκα τώρα! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fraoulitsa μου, ψάξε καλά μέσα στα μαλλιά για τον κωδικό. Για να βρω της Νταιάνας μου χρειάστηκε να παραμερίσω στις τούφες πίσω στο κεφάλι, γιατί ο κωδικός είναι χαραγμένος ΜΕΣΑ στα μαλλιά της! Μήπως είναι εκεί?
 
mytinyworld μου, μόλις τις τσέκαρα και τις δύο. Ούτε ίχνος κωδικού... Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη όπως και να εχει, δεν το είχα σκεφτεί, να πω την αλήθεια!
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld και καλή μου fraoulitsa και οι δύο σας κούκλες είναι από τις πρώτες. Και οι δύο είναι λατρεμένες. Η ρόλερ πρέπει να κυκλοφόρησε το 1983. Σας βάζω φωτογραφίες από την πρώτη bibi-bo και τη μπουλούκα από πίσω που έχει τον κωδικό 46!
 
Rapunjel μου, θα κοιτάξω και πάλι τις μπουλούκες μου να δω μήπως λένε 46 τελικά και το πέρασα για 48. Με έβαλες σε υποψίες τώρα...

Να ρωτήσω κάτι πολύ "τεχνικό"; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που το χρώμα στο βινύλιο της κούκλας "απλώνει", φταίει κάτι συγκεκριμένο; Όταν λέω πως "απλώνει" εννοώ ότι φαίνεται πιο αχνό, βγαίνει έξω από τα όριά του και σιγά σιγά "σβήνει" (αν δεν κάνω λάθος έτσι ήταν η βασανισμένη της rapunjel στα χείλη στην αρχή). Το παρατηρώ τώρα στη σκιά της καστανούλας μου και μου κάνει εντύπωση!
 
Χαζευω τις φωτογραφιες της γλυκειας μας Rapunjel, και στον φοντο βλεπω ολο κουκλιτσες γυρω γυρω στο δωματιο της!!!! Και εγω ετσι ειμαι εδω περα!!! Οπου γυρισεις το βλεμμα σου στο δωματιο βλεπεις κουκλες!

Εβγαλα και εγω φωτογραφια τα αστερια μου. Την Αμαρυλλιδα και την Χρυσομαλλουσα Αλικη! Κοιταξα και εγω τον σβερκο τους, εχουν το νουμερο 49, καθως ειναι της τελευταιας γενιας!!! Για μενα ειναι ομως οι πρωτες και μοναδικες!!! :) :) :)

Η Bibi-bo της Fraoulitsas ειναι πολυ ομορφη! Με ενα re-root στο μαλλι ειναι τελεια! :)

picture.php
 
Φραουλίτσα βρήκες την βάση??? Θυμάμαι ότι δεν την είχες..!!!
 
makisimos είπε:
Φραουλίτσα βρήκες την βάση??? Θυμάμαι ότι δεν την είχες..!!!
NAI!!!!!!!! :D :D:D:D:D Επιτέλους, μετά από άπειρες ανεπιτυχείς προσπάθειες κ αναζητήσεις δεξιά κ αριστερά κατάφερα να πάρω από το φίλο που μου έδωσε και τις υπόλοιπες Bibi-Bo τη βάση σκέτη (μου κόστισε κάτι παραπάνω σε Barbie αυτό, αλλά χαλάλι)! Και δουλεύει κιόλας! Κι έτσι, έστησα πάνω της και πάλι την παιδική μου μπαλαρίνα κ την έχω δίπλα στο τηλέφωνο στο γραφείο μου και τη χαζεύω όλη μέρα! Είμαι πανευτυχής! Μόλις την είδα πάνω στη βάση να γυρνάει ήταν λες και γύρισε ο χρόνος σχεδόν 20 χρόνια πίσω, στο σαλόνι του παλιού μου σπιτιού...

Μακίσιμέ μου, αν κ ξέρω πως δε σου αρέσει να βγάζεις τα παιχνίδια από τα κουτιά, νομίζω πως κι εσύ πρέπει να τη στολίσεις κάπου τη μπαλαρίνα, είναι πολύ εντυπωσιακή σαν σύνολο για να μείνει για πάντα μέσα στο κουτί! #)
 
Makisimos να σε δω με την μπαλαρινα να γυριζει γυρω γυρω στο γραφειο σου και τιποτε αλλο... :P :P:P Απαρνησου τον συλλεκτη και γινε και εσυ ενας κουκλομανος!!!! :P
 
Εχμ ναι..... Την είπα πάλι την κοτσάνα μου και γελάω μόνη μου από τη στιγμή που το συνειδητοποίησα... Κάντε πως δεν το διαβάσατε... :P :P :P
 
καταπληκτικο....δν εχω λογια φιλοι μου σημερα μαθαμε και για κωδικους η αληθεια ειναι πως δεν ειχα ιδεα για δαυτους...θα τους κοιταξω και παραλληλα με την χρεοστουμενη φωτογραφηση θα σας λεω και κωδικο αν εχουν...
 
Τι όμορφες που είναι οι πριγκίπισσές σου Αναστασία μου! Με τις τουαλέτες τους, τα στολίδια τους, τα κομμωτήριά τους! Αυτές οι κούκλες δεν είναι τα κορίτσια της διπλανής πόρτας, αυτές οι κούκλες δεν θα περάσουν πουθενά απαρατήρητες! Φαίνεται ότι έχουν να ζήσουν μεγάλη, γεμάτη ζωή! :) :)

Σήμερα ΄πήρα στα χέρια μου μία bib-bo από τις παλιές (τις πρώτες) με αυθεντικό ρουχαλάκι εποχής. Μια πολύ αγαπημένη φίλη με βοήθησε να τη βρω. Η κουκλίτσα αυτή παιδιά κλαίει. Είναι σαν να μου λέει ότι ποτέ κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί της, τα μάτια της είναι θολά και παραπονεμένα, έχει ένα κόκκινο σημάδι από μπογιά (?) στο δεξί της μάγουλο, τα πλαστικά της είναι λιωμένα και δείχνει ότι έχει χάσει την κίνησή της εδώ και πολλά πολλά χρόνια..... Το πρόσωπό της είναι βρώμικο, μια μικρή σταχτοπούτα! Τα μαλλιά της έχουν υπέροχες μπούκλες, αλλά είναι βρώμικα και πραγματικά προβληματίζομαι αν πρέπει να τη λούσω ή όχι, γιατί θα χαθούν για πάντα αυτές οι υπέροχες μπούκλες. Αυτό όμως που με πληγώνει πιο πολύ ειναι ότι της λείπει το αριστερό χεράκι (η παλάμη δηλαδή).... Είναι τόσο όμορφη και έχει τόσο πολύ ανάγκη να την αγαπήσουν!

Θα σας βάλω μια φωτογραφία μετά τον... καλλωπισμό της και ελπίζω να την αγαπήσετε κι εσείς, όπως την έχω ήδη αγαπήσει κι εγώ! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μασ την δείξεις όπως την πήρες για να δούμε την διαφορά στην συνέχεια..!!!

Βγάλε την έτσι φωτό για να δουμε μετά σιγά σιγά την μεταμόρφωση..!!
 
Πίσω
Μπλουζα