Bibi-bo Μέρος 3ο

bibi-bo

Πολυαγαπημένη mytinyworld μη με ευχαριστείς για μια επιδιόρθωση λαστίχου.Εγώ πρέπει να σε ευχαριστήσω για όλα όσα έχεις κάνει για μένα. Ότι χρειαστείς ευχαρίστως να σε βοηθήσω.Πολύ χαίρομαι που ανακαλύψες την ταυτότητα της σπάνιας αυτής φούστας. Αυτές οι φορεσιές βγήκαν για λίγο καιρό και έτσι σπανίζουν πια.Πιστεύω ότι ,από ότι θυμάμαι, τότε είχαν κάνει μεγάλη επιτυχία και ίσως για αυτό και δεν υπάρχουν πια.

Η παιδική σου κουκλίτσα είναι σαν ζωντανή.Έχει πάρει από την ενέργεια σου και είναι εκπληκτική και μοναδική.Να τη χαίρεσαι είναι πανέμορφη και πολύ αγαπημένη!

Bibi-bo σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Η πολυαγαπημένη mytinyworld μου έστειλε μια κασετίνα bibi-bo. :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλά ραπουνζέλ μου!

Την ίδια εποχή κυκλοφόρησε και η καλοκαιρινή κολλεξιόν για κορίτσια, "πάμε διακοπές"!

Ιδού το καπέλο και το διαφημιστικό που το συνόδευε.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Παιδια απιθανες οι φωτογραφιες, και εχω παθει με το υλικο που εχετε ποσταρει!!! :eek: o_Oo_O Τρελη αντιγραφη βεβαια απο την ελληνιδα ξανθια αγαπημενη κουκλα μας, αλλα με πολυ προσοχη και γουστο στα υφασματα και στο ραψιμο!!! ;) :D

Ο φιλος bibi-bo οπως παντα μας εχει δωσει τρομερες πληροφοριες, που προσωπικα οχι μονο δεν θυμομουνα αλλα δεν ηξερα καθολου!!! :eek: :)

:) Η Φραουλιτσα εχει πανεμορφες κουκλες με τελεια προσωπακια και φορεματα, αφηστε που καραφλιασα με τα δισκακια που μας ποσταρε και δειχνανε την στολη αστροναυτη που μας ειχε πρωτοδειξει η Ραπουνζελ μας!!! :D

Οσο για την υπεροχη κασετινα που εδειξε η Ραπουνζελ, και που πολλες φορες χαζευα στα αλλα κοριτσακια στο δημοτικο, φροντισε η καλη νεραιδα MytιnyWorld να με προικησει και με αυτην και την ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου! :flower: :flower: :flower:

Το καπελακι που μας ποσταρες μου θυμισε παιδικα καλοκαιρια!!! :)
 
Από τη σειρά "Παμε διακοπές" υπήρχε και μαγιό..Το θυμάμαι και μάλιστα, πολύ το ζήλευα!

Βρήκα μια (μικρούλα) φωτό στο διαδίκτυο και την επισυνάπτω!
 
Αναστασία μου, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Mytinyworld και Penny, σας ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες από τα πράγματα της σειράς "Πάμε διακοπές"! Το καπελάκι το είχα κι εγώ, αλλά δεν μπορούσα να το θυμηθώ με τίποτα μέχρι που το είδα! Αυτό που μου έχει μείνει εμένα μετά από τόσα χρόνια είναι η πετσετούλα, την οποία και επισυνάπτω. Είναι λίγο ξεθωριασμένη βέβαια (χμ, τι λίγο δηλαδή... το λογότυπο όπως το βλέπω σε παλιές φωτογραφίες μου είναι κοντά στο φούξια...), αλλά επεβίωσε! :D

picture.php
 
Μπραβο παιδια, πολυ ωραια τα ευρηματα σας, και το καπελο και η πετσετα..!!

Ακομη και ξεθωριασμενη η πετσετα Φραουλιτσα, δεν παει να ειναι σπανια και συλλεκτικη..!!

Λοιπον τις τελευταιας μερες βρηκα καποια φορεματακια στα κουτια τους με την μυρωδια της Ελ Γκρεκο και τα εβγαλα φωτο γιατι δεν εδειχνανκαι τοσο μεσα απο το κουτι..! Νομιζω ειναι απο τα καλυτερα...!! Φωτογραφιζω 3 τετοια σχεδιακια, ολα τα υπολοιπα καποια αλλη στιγμη...



picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίθανες είναι Μακισιμε οι καινούργιες σου φορεσιές, απίθανες! Τη δεύτερη την είχα κι εγώ όταν ήμουν μικρή, συγκινήθηκα που την ξαναείδα! :D

Γενικά νομίζω πως τα ρούχα τύπου "εποχής" που έβγαλε η Ελ Γκρέκο είναι μακράν τα καλύτερα όλων! :) Για να παραμείνουμε στο κλίμα, σκέφτηκα να βάλω κι εγώ τη δεύτερη από τις κούκλες του Μινιόν που έχω... Νομίζω πως το φόρεμά της υπάρχει και σε κάποια από τις συσκευασίες των ρούχων, αν δεν κάνω λάθος...

picture.php


picture.php
 
bibi-bo

Πολυαγαπημένη μου mytinyworld πολύ όμορφο το καπέλο και το διαφημιστικό από την καλοκαιρινή κολεξιόν "πάμε διακοπές".Από αυτή τη συλλογή έχω πια μόνο το κουτί που μας έβαλε η Penny.Σας το παραθέτω. Μπροστά με την Ιωαλιάνα που φορά το μαγιό του σχεδίου και την πίσω μεριά του που γράφει Παιδική κολεξιόν της El Greco.

picture.php


Υ.Γ.Λατρεμένη Αναστασία είδες που όταν κάτι το θέλουμε πολύ έρχεται κάποια στιγμή;Έτσι ήρθε η κασετίνα από την πολυαγαπημένη μας mytinyworld!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fraoulitsa είπε:
Απίθανες είναι Μακισιμε οι καινούργιες σου φορεσιές, απίθανες! Τη δεύτερη την είχα κι εγώ όταν ήμουν μικρή, συγκινήθηκα που την ξαναείδα! :D Γενικά νομίζω πως τα ρούχα τύπου "εποχής" που έβγαλε η Ελ Γκρέκο είναι μακράν τα καλύτερα όλων! :) Για να παραμείνουμε στο κλίμα, σκέφτηκα να βάλω κι εγώ τη δεύτερη από τις κούκλες του Μινιόν που έχω... Νομίζω πως το φόρεμά της υπάρχει και σε κάποια από τις συσκευασίες των ρούχων, αν δεν κάνω λάθος...

picture.php


picture.php
Αυτη κι αν ειναι πρωτοτυπη ΒΙΒΙ ΒΟ...!!!!! Πο ποοοοοο εχει σγουρα μαλλια αλλα εχει και τα χρυσα που ειχε η ΒΙΒΙ ΒΟ με τα μακρυα μαλλια..!!!


Τι ειναι αυτη η ΒΙΒΙ ΒΟ??? Ποτε κυκλοφορησε?? Σε τι κουτι να ηταν αραγε???
 
Χμμμ.. Μακισιμε μου, αν ο προηγούμενος κάτοχός της ήταν σωστά ενημερωμένος, αυτή η κούκλα χρησιμοποιήθηκε στο στολισμό του χριστουγεννιάτικου δέντρου στο Μινιόν, άγνωστο πότε. Επόμένως δεν πρέπει να είναι εμπορική... ;)

Από εκεί και πέρα... κούκλες με τέτοιο μαλλί σγουρό, χωρίς τα χρυσά όμως, είχαν βγει και μάλιστα, αν η μνήμη μου δε με απατά, πρέπει να ήταν και στις διαφημίσεις των ρούχων της β περιόδου πάνω στα κουτιά. :)
 
Mα αυτο λεω, οτι το θεμα με τα χρυσα στα σγουρα μαλλια ειναι αυτο που την κανουν να ξεχωριζει..!!! Γι αυτο σου ειπα οτι δεν εχω ξαναδει παρομοια..! Με χρυσα ξερουμε σαν αυτη που εχει η Αναστασια με μακρυα μαλλια..!! Αλλα με σγουρα ποιας χρονολογιας να ειναι, σε ποιο κουτι να υπηρξε?? Και υπηρξε σε κουτι, η οπως λες εσυ βγηκε μονο για μαι συγκεκριμενη περιπτωση , τον στολισμο του Μινιον..!!!

Ακομη κι αυτο να ισχυει, πολυ πρωτοποριακο, η Ελ Γκρεκο να βγαλει κουκλες ειδικεσ μονο για στολισμο του Μινιον..!!! Ουαου..!!! Κατι σαν τα HARRODS μου κανει..!!

Και το θεμα ειναι ποιος να ξερει τι πραγματικα εχει συμβει..!!! Πο πο αυτη η ιστορια της ΒΙΒΙ ΒΟ ολο κενα εχεικαι καινουργιες λεπτομερειες..! Τοσα ατομα εχουν πεσει πανω σε αυτη την κουκλα να της βγαλουμε την ιστορια της και τοσο καιρο, ολο νεα πραγματα ανακαλυπτουμε..!!

Νομιζω παλι ο bibi-bo θα πρεπει να προσελθει στο θεμα για τα φωτα του..!!! :)
 
Ξαναχμ... Εγώ τέτοια με σγουρό μαλλί δεν έχω ξαναδεί και είμαι βέβαιη γι'αυτό. Με μακριά μαλλιά και χρυσά ναι, με σκέτα σγουρά πάλι ναι. Με το συνδυασμό όχι. 8) (Τώρα θα μου πεις... εγώ εδώ δε θυμάμαι άλλα κι άλλα πιο τρανταχτά... αλλά τέλος πάντων...) Πάντως εμένα για σίγουρο μου το είπαν...

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως έδειξα την άλλη κούκλα (την καστανούλα με το λευκό -ροζ φόρεμα, την οποία ξαναβάζω να τη θυμηθούμε) σε έναν γνωστό μου παιχνιδοπώλη και μου είπε πως δε θυμάται να είχε βγει άλλη καστανή στο εμπόριο εκτός από τη Betty Bo... :eek:

Πάντως, δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση να είχαν βγει κούκλες ειδικά για τον στολισμό του Μινιόν, μιας και αυτή είναι μια συνήθης τεχνική διαφόρων εταιρειών για λόγους προώθησης... ;)

Από εκεί και πέρα... Ας περιμένουμε τον bibi-bo να μας δώσει τα φώτα του... :cool:

picture.php
 
λοιπον παιδια οπως θυμαμαι σιγουρα η βιβιβο ροκερς ειχε σγουρο κοντο μαλλι με ροζ τουφες κατα τοπους.....επισης με καστανα μαλλια ειχε βγει και η λιλλι λει που μιλουσε αφου της τραβουσες το κορδονακι απο την πλατη η οποια αν θυμαμαι καλα ειχε βγει με τρια διαφορετικα φορεματα χρυσο ,ροζ-φουξια και ενα πρασινο....

παντως φραουλιτσα μου πραγματικα υπεροχες οι κουκλιτσες σου....μπραβο!!!!!

υ.γ.εχω κι εγω μια βιβο με μακρια μαλλια και χρυσες τουφιτσες .....ξερω.....θελω να σας τις δειξω αφου τις εχω και φωτο ....αλλα ειλικρινα δν προλαβαινω...με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω...
 
ΧΑΧΑΧΑΧφιλη bibibo28 γελασα τοσοο που πριν σου πουμε τιποτα για τις φωτογραφιες μας προλαβες..!!χαχα...Λες και ηξερες οτι θα σε παρουμε απο τα μουτρα για να τις ανεβασεις..!!!χεχεχχεχεχεχε

Οταν εχεις χρονο και υπομονη, ξερουμε οτι θα το κανεις..!! Θα ειναι κατι σαν τη πολυαναμενομενη εμφανιση της Ρουλας Κορομηλα..!!!χαχαχαχαχααχ :D :D :D
 
Καλώς τη bibibo28! Μας έλειψες! Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνότερα!!! :) Προσωπικά, είμαι πολύ περίεργη να δω τις Bibi-bo σου, για τις οποίες τόσα μας έχεις πει, όπτε εσύ μπορέσεις βέβαια! :)

Tη Bibi-bo από τους Ρόκερς την έχει κανείς να μας τη δείξει (αν δεν την έχουμε δει δηλαδή και δε τη θυμάμαι..)?

Για τη Λίλυ Λέι το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πως οι τουαλέτες της ήταν 4, η χρυσή είχε δύο παραλλαγές (ροζ και χρυσές καρδούλες)..

Αυτό που βλέπω είναι πως ο καθένας μας βάζει το λιθαράκι του στο να μπορέσουμε να ανιχνεύσουμε την ιστορία αυτής της τόσο αγαπημένης κούκλας. Κι είναι πολύ όμορφο αυτό... :)

Makisime γέλασα τόσο με τον παραλληλισμό με την Κορομηλά! :p :p :p :p Να ΄σαι καλά, μου έφτιαξες το κέφι! :p
 
χαχαχαχα οντως να εισαι καλα μακισιμε....σε ευχαριστω φραουλιτσα και για την πολυτιμη πληροφορια....εχω καμια δεκαρια βιβιβο θα τις δειτε σιγουρα καποια στιγμη....σας ευχαριστω φιλοι μου....
 
Σας ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που οι φωτογραφίες μου σας άρεσαν. :) Πρώτα από όλα, για να μη ξεχάσω, Μytiny, έχεις δίκιο, Άκυρο αυτό για τη Bibi-bo Labamba, ότι είναι από τις τελευταίες με το Hasbro λογότυπο, στο κάτω δεξί μέρος του κουτιού. Το τσέκαρα και … ζητώ συγγνώμη για το μπέρδεμα. 8) #)

fraoulitsa χμμ αυτοί οι δίσκοι είναι από το 1983, 1984 όπως είπε και η φίλη rapunjel! Αυτό φαίνεται από τις κούκλες και φορεσιές που βλέπω στα εξώφυλλα. mytinyworld χαίρομαι πολύ που μπόρεσα να καλύψω αυτή τη απορία για το φόρεμα της σειράς αυτής. Ευχαριστούμε για τη φώτο. Είναι υπέροχη. #) Α ναι και συγχαρητήρια για το τέστ. Χεχε Καιρός να το δοκιμάσω και εγώ με αυτό του Τζον Τζον. Φίλε makisime έτσι είναι, να σαι καλά και το εκτιμώ πολύ,… το ξέρεις. Τα φορέματα που βρήκες είναι υπέροχα. Δεν τα έχω ξαναδεί και τα τρία. Μπράβο!!! :D ;)

Αυτή η ομορφούλα με τα κοντά μαλλιά και τα τόσο απίστευτα κομψά ρούχα, μοιάζει με Rocker , αλλά η Rocker, δεν εχει αυτά τα χρυσά στα μαλλιά. Περίεργο?.. Εγώ θυμάμαι που είχανε κάποτε στολισμένο το δέντρο στο Χίλτον η Μινιόν με τισ σκούρες bibi-bo σαν και αυτές που ανέβασε η fraoulitsa. Αυτό θέλει μια μικρή έρευνα και φωτογρφικό υλικό. Αλλά κάτι μου θυμίζει…. χεχε.. Καπου έχω κουτία με αυτόυ του είδους τα ρούχα. Καλά μιλαμε για 1986 μάλλον τώρα. :xm: Περισσότερο υλικό αύριο. ;)

Αναστασία μου, χαίρομαι που είσαι πίσω και που σου άρεσαν οι φώτος μου. Είναι πραγματικά πολύ όμορφο, όποτε ανακαλύπτουμε κάτι καινούργιο απο την αγαπημένη μας bibi-bo! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε bibi-bo εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα όσα μας λες, για ακόμη μία φορά! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!! Αναμένω εναγωνίως τα... ντοκουμέντα σου, δε σου κρύβω! Εγώ πέραν της πληροφορίας που παρέθεσα σχετικά με την κούκλα αυτή, έχω κατά τα άλλα μαύρα μεσάνυχτα σχετικά, οπότε...

Χμ... 1986, ε? Έχω ένα θεματάκι με τις ημερομηνίες τελικά... Εγώ τα κουτιά αυτά τα θυμάμαι γύρω στο '89... :p :p :p
 
Σε ευχαριστω φιλε bibi-bo, για το καλωσορισμα! :) :) :)

Φρικαρα κι εγω χωρις το φορουμ μας! :(

Παιδια τι τελειες κουκλες και τι σουπερ ρουχα μας εχετε δειξει!!!! Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!! :eek: o_Oo_Oo_O

Εκεινη η bibi-bo με τα ασπρα μαλλια!!! Μοναδικη! #)

Τα ρουχα εποχης που μας εδειξε ο Μακισιμος ειναι λες και εχουν βγει απο το Βορειοι και Νοτιοι!!! :)

Αυτη η κουκλα δεν σταματαει να μας εκπλησσει! :flower:
 
Καλησπέρα παιδία. :) fraoulitsa! σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! #) Ανέβασα τη φωτογραφία της bibi-bo Rockers που ζήτησες, βέβαια είναι η Μαντόνα σαν χαρακτήρας. Αλλά στο κουτι πίσω φένεται. Νομίζω πως δέν την έχω πιά τη κλασσική Ροκερ bibi-bo, με το φτερο το ροζ και τις κοντές μπούκλες.

017.jpg


019.jpg


023-1.jpg


026-3.jpg


Οσο για τη bibi-bo με τα κοντά μαλλιά και χρυσά τσουλούφια ανάμεσα, βρέθηκε η απάντηση στο μυστήριο αυτής της! :D :D Τη λένε κρατηθείτε, ναι λοιπόν τη λένε Miami Vice. :cool: :) Ε νομίζω πως η τηλεοπτική σειρά αυτή, ήταν και πολύ δημοφιλής τότε. Ρίξτε μια ματιά και στα άλλα ρούχα της ίδιας σειράς. Υπάρχει στη σειρά αυτή και το κομψό ρουχαλάκι που φωτογράφησε η fraoulitsa! :)

Κάποια άλλα είναι εντελώς σαν από τη σειρά Βορειοι και Νότιοι, όπως είπε και η Αναστασία, και δεν είναι τυχαίο. Ναι υπάρχει και τέτοιο όνομα πάνω στο κουτί. χεχε Η σειρά αυτή κυκλοφόρησε το 1986-1987, ακριβώς μετά τους Rockers! Η ίδια bibi-bo με τα ίδια χρυσά αλλά μακριά μαλλιά επίσης τότε. Το 1987, έβγαλαν και τις πρώτες Λαμπάδες. Πολλές από αυτές τις κούκλες στα μαγαζιά τις έβγαζαν απο το κουτί τους και τις έδεναν στις Λαμπάδες μόνοι τους, οπότε σαν εποχιακό παιχνίδι, πρέπει να πούλαγε πολλά κομμάτια. :xm: ;)

202.jpg


201.jpg


185-1.jpg


195-1.jpg


197.jpg


193.jpg


194.jpg


200.jpg


Για αυτό απο αυτές τις κούκλες με τα χρυσά τσουλούφια, η μακριά χρυσά μαλλιά επίσης, έχω βρει μόνο μία σε κουτί, όλα αυτά τα χρόνια. :cry: Αυτό σημαίνει ότι όπως και το Φωτεινό όνειρό του 1985, ήταν και τα δύο πολύ εμπορικές σειρές. Μακάρι να βρώ και άλλες με τα χρυσά μακρυά η μία σαν και αυτή με τα κοντά μαλλιά και χρυσά τσουλούφια. #) Μου αρέσουνε πολύ καθότι είναι πολύ κοντινή ανάμνηση από τα παιδικά μου χρόνια, και μαζί με τις λαμπάδες! #) Λοιπόν ξέφυγα πάλι... αλλα για το τέλος, αφήνω τη μοναδική αλλα αγαπημένη Χρυσομαλλούσα σε κουτί που έχω βρεί, σε παλιότερες ανασκαφές! #) :flower:

031-1.jpg


035-1.jpg


032-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα