Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Λατρεμένη Αναστασία σίγουρα υπάρχουν άγγελοι ακόμη και παιδικές ψυχές! Αυτοί οι άνθρωποι είναι ο λόγος που στέκει ακόμη ο κόσμος!Συμφωνώ απόλυτα ότι τα παιχνίδια χαρίζονται... ;)
 
Καλημέρα κι εδώ! Μιας κι έχω αυτές τις μέρες αρκετό ελεύθερο χρόνο, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ασχοληθώ σοβαρά με το θέμα της συτήρησης των Bibi-bo μου... Είπα να ξεκινήσω, λοιπόν, από την κουκλίτσα με τη βαμμένη τούφα που λέγαμε τις προάλλες. Φυσικά, μακάρι να ήταν αυτό το μόνο της πρόβλημα.. Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες, εκτός από βαμμένη τούφα (η οποία δυστυχώς δεν ξεβάφει με ασετόν τελικά :( :( :( ), έχει και ένα σημάδι από κόκκινο μαρκαδόρο στο ένα της πόδι (το οποίο επίσης δε φεύγει με ασετόν :eek: ), τα μαλλιά της είναι σε... κατάσταση εκτάκτου ανάγκης (έχουν ξεραθεί τελείως), της λείπει και το δεξί της χεράκι τελείως... Θα ήθελα λοιπόν τις συμβουλές σας σχετικα με το πώς μπορεί να ξαναγίνει και πάλι κούκλα..

picture.php


picture.php


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa τα μαλλιά της μπορείς να τα λούσεις με σαμπουάν και με ξεμπερδευτικό μετά ή αν είναι πολύ κατεστραμμένα με μαλακτικό ρούχων μετά. Αφού τα ξεπλύνεις καλά θα τα στεγνώσεις με μπιστολάκι στο κρύο ή στο χλιαρό.Θα χρησιμοποιήσεις χτένι.Με το μπιστολάκι και το χτένι θα ξεμπερδευτούν και θα φτιάξουν πολύ.Για τα χεράκια έχω αναφερθεί στο ίδιο θρεντ παλιότερα.Καλή επιτυχία! ;)
 
Rapunjel μου, σε ευχαριστώ! Δυστυχώς το ξεμπερδευτικό δεν έχει κανένα απολυτως αποτέλεσμα, μόλις στεγνώσουν τα μαλλιά είναι ίδια και χειρότερα σε σχέση με το πώς ήταν πριν τα λούσω... Δοκιμάζω τωρα το μαλακτικό σε αρκετά "ισχυρή" αναλογία, ελπίζω να έχει κάποιο αποτέλεσμα...
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa άστηνε κάμποση ώρα με το μαλακτικό.Πολύ θα βοηθήσει και το μπιστολάκι.Μπορείς μετά το μπιστολάκι να βάλεις να τα σιδερώσεις.Να είναι σε θερμοκρασία νάϊλον το σίδερο.Με όλα αυτά αποκλείεται να μην φτιάξουν!!!Καλά αποτελέσματα. ;)
 
Ναι, ναι, θα την αφήσω μέχρι αύριο με το μαλακτικό και ο Θεός βοηθός. Ελπίζω να μην ξαναχρειαστώ σίδερο ποτέ, τη μία και μοναδική φορά που το έκανα κόντεψα να σκάσω από την αγωνία μου μήπως κάνω τίποτα λάθος και χαλάσω τα μαλλιά της κούκλας..

Καμιά ιδέα για τους μαρκαδόρους έχετε? :xm: :xm: :xm: Όλο το σκέφτομαι και δε μου έρχεται τίποτα... :(
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa εαν δεν έκανε δουλειά το ασετόν μη βάλεις τίποτε άλλο για τους μαρκαδόρους γιατί θα τη χαλάσεις.Πρέπει να έχει ποτιστεί το βινύλιο και να έχει περάσει ο μαρκαδόρος μέσα.
 
rapunjel είπε:
fraoulitsa εαν δεν έκανε δουλειά το ασετόν μη βάλεις τίποτε άλλο για τους μαρκαδόρους γιατί θα τη χαλάσεις.Πρέπει να έχει ποτιστεί το βινύλιο και να έχει περάσει ο μαρκαδόρος μέσα.
Οπως τα λες Ραπουνζελ μου!!! Εχει ποτισει ο μαρκαδορος το βινυλιο και δυστυχως μεχρι τωρα δεν εχω βρει μια λυση, Φραουλιτσα! :eek:

Δυστυχως εχω κι εγω καποιες μπαρμπι με το ιδιο προβλημα, και μαλιστα στο προσωπο, και δεν εχω βρει γιατρεια :( Ο μαρκαδορος ειναι το χειροτερο...
 
bibi-bo

Λατρεμένη Αναστασία το ίδο πρόβλημα σε όλο το πρόσωπο είχε η βασανισμένη,τώρα πια ανθισμένη, ομορφιά και τα έβγαλα με συρματάκι.Θυμάμαι τα μάτια που ήταν βαμμένα μέσα όλο μπλε...δράμα!Έτριβα και πονούσα εγώ.Μετά έβαζα βαζελίνη όπου είχα τρίψει και λείαινε το πρόσωπο.fraoylitsa άμα θες δοκίμασε το ως έσχατη λύση γιατί είναι η έσχατη λύση...
 
Χμ... Ραπουνζέλ μου, το φοβάμαι το σύρμα γιατί είναι και περίεργο το σημείο...Θα το έχω όμως υπόψην μου σαν έσχατη λύση..

Χμ, περα από αυτό.. μία καλή φίλη μου έχει προτείνει κάτι, θα το δοκιμάσω κι αν πετύχει θα το πω κι εδώ! :D Αλλιώς... βλέπουμε!

Προς το παρόν, της έχω φτιάξει τα μαλλιά, τα χεράκια, τα λιωμένα πλαστικά στα πόδια, την έντυσα κιόλας και μόλις στεγνώσει τελείως θα σας τη δείξω! :D Tελικά το μαλακτικό δούλεψε αρκετά. Η αναλογία που χρησιμοποίησα ήταν 1 μέρος νερό προς 1 μέρος μαλακτικό συμπυκνωμένο..

Nα και η φωτογραφία.. Είναι λίγο σκοτεινή, συγχωρήστε με!

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa την έκανες πολύ όμορφη!!!Τα μαλλιά υπέροχα!!! Συγχαρητήρια!!! :D
 
Να 'σαι καλά rapunjel μου! :) Δεν ξέρω αν φαίνεται η αλλαγή στα μαλλιά, αλλά πριν ήταν παρα πολύ σκληρά και άγρια, τώρα είναι περίπου φυσιολογικά.. Ελπίζω να λύσουμε και το ζήτημα του μαρκαδόρου σύντομα... :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

fraoulitsa, βέβαια και φαίνεται ένα τέλειο μαλλί.Χίλια μπράβο!!! Δεν είναι βέβαια σαν την παιδική σου,της έχω μεγάλη αδυναμία, αλλά είναι πάρα πολύ όμορφη.
 
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Η παιδική μου εντάξει, είναι εκτός συναγωνισμού! :p Όλες αυτές οι μεταχειρισμένες κούκλες όμως που μαζεύτηκαν από παζαράκια και παλαιοπωλεία μου βγάζουν παρόμοια συναισθήματα, μιας και κουβαλάνε τη δική τους ιστορία κι αυτές. :) τις καινούργιες μ' αρέσει απλά να τις κοιτάζω. Αυτές μπορώ να σου πω ότι τις έχω αγαπήσει πολύ, μιας και έχω ασχοληθεί πολύ μαζί τους :)
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Το ξέρω αυτό το συναίσθημα! Ότι φτιάχνουμε γίνεται πολύ δικό μας!Αλλά το παιδικό μας παιχνίδι βγάζει εμάς,το χαρακτήρα μας,την ενέργεια μας.Η παιδική σου κουκλίτσα βγάζει πολλά καλά στοιχεία και χάρη σε αυτή σε συμπάθησα πιο πολύ! ;)
 
Σ' ευχαριστώ! Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Βλέποντας ένα παιχνίδι πάντα βγάζεις κάποια συμπεράσματα για τον κάτοχό του άμα το παρατηρήσεις... :) Καμιά φορά.. αναρωτιέμαι τι να απέγιναν οι δικές μου κούκλες... έμαθα πρόσφατα πως κατέληξαν σε παλαιοπωλεία κι ελπίζω να έχουν βρει ένα καλό σπίτι.. :(
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Ελπίζω fraoulitsa να έπεσαν σε καλά χέρια.Επίσης μου αρέσει που φροντίζεις τις κούκλες πολύ.

Μιά bibi-bo Β΄περιόδου ,η Ιωαλιάνα που της κατάργησα τις αφέλειες και της πρόσθεσα μαλλί.

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμάστε που σας έλεγα για μια κούκλα που θα μου έδινε η φίλη μου?

τελικά είναι πολύ χάλια....

Δείτε τις εικονες και αν μπορείτε βοηθείστε στην αποκατασταση γιατι δεν μπορώ να την βλέπω έτσι!! :(

picture.php


picture.php


τα ποδαράκια της ειναι ξεκολλημένα, έχουν σπάσει τα λαστιχάκια!

τα χεράκια λείπουν, το μαλλί ειναι τελειως μπερδεμενο και το μακιγιαζ έχει ξεθωριασει...
 
Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Penny καταρχάς θέλει πλύσιμο. Για τα μαλλιά τα είπαμε και πριν με τη fraoulitsa.

Αφού καθαριστεί θα πάρεις πλακέ άσπρο λάστιχο και θα το περάσεις μέσα στα πόδια και θα τα ενώσεις.Θα το δέσεις σφιχτά κόμπο και τα πόδια θα είναι εντάξει.

Τα χείλη της θα τα περάσεις μόνο με διάφανο βερνίκι νυχιών να γυαλίσει το χρώμα και να πάρει ζωή.Θα αγοράσεις βλεφαρίδες από ένα κατάστημα καλλυντικών και θα τις κολλήσεις όπως έχει αναφέρει η λατρεμένη Αναστασία.Για τα χεράκια εγώ έχω βάλει στην ανθισμένη από μια barbie fashion.Ελπίζω να σε βοήθησα! Ότι άλλο χρειαστείς πες μου.
 
Rapunjel μου, το θεωρώ τουλάχιστον ανόητο να έχεις παλιές κούκλες και να μην τις φροντίζεις. Αφού πεφτουν στα χέρια μας νομίζω πως πρέπει να τις φροντίζουμε και να τις συντηρούμε όσο το δυνατόν καλύτερα. :D

Penny μου, να μη στεναχωριέσαι, η κούκλα σου θα φτιάξει. Έχω δει να φτιάχνονται κούκλες σε πολύ χειρότερη κατάσταση. :) Απλά θέλει υπομονή και δουλίτσα! ;)

Για το μαλλάκι της κάνε ό,τι έκανα κι εγώ: λούσε την πρώτα και μετά φτιάξε ένα μείγμα με νερό κ μαλακτικό ρούχων (ανάλογα με την κατάσταση των μαλλιών θα προσαρμόσεις την αναλογία, δες κ τι έχω πει εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195014&postcount=58). Στα σίγουρα θα επανέλθει.

Από εκεί και πέρα... Για τα λαστιχάκια μας έχει πει η rapunjel πώς αντικαθίστανται εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195259&postcount=61 . Προσωπικά, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά νομίζω πως είναι η μοναδική σου επιλογή.. :xm:

Τα ποδαράκια της χαμηλά είναι δαγκωμένα ή εμένα μου φαίνεται έτσι; Αν είναι αυτό, εγώ θα της έβαζα μποτούλες ή κάτι τέτοιο για να μη φαίνεται έντονα η ζημιά.

Στο αριστερό της χέρι εκεί που ενώνεται με τον κορμό έχει πρασινίσει, έτσι; Αυτό είναι κάτι ανάλογο με το μαρκαδόρο που συζητούσαμε πιο πάνω, δε νομίζω να φτιάχνει. Εγώ δε θα το πείραζα.

Βασικά... για να αποφύγεις όλη αυτή τη βαβούρα θα μπορούσες να σκεφτείς και τη λύση ενός σώματος Sindy Pedigree. ;)

Για το μακιγιάζ υπάρχουν οδηγίες στις πρώτες σελίδες... Εγώ στις δικές μου κούκλες δεν το πειράζω, το φοβάμαι...

Αυτά εν ολίγοις! Να τη χαίρεσαι τη μικρή σου κ να μη στεναχωριέσαι! :) Eλπίζω να σου έδωσα μια ιδέα πάνω - κάτω...

(Εγώ έγραφα την ιστορία της ζωής μου και με πρόλαβε η rapunjel...)
 
Πίσω
Μπλουζα