Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μα ειναι αληθεια πως να το κανουμε :)

Παντως ανυπομονο να ολοκληρωθει το προτζεκτ σας για μπορεσουν καποιοι να ξαναχαρουν εστω και μαζοχιστικα την Καντυ(Τοσο κλαμα ποια!!!).

Καλα αν δεν υπηρχαμε εμεις οι φανς να κραταμε τις αναμνησεις μας ζωντανες τωρα θα ειχαμε τα [edit] απο τα καναλια.

Στην Ελλαδα βλεπεις εχουν μαθει να πετανε οτι ειναι καλο ης το ονομα του κερδους:mad:

Που ειναι οι επαναληψεις οι τα DVD απο :

Τρεις χαρητες

Απαραδεκτους

Μεν και Δεν

Φρουτοπια

Της Ελλαδος τα παιδια

Μανταμ σου σου

Ορκιστειτε παρακαλω

Mazinga 7

Φοινικας

Voltron

Herculoids

Μιλτον το τερας(πολυ γελιο)

Σαντυμπελ

και πολλα αλλα!!!!!!!!!!:mad::mad::mad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλα,μην την ψαχνεις!!

να'ναι καλα το ιντερνετ!!

ρε παιδια,θελω να σας δειξω το my precious,μπορω?

σορρυ,ισως ειναι λιγο αδιαφορο για εσας,αλλα ειναι ο Καντυ-θησαυρουλης μου! :D

Προβολή συνημμένου 71687

λοιπον,αυτο λεγεται cell.Ειναι η ζελατινα που δουλευανε οι ανιματορς παλια τους χαρακτηρες των ανιμε..

το αποπισω λεγεται douga,και ειναι το προσχεδιο (με μολυβι και ξυλομπογια) πανω στο οποιο δουλευτηκε το cell.

Tο συγκεκριμενο cell μου το εστειλε μια Καντυ φιλη απο Αμερικη για να με τσαντισει (ελιζα cell βλεπετε!),αλλα εγω επαθα υστερια και ουρλιαζα απο την χαρα μου!Ειναι αυθεντικο γιαπωνεζικο,του 1976,απο τα εργαστηρια της TOEI που εκανε την παραγωγη του ανιμε,και ειναι μαγεια να το κρατας στα χερια σου και να το επεξεργαζεσαι..στο φως φαινονται οι πινελιες και τα μελανια και μυριζουν ακομα!!:anim-roll:

σορρυ,ειμαι και του καλλιτεχνικου κλαδου και με συναρπαζει ακομα περισσοτερο!

εντοπισα και την σκηνη στο ανιμε,μια απο τις εκνευριστικοτερες στιγμες που θες να σκοτωσεις την Ελιζα,επ.25,οταν ξηλωνει τα τριανταφυλλα του Αντονυ μου αμεσως μετα την κηδεια του!! :icon_cry:

δεν μπορεσα να πιασω το καρε,και τραβηξα το αμεσως επομενο:

Προβολή συνημμένου 71686

κοιταξτε δουλεια που εκαναν στο χερι οι τυποι για μια σκηνη ουτε του δεπτερολεπτου!!Απιστευτοι!!φανταστειτε ποσα cells χρειαστηκαν για 115 επς..

ΓΟΥΑΟΥ!

mycell.jpg

cell.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Death2Eliza είπε:
Καλα,μην την ψαχνεις!!να'ναι καλα το ιντερνετ!!

ρε παιδια,θελω να σας δειξω το my precious,μπορω?

σορρυ,ισως ειναι λιγο αδιαφορο για εσας,αλλα ειναι ο Καντυ-θησαυρουλης μου! :D

http://i133.photobucket.com/albums/q71/death2eliza/cell.jpg

λοιπον,αυτο λεγεται cell.Ειναι η ζελατινα που δουλευανε οι ανιματορς παλια τους χαρακτηρες των ανιμε..

το αποπισω λεγεται douga,και ειναι το προσχεδιο (με μολυβι και ξυλομπογια) πανω στο οποιο δουλευτηκε το cell.

Tο συγκεκριμενο cell μου το εστειλε μια Καντυ φιλη απο Αμερικη για να με τσαντισει (ελιζα cell βλεπετε!),αλλα εγω επαθα υστερια και ουρλιαζα απο την χαρα μου!Ειναι αυθεντικο γιαπωνεζικο,του 1976,απο τα εργαστηρια της TOEI που εκανε την παραγωγη του ανιμε,και ειναι μαγεια να το κρατας στα χερια σου και να το επεξεργαζεσαι..στο φως φαινονται οι πινελιες και τα μελανια και μυριζουν ακομα!!:anim-roll:

σορρυ,ειμαι και του καλλιτεχνικου κλαδου και με συναρπαζει ακομα περισσοτερο!

εντοπισα και την σκηνη στο ανιμε,μια απο τις εκνευριστικοτερες στιγμες που θες να σκοτωσεις την Ελιζα,επ.25,οταν ξηλωνει τα τριανταφυλλα του Αντονυ μου αμεσως μετα την κηδεια του!! :icon_cry:

δεν μπορεσα να πιασω το καρε,και τραβηξα το αμεσως επομενο:

http://i133.photobucket.com/albums/q71/death2eliza/mycell.jpg

κοιταξτε δουλεια που εκαναν στο χερι οι τυποι για μια σκηνη ουτε του δεπτερολεπτου!!Απιστευτοι!!φανταστειτε ποσα cells χρειαστηκαν για 115 επς..

ΓΟΥΑΟΥ!
Αληθεια γιατι το εκανε η [edited] :mad:(ευτυχος δεν ειχα δει πολυ απο την Καντυ :) ).

Παντως οσο σιχαμα και αν ηταν ειχε μια γοητεια οπως φαινεται και στο πρωτο σκιτσο σου:biglaugh:αλλα δεν θα συνεχισω για να μην επαναληφθει το φαινομενο Johnk10:biglaugh:

Παρεπιπτοντως το ανιμε εχει 115 επισοδεια και σκωτονουν τον Αντονυ στο 24ημαρτον ποσα επρεπε να περασει αυτο το κοριτσι:animeek: ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το thread είναι η χαρά του spammer. Οι σελίδες 18-23 έχουν ξεφύγει τελείως από το θέμα!!!!

Για τις δικαστικές διαμάχες και την κατάλαηξη τους, μπορείτε να μάθετε περισσότερα εδώ.

http://candyterry.free.fr/ccnovels/cctrial.html

Όσο για το OAV έχω ένα επισόδειο διάρκειας μισής ωράς, που δείχνει την Κάντυ μικρούλα στο ορφανοτροφείο. Κάποιος μου είχε πει ότι μετά το ενσωμάτωσαν στη σειρά, από σκίτσο πάντως φαίνεται μεταγενέστερο. Το τραγούδι που ακούγεται στην εισαγωγή είναι το κλασσικό, αλλά σε πιο αργό τέμπο. Ξεκινάει και δείχνει την Κάντυ μωρό που την βρίσκουν στην πόρτα της εκκλησίας. Δεν μπορώ να το ξαναβρώ για να σας δώσω link, όμως αν κάποιος το θέλει, μπορώ να του το δανείσω. (Candy, προς Θεσ/νίκη δεν νομίζω να έρθω, μπορώ να στο στείλω όμως αν νομίζεις ότι σε ενδιαφέρει). Είναι στα ιαπωνικά (φυσικά) με αγγλικούς υπότιτλους. Όσο για το torrent που λέει κάποιος στην αρχή, η ομάδα που το έχει αναλάβει βγάζει 25 επισόδεια το χρόνο περίπου. Νομίζω έχει βγάλει μέχρι το 50 τώρα, και όπου να ναι έρχονται ακόμα 25. Το αυθεντικό manga έχει βρεθεί κατά καιρούς, αλλά είναι αρκετά σπάνιο, ξέρω 2 άτομα που το έχουν!!!! Αυτά για την Κάντυ, και να σας πω και ένα μυστικό....Παλία δεν νομίζω να μου πολυάρεσε όταν το έβλεπα μικρός. Όχι λόγο των θανάτων, κλπ, απλός δεν μου πολυάρεσε... Και μια απορεία. Ήταν ένα επισόδειο που είχε πάει η Κάντυ μαζί με τον ;.......; σε μια χαρτορίχτα, και το παιδί τράβηξε το χαρτί με το θάνατο;;;;

Α, ναι. Στα γιαπωνέζικα λέγεται Κιάντυ, όχι Κάντυ

61YZZFZJJWL._SS500_.jpg


Και για όποιον κάνει σκέψεις, από το amazon.co.jp δεν έχω καταφέρει να ψωνίσω κάτι, αν και έχει πολύύύύύύ καλές τιμές!!!

61YZZFZJJWL._SS500_.jpg
 
hi eimai neo melos!ithela na rotiso an iparxei candy candy metaglotismeno ektos apo ta prota 12 epeisodia kai to teleutaio...
 
Και μια απορεία. Ήταν ένα επισόδειο που είχε πάει η Κάντυ μαζί με τον ;.......; σε μια χαρτορίχτα, και το παιδί τράβηξε το χαρτί με το θάνατο;;;;

κλαψ..μιλας για τον εφιαλτη μου..

εδω στο τελος του βιντεο..απο το 4:20 και μετα.

http://uk.youtube.com/watch?v=O9UX04NMNoI

:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

αυτη η φατσα της τσιγγανας ...μπρρρρρ..
 
Death2Eliza είπε:
Και μια απορεία. Ήταν ένα επισόδειο που είχε πάει η Κάντυ μαζί με τον ;.......; σε μια χαρτορίχτα, και το παιδί τράβηξε το χαρτί με το θάνατο;;;;


κλαψ..μιλας για τον εφιαλτη μου..εδω στο τελος του βιντεο..απο το 4:20 και μετα.

http://uk.youtube.com/watch?v=O9UX04NMNoI

:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

αυτη η φατσα της τσιγγανας ...μπρρρρρ..
Είναι ίσως το μοναδικό επεισόδιο που με είχε τρομάξει....bad memories.:sad:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρομερη μεταγγλωτιση πραγματικα :thumbup:
 
Death2Eliza είπε:
τωρα..η Ματινα Καρρα συνεργαστηκε και με την LTV (πιστευουμε πως ηταν η εταιρια της Λιανα Πατερα) για μια δευτερη ηχογραφηση του ανιμε..παρακατω ειναι και μια φωτο των vhs που υπαρχουν ακομα προς πωληση,οπως ειπανε και πριν καποιοι boardies.Ειναι μεχρι το επ. 12.
http://i133.photobucket.com/albums/q71/death2eliza/vhsphoto.jpg
:shout:WALLYYYYYYYYYY!!!!!!! :D

@Death2Eliza:Γιατί να μην ζεις Θεσσαλονίκη;;;;Φοβερό to cell,καμιά φορά βρίσκεις και στο ebay τέτοια,αλλά είναι εξαιρετικά σπάνια.Αχ αυτοί οι Ιάπωνες,ζημιά μεγάλη μας έχουν κάνει...(Παρεμπιπτόντως και εμένα η Anny εδώ μου κάθεται!!!Σιγανό ποτάμακι... :p )

@Kapamaru:Μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι,το έχω τσεκάρει ήδη (domo arigato gozaimas!!!).Διόρθωση:Στα ιαπωνικά όταν το a κολλάει κάτω από το ki,τότε προφέρεται ka και όχι kia,όπως συμβαίνει και με το i δίπλα στο te αντίστοιχα. ;)

@Sonic:

SONIC είπε:
Αληθεια γιατι το εκανε η παλιοκ.....α(ευτυχος δεν ειχα δει πολυ απο την Καντυ).Παντως οσο σιχαμα και αν ηταν ειχε μια γοητεια οπως φαινεται και στο πρωτο σκιτσο σουαλλα δεν θα συνεχισω για να μην επαναληφθει το φαινομενο Johnk10

Παρεπιπτοντως το ανιμε εχει 115 επισοδεια και σκωτονουν τον Αντονυ στο 24ημαρτον ποσα επρεπε να περασει αυτο το κοριτσι ?
Οι εξομολογήσεις ενός επικίνδυνου μυαλού... :p (μου αρέσουν αυτές οι ρητορικές σου ερωτήσεις Sonic :D )

Ουφφφ,ξέχασα τίποτα;;;:whothehell:

Death2Eliza είπε:
κλαψ..μιλας για τον εφιαλτη μου..εδω στο τελος του βιντεο..απο το 4:20 και μετα.

http://uk.youtube.com/watch?v=O9UX04NMNoI

:icon_cry: :icon_cry: :icon_cry:

αυτη η φατσα της τσιγγανας ...μπρρρρρ..
Ατάκα Candy:"Τι μαγαζί είναι αυτό εκει πέρα;"

Αχ βρε Candy,τόσο αθώα...Κοτζάμ Βελζεβούλη στην πόρτα και εσύ το μυαλό σου αλλού (από τότε βγήκε το όνομα στις ξανθιές; ;) ).O Antony ατάραχος!!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μosi mosi!!!

Candy,εισαι και sensei βλεπω!!!:woot: WOW!!Και εγω ψιλοπροσπαθω με τα γιαπωνεζικα,αλλα το 32 χρονο μυαλο μου δεν τα απορροφαει και πολυ ευκολα!:biglaugh:

το cell δυστυχως ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ με το douga, (30 χρονια πλακωμενα μεσα σε ενα συρταρι,μες στην ζεστη λογικο ηταν :icon_cry: ().Ναι,ειναι απο το e-bay,και τα περισσοτερα τα μαζευουν συλλεκτες-φιλοι του φορουμ μας :D

Τους εχω βαλει να καραδοκουν για Αντονυ cell :inlove:(αυτο και αν ειναι σπανιο!).

Mακαρι να ερθουν καπως τα πραγματα κ να συναντηθουμε να το δεις και απο κοντα!!

και εγω νομιζω πως ο kapamaru μιλαει για το ova..τι γνωμη εχεις για αυτο αληθεια?
 
Στη διαθεση σου Candy:D

Αληθεια το avatar σου απο που προερχεται?

Σε ρωταω γιατι κατι μου θυμιζει και ξερεις πως ειναι αυτο το σφυξιμο στο πισω μερος του κεφαλιου με το ντουλαπι των αναμνησεων :)
 
Παρεπιπτοντος Candy σε τι επιπεδο εισαι οσον αφορα τα ιαπωνικα και ποσο καιρο σου πηρε να φτασεις εκει?

Ρωταω γιατι αυτη η ρημαδιασμενη γλωσσα ειναι ο μονος λογος που απεχθανομαι τις Ιαπωνικες εκδοσεις των games.
 
Death2Eliza είπε:
Μosi mosi!!!Candy,εισαι και sensei βλεπω!!! WOW!!Και εγω ψιλοπροσπαθω με τα γιαπωνεζικα,αλλα το 32 χρονο μυαλο μου δεν τα απορροφαει και πολυ ευκολα!

το cell δυστυχως ειναι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ με το douga, (30 χρονια πλακωμενα μεσα σε ενα συρταρι,μες στην ζεστη λογικο ηταν().Ναι,ειναι απο το e-bay,και τα περισσοτερα τα μαζευουν συλλεκτες-φιλοι του φορουμ μας

Τους εχω βαλει να καραδοκουν για Αντονυ cell (αυτο και αν ειναι σπανιο!).

Mακαρι να ερθουν καπως τα πραγματα κ να συναντηθουμε να το δεις και απο κοντα!!

και εγω νομιζω πως ο kapamaru μιλαει για το ova..τι γνωμη εχεις για αυτο αληθεια?
Μακάρι να βρεθούμε κάποια στιγμή,σίγουρα θα έχουμε πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις να ανταλλάξουμε.Το ova αισθητικώς είναι άψογο και νομίζω ότι έχει υποστεί κάποια επεξεργασία ώστε να δείχνει λιγότερο "δυσάρεστο" απ'ότι το πρωτότυπο,όμως σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το τελευταίο.Για εμάς που μεγαλώσαμε με εκείνη την εικόνα τουλάχιστον,η πρωτογενής μορφή του είναι και αυτή που μας ξυπνά τις όποιες αναμνήσεις...:rolleyes:

[edited] off topic [edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τον φουκαρα Sonic τον αφηνουμε απεξω? :icon_cry:

Παντος Candy τα βρησκεις δυσκολα τα ιαπωνικα θελω να πω αν τα ξεκινησω πιστευεις οτι θα τα βρω μπαστουνια? :)
 
:oops: sorry Sonic,παρασυρθηκα απο τον ενθουσιασμο!!

το ραβω για λιγο,να μας πει η Candy τα σχετικα!! :D

τσιμπα και ενα :makia:!!
 
candy είπε:
.Διόρθωση:Στα ιαπωνικά όταν το a κολλάει κάτω από το ki,τότε προφέρεται ka και όχι kia,όπως συμβαίνει και με το i δίπλα στο te αντίστοιχα. ;)
Δεν μου αρέσει να το λέω, γιατί φαίνεται σαν να είμαι ψώνιο, αλλά εγώ κάνω ιαπωνικά 3,5 χρόνια, και έχω πάρει και το τρίτο επίπεδο (του χρόνου θέλω να δώσω και για δεύτερο). Για αυτό επέτρεψε μου να είμαι σίγουρος για ότι γράφω όσο αναφορά την προφορά των ιαπωνικών. Εκτός των άλλων έχω δουλέψει και με ιάπωνες. Αν το κι, μαζί με το μικρό α διαβαζόταν κα, δεν θα υπήρχε λόγος να το γράψουν έτσι, αφού το κα, υπάρχει έτσι κι αλλίως. Βέβαια κάποιες φορές, και για συγκεκριμένες λέξεις μόνο μπορεί να αλλάξει λίγο το διάβασμα, αλλά μόνο όταν πρότειται για ξένες λέξεις, και είναι κάτι αποδεκτό από όλους. Ωστόσο το γράψημο δεν αλλάζει. Π.χ. η λέξη βίντεο, στα ιαπωνικά γράφεται μπιντεο, αλλά το προφέρουν βίντεο. Πάντως η Κάντυ λέγεται Κιάντυ. Και αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να με εμπιστευτείς, εμπειστεύσου αυτό που θα ακούσεις μόνη σου

http://www.youtube.com/watch?v=AKjdOkbfE3s

Δεν προσπαθώ να σου την πω ή οτιδήποτε άλλο, μην το πάρεις στραβά, απλός αγαπάω και γω πολύ τα ιαπωνικά. Όσο για το OAV, ναι αυτό που μου έδειξες στο βιντεάκι είναι.

Υ.Γ. Ιδιαίτερα μαθήτα ιαπωνικών σε πολύ παράλογες τιμές για όποιον ενδιαφέρεται :headbang:
 
[edited]

Πέρα από την πλάκα η ιαπωνική γλώσσα είναι πολύ ιδιαίτερη,αλλά τρομερά όμορφη.Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά να μάθει,δεν πρόκειται να δυσκολευτεί τόσο.Πιστεύω πως για όλους εμάς που μεγαλώσαμε στα 80s η εκμάθηση της ιαπωνικής γλώσσας κρύβει μια μαγεία μέσα της.Θυμάμαι τη συγκίνηση που ένιωσα όταν έμαθα πως εκείνο το σήμα που βλέπαμε στο τέλος των επεισοδίων της candy (ξέρετε εκείνα τα τρία γραμματάκια στο τέλος) ήταν το ρήμα tsuzuku που σημαίνει σε ελεύθερη μετάφραση:to be continued...:rolleyes:

tsuzuku_continua.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα