Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
bi-bi είπε:
Και στο στόχαστρο τους δεν είναι μόνο η candy αλλά και η στρουμφίτα.:blush:Ντροπή!!!!!!!!!!!!!!!
Προσωπικά, η στρουμφίτα με έκανε ... ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΜΠΛΕ !

Τα "σεξουαλικά υπονοούμενα" της Κάντυ, δεν μπορώ να πω ότι τα "έπιανα", αλλά η Στρουμφίτα πιστεύω ότι είχε ΣΙΓΟΥΡΑ σεξουαλικά υπονοούμενα !

bi-bi είπε:
Άξιος απορίας πάντως είναι,τι ηλικία είχες όταν έβλεπες την Candy ; :confused:

Τότε ήμουν γύρω στα 38 ! :eek:

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ ! :biglaugh:

Δε θυμάμαι καλά. Είμαι 32 τώρα, οπότε υπολόγισε. 6-7 ;

Δεν είμαι και σίγουρος, πάει πολύς καιρός βλέπεις ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky είπε:
Ρε παιδιά να πω κι εγώ τη γνώμη μου;
Δυστυχώς ή ευτυχώς η Candy - candy έβγαζε κάποια underground συναισθήματα. Αυτό γιατί από τη φύση της η ίδια σαν χαρακτήρας πραγματευόταν θέματα που δεν βλέπουμε συχνά σε παιδικά σήριαλ.

Πραγματευόταν την προδοσία, το θάνατο και άλλα πολλά. Πιστεύω ότι σαν χαρακτήρας και εμφάνιση η Candy ήταν άκρως ερωτική (δεν το γράφω αυτό με την πρόστιχη έννοια, το αντίθετο μάλιστα), ήταν άκρως ώριμη ως προς την αντιμετώπιση των όποιων χτυπημάτων της έδινε η ζωή. Ο ερωτισμός που αποπνέει σαν σύνολο, σε συνδυασμό με την αθωότητα που παράλληλα προέβαλε, είχε σαν αποτέλεσμα ακόμα και μεταλλάδες φίλοι μου να κάθονται μπροστά από την τηλεόραση και να βλέπουν φανατικά τη σειρά. Σε σημείο που μερικοί έβαζαν και τα κλάματα μάλιστα. Βέβαια αν τους ρωτούσες δημόσια τη γνώμη τους σου απαντούσαν υποτιμητικά σε στυλ "σιγά μην ασχοληθώ με γλυκανάλατες χαζομάρες", αλλά η αλήθεια ήταν άκρως διαφορετική.

Εμένα προσωπικά η Candy σαν χαρακτήρας, τσαχπινιά, εμφάνιση και σαν ψυχή μου άρεσε υπερβολικά. Αποτελεί ακόμα και σήμερα μια από τις ερωτικότερες, κατά τη γνώμη μου, μορφές που έχουμε συναντήσει σε παιδική σειρά κινουμένων σχεδίων, χωρίς να έχει πάνω της τίποτε το πονηρό.

Μην κοντραρίζεστε λοιπόν άσκοπα και μη χαλάτε την ένέργειά σας.
Φίλε pooky εκτιμώ και σέβομαι τις όποιες πυροσβεστικές σου προσπάθειες ,και νομίζω ότι καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Η δική μου γνώμη έχει ως εξής: Η Ελληνική γλώσσα ευτυχώς είναι τόσο πλούσια σε επίθετα που θα μπορούσε να αντικατασταθεί η λέξη " ερωτική " με μια πιο δόκιμη έκφραση!

Το ότι πραγματεύεται η Candy έννοιες διαφορετικές από τις συνηθισμένες για δυτικό Cartoon (Στην Άπω ανατολή είναι πολύ συνηθισμένο αυτό) δεν το καθιστά αυτομάτως ερωτικό. Αυτός είναι ο λόγος που δεν θα μπορούσα να δω ερωτικά τον Oliver Twist του Dickens. Και σαν εμφάνιση και προσωπικότητα η Candy με άγγιξε και με συγκίνησε ως ένα ανήλικο κορίτσι που μεγάλωσε μέσα στην ορφάνια και έσυρε μέχρι τέλους τον δικό της σταυρό.Μπορώ να το πώ ευαισθησία , συγκίνηση , συμπαράσταση , ταύτιση ή ότι άλλο θέλω.

Στην περίπτωση του φίλου johnk10 αυτό που με ενόχλησε είναι ότι δεν υιοθετείται έστω η δική σου μεταφορική καλλιτεχνική έννοια του ερωτισμού αλλά μάλλον της υπερβολικής τάσης ικανοποίησης της γενετησίου ορμής!

Είναι σεβαστή η όποια γνώμη και φαντάζομαι ότι όλοι μας το διασκεδάζουμε!

Αλλά πρέπει να τηρούμε μια στοιχειώδη δεοντολογία για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και να μην στεναχωριέται κανένας. Έχουμε όλοι ανάγκη αυτόν τον χώρο με την όμορφη ατμόσφαιρα και την αθωότητα που εκπέμπει και οφείλουμε μερικές φορές να είμαστε διπλά ευαίσθητοι και προσεκτικοί.
 
Επιτρεψτε φιλοι μου σαν καλλιτεχνης που ειμαι να εκφραζομαι ελευθερα και δεν νομιζω να ξεφυγα στα ορια του χυδαιου και της υπερβολης.Απλα εστιασα την προσωπικη γνωμη λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο cartoon γιατι μου ζητηθηκε απο την φιλτατη bi-bi.Στο κατω κατω μιλησα για κατι το φυσιολογικο που μου συνεβαινε.Αν δεν μπορω να λεω την γνωμη μου,μηπως ζω σε αλλη εποχη?Αν τοτε οχι απλο ειναι να προσπερασει κανεις την απαντηση μου χωρις τροφη για σχολιο.Εναι σαν να εχεις τηλεχειριστηριο και να αλλαζεις καναλια.Ευχαριστω
 
exetlaios είπε:
Προσωπικά, η στρουμφίτα με έκανε ... ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΟΛΑ ΜΠΛΕ !
Τα "σεξουαλικά υπονοούμενα" της Κάντυ, δεν μπορώ να πω ότι τα "έπιανα", αλλά η Στρουμφίτα πιστεύω ότι είχε ΣΙΓΟΥΡΑ σεξουαλικά υπονοούμενα !
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :thumbup:
 
bi-bi είπε:
:animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :thumbup:

Ορίστε, αυτά που λέγαμε !

Εσύ πόσταρες ΚΙΤΡΙΝΕΣ φατσούλες που γελάνε,

και εγώ βλέπω ΜΠΛΕ φατσούλες που γελάνε ! :rolleyes:
 
exetlaios είπε:
Ορίστε, αυτά που λέγαμε !
Εσύ πόσταρες ΚΙΤΡΙΝΕΣ φατσούλες που γελάνε,

και εγώ βλέπω ΜΠΛΕ φατσούλες που γελάνε ! :rolleyes:
Υπομονή,προτείνω ξεκούραση,αποχή από οτιδήποτε μπλε και όλα θα πάνε καλά.

Αν και μεταξύ μας δύσκολο γιατι η Στρουμφίτα = γυναίκα αράχνη.:goit:
 
Βρε παιδιά όντως σαν Ιαπωνικό cartoon η Candy είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι είχαμε συνηθίσει μέχρι τότε.

Πραγματεύεται έννοιες που ένα παιδί δύσκολα θα καταλάβει και θα εμπεδώσει, δέστε το ερωτικό στοιχείο που αποπνέει σαν την άλλη πλευρά της ζυγαριάς.

Συμφωνώ και για την Στρουμφίτα, τα σεξουαλικά υπονοούμενα είναι εμφανή, αλλά μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για Γαλλικό cartoon, άρα άλλη κουλτούρα, τίγκα στον ερωτισμό.

Θυμάμαι το επεισόδειο στο οποίο η Στρουμφίτα είχε αποφασίσει να παντρευτεί, όπου ακόμα και ο μπαμπαστρούμφ την είχε ερωτευτεί.

Χαρακτηρηστική του ατάκα όταν έφευγε να πάει στο δάσος για να αποφασίσει ποιό στρουμφάκι θέλει για ταίρι της:

"Να θυμάσαι Στρουμφίτα, ότι ο άντρας πρέπει να έχει παρελθόν" !!!!!!!!!!!!
 
bi-bi είπε:
Υπομονή,προτείνω ξεκούραση,αποχή από οτιδήποτε μπλε και όλα θα πάνε καλά.Αν και μεταξύ μας δύσκολο γιατι η Στρουμφίτα = γυναίκα αράχνη.:goit:

Η "αποχή από ότι είναι μπλε" είναι μάλλον κάτι ακατόρθωτο για μένα !

Αν δεις και το άβατάρ μου, θα καταλάβεις ότι δεν μπορώ να αποχωριστώ ΟΥΤΕ ΤΟ ΛΕΥΚΟ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΠΛΕ !

Καταραμένη Στρουμφίτα !

Γιατί να έχεις τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ χρώματα με την ελληνική σημαία

και να μη μπορώ να σε ξεχάσω ; :biglaugh:
 
pooky είπε:
Βρε παιδιά όντως σαν Ιαπωνικό cartoon η Candy είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι είχαμε συνηθίσει μέχρι τότε.
Πραγματεύεται έννοιες που ένα παιδί δύσκολα θα καταλάβει και θα εμπεδώσει, δέστε το ερωτικό στοιχείο που αποπνέει σαν την άλλη πλευρά της ζυγαριάς.

Συμφωνώ και για την Στρουμφίτα, τα σεξουαλικά υπονοούμενα είναι εμφανή, αλλά μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για Γαλλικό cartoon, άρα άλλη κουλτούρα, τίγκα στον ερωτισμό.

Θυμάμαι το επεισόδειο στο οποίο η Στρουμφίτα είχε αποφασίσει να παντρευτεί, όπου ακόμα και ο μπαμπαστρούμφ την είχε ερωτευτεί.

Χαρακτηρηστική του ατάκα όταν έφευγε να πάει στο δάσος για να αποφασίσει ποιό στρουμφάκι θέλει για ταίρι της:

"Να θυμάσαι Στρουμφίτα, ότι ο άντρας πρέπει να έχει παρελθόν" !!!!!!!!!!!!

Pooky συμφωνώ απολύτως με τον μπαμπαστρουμφ. :thumbup:
 
E, τότε δεν είναι τυχαίο το avatar σου!!!!!!!!!
 
Αυτό ξαναπέστο.

Πραγματικά μεγάλη αλήθεια.
 
pooky είπε:
Αυτό ξαναπέστο.
Πραγματικά μεγάλη αλήθεια.
Τίποτα δεν είναι τυχαίο σε αυτήν την ζωή!!!!!!!!!. ;)

:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Είμαι μεγάλο πειραχτήρι sorry.
 
Άφεται η αμαρτία σου!
 
johnk10 είπε:
Επιτρεψτε φιλοι μου σαν καλλιτεχνης που ειμαι να εκφραζομαι ελευθερα και δεν νομιζω να ξεφυγα στα ορια του χυδαιου και της υπερβολης.Απλα εστιασα την προσωπικη γνωμη λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο cartoon γιατι μου ζητηθηκε απο την φιλτατη bi-bi.Στο κατω κατω μιλησα για κατι το φυσιολογικο που μου συνεβαινε.Αν δεν μπορω να λεω την γνωμη μου,μηπως ζω σε αλλη εποχη?Αν τοτε οχι απλο ειναι να προσπερασει κανεις την απαντηση μου χωρις τροφη για σχολιο.Εναι σαν να εχεις τηλεχειριστηριο και να αλλαζεις καναλια.Ευχαριστω
Εμένα η θεωρεία μου φίλε johnk10 είναι ότι δεν πρέπει να στεναχωρεί ο ένας τον άλλον. Αν μπορώ να θυσιάσω κάτι από το προσωπικό θέλημα μου για να κάνω τον απέναντι μου πιο ευτυχισμένο , θα προσπαθήσω να το κάνω. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι σε κάθε συζήτηση πρέπει να κρατούνται τα αναγκαία προσχήματα.Ειδικά σε ένα Forum που δεν μπορούμε να πούμε ότι γνωριζόμαστε όλοι από εχθές και δεν ξέρουμε αρκετά ο ένας το στυλ του άλλου.

Θαυμάζω τις καλλιτεχνικές φύσεις αλλά φοβούμαι ότι από την στιγμή που η διανόηση από τους οραματιστές και τους φιλοσόφους πέρασε στους καλλιτέχνες , άρχισαν και τα δεινά της κοινωνίας μας. Προσωπικά αυτό που θα με απασχολούσε σαν άνθρωπο είναι αν αυτό που θα πω θα ωφελείσει κανένα - και λιγότερο αν θα το πω!Το να πεις την γνώμη σου όπως βλέπεις κανένας δεν σε εμπόδισε. Από την στιγμή όμως που γράφεις σε ένα Forum έχει ο καθένας το δικαίωμα να συμφωνήσει η να διαφωνήσει μαζί σου!

Δεν καταλαβαίνω όταν αναρωτιέσαι σε ποία εποχή ζεις - πού χρονολογικά αναφέρεσαι! Αν θες ανέφερε ιστορικά ένα παράδειγμα κοινωνίας που έχεις ως πρότυπο.

Το τηλεκοντρόλ είναι αναγκαίο στην τηλεόραση για να γλυτώσεις όμως από τα τόσα τηλέ-σκουπίδια που μας σερβίρουν , σε ένα forum όμως αυτό θα ήταν καταστροφικό αφού θα το απονεύρωνε τελείως.

Στο κάτω - κάτω αν προσπέρναγα τις απαντήσεις σου, θα έχανα την ευκαιρία να μάθω πως σκέφτεται ένας πολύ ενδιαφέρων άνθρωπος και θα ήταν ένα πλήγμα και στην δική μου εξέλιξη!
 
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...
 
Η Στρουμφίτα η ηταν τουλαχιστον....... 'σοφη κοπελα'.....είχε αποφασίσει να παντρευτεί τον πιο μεγαλο και θωλοκουλτουριαρη γερο μπραβο διδιαγμα........για τα τα σημερινα παιδια.

Σ΄ευχαριστω που μου απαντησες φιλε μου Turrican.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnk10 είπε:
Η Στρουμφίτα η ηταν τουλαχιστον....... 'σοφη κοπελα'.....είχε αποφασίσει να παντρευτεί τον πιο μεγαλο και θωλοκουλτουριαρη γερο μπραβο διδιαγμα........για τα τα σημερινα παιδια.
Θεωρώ ότι το σχολιό σου είναι με καλοπροαίρετη διάθεση και χιούμορ.

Και θα σου απαντήσω σε ανάλογο ύφος: Hey,johnk10 leave στρουμφίτα alone,all she is just another brick in the wall!!!!!!!!!!!!!!!! :)
 
pooky είπε:
Είστε παλιοχαρακτήρες!!!!!!:diablotin: :diablotin:

Αφήστε την bi bi στην ησυχία της. Παλιόπαιδα!!!!!! :diablotin: :diablotin:

Ρε σεις μου φαίνεται ότι ο SONIC σας μετέδωσε ασθένεια σπάνια και έξτρα κολλητική!!!!!!!!!
Ατιμε πουκυ,λοιπω δυο μερες απο το φορουμ και αρχιζεις τα μαχαιροματα πισω απο την πλατη και τα χτυπηματα κατω απο τη ζωνη!!!:mad:

Αλλα εννοια σου και θα σε συγυρισω εγω,αλλο ενα τετοιο μηνυμα και θα πω στον πρακτορα Smith να σου απαγορευσει την εισοδο σε ολα τα threads με λιγα λογια τερμα τα οφθαλμολουτρα με κονσολες η ωραια εξωφυλλα και τερμα η εικονες της Cheetara και αλλων διαφορων κοπελιων :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα