Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπορείς να διαβάσεις και στο CandyTerry forum ή στο paradise της Νίλα. Αυτά είναι στα αγγλικά.

Επίσης υπάρχουν δύο στα Ελληνικά (δικά μου) και ένα που γράφω τώρα. Αλλά είναι Κάντυ - Τέρρυ fanfiction.

Και στο fanfictionet μπορείς να διαβάσεις και αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και δύο - τρεις ιστορίες Candy - Albert.

Ανάλογα, τι θα σου άρεσε να διαβάσεις να σου προτείνω.

Αν θέλεις Κάντυ - Άλμπερτ να σου στείλω link αλλά είναι στα αγγλικά.
 
Έχω αρκετά από τα επεισόδια με ιταλική μεταγλώτιση σε άριστη ποιότητα.

Από το 1 εώς το 28 προς το παρόν και έπονται και άλλα.

Όποιος ενδιαφέρεται για video editing και έχει χρόνο μπορώ να του τα στείλω.Εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο και είναι κρίμα να μην χαιρόμαστε την candy με την τέλεια εικόνα.



Κλίκ πάνω στην εικόνα για μεγέθυνση
 
Να πατήσω κι εγώ στο thread και να πω ότι μικρή είχα μεγάλη αγάπη για την Κάντυ (και τον Άντονυ, ο πρώτος που έρωτας, ακόμη μου έμεινε μια συμπάθεια για τους ξανθούς άνδρες). Δε φαντάζεστε κλάμα σε δύο συγκεκριμένες σκηνές ιδιαίτερα:

Όταν αναγκάστηκε να ζητήσει συγγνώμη και να ταπεινωθεί για να σώσει από την απόλυση τη φίλη της:

-Όταν ζητάς συγγνώμη, πρέπει να γονατίζεις


-Συγγνώμη, συγγνώμη...


Όταν είχε δέσει από το λαιμό τον Κλη σ'ενα δένδρο και προσπαθησε να τον εγκαταλείψει επειδή η οικογένεια της είπε να τον διώξει.

:δενυπάρχειsmileyπουνααντικατοπτρίζειτονπόνομου:

///

Δυστυχώς λόγω ηλικίας, έβλεπα Κάντυ στα early/mid 90s και όχι στην κρατική τηλεόραση αλλά σε μικρό τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης (δεν ξέρω αν θυμάται κανείς το Power), το οποίο έδειχνε Κάντυ μέχρι το σημείο που σώζεται για πρώτη φορά από τον Άλμπερτ (στο ποτάμι) και ο Άντονυ (<3) της κάνει έκπληξη την ποικιλία τριαντάφυλλων που ονόμασε Κάντυ. Είχα δει μονάχα 16 περίπου επεισόδια! :nervous: Πολλά χρόνια αργότερα είχα την ευκαιρία να το διορθώσω αυτό χάρη στους καλούς ανθρώπους που έβαλαν αγγλικούς υπότιτλους στα γιαπωνέζικα επεισόδια και ακόμα αργότερα χάρη στους καλούς ανθρώπους που ανέβασαν τα επεισόδια με την ελληνική μεταγγλώτιση (candyingreekproject, respect). Σημειωτέον, μέχρι τώρα έχω δει μόνο τη μισή Κάντυ (ξέρω βέβαια πώς τελειώνει) αλλά συνεχίζω! (/untr00)

Μεγάλο σοκ ο θάνατος του Άντονυ πάντως. Και ευτυχώς δεν το πέρασα όταν ήμουν παιδάκι, φανταστείτε ψυχικό τραύμα (νομίζω ότι αποκτήσατε οι περισσότεροι)! Πολύ creepy εκείνη η σκηνή με τη χαρτορίχτρα...και το πένθιμο επεισόδιο δε, σπαραχτικό :icon_cry:

///

Αυτά από μένα προς το παρόν. Απο περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω αν ποτέ δοκιμάσατε να δείξετε Κάντυ σε σημερινό παιδάκι και ποιες ήταν οι αντιδράσεις του. Ψήνομαι να δείξω στα 11χρονα ξαδέρφια μου αλλά αποβλακωμένα καθώς είναι με πράγματα τύπου Χάρυ Πότερ, φοβάμαι ότι θα το θεωρήσουν τελείως εκτός κλίματος :\
 
kyriazisv είπε:
Καθένας δίνει και κάτι διαφορετικό: τον ένα τον σέβεσαι, τον άλλο τον αγαπάς ενώ τον τρίτο τον ερωτεύεσαι. (Αποψη πολλών κοριτσιών που γνωρίζω).

Προσωπικά ομολογώ πως μάλλον δεν έχω διαλέξει συγκεκριμένα κάποιον ακόμη για την Κάντυ [...]
Αχ, προσωπικα τωρα πια βρισκομαι μονιμως στην αβεβαιοτητα :whothehell: και αμφιταλαντευομαι μεταξυ ολων των αγοριων της σειρας. Στους τρεις αγαπημενους να προσθεσω και τον Τομ, που τον θεωρω επισης ιδανικο :animrolleyes:

Αλλα ναι, το ομολογω, πριν αιωνες, το '86, μονο για τον Τερρυ χτυπουσε η μικρη 12χρονη καρδουλα μου πιο δυνατα :loveyou:
 
Juanita είπε:
Νομίζω πως ο Άλμπερτ (μου:biglaugh:) τα συνδυάζει όλα!!!Χωρίς τη μουσάκλα, είναι Γοητευτικότατος και Αρρενωπότατος!

Ρομαντικός, Ευαίσθητος και Γεμάτος Κατανόηση!

Δυναμικός, Αυτάρκης,

Ελεύθερο πνεύμα!

(Μαζέψτε με)
juanita πολύ κτητικότητα έπεσε με τον albert,τι «μου » ειναι αυτά;;;;Νομίζω οτι δύο είμαστε θα μπορέσουμε να τον μοιραστούμε,αντε να κανώ αυτη την παραχώρηση :biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Mariadelmar πραγματικά ειναι πολύ όμορφο το βίντεο και το μουσικό κομμάτι άψογο. :clap: :clap: :clap: :clap:
 
bi-bi είπε:
juanita πολύ κτητικότητα έπεσε με τον albert,τι «μου » ειναι αυτά;;;;Νομίζω οτι δύο είμαστε θα μπορέσουμε να τον μοιραστούμε,αντε να κανώ αυτη την παραχώρηση
Μα φυσικα, τετοιοι αντρες ειναι κριμα να ανηκουν σε μια μονο γυναικα...ειναι αδικο δηλαδη για το γυναικειο φυλο :diablotin:
 
Νομίζω πως ο Άλμπερτ (μου) τα συνδυάζει όλα!!!Χωρίς τη μουσάκλα, είναι Γοητευτικότατος και Αρρενωπότατος!
Να με συγχωρείς, Juanita μου, αλλά εγώ τον Albert τον προτιμώ με τη μουσάκλα! Είναι απίστευτος τυπάς στα πρώτα επεισόδια!
 
Candy4ever είπε:
Να με συγχωρείς, Juanita μου, αλλά εγώ τον Albert τον προτιμώ με τη μουσάκλα! Είναι απίστευτος τυπάς στα πρώτα επεισόδια!
Πφ, νόμιζα ήταν γέρος όταν τον πρωτοείδα.

Domniki είπε:
Μα φυσικα, τετοιοι αντρες ειναι κριμα να ανηκουν σε μια μονο γυναικα...ειναι αδικο δηλαδη για το γυναικειο φυλο :diablotin:
Χαλάλι της για όσα υπέφερε! :D
 
STG αντονικια, καλως ηρθες!!

αντονυ φανς ενωμενοι ποτε νικημενοι!! :) :) :)

juanita, δοκιμασε να παιξεις λιγο με το προγραμμα, ειναι πανευκολο, ακομα κ εγω τα καταφερα!!:rolleyes:

[edited] το υλικό είναι copyrighted [edited]

kyriaziv,μετα απο μηνες σιωπης, επιτελους ελαλησες!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Death2Eliza είπε:
kyriaziv,μετα απο μηνες σιωπης, επιτελους ελαλησες!!
Πάρε όποια εκδοχή θέλεις αγαπητή Death2Eliza:

1. "Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν" και επομένως... :eek:

2. Είμαι ντροπαλό αγόρι, αλλά οι ντροπές μου πέρασαν (μετά από μια μακρά περίοδο προσαρμογής) και τώρα ποιος με πιάνει... :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Ήταν να μην πάρω φόρα τελικά... :shutup:
 
Αναφορες στην Καντυ ακομα και σημερα

To πετυχα στο "Μαρια η Ασχημη" στο Μεγκα:

Η Ματθιλδη Μαγγιρα (που υποδυεται μια τρελεγκω), σε μεγαλο θρηνο, λεει σε ενα μοδιστρο (κραγμενη) "Αχ, ακομα δεν μπορω να ξεπερασω τον θανατο του Αντονυ! Αχ Αντονυ" και ο αλλος της απαντα "Ουτε η Καντυ-Καντυ το ξεπερασε, η χαροκαμενη"....και συμπληρωνει η Μαγγιρα "Καλυτερα ομως να μην τα συζηταμε αυτα γιατι προδιδουμε την ηλικια μας"!!!

Δεν εβλεπα τι συζητουσαν προηγουμενως και πώς η συζητηση πηγε στην Καντυ! Το ειδε κανεις?

Μαλλον οι σεναριογραφοι εβλεπαν κ'αυτοι Καντυ-Καντυ!
 
bi-bi είπε:
juanita πολύ κτητικότητα έπεσε με τον albert,τι «μου » ειναι αυτά;;;;Νομίζω οτι δύο είμαστε θα μπορέσουμε να τον μοιραστούμε,αντε να κανώ αυτη την παραχώρηση :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Εμμ... :rolleyes:να... μερικές φορές με πιάνει και θεωρώ πως

κάποια anime έχουν φτιαχτεί μόνο για μένα. :diablotin: ..

Μέσα στο γενικό παροξυσμό των ημερών φρόντισα να (ξανά) αυτοσχεδιάσω

(και... ελπίζω στην καλή σας διάθεση να μη μαζέψετε υπογραφές και με διώξετε από το forum:biglaugh::biglaugh::biglaugh:)

25999907gy8.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ γιατί να μαζέψουμε υπογραφές και να σε διώξουμε?

Δεν φτάνει που διακοσμείς τον χώρο μας με τις ωραίες σου ζωγραφιές;

Κορίτσια μην κάνετε έτσι για τον Άλμπερτ. Όλες θα πάρετε!

Ας ελπίσουμε βέβαια ότι αυτή που θα πάρει πρώτη είναι η Κάντυ διότι πλάκα πλάκα το έχει μεγάλη ανάγκη! ;)
 
ΑΑΑΑΑ!!!!!! Απίστευτη!!!! Έχεις κάνει τα χρώματα να δείχνουν εκτυφλωτικά!!!!

Φοβερή λεπτομέρεια ο Clynn!!!!! Χα! Χα! Χα! :thumbup:
 
Καλησπέρα Candy sisters και Candy brothers!

@ Mariadelmar: Διάβασα σήμερα ένα fan fiction (το πρώτο μου) και για να πω την αλήθεια ψιλοαπογοητεύτηκα! (Τον Terry τον είχανε του πεταματού :mad:)

Άσε που η συγγραφέας δεν το τελείωσε ποτέ... :confused:

Τα δικά σου τα έχεις δημοσιεύσει κάπου; Μπορούμε να τα διαβάσουμε; :)

@ Domniki: Αν θυμάμαι καλά και ο Παπακαλιάτης (πού εξαφανίστηκε αυτή η ψυχή; :D ) είχε αναφερθεί στην Candy (δε θυμάμαι σε ποια σειρά του) λέγοντας κάτι του στυλ: “όλοι τo παρακολουθούσαμε αυτό το παιδικό, αλλά τα αγόρια ντρεπόμασταν να το παραδεχτούμε...”

Αλλά και στο «Παρά πέντε» του Καπουτζίδη, η Ντάλια σε κάποια φάση έδωσε ψευδώνυμα σε όλους τους πρωταγωνιστές και για τον εαυτό της κράτησε το Candy... (Γιατί άραγε ;) )

Τελικά εκείνοι που δεν παρακολουθούσαν την Candy, είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού... Άντε των δυο χεριών, για να μην είμαι υπερβολική :rolleyes:

@ Juanita: Και σεναριογράφος και σκιτσογράφος; Δηλαδή 2 in 1, που συμφέρει κιόλας; :)

@ Turrican: Μπράβο παρατηρητικότητα! :cool: Τον Κλυν δεν τον είχε πάρει το μάτι μου...
 
Μπορείτε να διαβάσετε τα fanfiction μου εδώ: http://candyterry.com/

Είναι στο όνομα μου - Mariadelmar. Μέχρι στιγμής υπάρχουν εκεί μεταφρασμένα ένα ολοκληρωμένο Κάντυ και Τέρρυ φικ, ένα ολοκληρωμένο Άντονυ φικ και ένα Κάντυ και Τέρρυ που ακόμα το γράφω.

Για όποιους ενδιαφέρονται να τα διαβάσουν στα Ελληνικά θα πρέπει να επισκεφτούν το CandyTerry forum.

Όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό το θέμα ας μου στείλει πμ.

@nessie ποιο φικ είναι αυτό που διάβασες; Πες μου τι θέλεις να διαβάσεις και μπορώ να σου προτείνω, έχω διαβάσει αρκετά.
 
nessie είπε:
@ Turrican: Μπράβο παρατηρητικότητα! :cool: Τον Κλυν δεν τον είχε πάρει το μάτι μου...
Η πραγματική εικόνα περιλαμβάνει και τον Πούπε δίπλα στον Κλύν... αλλά


δε χώραγε Α3 στο scanner.:biglaugh:


Μπήκα στο candyterry.com


και λίγωσα... Τι φιλιά, τι αγκαλιές...



Εξαιρετική δουλειά!
:clap: :clap: :clap:


Όλες οι Τερρυκιές του κόσμου ενωμένες...
:thumbup:

 

 


Κορίτσια, δε θέλω να σας απογοητεύσω, :comfort:



αλλά και η Μιζούκι αναφέρει πως η Κάντυ θα μείνει με τον



Άλμπερτ. Ενδεικτικά αναφέρω:



http://www.candycandy.fdns.net/final.htm

 


Μετά το χωρισμό με τον Τέρρυ αρχίζει να ξεθολώνει



το τοπίο. Η ηρεμία και η γαλήνη, η σιγουριά και η ασφάλεια



που νιώθει κοντά στον Άλμπερτ είναι αυτό που αποζητά όλη της



τη ζωή. Από κει και πέρα, σε κάθε τι που περνάει έχει μόνο τον Άλμπερτ



στο μυαλό της: στις παγίδες του Νηλ, στο θάνατο του Στήαρ κλπ



τον Άλμπερτ αναζητά... και αυτός βρίσκεται πάντα εκεί...



Τα σέβη μου :admin:



στη Μιζούκι που τόσο περίτεχνα ο Άλμπερτ



βγάζει από τη ζωή της Κάντυ τον Τέρυ...



Ο σημαντικότερος αντίπαλος με τη γνωστή Ιαπωνική



αβρότητα και ανωτερότητα εκτός!!!



Να μην αναφερθώ στο τελευταίο επεισόδιο όταν ο Άλμπερτ



λέει στην Κάντυ πως έφυγε για την Αφρική όταν κατάλαβε



πως ήταν ερωτευμένη με τον Τέρυ αυτή αναρωτήθηκε: τον Τέρρυ;;;;;



Σα να του έλεγε: Περσινά ξυνά σταφύλια...:biglaugh: αυτός την έκανε την



επιλογή του... πάμε γιά άλλα τώρα...
:diablotin:

 


Τι λέτε;;;



Θα μπορούσαμε στο φόρουμ μας να παραθέσουμε τα δικά μας fanfictions



ή θα είμασταν εκτός τόπου χρόνου και πραγματικότητας:nervous:


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Μετά το χωρισμό με τον Τέρρυ αρχίζει να ξεθολώνει

το τοπίο. Η ηρεμία και η γαλήνη, η σιγουριά και η ασφάλεια

που νιώθει κοντά στον Άλμπερτ είναι αυτό που αποζητά όλη της

τη ζωή. Από κει και πέρα, σε κάθε τι που περνάει έχει μόνο τον Άλμπερτ

στο μυαλό της: στις παγίδες του Νηλ, στο θάνατο του Στήαρ κλπ

τον Άλμπερτ αναζητά... και αυτός βρίσκεται πάντα εκεί...

Τα σέβη μου

στη Μιζούκι που τόσο περίτεχνα ο Άλμπερτ

βγάζει από τη ζωή της Κάντυ τον Τέρυ...
Μια μικρη (εως μεγαλη) ενσταση, που αφορα το anime (οχι το manga, γιατι δεν το εχω διαβασει ολο):

Η Καντυ ειναι ερωτευμενη με τον Τερρυ ακομα και στο 113-114 επεισοδιο. Αν τα δεις με προσοχη, θα καταλαβεις οτι εχει ακομα τρελη καψουρα με τον ηθοποιο. Συγκεκριμενα, οταν ερχεται ο αγνωστος τυπος και της λεει οτι ο Τερρυ την περιμενει σε καποιο σπιτι εξω απο το Σικαγο, χωρις δευτερη κουβεντα η Καντυ παραταει τα παντα και τρεχει να τον συναντησει. Και ως γνωστον, πεφτει στην παγιδα του Νηλ.

Δεν ξερω τι λεει η αυθεντικη μεταγλωττιση, αλλα αυτη της ΕΡΤ με την φωνη της Καρρα ειναι σπαραξικαρδια στο συγκεκριμενο επεισοδιο. Ολη η προσμονη, η αγωνια, η καψουρα (για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους) εκφραζονται με την υπεροχη φωνη της Ματινας Καρρα (να 'ναι καλα η γυναικα).

Συμφωνω οτι ο Αλμπερτ ειναι ο βραχος διπλα της, το στηριγμα της, αλλα η καρδουλα χτυπαει για καποιον αλλο. Στο τελος, η ζωη, οι συγκυριες την αναγκαζουν να ξεχασει τον Τερρυ και να τον αποχαιρετησει στο τελευταιο επεισοδιο. After all, tomorrow is another day και ο Αλμπερτ ειναι ο,τι καλυτερο. Αλλα, οπως και να το κανουμε, ειναι ενας συμβιβασμος :icon_cry:

Απο την αλλη, μπορουμε να πουμε οτι και ο Τερρυ ειναι ενας συμβιβασμος, γιατι ο Αντονυ εχει πεθανει και η Καντυ δεν εχει αλλη επιλογη, απο το να προχωρησει μπροστα. Παντως με τον θανατο δεν μπορει να τα βαλει κανεις, ουτε και να διορθωσει τα πραγματα. Ο χωρισμος ομως... και οταν μαλιστα η Καντυ γνωριζει οτι και ο Τερρυ την αγαπαει :banghead:
 
Domniki είπε:
Μια μικρη (εως μεγαλη) ενσταση, που αφορα το anime (οχι το manga, γιατι δεν το εχω διαβασει ολο):Η Καντυ ειναι ερωτευμενη με τον Τερρυ ακομα και στο 113-114 επεισοδιο. Αν τα δεις με προσοχη, θα καταλαβεις οτι εχει ακομα τρελη καψουρα με τον ηθοποιο. Συγκεκριμενα, οταν ερχεται ο αγνωστος τυπος και της λεει οτι ο Τερρυ την περιμενει σε καποιο σπιτι εξω απο το Σικαγο, χωρις δευτερη κουβεντα η Καντυ παραταει τα παντα και τρεχει να τον συναντησει. Και ως γνωστον, πεφτει στην παγιδα του Νηλ.
Νομίζω πως η Κάντυ αντέδρασε όπως οποιαδήποτε άλλη γυναίκα

που μαθαίνει πως αυτός που την πρόδωσε, τη θέλει ξανά.

Δεν αμφισβητώ τα αισθήματά της απέναντι στον ηθοποιό -σίγουρα ήταν

τρελά ερωτευμένη με τον Τέρυ και σιγόκαιαν οι σπίθες μέσα της.

Και μακάρι να ήταν ο Τέρυ στ΄αλήθεια στο σπίτι στη λίμνη και να την

περίμενε...

Εκεί θα πρέπει να άρχισαν να διαλύονται οι ψευδαισθήσεις της.

Όταν η Άννυ και ο Άρτσυ της διαβάζουν τα νέα του Τέρρυ που ξαναγύρισε

στο Λονδίνο, η Κάντυ δεν είναι λυπημένη.

Αν τον ήθελε ακόμη, όσο καλή καρδιά και να είχε σίγουρα κάπως θα στενοχωριόταν,

θα την έτρωγε το σαράκι.

Και νομίζω πως όλοι(-ες) ξέρουμε πόσο πολύ πονάει...

Αντίθετα, τον αποχαιρετά έστω και από μακρυά, κλείνοντας στην καρδιά της

τις μοναδικές αναμνήσεις τους και του εύχεται να είναι ευτυχισμένος.

Δε λέω πως τον Άλμπερτ τον ερωτεύεται κεραυνοβόλα σ΄αυτά τα επεισόδια.

Διαφαίνεται όμως πως ήταν είναι και θα είναι πάντα αυτός που θα στέκεται

δίπλα της.

Ο χρόνος είναι μπροστά τους για να "γνωριστούν" και να αγαπηθούν

(τουλάχιστον από την πλευρά της Κάντυ)

Domniki είπε:
Δεν ξερω τι λεει η αυθεντικη μεταγλωττιση, αλλα αυτη της ΕΡΤ με την φωνη της Καρρα ειναι σπαραξικαρδια στο συγκεκριμενο επεισοδιο. Ολη η προσμονη, η αγωνια, η καψουρα (για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους) εκφραζονται με την υπεροχη φωνη της Ματινας Καρρα (να 'ναι καλα η γυναικα).
:admin:

Domniki είπε:
Συμφωνω οτι ο Αλμπερτ ειναι ο βραχος διπλα της, το στηριγμα της, αλλα η καρδουλα χτυπαει για καποιον αλλο. Στο τελος, η ζωη, οι συγκυριες την αναγκαζουν να ξεχασει τον Τερρυ και να τον αποχαιρετησει στο τελευταιο επεισοδιο. After all, tomorrow is another day και ο Αλμπερτ ειναι ο,τι καλυτερο. Αλλα, οπως και να το κανουμε, ειναι ενας συμβιβασμος :icon_cry:
Για μένα δεν είναι συμβιβασμός. Είναι το πεπρωμένο...

Ο πρίγκηπάς της, ο φίλος και αδερφός και τελικά ο σύντροφος...
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα