Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Mariadelmar είπε:
@Juanita σχετικά με το θέμα του copyright η Igarashi ήταν αυτή η οποία προσπαθούσε να θησαυρίζει εις βάρος της Μιζούκι. Εδώ που τα λέμε κουράστηκε και αυτή να είναι το κορόιδο της παρέας και με το δίκιο της. Τις προάλλες σκεφτόμουν πως ίσως όταν πεθάνουν οι δημιουργοί (θεέ μου που κατήντησα...) να αφήσουν σε άλλους κληρονομιά το copyright και ίσως να γίνει κάτι καλύτερο τότε.
Αλλά εδώ που τα λέμε σαν να έχεις ένα δίκιο. Με φαντάζομαι γύρω στα εξήντα με μασέλα και με τη μαγκούρα και ακόμα να ονειρεύομαι τον Τέρρυ τρομάρα μου!

Όσον αφορά το θέμα του διαγωνισμού εγώ δεν έχω παράπονο. Έχω ήδη γράψει μερικά φικάκια που χαλαρά παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό! ;)
Δεν είμαι σίγουρη για το τί συμβαίνει παγκοσμίως με το copy right.

Έχω όμως την εντύπωση πως μετά από κάποια χρόνια (50 νομίζω) είναι free.

Αν ισχύει αυτό και φάγαμε τα 20 χρόνια... κουράγιο θα φάμε και τα 30.

Αλήθεια, πόσων χρόνων είναι αυτές;;; Τα πατήσαν τα 60;;;

Εχει πάρει τ΄αυτί σου αν οι Ιάπωνες είναι κορακοζώητοι;;;;

(μήπως και προλάβουμε τίποτα τώρα που μπορούμε βρε αδερφέ...)

Αν και πιστεύω πως η Μιζούκι γνωρίζοντας την απήχηση της κάντυ

όλο και κάτι θα μας κρατάει για έκπληξη!

Όσο για τα φικάκια, επειδή τα αγγλικά μου είναι στο επίπεδο της

κόρης σου... μήπως να έκανες μιά τρανλέισιον και να τα ανέβαζες

κάπου εδώ τριγύρω... παρακάτω...

Τα δικά μου είναι για προχωρημένες ηλικίες και έχουν χάσει κάθε τι

από τη αθωότητα της κάντυ...:shutup::eek:hboy::oops:o_Oo:
 
Juanita είπε:
Όσο για τα φικάκια, επειδή τα αγγλικά μου είναι στο επίπεδο της

κόρης σου... μήπως να έκανες μιά τρανλέισιον και να τα ανέβαζες

κάπου εδώ τριγύρω... παρακάτω...

Τα δικά μου είναι για προχωρημένες ηλικίες και έχουν χάσει κάθε τι

από τη αθωότητα της κάντυ...:shutup::eek:hboy::oops:o_Oo:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Γελάστε ελεύθερα!

Είμαι η μοναδική που γράφει φικ στα Ελληνικά γιατί δυστυχώς τα αγγλικά μου είναι πολύ φτωχά.

Εγώ τα γράφω στα Ελληνικά όποιος θέλει τα διαβάζει στα Ελληνικά και μετά κάποια καλά κοριτσάκια που με αγαπάνε τα μεταφράζουν για χάρη μου στα αγγλικά!

Οπότε είναι αδύνατον να μεταφράσω εγώ!

Και τα δικά μου είναι για προχωρημένες ηλικίες πίστεψε με!

Έχεις δύο επιλογές. Η μία είναι να τα γράψεις στα Ελληνικά. Τώρα αν τα θέλεις οπωσδήποτε στα αγγλικά κάτι θα κάνουμε και θα σου βρούμε κι εσένα μεταφραστή! ;)
 
Εγώ.. από αύριο.

Το πισί εδώ καίει κάρβουνο:biglaugh:

@Mariaaaaaaaa (παρακαλεστα) μήπως να ξανάστελνες τη διεύθυνση

των φικς σου γιατί αν περιμένω να γυρίσει η σελίδα... θα το ξημερώσω...
 
Πω! Πω! Ρε παιδιά! Δε σας προλαβαίνω! :nervous:

Πραγματικά, οι αναλύσεις που κάνετε είναι πολύ "ψαγμένες".

Μόνο στο ερώτημα της Domniki θα προσπαθήσω να απαντήσω, για τη νεράϊδα με το μαγικό ραβδί... Τα πρόβλημα βέβαια θα ήταν πολύ πιο απλό στη λύση του, αν είχε να επιλέξει ανάμεσα στον Terry και τον Albert :D (Juanita μη με βρίζεις!!!).

Από τη στιγμή όμως που μπαίνει και ο Αντωνάκης στο παιχνίδι... αλλάζουν τα πράγματα!

Ναι λοιπόν! Έχω την εντύπωση ότι η Candy θα διάλεγε το αγόρι με τα τριαντάφυλλα! Γιατί μη με ρωτάτε... Ίσως επειδή : "η πρώτη σου αγάπη είναι και παντοτινή"...:love:

Μόλις είδα και τον Παυλίδη στο youtube… "Δεν ξέρουμε τι αντίτιμο πληρώνει αυτό το παληκάρι…" Ουδέν σχόλιο
 
Ναι λοιπόν! Έχω την εντύπωση ότι η Candy θα διάλεγε το αγόρι με τα τριαντάφυλλα! Γιατί μη με ρωτάτε... Ίσως επειδή : "η πρώτη σου αγάπη είναι και παντοτινή"...:love:

@Nessie μου η πρώτη αγάπη είναι ο Άλμπερτ.:biglaugh: Και σ' αυτόν ξαναγυρνά!

nessie είπε:
Μόλις είδα και τον Παυλίδη στο youtube… "Δεν ξέρουμε τι αντίτιμο πληρώνει αυτό το παληκάρι…" Ουδέν σχόλιο
Τι ουδέν;;;

Εγώ βρικολάκιασα από τη συνέντευξη. Δεν μπόρεσα να κλείσω μάτι όλη νύχτα.

Στριφογυρνάω σαν την άδικη κατάρα μέσα στο σπίτι, περιμένω να σκάσει μύτη η ανατολή να πάω δύο ώρες νωρίτερα στη δουλειά...

Δεν ξέρω τι αντίτιμο μπορεί να πληρώνει ο Τέρρυ (ο οποιοσδήποτε Τέρρυ)

που η επιλογή του είναι να ακολουθήσει τη λογική του -το καθήκον -και όχι την καρδιά του.

Ξέρω όμως πως για την Κάντυ (την όποια Κάντυ που αγαπάει με όλη τη

δύναμη της καρδιάς της) η πληγή δεν κλείνει ποτέ.

Ενίοτε ανοίγει, ματώνει μετά κρουσταλώνει το αίμα αλλά μένει πάντα εκεί

βαθιά χαραγμένη...

Ευτυχώς που η Μιζούκι μερίμνησε μέσα σ΄ολη αυτή τη δυστυχία

να έχει φάρο φωτεινό τον Άλμπερτ, από κάπου να πιαστεί η μικρή...

Τι μ΄έπιασε πρωινιάτικα;;;;

Συνειρμοί.... ηλίθιοι...

Domniki είπε:
50 χρονια απο τον θανατο των δημιουργων, ή απο την πρωτη εκδοση του υλικου?
Axxxx... αυτό δεν το γνωρίζω. Ελπίζω από την έκδοση (για να μην πω από


την πρώτη μέρα γραφής του υλικού :biglaugh: ή μάλλον σκέψης
:diablotin: ) ώστε να είναι συντομότερο το διάστημα. Σε μιά εκδοτική που δούλευα το είχα μάθει αυτό. Ήταν για να τυπωθεί ο "Μικρός Πρίγκηπας" και δε χρειαζόταν να πάρεις άδεια από τους κληρονόμους του ντε Σαιν Εξυπερύ


Το κακό είναι ότι ο συγγραφέας είχε ήδη πεθάνει 60+ χρόνια πριν.



Φτου... έπρεπε να είχα καλύτερο παράδειγμα...


@Mariadelmar έχεις κάνει καταπληκτική δουλειά...


Ξημερώθηκα να διαβάζω το φικ σου.



Μην είσαι τόσο μετριόφρων, εγώ στη θέση σου θα μου έκανα



τεμενάδες. :admin:



Το διάβαζα και νόμιζα πως το έβλεπα μπροστά μου. Έχεις κάνει



το τέλειο ψυχογράφημα όλων των ηρώων.



Ακόμη και ο Άλμπερτ δε με χάλασε όπως τον παρουσίασες (εννοώ



που δεν κέρδισε τελικά την Κάντυ)



Με κάλυψες τόσο που νομίζω πως δε θέλω να διαβάσω κανένα άλλο τέλος



(με τον Τέρρυ).



Μόνο που πήγα να το εκτυπώσω στη δουλειά και μαζί με το χαρτί τελείωσε



και το toner :mad:


 


Το δικό μου φικ υστερεί και σε εικόνα και σε βάθος ψυχής.



Είναι ρηχό και άχρωμο αλλά είμαι ακόμη στην αρχή (παρηγοριά στον άρρωστο... )



Και πάλι τα συγχαρητήριά μου!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλέ! Το διάβασες όλο μονοκοπανιά;;;:animeek::animeek::animeek:

Υποθέτω ότι διάβασες το πρώτο φικ, το fulifilled destiny.

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ. Αυτή την εποχή γράφω το τρίτο μου φικ το οποίο είναι πραγματικά το πιο δύσκολο απ' όλα.

Τα τρία φικ που έχω γράψει είναι Κάντυ - Τέρρυ. Το πρώτο που διάβασες είναι ένα τέλος μετά την γνωστή ιστορία όπως την ξέρουμε.

Το δεύτερο λέγεται Love spirit και είναι μία σύγχρονη εκδοχή, έχει και Άλμπερτ μέσα!

Το τρίτο που γράφω τώρα είναι μία καρμική ιστορία, με μετεμψυχωμένους τους ήρωες. Ναι ξέρω το παράκανα! :biglaugh:

Έχω γράψει και ένα μίνι Άντονυ φικ ήταν αφιερωμένο για την αγαπημένη μου D2E.

To δικό σου φικ που βρίσκεται; Το έχεις ανεβάσει κάπου;
 
Mariadelmar είπε:
Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν δέχτηκε κανενός είδους τρομοκρατία! :eek:Από μόνος του το είπε πως ο Τέρρυ είναι πιο κοντά σε εκείνον.
Ακριβώς!!! Αλλά νομίζω ότι δέχτηκε έντονη Anthony-κιά αντίδραση!!!!:rolleyes:
 
Juanita είπε:
Το κακό είναι ότι ο συγγραφέας είχε ήδη πεθάνει 60+ χρόνια πριν.
Aυτο νομιζω οτι ειναι το μυστικο: ο θανατος του δημιουργου.

Juanita είπε:
Ακόμη και ο Άλμπερτ δε με χάλασε όπως τον παρουσίασες (εννοώ

που δεν κέρδισε τελικά την Κάντυ)
Μηπως ειναι αυτο που ο Αλμπερτ ειναι Ο τελειος και εχει μια επιχειρηση οπου δουλευει η Καντυ? Σ'αυτο το φικ (Love spirit) ομολογω οτι η mariadelmar ειχε φτιαξει εναν τοσο υπεροχο Αλμπερτ που ο Τερρυ φαινοταν πραγματικα ασημαντος. Ετσι που στο τελος δεν ηθελα να επιστρεψει η Καντυ στον Τερρυ (αν ειναι ποτε δυνατον :banghead: ).
 
Mariadelmar είπε:
Καλέ! Το διάβασες όλο μονοκοπανιά;;;:animeek::animeek::animeek:
Εμμμ ναι... όχι.:biglaugh:


173 σελίδες είναι πάρα πολλές! Βέβαια, έχω άπλετο χρόνο



στη δουλειά...
:)


Διάβασα μέχρι το μη ανατρέψιμο συμβάν
:diablotin: μετά το γάμο


και μετά "ξεφύλλισα" για να δω που βρίσκεται ο Άλμπερτ (μου)...



Διάβασα για το Νηλ (λίγα) την Ελίζα (ακόμη λιγότερα) για τους



παππούδες και τις γιαγιάδες κλπ.



Εκπληκτικό!


Mariadelmar είπε:
Υποθέτω ότι διάβασες το πρώτο φικ, το fulifilled destiny.
Σιγά σιγά και τα υπόλοιπα!

Mariadelmar είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ. Αυτή την εποχή γράφω το τρίτο μου φικ το οποίο είναι πραγματικά το πιο δύσκολο απ' όλα. Τα τρία φικ που έχω γράψει είναι Κάντυ - Τέρρυ. Το πρώτο που διάβασες είναι ένα τέλος μετά την γνωστή ιστορία όπως την ξέρουμε.

Το δεύτερο λέγεται Love spirit και είναι μία σύγχρονη εκδοχή, έχει και Άλμπερτ μέσα!

Το τρίτο που γράφω τώρα είναι μία καρμική ιστορία, με μετεμψυχωμένους τους ήρωες. Ναι ξέρω το παράκανα! :biglaugh:

Έχω γράψει και ένα μίνι Άντονυ φικ ήταν αφιερωμένο για την αγαπημένη μου D2E.
Ξανά μπράβο! Ανυπομονώ να διαβάσω και τα υπόλοιπα.


Πραγματικά αν δεν πίστευα στον έρωτα του Άλμπερτ για την Κάντυ



(ε, ας γραφτεί και μιά διαφορετική άποψη...
:diablotin: )


θα ήθελα μέχρι να παιχτεί στην ΤιΒι



Επαναλαμβάνομαι, ε;;;; :admin:


Mariadelmar είπε:
To δικό σου φικ που βρίσκεται; Το έχεις ανεβάσει κάπου;
Ναι... στο μυαλό μου και παγηγοριέμαι τα βράδυα. Έχω με κάτι να το απασχολώ...


Εμένα όταν ανέβει θα είναι συνδυασμός γραπτού λόγου και εικόνας!



Την έχω
Ψ Ω Ν Ι Σ Ε Ι !:biglaugh:

Domniki είπε:
Μηπως ειναι αυτο που ο Αλμπερτ ειναι Ο τελειος και εχει μια επιχειρηση οπου δουλευει η Καντυ? Σ'αυτο το φικ (Love spirit) ομολογω οτι η mariadelmar ειχε φτιαξει εναν τοσο υπεροχο Αλμπερτ που ο Τερρυ φαινοταν πραγματικα ασημαντος. Ετσι που στο τελος δεν ηθελα να επιστρεψει η Καντυ στον Τερρυ (αν ειναι ποτε δυνατον :banghead: ).
Ρε παιδιά... :animeek:αυτά τα λένε από την αρχή...

 


Τι με βασανίζετε;;;;;:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Έχω σκάσει στα γέλια! Η αλήθεια είναι πως τότε που έγραφα το Love Spirit σε κάποια φάση παρασύρθηκα και τον τέλειο Άλμπερτ τον έκανα ακόμα πιο τέλειο. Κακά τα ψέματα ο Τέρρυ είναι για εμένα ο καλύτερος αλλά δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως και ο Άλμπερτ είναι άπαιχτος. Βρε παιδιά με τόσους ωραίους άντρες δεν ξέρει ποιον να πρωτοδιαλέξει κανείς. Δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση της Κάντυ. Εδώ σας λέω εμένα και ο Άρτσι μου αρέσει αλλά και ο Τομ. Σκέφτομαι μάλιστα να γράψω σύντομα ένα μίνι φικ με ερωτικό τρίγωνο Κάντυ - Άρτσι - Τέρρυ.

Πραγματικά νομίζω ότι η σύγχρονη εκδοχή του Άλμπερτ μου ήταν όλα τα λεφτά! ;)

Απλά αργεί λίγο να εμφανιστεί ο Άλμπερτ, διαδραματίζεται αρκετή ιστορία μέχρι να τον συναντήσει η Κάντυ.

@Juanita εσύ ζωγραφίζεις κιόλας και αυτό είναι πολύ καλό. Μία κοπέλα, η Stellina, έφτιαξε για το τελευταίο μου φικ δύο fannart και ενθουσιάστηκα. Το πιο απίστευτο είναι πως το δεύτερο έχει τον Τέρρυ και τη Σουζάννα και το έχει φτιάξει όπως ακριβώς περιγράφω τη συγκεκριμένη σκηνή.

Νομίζω ότι μάλλον θα πρέπει να σκεφτούμε και να φτιάξουμε κάτι που θα περιέχει αποκλειστικά τις δημιουργίες μας. Και τα φικ αλλά και τις ζωγραφιές.

@Turrican δεν πέφτεις έξω! η D2E έκανε ότι μπορούσε και ξεκαθάρισε απόλυτα τις Αντονυκές τις διαθέσεις! Βρήκε και συμμάχους τελικά. ;)
 
Mariadelmar είπε:
Η αλήθεια είναι πως τότε που έγραφα το Love Spirit σε κάποια φάση παρασύρθηκα και τον τέλειο Άλμπερτ τον έκανα ακόμα πιο τέλειο. [...]

Πραγματικά νομίζω ότι η σύγχρονη εκδοχή του Άλμπερτ μου ήταν όλα τα λεφτά! ;)
Nαι, ψηφιζω τον συγχρονο Αλμπερτ συγκριτικα με τον συγχρονο Τερρυ του Love Spirit :clap:

@Juanita, πρεπει να λαβεις υποψη σου οτι τα φικ τα γραφει η mariadelmar, φανατικη τερρυκια μεχρι μεδουλι (οχι απλα μεχρι κοκκαλο)....αρα μπορεις να φανταστεις την καταληξη.

Το αστειο ειναι οτι διαβαζω καθε φικ της Μαριας, γνωριζοντας την καταληξη και το ευχαριστιεμαι το ιδιο καθε φορα. Ειναι σαν να βλεπω ξανα και ξανα το τελος μια αγαπημενης ταινιας, οπου οι δυο ηρωες ξεπερνουν τα εμποδια και "ζουν αυτοι καλα κ'εμεις καλυτερα". Σαν να γυριζω στο rewind και να βλεπω την ιδια τελικη σκηνη, χωρις να χανει τιποτα σε συναισθηματα...μαλλον φταινε τα 20+ χρονια αναμονης.
 
Domniki είπε:
Καποιος ανεφερε κλειδωμα του thread? Παντως τους καταλαβαινω τους καημενους τους mods: να πρεπει να διαβαζουν καθε μερα ολα τα post (ειμαστε και πολυγραφοτατοι/ες) :clap:
Εγώ ήμουν και δεν ανέφερα απλά κλείδωμα,αλλά σβήσιμο όλου του thread ( :diablotin: :diablotin: ),αλλά μετά πάλι σκέφτηκα "Που να μπλέξεις με τις Καντυ-κιές" και σοβαρεύτηκα..!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Πλάκα κάνω ασφαλώς,συνεχίστε.......

Domniki είπε:
(ειμαστε και πολυγραφοτατοι/ες) :clap:
Eίστε,ζωή να ΄χετε..!! :biglaugh:

(retro φράση των μανάδων μας.... :D )

Wally είπε:
Σωστοοοοοός...!!!
 
manos426f είπε:
Εγώ ήμουν και δεν ανέφερα απλά κλείδωμα,αλλά σβήσιμο όλου του thread ( :diablotin: :diablotin: ),αλλά μετά πάλι σκέφτηκα "Που να μπλέξεις με τις Καντυ-κιές" και σοβαρεύτηκα..!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: Πλάκα κάνω ασφαλώς,συνεχίστε.......


Wally είπε:
Σωστοοοοοός...!!!
 
manos426f είπε:
Εγώ ήμουν και δεν ανέφερα απλά κλείδωμα,αλλά σβήσιμο όλου του thread ( :diablotin: :diablotin: )....
Μη δείτε γυναικεία αγαπημένη δημιουργική παραγωγική


ρετροπαρέα...



Αμέσως να τη διαλύσετε...



Τσ τσ τσ ... Άντρες...:mad:


:rofl:
 
Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαγραφεί το thread, γιατί θα γίνει 1000 σελίδες και θα μπουκώσει ο server!!! :diablotin:

Καλά καλά μην βαράτε candy-sisters Μια πλάκα έκανα!!!:animrolleyes:
 
theoritikos είπε:
Κάποια στιγμή θα πρέπει να διαγραφεί το thread, γιατί θα γίνει 1000 σελίδες και θα μπουκώσει ο server!!! :diablotin: Καλά καλά μην βαράτε candy-sisters Μια πλάκα έκανα!!!:animrolleyes:
Το πολύ πολύ να κάνουμε subforum Candy 2:diablotin:
 
Αρχική Δημοσίευση από Domniki 50 χρονια απο τον θανατο των δημιουργων, ή απο την πρωτη εκδοση του υλικου?
Aπ' ό,τι γνωρίζω, σε κάποιες χώρες (π.χ. Καναδά) 50 χρόνια, σε άλλες (Αυστρία, Γερμανία) 70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού.
 
Candy4ever είπε:
Aπ' ό,τι γνωρίζω, σε κάποιες χώρες (π.χ. Καναδά) 50 χρόνια, σε άλλες (Αυστρία, Γερμανία) 70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού.

Μετά τον θάνατο;;;;; :eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Η Μιζούκι ζει ακόμα. Δηλαδή αφού πεθάνει θα περιμένουμε και πενήντα με εβδομήντα χρόνια;

Αφήστε το καλύτερα, θα έχουμε πάει κι εμείς εκεί να της κάνουμε παρέα...
 
Candy4ever είπε:
Aπ' ό,τι γνωρίζω, σε κάποιες χώρες (π.χ. Καναδά) 50 χρόνια, σε άλλες (Αυστρία, Γερμανία) 70 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού.
Κλαφτα Χαραλαμπε δηλαδη...ασε, δεν υπαρχει ελπιδα :icon_cry:
 
Mπορεί να είμαστε τυχερές και στην Ιαπωνία να είναι πιό ελεύθερα τα πράγματα...:nervous: Χλωμό ε;;;;

καλά λέω εγώ... να προλάβουμε να αφήσουμε κληρονομιά τα φανφικς μας

γιατί αυτές όχι σ' αυτή, ούτε στην επόμενη αλλά ούτε στη μεθεπόμενη ζωή θα τα βρουν. Αν είναι και βουδίστριες... έχουμε να περιμένουμε... Τ4C
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα