Candy Candy...

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
manos426f είπε:
Excuse me girls,do you know when will we be able to acquire the famous,"cursed",missing episodes of Candy Candy..???
My sister is waiting,strongly refusing to bypass them and keep going with the rest of the series....

Για ποιά πρόκειται;;;;

 


Δεν έχω δυνατότητα να τα δω στο ΥΤ αλλά αν αυτά που έχω σε vhs εξυπηρετούν -δεν ξέρω πως- ίσως μπορεί κάτι να γίνει.
:confused: ..
 
Sorry για τα αγγλικά κορίτσια,αλλά είχα ένα προσωρινό πρόβλημα με τη γλώσσα στο PC και greeklish δε χρησιμοποιώ...

Λοιπόν,βασικά ADSL internet δε παίζει εκεί που είναι η sister (ορεινή Αρκαδία),οπότε youtube γιοκ.Μόνη λύση είναι να τα δει εδώ,όταν έρθει,και να συνεχίσει μετά με τα άλλα...

Eν τω μεταξύ,θέλει να τις κόψω όλα μαζί τα επεισόδια σε DVD,αλλά περιμένω τα missing ones....

Thanks για την απάντησή σας πάντως...!
 
[edit] Copyrights [edit]

Juanita τα δικα σου επεισοδια τα βλεπεις εγχρωμα στο βιντεο σου?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
manos426f είπε:
Sorry για τα αγγλικά κορίτσια,αλλά είχα ένα προσωρινό πρόβλημα με τη γλώσσα στο PC και greeklish δε χρησιμοποιώ...
Λοιπόν,βασικά ADSL internet δε παίζει εκεί που είναι η sister (ορεινή Αρκαδία),οπότε youtube γιοκ.Μόνη λύση είναι να τα δει εδώ,όταν έρθει,και να συνεχίσει μετά με τα άλλα...

Eν τω μεταξύ,θέλει να τις κόψω όλα μαζί τα επεισόδια σε DVD,αλλά περιμένω τα missing ones....

Thanks για την απάντησή σας πάντως...!
Έχεις pm Μάνο!
 
QueenofHearts είπε:
Καλά, δεν υπάρχει λόγος να απολογείσαι!
Δεν απολογηθηκα, εξηγηθηκα. Υπαρχει διαφορα. :)

@Juanita:

Στα ελληνικα; Γιατι, καλη μ', τα αγγλικα δε σου κανουνε; Αααα, κατσε, μπορεις να κανεις Ισπανικα σε Αγγλικα και μετα τα Αγγλικα στα Ελληνικα! Το εχω κανει! Αλλα... ετοιμασου για γελιο της αρκουδας, για να μη σου μεινει σπληναντερο μιλαμε. Γιατι;;;

Candy - Albert = Candy - Albert = Καραμέλα και Αλβερτος στα ελληνικα :eek:

πιστεψε με, το χω κανει... και με πονουσε η κοιλια μου απο τα γελια ολη την υπολοιπη ημερα! :rofl: :rofl: Καραμελα!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

:devil:
 
Έχω χάσει λιγάκι την πορεία της συζήτησης.Ο Παυλίδης όμως δίνει ρέστα!!! :cool:
 
Θα είμαι υπερβολική, αν πω ότι το χιόνι που πέφτει έξω μου ξυπνάει πολύ κακές αναμνήσεις; :icon_cry:
 
Domniki είπε:
Juanita τα δικα σου επεισοδια τα βλεπεις εγχρωμα στο βιντεο σου?

Eγχρωμότατα:biglaugh:

Μόνο που έχω διαπιστώσει πως κάποια μου λείπουν :icon_cry:

Arwyn-t είπε:
Δεν απολογηθηκα, εξηγηθηκα. Υπαρχει διαφορα. :)
@Juanita:

Στα ελληνικα; Γιατι, καλη μ', τα αγγλικα δε σου κανουνε; Αααα, κατσε, μπορεις να κανεις Ισπανικα σε Αγγλικα και μετα τα Αγγλικα στα Ελληνικα! Το εχω κανει! Αλλα... ετοιμασου για γελιο της αρκουδας, για να μη σου μεινει σπληναντερο μιλαμε. Γιατι;;;

Candy - Albert = Candy - Albert = Καραμέλα και Αλβερτος στα ελληνικα :eek:

πιστεψε με, το χω κανει... και με πονουσε η κοιλια μου απο τα γελια ολη την υπολοιπη ημερα! :rofl: :rofl: Καραμελα!! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

:devil:
αν γίνεται θα το κάνω...

πέφτει γέλιο ε;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
αν γίνεται θα το κάνω...πέφτει γέλιο ε;;;;
Δειγματα γελιου:

Candy = Καραμελα

Αlbert = Αλβερτος (ουχι του Μονακο...)

Κατι το εβγαζε συνεχεια ως "μανικι"

Lakewood = Λιμνοξυλο

και αλλα πολλα χαριτωμενα που αξιζει να τα ανακαλυψεις μονη σου!!!

:biglaugh:
 
Arwyn-t είπε:
Δειγματα γελιου:Candy = Καραμελα

Αlbert = Αλβερτος (ουχι του Μονακο...)

Κατι το εβγαζε συνεχεια ως "μανικι"

Lakewood = Λιμνοξυλο

και αλλα πολλα χαριτωμενα που αξιζει να τα ανακαλυψεις μονη σου!!!

:biglaugh:
Το προσπάθησα αλλά δε γίνεται...

Θα περιοριστώ μισά Ισπανικά μισά Αγγλικά μπας και το διαβάσω...

Κανά τρίμηνο το βλέπω να με παίρνει...
 
Η συνεντευξη ειναι κορυφαια!Μπραβο σε οσους δουλεψαν για αυτη!Και ειλικρινα το τελευταιο που με απασχολει ειναι αν τα κοριτσια εβαλαν εικονες απο την "Μαχη των πλανητων"ή οπως αλλιως το λενε,δεν ξερω,και αν ηταν λαθος ή οχι.Φοβερη δουλεια!Και ο Παυλιδης απολαυστικος!ΜΠΡΑΒΟ!
 
Η συνεντευξη ειναι κορυφαια και για το οτι μας εβαλε στο πνευμα και στο κλιμα ενος χωρου, των μεταγλωττισεων, που δεν ειχαμε ιδεα τι ειναι. Ναι, τα παλια κινουμενα σχεδια ητανε απιστευτα καλοπαιγμενα γιατι τοτε υπηρχε χρονος, επεξεργασια, προβα, μερακι και καλοι λογαριασμοι. Η "μαμα" ΕΡΤ ηξερε τι εκανε και το εκανε ομορφα. Και ολοι οι ηθοποιοι χαιρονταν αυτο που εκαναν γιατι το κανανε οχι σαν αγγαρεια, αλλα σαν δουλεια και προσφορα. :)

Θα ομολογησω κατι. Για μενα ο Αργυρης Παυλιδης δεν ειναι ο Τερρυ ή οχι μονο ο Τερρυ. Ειναι καταρχην ο παρουσιαστης του "Κοκκινοι Γιγαντες, Ασπροι Νανοι", της σειρας που με εκανε να λατρεψω την αστρονομια, την εβλεπα μετα μανιας, τη ρουφουσα! Ηξερα τον ζωντανο, αληθινο Παυλιδη, ενθουσιωδη και γλυκυτατο, να μας ταξιδευει και να μας δινει γνωσεις για αστερια μακρινα. Κατοπιν εγινε η σκετη φωνη πισω απο τοοοοοοσους χαρακτηρες, σχεδον ο,τι κινουμενο νοικιαζα απο το βιντεοκλαμπ ή εβλεπα στην τηλεοραση ειχε Αργυρη Παυλιδη και Ματινα Καρρα! Οπως ειπε κι εκεινος, ητανε μια οικογενεια που πηγαινανε πακετο, οι ηθοποιοι των μεταγλωττισεων. Εχω την εντυπωση οτι μονο στα Στρουμφακια δεν ειχε Παυλιδη ή κανω λαθος; Δεν μπορω και δεν τον εχω μονοπωλειο ως Τερρυ, ειναι και ο Νομαγιος, ο Τζιμσα, ο Κοτζι και τοσοι αλλοι! :)

Χαιρομαι παρα πολυ που ο ανθρωπος πισω απο τη φωνη παραμενει το ιδιο γλυκος και ενθουσιωδης. Να ναι καλα τα κοριτσια που μας εκαναν να το διαπιστωσουμε και να το απολαυσουμε αυτο! :clap: :clap:

:)
 
H CANDY CANDY κυκλοφόρησε στο Amazon.com σε 24 DVD με αριστη ποιότητα εικόνας .........η μοναδική λύση είναι να κατεβάσετε το DVD και να κάνετε Dub τον ελληνικό ηχο....

παίρνετε την αριστη Εικόνα βάζετε τον ελληνικό ηχώ..κάνετε συγχρονισμό το μετατρέπεται σε Dolby Digitaln ACC3 και έχετε ένα άριστο αποτέλεσμα.....το Virtual dub το κάνει αυτό.....νάσε καλά όλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ksexasa na sas susth8o eimai h Maria New member.......latrhs tis CANDY CANDY
 
Φίλη Anemos2006,καλώς όρισες στο forum...!

Να και δυο συμβουλές:

Α)'Οταν θες να συμπληρώσεις κάτι στο πρώτο σου post,κάνεις edit και το συμπλήρώνεις,αντί να κάνεις δεύτερο post από κάτω,δηλαδή double-posting...

Β)Προσπαθούμε και προτιμούμε εδώ να γράφουμε με ελληνικά.Αν έχεις κι εσύ τη δυνατότητα αυτή,θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους,ώστε και πιο ευανάγνωστα να είναι τα posts σου και πιο καλαίσθητη η εικόνα του forum γενικότερα....

Και πάλι,καλή παραμονή σου εύχομαι,και μια και είσαι κι εσύ Καντι-κιά,νομίζω αυτή είναι κατά ένα πολύ μεγάλο βαθμό εξασφαλισμένη εδώ μέσα...!
 
Anemos2006 είπε:
H CANDY CANDY κυκλοφόρησε στο Amazon.com σε 24 DVD με αριστη ποιότητα εικόνας .........η μοναδική λύση είναι να κατεβάσετε το DVD και να κάνετε Dub τον ελληνικό ηχο....

παίρνετε την αριστη Εικόνα βάζετε τον ελληνικό ηχώ..κάνετε συγχρονισμό το μετατρέπεται σε Dolby Digitaln ACC3 και έχετε ένα άριστο αποτέλεσμα.....το Virtual dub το κάνει αυτό.....νάσε καλά όλοι.
Aγαπητη Anemos2006, τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα παρουσιαζεις. Αν θελεις να δοκιμασεις, μπορεις να κατεβασεις τον ηχο απο το Youtube και να περασεις τις ελληνικες φωνες πανω στην τελεια εικονα. Αν τα καταφερεις, παρακαλω να τα μοιραστεις μαζι μας :clap:
 
Εγώ γιατί δεν βρίσκω πουθενά στο Amazon αυτά τα dvd?
 
Iσως η Anemos2006 μπορει να μας διαφωτισει??? Ουτε κ'εγω βρηκα τιποτα
 
Μάλλον θα εννοούσε στο ebay? Γιατί επίσημη έκδοση αποκλείετε να έχει βγει, συνεπώς δεν γίνεται να υπάρχει στο amazon.

Όπως και να έχει το έχουμε πει πολλές φορές! Σκοπός του CiGP ήταν να βγάλει στην καλύτερη δυνατή ποιότητα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ επεισόδια, όπως τα έδειξε η ΕΡΤ, με το σηματάκι της στη γωνία και με τις εκάστοτε διακοπές στο "σύστημα" που τώρα τις βλέπουμε και μας διασκεδάζουν. Όπως ακριβώς δηλαδή τη θυμόμαστε και την αγαπάμε.

Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι με αλλαγές εικόνας-ήχου, δικαίωμά σας. Μην μας το "φορτώνετε" όμως παρακαλώ με τη δικαιολογία ότι είναι δήθεν απλό γιατί δεν είναι και αυτό το ξέρει όποιος το έχει δοκιμάσει. Δεν πρόκειτε να ξοδέψουμε χρόνο σε κάτι τέτοιο, αφού μπορούμε να τον ξοδέψουμε σε πράγματα που πραγματικά μας ενδιαφέρουν!
 
QueenofHearts είπε:
Μάλλον θα εννοούσε στο ebay? Γιατί επίσημη έκδοση αποκλείετε να έχει βγει, συνεπώς δεν γίνεται να υπάρχει στο amazon.
Όπως και να έχει το έχουμε πει πολλές φορές! Σκοπός του CiGP ήταν να βγάλει στην καλύτερη δυνατή ποιότητα τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ επεισόδια, όπως τα έδειξε η ΕΡΤ, με το σηματάκι της στη γωνία και με τις εκάστοτε διακοπές στο "σύστημα" που τώρα τις βλέπουμε και μας διασκεδάζουν. Όπως ακριβώς δηλαδή τη θυμόμαστε και την αγαπάμε.

Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι με αλλαγές εικόνας-ήχου, δικαίωμά σας. Μην μας το "φορτώνετε" όμως παρακαλώ με τη δικαιολογία ότι είναι δήθεν απλό γιατί δεν είναι και αυτό το ξέρει όποιος το έχει δοκιμάσει. Δεν πρόκειτε να ξοδέψουμε χρόνο σε κάτι τέτοιο, αφού μπορούμε να τον ξοδέψουμε σε πράγματα που πραγματικά μας ενδιαφέρουν!
Συμφωνώ απολύτως! Σε αυτή τη δουλειά που έγινε στο CIGP, το θέμα που απασχόλησε την ομάδα δεν ήταν μόνο η τέλεια εικόνα και ο τέλειος Ελληνικός ήχος.

Η Κάντυ είναι ένα anime που προβλήθηκε την δεκαετία του 80 από την ΕΡΤ και μετά με όλα όσα έγιναν με το copyright κτλ περάσε από πολλές περιπέτειες. Επίσης απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω άλλες τόσες πέρασε και το CIGP. Και μπορεί να ακουστεί γελοίο ή υπερβολικό αλλά αν δεν ήταν μερικά άτομα, μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού δεν θα είχαμε απολύτως τίποτα ακόμα.

Η Κάντυ είναι ρετρό και συνεδεμένη απόλυτα με την παιδική μας ηλικία. Είναι για εμένα υπέροχο που έχω στα χέρια μου αυτό που έδειξε η ΕΡΤ πριν είκοσι χρόνια. Πρόκειται για κάτι κλασσικό και ταυτόχρονα συλλεκτικό.

Από εκεί και πέρα λοιπόν δεν τίθεται καν θέμα να καθίσει κάποιος από εμάς να προσπαθεί να συγχρονίσει τον ήχο με την τέλεια εικόνα. Το υλικό είναι τέλειο από μόνο του έτσι όπως είναι.

Είναι ένας θησαυρός που διασώθηκε χάρη σε κάποιους ανθρώπους που τα φύλαξαν για είκοσι ολόκληρα χρόνια και μάλιστα τα προσέφεραν και τα μοιράστηκαν με όλους τους υπόλοιπους.

Νομίζω πως όλοι καταλαβαίνετε τι προσπαθώ να πω τόση ώρα και είμαι σίγουρη πως οι πραγματικοί νοσταλγοί της Κάντυ, οι λάτρης του ρετρό με νιώθουν απόλυτα αυτή τη στιγμή.

Είναι σαν να λες σε έναν Amigakia να παίξει Shadow of the beast με εξομοίωση στο PC. Σε κανένα τους δεν θα αρέσει αυτό. Θα θέλουν όλοι να παίξουν στην Amiga 500, με τη δισκέτα ακριβώς όπως έκαναν πριν είκοσι χρόνια και αυτή είναι και η νοστιμιά του πράγματος.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα