[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τις φώτο που ανέβασαν!! Τώρα βέβαια οι ξένες εκδόσεις δεν με απασχολούν και ιδιαίτερα μιας και δεν τις έπαιξα ποτέ και ούτε ασχολίθηκα μαζί τους!! Αυτές που με ενδιαφέρουν είναι σύγουρα οι εκδόσεις που κυκλοφόρισαν στα Ελληνικά απ' την el greco. Το 86, αν θυμάμαι καλά, οταν είμουν 8 χρονών στο προαύλιο κάθε δημοτικού σχολείου η σειρά ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΙΤΕΣ ήταν το πρώτο θέμα συζήτησης φυσικά!! Άπιαστο όνειρο κάθε παιδιού ήταν να συμπληρώσει όλη τη συλλογή και να μετατρέψει το δωμάτιο του σε πεδίο μάχης!! Φυσικά και το όνειρο αυτό φάνταζε ιδιαίτερα δύσκολο μιας και η τιμή του κάθε πακέτου δεν ήταν και κάτι φτηνό γιά την εποχή εκείνη! Εγώ απέκτισα αρχικά τη Μικρή πολιορκία και αργότερα το πακέτο με τα κάστρα έτσι ώστε να συμπληρώσω τη μεγάλη! Απο κει και πέρα το μόνο που κατάφερα ήταν ''με τα κόπων και βασάνων'' (και κλάμα μπόλικο χαχα) να πάρω και το δράκο!! Ολα τα υπόλοιπα θα υπάρχουν για να τα θυμάμαι!!

Μπορώ να θυμιθώ και στο περίπου τις τιμές των πακέτων!!

Μεγάλη πολιορκία 2.000 δρχ. Μικρή πολιορκία 1.500 δρχ. Τα κάστρα 1.000 δρχ. Δούρειος ίππος με ασπίδα 1.200 δρχ. Δράκος 800 δρχ. Κύκλωπας 800 δρχ. Μινώταυρος 800 δρχ και Κριός 800 δρχ.!! Αν έχω γράψει κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποιος!!
 
attachment.php
 
Στις ζελατινες τους? Γουαου! :)

Mερικες πιο κοντινες φωτοζ απο το φυλλαδιο οδηγιων θα ηταν σουπερ.
 
attachment.php


Είναι το κουτί και τα περιεχόμενα της Πολιορκίας (μικρή πολιορκία) έτσι όπως κυκλοφόρισε απο την el greco. Είναι και η κυκλοφορία που είχα αγοράσει αρχικά και μετά συμπλήρωσα αριθμητικά τη μεγάλη πολιορκία αγοράζοντας και τα κάστρα!! Δυστυχώς wally δεν είναι δικό μου το παιχνίδι απλά δανείστικα τις φωτογραφίες γιατί δεν υπάρχουν στην πλούσια συλλογή που ανέβασαν τα παιδιά!!

attachment.php


Εδώ το ίδιο set έτσι όπως κυκλοφόρισε απο την alga (πιθανόν μια Σουηδική εταιρία).

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι το κουτί και τα περιεχόμενα της Πολιορκίας (μικρή πολιορκία) έτσι όπως κυκλοφόρισε απο την el greco. Είναι και η κυκλοφορία που είχα αγοράσει αρχικά και μετά συμπλήρωσα αριθμητικά τη μεγάλη πολιορκία αγοράζοντας και τα κάστρα!! Δυστυχώς wally δεν είναι δικό μου το παιχνίδι απλά δανείστικα τις φώτο μιας και έλειπαν απ' την πλούσια συλλογή που ανέβασαν τα παιδιά!!
attachment.php
 
boomer έξοχο πως μπορεσες και βρηκες τζην Ελληνικη εκδοχή των κάστρων..!! Ευγε..!!

Εδω http://m-ad-ness.blogspot.com/2011/06/back-to-80s-2.html βρηκα έντυπη διαφημηση απο τα καστρα της Ελ Γκρεκο που δνε ειχα ξαναδει ποτε...και σας τις περνάω αμέσως..!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τέλειες???
 
Πολυ πολυ πολυ καλες,ιδιως η τελευταια με ολα τα κουτια μαζι. :thumbup:

makisimos είπε:
boomer έξοχο πως μπορεσες και βρηκες τζην Ελληνικη εκδοχή των κάστρων..!! Ευγε..!!
Εδω http://m-ad-ness.blogspot.com/2011/06/back-to-80s-2.html βρηκα έντυπη διαφημηση απο τα καστρα της Ελ Γκρεκο που δνε ειχα ξαναδει ποτε...και σας τις περνάω αμέσως..!!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Τέλειες???
 
saavedra29 είπε:
Ρε παιδιά ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι και με διαφορά!Θυμάμαι ότι δεν είχα ιδέα από κανόνες και έπαιρνα πάντα τους βάρβαρους ονομάζοντάς τους βίγκινκς,γιατί είχα την εντύπωση οτι οι βίγκινκς είχαν κέρατα στα κράνη.Τριπλά λάστιχα στα τόξα, τα τουβλάκια 2 ή 3 σειρες για μεγαλύτερη αντοχή...είχα και τη μικρή και τη μεγάλη πολιορκία και τα ένωνα και γινόταναι χαμός!

Ακόμα έχω καθαρά στη μνήμη μου τον ήχο από τα τουβλάκια που πέφτανε!
Δηλαδη δεν ητανε οι βικινγκς αυτοι με τα κερατα στα κρανη (οι καφε φιγουρες)? Και εγω ετσι νομιζα.

Επισης ποτε και εγω δεν ειχα διαβασει κανονες και κλασικα βαζαμε διπλα και τριπλα λαστιχα. Το μονο που ηξερα ειναι οτι επρεπε να ριξεις το στρογγυλο πυργο , μεσα στο οποιο βαζαμε και την οβιδα του "βασιλια". Μαλλον και αυτο λαθος το καναμε ομως.

Το "παιχνιδι" που παιζαμε ηταν να τρωμε 20 λεπτα να τα στησουμε οσο πιο ωραια μπορουσαμε και 10 δευτερολεπτα καταστροφικης μανιας.
 
Μπράβο Μakisime!! Ιδικά το προσπέκτους ''διορθώνει'' κάποια παλιά ποστ με απορίες που είχαμε σχετικά με το περιεχόμενο του κάθε set.

Bspus εγώ ξέρω απ' τις ιστορίες πως το κράνος των βίκινγκς είχε κέρατα και επίσης η ασπίδα τους ήταν στρογγυλή!! Καλά νόμιζες! Οι βίκινγκς ήταν οι καφέ φιγούρες! Μάλλον κάποιο λάθος έχει το ποστ που διάβασες!
 
εκπληκτικες φωτο..απιστευτα art work..δεν συγκρινονται τα 80ς 90ς παιχνιδια με τα σημερινα..ουτε στα κουτια που ειναι πανεμορφα..πραγματικα απο τα πλεον δυσευρετα παιχνιδια τα καστρα και πολιορκητες πλεον..
 
απλα το πιο τελειο παιχνιδι....μακαρι να μπορουσα να το ξαναβρω..
 
Φωτο απο την ελληνικη βερσιον του Κυκλωπα ,δεν νομιζω να εχουν ξαναμπει.

 


12edd82cb27e5609f7fecad.jpg


 


capture1hwl.jpg


 


capture1hwl.jpg

12edd82cb27e5609f7fecad.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ελα ρε μαγκα!!!που το βρηκες? βλεπω πολυ πραγμα παντως πισω εκει στη φωτογραφια!!! καλη φαση!!
 
Δεν ειναι δικα μου αρχηγε.


Εχω τον δρακο παντως συντομα θα τον ποσταρω.
 
Tι το λες και δεν το κανεις λοιπον και ιδου ο δρακος μου καινουργιος του κουτιου με ολα τα τσιτσιμπλικια του σε ζελατινες ,σε αποκλειστικη φωτογραφηση για το Retromaniax.

 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php
 
italiano???ebay να φανταστω!!! εχεις κ αλλα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εκπληκτικα και ο δρακος και ο κυκλωπας..αντε βρες κυκλωπα ομως..ιταλιανο δεν νομιζω..γιατι το ιταλιανο ειναι και ολιγον τι rufiano και βαραει κατι τιμες..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
xaxaxax!!! αν italiano ρουφιανο κ βαρανε τιμες?? τοτε ολα τα κατσικια? οι δηθεν συλλεκτες που κυκλοφορουν παντου κ οχι μονο βαρανε τιιμες αλλα πουλανε πραγματα χωρις να ξερουν τι ειναι? αυτοι ειναι μαλλον καραγκιοζο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα