[El Greco] Κάστρα και Πολιορκητές

Όλα Ok! Ο 'Κύκλωπας' επισκεύαστηκε και αυτός μετά από ενασχόληση κάποιων ωρών (αρκετών ομολογουμένως). Η διαδικασία απαιτεί σταθερό χέρι αλλά νομίζω ότι όσοι έπαιζαν το συγκεκριμένο παιχνίδι το είχαν αποκτήσει έτσι & αλλιώς. Με ένα λεπτό κοπίδι χάραξα την θερμοκόλληση από άκρη σε άκρη, έσπασα τις εσωτερικές ενώσεις προσεκτικότατα και η φιγούρα ανοίχτηκε στα δύο. Ο εσωτερικός μηχανισμός είχε σπάσει σε τρία κομμάτια! Με μερικές σταγόνες ισχυρής κολλάς συναρμολογήθηκε ξανά και ο Κύκλωψ ξανακλείστηκε, στοκαρίστηκε με ειδικό στόκο και βάφτηκε με το πιο ταιριαστό χρώμα που μπορεσα να πετύχω κάνοντας άφθονες αναμίξεις (καφέ/κόκκινο/λευκό/κίτρινο).

Όσοι νομίζετε ότι ο 'Κύκλωπάς' σας ή ο 'Μινώταυρός' σας είναι κατεστραμμένος ξανασκεφτείτε το....

Όλα τα παιχνίδια μπορούν να ξαναζωντανέψουν με λίγη αγάπη. Βίντεο & φωτογραφίες από το πλήρες μου σετ σε δράση το Σαββατοκύριακο. Μείνετε συντονισμένοι, ΑΡΜ!DSC04561.jpg

DSC00184.jpg

DSC04554.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ωραια δουλεια και μπραβο τα σεβη μου....... :worship:
 
'Επαιζα ανελειπώς αλλά τα έχασα δεξιά και αριστερά, θυμάμαι ότι το πήρα από ένα παιχνιδάδικο στην Εγνατία (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ), σε κάποια στιγμή απέκτησα και τον Δούρειο Ίππο.Τότε πού μυαλό ότι κάποτε θα το νοσταλγήσω τώρα απλά το ψάχνω........... άσε που ξεμένα και από λάστιχά και πού να βρεις μικρά.
 
amiga500fan είπε:
'Επαιζα ανελειπώς αλλά τα έχασα δεξιά και αριστερά, θυμάμαι ότι το πήρα από ένα παιχνιδάδικο στην Εγνατία (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ), σε κάποια στιγμή απέκτησα και τον Δούρειο Ίππο.Τότε πού μυαλό ότι κάποτε θα το νοσταλγήσω τώρα απλά το ψάχνω........... άσε που ξεμένα και από λάστιχά και πού να βρεις μικρά.
Ξέμενες από λάστιχα και το έχασες;;; Θα σε σκοτώσω 'amiga500fan'!! :eek: Ο Δούρειος Ίππος είναι το μόνο κομμάτι που δεν έχω. Μήπως θυμάσαι με ποιόν τρόπο πεταγόντουσταν οι πολεμιστές από την κοιλιά του. Υπήρχε κάποιο ελατήριο που τους έσπρωχνε προς τα έξω;

Τι ρωτάω μεσά στην νύχτα ο τρελός;

Cheers!
 
Τι να κάνω φίλε άσε που οι πόρτες του άνοιγαν μόνες τους συνέχεια και έπεφταν.Αν θυμάμαι καλά είχε στα μπροστινά πόδια ένα μικρό έλασμα και αν η οβίδα το έβρισκε τους έριχνε κάτω.Πάντως σήμερα πήγα σε ένα παλιό παιχνιδάδικο στην Ιωνος Δραγούμη Θεσσαλονίκη αλλά τζίφος. Βοήθεια!!!! Οποίος τα πουλάει ας με βοηθήσει εδώ και μια εβδομάδα έχω τρελαθεί. Τo e-bay είναι λίγο τσουχτερό με τα μεταφορικά.
 
Aardvark είπε:
Ναυμαχια απο τα παλια,με δρακους Βικινγκς και Βαρβαρους ετελεσθη πριν 450 χρονια στην τοποθεσια Red Rock,καποια στιγμη το διαλυσαν γιατι αγγελιοφορος εφερε μηνυμα οτι πλησιαζαν στρατιες απο Μινοταυρους και Κυκλωπες!
Αγαπημενα τα καραβια που απεκτησα με τρομερη λεπτομερεια και μπολικα εξαρτηματα και πικραμενος που δεν κυκλοφορησαν Ελλαδα απο την El Greco,τελειο συμπληρωμα για την σειρα που ζησαμε στα 80ς!


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


attachment.php


 


Τωρα περιμενουμε τους Κυκλωπες και τους Μινοταυρους να καταφτασουν,ελπιζω να μην αργησουν....

Κατεφτασε και ο πολιορκητικος Κριος για ενισχυση!!




attachment.php
 
Τα σπαει! (κυριολεκτικα! :) )
 
Τα Χριστούγεννα έφτασε ο Δούρειος Ίππος & η δεύτερη Ασπίδα της συλλογής μου. YES! Αναμένετε φωτογραφίες από το πεδίο μάχης σύντομα!

DSC04625.jpg
 
αγαπητοι φιλοι

μεσα στις γιορτες ειχα διαφορες επισκεψεις απο παλιους μου φιλους και στησαμε να παιξουμε καστρα .Μεχρι στιγμης καλα .το θεμα ειναι οι κανονισμοι του παιχνιδιου . Η ασπιδα και ο ιππος πρεπει να κινουνται μεσα στην μαχη? πως χρησιμοποιηται η μαγικη βολιδα με το δρυιδη που μεταμορφωνεται σ δρακο...ο πολιορκητικος κριοσ κανει τεραστιες ζημιες πως τον χρησιμοποιουμαι ετσι ςστε το παιχνιδι να μην τελειωνει στο 2λεπτο .Πως θα γινει να φτιαξουμε εναν οφφισιαλ κανονισμο ρετρομανιαξ ωστε να οργανωθει ενα τουρνουα απο τους χρηστεσ του φορουμ....

ευχαριστω και ευχομαι να γινει τουρνουα θα εχει πλακα και πολυ καλες βολες

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω σκαναρει τις οδηγιες για τον πολιορκητικο κριο εδω,οποτε ισως βοηθησουν ως προς αυτον.




attachment.php
 
timehunter είπε:
αγαπητοι φιλοιμεσα στις γιορτες ειχα διαφορες επισκεψεις απο παλιους μου φιλους και στησαμε να παιξουμε καστρα .Μεχρι στιγμης καλα .το θεμα ειναι οι κανονισμοι του παιχνιδιου . Η ασπιδα και ο ιππος πρεπει να κινουνται μεσα στην μαχη? πως χρησιμοποιηται η μαγικη βολιδα με το δρυιδη που μεταμορφωνεται σ δρακο...ο πολιορκητικος κριοσ κανει τεραστιες ζημιες πως τον χρησιμοποιουμαι ετσι ςστε το παιχνιδι να μην τελειωνει στο 2λεπτο .Πως θα γινει να φτιαξουμε εναν οφφισιαλ κανονισμο ρετρομανιαξ ωστε να οργανωθει ενα τουρνουα απο τους χρηστεσ του φορουμ....

ευχαριστω και ευχομαι να γινει τουρνουα θα εχει πλακα και πολυ καλες βολες

ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
φοβερή η ιδέα σου να γίνει ένα τουρνουά 'timehunter'. Έχω φτάσει στο σημείο να παίζω μόνος μου και περιμένω πως & πως κάτι ανηψάκια σπίτι για να γίνει χαμός. Αν γίνει Αθήνα θα έρθω μόνο & μόνο γι'αυτό το λόγο! Προσωπικά τον "Πολιορκητικό Κριό" τον χρησιμοποιούσα πάντα αντί του τόξου όταν μια βολίδα προσγειωνόταν πάνω στην γέφυρα του αντιπάλου αλλά πάντα από το μέσο σημείου του πεδίου μάχης. Προκαλεί συνήθως πιο μικρή ζημιά από το τόξο και αποφεύγεις την διαφωνία μεταξύ των παικτών για το ποιός θα τον έχει. Όσο για την "Ασπίδα" που όπως και στην περίπτωση του "Δούρειου Ίππου" δεν σου παρέχει μέγιστη δυναμική στην βολή μπορείς να όρισεις κάποιο διάστημα εκατοστών προς κίνηση σε κάθε σειρά που φτάνει για να παίξεις. Νομίζω είναι μια πολύ ρεαλιστική λύση στο ερώτημά σου αν και το καλύτερο παιχνίδι του κόσμου(ποιό; έλα μου ντε!) είναι καλύτερο γιατί έχει την δυνατότητα να μεταμορφώνεται βάση κανονισμών από τα εκάστοτε γούστα των εκάστοτε παικτών. Πάρε και μερικές φωτογραφίες(παρατήρησε το γεγονός ότι ο "Βάρβαρος" δεν έχει πέσει γιατί τα κέρατα του "Κριού" πέρασαν από πάνω του!!!

DSC04525.jpg

DSC04520.jpg

DSC04524.jpg
 
ο κριος κανει τεραστια ζημια ενα ακομα θεμα ειναι τα λαστιχακια .και εκει πρεπει να μπει ενας κανονισμος στις οδηγιες σου δειχνει πως να παιξεις τον κριο μονο του με τα τουβλακια.

εφτιαξα δυο κανονισμους που καθησαμε και παιξαμε με την κοπελα μου.μια εκδοχη ειναι οτι πετυχαινεις να το παιρνεις σαν αιχμαλωτο και μολις τελειωσουν οι βολιδες αυτος που εχει συγκεντρωσει τις περισσοτερες σημαιες και στρατιωτακια κερδιζει και η αλλη εκδοχη που πρεπει να πετυχεις την σημαια στο κεντρικο καστρο και τον στρατιωτη .

παρακαλω ειναι συμαντικο να πειτε την γνωμη σας .η φαντασια σε αυτο το παιχνιδι ειναι αυτο που το κανει συναρπαστικο .

ωραιο να το εχουμε αλλα να το χαιρομαστε και να το παιζουμε .......
 
Με ιδιαίτερη χαρά έχω να σας πω ότι μετά από ανασκαφές στην αποθήκη βρέθηκε ότι μου έχει απομείνει από το αγαπημένο αυτό παιχνίδι. Περίμενα περισσότερα, αλλά δεν πειράζει, κάτι έχει απομείνει. Αυτο που μένει τώρα, είναι ένα καλό πλύσιμο και ποστάρισμα φωτό.... Ευελπιστώ μέσα στις επόμενες μέρες!
 
Playmolover είπε:
Με ιδιαίτερη χαρά έχω να σας πω ότι μετά από ανασκαφές στην αποθήκη βρέθηκε ότι μου έχει απομείνει από το αγαπημένο αυτό παιχνίδι. Περίμενα περισσότερα, αλλά δεν πειράζει, κάτι έχει απομείνει. Αυτο που μένει τώρα, είναι ένα καλό πλύσιμο και ποστάρισμα φωτό.... Ευελπιστώ μέσα στις επόμενες μέρες!
μπράβο Playmolover! Αναμένουμε...
 
[edit] ..... αγοραπωλησία [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω απ το εν λογο παιχνιδη εχουν σωθει καμια 70 στρατιωτες κ ενας καταπελτης παλι καλα να λεμε
 
εγώ δάκρυσα πάντως.a ρε νιάτα μου που πήγατε ρεεεεεεεεεεεεεεεεε?με τον ξάδερφο μου τον γιάννη το έπαιζα αυτό το παιχνίδι και είχαμε κολλήσει πολλές ώρες.περί το 1988 πρέπει να ήταν.a ρε νιάτα μου που πήγατε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?

[edit] Μετατροπή greeklish σε ελληνικά.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα