[El Greco] Τυχερούληδες

Ευχαριστούμε πολύ rapunjel μου :D :D:D


Τα παιχνίδια που έχουν ταλαιπωρηθεί από τα χρόνια και από κάποιο παιδικό χεράκι και έχουν επιβιώσει έχουν ιδιαίτερη αξία και για εμάς!!!
#) #)
 
Καταπληκτική δουλειά! :) Μπράβο! Πραγματικά σαν καινούριος! :award:

Τα κουμπάκια πώς τα έφτιαξες el greco fanatic?8)
 
Μιλαμε τον λατρεψα με αυτην μουριτσα την γλυκεια!!!! #) Ειναι υπεροχο το να συντηρεις παιχνιδια!!!

Ειναι ο μονος τροπος για να αναγκαζεις τον Χρονο να πηγαινει αναποδα! :D

Μπραβο μπραβο μπραβο!!! :)
 
Σας ευχαριστούμαι Αναστασία και mytinyworld για τα καλά σας λόγια :D

Πιστέψτε με είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για αυτά τα παιχνίδια , ειδικά για εμάς που δεν κατοικούμε Ελλάδα είναι κάτι σαν να συντηρούμε την ιστορία του ελληνικού παιχνιδιού με τον δικό μας τρόπο αν και είναι πολύ δύσκολος και δαπανηρός γιατί δεν έχουμε πρόσβαση στα ελληνικά παζάρια αλλά δεν πειράζει (αλώστε κανένα εμπόδιο δεν σε σταματά όταν αγαπάς κάτι) #) #)

Επίσης νιώθουμε περήφανοι γιατί η ελληνικές εταιρείες παιχνιδιών στο παρελθών δεν είχαν να ζηλέψουν απολύτως τίποτα από της εταιρείες του εξωτερικού ;)

Mytinyworld τα κουμπάκια όπως λες και εσύ έχουν μια μικρή ιστοριούλα #)

Δώσαμε για ανάλυση ένα κομματάκι και ψάχνοντας αρκετα βρήκαμε το υλικό που τα κατασκεύαζαν το οποιο κυκλοφορεί ακόμα μετά βρήκαμε κάποιον και μας έκοψε αρκετά και από της 2 διαστάσεις που χρησιμοποιούσε η el Grecoσε πάνω από 10 χρώματα ;)




Πλέων το έχουμε κάνει επιστήμη το θέμα χαχαχαχα αλλά το αξίζουν ;) ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο! Κουμπάκια, κορδέλες, ανταλλακτικά... :) Μιλάμε για ένα κινητό συνεργείο el greco! Μπράβο παιδιά, αξίζει πολλά συγχαρητήρια η δουλειά που κάνετε για τα παιχνίδια αυτά! :clap:
 
Ερώτηση: η πιπιλίνα έχει μια μυρωδιά σαν ναφθαλίνη μετά το πλύσιμο, ή μόνο η δική μου μυρίζει έτσι?:what: #)
 
mytinyworld είπε:
Ερώτηση: η πιπιλίνα έχει μια μυρωδιά σαν ναφθαλίνη μετά το πλύσιμο, ή μόνο η δική μου μυρίζει έτσι?:what: #)



Mytinyworld καμιά φορά τα κομματάκια από φενιζολ μαζί με τα πλαστικά κομματάκια που έχουν για γέμιση όταν έρθει σε επαφή με σαπούνι και καθαρίσουν από την σκόνη για μερικές μέρες μυρίζουν περίεργα τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς αν μυρίζουν σαν ναφθαλίνη :eek: o_O
 
O κάθε τυχερούλης είχε ένα ''διαβατήριο'' περασμένο στην άκρη της κορδελίτσας που φορούσε στο λαιμό. Από μπροστά η ετικετούλα αυτή είχε σε μπλε φόντο δύο αρκουδάκια και στη μέση τους μια κορώνα. Στο κάτω μέρος έγραφε τη λέξη passport. Στην πίσω πλευρά το χαρτονάκι αυτό είχε σε πορτοκαλί και κίτρινο φόντο το εξής μήνυμα: Με λένε Τυχερούλη. Είμαι καμωμένος από αγάπη και τύχη. (Εννοείται ότι θα το βγάλω φωτογραφία και θα το ανεβάσω σύντομα) :)
 
Επειδή το σύντομα ήρθε :)

picture.php
 
Μαμωμενος?? Τι θα πει αυτο??? Και καλα απο την μαμα???
 
Καμωμένος!(απλά το κ είναι γραμμένο περίεργα..όπως το έγραφα κι εγώ μικρή!)
 
A μαλιστα τωρα ειδα και το παραπανω ποστ και το συνδιασα..!!! Λεω κι εγω, δεν εβγαζα νοημα..!!! Σ ευχαριστω Πεννυ για την επεξηγηση..!!! ;)
 
Από πρόσφατη αγορά δυστυχώς δεν έχω στα χέρια μου ακόμα τα μικρά (φωτογραφία από πωλητή) :( :(




picture.php
 
Κερδιζω αναμφίβολα το βραβείο του πιο... βρώμικου τυχερούλη. Τον ανακάλυψε σήμερα η μητέρα μου να κρυφοκοιτάζει πίσω από ένα βουνό παλιατζούρες στην αποθήκη. Ξεχασμένος εκεί εδώ και χρόνια από μένα ή τον μεγαλύτερο αδελφό μου. Απόψε, μετά την δουλειά έχει επιχείρηση πλύσιμο.

Όπως και ο φασουλέτος μου, προέρχεται και αυτός από το εργοστάσιο της Ζακύνθου και μαζί με μερικά αδελφάκια του ήταν δώρο μπομπονιέρας από τα βαφτίσια συγγενικού μας προσώπου στο φιόρο του λεβάντε.

picture.php


Είναι όμως τυχερούλης ή ανήκει σε άλλη κατηγορία;

Θυμάμαι ότι ήταν σε χάρτινο τετράγωνο ( ;) κουτάκι που από πάνω είχε μια στρογγυλή τρύπα από την οποία εξείχε αυτή η φατσούλα με το σκουφάκι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα έλεγα ναι είναι λίγο λερωμένος ο κακόμοιρος :D

Είναι σπιρτούλης όχι τυχερούλης η τυχερουληδες είναι μεγαλύτερη :)

Το κουτάκι που λες έχω φάει τα βουνά και τα λαγκάδια να το βρω πάνω από 5 χρόνια αλλά άφαντο από τα λίγα που με έχει δυσκολέψει έτσι :eek: o_Oo_O

όντως κυκλοφορούσαν και στο τετράγωνο κουτάκι έχω βρει από την βραζιλιάνικη εκδώσει 2 αυτά που βλέπεται εδώ και μάλιστα είναι πολύ σπάνια και ιδικά να τα βρεις σε κατάσταση τέλια

Επίσης έχω μια φωτογραφία πώς ήταν περίπου το κουτάκι από αυτά της el Greco ας γράφει Siso είναι el Greco αυθεντικό απλά ήταν το θυγατρικό όνομα με το οποίο κυκλοφορούσαν στην Γερμανία από την ElGreco :D

picture.php


picture.php


picture.php
 
Ναι... αυτό ήταν το κουτάκι!

Σύμφωνα με τις μαρτυρίες της μητέρας μου, κάπου, μέσα σε μια ντουλάπα, πρέπει να υπάρχει ένας ολόκληρος μαζί με το κουτί του (μάλλον). Στο άμεσο μέλλον βλέπουμε...
 
Playmolover είπε:
Ναι... αυτό ήταν το κουτάκι! Σύμφωνα με τις μαρτυρίες της μητέρας μου, κάπου, μέσα σε μια ντουλάπα, πρέπει να υπάρχει ένας ολόκληρος μαζί με το κουτί του (μάλλον). Στο άμεσο μέλλον βλέπουμε...

WOW σοβαρολογείς τώρα8)8)8)




έχει επιζήσει κουτάκι τελικά???

Ευχαριστώ για την πολύτιμη πληροφορία :D

Κοίταξε σύμπτωση τώρα μόλις πριν καμιά ώρα δεχτήκαμε το πακέτο με διάφορα πράγματα από ElGreco που μας έστειλε η φίλη μας mytinyworld και είχε μέσα ένα σπιρτούλη ακριβώς έναν σαν τον δικό σου8)8)8)8)

Και αυτός θέλει τα SPA του ;)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχερούληδες

Να τους χαίρεστε τους σπιρτούληδες σας!Πολύ όμορφοι! Με ένα καλό καθάρισμα θα γίνουν καινούργιοι! El_Greco_Fanatic καλώς ήρθε ένας ακόμη σπιρτούλης στο σπίτι του,δηλαδή στο σπίτι σας! ;)
 
rapunjel είπε:
Να τους χαίρεστε τους σπιρτούληδες σας!Πολύ όμορφοι! Με ένα καλό καθάρισμα θα γίνουν καινούργιοι! El_Greco_Fanatic καλώς ήρθε ένας ακόμη σπιρτούλης στο σπίτι του,δηλαδή στο σπίτι σας! ;)


Να είσαι καλά rapunjel hmm ένας μακάρι να ήταν ένας μονό η καλή τους νεραΐδα mytinyworld έσωσε από κάποια μελλοντική επίστεψη σε χωματερή πάνω από 30 και τους έδειξε τον δρόμο για το σπίτι τους που λέτε και εσείς #) #)

πάνω από 80 σπιρτούληδες ,και αρκετή τυχερούληδες έρχονται τις επόμενες μέρες (κυριολεκτώ) καταλαβαίνεις έχουμε big mission τους επόμενους μήνες έχει να πέσει καθάρισμα :D :D:D:D
 
Χα, χα, χα! Παιδιά, καλά πλυσίματα και στους δυο σας εύχομαι! :biglaugh:Ο playmolover βέβαια με έναν σπιρτούλη θα ξεμπερδέψει γρήγορα, ο καημένος ο el greco fanatic έχει να ρίξει μπουγάδααααα! :D

Με γειά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα