Emulators ή Hardware ?

ε παρε ενα controller να παιζεις σαν ανθρωπος :D
 
Εν ετη 2024 μπροστα οι emulators σε καλη CRT TV με τις αυθεντικες αναλυσεις τους - hz - και ποιοτητα rgb scart για εικονα λουκουμι και μετα ακολουθουν και οι ρετρο κονσολες.

2024 και το retro gaming καλυτερο απο ποτε. Το 90s gaming επεστρεψε στα καλυτερα του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μια λεξη: Savestates
 
Καλό το real hardware αλλά τίποτα δεν φτάνει ένα καλοστημένο RetroArch setup μέσω κάποιου καλού frontend σε PC, όπου τρέχεις όποιο game θες από ότι σύστημα έχεις στήσει. Αλλάζεις με το πάτημα λίγων κουμπιών σε λίγα δευτερόλεπτα και έχεις ένα χειριστήριο για όλα. Συν όλα τα καλούδια όπως video/box previews, metadata κλπ σε ένα menu που κανένα official δεν φτάνει σε ομορφιά. Συν όλα τα extra features που σου προσφέρει το emulation.

Αν το δικό μου setup το μετέφραζα σε πραγματικά συστήματα θα χρειαζόμουν... Δεν ξέρω, πόσα ντουλάπια και ράφια θα ήθελα για να στεγάσω 50+ διαφορετικά home συστήματα και κονσόλες, όλα ετοιμοπόλεμα (χώρια από arcades και handhelds) ακόμα και με flashcarts σε όλα, το κάθε ένα με τα δικά του gamepads, καλώδια κλπ, ακόμα και αν κατάφερνα να έχω μια τηλεόραση για όλα με κάποιο μαγικό?

Eννοείται πως όταν λέμε emulation εννοούμε τους καλύτερους emulators που μπορούμε να κανουμε use. Εννοούμε Bsnes και όχι SNES9x ή Zsnes. Mednafen PSX και όχι ePSXe. Mednafen Saturn και όχι Yabause. Messen και όχι FCEU. Aν δεν έχουμε λίγη αξιοπιστία τότε το hardware είναι μονόδρομος.
 
Πλέον τα παλιά hardware αρχίζουν να δείχνουν τα χρονάκια τους και αν δεν έχεις ιδέα από ηλεκτρολογικά μπορεί να γίνουν και επικίνδυνα, πχ οι παλιές οθόνες CRT. Oι emulators είναι η συνιστώμενη λύση για την πλειοψηφία του κόσμου.
 
Παρά πολλές οι επιλογές για το retro gaming αλλά όπως πολύ σωστά λέει και ο petran 79 για την πλειοψηφία η και για τον απλο retro gamer θα πρόσθετα εγώ ή λύση είναι οι emulators που και αυτοί για κάποιους πάλι είναι πάλι πολύ δύσκολο να τους παίξουν λόγο μη επαρκής γνώσης και ρωτάνε και ξαναρωτάνε σε fb πχ πως μπορούν να παίξουν τα παλιά παιχνίδια γιατί δεν τα έχουν καταφερει. Από εκεί και πέρα ανεβαίνει το επίπεδο και έχει πάρα πολλά levels ανάλογα βεβαια με τις απαιτήσεις του καθενός όπως πχ το retroarch που γράφτηκε από τον imgema μετά είναι και οι CRT οθόνες που μου κάνει και εντύπωση στο φβ που αρκετοι ρετρό επέστρεψαν σε αυτες.Μετά οι αυθεντικες ρετρο κονσόλες είτε σε crt tv - είτε με το retrotink 4k με oled που σου λένε με αυτό θα είσαι και ο πρώτος retro gamer χαχα και ακόμα πολλές επιλογές με φθηνότερους μετατροπείς.
 
Emulators και πάλι emulators. Παρ' όλο που για λόγους νοσταλγίας στήνω κάποιες φορές τα γνήσια μηχανήματα, ε, είναι φασαρία όσο να πείς. Ενώ με τους emulators έχεις όποιο μηχάνημα βάζει ο νους σου διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή. Συν τα save states και τα cheats που διαθέτουν πολλοί emulators. Συν διάφορες βελτιώσεις που μπορείς να έχεις, πχ currah mspeech και multiface στον Spectaculator για Spectrum ή γρηγορότερους επεξεργαστές για την Amiga στον WinUAE. Και με έναν καλό emulator για συγκεκριμένα μηχανήματα δεν τίθεται θέμα και για τους χρονισμούς στην εκτέλεση των προγραμμάτων.
 
Ποιός δεν θα ήθελε να έχει σπίτι του μια καμπίνα arcade με πολλά παιχνίδια μέσα ή μια κονσόλα με πολλά παιχνίδια; Σαφώς αυτά θέλουν χώρο και αρκετά χρήματα για να τα αποκτήσει κανείς. Οι emulators είναι οι σύγχρονες ευκολίες που όλοι έχουμε σε ένα pc. Είναι ίδια η αίσθηση να παίζεις με το mouse το house of the dead αντί σε μια πραγματική καμπίνα; Είναι το ίδιο να παίζεις το ms pacman σε μια καμπίνα και το ίδιο είναι στο mame; Φυσικά και όχι αλλά για τους παραπάνω λόγους όλοι χρησιμοποιούμε τους emulators.
 
Ποιός δεν θα ήθελε να έχει σπίτι του μια καμπίνα arcade με πολλά παιχνίδια μέσα ή μια κονσόλα με πολλά παιχνίδια; Σαφώς αυτά θέλουν χώρο και αρκετά χρήματα για να τα αποκτήσει κανείς. Οι emulators είναι οι σύγχρονες ευκολίες που όλοι έχουμε σε ένα pc. Είναι ίδια η αίσθηση να παίζεις με το mouse το house of the dead αντί σε μια πραγματική καμπίνα; Είναι το ίδιο να παίζεις το ms pacman σε μια καμπίνα και το ίδιο είναι στο mame; Φυσικά και όχι αλλά για τους παραπάνω λόγους όλοι χρησιμοποιούμε τους emulators.
σε οτι αφορά τις αναλύσεις πάντως, οι emulators τα ξεπερνάνε!
 

Συνημμένα

  • 16.jpg
    16.jpg
    466,6 KB · Προβολές: 7
  • 21.jpg
    21.jpg
    459 KB · Προβολές: 7
Tα arcades είναι διαφορετική κατηγορία από τις κονσόλες και τα home computers, ειδικά αυτά που έχουν controls και εξοπλισμό φτιαγμένα ειδικά για κάθε game. Αλλά από ότι γνωρίζω οι emulators είναι συμβατοί με όλα αυτά τα controls, πχ μπορείς άνετα να παίξεις Pac-Man στο MAME με ένα καλό 4-way joystick ή ακόμα και το Arcanoid με ένα spinner.
 
Τελευταία επεξεργασία:
άσε εδώ σου λένε πως τα dos παιχνίδια πρέπει να είναι σε 4κ-8κ για να φτάσουν την αυθεντικη ποιότητα
Φαντάζομαι εννοούν οτι κάποιος συγκεκριμενος crt shader θέλει τέτοια ανάλυση για να εχει ολη την λεπτομέρεια μιας αυθεντικής crt οθονης και οχι το ίδιο το παιχνίδι.

Όντως, οσο πιο μεγαλη ειναι η αναλυση τοσο πιο πολυ λεπτομέρεια μπορει να δειξει ενας shader.
 
OLED, HDR με 4K ειναι εκει που λογικα οι shaders θα δειχνουν το δοντια τους. Κοστιζει.

Οπως προειπα, για εμενα: μια αξιοπρεπης 4:3 CRT, RGB λυση, emulators + frontend (Recalbox σε Pi, Launchbox/Bigbox σε PC), καλο USB controller (πχ Retrobit Saturn) και ενα ζευγαρι καλουτσικα ηχεια (standalone ή απο ενισχυτη).

Προχειρη λιστα σουπερ μαρκετ για κατι προσιτο στο περιπου:
  • CRT TV, ενισχυτη, ηχεια πανω κατω ολοι εχουμε και περισσευουν καπου
  • Pi4 ή Pi5 + RGB Dual ή PiScart ή οτι αλλο + σοβαρο scart rgb καλωδιο ~100
  • Retrobit USB Saturn ~20
  • μια φτηνη USB καρτα ηχου (πχ Behringer UCA222) ~20
Με μια 150αρα εχεις μια πολυ ΟΚ λυση για αρκετες πλατφορμες
 
Emulators. Αντε να πας να παιξεις σημερα με Spectrum 128k ασε που θες μια περιουσια να το αγορασεις, ειναι παλιο και μπορει να σου μεινει στα χερια. Η μεμβρανη θα θελει αλλαγμα, επιπλεον κοστος... Αντε να φορτωσεις κασετες να περιμενεις 10 λεπτα και αν δεν βγαλει λαθος!
Crt εχω 2 μια 20αρα (και μια Trinitron 14αρα) πανω σε PC με Retroarch με καλωδιο VGA to scart δικο μου και Radeon 6450 κατι τετοιο δεν θυμαμαι σαν 2η καρτα (πρωτη η gainward gtx 1070).

Οσο για shaders εχω γραψει κατι παναλαφρους που λογικα θα παιζουν και σε Pi, οπως fake-crt-geom-potato, crt-geom-mini κλπ που δειχνουν εξαιρετικα καλα και σε 1080p

ασχετο εχει κανενας αληθινο Spectrum πανω σε CRT οθονη? Ρωταω για ενα shader που εγραψα να δω ποσο πιστη ειναι η εικονα με αληθινο rf/composite
 
Θα σου ανεβασω μια φωτογραφια απο RGB scart Spectrum 128 ψυκτρα σε 14αρα Sony μεσα στο Σουκου...πχ το loading screen απο Stainless Steel?
Απλα δεν εχω πολυ εμπιστοσυνη στις φωτογραφικες μου ικανοτητες
 
Emulators. Αντε να πας να παιξεις σημερα με Spectrum 128k ασε που θες μια περιουσια να το αγορασεις, ειναι παλιο και μπορει να σου μεινει στα χερια. Η μεμβρανη θα θελει αλλαγμα, επιπλεον κοστος... Αντε να φορτωσεις κασετες να περιμενεις 10 λεπτα και αν δεν βγαλει λαθος!
Crt εχω 2 μια 20αρα (και μια Trinitron 14αρα) πανω σε PC με Retroarch με καλωδιο VGA to scart δικο μου και Radeon 6450 κατι τετοιο δεν θυμαμαι σαν 2η καρτα (πρωτη η gainward gtx 1070).

Οσο για shaders εχω γραψει κατι παναλαφρους που λογικα θα παιζουν και σε Pi, οπως fake-crt-geom-potato, crt-geom-mini κλπ που δειχνουν εξαιρετικα καλα και σε 1080p

Για τον μεσο retro gamer που εχει ομως και καποιες απατησεις για την πιστοτητα της εικονας πιστευω μια χαρα θα ειναι με τους crt shaders σε 1080p. Γεια τους πιο ψειρες υπαρχουν εννοειται και αλλες επιλογες αναλογως και το αποτελεσμα που θελουν.

Παντως δεν υπαρχει συγκριση. O emulator κερδιζει στο συνολο ας εχω και ολες τις παλιες retro κονσολες συνδεδεμενες σε 7 crt τηλεορασεις σε εξαιρετικη κατασταση και οι κονσολες και οι crt tv και εχω αλλες 3 crt tv σε αριστη κατασταση με λιγες ωρες λειτουργιας σε καβατζα αν χρειαστει στο μελλον αντικατασταση καποια απο τις 7 crt.

Mονο και μονο για τα arcades που βαζεις και παιζεις οπως το final fight κλπ στην αυθεντικη τους αναλυση και hz οπως ακριβως αυτα που βγαζει και η arcade πλακετα στην εικονα και με rgb scart συνδεση σε crt φτανει και περισσευει. Εδω ταιριαζει απολυτα αυτο που λεμε απιστευτο και ομως αληθινο.
 
Για την ακρίβεια ο shader αποδίδει εικόνα σχεδόν στα επίπεδα μιας Sony PVM σε 1080p. Έχω και τις crt και μπορώ να συγκρίνω. Η crt κερδίζει μόνο στην ομαλή κίνηση χωρίς ghosting, φωτεινότητα. Για να βγάλεις τέτοια ποιότητα εικόνας σε crt θα έπρεπε να ρίξεις πολλά λεφτά για broadcast monitor.
 
Πίσω
Μπλουζα