FMV games "full motion video": Μόδα των early 90's

Για δες...Βγαίνουν ακόμα FMV Games. Casebook, επεισόδια που διατίθενται μέσω download. To Adventure Gamers έκανε review στο Casebook: Episode II - The Watcher, και τους άρεσε.

10$ το πρώτο και 15$ το δεύτερο επεισόδιο. Το επισόδιο 0 διατίθεται δωρεάν. 'Οσοι πιστοί (Μάνο ακούς; :) ) προσέλθετε.
 
Μόλις τελείωσα το Pandora Directive.Εξαιρετικό παιχνίδι και ο Tex όλα τα λεφτά.Τώρα άρχισα και το Under a Killing Moon ενώ έχω ήδη κατεβάσει το Overseer και έχω ακούσει το Radio Theater!
 
Leon είπε:
10$ το πρώτο και 15$ το δεύτερο επεισόδιο. Το επισόδιο 0 διατίθεται δωρεάν. 'Οσοι πιστοί (Μάνο ακούς; :) ) προσέλθετε.
Χμμμμμ,ρε λες ;;;

Θα το κοιτάξω το θέμα,thanks ! ;)

f2bnp είπε:
Μόλις τελείωσα το Pandora Directive.Εξαιρετικό παιχνίδι και ο Tex όλα τα λεφτά.Τώρα άρχισα και το Under a Killing Moon ενώ έχω ήδη κατεβάσει το Overseer και έχω ακούσει το Radio Theater!
Εσύ είσαι αρχηγός,εξαίρετες επιλογές !

Να δεις που κάποια μέρα εσύ θα ηγηθείς του δικτυακού αυτού τόπου !

(ταιριάζει και η ηλικία σου άλλωστε για το σενάριο αυτό... ! ! :p :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lol σίγουρα.Σκέφτομαι να ξεκινήσω και το Gabriel Knight 2 αλλά δεν ξέρω δεν με τραβάει τόσο πολύ.Είδωμεν γιατί έχω και πρόταση να ξεκινήσω με φίλο το Atlantis III τώρα το καλοκαιράκι να το λιώσουμε λίγο :p

Αλήθεια είμαι ο μόνος που κυριολεκτικά τον ρούφηξε ο κόσμος τους πρώτου Atlantis;Το Lost Tales λέω.Η λογική μου, μου λέει πως είναι μέτριο παιχνίδι με μισητούς και εκτός λογικής γρίφους και ομιλίες που δεν θα εντυπωσίαζαν ούτε 8χρονο,αλλά από την άλλη πραγματικά αυτός ο κόσμος με απορρόφησε το λάτρεψα από την πρώτη στιγμή που το είδα.Δεν διστάζω να πω μάλιστα πως αρκετά μουσικά κομμάτια συνοδεύουν στο Mp3 player μου για τις ώρες που θέλω να χαλαρώσω.

Αλήθεια πως είναι δυνατόν να μην αρέσει σε κάποιον αυτό:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=j1tQms7VwvA&feature=PlayList&p=513C3038B35BC4A2&playnext=1&playnext_from=PL&index=13]YouTube - Atlantis: The Lost Tales Soundtrack - Sunriders

Σαν τον Τσουρινάκη κατάντησα :p :p :p
 
f2bnp είπε:
lol σίγουρα.Σκέφτομαι να ξεκινήσω και το Gabriel Knight 2 αλλά δεν ξέρω δεν με τραβάει τόσο πολύ.
Άρχισέ το,θα σε "ρουφήξει" στον κόσμο του όσο δε φαντάζεσαι...!! ;) ;)
 
manos426f είπε:
Άρχισέ το,θα σε "ρουφήξει" στον κόσμο του όσο δε φαντάζεσαι...!! ;) ;)
Μην σου πω οτι θα το παιζει ξανα και ξανα (ή μονο εγω ειμαι "καμμένη?")
 
Ωραία ευχαριστώ θα βρω χρόνο και θα αρχίσω,μάλλον βραδάκια καθώς έχει καλύτερη ατμόσφαιρα και τα πρωινά είτε έξω θα είμαι με φίλους είτε θα δουλεύω :p

Νισάφι πια είχε τόσο καιρό να με κρατήσει και να με πορώσει κάποιο Adventure που πραγματικά άρχισα να θέλω να παίξω όλα μου τα Adventures αφότου τελείωσα το Pandora Directive. :D
 
f2bnp :

Δεν διστάζω να πω μάλιστα πως αρκετά μουσικά κομμάτια συνοδεύουν στο Mp3 player μου για τις ώρες που θέλω να χαλαρώσω.
Αν θες , μπορώ να προτίνω τις μελωδίες του Unreal 1 , Unreal : Return to NaPali και Unreal Tournament . Είναι στο ίδιο ακριβώς στυλ !
 
Εμ βασικά δεν έχουν καμμία σχέση αλλά και πάλι οι μελωδίες αυτών των παιχνιδιών είναι επικές όπως και των Jazz Jackrabbit για όσους γνωρίζουν. :D
 
Προφανώς το είδος δεν λέει να πεθάνει! :D

Έρχεται και άλλο FMV Game από την Ουγγαρία!

Yoomurjak's Ring

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=qrTi1eTDCFk]YouTube - Yoomurjak's Ring English Trailer

Δείχνει τελείως ελεεινό αλλά ποτέ δεν ξέρεις...
 
Φημολογείται πως ετοιμάζεται νέο Tex Murphy!Η εταιρία που δημιουργήθηκε από τα 2 μυαλά πίσω από τον απίθανο P.I. κυκλοφόρησαν πριν λίγο καιρό το Three cards to midnight ένα Adventure και έχουν ήδη ξεκινήσει να δουλεύουν στο Project Fedora το οποίο κρίνοντας από το όνομα και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως επρόκειται για νέο παιχνίδι με ήρωα τον Tex.Άλλωστε οι δημιουργοί του έχουν πει άπειρες φορές πως θέλουν πολύ να επιστρέψει.
 
Ναι,έτσι φημολογείται.

Θα είναι άραγε FMV game αυτό ;
 
Μακάρι.Φαντάζεσαι σε HD;Θα δείχνει θαυμάσιο!
 
Ας μην ενθουσιαζόμαστε και τόσο πολύ , παιδιά , γιατί το Three Cards To Midnight τελικά έφερνε περισσότερο σε casual game , με gameplay που βασίζονταν σε κρυπτόλεξα και hidden objects και δεν είχε καμία σχέση με τα adventures που αγαπήσαμε.

Πάντως , το νέο ότι οι δημιουργοί της σειράς Τex Murphy δουλεύουν πάνω σε ένα καινούριο project , ό,τι και αν είναι αυτό , είναι σίγουρα ευχάριστο.
 
Συμφωνώ για τα wing Commander 3-5. Τα αγόρασα πριν απο δυό χρόνια τα αυθεντικά στα κουτιά τους (WCIII, WCIV) για 130€. Λίγο τσιμπημένη η τιμή για τόσο παλαιά παιχνίδια αλλά δεν μπορούσα να τα βρω στην κατάσταση που επιθυμούσα με τα κουτιά και τις αφήσες...Τώρα έχω λιώσει με το DOsBox.
 
Θυμάται κανείς το Noctropolis;Εμένα μου άρεσε πολύ σαν παιχνίδι,ειδικά η σκηνή στην αρχή που ο ήρωας ονειρεύεται ότι τον "καβαλάει" η Succubus όλα τα λεφτά!Επίσης θέλω να ρωτήσω έχει παίξει κανείς ένα Dracula που είχε βγει στο Mega CD,action πρέπει να ήταν αλλά με ψηφοποιημένα γραφικά στο στυλ του Mortal Kombat.Δεν το είχα παίξει ποτέ αλλά σε κάτι εικόνες που είχα δει μου άρεσε πολύ και γενικά έχω ένα κόλλημα με ότι έχει να κάνει με vampires.
 
Εννοείς το Dracula Unleashed που κυκλοφόρησε το 1993. Πρόσφατα κυκλοφόρησε και σε DVD νέα έκδοση! Δεν το έχω δεί ποτέ όμως!!! Ευτυχώς που μου το θύμησες πρέπει να είναι πολύ καλό με την αυθεντική ιστορία. Θα ψάξω μήπως και το βρώ στο Internet στην νέα έκδοση όμως…
 
the_black_planet είπε:
Θυμάται κανείς το Noctropolis;Εμένα μου άρεσε πολύ σαν παιχνίδι,ειδικά η σκηνή στην αρχή που ο ήρωας ονειρεύεται ότι τον "καβαλάει" η Succubus όλα τα λεφτά!Επίσης θέλω να ρωτήσω έχει παίξει κανείς ένα Dracula που είχε βγει στο Mega CD,action πρέπει να ήταν αλλά με ψηφοποιημένα γραφικά στο στυλ του Mortal Kombat.Δεν το είχα παίξει ποτέ αλλά σε κάτι εικόνες που είχα δει μου άρεσε πολύ και γενικά έχω ένα κόλλημα με ότι έχει να κάνει με vampires.
Το Bram Stoker's Dracula της Sony Imagesoft στο Mega CD ήταν αρκετά κακό έως και unplayable θα έλεγα. Όλα τα backgrounds ήταν μια pre-rendered "ταινία" που "έπαιζε" (σκρόλαρε οριζοντίως) ενώ προχωρούσε το κεντρικό sprite στο παιχνίδι. Σαν look θυμίζει αρκετά το μεταγενέστερο Batman Forever της Acclaim. Το Castlevania IV του SNES είναι εκατομμύρια φορές καλύτερο!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pj3UM5R3VKE]Dracula SCD - Stage 2 video

Γενικά θεωρώ τα ψηφιοποιημένα sprite, FMV κτλ. ως μια αρκετά άσχημη περίοδο των παιχνιδιών, αλλά έχουν τον χαβαλέ τους. Τα βίντεο π.χ. του πρώτου Resident Evil ή του Warhawk για το PSX έχουν πολύ πλάκα. Βέβαια γρήγορα κατάλαβαν ότι οι 3D χαρακτήρες και όχι τα βίντεο ήταν το "μέλλον" (θυμάστε πόσες φορές έβγαινε κάτι, είτε FMV είτε κάτι γυαλιά "Virtual reality", και μας έλεγαν ότι "είναι το μέλλον")?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RXBt7ymw9hI]Warhawk (δείτε το στο 7:30)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι φίλε μου το παιχνίδι που λέω εγώ ήταν action,τουλάχιστον έτσι φαινόταν καθαρά από κάτι σκηνές που είχα δει.Πρέπει να κυκλοφόρησε μαζί με την ταινία του Κόπολα,είχαν κυκλοφορήσει τότε action τίτλοι με θέμα τον Δράκουλα σε όλες τις κονσόλες,δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα όμως.Το Dracula Unleashed φυσικά και το θυμάμαι και ήταν μάλιστα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια αν και είχε πολύ "λίγο" gameplay αλλά η ατμόσφαιρα του ήταν φοβερή,ειδικά στην ιστορία με την Bloofer Lady τα έπαιζα κυριολεκτικά!
 
Πίσω
Μπλουζα