Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Και το δικό μου.

Ποτέ δεν ήμουν και πολύ καλός στα shmups.

Final Soldier (Japan)-180616-153537.png

Edit: Κάπως καλύτερα στο 2ο playthrough. Κατάλαβα το νόημα αλλά δεν νομίζω να μπορώ να φτάσω και πολύ μακριά.

Final Soldier (Japan)-180616-154230.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nεο Σκορ για μενα! Το εχουμε καψει... νομιζω παιρνει και αλλο ανεβασμα το σκορ ακομα και απο του Μεταλ :p
 

final soldier.png

ps. Δευτερα πρωι τελειωνει τελικα αυτη η εβδομαδα;;  Σ/Κ δεν θα προλαβω να παιξω αλλο. Αν δεν εχουμε την Δευτερα μαλλον ειναι το τελευταιο μου σκορ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά βαράμε ότι υπάρχει? Κάποια άλλη κίνηση εκτός από το shooting υπάρχει? Πχ βόμβες κλπ? Κάτι "B" που τα παίρνω δεν είναι bombs?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απλά βαράμε ότι υπάρχει? Κάποια άλλη κίνηση εκτός από το shooting υπάρχει? Πχ βόμβες κλπ? Κάτι "B" που τα παίρνω δεν είναι bombs?
Εχει 2-3 πραγματα σε καποια σημεια που πρεπει να τα κανεις με συγκεκριμενο τροπο για να παρεις εξτρα ποντους... κατα τα αλλα τα βαρας ολα και παιρνεις ολες τις χρυσες σφαιρες. Τα "B" ειναι bonus ποντοι. Επισης με το select αλλαζει η ταχυτητα του αεροσκαφους. 

Αυταααα.
 
Εχει 2-3 πραγματα σε καποια σημεια που πρεπει να τα κανεις με συγκεκριμενο τροπο για να παρεις εξτρα ποντους... κατα τα αλλα τα βαρας ολα και παιρνεις ολες τις χρυσες σφαιρες. Τα "B" ειναι bonus ποντοι. Επισης με το select αλλαζει η ταχυτητα του αεροσκαφους. 

Αυταααα.
Thanks, μάζεψα λίγες περισσότερες σφαίρες τώρα. Αυτό με την ταχύτητα του σκάφους δεν το κατάλαβα. Βλέπω να αλλάζει το sprite αλλά η ταχύτητα μου φαίνεται ίδια.

Final Soldier (Japan)-180616-155427.png

BTW, με το F8 τραβάς screenshots στο RetroArch και σώζονται στον φάκελο "screenshots".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Imgema[/USER] Αλλαζει η ταχυτητα που κινειται αριστερα-δεξια-πανω-κατω,  οχι η ταχυτητα του scrolling της πιστας. 

Οκ το πιασα θα τραβαω φωτο με το f8 :p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε Bill, βάλε ένα βιντεάκι να δούμε τι φτιανς, έτσι από περιέργεια δηλαδή :p
 
Ρε Bill, βάλε ένα βιντεάκι να δούμε τι φτιανς, έτσι από περιέργεια δηλαδή :p
Τασο επειδη καθε playthrough δεν σημαινει πως θα παει τελεια και θα γινει καποιο μεγαλο σκορ δεν ασχοληθηκα να γραψω καποιο βιντεακι γιατι βαριομουνα την διαδικασια να γραφω βιντεο και να ξαναγραφω και να ξαναγραφω κλπ ασε που δεν με εμπνεει κιολας γιατι το παιχνιδι ειναι σαν demo με αυτο το διλεπτο mode.Για παραδειγμα ανεβασα βιντεο απο το  προηγουμενο παιχνιδι το beamrider αλλα εκει επαιζα και κοντα μιση ωρα.

Για να σε βοηθησω ομως στο παιχνιδακι αυτο ακου λοιπον τι γινετε οσον αφορα το δεικο μου playthrough το τελευταιο με τους 701.200 ποντους και αν θελει καποιος να το φτασει η ακομα και να το ξεπερασει.Το σκορ μου στην τελικη ευθεια που δεν υπαρχει κατι πλεον να καταστρεψουμε πριν τον πρωτο αρχηγο δηλαδη ειναι 570.000 ποντοι και οπως την κοβω την δουλεια συμφωνα με αυτα που εχασα και δεν κατεστρεψα που πραγματικα ηταν πολυ λιγα πιστευω πως 575.000 με 580.000 χιλιαδες μεχρι το συγκεκριμενο σημειο μπορουν να μαζευτουν παραπανω απο 580.000 μεχρι πριν τον πρωτο αρχηγο το θεωρω απιθανο να μπορει να γινει.

Για τους αρχηγους οπως ξερουν ολοι οσοι εχουν παιξει το παιχνιδι μολις τους νικησουμε το παιχνιδι δεν σταματει αλλα συνεχιζει μεχρι να τελειωσουν τα δυο λεπτα οποτε το δευτερο πιο σημαντικο σημειο μετα τους ποντους που πρεπει να εχουμε πριν τον πρωτο αρχηγο και εγραψα παραπανω ειναι αυτο.Οσον αφορα τους αρχηγους λοιπον εγω τους βγαζω και με απομενουν 21 δευτερολεπτα απο τα οποια μενουν πολυ λιγοτερα μεχρι να φτασεις στους πρωτους εχθρους γιατι μεσολαβει ενα κενο χωρις εχθρους.Στο παιχνιδι οπως ξερουμε υπαρχουν καποια τετραγωνα με το γραμμα Β επανω τους που μας δεινουν Bonus extra ποντους.Αυτα τα κουτακια με το Bonus ειναι 4 μεχρι και τον αρχηγο 500,1000,5000 και 10000 ποντους αντιστοιχα.Ετσι λοιπον με τα 21 δευτερολεπτα που με απομενουν οταν βγαζω τον αρχηγο φτανω ισα ισα με το ζορι να χτυπησω το αμεσως επομενο Bonus κουτακι με τους 20000 ποντους οποτε και μαζι με τους εχθρους που σκοτωνω μεχρι εκει καταφερα να μαζεψω τους 701.200 ποντους.

Αν θελει καποιος να φτασει αυτο το σκορ πρεπει να φτασει στον αρχηγο με 570.000 και μολις τον βγαλει να εχει 21 δευτερολεπτα διαθεσιμα οπως ειχα εγω.Αν τωρα θελει να ξεπερασει καποιος αυτο το σκορ πρεπει να εχει 570.000 και να εχεις παραπανω απο 21 δευτερολεπτα που οπως εχω υπολογισει το να εχει καποιος πανω απο 25,26 δευτερολεπτα οταν νικησει τον αρχηγο ειναι αδυνατων αλλα αν καταφερει καποιος να παει με 570.000 στον αρχηγο και να εχει 25,26 δευτερολεπτα διαθεσιμα τοτε προλαβαινει ανετα να σπασει το Bonus των 20000 και να του μεινουν και 4,5 δευτερολεπτα να σκοτωσει εξτρα εχθρους οποτε σε γενικες γραμμες πιστευω πως το ρεκορ μπορει να βελτιωθει ακομα και με 30,40 χιλιαδες παραπανω και αν παει και καποιος με 580.000 οπως ειπα πως το θεωρω εφικτο αντι για 570.000 που εχω εγω τοτε πιστευω πως μπορει να φατσει το τελικο σκορ ακομα και 745.000 η 750.000 βαρια βαρια η λιγα ψιλα παραπανω αναλογα φυσικα και με τους εχθρους που θα προλαβει να σκοτωσει.

Δεν νομιζω να ασχοληθω παραπανω εγω προσωπικα να το βελτιωσω γιατι βαρεθηκα κιολας να σε πω την αληθεια αλλα και γιατι δεν ξερω αν μπορω κιολας.Δεν ξερω πως παιζει ο καθενας αλλα εχω παρατηρησει το λειζερ που ριχνει το διαστημοπλοιο να εχει κενα δεν εχει μια τελεια συνεχομενη ροη οποτε αν αυτο δεν ειναι φυσιολογικο και κανονικα εχει τελεια ροη δεν υπαρχει περιπτωση εγω να βγαλω τους αρχηγους και να εχω πανω απο 21 δευτερολεπτα.Αν ειναι ετσι το παιχνιδι κανονικα με κενα στην ροη του λειζερ τοτε οκ αλλα αν η ροη κανονικα ειναι τελεια τοτε εχω καποιο θεμα εγω με τον emulator δεν εξηγειτε διαφορετικα.

Τελως παντων αν ασχοληθει κανεις ας βρεθει καποιο αλανι να τα κανει ολα οπως τα εγραψα και να περασει το ρεκορ μου ετσι για την φαση να γουσταρουμε εγω δεν ασχολουμαι αλλο και περιμενω το νεο παιχνιδι αυριο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Edit: Το βρήκα το κόλπο. Θέλει να σκοτώνεις πιο πολλούς κινούμενους εχθρούς και ας χάνεις στόχους στο background. Επίσης τα μάτια πρέπει να τα σκοτώσεις και τα δύο μαζί για να πάρεις +80.000

Final Soldier (Japan)-180617-134242.png

Και πάλι, όχι το μεγαλύτερο score αλλά μπήκα κι εγώ στο club των 600.000+ :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΕΒΔΟΜΑΔΑ 4

Παιχνιδι: Virtua Racing Deluxe (Time Attack - Formula - Big Forest - ο καλύτερος χρόνος από τους 5 laps)

Πλατφόρμα: Sega 32X

Emulators: RetroArch Retropie  Kega Fusion

Φεύγουμε λίγο από τα shooters και κάνουμε στάση στο πιο εντυπωσιακό console racer της γενιάς του.

Filled polygons, διασκεδαστικα controls, ομιλία αλλά και από την άλλη χαμηλά καρέ (είμαστε στο 1994)

Μην βαρεθείτε να ασχοληθείτε(κάνει και ρίμα). Είναι δυνατό παιχνίδι και θα μιλάμε για διαφορές δεκάτων του δευτερολέπτου.

Λοιπόν: Time Attack 5 laps, αμάξι Formula, πίστα Big Forest...τρέχουμε 5 γύρους...μετράει ο πιο γρήγορος γύρος (με απ όλα εκτός από πατάτες). Στα σκορ καλό είναι να αναφέρεται(ε) αν το transmission ήταν Automatic ή Manual.

Gentlemen start your Engines!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eβδομαδα ξεκουρασης για μενα γιατι οπως εχω πει με ραλακια δεν ασχολουμαι τα απεχθανομαι.Καλη επιτυχια σε ωσους ασχοληθουν.
 
Ελάχιστα κάτω από 39 δευτερόλεπτα δυσκολεύτικα.

Virtua Racing Deluxe (USA)-180618-071356.png

Επαιξα με manual transmission. Παρατήρησα ότι με manual το max speed φτάνει 330 ενώ με auto 328. Οπότε δεν συμφέρει auto.

O πρώτος γύρος είναι αναγνωριστικός μιας και ο χρόνος μετράει ενώ ξεκινάς από 0 ταχύτητα. Οπότε όσο πιο γρήγορα τρέχεις με το που ξεκινήσει ο επόμενος γύρος, τόσο πιο καλό χρόνο μπορείς να κάνεις στο τέλος του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επαιξα ενα 5-lap για να αποφασισω αν θα ειναι το επομενο Game of the Week και σε κανεναν απο τους 5 δεν ειδα κατω απο 39.5.

Νομιζω οτι εχεις κανει επικο χρονο.

Θα ασχοληθω το βραδακι ελπιζω
 
Επαιξα ενα 5-lap για να αποφασισω αν θα ειναι το επομενο Game of the Week και σε κανεναν απο τους 5 δεν ειδα κατω απο 39.5.

Νομιζω οτι εχεις κανει επικο χρονο.

Θα ασχοληθω το βραδακι ελπιζω
Eπικό δεν θα το έλεγα, σύμφωνα με το Twin Galaxies είμαι 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο και κάτι ψιλά πιο πίσω από το ρεκόρ (37:835). Και 1 δευτερόλεπτο στον χρόνο που διαρκεί ο γύρος αυτός είναι αρκετά μεγάλο μπόσικο. Κι εγώ στην αρχή εκεί ανάμεσα στα 39-40 έφτανα αλλά μια στροφή να τύχει να πάρεις λίγο καλύτερα  μπορείς να σπάσεις το όριο των 39.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα