Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Μπα, για κανένα Centaur βλέπω την άλλη εβδομάδα. ?
 
1@Ajax87[/USER] Γιαννη ο μυρμιγκοφαγος σε περασε περιμενουμε την απαντηση σου :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:
Η απαντηση μου ηρθε... μουχαχαχαχα.  :supergrin:

gorgar 1.12.jpg

PS. Στο μεταξυ μετα το 999χιλιαδες μηδενιζει και παει παλι απο την αρχη το σκορ... και επαθα πλακα λεω παει το σκορ!! Οποτε το ψιλοπαρατησα ξενερωμενος , αλλα τελικα στο τελος το εδειξε ολοκληρο. Αμα το ηξερα θα ειχα ανεβασει και αλλο το σκορ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη ωραιος ρε φιλε :thumb:

Εγω ακομα τυρανιεμαι με το gamepad αλλα τελικα δεν βλεπω να βρισκω ακρη τα παντα εχω δοκιμασει αλλα τζιφος.Το προβλημα μου δεν ειναι στο πληκτρολογιο να ελεγχω την μπιλια δηλαδη αλλα ειναι στο να κουναω το τραπεζι οταν χρειαζεται δεν μπορω να βρω καποιον συνδιασμο κουμπιων να με βολευει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιαννη ωραιος ρε φιλε :thumb:

Εγω ακομα τυρανιεμαι με το gamepad αλλα τελικα δεν βλεπω να βρισκω ακρη τα παντα εχω δοκιμασει αλλα τζιφος.Το προβλημα μου δεν ειναι στο πληκτρολογιο να ελεγχω την μπιλια δηλαδη αλλα ειναι στο να κουναω το τραπεζι οταν χρειαζεται δεν μπορω να βρω καποιον συνδιασμο κουμπιων να με βολευει.
Εγω βασιλη οταν παιζω με το πληκτρολογιο   βαζω τα εξης  ALT αριστερο : ρακετα αριστερη ,  ?/ : ρακετα δεξια  , Z : σκουντηγμα αριστερο , Χ : σκουντηγμα δεξι .  Ετσι με εχει βολεψει.
Aλλιως Logitech pad... το δοκιμασα και δουλευει κανονικα με το Pinball arcade εκδοση 1.22 νομιζω εχω.

PS. Τωρα θυμηθηκα  ενα προγραμμα που χρησημοποιουσα παλια  Joy to key νομιζω το λεγαν που εκανες map κουμπια του keyboard στο pad... δοκιμασε κανα τετοιο μπας και κανεις δουλεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαριε καποια στιγμη (το ξερω, ολο αυτο λεω) θα περασω απο το σπιτι σου να στησουμε ενα VPX με καμια 160αρια τραπεζακια να υπαρχει.

Βαλε μια βαση VESA (μην δωσεις πανω απο 10 ευρω) για να περιστρεφεται η οθονη σου και ολα τζαμι
 
Περπατάω και μονολογώ "Goooooorgaaaaaaar" 
Δε φτάνω τα σκορ σας (κάτι λιγότερο από 300000) αλλά έχω λιώσει :D
 
Δοκιμασα να εγκαταστησω το Pinball arcade στο laptop Που εχω στο μαγαζι και να δοκιμασω και σαυτο το gamepad και ως εκ θαυματος με τον x360ce gamepad emulator το gamepad μου λειτουργει τελεια χωρις κανενα προβλημα.Τωρα για να μη με γυρισει το μυαλο και τα κανω ολα λιμπα μπορει να με εξηγησει καποιος τι φταιει και το gamepad λειτουργει τελεια με τον x360ce στο ρημαδολαπτοπ της πλακας που εχω στο μαγαζι για σερφαρισμα και σειρες και με τον ιδιο τροπο δεν λειτουργει στο σταθερο PC στο σπιτι που κοστιζει και ενα καρο λεφτα;

------------------------------

Τελικα σε αυτους τους ρημαδουπολογιστες η αιτια ενος προβληματος μπορει να ειναι το πιο απιθανο πραγμα που δεν σε περναει καθολου απο το μυαλο.Πριν αρκετα χρονια ειχα περασει ενα προγραμμα που μπορουσες μεσω wi fi να λειτουργεις το κινητο σου σαν gamepad στον υπολογιστη.Ε αυτη η σαβουρα ηταν το προβλημα μολις το εκανα απεγκατασταση και ξαναπερασα τον x360ce ολα τζαμι,ολα τελεια και απευθειας επαιξα στο Pinball arcade με το gamepad και μαλιστα με το gamepad Μπορεις να κανεις τα παντα και να επιλεξεις τραπεζι και να ταιριαξεις της διαφορες ρυθμισεις κλπ λες και παιζεις σε κονσολα.Το μονο που δεν βρηκα ειναι πως μπαινει σε fullscreen ωστε να μην φαινεται η γραμμη εργασιων αν ξερει κανεις πως γινετε ας το γραψει γιατι δεν βρηκα κατι στης ρυθμισεις.

Γιαυτο λοιπον το νου σας ο metal επεστρεψε και στα φλιπερακια αυτη την φορα και ερχεται αγριεμενος :armed: :headbangdude: :headbangdude: :armed:

2019_04_07_IMG_1712.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally αργεις χαρακτηριστικα να βαλεις νεο φλιπερακι.Εχω παρει φορα εχω βαλει καρφωτη την τεταρτη στην παπια εχω ψαρωσει πανω στη σελα για καλητερη αεροδυναμικη ωστε να πιασω μεγαλυτερη τελικη και συ με κοβεις :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Παιχνιδι: Pinbot (Williams 1986) 

Πλατφορμα: Pinball

Infowiki ipdb

Emulators: VPX, Pinball Arcade, The Williams Collection και...NES  :)

Aν χωρις Coin, πατησετε το P1 Start θα δειτε ενα tutorial ιδιαιτερα κατατοπιστικο.

Ειναι κριμα να μην το θαυμασετε σε VPX...

To πρωτο της μαγικης σειρας Pinbot. To promo slogan: All this...made humanly possible by Williams απλα ισχυει. Δεν χορταινεις να το κοιτας (και να το ακους). Πολυπλοκο και με πολλες εκπληξεις. Mid-80s space sci fi...τι καλυτερο?

Pin-Bot (Williams 1986).png

VPX

pinbot.jpg

Pinball Arcade (κακομοιριά  :) )

pinbot_PA.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@telonio[/USER] Κοιταω το προγραμμα μου να το στριμωξω το συντομοτερο!

Δεν ειναι φοβερο φλιπερ? Οταν ανοιγει το Visor...απλα priceless ;)  

 
Δεν έχω παίξει το συγκεκριμένο πολύ αλλά είχα ασχοληθεί με το sequel με το πρόσωπο που γυρνάει. Εκανα cheat (έβαλα αόρατους τοίχους όπου μπορεί να χαθεί η μπίλια) και είδα όλα τα σενάρια του τραπεζιού.

Ναι, είμαι λίγο κακός παίκτης pinball.
 
1@Imgema[/USER] To Bride of Pinbot θα εβαζα αλλα τρωω κατι ακυρα μηνυματα λαθους που και που...οποτε...I had passed :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@telonio[/USER] Κοιταω το προγραμμα μου να το στριμωξω το συντομοτερο!

Δεν ειναι φοβερο φλιπερ? Οταν ανοιγει το Visor...απλα priceless ;)  
Το συγκεκριμένο δεν το είχα παίξει ποτέ μέχρι χτες. Έχει ωραίο gameplay, πολύ καλύτερο από το Gorgar. Πίστευω πάντως πως δεν φτάνει το Bride of Pinbot, το οποίο έχει από τα καλύτερα gameplay κατά την γνώμη μου.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η συμμετοχή μου

Untitled.jpg

Πολύ θόρυβο και "πίου-πίου" το συγκεκριμένο. Πονοκέφαλος :P
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρωτες προσπαθειες.VPX

Pinbot1.jpg
 
Δυστυχώς το συγκεκριμένο ο VPX μου το βγάζει τίγκα στο artifact, με ενοχλητικότερο όλων το "ghosting" στις ρακέτες. Μάλλον φταίει η αρχαία 240m με την οποία ξέμεινα καμιά δεκαετία τώρα. Θα αναγκαστώ να προσπεράσω...

Πάντως το Tales from the Crypt -παλιό αγαπημένο που το έπαιζα σε ένα ουφάδικο απέναντι από τον Άγιο Παντελεήμονα- το παίζει άψογα! Κάτι είναι κι αυτό...
 
Πίσω
Μπλουζα