Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Δυστυχώς το συγκεκριμένο ο VPX μου το βγάζει τίγκα στο artifact, με ενοχλητικότερο όλων το "ghosting" στις ρακέτες. Μάλλον φταίει η αρχαία 240m με την οποία ξέμεινα καμιά δεκαετία τώρα. Θα αναγκαστώ να προσπεράσω...

Πάντως το Tales from the Crypt -παλιό αγαπημένο που το έπαιζα σε ένα ουφάδικο απέναντι από τον Άγιο Παντελεήμονα- το παίζει άψογα! Κάτι είναι κι αυτό...
Θα φροντισω το επομενο φλιπερακι να ειναι πιο "ελαφρυ". Να παμε σε καποιο απο τα "καθαρα" των προ mid 70s ;)
 
Βρε ξεκολλατε με το μπλιμπλικι αυτο, παιχτε το κοντινοτερο στο real thing χαχαχαχαχα

Kαλα...ενταξει :)
 
Στο ρημαδοφλιπερακι αυτο που εβαλε ο wallys εχω προβλημα με τον x360ce emulator και το gamepad και ενω σε αλλα τραπεζια παιζει κανονικα σε αυτη τη σαβουρα δεν το αναγνωριζει και με εχει σπασει τα νευρα.Δοκιμασα να παιξω με το πληκτρολογιο αλλα δεν παλευεται με αυτες της συνθηκες λιγο πιο πανω απο κατομμυριο πηγα.Επειδη παιζω για τον ανταγωνισμο ετσι για την φαση και να γουσταρω δεν υπαρχει περιπτωση να πλησιασω καν το εξαιρετικο σκορ του μαριου οποτε θα περιμενω το επομενο τραπεζι και ελπιζω να μη με κανει κονξες παλι το gamepad.
 
Επιτηδες το κανω :)   :P
 
1@Lord Vek[/USER] επιτελους καποιος με VPX! Νομιζω οτι για VPX, το σκορ ειναι ρεαλιστικο. Και εγω γυρω στο μισο εκατομυριο βρισκομαι.

BTW σκεφτομαι να μαζευομαστε να παιζουμε τα Flipper of the Week και στο Μουσειο Φλιπερ. Θα μπορουμε να δουμε ποσο απεχουν τα vpx, PA κτλ με το real thing και θα χαβαλεδιαζουμε κιολας. Οταν ειχαμε μαζευτει περσι το χειμωνα, ειχαμε περασει τζαμι, χαρτονι, σουπερατα :)

 
VPX ή οτιδήποτε άλλο ψηφιακό, καμία απολύτως σχέση με τα πραγματικά στην αίσθηση που σου δίνουν όταν παίζεις. Trust me.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγουρα.

Νομιζω παντως οτι ενα VPX virtual table με κανα 46 4K μονιτορ 120hz, αναλογικα plungers και flippers, αναδραση, οθονη για backglass και κανα κτηνο PC...εισαι  κοντα.

Συνεχιζω και παιζω τζοκερ...:)
 
Να ρωτήσω; Τον τελευταίο beta δεν χρησιμοποιούμε; Τον VPX_6_beta_rev3664 βλέπω εγώ, τον οποίο πέρασα ξερά, "από πάνω" με overwrite δηλαδή, στον φάκελο του τελευταίου εγκατεστημένου official build -VPX5setup- αλλιώς μόνος του ο beta, δεν έπαιζε καθόλου.

Θα φροντισω το επομενο φλιπερακι να ειναι πιο "ελαφρυ". Να παμε σε καποιο απο τα "καθαρα" των προ mid 70s ;)
Μπα δεν παίζει ρόλο το έτος... Tales from the Crypt και Addams Family, που μου αρέσουν και τα creepy, δεν έχουν κανένα πρόβλημα σε VPX, ενώ είναι και πολυπλοκότερα...

Τέλος πάντων με λίγο tweaking ήρθε κάπως στα ίσια του το Pinbot, πλην ενός ελαφριού ghosting στα flippers, που αυτό δεν λέει να φύγει με τίποτα... Λέω να δοκιμάσω κι εγώ.

Ορίστε και από εμένα μια πρώτη προσπάθεια, επίσης σε VPX...

Pinbot.jpg
 
Wally η οποιoς αλλος ξερει στο VPX μπορω να παιξω με τα Logitech gamepads που εχω η και δω μονο με το πληκτρολογιο μπορεις να παιξεις;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιζεις και με gamepad.
 
Ωραια τοτε θα δω το βραδυ μηπως μπορεσω να το εγκαταστησω να του ριξω μια ματια ετσι για την φαση.
 
Νομιζω οτι για VPX, το σκορ ειναι ρεαλιστικο. Και εγω γυρω στο μισο εκατομυριο βρισκομαι.
Για κανε μια αναλυση σε αυτο γιατι σηκωσε αντιδρασεις στην κοινοτητα των PAders.

Μερικοι απειλουνε με αποχωρηση απο την λιγκα  μεχρι να ξεκαθαριστει το θεμα.
 
Κοιτα, εκανα ενα ανεπισημο χαζοτεστ.

Μετα τα 20 "κερματα" στο VPX PinBot, επαιξα 2 "κερματα" στο PinBall Arcade και ξεπερασα το VPX high score μου.

Επισης προσεξα οτι στο P.A, τα φλιπερς στελνουν την μπιλια με ταχυτητα φωτος...οπερ τα στριμωγματα στα bumpers ειναι ευκολοτερα. Με ξενιζουν γενικα τα physics του.

Μπορει να κανω λαθος. Θα παω Μουσειο, να το ξεκαθαρισω παιζοντας το real thing
 
@Wally Δεν θα μας κατηγορειτε οτι παιρνουμε πρωταθλημα στα χαρτια!!  Θα αποχωρησουμε απο το πρωταθλημα σας και θα φτιαξουμε δικο μας εμεις οι  Pinball Arcade Users!!  :rant:
 

ps. Δεν εχω προλαβει να παιξω ακομα κανονικα... εχω ενα σκορακι αλλα λεω να το αυξησω λιγο :P
 
Οκ αλλα "με την ταχυτητα του φωτος" λογικο ειναι να το κανει πιο δυσκολο στο κοντρολαρισμα της μπαλας ,τελος παντων εμενα με καλυψες.

Συνεχισε τα πειραματα σου και κρατα μας ενημερους.
 
Πίσω
Μπλουζα