Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Wally
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Για κανε μια αναλυση σε αυτο γιατι σηκωσε αντιδρασεις στην κοινοτητα των PAders.

Μερικοι απειλουνε με αποχωρηση απο την λιγκα  μεχρι να ξεκαθαριστει το θεμα.


@Wally Δεν θα μας κατηγορειτε οτι παιρνουμε πρωταθλημα στα χαρτια!!  Θα αποχωρησουμε απο το πρωταθλημα σας και θα φτιαξουμε δικο μας εμεις οι  Pinball Arcade Users!!  :rant:
 

ps. Δεν εχω προλαβει να παιξω ακομα κανονικα... εχω ενα σκορακι αλλα λεω να το αυξησω λιγο
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Δεν θα μας λέτε κάλπικους! :P
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally με την προπαγανδα σου για το vpx εχεις ξεπερασει και τον ιδιο τον γκεμπελς :fafoutis: Καποια διαφορα στα physics πχ και στην κινηση της μπιλιας μπορει να υπαρχει και αυτο ειναι δεδομενο σε ολα τα virtual pinballs και στο PA και στο VPX και στο FX αλλα διαφορα στο σκορ δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο.Ο Ace για παραδειγμα  με την πρωτη προσπαθεια εκανε λιγο πιο πανω απο 500.000 και ειναι απολυτα φυσιολογικο σκορ και γω το ιδιο εκανα στην αρχη ασχετα που επαιζα με το ρημαδοπληκτρολογιο.Αν δεν ανοιγεις το κεντρικο να περνεις το double με της δυο μπιλιες το σκορ δεν ανεβαινει οσες φορες και να πηγαινεις γυρω γυρω στην ραμπα για το Bonus στο solar.Οπως φαινεται ο μαριος και ο στρατος με τα σκορ τους ξερουν πολυ καλα το τραπεζι η το εχουν κατανοησει καλητερα και εχουν κανει εξαιρετικα σκορ.Δεν γινετε στο PA να δεινει διπλασιους και τριπλασιους ποντους πχ σε σχεση με το VPX στα ιδια σημεια απλα ολοι οσοι ειστε εκει καπου στα 500.000 και λιγα παραπανω απλα δεν κανετε οτι πρεπει για να παρετε περισσοτερους ποντους.Μετα απο λιγα παιχνιδια εγω για πλακα φτανω το εναμιση εκατομυριο με το πληκτρολογιο αλλα επικεντρονομαι στο να ανοιγω το κεντρικο να βαζω της δυο μπιλιες και μετα οι ποντοι ανεβαινουν για πλακα αν φυσικα μπορεσω και κρατησω της μπιλιες και δεν της χασω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να μιλησετε με την δικηγορο μου κυριε!

Δεν θα ανεχτουμε αλλη λασπη στον ανεμιστηρα.

Πλακωνεστε και βγαζετε κατι εκατομυρια ολοι ισοφαριζοντας το ρεκορ Γκινες και μετα ομιλειτε περι παρεμβασεων.

Αιδως Αργειοι!

Το πρωι οταν ξυπναω, πινω γαλα με κακακο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι VPX users με τοσα προβληματα και τοσες οδηγιες που διαβαζουν για να καταφερουν να παιξουν , εχουνε παθει εξαντληση... οποτε μετα που να κανουν σκορ; ειναι το κεφαλι τους καζανι... χαχαχα  :rofl: :rofl:

Ps. Εκτροχιαζετε το Θεμα!! Choo Choo!!
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι VPX users με τοσα προβληματα και τοσες οδηγιες που διαβαζουν για να καταφερουν να παιξουν , εχουνε παθει εξαντληση... οποτε μετα που να κανουν σκορ; ειναι το κεφαλι τους καζανι... χαχαχα  :rofl: :rofl:

Ps. Εκτροχιαζετε το Θεμα!! Choo Choo!!
 
Τι μου θυμησες. Οι τελευταιες ηρωικες εποχες

image_71196.jpg
 
Να βαλω και εγω το σκορ μου! (ηθελα να περασω τα  5εκ για να ποσταρω σκορ, αλλα τελικα περασα και τα 6 :P

IMG_20190411_173241.jpg
 
Το παιξα και εγω για κανα τεταρτακι να το δω.

Αδυναμες ρακετες μου αρεσε το διμπαλο οταν εβγαινε.

1.JPG
 
Κοιτα, εκανα ενα ανεπισημο χαζοτεστ.

Μετα τα 20 "κερματα" στο VPX PinBot, επαιξα 2 "κερματα" στο PinBall Arcade και ξεπερασα το VPX high score μου.

Επισης προσεξα οτι στο P.A, τα φλιπερς στελνουν την μπιλια με ταχυτητα φωτος...οπερ τα στριμωγματα στα bumpers ειναι ευκολοτερα. Με ξενιζουν γενικα τα physics του.

Μπορει να κανω λαθος. Θα παω Μουσειο, να το ξεκαθαρισω παιζοντας το real thing
Κατά την γνώμη μου, τα physics του Pinbot δεν ανταποκρίνονται όπως στην πραγματικότητα. Φλίπερ που έχουν ράμπες  και διακόπτες ψηλά στο playfiled,  οι ηλεκτρομαγνητικές που ενεργοποιούν τις 2 ρακέτες λειτουργούν συνήθως γύρω στα 50v. Φλίπερ που έχουν στόχους και διακόπτες σχετικά χαμηλά προς τις ρακέτες, οι ηλεκτρομαγνητικές τους λειτουργούν με χαμηλότερη τάση (συνήθως 30v). Αν και δεν έχω δει ποτέ από κοντά το Pinbot, οι ρακέτες για κάποιο λόγο  λειτουργούν σαν να μειώνεται αισθητά και στιγμιαία το ρεύμα στις ρακέτες. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, όταν χτυπάς την μπίλια με την ρακέτα (δεν έχει σημασία ποία από τις δυο) η δύναμη της ηλεκτρομαγνητικής για να γυρίσει τόσο γρήγορα η ρακέτα έτσι ώστε να πετάξει την μπίλια ψηλότερα (γιατί όλα τα playfield είναι υπό γωνία) ορίζετε περίπου στο μισό μήκος της ρακέτας από την άκρη που τελείωνει. Το ανώτερο σημείο εκτόνωσης είναι στην στρογγυλεμένη άκρη της ρακέτας, επειδή είναι στενότερη. Φυσικά παίζει και ένα ρόλο η καμπύλη που κατεβαίνει η μπίλια προς την ρακέτα. Πολύ αμφιβάλλω αν λειτουργούν με αυτό τον τρόπο οι ρακέτες στο πραγματικό Pinbot. Από την άλλη πλευρά, όσα άλλα έχω παίξει στο pinball arcade, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά και λειτουργούν χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Easy mode παιζετε PAακηδες, αφήστε τα σάπια. Το λεει και η λεξη "arcade". Εμεις παίζουμε simulator ?

1@telonio[/USER] Kαθηγητής...

.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Easy mode παιζετε PAακηδες, αφήστε τα σάπια. Το λεει και η λεξη "arcade". Εμεις παίζουμε simulator ?
OYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!!  (γιουχαρισμα)

Παλι μας βγαζετε καλπικους;;  Δωστε ενα portable VPX να σας κανουμε πλακιτσα!! χαχαχαχαχα!  :takethat:

Δεν θα σας αφησουμε να μας χλεβαζετεε!!

Οπως θα ελεγε και ο Stratos84 : 

             ΜΠΟΥΡΛΟΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!

  bourloto.gif
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα επισκέφτηκα το μουσείο φλίπερ στο κέντρο μαζί με έναν παλαίμαχο και τιμημένο χρήστη του GRM.  Έπαιξα το PINBOT αρκετές φορές και το πραγματικό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό στο Pinball arcade. Δεν έχει σχέση η ταχύτητα της μπίλιας και ούτε και ο τρόπος που ανταποκρίνονται σε δύναμη οι ρακέτες. Εντάξει,  δεν γκρινιάζω άλλο εφαρμογή είναι, πως μπορεί να είναι το ίδιο με την πραγματικότητα;

Σχετικά με το μουσείο, έφυγα με ανάμεικτα συναισθήματα. Έτυχε και αρκετά από αυτά που μου άρεσαν ήταν χαλασμένα και εκτός λειτουργίας όπως haunted house, terminator και theater of magic. To αγαπημένο μου The machine bride of pinbot μετά από τέσσερα παιχνίδια χάλασε. Το pinbot και το the machine τα έχουν ξεχωριστά σε ένα υπερηψωμένο σημείο χωρίς επαρκή φωτισμό. Δύσκολα έβλεπα την μπίλια ειδικά στα ψηλά σημεία , αφού ήταν αρκετά σκοτεινό. Μερικά φλίπερ που δοκίμασα οι ρακέτες τους ήταν αρκετά χαλαρές και δεν μπορούσε η μπίλια να φτάσει ψηλά και ειδκά να ανέβει τις ράμπες. Βέβαια τα μηχανήματα είναι πολύ παλιά και πολύπλοκα. Είναι λογικό να χαλάνε και να χρειάζονται αντικατάσταση λάμπες, ελατήρια, ιμάντες και ηλεκτρομαγνητικές που όλα αυτά έχουν ήδη χιλιάδες ώρες λειτουργίας. Οι τεχνικοί τρέχουν να επισκευάσουν το ένα μετά το άλλο και μπράβο τους. Όταν είπα σε έναν τεχνικό να ρίξει μια ματιά στο The machine γιατί εμφανίζει ένα error, αμέσως πήγε και το άνοιξε και προσπάθησε να το επισκευάσει. Περίμενα να έχει ένα από τα δυο Elvira και το Medieval madness, αλλά δυστηχώς δεν είχε κανένα από αυτά. Δεν ήταν η τύχη με το μέρος μου σήμερα. Ίσως την επόμενη φορά να σταθώ πιο τυχερός.
 
Wally ηρθε η ωρα να βαλεις αλλο φλιπερακι οτι ηταν να γινει με το pinbot εγινε.
 
Σήμερα επισκέφτηκα το μουσείο φλίπερ στο κέντρο μαζί με έναν παλαίμαχο και τιμημένο χρήστη του GRM.  Έπαιξα το PINBOT αρκετές φορές και το πραγματικό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με αυτό στο Pinball arcade. Δεν έχει σχέση η ταχύτητα της μπίλιας και ούτε και ο τρόπος που ανταποκρίνονται σε δύναμη οι ρακέτες. Εντάξει,  δεν γκρινιάζω άλλο εφαρμογή είναι, πως μπορεί να είναι το ίδιο με την πραγματικότητα;

Σχετικά με το μουσείο, έφυγα με ανάμεικτα συναισθήματα. Έτυχε και αρκετά από αυτά που μου άρεσαν ήταν χαλασμένα και εκτός λειτουργίας όπως haunted house, terminator και theater of magic. To αγαπημένο μου The machine bride of pinbot μετά από τέσσερα παιχνίδια χάλασε. Το pinbot και το the machine τα έχουν ξεχωριστά σε ένα υπερηψωμένο σημείο χωρίς επαρκή φωτισμό. Δύσκολα έβλεπα την μπίλια ειδικά στα ψηλά σημεία , αφού ήταν αρκετά σκοτεινό. Μερικά φλίπερ που δοκίμασα οι ρακέτες τους ήταν αρκετά χαλαρές και δεν μπορούσε η μπίλια να φτάσει ψηλά και ειδκά να ανέβει τις ράμπες. Βέβαια τα μηχανήματα είναι πολύ παλιά και πολύπλοκα. Είναι λογικό να χαλάνε και να χρειάζονται αντικατάσταση λάμπες, ελατήρια, ιμάντες και ηλεκτρομαγνητικές που όλα αυτά έχουν ήδη χιλιάδες ώρες λειτουργίας. Οι τεχνικοί τρέχουν να επισκευάσουν το ένα μετά το άλλο και μπράβο τους. Όταν είπα σε έναν τεχνικό να ρίξει μια ματιά στο The machine γιατί εμφανίζει ένα error, αμέσως πήγε και το άνοιξε και προσπάθησε να το επισκευάσει. Περίμενα να έχει ένα από τα δυο Elvira και το Medieval madness, αλλά δυστηχώς δεν είχε κανένα από αυτά. Δεν ήταν η τύχη με το μέρος μου σήμερα. Ίσως την επόμενη φορά να σταθώ πιο τυχερός.
To Pinball Arcade γνωρίζω ότι γενικά δεν έχει σχέση με τα πραγματικά pinball.

Το VPX πρέπει να είναι πολύ πιο κοντά. Τουλάχιστον στα καλοφτιαγμένα τραπέζια (γιατί δεν είναι όλα από τους ίδιους authors) έχουν αυτήν την φήμη.
 
 Πηγα αιμα αυτη την εβδομαδα και δεν προλαβα να ασχοληθω. Το αφηνω για λιγο ακομα επανω και μεσα στην βδομαδα παμε για αλλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Pinball Arcade γνωρίζω ότι γενικά δεν έχει σχέση με τα πραγματικά pinball.

Το VPX πρέπει να είναι πολύ πιο κοντά. Τουλάχιστον στα καλοφτιαγμένα τραπέζια (γιατί δεν είναι όλα από τους ίδιους authors) έχουν αυτήν την φήμη.
Ναι δεν λέω, αλλά τελικά ποίος θα έρθει να το στήσει το VPX εδώ; Εσύ ή ο Wally; :D
 
Θα ερθω ;)  Απλα εχει κατσει λιγο δυσκολη η φαση αυτη την εποχη.
 
Πίσω
Μπλουζα