Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Εγώ είμαι free έρχομαι όποτε θές.
 
Παιχνιδι: Black Knight 2000 (Williams 1989) 

Πλατφορμα: Pinball

Info: IPDB, wiki

Emulators: VPX, Pinball Arcade, 

Φωτισμος για επιληψια, ηχητικα για πορωση. Δεν περιγραφω αλλο!

Καλα περιγραφω λιγο ακομα. Επειδη οι οδηγιες ειναι στα Τζερμανιουμ, παρτε ενα πολυ περιγραφικο flyer

Reminder: εχει και Magna Save (αρα στο VPX να σεταρετε το κουμπι)

blackkinight2000.jpg

Black Knight 2000 (Williams 1989).png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ είμαι free έρχομαι όποτε θές.
O 1@Imgema[/USER] ειναι ο απολυτος "ψειρομαστορας" στα εμουλατορια.

1@metalcandyman[/USER] επειδη εισαι κομματακι μακρια, μπορουμε να κανονισουμε κανα TeamViewer μηπως καταφερω να στησουμε ενα VPX με το Black Knight 2000 στα γρηγορα.

 
Wally εκτος απο ενα θεματακι με το Pinbot γινετε μια χαρα η δουλεια μου με το pinball arcade.Aν με κανει κονξες με το gamepad και σε αλλα τραπεζια τοτε να εισαι σιγουρος πως θα προσπαθησουμε να την κανουμε την δουλεια με το TeamViewer.
 
πφφ Δεν το βλεπω στο PA set που εχω... Μονο το σκετο black night εχει... Να δω πως θα το κανω για να παιξω.
 
Ελεος! Στησε ενα VPX ωρεεεεε :)

Σημερα το βραδακι θα κατσω με τον 1@telonio[/USER] να το στησουμε μεσω Team Viewer. Αν δεν τα καταφερεις, το κανονιζουμε

 
Αφου το κοτοπουλο με πατατες ηταν ακομα στο φουρνο και δεν επεσε το παρασυνθημα να παω να ντερλικωσω επαιξα λιγο το Black knight 2000 πρωτη φορα για κανα μισαωρο και πραγματικα δεν εχω λογια.Δεν το ειχα ξαναπαιξει και δεν το εχω δει φυσικα ποτε απο κοντα σε κανονικο φλιπερακι.Μαρεσε παρα πολυ σαν τραπεζι και φοβερη η μουσικη του τερμα το ειχα καθως επαιζα και δεν ξερω τι παιζει με τα σκορ σαυτο το τραπεζι αλλα αν κρινω απο τα default highscores που εχει το παιχνιδι τα 6.309.620 που πηγα μαλον δεν ειναι και κανενα μεγαλο σκορ αλλα μονο που με εγραψε πως ειμαι champion και κερδισα και credit εμενα με φτανει χαχαχαχαχαχαχα :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:  Σιγουρα θα μπορουσα να κανω μεγαλητερο σκορ αλλα και δεν ξερω τους κανονες του τραπεζιου αλλα κυριως δεν ηξερα τι να κανω οταν συγκεντρωσα και της 3 μπιλιες πανω αριστερα και μετα ελευθερωθηκαν και οι 3.Φοβερο φλιπερακι παντως και σιγουρα θα γινει απο τα αγαπημενα μου.

IMG_1733.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ότι και να κάνω, όποια rom και να δοκίμασα μου βγάζει συνέχεια το ίδιο μνμ 
"machine terminated before initialized check the rom path or rom file" 

Εμ... μπαίνω στη σειρά για σύνδεση με Team viewer  :baby2:
 
Παρε νουμερακι 

Τα λεμε το βραδυ και με εσενα χαχαχαχαχα
 
Βρε παιδιά, με όλο το θάρρος: Δεν μπορείτε να φτιάξετε ένα "How to" με βηματάκια 1,2,3,4 πως να στήσουμε το ρημάδι;
Κάτι, ένα ζιπάκι έτοιμο να έχει όλα μέσα που χρειάζονται; Ένα τορρεντ;

Συγγνώμη κιόλας που ζητάω στη ψύχρα, δεν θέλω να αγγαρέψω κανέναν, αλλά δεν έχουν όλοι γνώσεις και όρεξη να "ψαχτούν" με δοκιμές κλπ.

Ελπίζω να μη παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου :)
 
Κατεβαζεις (θελει registration)

Το στηνεις 

Κατεβαζεις φρεσκο executable (θελει registration)

Βιβλος

Κατεβαζεις τραπεζια (θελει registration)

Βρισκεις τα ROMS (οτι κανεις με το MAME)

Artwork

Παιζεις

Για παραπανω πειραγματα (TATE, Incline κτλ) παιζεις με τις ρυθμισεις

Πραγματικα μου κανει εντυπωση γιατι εχετε δυσκολευτει
 
Πρωτο παιχνιδι σε Pinball Arcade 3 μυρια

Clipboard02.jpg

Πρωτα παιχνιδια με VPX γυρω στο μυριο

blackkinight2000.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν λέω, μακράν πιο ρεαλιστικό από το Pinball Arcade. Γιατί μερικές φορές η μπίλια φωτίζεται σαν να έχει λάμπα μέσα της; Οι φωτισμοί στα δυο bumpers που είναι δεξιά και αριστερά κοντά στις ρακέτες, ανάβουν σε βαθμό στραβομάρας. Σε σημείο μάλιστα που χάνω προς  στιγμήν τη μπίλια. Ανάβουν σαν να είναι νέον λάμπες.

Αμφιβάλλω αν θα καταφέρω μεγαλύτερο σκορ από αυτό.

DSC06914.JPG

Θέλω να δω και το πολυ-αγαπημένο μου The machine - Bride of pinbot στο VPX.
 
Δεν λέω, μακράν πιο ρεαλιστικό από το Pinball Arcade. Γιατί μερικές φορές η μπίλια φωτίζεται σαν να έχει λάμπα μέσα της; Οι φωτισμοί στα δυο bumpers που είναι δεξιά και αριστερά κοντά στις ρακέτες, ανάβουν σε βαθμό στραβομάρας. Σε σημείο μάλιστα που χάνω προς  στιγμήν τη μπίλια. Ανάβουν σαν να είναι νέον λάμπες.
Σε μερικά τραπέζια οι authors το παρακάνουν με τα φώτα, συμφωνώ σε αυτό. Η μία λύση είναι να κατεβάσεις το ίδιο τραπέζι από άλλον author. Η άλλη λύση είναι να κάνεις αλλαγές στο τραπέζι ο ίδιος με τον editor. Ετσι έχω κάνει μόνος μου σε δύο τρία τραπέζια που είχαν κάποια πολύ έντονα φώτα και τα χαμήλωσα.

Γενικά δεν υπάρχει ένα default σε όλα τα τραπέζια, ο κάθε ένας κάνει ότι θεωρεί ο ίδιος ωραίο στο μάτι του, ειδικά στο θέμα του φωτισμού (ο οποίος επηρεάζει και την μπίλια). Γι αυτό είναι λίγο hit or miss σε αυτό το θέμα.
 
Εχει παρει το τραπεζι απο εμενα και οντως το εχω τσιταρει λιγο στα φωτα  :)  Το επαιζα τωρα στο σκοταδι και την ακουσα λιγο.

Φορτωσε το τραπεζι χωρις να το ξεκινησεις, πατα το εικονιδιο Options και εχει slider για το Brightness
 
Παρά λίγο 4 εκατομμύρια βαθμοί.

DSC06915.JPG
 
BTW ο Μαριος εστησε το VPX σχεδον μονος του και μεσα σε 5 λεπτα επαιζε ΒΚ2000...(και σε αλλα 5' ειχε στησει και το Bride of Pinbot)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδιά, με όλο το θάρρος: Δεν μπορείτε να φτιάξετε ένα "How to" με βηματάκια 1,2,3,4 πως να στήσουμε το ρημάδι;
Κάτι, ένα ζιπάκι έτοιμο να έχει όλα μέσα που χρειάζονται; Ένα τορρεντ;
Κατέβασε το τελευταίο VPX από το forum και κάν το install. Ψάξε για "Visual Pinball X install" και θα το βρεις αμέσως που πρέπει να πας.

Μετά ψάξε για τα τραπέζια που σε ενδιαφέρουν. Πχ " Black Knight 2000 (Williams 1989).vpx". Θα τα βρεις πανεύκολα. Ξεζίπαρε και βάλε το .VPX αρχείο που κατέβασες στον φάκελο "tables".

Mετά θα χρειαστείς και την ROM για το τραπέζι. Googlaρε " Black Knight 2000 (Williams 1989) rom. Λογικά δεν θα έχεις θέμα, πάλι εύκολα θα το βρεις. Βάλε το ζιπάκι όπως το κατέβασες στον φάκελο vPinMame/Roms (μην ξεζιπάρεις).

Τέλος, ανοίγεις το Visual Pinball, φορτώνεις το τραπέζι και πατάς το "play" κουμπί στο menu πάνω δεξιά.

Αν για κάποιο λόγο σου βγάζει κάποιο error, δοκίμασε να κατεβάσεις το ίδιο τραπέζι από άλλο site, για να μην μπλέκεις με script editing και να ψάχνεις γιατί δεν δουλεύει. Συνήθως υπάρχουν 2-3 διαφορετικές εκδόσεις για τα γνωστά τραπέζια.

Τώρα αν θες δύο οθόνες, backglass κλπ βλέπουμε. Κάνε πρώτα αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρηγορο και ευκολο το σεταρισμα.Τα κουμπια για το gamepad του xbox 360 πρεπει να δω πως θα φτιαξω.

Και τελευταιος στο σκορ....Θα παιξω και αργοτερα μηπως τα παω καλυτερα.

pinball.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα