Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Εφαγα καμποσο χρονο σημερα στηνωντας το PinballX launcher. Συντομα μια μικρη παρουσιαση.

Επαιξα επιτελους και BK2K

bk2k.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνιδι παντως ειναι εξαιρετικα εθιστικο. Δεν μπορω να παιζω το βραδυ διοτι θελω να εχω τα ηχεια τσιτα.
 
Μαλλον εχεις το Force FULL SCREEN (LESS COMPATIBLE) τσεκαρισμενο

[SIZE= 16px]Κοιτα και εδω[/SIZE]
 
Είσαι μεγάλος!

Untitled.jpg

Ωραίο το φλιπεράκι.

Πολυ ψυχεδέλεια! Δεν συστήνεται σε επιληπτικούς!
 
Τελικα τα 6.309.620 που εκανα δεν ηταν και τοσο μικρο σκορ οπως νομιζα αφου μεχρι τωρα κανενας δεν με εχει περασει :p
:fafoutis: :p :fafoutis: :p :fafoutis: :p :fafoutis:
 
Ειναι πολυ καλο σκορ (για VPX)

Επαθα το εξης προχτες. Ανοιξα με καποιο τροπο το Ransom μπονους. To φλιπερ τρελαθηκε στα φωτα και στους ηχους. Τρελα. Ανοιξαν ολα τα μπονους!

Το σκορ αρχισε να ανεβαινει με πολυ καλους ρυθμους αλλα παω να χασω μπαλα απο δεξια. Παω να πατησω Magna Save και ειχα κανει την ηλιθιοτητα να σεταρω το quit του PinballX πανω στο arcade stick. Οπως καταλαβατε, πατησα το λαθος κουμπι.

Εγινα εξαλος και θα παιξω παλι σημερα.
 
Wally στο ξαναειπα ασε τα παπατζιλικια με το vpx και το Pinball arcade τα ιδια τραπεζια ειναι δεν εχουν καμια απολυτως διαφορα και οσον αφορα τα physics σε κανενα virtual pinball δεν ειναι τα ιδια πως να το κανουμε δηλαδη καθε ενα εχει τον δεικο του σχεδιασμο.Οσον αφορα το Hanson αυτο γινετε απ'οτι καταλαβα αν βαλεις και της τρεις μπιλιες στο σημειο που μπαινουν επανω αριστερα με το πανω φλιπερ.Μετα σε δεινει και της 3 μπιλιες για να παιξεις ταυτοχρωνα.Μια φορα καταφερα να το κανω ειναι δυσκολο γιατι πρεπει σε συγκεκριμενο σημειο του πανω φλιπερ να χτυπηθει η μπιλια γιατι αλλιως δεν παει εκει που πρεπει αλλα παει στην αλλη την ραμπα που οδηγει ξανα στο φλιπερ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Candyman στο VPX ισα ισα εχω ισοφαρισει το σκορ απο την πρωτη και μονη φορα που το επαιξα στο Pinball Arcade. Ειναι πασημφανης η διαφορα πχ στη δυναμη που φευγει η μπιλια. 

Παρτε και μια ΟΚ διασκευη του soundtrack γυρισμενη στο αντιστοιχο Μουσειο φλιπερ της Δανιας

https://www.youtube.com/watch?v=slG4XEzogDs

Αν  ο τυπος εχει τις κοπελιες στρειδι κολλημενες επανω του με σκορ 254.00, αν παιζαμε εμεις θα εβγαινε ακαταλληλο το βιντεοκλιπ χαχαχαχα
 
Kαποιος που γνωριζει πολυ καλα ενα τραπεζι το ιδιο παιξιμο θα εχει σε οποιοδηποτε virtual pinball και αν παιξει και την ιδια αποδοση θα εχει απλα θα χρειαστη καποιον λιγο χρονο να συνηθισει την οποια διαφορα στα physics γιατι και γω με διαφορα πειραματα που εκανα στο Medieval madness αναμεσα σε Pinball arcade και FX3 μετα απο λιγη ωρα τα ιδια σκορ πανω κατω εκανα και στα δυο με ελαχιστη διαφορα και αυτα τα δυο VP ειναι πολυ γνωστα για της διαφορες κοντρες αναμεσα σε gamers οσον αφορα τα physics.Ολα τα υπολοιπα ειναι να χαμε να λεγαμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Αφου εκοψα καμια 700αρια κιλα πουρναρια με το αλυσοπριονο και αφου ειμαι απλα σημερα και χαλαρος τερμα τα δεκαλεπτα και τεταρτα σφηνακια παιχνιδιου οποτε για περιπου μιαμιση ωρα ελιωσα με το Black Knight 2000.Λογο του οτι οταν παιζω arcades παντα ακουω διαφορα τραγουδια και οχι την μουσικη απο τα παιχνιδια ειπα να μην το κανω αυτο με τα φλιπερακια και να ακουω τους ηχους τους αλλα τελικα οσο καλη και αν ειναι η μουσικη τους προτιμω την κλασσικη μου συνηθεια οποτε εφτιαξα μια μικρη αλλα εκλεκτισμενη Playlist με Carousel απο Axel rudi pell,Crusader-Saxon,Black diamond-stratovarius,wild child-WASP,seven churches-possessed,somebody put something in my drink-Ramones και ποιμενικο ροκ απο κορυφαιο γιαννη μηλιωκα :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis: και το ελιωσα το ρημαδι το Black Knight.

Νεο σκορ λοιπον 16.685.480 και τα μυαλα στο μπλεντερ.Καταφερα αρκετες φορες να βαλω και της τρεις μπιλιες πανω αριστερα και μετα να παιξω και με της τρεις αλλα το μονο που καταφερνε ηταν να με μπερδευει και να ''χανω την μπαλα'' που λεει ο λογος.Δεν ξερω οταν γινετε αυτο αν πρεπει να παει η μπιλια σε συγκεκριμενα σημεια αλλα εγω δεν το εχω βρει.Αυτο που με ανεβασε παρα πολυ και το σκορ ανεβαινε σαν τρελο ηταν οι συνεχωμενες παρα πολλες γυρες που εκανα στην πανω ραμπα με το πανω φλιπερ εκει το ξεσκισα κανονικα και μαζεψα πολλα εκατομμυρια και φυσικα αντεξα πολυ και δεν εχασα της μπιλιες μου.Πολυ χλωμο η καλητερα σχεδον αδυνατων να ξεπερασω αυτο το σκορ μου.

Ολοι οι δρομοι σημερα οδηγουν στον ναο της τουμπας και στον λευκο πυργο και γενικοτερα σε καθε γωνια της βορειας ελλαδας τα λεμε αργα το βραδυ μετα τους πανηγυρισμους και τα ξυδια :award: :award: :beer: :beer: :award: :award:

ΥΓ: Επειδη ειμαι και μεγαλο αλανι στην φωτογραφια υπαρχει και κοινωνικο μηνυμα :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

2019_04_21_IMG_1762.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ολη ενασχοληση μου αυτες τις ημερες με εφερε στο συμπερασμα οτι τελικα χρειαζομαι αλλο ενα σετ κουμπιων στα πλαγια του arcade stick που θα χρησιμευουν ειτε για left και right tilt ή για left και right magna save.

Ευτυχως ο ZeroDelay σηκωνει 12 κουμπια (εχω 10 ηδη).

Αλλη μια διαπιστωση ειναι οτι τα κινεζοκουμπα που εχω εδω και χρονια, σιγουρα ειναι ποιοτικως πολυ κατωτερα των επωνυμων αλλα αντεχουν. Το τι εχουν περασει τα πλαγια buttons τον τελευταιο καιρο, δεν λεγεται. 

Και μιας και το παιζουμε το BK2K, η μεγαλη διαφορα σκορ μεταξυ VPX και PA ειναι κυριως λογω ταχυτητας της μπιλιας. Πχ για να στειλεις την μπιλια στο Drawbridge με το πανω φλιπερ στο VPX, πρεπει να ματωσεις. Επισης στο lane που στελνει την μπιλια απο το κατω playfield στο πανω (και που εισαι ασφαλης), κατηφοριζει συχνα. Στο PA εχει τοση δυναμη, που δεν σου κατηφοριζει ποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καμία σχέση τα physics στο VPX και στο Pinball Arcade. Στο VPX η μπίλια μοιάζει να έχει το βάρος της πραγματικής, ενώ στο PA με μια ελαφριά κίνηση της ρακέτας σε οποιοδήποτε σημείο, η μπίλια εκτοξεύεται εύκολα στα ψηλότερα σημεία. Αυτό φυσικά κάνει το παιχνίδι πολύ πιο εύκολο στο PA με αποτέλεσμα και υψηλότερα σκορ. Tο καλύτερο παράδειγμα είναι το The machine (μπορώ να κάνω διατριβή επάνω στο συγκεκριμένο). Στο PA γυρνάω την μπίλια σε οποιαδήποτε ράμπα με απίστευτη ευκολία. Στο VPX προσωπικά φτύνω αίμα να ανεβάσω την μπίλια, έστω μια φορά, επάνω σε μια ράμπα. Προσωπικά, το PΑ μου αρέσει περισσότερο για τον παραπάνω ακριβώς λόγο. Γιατί παίζω άνετα και το σκορ ανεβαίνει με πολύ λιγότερη προσπάθεια από το VPX. Από την άλλη πλευρά το VPX με τα physics που έχει θυμίζει περισσότερο τα πραγματικά φλίπερ (εώς ένα σημείο βέβαια).
 
Αφου ειναι τοσο πανευκολο το PA και αφου το εχετε κιολας στην κατοχη σας οι περισσοτεροι  βαλτε και κανα σκορ απο κει αμα ειναι ετσι να δουμε την μεγαλη διαφορα στα σκορ σας μεταξυ VPX και PA οπως λετε.Και κατι αλλο που κανεις δεν το αναφερει.Εχω χασει δεκαδες φορες την μπιλια επειδη οπως λετε παει πιο γρηγορα απο το VPX γιατι αν δεν παει στην ραμπα ωστε να παει επανω και χτυπησει καπου προς τα δεξια της σε καποιο εμποδιο δηλαδη γυρναει με τετοια ταχυτητα πισω που ουτε να την δεις προλαβαινεις καποιες φορες.Οποτε μια χαρα πλεονεκτημα εχετε στον ελεγχο της μπιλιας στο VPX.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου ποσταρα οτι το σκορ που εκανα στο πρωτο και μοναδικο παιχνιδι στο PA (εχω ανεβασει screenshot), δεν το εχω πιασει ακομα στο VPX
 
Εσυ μπορει να μην το εχεις πιασει το σκορ σου αλλα εγω βλεπω αλλα ατομα οπως kambia,στρατος και μαριος με σκορ πανω απο 3 εκατομμυρια.Εγω το ξαναλεω αφου ειναι τοσο ευκολο το PA ανεβαστε σκορ απο κει να δουμε της διαφορες απλα ειναι τα πραγματα.

Οσον αφορα την παρτη μου καποια λογια που λεει ο λαος πραγματικα ειναι σοφα οποτε μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μη λες και αυτο πηγαινει σε αυτο που αναφερα για το σκορ που ποσταρα παραπανω και πως ειναι δυσκολο εως αδυνατων να το ξεπερασω.

Νεο σκορ λοιπον.

2019_04_22_IMG_1766.JPG
 
Αυτο λεω. Ολοι στα 3 εκατομυρια ειμαστε με το VPX.
 
Πίσω
Μπλουζα