Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Παιδιά δεν ξέρω ποιο είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο, εγώ και στα δύο δεν μπορώ να κρατήσω την μπίλια για πάνω από μισό λεπτό. Αυτό που ξέρω μιας και ασχολήθικα αρκετά σε διάφορα forums κλπ φτιάχνοντας την καμπίνα είναι ότι το VPX (όπως και το VP9 πριν από αυτό) έχουν πολύ καλύτερη μηχανή physics με την οποία κάποιος που φτιάχνει ένα τραπέζι μπορεί να το κάνει να συμπεριφέρεται σαν το πραγματικό. Είναι πιο κοντά σε "pinball simulation" δηλαδή. Ουτε καν υπάρχει κάποιο πακέτο σε στιλ game να αγοράσεις, κατεβάζεις το πρόγραμμα που είναι και ο editor και μετά ψάχνεις ή φτιάχνεις τραπέζια μόνος σου.

Από την άλλη, το Pinball Arcade είναι ένα ολοκληρωμένο official videogame με έτοιμα τραπέζια και DLC από την "μαμά" που είναι πιο πολύ ρυθμισμένο εργοστασιακά στο να είναι fun και δεν ξέρω αν μπορείς να το πειράξεις. Δηλαδή όπως το λέει και το τίτλος "Arcade" με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό στο θέμα δυσκολίας.

Επαναλαμβάνω, αυτή είναι η γενική άποψη στα forums και από αυτούς που ασχολούνται. Εγώ είμαι νουμπάς σε αυτό το θέμα. Αλλά η "αίσθηση" μου φαίνεται όντως πιο κοντά στο πραγματικό με το VPX. Το ίδιο μου λέει και ο φίλος που έχει την καμπίνα ο οποίος έχει λιώσει το πραγματικό Getaway ΙΙ στο Pinball Museum. Λέει ότι με το VPX κάνει τα ίδια που κάνει και στο πραγματικό και φτάνει περίπου την ίδια απόδοση και την συμπεριφορά που έχει συνηθίσει στο πραγματικό την βλέπει και στο visual, αντίθετα με την έκδοση του PA.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να δηλωσω και εγω την συμμετοχη μου   Δεν προλαβα να παιξω και πολυ.  

IMG_20190422_193203.jpg
 
Λοιπον για να εξηγησω ξανα αυτο που ειπα.Δεν ειπα πως το vpx δεν ειναι πιο κοντα στα original φλιπερακια σε σχεση με το PA ισα ισα το αντιθετο δεν ειμαι παραλογος ουτε ασχετος ωστε να νομιζω κατι τετοιο.Εχω παιξει παλαιοτερα σε φιλο το vpx και εχω στην κατοχη μου το PA αλλα και το PFX3 οποτε εχω εμπειρια και απο τα τρια και αυτο που λεω ειναι πως καθε ενα απο αυτα τα VP εχει τον δεικο του σχεδιασμο οποτε το καθενα εχει και διαφορα στα physics αυτο ενοειται και ειναι δεδομενο.Το καθε ενα εχει τα καλα του και τα κακα του και δεν ειναι παντα καλο οταν η μπιλια παει πιο γρηγορα πχ αλλα μπορει να γυρισει μπουμερανγκ η ολη κατασταση.Αυτο λοιπον που θελω εγω ειναι να κατσει καποιος και να πειξει το ΒΚ2000 σοβαρα και οχι να χαμε να λεγαμε και σε PA και σε VPX να προσπαθησει το ιδιο δηλαδη και στα δυο και να μας πει μετα τα σκορ που εκανε και στα δυο.Δηλαδη δεν μαρεσει η απαξιωση για το PA και πως ειναι πανευκολο σε σχεση με το PA γιατι και στο PA μπορει να χασει καποιος και της 3 μπιλιες σε χρονο ρεκορ δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα δηλαδη.
 
Wally βαλε νεο τραπεζι το BK2000 εκλεισε βδομαδα το βαρεθηκε ο κοσμος και δεν υπαρχει συμμετοχη :fafoutis:
 
To γουσταρω πολυ το Black Knight 2000 μιλαμε δεν υπαρχει στιγμη που να μην παιζω κατι αλλο και να  μη το βαλω.Προβλεπω να το παιζω για χρονια να που εκανε και ενα καλο ο Wally που το εβαλε και το εμαθα γιατι δεν το  γνωριζα.

IMG_1768.JPG
 
Δυστυχώς δεν κατάφερα πολλά πράγματα, ίσα που ακούμπησα το εκατομμύριο, πριν σταματήσω λόγω υπερθέρμανσης του ταπεινού mobile Core2Duo μου... Κατάφερα να το κάνω να σβήσει μάλιστα λίγο πριν ψηθεί τελείως, οπότε πάπαλα screenshot. Σας είπα ότι δεν πρόκειται να αναβαθμίσω σύντομα ε;

Κατά τα λοιπά πράγματι πολύ ωραίο το τραπέζι και ναι έχει πολλές διαδρομές να ανακαλύψει κανείς, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Μου άρεσε επίσης που δεν είναι τόσο «αδηφάγο». Σε αφήνει να ρίξεις και κανά-δυο μπαλιές, ασούμε. Σαν τα λούκια του, να μην μαγνητίζουν τόσο ξεδιάντροπα τη μπάλα, όπως κάτι άλλα που τις καταπίνουν μαζί με τα κέρματα, δίχως αύριο.

Το έπαιξα σε VPX, πολύ λαμπάκι, μεθυστικά χρώματα και μου άρεσαν επίσης πολύ τα vocals καθώς και η synth guitar.
 
Αμφιβάλλω αν μπορώ να ξεπεράσω αυτό το χαμηλό σκορ που έφερα.

Προβολή συνημμένου 195370
Τεκνον Βρουτε ξανακυλησες στο PA! :)

1@Ace[/USER] δεν νομιζω να υπαρχει πιο μαγευτικο φλιπερ (εξαιρω τη σειρα Pinbot που το πλησιαζει αλλα δεν το φτανει). Πραγματικα οτι και να  βαλω μετα, θα φανει λιγο...γι αυτο θα παιξω το βαρυ χαρτι του Bride of Pinbot. Ως emulator freaks οφειλει η Intel να μας προμηθευσει με i9 :)

1@metalcandyman[/USER] βιαστικε. :)  Δεν το χαρηκαμε οι περισσοτεροι οσο θελαμε το BK2K διοτι για να παρεις μια ρημαδα εξτρα αδεια το Πασχα πρεπει να ματωσεις :)  To βραδυ θα ανεβει το Bride of Pinbot (που θα χαροποιησει και τον 1@telonio[/USER] )

Οπως και να εχει με βλεπω να συνεχιζω να ασχολουμαι με το BK2K....κολλησα ασχημα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mαριε θελω να δεις κατι γιατι πιστευω πως εισαι πιο αντικειμενικος απο τον κολλημενο VPXακια Wally :p  To βιντεο που θα ποσταρω παρακατω δειχνει εναν τυπα να παιζει το κανονικο φλιπερακι BK2000 και προσωπικα εκατσα και το ειδα 3 φορες το βιντεο για να παρατητηρησω καλητερα και να εχω καλυτερη αποψη.Η ταχτυτητα της μπιλιας η ευκολια που ο τυπος ανεβαζει την μπαλα στης ραμπες η που της βαζει στο σημειο πανω αριστερα  για το Hanson και γενικοτερα η ολη συμπεριφορα της μπιλιας εμενα με φαινεται ακριβως ιδια με τα physics της μπιλιας στο PA και επειδη πραγματικα το εχω λιωσει αυτες της μερες πραγματικα με φαινεται ολοιδιο.Μηπως τελικα το VPX εχει καποιο θεμα στο συγκεκριμενο τραπεζι η χρειαζεται τιποτα αλλες ρυθμισεις γιατι δεν γινετε το original τραπεζι να ειναι ετσι οπως το βλεπω στο βιντεο και ο Wallys η ακομα και συ να παραπονιεστε πως δεν μπορειτε να ανεβασετε την μπιλια στην ραμπα γιατι δεν εχει ταχυτητα.Δες το λιγο το βιντεο καλα και πες με την αποψη σου.Φυσικα και ο Wallys μπορει να πει την αποψη του αν βγαλει της VPX παρωπιδες και  δει το βιντεο :fafoutis: :p :fafoutis: :p

https://www.youtube.com/watch?v=FUTgj90iB7M&list=LLd6a36FH1hAofba_jcDQfLQ&index=2&t=29s
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βασίλη εσύ το έχει παίξει καθόλου στο VPX να μας πεις την άποψή σου από πρώτο χέρι?

Μπορεί τα παιδιά να είναι άσχετα και να μην μπορούν να το παίξουν καλά στο VPX (ή το πραγματικό) :p
 
Βασίλη το είδα το βίντεο και δεν έχεις άδικο. Ίσως να χρειάζεται να μάθει κάποιος τα physics του VPX γιατί σίγουρα είναι διαφορετικά. Μου φένεται πως στο VPX η μπίλια συμπεριφέρεται πιο βαριά από ότι στο PA. Πάντως δεν έκατσα να αλλάξω ρυθμίσεις στο VPX, έπαιξα με όλες τις ρυθμίσεις default. Με τα φλιπερ είμαι όντως άσχετος, το gorgar για παράδειγμα στο PA τα πήγαινα πολύ καλύτερα από ότι στο πραγματικό στο μουσείο φλιπερ, που έχανα την μπίλια σε λιγότερο από 10 δευτερόλεπτα.
 
Εγώ πάντως αυτά που κάνει ο τύπος στο video δεν μπορώ να τα κάνω ούτε στο PA ούτε στο VPX.

Επίσης παρατήρησα ότι πολύ συχνά χτυπάει το pinball με το χέρι του σαν να θέλει να δώσει ώθηση στην μπίλια προς τα δεξιά.

Δεν μπορώ να συγκρίνω αντικειμενικά γιατί δεν μπορώ να κρατήσω μία μπίλια για αρκετό χρόνο χωρίς να την χάσω.

Σε κανένα δεν κατάφερα ούτε μία φορά να οδηγήσω την μπίλια στην ράμπα πάνω αριστερά, έτσι κι αλλιώς σχεδόν πάντα κλειστή είναι με κάτι κόκκινα πλαστικά να την κλεινουν.

Πάντως μου φάνηκε λίγο πιο εύκολο στο PA μόνο και μόνο λόγω κάμερας. Στο VPX τα έχω όλα full screen για την καμπίνα, οπότε η κάμερα είναι σταθερή από πάνω και έτσι κάποια πράγματα στο συγκεκριμένο τραπέζι κρύβονται κάτω από το πάνω μισό και δεν μπορώ να δω το ίδιο καλά όπως στο PA που είναι στην μέση της οθόνης με προοπτική και η κάμερα κινείται ώστε να βλέπω όσο το δυνατόν καλύτερα.
 
Λίγο πάνω από 5 εκατομμύρια στο VPX, περισσότερα και από όσα πιάνω στο PA. Τι να πεις; :D

DSC06921.JPG
 
@imgema Τασο οχι φιλε δεν το εχω δοκιμασει στο vpx και μονο που εβλεπα της ρυθμισεις και ολα αυτα γενικα δεν ειχα καμια ορεξη να ασχοληθω.

@telonio Μαριε ουτε εγω ειναι κανενας pinball master φιλε απλα στο BK2000 εχω βρει ακριβως που πρεπει να χτυπαω την μπιλια στο φλιπερ με αποτελεσμα 9 στης 10 φορες να ανεβαινω την ραμπα και να μενω εκει πανω αρκετη ωρα οποτε απο την στιγμη που δεν ειναι κατω η μπιλια αυξανονται κατα πολυ οι πιθανοτητες να μην την χασω.Το βιντεο το ποσταρα γιατι πραγματικα οπως βλεπω το original μηχαμημα πιο κοντα μην πω σχεδον ολοιδιο ειναι με το PA παρα με τα ωσα διαβαζω για το VPX.Μπορει στο VPX η μπιλια ειναι πιο βαρια αλλα εγω δεν το βλεπω αυτο στο original μηχανημα στο βιντεο ισα ισα το αντιθετο κατι που το φερνει πιο κοντα στο PA.
 
Δεν θέλει πολλές ρυθμίσεις απλά για να παίξεις. Κανεις install το VPX για μία οθόνη, κατεβάζεις ένα τραπέζι και παίζεις.

Πολλές ρυθμίσεις θέλει όταν θες να σετάρεις πολλά τραπέζια σε δύο οθόνες με backglass, DMD κλπ.

Πάω στοίχημα ότι και με το VPX δεν θα έχεις θέμα να κάνεις τα ίδια. Δεν μπορείς να ξέρεις ποιο είναι πιο κοντά στο πραγματικό αν δεν έχεις παίξει και τα δύο αλλά και το πραγματικό. Εμείς με τον φίλο έχουμε πρόσβαση σε όλα (VPX, PA, Pinball Museum) και μου λέει με σιγουριά ότι όσα τραπέζια παίζει (Getaway, F-14, Addams Family και μερικά άλλα) είναι πιο κοντά με το VPX, μάλιστα το έχει παρατήσει τελείως το PA.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια ο τυπος που παιζει ειναι μαγος. Σαν να συγκρινουμε τωρα πισω φαλτσα σε τραπεζι μπιλιαρδου μεταξυ εμενα και του Jimmy White των 90s...
 
Ρε Wally πραγματικα τωρα ποσα θες να με τρελανεις.Δεν εβαλα το βιντεο για να δειξω πως παιζει ο τυπας αλλα το εβαλα για να δειτε πως η μπιλια στο οριτζιναλ μηχανημα παει γρηγορα και συγκεκριμενα πολυ γρηγορα οπως και στο PA δεν ειναι δηλαδη το αργοκινητο καραβι που περιγραφεις εσυ στο VPX που οπως τα λες ειναι λες και πηγαινει η μπιλια πιο αργα και απο την καθηστερηση και εχει βαρος 5 κιλα.Τωρα αν εσυ δεν μπορεις να ανεβασεις την μπιλια στην ραμπα ειναι απλα θεμα της δικειας σου ικανοτητας δεν εχει σχεση το PA η το VPX.Τρανταχτο παραδειγμα ο μαριος που και στα δυο Virtual pinballs πανω κατω εκανε σχεδον το ιδιο σκορ.Εγω με τα δεικα μου ματια και αυτο που βλεπω στο βιντεο και με βαση αυτα που περιγραφεις για το VPX το οριτζιναλ BK2000 ειναι πιο κοντα στο PA παρα στο VPX.
 
Το προβλημα ειναι κυριως η πανω ραμπα.

Η δυναμη στη μπιλια ειναι μερος της τεχνικης ενος καλου παιχτη φλιπερ.

Θα παω στο μουσειο φλιπερ μετα το Πασχα, θα περασω ολα τα φλιπερ που εχουμε ασχοληθει και θα εχω ευρηματα απο πρωτο χερι
 
Το Black knight 2000 δεν θυμάμαι να το πήρε το μάτι μου στο μουσείο. Κάνω λάθος;
 
Πίσω
Μπλουζα