Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Not bad για πρώτη δοκιμή :)

BeamRider (1983)(Activision)-180605-172956.png

Η κονσόλα μάλλον ήρθε στην χώρα μας ανεπίσημα, μέσω ανθρώπων που πήγαν ταξίδι στην Αμερική. Έχω δει κατά καιρούς κόσμο που έχει ένα στην κατοχή του.

Η απορία μου είναι πως έπαιζαν τότε στις τηλεόρασεις μας, μιας και οι κονσόλες είναι ntsc..
 
Δεν την παλεψα μεχρι το βραδυ και αφου εκανα μια φραπεδια περιποιημενη επαιξα λιγο και στο μαγαζι :fafoutis: :fafoutis: :fafoutis:

IMG_1045.JPG
 
BeamRider (1983)(Activision)-180605-215329.png

Είπα να κάνω μια δεύτερη δοκιμή :)

Να πω την αλήθεια, μου αρέσει περισσότερο από το time lord ..
 
Tελευταιο σκορ που ανεβαζω γιατι ξενερωσα κανεις δεν ασχολειται να ανεβασει τιποτα.Δεν τραβαει το θεμα.

IMG_1048.JPG
 
Tελευταιο σκορ που ανεβαζω γιατι ξενερωσα κανεις δεν ασχολειται να ανεβασει τιποτα.Δεν τραβαει το θεμα.
Aφου κοβεις την φορα του κοσμου... τι 50χιλιαδες ρε!  Θες και να παιξουμε  :rant:

Περα απο την πλακα θα ανεβασω το 1ο σκορακι σημερα-αυριο.

 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε μη σας αρχισω στα μπινελικια ειπαμε δεν εχει σημασια το σκορ το ανεβαζουμε μονο και μονο για τον χουλιαμα και να γινετε μουχαμπετι κλπ.Αντε ανεβαστε τιποτα και πειτε και την γνωμη σας για το παιχνιδακι πως σας φαινεται κλπ.
 
Εφαγα μια ώρα προσπαθώντας να το κάνω να δουλέψει με το retropie:

Bios, rom όλα στη θέση τους αλλά με το που πάω να το ξεκινήσω, με πετάει στο μενού.

Επειδή μου την έχει βιδώσει λιγάκι, θα το αφήσω για την ώρα και θα προσπαθήσω σε κάποια άλλη στιγμή.

EDIT:

Το κατάφερα

IMG_20180606_163358.jpg

Χάλια, το ξέρω! 

Θα ξαναδοκιμάσω αργότερα με πιο καθαρό κεφάλι!

Το παιχνίδι είναι δυναμικό, γρήγορο και εθιστικό. Μου αρέσει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Asic, δες αν τα ονόματα είναι ακριβώς όπως τα γράφει το wiki, είναι case sensitive οι ονομασίες.
 
Εφερα κανα 2 χιλιαρικα ανεπισημα στην spectrum εκδοση του παιχνιδιου.
 
Ενα πρωτο απο εμενα. Σιγουρα σηκωνει πολυ βελτιωση.

BeamRider (1983)(Activision)-180606-185732.png
 
Ιδού και από εμένα. Το Beamrider είναι πιό playable από το Attack of the Timelord, όπου ήταν και λίγο θέμα τύχης που θα έπεφταν εκείνα τα πράσινα...

IMG_20180606_190304.jpg
 
Ελα και πηρε μπρος το θεμα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 

1@Stratulator[/USER] Ενας απο τους σκοπους ειναι η εξομοιωση. Την εκανες γυριστη παιζοντας την 2600 εκδοση. Γιαααααααα ορμα και στησε Intellivision. Ελα να μενει κατι :)

1@ASiC[/USER] Νομιζω οτι αξιζε τον κοπο ;)

 
Με την αμέσως επόμενη προσπάθεια. Μου ξεφεύγουν συνέχεια εκείνα τα motherships...

IMG_20180606_192017.jpg
 
Εχουν και ενα κοινο με το Attack of the Timelord!....τα πρασινα ειναι παντα εκνευριστικα :)
 
Εχουν και ενα κοινο με το Attack of the Timelord!....τα πρασινα ειναι παντα εκνευριστικα :)
Εδώ όμως μπορείς να τα αποφύγεις εύκολα, όχι όπως στον timelord που σε κυνηγάνε σαν την άδικη κατάρα ?
 
Καμιά online έκδοση δεν υπάρχει; Δεν κάνω καθόλου κέφι να ασχοληθώ με emulators κλπ.
 

Παλιοπαιδα μετα την συμετοχη σας με κανατε να αναθεωρησω και ξαναεπαιξα :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

1@telonio[/USER] Φιλαρακι επειδη ο Wallys ειναι μαζοχιστης και γουσταρει να τυρανιεται  με retroarch,retropie και ενα σκασμο ρυθμισεις τυραναει και μας αλλα το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι.Ετσι λοιπον και γω εψαξα να βρω την πιο ευκολη λυση και την βρηκα.Κατεβασε απο δω τον Nostalgia 5 που ειναι emulator για intellivision http://www.emulator-zone.com/doc.php/misc/nostalgia.html και απο δω κατεβασε μια συλογη με roms μολις 1,6ΜΒ και καθαρισες [EDITED]

Τρεχεις τον emulator επιλεγεις το παιχνιδι και τελος.Αναγνωριζει κανονικα και gamepad εχει και διαφορες αλλες επιλογες και ειναι πολυ τζαμι.

IMG_1052.JPG

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα