Game of the Week: Εβδομαδα 26 [Frostbite - Atari2600 - Post 717]

Κατι μου ξεφευγει μαλλον...

Final Soldier Special Version (J)-180613-203528.png
 
Με κάψατε ρεεεεε!!!! :p

Απίστευτα εθιστικό. Ξαναβρίσκω τη χαρά του να μαθαίνω τα mechanics των εχθρών σε arcade μετά από πολύ καιρό!

(CD)UnknownTitle - 180613_2221.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρτι αφιχθεις απο  δουλεια

Final Soldier Special Version (J)-180614-224205.png

Ειναι αδρεναλινη το παιχνιδι. Οσοι δεν συμμετεχετε, χανετε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδρωσα! Δικαιουμαι μια μπυρα :)

Final Soldier Special Version (J)-180614-224730.png

Nα δουμε που θα το φτασουμε. Ειναι ακομα Πεμπτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους έκανα την retroarch μου να δουλέψει σωστά και να 'μαι :D

game.JPG

Μπορώ να πω πως πορώθηκα. Πρώτη φορά έπαιξα το παιχνίδι αυτό. Στην αρχή δεν ήξερα τι έπρεπε να πάρω πχ τα κίτρινα μπαλάκια τα απέφευγα :p  
Μέχρι τη Δευτέρα έχω χρόνο να βελτιωθώ.
 
Καλή η ιδέα σου Πάνο, αλλά με κάθε παιχνίδι πρέπει να παλεύω με τον ανάλογο emulator δεν γίνεται. Αν πάιζει κανένα παιχνιδάκι και online τότε είμαι μέσα.
 
Καλή η ιδέα σου Πάνο, αλλά με κάθε παιχνίδι πρέπει να παλεύω με τον ανάλογο emulator δεν γίνεται. Αν πάιζει κανένα παιχνιδάκι και online τότε είμαι μέσα.
Φιλος το εγραψα και γω αυτο σε προηγουμενο post αλλα αν υπαρχει απλη λυση τοτε ασχολουμαι αλλιως δεν ασχολουμαι να σπαω το κεφαλι μου με retroarch και τετοια.Κατεβασε τον Ootake emulator και το rom του παιχνιδιου και τελος επιλεγεις το rom και παιζεις ουτε εξεζητημενα θεματα ουτε προβληματα ουτε τιποτα πιο απλο δεν γινετε.
 

Μαριε και Metal φαινεται λιγο βαρετο στην αρχη αλλα πιστεψτε με αξιζει η μανουρα ωστε μετα να εχεις σε μια μερια τα περισσοτερα εμουλατορια που σε ενδιαφερουν (δυστυχως ακομα λειπουν καποια emulation cores απο την RetroArch), στημενα πανω στην αναλυση σου, με τα shaders και το control scheme που προτιμας (ανα core!). Ουτε File->Open, ουτε 100 shortcuts στο desktop, ουτε stalking για να βρεις νεες εκδοσεις.

Επειδη και εγω ημουν τις σχολης να βρω ενα εμουλατορι να παιξω το παιχνιδι στο φτερο, οταν την ειδα αλλιως με βολεψε τρελα γι αυτο και προσπαθω να το περασω και σε αλλους ομοιοπαθουντες :)

Λιγα συστηματα απο αυτα που με ενδιαφερουν τα προτιμω σε μεμονωμενο emulation (MAME, Spectrum,Saturn).

ΑΝ θελετε βοηθεια, εδω ειμαστε. Ο 1@Imgema[/USER] μαλιστα πρεπει να το εχει παει σε αλλη κλαση το πραγμα.

RetroArch + Launchbox =  σωτηρια

Clipboard01.jpg

Πισω στο θεμα μας τωρα. Δεν μπορω να καταλαβω που εχει βρει ο 1@metalcandyman[/USER] τους 30.000 ποντους που μου λειπουν...αγκρρρ...χαχαχαχα. Κατι μου ξεφευγει μαλλον παλι.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και αμα παίζετε σε LCD οθόνη ή τηλεόραση υπάρχουν options στο RetroArch για μικρότερο input lag οπότε λογικά ανεβαίνει και η επίδοση για το topic ;)
 
Καλωσοριζουμε την 1@Kambia[/USER] στην οικογενεια του RetroArch. :)  Ετοιμασου για Launchbox ;)  

 
Mια φορα το παιξα δεν ηξερα τι κανει τι ,μονο το fire βαραγα. :p

Capture.JPG
 
Και αμα παίζετε σε LCD οθόνη ή τηλεόραση υπάρχουν options στο RetroArch για μικρότερο input lag οπότε λογικά ανεβαίνει και η επίδοση για το topic ;)
Πρώτη φορά διαβάζω για αυτό! Ποια ρύθμιση πρέπει να επιλέξω?

Edit διάβασα πως γίνεται. Λίγο μπελαλίδικο δείχνει καθώς δεν είναι αυτόματη διαδικασία. Πρέπει να πειραματιστείς από μόνος σου για να δηλώσεις το frame delay σε κάθε παιχνίδι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρώτη φορά διαβάζω για αυτό! Ποια ρύθμιση πρέπει να επιλέξω?
Φορτώνεις ένα παιχνίδι και πας στις επιλογές "latency".

Εκεί υπάρχει το "Hard GPU sync". Αυτό το ενεργοποιείς απλά. Πιο κάτω θα σου έχει "hard GPU frames" Οσο πιο λίγα τόσο πιο καλά, "0" είναι το καλύτερο (και το πιο βαρύ).

Μετά υπάρχει το "frame delay" το οποίο βοηθάει ελάχιστα από όσο έχω καταλάβει αλλά ακόμα και αυτό προστίθεται. Εκεί όσο πιο πολλά βάλεις τόσο το καλύτερο, εγώ μέχρι 5 - 6 βάζω. Ειναι ανάλογα και πόσο βαρύ είναι το core. Θα καταλάβεις ότι δεν αντέχει όταν ακούσεις τον ήχο να χαλάει.

Με αυτά είσαι εντάξει. Μπορείς να φέρεις την επίδοση κοντά σε CRT οθόνη. Αν ομως έχεις κάποιον σύγχρονο i5 και πάνω συνέχισε πιο κάτω.

Υπάρχει και το "run-ahead frames". Αυτό είναι και το πιο βαρύ από όλα αλλά και το πιο "κουφό". Με αυτό μπορείς να κόψεις τα frames of lag που ένα παιχνίδι το έχει από την μάνα του, δηλαδή ακόμα και στην πραγματική κονσόλα! Για παράδειγμα: Ακόμα και στο πραγματικό SNES, ο Super Mario στο SMW ανταποκρίνεται στο 3ο frame. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν 2 frames of lag. Αν ενεργοποιήσεις αυτό το option και επιλέξεις 2 frames, τότε ο Μαριο θα ανταποκρίνεται στο αμέσως επόμενο frame, δηλαδή θα είναι πιο γρήγορο και από την κανονική κονσόλα!

Αυτό είναι και λίγο experimental και το κάθε παιχνίδι έχει τα δικά του frames of lag, συνήθως όμως είναι 1 ή 2. Απλά να προσέχεις να μην βάλεις παραπάνω από όσα πρέπει γιατί μετά γίνονται διάφορα τρελά bugs. Για να βρεις πόσα frames of lag υπάρχουν σε κάποιο παιχνίδι, υπάρχει το εργαλείο "frame advance". Αλλά για μένα απλά κόβε 1 frame γενικά ή άστο απενεργοποιημένο και βάζε το μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Ετσι κι αλλιώς είναι πολύ απαιτητικό option και όσα frames βάζεις τόσο φορτώνεις την CPU. Σε κάποια cores δεν θα μπορείς να βάλεις ούτε 1 έτσι κι αλλιώς (Mednafen Saturn, BSNES, κλπ). Αλλά σε κάτι SNES9x, Nestopia κλπ θα μπορείς και παραπάνω από 1. Μετά είναι και θέμα πόσο καλά ανταποκρίνεται το κάθε core σε αυτό. Σε κάποια cores δεν δουλεύει καν (πρέπει να υποστηρίζει save states) ενώ σε κάποιο άλλο μπορεί να έχει κάποια bugs στον ήχο. Γενικά είναι πειραματικό το option αλλά σε κάποια cores δουλεύει άψογα.

Εννοείται ότι όλα αυτά τα ενεργοποιείς και όλα μαζί. GPU sync ΟΝ, "0" GPU frames, 3-4 frame delay, -1 run ahead. Αλλά θα πρέπει να έχεις έναν καλό Desktop επεξεργαστή. Laptop, android κλπ άστα. Εγώ προσωπικά βάζω πάντα GPU sync ΟΝ με "0" GPU frames και άντε μέχρι 4-5 frame delay. Το Run ahead δεν το πολύ βάζω εκτός και αν υπάρχουν πολλά frames of lag από την μάνα. Στο Super Mario World πχ βάζω ένα γιατί δουλεύει καλά και πιστεύω ότι 2 frames "από την μαμά" είναι πολλά.

EDIT: Στο Final Soldier υπάρχει 1 frame of lag από την μαμά (το οποίο είναι μια χαρά). Αλλά αν θέλει κάποιος μπορεί ακόμα και αυτό να το αφαιρέσει και να δει αν έχει καλύτερη επίδοση στο gameplay του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και ντρέπομαι για την χαμηλή επίδοσή μου:

IMG_20180616_150941.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα